Connect with us

Economy

lepsze czasy? Kiedy?: Commerzbank pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi

Published

on

lepsze czasy? gdy?
Commerzbank pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi

od Stefana Schaff

Numery Commerzbanku są ciemnoczerwone. Powrót do poziomu największych europejskich instytucji finansowych będzie wymagał znacznego wysiłku, mówi prezes Knauf, który sprawuje urząd od początku roku. Próbuje myśleć o niej jako o atletce. Ale przeciwności losu czają się nie tylko w Polsce.

Manfred Knauf musi czuć się trochę jak trener, który w drugiej Bundeslidze objął dowodzenie nad walczącym tradycyjnym klubem. Powinna szybko wznieść się ponownie do miejsca, w którym się naturalnie ulokujesz. Tak jak fani HSV, Schalke 04 czy Werder Brema zawsze patrzą w górę iw razie wątpliwości „do Europy”, tak Commerzbank chce móc grać na tym samym poziomie, co największe europejskie banki.

Ale droga jest długa i żmudna, więc Knof, prezes Commerzbanku, który jest na swoim stanowisku od początku roku, kontynuuje jako nowy trener: pozbądź się ciężarów przeszłości, odbuduj „klub”, bądź cierpliwy i nadal maluj świetlaną przyszłość. „Trzymamy się naszej prognozy wyników” – potwierdził w środę podczas telekonferencji z dziennikarzami. W całym roku powinien być „nieco wyższy niż w roku fiskalnym 2020”, kiedy Commerzbank osiągnął przychody w wysokości około 8,2 mld euro.

Dane opublikowane przez Commerzbank za drugi kwartał pokazują z jednej strony, że instytut wciąż jest zajęty pracami porządkowymi. Ale poza tym są rozczarowania. Nic więc dziwnego, że i tak już zły udział tymczasowo spadł o około pięć procent w środę i spadł prawie lub mniej do poziomu z początku roku około 5,20 euro. Przy spodziewanym powrocie MDax do pierwszej partycji, tj. Dax, to nie zadziała.

Commerzbank 5, 31

Pierwsza w liczbach: Commerzbank ogłosił wynik operacyjny w wysokości 570 mln euro za pierwsze półrocze, z czego 32 mln euro (rok ubiegły: 205 mln euro) zostało zrealizowane w drugim kwartale. Na początku brzmi to dobrze, ale rzeczywistość drugiego kwartału wygląda ponuro. Strata netto wyniosła 527 mln euro, podczas gdy instytut zarobił 183 mln euro w tym samym kwartale poprzedniego roku – a więc nawet w szczytowym momencie kryzysu gospodarczego w koronie. Kwartalna strata jest spowodowana kilkoma jednorazowymi efektami i restrukturyzacją, a więcej na ten temat poniżej. Strata jest jednak również wyższa niż oczekiwali analitycy – i byli świadomi trwającej restrukturyzacji.

Rynek zakładał tylko 504 mln euro minus. Z perspektywy rynkowej prawdziwym rozczarowaniem wynikami kwartalnych danych jest to, że zyski pozostają poniżej oczekiwań, a koszty powyżej oczekiwań, które nie są związane z restrukturyzacją ani jednorazowymi efektami.

Trzeba jednak również pozwolić kierownictwu Commerzbanku pod rządami Knofa, że ​​muszą uporać się z chaotycznym porządkiem instytucji kredytowej, która tak długo przeceniała swój potencjał i wielokrotnie próbowała grać na równi z Deutsche Bank. Drugi kwartał radził sobie lepiej z większym konkurentem. W sumie frankfurcka firma zarobiła w okresie kwiecień-czerwiec 692 mln euro, po 77 mln euro straty rok wcześniej. To już czwarty z rzędu zysk kwartalny Deutsche Banku.

Commerzbank również obiecuje lepsze czasy. „W 2022 roku powinniśmy wyraźnie zobaczyć owoce procesu transformacji” – obiecała dyrektor finansowy Bettina Orlop. Nie chciał trzymać się tegorocznej prognozy wyników. Powiedziała: „Oscyluje wokół linii zerowej. Orloop upewnia się, że wszystko idzie dobrze operacyjnie dzięki temu, że dochód odsetkowy netto firmy jest stabilny i że drugie główne źródło dochodu, tj. dochód z prowizji, ma tendencję wzrostową.

