Connect with us

Tech

Kreatywność helikoptera marsjańskiego: zdjęcia i filmy z planowanego pierwszego i drugiego lotu

Published

on

Podczas historycznego pierwszego zmotoryzowanego lotu na inną planetę, mały helikopter Ibdaa, zgodnie z planem, osiągnął wysokość około trzech metrów. Lot na Marsie trwał łącznie 39,1 sekundy, a Kreatywność unosiła się cicho nad miejscem startu i lądowania przez 30 sekund. Rover Perseverance, znajdujący się nieco ponad 64 metry dalej, był w stanie zarejestrować pierwszy lot wieloma kamerami, gromadząc w ten sposób więcej danych na wyświetlaczu technologii. Chociaż urzędnicy nadal są zajęci oceną, nie chcą tracić czasu i ponownie zdjąć mały helikopter za kilka dni.

Jeśli masz problemy z odtwarzaniem wideo, włącz JavaScript

(Quelle: NASA / JPL-Caltech / ASU / MSSS)

Ingenuity było pierwszym stworzonym przez człowieka urządzeniem, które w poniedziałek wykonało sterowany silnikiem lot na inną planetę po całodniowym opóźnieniu, które spełnia najśmielsze oczekiwania NASA. Mars ma tylko jedną trzecią ziemskiej grawitacji, ale atmosfera jest niezwykle cienka i osiąga tylko około 1% dominującego ciśnienia nad powierzchnią Ziemi. Zręczność musiała zostać opracowana specjalnie dla tych warunków, na przykład jego wirniki zostały ustawione na ponad 2400 obr./min. Jednocześnie śmigłowiec nie mógł być sterowany bezpośrednio ze względu na duże opóźnienie sygnału, ale musiał działać samodzielnie i wyposażony w niezbędne polecenia.

Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, w którym opracowano śmigłowiec, jest podekscytowane sukcesem: w przypadku helikoptera marsjańskiego upłynęło tylko sześć lat od studium wykonalności do pierwszego lotu na Marsa. Powiedział Michael Watkins, szef Laboratorium Napędów Odrzutowych. Jest świetnym przykładem i potwierdza innowacyjny potencjał swojej organizacji. Thomas Zurbuchen z NASA dokonał porównania z historycznym pierwszym lotem braci Wright 118 lat temu i wyjaśnił, że miejsce twórczości będzie nazywane „Pole braci Wright”. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) oficjalnie przyznała Ingenuity znak IGY-1, a prezydent USA Biden go zatwierdził Nie zabrakło również uznania dla osiągnięcia.

Tuż nad ziemią

(Zdjęcie: NASA / JPL-Caltech)

Pomimo radości z sukcesu, urzędnicy NASA i JPL nie mają czasu na oddech, dyrektor projektu MiMi Aung wyjaśnia: „Poświęcimy chwilę, aby świętować nasz sukces, a potem Orville i Wilbur pójdą za nimi. Historia wie, że wrócili do pracowali i chcieli wiedzieć o tym jak najwięcej. Ich nowy samolot – zupełnie jak my ”. Według niezbędnych analiz kreatywność powinna ponownie wystartować najwcześniej 22 kwietnia. Jeśli przeżyje ten drugi lot, można się zastanowić, jak najlepiej rozszerzyć profil lotu, pisze NASA.

Innowacja jest obecna na Marsie od początku kwietnia, którą przyniósł łazik Perseverance z NASA. Następnie przygotowano pierwszy planowany historyczny lot, ale potem pojawił się problem z próbną eksploatacją. Test wirników został przerwany przez oprogramowanie sterujące, w którym to momencie data rozpoczęcia została opóźniona. W rezultacie wysłano kilka dodatkowych zleceń rozruchowych i ponownie zainstalowano program sterowania lotem. Urzędnicy są pod presją czasu, ponieważ NASA dała techniczną ofertę tylko na 30 dni. Potem wytrwałość powinna przejąć prawdziwą pracę i szukać śladów potencjalnego życia na pozornie suchym korycie rzeki. Po sukcesie Ingenuity amerykańska agencja kosmiczna może opracować więcej helikopterów dla Marsa.


(Pon)

Do strony głównej

READ  Już od jutra nowe darmowe gry – prawdziwe arcydzieło w katalogu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Martw się negatywnymi opiniami: sztuczna inteligencja w iOS 18 powinna być eksperymentalna

Published

on

Martw się negatywnymi opiniami: sztuczna inteligencja w iOS 18 powinna być eksperymentalna

Apple zaprezentuje nadchodzące funkcje sztucznej inteligencji w iOS 18 i innych systemach operacyjnych podczas nadchodzącej konferencji Worldwide Developers Conference (WWDC). Jednak według Marka Gurmana z Bloomberga funkcje te mogą być reklamowane w wersji beta lub w wersji zapoznawczej. Sugeruje to, że Apple wciąż ma trochę do nadrobienia w szybko rozwijającym się krajobrazie sztucznej inteligencji.

