Connect with us

Top News

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce – lepsze niż jarmarki niemieckie?

Published

on

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce – lepsze niż jarmarki niemieckie?

David Smolors, Klewitz

3 grudnia 2023, 20:23

Tamtejszy chleb smalcowy smakuje jak kawior, a grzane wino galicyjskie popijane płatkami śniegu to uczta. Mowa tu o polskich jarmarkach bożonarodzeniowych, które w ostatnich latach mocno awansowały w międzynarodowych rankingach. Podobno są jeszcze lepsze niż w Niemczech – choć tradycja jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce jest jeszcze młoda.

Stworzone przez amerykańską telewizję CNN, Tripadvisor, brytyjski organ choinkowy „Christmas Tree World” czy dziennik „The Times”: jarmarki bożonarodzeniowe w Krakowie i Wrocławiu zajmują czołowe miejsca w rankingach – zwykle są wyżej niż Boże Narodzenie. Rynki w Niemczech. Dwa miasta południowej Polski, oddalone od siebie o około 300 kilometrów i już bardzo atrakcyjne dla miłośników city break, stają się teraz obowiązkowymi przystankami na zimowej mapie podróży.


Kraków: Jarmark Bożonarodzeniowy na tle gotyckiej Bazyliki Mariackiej
Prawa do wizerunku: IMAGO / NurPhoto

Jarmarki bożonarodzeniowe to stosunkowo nowe zjawisko w kraju na wschód od Odry i Nysy. Przez długi czas Polacy znali tę tradycję przede wszystkim z wyjazdów do Niemiec czy Czech, a kiedy 20-30 lat temu odbywały się w Polsce pierwsze jarmarki bożonarodzeniowe, niemieckie wzorce były inspiracją i miarą wszystkich. rzeczy. Ale teraz uczeń przerósł mistrza.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie – tło historyczne

Krakowski Rynek Główny, jeden z największych średniowiecznych rynków w Europie o powierzchni 40 000 metrów kwadratowych, wydaje się idealny na tego typu wydarzenie. Wspaniałe, zabytkowe Sukiennice, niegdyś symbol statusu krakowskich kupców, oraz piękny Kościół Mariacki stanowią idealne tło. W tym roku swoje produkty prezentuje blisko 100 wystawców z Polski i krajów sąsiadujących.


Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową w Krakowie
Źródło obrazu: IMAGO/NurPhoto

Dariusz Michalak, prezes zarządu firmy „Artim”, która organizuje krakowski jarmark bożonarodzeniowy, podkreśla, że ​​chodzi tu o coś więcej niż tylko sprzedaż. „Nasz jarmark bożonarodzeniowy to także wydarzenie kulturalne. Na scenie występuje muzyka, zespoły śpiewacze i chóry. Parada kolorowych zespołów folklorystycznych z całej Polski jest wyjątkowa. Ja i moi koledzy regularnie odwiedzamy jarmarki bożonarodzeniowe. Niemcy, Czechy, Austria i Słowacji. A jedno mogę powiedzieć. Can: Nie ma nikogo tak pięknego jak w Krakowie” – mówi Michalak, podziwiając swój własny produkt.

Okres świąt Bożego Narodzenia w Krakowie wiąże się z ciekawą lokalną tradycją. Od XIX wieku rzemieślnicy i animatorzy tworzą krakowskie szopki bożonarodzeniowe – małe, kolorowe szopki z tektury i folii aluminiowej, których kształt nawiązuje do znanych budynków miasta, przede wszystkim gotyckiej katedry św. Kościół Mariacki. Są one oferowane szerokiej publiczności w grudniu lub styczniu, a przedstawienia te często odbywają się na rynku głównym.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu – motywem przewodnim są krasnale


Importy kulturowe: Piramida Bożonarodzeniowa Rudaw we Wrocławiu
Źródło obrazu: obrazy IMAGO / Pond5

Wrocławia nie można nazwać młodą tradycją, jeśli chodzi o jarmarki bożonarodzeniowe. W tym mieście, które do 1945 roku znajdowało się w granicach Niemiec, było znane już w XVI wieku. Po kilkudziesięcioletniej przerwie tradycja została wznowiona na początku XXI wieku. Dziś nie ma tu bezpośredniego związku z historycznymi jarmarkami bożonarodzeniowymi, jednak pojawia się wyraźne nawiązanie do niedawnej przeszłości – w postaci krasnali rozdawanych jako dekoracje na całym jarmarku bożonarodzeniowym. Skrzaty na stałe wpisały się w pejzaż Wrocławia: wiele małych figurek krasnali ustawia się przez cały rok w różnych miejscach wrocławskiej Starówki, pojawiają się także na jarmarku bożonarodzeniowym w okresie Adwentu.


