Connect with us

science

Mam nadzieję, że w przestrzeni międzygwiezdnej wydarzy się cud

Published

on

Mam nadzieję, że w przestrzeni międzygwiezdnej wydarzy się cud
 1. Strona główna
 2. Dowiedzmy się

Duże obawy budzi należąca do NASA sonda kosmiczna Voyager 1: od listopada 2023 r. nie wysyła ona już danych. Eksperci mają wątpliwości i problem.

PASADENA — najstarsza wciąż aktywna sonda kosmiczna NASA nie działa prawidłowo od połowy listopada. Voyager 1 został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną latem 1977 roku i już dawno opuścił Układ Słoneczny. z przestrzeni międzygwiezdnej (Aktualna odległość od ziemi(około 24,3 miliarda kilometrów) sonda już przesyła ważne dane badaczom z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Tak się jednak nie stało od grudnia. Mówiono wówczas, że rozwiązywanie problemów z Voyagerem 1 może potrwać kilka tygodni.

Podróżnik 1
5 września 1977, 12:56 (UTC)
Ponad 24 miliardy kilometrów
22 godziny i 35 minut
4 z 10

NASA wciąż pracuje nad rozwiązaniem wadliwej sondy Voyager 1

W jednym Aktualizacja do wersji X (dawniej Twitter) NASA udostępnia obecnie wgląd w bieżący stan prac: „Inżynierowie wciąż pracują nad problemem danych na pokładzie Voyagera 1. Możemy rozmawiać z łazikiem, a on nas słyszy, ale jest to powolny proces, biorąc pod uwagę niesamowita odległość łazika od Ziemi.”

W rzeczywistości ogromna odległość między Voyagerem 1 a Ziemią ma ogromny wpływ na prace naprawcze: sygnał z Ziemi dociera obecnie do sondy kosmicznej w ciągu 22 godzin i 35 minut. Dotarcie potencjalnej odpowiedzi z sondy do badaczy na Ziemi może zająć dużo czasu, co jest trudną sytuacją.

Kierownik projektu Voyager w NASA ma nadzieję na cud

„Byłoby największym cudem, gdybyśmy go odzyskali. Jeszcze się nie poddaliśmy”, wyjaśnia w wywiadzie Susan Dodd, kierownik projektu Voyager. Z portalem Ars Technica. „Są inne rzeczy, których możemy spróbować” – jest pewna. Następnie jednak dodaje zdanie, które daje do myślenia: „Ale to jest najpoważniejszy problem, odkąd zostałam kierownikiem projektu”. Od tego czasu Dodd jest odpowiedzialny za sondy kosmiczne Voyager w Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) NASA. 2010.

READ  Poprzednie przeziębienia poprawiły odpowiedź immunologiczną na koronawirusa – praktyka lecznicza

Problem komputerowy, który od miesięcy nęka sondę NASA, uniemożliwia Voyagerowi 1 wysyłanie danych na Ziemię. Dlatego NASA nie otrzymuje żadnych naukowych ani podstawowych danych na temat sondy kosmicznej. Eksperci nie wiedzą obecnie nic o silniku, źródle zasilania i systemach sterowania sondy kosmicznej. w grudniu NASA ogłosiłaSonda wysyła jedynie „powtarzający się wzór jedynek i zer, jakby utknęła”.

Sonda kosmiczna NASA Voyager 1 wciąż żyje, ale nie komunikuje się

Sonda wysyła obecnie na Ziemię jedynie sygnał nośny, co oznacza dla zespołu NASA, że sonda wciąż żyje. Zmiany w tym sygnale mówią ekspertom, że Voyager 1 otrzymuje rozkazy z Ziemi. „Niestety nie rozwiązaliśmy jeszcze problemu i nie odzyskaliśmy żadnych danych telemetrycznych” – mówi Dodd.

Od listopada badacze z NASA spekulują na temat tego, co może być nie tak z Voyagerem 1. Wygląda na to, że jeden z trzech komputerów na pokładzie Voyagera 1, system danych lotu (FDS), nie komunikuje się prawidłowo z podsystemem zwanym jednostką modulacji telemetrii (TMU). Według NASA oznacza to, że dane nie zostały przesłane na Ziemię. Według Dodda zespół inżynierów jest teraz „na 99,9% pewien”, że problem leży po stronie Sił Obrony i Bezpieczeństwa. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem wydaje się uszkodzenie pamięci w FDS.