Ostrożne podejście Apple do integracji sztucznej inteligencji sugeruje, że funkcje planowane dla iOS 18 mogą nie być jeszcze wystarczająco niezawodne lub zaawansowane, aby można je było uruchomić bez oznaczenia w wersji beta.

Apple jest postrzegane jako spóźniony uczestnik wyścigu sztucznej inteligencji, ale problemy, z którymi borykają się inne firmy, mogły skłonić do wzmożonej ostrożności. Przegląd sztucznej inteligencji wyszukiwarki Google jest tak zły, że Google całkowicie się zawstydził.

Strategia Apple dotycząca sztucznej inteligencji jest wieloaspektowa

Oczekuje się, że Apple zastosuje warstwowe podejście do sztucznej inteligencji, przy czym niektóre żądania będą przetwarzane lokalnie na urządzeniu, a inne w infrastrukturze chmurowej Apple. Decyzja, czy przetwarzać żądania na urządzeniu, czy w chmurze, jest podejmowana indywidualnie dla każdego zadania. Nadal nie wiadomo, czy użytkownik ma na to jakikolwiek wpływ.

Przetwarzanie sztucznej inteligencji na urządzeniu może być ograniczone do nowszych urządzeń Apple, takich jak iPhone, iPad i komputer Mac ostatniej generacji. Według doniesień firma pracuje również nad makietą urządzenia specjalnie dla Apple Watch.

Oczekiwane funkcje oparte na sztucznej inteligencji w iOS 18

Krążą plotki, że nadchodzące funkcje oparte na sztucznej inteligencji w iOS 18 obejmą wysyłanie wiadomości tekstowych i grupowanie powiadomień, transkrypcję notatek głosowych, edytowanie zdjęć przez sztuczną inteligencję, automatyczne sugestie odpowiedzi na wiadomości oraz ulepszenia Safari i wyszukiwania Spotlight. Użytkownicy mogą również spodziewać się modernizacji Siri i możliwości tworzenia nowych odmian emoji przy użyciu generatywnej sztucznej inteligencji.

READ  Pokémon Go: Miltank - 100% IV i jak wygląda Shiny Miltank

Równowaga między ochroną danych a przetwarzaniem w chmurze

Apple stoi przed wyzwaniem zrównoważenia swojego wieloletniego skupienia się na przetwarzaniu na urządzeniu z oczekiwaniami klientów dotyczącymi generatywnych możliwości sztucznej inteligencji. Wiele poszukiwanych funkcji wymaga obecnie mocy obliczeniowej dużych federacji serwerów, co wymaga zmiany podejścia Apple do ochrony danych.

Mimo że Apple Cloud wykorzystuje w swoich serwerach chipy krzemowe Apple, dane nadal opuszczają urządzenie użytkownika, zagrażając poziomowi prywatności zapewnianemu przez przetwarzanie na urządzeniu.

Partnerstwa i współpraca

Oprócz funkcji AI wbudowanych w iOS 18, Apple dołączy chatbota opartego na technologii ChatGPT OpenAI. Krążą pogłoski, że dyrektor generalny OpenAI Sam Altman może pojawić się podczas wideo WWDC, aby ogłosić partnerstwo. Ale krążą też pogłoski, że chatbot nie zostanie zainstalowany.

Popularne treści z Mac Life+

Apple iPhone 13 (128 GB) – niebieski

593,99 euro

Continue Reading

Tech

MediaMarkt oferuje nielimitowaną taryfę dla iPhone’a 15 Pro

Published

on

MediaMarkt oferuje nielimitowaną taryfę dla iPhone’a 15 Pro

W świecie taryf MediaMarkt znaleźliśmy ofertę na iPhone’a 15 Pro, która naprawdę jest tego warta. Ponieważ tutaj otrzymujesz dwie nieograniczone taryfy i iPhone’a 15 Pro za tę samą miesięczną opłatę, jaką normalnie kosztowałaby jedna z taryf osobno.

Tylko na krótki czas – MediaMarkt oferuje nielimitowaną taryfę na iPhone’a 15 Pro

Tylko na krótki czas – MediaMarkt oferuje nielimitowaną taryfę na iPhone’a 15 Pro

Taryfa O2 Usługa Mobile Unlimited na żądanie kosztuje zazwyczaj 59,99 EUR miesięcznie indywidualnie (+ opłata za połączenie). Jednak w MediaMarkt otrzymujesz podwójną stawkę i możesz zapewnić sobie i swojemu partnerowi lub dzieciom nieograniczoną ilość danych. Możesz także kupić iPhone’a 15 Pro Jest wart około 1000 euro Ponadto. Żart jest taki: podstawowa opłata miesięczna w tym mega pakiecie jest o cent tańsza niż w przypadku wykupienia taryfy indywidualnie. Ponadto płacisz tylko jednorazową opłatę w wysokości 5,95 € za urządzenie i koszty wysyłki plus 39,99 € za cenę połączenia. Przy okazji: koszty połączenia będziesz musiał również zapłacić, jeśli kupisz taryfę indywidualnie.