W Polsce istnieje zagrożenie dla Commerzbanku

Niechęć jest prawdopodobnie związana z datą 2 września. Następnie Sąd Najwyższy w Polsce zdecyduje, jak postępować z kredytami frankowymi z krajów wschodzących. Podobnie jak w innych krajach Europy Wschodniej, banki udzielały tam niskooprocentowanych kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Spekulacje nie zadziałały, ponieważ wartość franka gwałtownie wzrosła w wyniku kryzysu finansowego, a kredytobiorcy byli zmuszeni spłacać znacznie większe kwoty w lokalnej walucie. To, czym właściwie jest gospodarka rynkowa, niepokoi narodowy populistyczny rząd w Polsce. Jeśli sąd zmusi banki do wypłaty odszkodowania, to obciążony zostanie również tamtejszy oddział Commerzbanku, mBank.

CAPITAL_Logo_290x358px.jpg

Spółka dominująca we Frankfurcie zaksięgowała opłatę w wysokości 55 milionów euro w drugim kwartale, która wcześniej została odłożona w wysokości 300 milionów euro. Wydaje się, że istnieją inne zagrożenia. W prezentacji danych kwartalnych czytamy: „Prognozy opierają się na założeniu, że nie nastąpią istotne zmiany w zakresie portfela kredytowego mBanku we frankach szwajcarskich”.

Orzeczenie Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie opłat za prowadzenie konta w Niemczech trafiło do urzędu z dodatkowymi 66 milionami euro. Tutaj Commerzbank, podobnie jak inne banki, jest w trakcie legalizacji podwyższonych opłat za prowadzenie konta, czyli zdobywania aprobaty swoich klientów.

Do tego dochodzą ciężary poprzedniego skandalu po tym, jak Federalne Ministerstwo Finansów ogłosiło niedawno surowszą rewizję podatkową tej kwestii. Commerzbank nie określił jednak dokładnych opłat; Są ukryte w ogólnym przedmiocie.

Jednak największa pojedyncza część opłat specjalnych w drugim kwartale wyniosła 200 milionów euro amortyzacji projektu, Outsourcing obsługi papierów wartościowych do HSBC. Już 22 lipca bank podał jako powód „techniczne ryzyko egzekucji i zmieniające się warunki rynkowe”. Podczas telekonferencji bez odpowiedzi pozostało kilka pytań o to, kto był odpowiedzialny za olbrzymią porażkę projektu, który rozpoczął się w 2017 roku.

Wielkie strategiczne pytania Commerzbanku pozostają bez odpowiedzi: jak zachowują się dwaj główni akcjonariusze, Bund i Cerberus, którzy – w przeciwieństwie do zeszłego roku – nie mają obecnie publicznych przesłuchań. Główne pytanie brzmi: czy Commerzbank będzie w stanie zachować niezależność po obecnej transformacji, czy też – być może w wyniku negocjacji politycznych – stanie się częścią dużego europejskiego banku transgranicznego.

READ  Ręce precz od polskiego węgla: protest przeciwko transformacji energetycznej w Warszawie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Od warsztatu do niemieckiego konkurenta

Published

on

Od warsztatu do niemieckiego konkurenta
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Polska firma Świnoujście zyska port dalekomorski, do którego będą mogły przybijać także duże kontenerowce. © imago/unikanie

Dzięki nowemu proeuropejskiemu rządowi Polska mogłaby zyskać na wadze nie tylko politycznie, ale także gospodarczo.

Warszawa – Czy to spełnienie centralnej obietnicy wyborczej? Podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej polski premier Donald Tusk obiecał swoim rodakom, że jeśli wygra wybory, sprowadzi do kraju pieniądze z zablokowanego przez Brukselę z powodu Polski Funduszu Odbudowy Następnej Generacji i Europejskiego Funduszu Spójności. Komisja Europejska sama siebie zakazała, bo oskarżyła poprzedni rząd PiS o łamanie konstytucji w sądownictwie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w ubiegły piątek w Warszawie, że Komisja jest na tyle zadowolona z podejścia do reformy wymiaru sprawiedliwości, że „w przyszłym tygodniu zostaną podjęte dwie decyzje w sprawie obecnie zamrożonych funduszy europejskich dla Polski”. elastyczny. Dodał: „Te decyzje pozwolą Polsce zaoszczędzić aż 137 miliardów euro”.

Decyzja ta prawdopodobnie znacząco zwiększy szanse trzech rządzących w Warszawie partii koalicyjnych na zwycięstwo w kwietniowych ogólnokrajowych wyborach samorządowych i czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Prawdopodobnie będzie to także impuls dla polskiej gospodarki. To wynik stosunkowo silny pomimo wojny na Ukrainie, przyjęcia około miliona uchodźców i ogromnej inflacji w ciągu ostatnich dwóch lat.

Małe nierówności w kraju

Według Eurostatu stopa bezrobocia jest drugą najniższą w Unii Europejskiej i wynosi 2,9 proc.; Według prognoz Komisji Europejskiej wzrost ma w tym roku wynieść 2,7 proc., co będzie trzecim co do wielkości wskaźnikiem w Unii Europejskiej. Wiele gmin i firm od lat czeka na dofinansowanie z UE z zrealizowanymi projektami inwestycyjnymi – dotyczącymi projektów infrastrukturalnych, energetyki czy zielonej transformacji przedsiębiorstw.

Tak naprawdę te pieniądze – ok. 20% PKB – mogłyby stanowić ważną iskrę, która wprowadzi Polskę na wyższy poziom gospodarczy. Pozycja wyjściowa nie jest zła: z perspektywy milionów ludzi w kraju pozytywnym dziedzictwem prawicowej krajowej Partii Prawa i Sprawiedliwości w 2024 roku jest państwo, które interweniuje i więcej inwestuje w politykę gospodarczą – w przeciwieństwie do samego Tuska który wprowadził to w życie podczas swoich pierwszych wyborów i kadencji.

READ  Mercedes GLE: zaktualizowana technologia i optyka

Prawo i Sprawiedliwość załatało luki w podatku od towarów i usług, gdyż w latach 2015-2023 wpływy z tego tytułu podwoiły się. Do tego dochodziły reformy społeczne, aktywna polityka płacowa, inwestycje nie zawsze udane, ale ważne, a także rozsądne metody zmniejszania przepaści między miastem a wsią oraz między biednymi a bogatymi.

W 2022 r. Polska znacznie lepiej wypadła pod względem nierówności w podziale dochodów według wskaźnika Giniego (26,3) niż średnia w UE (29,6) czy Niemcy (28,8). W 2015 roku Polska plasowała się na poziomie średniej unijnej wynoszącej wówczas 30,6. „Duża część społeczeństwa żyje teraz finansowo lepiej niż przed 2015 rokiem, a główną motywacją do głosowania na PiS była poprawa sytuacji gospodarczej i mniejsze bezrobocie” – napisał dziennikarz biznesowy Piotr Wójcik.

Nowe lotnisko pod Warszawą

Mając to na uwadze, a także wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego, nie dziwi fakt, że nowy rząd podjął się podwyższenia sztandarowego programu PiS – zasiłku na dziecko (równowartość około 180 euro na dziecko miesięcznie) – nie podejmując żadnych działań zmiany. Utrzymuje się także podwyżka płacy minimalnej, na którą zdecydował się PiS, do równowartości nieco niespełna 1000 euro miesięcznie – co oznacza wzrost o 21 proc. w porównaniu z 2023 rokiem.

Jednak w ciągu ostatnich kilku lat podwyżki te nie tylko zostały uwzględnione przez inflację, ale obecnie w kraju toczy się intensywna debata na temat inwestycji gospodarczych, które powinny otworzyć nowy rozdział. Dotyczy zainicjowanego kilka lat temu przez PiS projektu utworzenia centralnego lotniska obejmującego węzeł kolejowo-drogowy (CPK). Niedaleko Warszawy. Nowe lotnisko ma początkowo móc obsłużyć ponad 40 milionów pasażerów. Ale nie mniej ważne są inwestycje towarzyszące: przede wszystkim planowana jest budowa blisko 2000 kilometrów nowych linii kolei dużych prędkości, które połączą CPK z największymi miastami średniej wielkości w Polsce. Według szacunków projekt zainicjowany przez PiS będzie do 2030 roku kosztować równowartość około 35 miliardów euro.