Ilustracja: Statek kosmiczny NASA Voyager w przestrzeni kosmicznej. © Imago/Biblioteka obrazów naukowych

Zespół NASA Voyager stoi przed trudnym zadaniem

Jednak brakujące dane z Voyagera utrudniają pracę zespołu. „Prawdopodobnie znajduje się gdzieś w magazynie FDS. Kilka zostało zmienionych lub uszkodzonych. „Ale bez telemetrii nie możemy stwierdzić, gdzie pamięć FDS jest uszkodzona” – wyjaśnia kierownik projektu. Jeśli chodzi o inne części, które wykazywały oznaki zużycia czasu lub przestała działać, NASA była w stanie w niektórych przypadkach przełączyć się na systemy zapasowe. W przypadku FDS nie jest to już możliwe: kopia zapasowa FDS nie powiodła się już w 1981 roku.

READ  7 błędów, których powinieneś unikać podczas śniadania

Wygląda na to, że minie trochę czasu, zanim ponownie usłyszymy coś pozytywnego na temat Voyagera 1 – jeśli w ogóle to usłyszymy. Ponieważ sonda przebywa w kosmosie od ponad 45 lat, możliwe jest również, że dźwięk sondy nigdy więcej nie będzie słyszalny. To będzie dla nich Podróż kosmiczna Duża strata, bo bardzo niewiele sond kosmicznych (oprócz Voyagera 1, w tym bliźniaczych sond Voyager 2 i Pioneer 10) znajduje się w przestrzeni międzygwiazdowej. Ostatni raz problemy z Voyagerem 2 miały miejsce latem 2023 roku i wtedy NASA była w stanie przywrócić komunikację za pomocą Interstellar Shout.

Inżynierowie pracują nad sondą Voyager 2. Bliźniak Voyager to najdalszy obiekt stworzony przez człowieka od Ziemi.
Inżynierowie pracują nad sondą Voyager 2. Bliźniak Voyager to najdalszy obiekt stworzony przez człowieka od Ziemi. © NASA/JPL-Caltech/dpa

Sonda kosmiczna Voyager 1 jest legendarna

Voyager 1 jest legendarny w podróżach kosmicznych: podczas swojej długiej podróży na krańce Układu Słonecznego odwiedził kilka planet i dostarczył do badań mnóstwo danych. Między innymi wykonała także słynne zdjęcie „bladoniebieskiej kropki”, które ukazuje Ziemię jako małą bladoniebieską kropkę w bezkresie kosmosu. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Objawy cukrzycy: Powinieneś rozpoznać te pierwsze objawy

Published

on

Objawy cukrzycy: Powinieneś rozpoznać te pierwsze objawy

Według German Diabetes Aid cukrzyca jest chorobą szeroko rozpowszechnioną, na którą w samych Niemczech cierpi około 11 milionów osób. Ponadto coraz więcej młodych ludzi zapada na choroby metaboliczne.

Wczesne wykrycie jest szczególnie ważne w profilaktyce. Szanse na wyzdrowienie są szczególnie duże w przypadku osób z wczesną cukrzycą typu 2, zwaną stanem przedcukrzycowym. Kluczowe jest przejście do jednego Styl życia z odpowiednią aktywnością fizycznąJeden Zbilansowana dieta I Unikaj niektórych pokarmów. Prawidłowe rozpoznawanie objawów Cukrzyca typu 1 Z drugiej strony może uratować życie – nie wspominając dobrze dostosowanego leczenia.

Ale jakie są pierwsze objawy cukrzycy, o których warto wiedzieć i jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia poziomu cukru we krwi?

Cukrzyca typu 1: Pierwsze objawy są pomijane, zwłaszcza u dzieci

Przerażający wpływ pandemii korony: wirus podwoił liczbę przypadków cukrzycy typu 1 u dzieci Niemieckie Stowarzyszenie Diabetologiczne (DG) pisze. Ponieważ objawy nie zostały rozpoznane lub zignorowane, a także dlatego, że pójście do lekarza w czasie izolacji wiązało się z ryzykiem infekcji. Niebezpieczny rozwój, bo cukrzyca typu 1 jest jedną z nich Leczenie cukrzycy poprzez podawanie insuliny niezbędny. Jeśli tego nie zrobimy, zdaniem DGG wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń metabolicznych, tzw. kwasicy ketonowej, która może doprowadzić do śmiertelnej śpiączki cukrzycowej. Zaburzenia funkcji poznawczych mogą być również skutkiem nieleczonej cukrzycy typu 1.

tak jak Typowe objawy ciężkiej śpiączki cukrzycowej Daje również DDG mdłości Lub Wymioty, Szybkie oddychanie I jeden Kwaśny zapach acetonu Oddychania. Według Generalnej Dyrekcji Zarządzania w takich przypadkach zakażone dzieci wymagają natychmiastowej opieki medycznej.

Cukrzyca typu 2 rozwija się stopniowo

W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, cukrzyca typu 2 może pozostać niewykryta przez wiele lat. Niebezpieczeństwo polega na tym, że choroba, która początkowo rozwija się stopniowo, przekształci się w poważną cukrzycę, w wyniku której w organizmie rozwinie się nieodwracalna insulinooporność, którą należy leczyć insuliną przez całe życie.

READ  „Boom, boom, boom” - sygnał bicia serca z oszołomionego wszechświata

Oprócz predyspozycji genetycznych wg Federalne Ministerstwo Zdrowia Otyłość i brak ruchu to dwie główne przyczyny cukrzycy typu 2. Jednak niezrównoważona dieta, czyli dieta uboga w błonnik lub bogata w tłuszcz i cukier, a także palenie również sprzyjają rozwojowi „cukrzycy, która pojawia się w wieku dorosłym”. Ale jakie są ogólne objawy cukrzycy?

Cukrzyca: To są pierwsze objawy

Podobne objawy mogą wskazywać na cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2. Cztery główne znaki ostrzegawcze…

 • Pragnienie
 • Sika
 • Utrata wagi
 • wyczerpanie

…i uzupełniają go inne znaki, m.in.:

 • Słaba wydajność lub koncentracja
 • Zapominanie
 • Frustracja, a nawet depresja
 • Problemy ze wzrokiem
 • Nawracające infekcje
 • Słabe gojenie ran
 • Sucha skóra

Dla porównania: Według Federalnego Ministerstwa Zdrowia około 90 do 95 procent wszystkich przypadków cukrzycy dotyczy cukrzycy typu 2. Liczby te są problematyczne w profilaktyce cukrzycy, ponieważ wiele osób bez objawów trzeba przekonać do poddania się profilaktycznym badaniom przesiewowym. Jeden Rozpoznanie cukrzycy Jednocześnie jest szybkie w wykonaniu i można je otworzyć Cztery różne sposoby Być zdeterminowanym.

Przy okazji: oprócz zastrzyków z insuliny można to zrobić na różne sposoby Aby obniżyć poziom cukru we krwi. Dotyczy to również spożycia niektórych produktów spożywczych.

Continue Reading

science

Geniusz matematyczny sprawia, że ​​złożone zadania są dziecinnie proste. Porównanie geniuszy Dragon Ball — wykorzystuje piekielną spiralę Piccolo

Published

on

Geniusz matematyczny sprawia, że ​​złożone zadania są dziecinnie proste. Porównanie geniuszy Dragon Ball — wykorzystuje piekielną spiralę Piccolo

Gdzie były wyjaśnienia matematyczne oparte na Dragon Ball Z podczas moich egzaminów w szkole średniej?
Gdzie były wyjaśnienia matematyczne oparte na Dragon Ball Z podczas moich egzaminów w szkole średniej?

Następnym razem, gdy zostaniesz oskarżony o nieoglądanie anime, prawdopodobnie nie będziesz w stanie przedstawić wielu dowodów potwierdzających coś przeciwnego.

W końcu anime, które od razu pokazują swój dydaktyczny charakter, prawdopodobnie zostaną sklasyfikowane jako rzadkie. Ale przynajmniej istnieją pojedyncze przykłady, na przykład „Komórki w akcji”:

Polecane treści redakcyjne

Na tym etapie znajdziesz treści zewnętrzne z YouTube, które będą uzupełnieniem artykułu.
Możesz go ponownie wyświetlić i ukryć jednym kliknięciem.

Zgadzam się na wyświetlanie treści z YouTube.

Dane osobowe mogą być przekazywane do platform podmiotów zewnętrznych. Przeczytaj więcej o naszej polityce prywatności.

łączyć z Treści z YouTube'a

Przynajmniej nie używaliśmy Dragon Ball do nauki czegokolwiek o matematyce. Wydaje się, że istnieje scenariusz, w którym kanał TikTok jest…com.smartmath„Chce przybliżyć cię do wzoru na rachunku całkowym.

W niemal dwuminutowym klipie robi to wykorzystując jedną z najbardziej kultowych scen z Dragon Ball Z; Jest to walka pomiędzy Raditzem a duetem Son Goku i Piccolo.

Raditza można tu pokonać jedynie poprzez przetrzymywanie go w niewoli przez swojego młodszego brata Goku, podczas gdy Piccolo uderza ich obu atakiem zwanym Diabelską Spiralą.