Motyw przewodni jarmarku bożonarodzeniowego we Wrocławiu: krasnale we wszystkich możliwych odsłonach
Prawa autorskie do obrazu: Pianoforte

Przypominają one tzw. „pomarańczową alternatywę”. W latach 80. ten nieformalny ruch naśmiewał się z reżimu komunistycznego za pomocą karłowatych graffiti i form protestu. „Teraz skrzaty są dla nas strażnikami świątecznej atmosfery” – żartuje Paulina Krupińska z firmy artystycznej „Pianofort”, która od wielu lat organizuje jarmark bożonarodzeniowy. Popularnym motywem selfie wśród gości są figurki i dekoracje krasnoludków, a na niektórych stoiskach trofea w kształcie butów – wyraźne nawiązanie do butów krasnoludków.

Co jest wyjątkowego we wrocławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym? „Między innymi nie dzieje się to w jednym miejscu” – wyjaśnia Krupińska. „Pod koniec listopada całe centrum miasta na kilka tygodni zamienia się w jarmark bożonarodzeniowy. Poza rynkiem można znaleźć kolorowe kramy na innym rynku starego miasta i dwóch ulicach wyłączonych z ruchu samochodowego”. W tym roku jest ich ponad 200 – to chyba rekord Polski.


Wrocław: Rynek Starego Miasta z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym
Prawa autorskie do wizerunku: Janusz Krzeszowski

Krupińska podkreśla, że ​​goście doceniają przede wszystkim to, czego nie widać i nie słychać, czyli otoczenie. Powszechnie uważa się, że na wrocławskim jarmarku bożonarodzeniowym dobrze się czujemy. Reklamowane jako miejsce spotkań. Daje naprawdę wiele możliwości. Ludzie gromadzą się nie tylko w kramach, ale także w specjalnie do tego celu zbudowanych i ustawionych w wielu miejscach drewnianych chatach, gdzie na gości czekają rozmaite atrakcje. Niektóre z tych chat mają tarasy, z których można podziwiać rynek główny, który zwykle jest wypełniony tysiącami ludzi.

Atuty Polaków: Kulinarna wszechstronność, przystępna cena


Typowe dla polskich jarmarków bożonarodzeniowych: różnorodność kulinarna
Prawa do obrazu: obrazy IMAGO / SOPA

Jakie są jednak atuty polskich jarmarków bożonarodzeniowych? Piękne tła to jeden z powodów, dla których rynki zajmują wysokie miejsca w międzynarodowych rankingach. Na podkreślenie zasługuje również dobra jakość i różnorodność oferowanych produktów. Dzięki wystawcom ze Słowacji, Litwy i Węgier odwiedzający będą mogli podziwiać nie tylko produkty kulinarne z Polski. Ich produkty mają swój urok zwłaszcza dla gości z Europy Zachodniej.

Dodatkowym argumentem są przystępne ceny w porównaniu do unijnych – nie tylko za oferowane produkty, ale także za noclegi w mieście. Kolejnym czynnikiem jest poczucie bezpieczeństwa. Polska jest jednak nadal krajem, który nie ucierpiał w wyniku ataków terrorystycznych. I wreszcie to, co ma ogromny wpływ na atmosferę, to fakt, że – w przeciwieństwie do wielu innych części Europy – często przy prawdziwej zimowej pogodzie można cieszyć się jarmarkami bożonarodzeniowymi w Krakowie i Wrocławiu.

Koncesja od

Ten temat w projekcie:MDR SACHSEN – Radio Sachsen | Ludzcy sąsiedzi patrzą poza granice | 26 listopada 2023 | 18:00

READ  Odrzucony student medycyny z Bielefeld wyjeżdża do Polski
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Tankowanie w Polsce: ceny paliw w Świnoujściu 26 lipca. i przegląd stacji benzynowych

Published

on

Tankowanie w Polsce: ceny paliw w Świnoujściu 26 lipca.  i przegląd stacji benzynowych

Die Spritpreise in Swinemünde sind günstig. Wo man am meisten sparen kann und worauf man beim Tanken in Polen generell achten sollte.