Jest to uwzględnione w nielimitowanych taryfach

Transakcja w świecie taryf MediaMarkt jest częścią O2 Według MediaMarkt kampania podwójnej karty potrwa tylko do 31 maja. To, co otrzymujesz w tym pakiecie za podstawową miesięczną opłatę w wysokości mniej niż 60 €, jest niesamowite. Najpierw przyjrzyjmy się taryfie. Jak już wspomniano, O2 Taryfa Mobile Unlimited On Demand jest tu uwzględniona dwukrotnie. Oznacza to, że możesz samodzielnie korzystać z obu taryf, np. aby podłączyć swój smartfon i tablet do sieci komórkowej. Możesz także podzielić się drugą taryfą z dobrym przyjacielem lub rodziną.

W każdej z taryf otrzymujesz nieograniczoną ilość danych w szybkiej sieci 5G, dzięki czemu Twoja prędkość nie zostanie zmniejszona jak w przypadku niektórych innych nielimitowanych taryf. Tutaj możesz surfować po Internecie z prędkością do 300 Mbps.

Taryfa ma jednak mały haczyk. W zasadzie automatycznie masz dostępną ograniczoną ilość danych wynoszącą „tylko” 10 GB dziennie. To już wystarczy, aby przesyłać strumieniowo około dziesięciu godzin wideo HD lub 50 godzin korzystania z mediów społecznościowych. Jest więc mało prawdopodobne, aby możliwe było wykorzystanie do 10 GB dziennie. Jeśli tak się stanie, nadal możesz zarezerwować bezpłatny dodatkowy wolumen danych w odstępach 2 GB za pośrednictwem wiadomości SMS, kiedy tylko chcesz. Na początku może się to wydawać dziwne, ale chroni dostawcę przed nadużywaniem. Nawet intensywnie korzystający użytkownicy nie mają właściwie żadnych wad. Dodatkowo w ramach każdej taryfy otrzymujesz również ryczałt za rozmowy telefoniczne i SMS-y do wszystkich niemieckich sieci. Roaming UE jest tu również uwzględniony.

READ  Sony FE PZ 16-35mm F4 G: ze specjalnym silnikiem i lekkim zoomem

Tylko tyle naprawdę zaoszczędzisz

iPhone’a 15 Pro można zamówić w różnych wersjach kolorystycznych – zawsze jednak jest to model ze 128 GB pamięci wewnętrznej. Podsumujmy teraz, ile zapłaciłbyś w porównaniu z tym, gdybyś kupił iPhone’a 15 Pro osobno. Pakiet MediaMarkt wiąże się z kosztami przez okres minimum 24 miesięcy W sumie około 1485 euro.

Gdybyś jednak kupił iPhone’a osobno, obecnie musiałbyś zapłacić niecałe 940 euro (Zobacz porównanie cen). Za dodatkową opłatą w wysokości około 545 euro lub około 22,50 euro miesięcznie możesz także zaoszczędzić na dwóch urządzeniach – lub dwóch osobach – w ramach nieograniczonej taryfy. Jeśli na przykład podzielisz się kosztami ze znajomym, każdy będzie musiał zapłacić zaledwie 11 euro i otrzymać naprawdę silną taryfę 5G niemal bez ograniczeń. I odwrotnie, możesz otrzymać jedną z dwóch taryf całkowicie za darmo. Ale uwaga: oferta ma obowiązywać tylko do 31 maja – po czym wygasa.

Continue Reading

Tech

Dataminer znajduje wskazówkę w bieżącej grze

Published

on

Dataminer znajduje wskazówkę w bieżącej grze

Prawie 20 lat od premiery Paper Mario: Legenda Bramy Wiecznych W czwartek na Nintendo Switch ukazała się nowa, dopracowana graficznie wersja. Wygląda na to, że ta nowa wersja przeznaczona jest nie tylko na już dostępny Switch i Switch OLED, ale być może także na nadchodzącą Nintendo Switch 2. Potwierdza to co najmniej anomalia w kodzie programu wykryta przez eksploratora danych.

Obsługa UHD – ale dlaczego?

W związku z tym w kodzie gry znajduje się sekcja służąca do obsługi rozdzielczości UHD. Nie jest to jednak obsługiwane przez Nintendo Switch (OLED) – nawet w stacji dokującej osiąga się maksymalnie 1080p. Dodatkowo zainstalowany SoC często osiąga swoje granice nawet w tym zakresie rozdzielczości. Trudno sobie wyobrazić wyższą rozdzielczość jak UHD z chipem.

Polecane treści redakcyjneTutaj znajdziesz treści zewnętrzne z [PLATTFORM]. Aby chronić Twoje dane osobowe, integracje zewnętrzne zostaną wyświetlone tylko wtedy, gdy potwierdzisz to klikając „Wczytaj całą zawartość zewnętrzną”: