Connect with us

entertainment

Między Holokaustem a życiem codziennym (aktualne)

Published

on

Film inauguracyjny „Dziecko Shivy” oświeca amerykańską społeczność żydowską od wewnątrz pewną komedią.

Zdjęcie: Zdjęcie: Moby

Usługi pogrzebowe z definicji nie są wesołe. Ale to, co spotyka Danielle w „Shiva Baby” w żydowskiej Shiv’a o zmarłym krewnym, jest czystym koszmarem. W pokojach wypełnionych żałobnikami młoda kobieta spotyka swojego byłego chłopaka Maję i swojego obecnego starszego kochanka Maxa. Napięcie między trzema szczytami, kiedy pojawia się nieżydowska żona Maxa.

„Shiva Baby” Emmy Seligman to film otwierający tegoroczny JFBB Berlin and Brandenburg (JFBB) Jewish Film Festival. Wielokrotnie nagradzana sztuka współlokatorska rzuca światło na amerykańską społeczność żydowską od środka za pomocą komedii i wszędzie obnaża klaustrofobię. Opieracie się na sobie i plotkujecie o tym, jak dobrze bawić się z innymi gośćmi – jak blondynka Chix i jej płaczące dziecko. Przeplatające się z erotycznymi smsami i odsłoniętymi sekretami dosłownie kończy się symbolicznie w stercie potłuczonego szkła. Jednak w końcu pojawia się iskierka nadziei dla ukochanej bohaterki.

Nadzieję dają też nowi operatorzy festiwalu, którzy w tym roku odziedziczyli po Nikoli Gallner, założycielce i dyrektorze największego festiwalu filmów żydowskich w Niemczech. Dyrektorami zarządzającymi festiwalu są Doreen Goethe i Andreas Stein, który jest również przewodniczącym Cottbus Film Festival. JFBB 2021 zorganizował pięcioosobowy panel składający się z Bernda Baudera (dyrektora programów w Cottbus) i reżysera Arkadiga Kheta („Koktajl Masel Tov”).

Kuratorzy pragną zachować tradycję festiwalu przedstawiania życia żydowskiego na ekranie we wszystkich jego aspektach. Bader wyjaśnia: „Ma to związek z różnymi krajami produkcji, tematami, sztukami, bohaterami i różnymi gatunkami. Ma to związek z faktem, że istnieją thrillery lub filmy dla całej rodziny”.

Warto jednak zauważyć, że w tym roku, w porównaniu do poprzednich lat JFBB, pojawiła się zdumiewająca liczba filmów fabularnych i dokumentalnych na temat Holokaustu. Dramat niemiecko-izraelski „Plan A” Dorona i Yoava Paza opowiada mało znany rozdział okresu powojennego. Ocalony z Holokaustu Max (August Dale) planuje wraz ze swoimi kolegami, którzy cierpią z powodu zatrucia wody pitnej w Norymberdze. Film odzwierciedla cierpienie, zemstę i rozpacz ocalałych Żydów w społeczeństwie zdominowanym przez sprawców i ich popleczników, nawet jeśli ma ono estetyczną słabość.

READ  Rolnik szukający żony: Jörg jest bardzo zdenerwowany

– W JFBB na pewno dużo się mówi o Holokauście, bo to istotna część biografii Żydów – podkreśla Arkadij Khet. Ale wiele filmów zajmowało się również poszukiwaniem tożsamości żydowskiej, imigracją lub ucieczką: „Jesteśmy żydowskim festiwalem filmowym, ale prezentujemy film palestyński, taki jak „200 metrów”, ponieważ dotyczy również żydowskiej rzeczywistości”. Generalnie oczekuje się, że oczekiwania i uprzedzenia – takie, że wielu ludzi utożsamiają Żydów z filmami izraelskimi – są przełomem w JFBB. „Bardzo ważne jest dla mnie pokazanie różnorodności, a nie tylko tego, co wielu ludzi myśli o żydowskim filmie i żydowskim życiu, w szczególności o Holokauście Izraela i antysemityzmie” – mówi Khet. Na przykład izraelska historia ojca i syna „Here We Are” Nira Bergmana nie ma nic wspólnego z konfliktem na Bliskim Wschodzie”.

Jak zawsze w JFBB, w dziale dokumentalnym jest wiele prac, które warto zobaczyć. Na przykład film „Schocken” Noemi Schori obraca się wokół niemiecko-żydowskiego kupca Salmana Schockena, który na początku XX wieku założył w Niemczech sieć supermarketów zaprojektowanych specjalnie dla robotników. Z drugiej strony okazał się także wielkim kolekcjonerem judaizmu i na emigracji w Palestynie ocalił swoją obszerną bibliotekę autorów z całego świata.

Podobnie jak w zeszłym roku Corona, JFBB 2021 będzie działać zarówno analogowo, jak i online. Niektórych filmów nie można oglądać online z powodu zaległości w użytkowaniu filmów, które już zostały nagrane. Bernd Bodder: „Zrozumiałe jest, że producenci i licencjobiorcy filmów, które mają rozpocząć dystrybucję, nie chcą obecności w Internecie w całym kraju. Ale ogólnie cieszymy się, że około połowa programu jest oferowana online. „W przypadku pokazów kinowych i plenerowych liczba widzów jest ograniczona ze względu na zdrową koncepcję. Ponadto nie wszyscy goście z Izraela przybędą zgodnie z planem, ponieważ zostaną poddani kwarantannie od 11 sierpnia po locie powrotnym.

Artysta Sebestyén Fiumei chciał przywołać berlińską przeszłość Scheunenviertel za pomocą szyldu z ulicą w jidysz. Następnie starostwo zlikwidowało jego firmę. Rozmowa o granicach niemieckiej kultury pamięci.

Kolejną atrakcją JFBB jest panel dyskusyjny z cyklu „Żydowskie doświadczenia w zimnej wojnie: porównanie podróży w czasie między Niemcami i Polską oraz historia filmu na 75 lat Diffa”, zorganizowany we współpracy z Warszawskim Festiwalem Filmów o Tematyce Żydowskiej. Kurator filmowy Leahy Nagler, filmoznawca Lisa Schuss i Cornel Miglos z Instytutu Polskiego w Berlinie będą rozmawiać 15 sierpnia. O filmach o tematyce żydowskiej w NRD i Polsce – o zainteresowaniach, tabu i wydarzeniach.

READ  Arcybiskup Polski: „Cleros” jednostronna krytyka Kościoła

Festiwal Filmów Żydowskich Berlin-Brandenburgia odbędzie się 12 sierpnia. Do 22.08 w Berlinie, Poczdamie i online. Informacje w: www.jfbb.info

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Te modele sneakersów są teraz bardzo modne

Published

on

Te modele sneakersów są teraz bardzo modne

reklama

Dla miłośników sneakersów

Nowe premiery sneakersów 2024: te modele są teraz modne

Jakie tenisówki szczególnie lubimy nosić w tym roku?

iStockzdjęcie

Jakie sneakersy założymy wiosną 2024?

W końcu znów pojawia się słońce! Oprócz butów i innych rzeczy, trampki należą do ulubionych przedmiotów w szafie z butami. Jak co roku, tak i w tym sezonie widać powrót starych trendów.

Rzeczywiście: Jaki jest trend w tym roku? Te trzy punkty będą powszechne w sneakersach w 2024 roku.

Trampki taty pozostają częścią naszej kolekcji

Trampki tatyznany również jako Grube tenisówki Lub Brzydkie tenisówki, jest przeciwieństwem stylu standardowego (o czym za chwilę). Te sneakersy wyróżniają się grubym designem, dużą podeszwą i atrakcyjnym designem. Inspirowane sneakersami z lat 90., często noszonymi przez tatusiów, sneakersy tatusiowe przeżywają w ostatnich latach renesans i stały się popularnym trendem.

New Balance przoduje w kategorii „trampek dla taty” z modelem 530. A co najlepsze w tych butach: nie tylko świetnie wyglądają, ale są też całkowicie wygodne.

Wszędzie widzimy trampki Normcore

Ten trend w sneakersach wciąż zyskuje na popularności w świecie mody: Normcore to słowo, które nas definiuje i definiuje nasze sneakersy tej wiosny. Trend sneakersów modułowych to zjawisko charakteryzujące się powrotem do klasycznych i niepozornych modeli sneakersów. Styl świadomie rezygnuje z indywidualności na rzecz prostych elementów garderoby codziennego użytku.

