Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Korona i słońce: jak promienie UV wpływają na proces urazu

  • ZLucas Rogala

    Blisko

Wielu ma nadzieję, że lato może spowolnić pandemię Corony. Obliczenia ujawniają wpływ promieniowania słonecznego na wartość R.

LIVERPOOL – Wraz ze wzrostem temperatury rosną nadzieje na powstrzymanie pandemii Corona. Wydaje się rozsądne, że wirus wywołujący COVID-19 może zachowywać się sezonowo. Ponieważ liczba przypadków dramatycznie spadła latem 2020 r. I pozostawała niska przez kilka miesięcy. W ten sposób wizyty w restauracjach, kawiarniach i barach, a także prywatne spotkania i duże zgromadzenia stały się łatwiejsze. Wzrost liczby pacjentów intensywnej terapii i zgonów związanych z Covid-19 w zimie również wskazuje na związek z porami roku.

Jednak w Niemczech liczba infekcji rośnie na początku wiosny i coraz bardziej zbliża się do „poziomu przedświątecznego”. Według Niemieckiego Interdyscyplinarnego Stowarzyszenia Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej (DIVI) około 4700 osób jest obecnie leczonych z powodu Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii (stan na 15 kwietnia 2021 r.). Zdecydowane powstrzymanie epidemii podczas ciepłej wiosny i samego nadchodzącego lata jest uważane za wirusologa: w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak Christian Drosten, jest raczej mało prawdopodobne. za Zespołem badawczym kieruje Kieran Sharkey z University of Liverpool W Anglii, jak zmienia się tak zwana wartość R pod wpływem wschodzących promieni UV pochodzących od słońca.

Korona latem: jaki jest wpływ promieni ultrafioletowych słońca?

Wartość R wskazuje liczbę osób dotkniętych średnio: r. Jeśli wartość R jest mniejsza niż 1, współczynnik infekcji maleje. Ta wartość R została oszacowana w 359 większych miastach z ponad 500 000 mieszkańców, w których w ubiegłym roku doszło do dużej epidemii Corona. Naukowcy odkryli, że wartość R spadła średnio o 0,05 na 10 kilodżuli dodatkowych promieni UV na metr kwadratowy. Badane miasta otrzymywały dziennie od 30 do 130 kJ / m2 promieni UV.

Sharkey powiedział, że ten wynik z badania wskazuje na efekt sezonowy w przenoszeniu koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że wyższe promienie UV są również przyczyną bardziej relaksującego procesu infekcji. Może istnieć związek z innymi czynnikami, takimi jak wilgotność i temperatura. Sharky wskazuje na jednego Dalsze badanie Dostarcza „słabych dowodów” na związek między rozprzestrzenianiem się koronawirusa a temperaturą. Inne czynniki, takie jak zanieczyszczenie powietrza i środki ochrony zdrowia publicznego, będą miały większy wpływ na wartość R niż promienie UV. Jednak jest to „istotne statystycznie”. Jeśli wartość R jest w zakresie DF (około 1), wpływ światła słonecznego może być decydujący.

READ  Witamina D przeciwko katarowi siennemu i astmie: odkryto nową metodę leczenia

Słońce i Halo: promienie UV nie mają krytycznego znaczenia dla wartości R.

Badacz uważa, że ​​kluczowa jest „interwencja rządu”. W porównaniu z promieniami UV miał czterokrotnie większy wpływ na wartość R i był „w naszych rękach”. W najbliższej przyszłości wskaźnik obrażeń będzie zależał głównie od środków politycznych (takich jak hamulce awaryjne typu halo), a niekoniecznie od pogody. Ponadto szczepionki na koronawirusa mogą być kluczowe.

Strona tematyczna dotycząca koronawirusa

Aktualne informacje na temat epidemii można znaleźć na stronie //www.everydayhealth.com/drugs/spandemic Corona News.

Inną kwestią jest to, że w wyższych temperaturach ludzie zwykle przebywają na zewnątrz, ponieważ ryzyko infekcji jest mniejsze w środku. Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu również podejrzewają związek między niższą śmiertelnością spowodowaną światłem słonecznym a niższą śmiertelnością spowodowaną koronami

Sharkey powiedział, czy Sars-CoV-2, podobnie jak grypa i inne koronawirusy, jest sezonową chorobą zakaźną, dopiero się okaże w dłuższej perspektywie. (Lucas Rogala)