READ  Skup się na stawce BYD: Po spadkach cen: konkurent Tesli BYD jest teraz okazją? | biuletyn

W ostatnich sondażach projekt poparło około 60% osób. „Polacy wyszli mentalnie z «pułapki średniego dochodu», oczekują czegoś więcej niż tylko dodatkowego wsparcia swoich dochodów, (…) kredytów i emerytur, które i tak i tak będą musieli sami spłacić” – pisze Tomasz Wróblewski. Z ośrodka badań ekonomicznych Warsaw Enterprise Institute.

Tak naprawdę duża inwestycja z pewnością ma sens. Nie tylko dlatego, że w okolicy ma powstać ok. 150 tys. miejsc pracy. Ale także dlatego, że projekt wspierałby ekonomicznie rosnącą rolę polityczną Polski jako najważniejszego sąsiada Ukrainy.

Ale rząd Tuska jest sceptyczny wobec tego projektu. Procedury testowe są w toku, a ich wynik jest niejasny; Ostateczna decyzja ma zostać podjęta w połowie roku, choć trwające już prace będą kontynuowane. Wstrzymanie lub radykalne ograniczenie projektu nie tylko pozostawiłoby niewykorzystany potencjał gospodarczy, ale mogłoby mieć także konsekwencje polityczne: PiS postrzegałby swoją narrację jako potwierdzenie, że premier Tusk zasadniczo działa w interesie Niemiec.

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski

Tak naprawdę CPK stanie się najprawdopodobniej czymś więcej niż tylko konkurentem berlińskiego lotniska, położonego zaledwie 500 kilometrów na zachód. Istotnie planowana poprawa połączeń infrastrukturalnych w kraju mogłaby także stymulować lokalizację firm z sektora high-tech. W 2023 roku amerykański producent chipów Intel zapowiedział inwestycję o wartości około pięciu miliardów euro w centrum integracji i testowania półprzewodników we Wrocławiu, które otrzyma 1,5 miliarda euro dotacji rządowych. To najwyższe jak dotąd jednorazowe dofinansowanie w kraju na projekt inwestycyjny. Od lat unijna stopa inwestycji porównawczych kształtuje się poniżej średniej UE (2022: 22,4 proc. PKB, Niemcy: 25 proc.), ale rząd już zapowiadał, że podniesienie tej stopy będzie traktować priorytetowo m.in. wzmocnienie rynku kapitałowego w Warszawie.

Kolejny projekt PiS, czyli rozbudowa portu Soinwachi na port dalekomorski, w którym będą mogły przyjmować największe kontenerowce, w przeciwieństwie do PiS wydaje się suchy. Pomimo protestów społeczności niemieckich i działaczy na rzecz ochrony środowiska, rząd Tuska zapowiedział w lutym kontynuację inwestycji, która kosztuje ok. 2,5 mld dolarów i ma zakończyć się w 2028 r. Zdecydowano także o wejściu do cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Żadne z nich nie leży w ogóle w interesie Berlina. Rozbudowa portu byłaby bezpośrednią konkurencją dla Hamburga.

READ  AstraZeneca zarabia miliardy na sprzedaży (ale bez zysku) ze szczepionki przeciw Covid

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski, a Warszawa zajmuje piąte miejsce w porównaniu z Berlinem. Obroty wynoszą około 170 miliardów euro (2023), przy wcześniejszym saldzie z polskiej perspektywy ujemnym, ale w 2023 roku spadły. Eksport z Niemiec do Polski spadł o 3,7 proc. do 89,3 mld euro, a import z Polski wzrósł do 2,4 proc. 80,2 miliarda euro.