Buty sportowe, które absolutnie wyznaczają standardy, to Adidas Samba. Klasykę w ostatnich latach zdjęto z półek i oczyszczono z kurzu. Buty z płaską i cienką podeszwą znów są w modzie. Wierzymy: to absolutna prawda. Dzięki prostemu wyglądowi tenisówki można łączyć z niemal każdym strojem i wyglądają cicho elegancko.

reklama:

Rekomendacje naszych partnerów

Gruba odzież jest bardzo popularna: fashionistki stawiają na platformy

Często można spotkać grube mokasyny. Czy to ze spódnicą, sukienką czy luźnymi spodniami. Gruba podeszwa tchnie odrobinę casualu w luksusowe buty.

Nic prostego? W 2024 roku lubimy być osobno

Klasyczne trampki są zawsze aktualne i każdy potrzebuje ich w swojej szafie na buty. Ale jeśli na dłuższą metę stanie się to zbyt nudne, w tym roku znajdziesz właściwy kierunek. Atrakcyjne sneakersy o futurystycznym designie to Twoja szansa na wyróżnienie się w tym roku.

Buty Nike łączą luźny design z trendem sneakersów dla taty. Różowe i żółte akcenty nadają modelowi pewnego charakteru.

Grube trampki wyglądają absolutnie szalenie dzięki swojemu kształtowi, plastikowemu pokryciu i są nieco prostsze w kolorze.

Chociaż trampki z szeroką nogawką z pewnością nie są dla każdego, są doskonałym wyrazem twórczej różnorodności kultury sneakersów. Niezwykły wygląd sprawia, że ​​przyciąga wzrok i sprawia, że ​​Twoje stylizacje wyglądają na bardziej przemyślane i dopasowane.

To modne kolory sneakersów

Obecna linia sneakersów ma wiele do zaoferowania pod względem kolorystycznym. Oprócz prostych tonów, takich jak czerń, biel i beż, wszystko jest kolorowe. W tym sezonie miłośnicy sneakersów stawiają na jasne modele o szerokiej gamie kolorystycznej i zestawieniach kolorystycznych.

Buty na platformie Adidas Gazelle to model klasyczny i często spotykany w prostych kolorach. Jednak nietypowe połączenia kolorystyczne, takie jak czerwień z błękitem czy zieleń i róż, szczególnie przyciągają uwagę i wzmagają oczekiwanie na wiosnę.

Trendy w tenisówkach: na te cechy warto zwrócić uwagę przy zakupie

*W tym poście używamy linków partnerskich. Jeśli kupisz produkt za pośrednictwem tych linków, otrzymamy prowizję od dostawcy. Nie ma dla Ciebie żadnych dodatkowych kosztów. To, gdzie i kiedy kupisz produkt, zależy oczywiście od Ciebie.

Continue Reading

entertainment

Jak Polska werbuje żołnierzy do armii niemieckiej

Published

on

Jak Polska werbuje żołnierzy do armii niemieckiej

Berlin. Minister spraw zagranicznych Polski kazał ludziom usiąść i zwrócić uwagę. „Niemieccy żołnierze będą mile widziani” – powiedział Radosław Sikorski dziennikowi „Neue Zürcher Zeitung”, podnosząc w ten sposób pomysł zwiększenia wojsk niemieckich w Polsce.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Jest tam już kilku żołnierzy Bundeswehry: niemiecki generał stoi na czele Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JTFC) w Brombergu (Bydgoszcz), a drugi jest częścią niemiecko-duńsko-polskiego dowództwa Wielonarodowego Korpusu NATO w Szczecinie. W zeszłym roku trzy systemy obrony powietrznej Patriot stacjonowały przez dziewięć miesięcy w Zamozu we wschodniej Polsce, w pobliżu granicy z Ukrainą.

Przestań demonizować

Rozmieszczenie tych sił zostało przyjęte z wahaniem przez ówczesny rząd polski, w którym dominowała prawicowo-nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość – potrzebę ochrony po rosyjskim ataku na Ukrainę trzeba było połączyć z przyjętą drogą antyniemiecką przez Partię Prawo i Sprawiedliwość. Mundur niemiecki w Polsce wiąże się z atakiem hitlerowskich Niemiec w 1939 roku, który doprowadził do wybuchu II wojny światowej.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Po wyborach pod koniec 2023 roku PiS został zastąpiony przez bardziej liberalną koalicję rządową pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska. „Przestaliśmy oczerniać wizerunek NRD” – mówi jej minister spraw zagranicznych Sikorski. „Niemcy są naszym sojusznikiem i z zadowoleniem przyjmujemy współpracę między sojusznikami w celu zabezpieczenia terytorium NATO”. Przyczynienie się do wspólnej obrony Polski i Niemiec może być częścią „twórczego rozwiązania” polskiego żądania zapłaty odszkodowania za zniszczenia spowodowane przez wojska niemieckie. W Polsce w czasie II wojny światowej.