Ahlbeck/Swinemünde

Ein Artikel von

Nicole Züge

Symbol tankowania Zdjęcie: Archiwum – 6 września 2020 r., Bawaria, Monachium: Kobieta tankuje samochód z dyszą w dłoni na dystrybutorze na stacji benzynowej.  (Do dpa: „BSW chce, aby ceny paliw stały się tematem kampanii”) Zdjęcie: Sven Hoppe/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

Tankowanie w Polsce jest tanie. Jak obecnie kształtują się ceny paliw w Świnoujściu, jakie stacje benzynowe są dostępne i na co należy zwrócić uwagę płacąc za olej napędowy i benzynę. (Miniaturka)

Sven Hoppe/dpa

Ceny paliw w Świnoujściu są generalnie znacznie tańsze niż w pobliskich Ahlbeck, Heringsdorf czy Bansin. Przyjrzeliśmy się, co dokładnie możesz zaoszczędzić w ten weekend.

READ  Kontrowersje wokół prawa medialnego: w Polsce rozpada się sojusz konserwatystów
Continue Reading

Top News

Pogrzeb Ariana: Pożegnanie rodziny i społeczności | NDR.de – Aktualności – Dolna Saksonia

Published

on

Pogrzeb Ariana: Pożegnanie rodziny i społeczności |  NDR.de – Aktualności – Dolna Saksonia

Stan na: 26 lipca 2024 r., 19:13

Dwa miesiące po jego zniknięciu Ariane została znaleziona martwa w Bremervoort. W piątek został pochowany w bliskim kręgu. Inne smutki też udało się pożegnać.

W piątek w kościele katolickim św. Michała w Bremervoord rodzina Arian udekorowała wnętrze kościoła kwiatami, wieńcami i balonami. Na ekranie wyświetlano zdjęcia chłopca, a ludzie mogli zostawiać osobiste wiadomości w księdze kondolencyjnej. Pastor Simon Laugher powiedział, że dobrze jest mieć to miejsce jako cichy pomnik. Po południu kościół został otwarty dla wiernych. Pogrzeb zmarłego sześcioletniego chłopca odbył się jednak gdzie indziej. Aby chronić rodzinę, nie został on wydany.

filmy

1 minuta

W tym tygodniu odnaleziono ciało sześcioletniego chłopca, zaginionego od kwietnia. W społeczeństwie panuje wielka sympatia. (28.06.2024) 1 min

Zebrano ponad 33 000 euro darowizn

Przyjaciel rodziny już wcześniej zbierał datki online na pogrzeb. Darowizny przekazało ponad 900 osób, a w ramach kampanii zebrano ponad 33 000 euro – powiedział NDR Dolna Saksonia prawnik przyjaciela rodziny. Rodzina pragnie przekazać wszelkie pieniądze pozostałe po pogrzebie organizacjom charytatywnym opiekującym się dziećmi autystycznymi, uzdrowiskami lub rodzinami sierot.

Arian znika z domu rodzinnego

Ariane zniknęła 22 kwietnia z domu rodzinnego w dzielnicy Elm w Bremervoort. W poszukiwaniach nadal wzięło udział ponad 1000 pomocników ze straży pożarnej, policji, Bundeswehry i innych agencji pomocowych. W użyciu były także helikoptery, drony, psy tropiące, łodzie sonarowe, nurkowie i samolot szpiegowski Sił Powietrznych. Pod koniec kwietnia policja odwołała zakrojone na szeroką skalę poszukiwania i przekazała sprawę specjalnemu zespołowi śledczemu. Pod koniec czerwca rolnik znalazł ciało dziecka podczas koszenia łąki w pobliżu Beherste. A Dopasowanie DNA potwierdziło, że był to Arion.

Ten temat w projekcie:

NTR//Obecny | 26 lipca 2024 | 17:00 godz

logo NTR
Continue Reading

Top News

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Published

on

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Berlin. Ukraina ma większe problemy niż braki amunicji. Polska chce pomóc legionowi. Jak dobrowolna jest rekrutacja?

Continue Reading

Trending