Na podstawie przedstawionego problemu matematycznego jasne jest, że atak ten można zastosować do jasnego zademonstrowania działania rachunku całkowego.

Tylko w ten sposób można się dowiedzieć, czy demoniczny wir Piccolo „przybędzie” na czas, by pokonać Raditza.

I wyjaśnienie jest skuteczne, ponieważ filmy Smartmathe do „Mathematics with Dragon Ball” zostały bardzo dobrze przyjęte, co widać w komentarzach pod filmem na TikToku.

„To jest teraz mój temat z matematyki. Jestem w 100% szczery, kiedy mówię, że zrozumiałem tutaj więcej niż przez 6 tygodni lekcji”. „Con” od użytkownika to tylko jedna z wielu pieśni pochwalnych, które można tutaj znaleźć.

READ  Cukrzyca typu 2: wyniki badania krwi wykazują oznaki na wiele lat przed pojawieniem się

Nic więc dziwnego, że na kanale Smartmathe znajduje się wiele innych scen Dragon Ball, które służą do takich wyjaśnień.

Jakie sceny z anime lub całe seriale miały na Ciebie wpływ na naukę w szkole?

Continue Reading

science

Regularne picie herbaty może zapobiec udarom

Published

on

Regularne picie herbaty może zapobiec udarom
 1. 24vita
 2. ochrona

Jedzenie i napoje, które pijesz, mają wpływ na ryzyko udaru. Aby temu zapobiec, regularnie pij herbatę.

Aby uchronić się przed udarem, należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia i nawykom. Ponieważ wg Niemiecka Fundacja Pomocy Udarowej Możesz wpływać na ryzyko udaru. Na przykład zaleca się częste ćwiczenia, umiarkowane picie alkoholu, rzucenie palenia, a w przypadku nadwagi – utratę wagi. Powinieneś także regularnie pić herbatę, ponieważ może to również zmniejszyć ryzyko udaru.

Zapobieganie udarom i długowieczność: Pij herbatę trzy razy w tygodniu

Osoby regularnie pijące herbatę są mniej narażone na udar. © Zoonar.com/Maren Zima/IMAGO
 • Jak wynika z artykułu w czasopiśmie specjalistycznym, można regularnie pić herbatę, zwłaszcza zieloną Europejskie czasopismo kardiologii prewencyjnej opublikowany Zostań Z udziałem ponad 100 000 uczestników z Chin, których celem jest zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i różnych przyczyn śmierci.
 • Naukowcy podzielili uczestników, których badali przez siedem lat, na dwie grupy: tych, którzy pili herbatę regularnie (co najmniej trzy razy w tygodniu) i tych, którzy pili ją rzadko. Na podstawie wyników naukowcom udało się zidentyfikować pewne skutki.
 • Ostatecznie u osób regularnie pijących herbatę ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru było o 20% mniejsze w porównaniu z osobami, które rzadko piły herbatę.
 • Osoby regularnie pijące herbatę były o 22% mniej narażone na śmierć z powodu zawału serca lub udaru mózgu.
 • Śmiertelność w grupie osób regularnie pijących herbatę była o 15% niższa w porównaniu z grupą kontrolną.
 • Pozytywne skutki zdrowotne były bardziej widoczne w przypadku herbaty zielonej niż czarnej, ponieważ zielona herbata zawiera więcej korzystnych dla zdrowia polifenoli.
 • Liście herbaty zawierają przeciwutleniacze, które zmniejszają stany zapalne, a tym samym pomagają w zapobieganiu chorobom.
 • Badanie sugeruje, że regularne picie herbaty może przedłużyć życie i szacuje, że osoby regularnie pijące herbatę mają dłuższą średnią długość życia.
 • Jednakże na wyniki mogą mieć wpływ różne nawyki picia herbaty oraz spożycie innych pokarmów i napojów bogatych we flawonoidy w różnych regionach.
 • Należy zauważyć, że właściwości zdrowotne herbaty mogą być odmienne w świecie zachodnim, gdyż tutaj bardziej popularna jest herbata czarna, często spożywana z mlekiem i cukrem.
READ  Poprzednie przeziębienia poprawiły odpowiedź immunologiczną na koronawirusa – praktyka lecznicza

Nie przegap okazji: wszystko, co dotyczy zdrowia, znajdziesz w biuletynie naszego partnera 24vita.de.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Redaktorka napisała ten artykuł, a następnie wykorzystała model języka AI do ulepszenia według własnego uznania. Wszystkie informacje zostały dokładnie sprawdzone. Więcej informacji na temat naszych zasad dotyczących sztucznej inteligencji można znaleźć tutaj.

Continue Reading

Trending