W tym kontekście Sikorski nawiązał do rakiet nuklearnych, które Rosja rozmieściła w Królewcu przy polskiej granicy. Grozili „naszym dwóm krajom w ten sam sposób”.

„Oznaka powagi sytuacji”

Publikacja musi zostać zatwierdzona przez Bundestag. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Michael Roth (SPD) ocenił posunięcie Sikorskiego jako przejaw powagi sytuacji, a jednocześnie dowód nowego zaufania Polski do Niemiec. Roth powiedział niemieckiej sieci redakcyjnej (RND), że pokazuje to „w jakim stopniu agresywna wojna Rosji na Ukrainę wpływa na sytuację zagrożenia dla całej Europy”.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

„Żaden kraj nie wygra wojny bez amunicji”.

Dwa lata po rosyjskim ataku sytuacja na Ukrainie stała się ponura. Do obrony swojego kraju żołnierzom nie brakuje motywacji, ale brakuje im amunicji – bo zachodni sojusznicy nie stawiają na swoim. Frustracja z tego powodu daje się wyraźnie odczuć w sytuacjach blisko frontu.

„Dla naszych partnerów w Europie Środkowo-Wschodniej imperializm rosyjski stanowi egzystencjalne zagrożenie. Jeszcze kilka lat temu pomysł rozmieszczenia żołnierzy Bundeswehry w Polsce byłby nie do pomyślenia. Propozycja stanowi zatem ogromne wotum zaufania dla Niemczech, ale podkreśla także dramatycznie rosnące oczekiwania”. Świetne dla Niemiec.

Zastępca lidera frakcji parlamentarnej FDP Michael Lenk był otwarty na rozmieszczenie niemieckich żołnierzy na wschodniej granicy Polski. „Powinniśmy poważnie o tym pomyśleć w przyszłości” – Link powiedział RND. Nie należy spodziewać się niechęci wobec Niemiec. Udowodniły to już eksperymenty z eskadrami Patriotów i bazami NATO.

Nie ma prawie żadnych możliwości transportu sił zbrojnych

Szef niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej w Bundestagu Paul Ziemiak (CDU) również tak zakłada: „Zagrożenie dla Polski leży na wschodzie, a nie w armii niemieckiej. Ludzie mają tendencję do krytykowania, gdy Niemcy nie angażują się wystarczająco. „Przerzut niemieckich żołnierzy to ciekawy pomysł, ale obecnie trudny do zrealizowania.” Byłoby mile widziane, gdyby rządy Polski i Niemiec wspólnie rozważyły ​​przeniesienie zdolności niemieckich sił zbrojnych do Polski w związku ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO. Jednak obecnie nie ma na to możliwości.

Podobnie brzmi przewodnicząca Komisji Obrony Marie-Agnes Struck-Zimmermann (FDP), zwracając uwagę na kolejne zaangażowanie armii niemieckiej: „Obecnie skupiamy się na brygadzie na Litwie”. Na koniec 2027 roku na Litwie będzie przebywać około 5 tysięcy żołnierzy armii niemieckiej – żołnierzy stacjonujących na stałe w celu ochrony kraju przed atakiem Rosji.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Nie można wykluczyć ataku Rosji na Polskę

Sikorski ostrzegł, że nie można wykluczyć, że po Ukrainie prezydent Rosji Władimir Putin zaatakuje także Polskę. Przecież chciał „odbudować Imperium Rosyjskie”, a Polska była kiedyś rosyjską kolonią.

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) podczas swojej inauguracyjnej wizyty w zeszłym tygodniu zapewnił Tuska: „Bezpieczeństwo Polski to także nasze bezpieczeństwo. Czujemy się za to odpowiedzialni”.

Continue Reading

entertainment

Danny Bochner: Niedawno zakochana córka Jada Karabas jest teraz z nim

Published

on

Danny Bochner: Niedawno zakochana córka Jada Karabas jest teraz z nim
Continue Reading

Trending