„Współpracę gospodarczą z Niemcami należy rozwijać w oparciu o to, że istniejące nierówności będą z czasem ulegać zmniejszeniu, a rozkład korzyści z wymiany stanie się z czasem bardziej wyrównany, czyli polskie firmy wzniosą się na wyższy poziom tworzenia wartości” – napisał. Ekspert ds. rynków finansowych Artur Kluczny. Według Klucnego Polska pracuje nad przekształceniem się z zależnego ekonomicznie warsztatu w konkurenta.

Continue Reading

Economy

Niemieckie pióro wieczne: Mitsubishi przejmuje Lamy

Published

on

Niemieckie pióro wieczne: Mitsubishi przejmuje Lamy

Te wieczne pióra były i być może można je znaleźć w każdym szkolnym piórniku: a teraz producent przyborów do pisania z Heidelbergu, Lamy, został sprzedany.

Lamy to prawdopodobnie jedna z firm, o której wiedzą wszystkie dzieci i rodzice w wieku szkolnym. Pióra wieczne producenta przyborów do pisania Heidelberg można znaleźć w prawie każdym piórniku. Teraz rodzinny biznes przejmuje japońska firma Mitsubishi Pencil.

Jak ogłosiła w środę firma, rodzina królewska szukała kupca w złożonym procesie. Proces zakończy się sukcesem sprzedażą wszystkich udziałów w spółce. Rzeczniczka Lamy na żądanie nie przekazała żadnych informacji na temat ceny sprzedaży.

Lamy's prowadzony był przez trzecie pokolenie

Powiedziała, że ​​Lamy szukała silnego partnera, który mógłby dalej rozwijać rozwijającą się dziedzinę cyfrowego pisania i zwiększać sprzedaż międzynarodową.

Ta rodzinna firma, założona w 1930 roku, jest jedną z wiodących marek projektowych w branży artykułów piśmienniczych. Według własnych informacji zatrudnia ponad 340 osób i posiada punkty sprzedaży w ponad 80 krajach. Od niedawna Lamy obsługuje już trzecie pokolenie.

READ  Niewiele startupów od 2016 roku
Continue Reading

Economy

Dotyczy to wszystkich oddziałów: To się teraz zmienia w Aldi Süd | Polityka

Published

on

Dotyczy to wszystkich oddziałów: To się teraz zmienia w Aldi Süd |  Polityka

Wundern Sie sich nicht, wenn Sie das nächste Mal bei Aldi Süd einkaufen gehen. Der Lebensmitteldiscounter hat in seinen rund 2000 Filialen etwas Entscheidendes verändert – die klassischen Preisschilder sind plötzlich verschwunden!

Stattdessen gibt es ab sofort digitale Anzeigen an den Regalen. Die gelben und (bei Sonderangeboten) roten Papier-Preisschilder haben ausgedient.

Was das soll? Mit der Neuerung wolle man die „Abläufe in den Filialen so einfach und effizient wie möglich“ machen, teilte der Konzern aus Mülheim an der Ruhr mit. „Vor allem für unsere Kolleginnen und Kollegen vor Ort bringen die digitalen Preisschilder eine große Vereinfachung mit sich“, sagte Aldi Süd-Geschäftsführer Ralf Buchczyk. Bisher mussten alle Preisschilder in den Filialen zuvor ausgedruckt, ausgeschnitten und für jeden Artikel einzeln ausgetauscht werden.

Das neue digitale Preisschild bei Aldi Süd – auf diesem Pressefoto ist allerdings der Preis nicht zu sehen

Foto: privat

Damit ist jetzt Schluss – die Daten kommen über WLAN in den Filialen direkt aus der Unternehmens-Datenbank. Dazu kommen weitere Infos zu den Produkten – zum Beispiel, ob es sich um Bio-Obst oder ein Sonderangebot handelt.

Auch Aldi Nord, Konkurrent Lidl und Netto testen bereits digitale Preisschilder. Gerade für die Günstig-Supermärkte sind die digitalen Preisschilder von Vorteil: Sie sind zwar in der Anschaffung teurer, dafür können die Konzerne – ähnlich wie bei den Preistafeln der Tankstellen – schnell auf Preisänderungen bei der Konkurrenz reagieren.

Wie viel Geld die neuen Preisschilder Aldi Süd kosten – das verrät der Konzern nicht.

READ  MDR poszerza informacje cyfrowe i regionalne

Continue Reading

Trending