Connect with us

Economy

Habecka w Warszawie: Uczyć się od Polski – Ekonomia

Published

on

Habecka w Warszawie: Uczyć się od Polski – Ekonomia

Stosunki między rządami w Warszawie i Berlinie układają się powoli. Premier Donald Tusk zakończył właśnie wizytę inauguracyjną u Olafa Scholza, a minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przebywał wcześniej w Berlinie. Pierwszym niemieckim gościem nowego polskiego rządu w styczniu był minister sprawiedliwości Marko Buschmann (FDP) – rzeczywiście jego odpowiednik w Warszawie ma jedną z najcięższych posad. Bo Adam Bodnar musi odpolitycznić wymiar sprawiedliwości, zweryfikować legalność niezliczonych decyzji i ponownie zadbać o podział władzy.

Jednak stosunki gospodarcze między Polską a Niemcami przetrwały osiem lat prawicowo-populistycznego rządu PiS. W ostatnim czasie inwestorzy zagraniczni narzekali, że PiS zwiększył biurokrację i stworzył nieprzejrzysty system podatkowy. Polska pozostaje jednak jedną z najważniejszych lokalizacji inwestycji dla niemieckich firm i jest piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec. Chętnie uczestniczyli we wszystkich antyniemieckich przemówieniach polityków PiS, np. kiedy Mercedes otwierał nową fabrykę. W Europie Polska jest najpopularniejszym miejscem inwestycji.

To sprawia, że ​​kraj ten jest koszmarem dla niemieckich przedstawicieli pracowników. Coraz więcej firm redukuje miejsca pracy w Niemczech, aby tworzyć nowe w Polsce. Najnowszy przykład: producent sprzętu AGD Miele, który chce przenieść 700 stanowisk pracy z Gutsloh do Polski. Jednak producenci samochodów i ich dostawcy od lat przenoszą coraz więcej miejsc pracy do swoich sąsiadów. Powody to niższe koszty energii, wciąż niższe płace, a prawo pracy jest bardziej przyjazne pracodawcom niż w Niemczech.

Nie jest więc prostą sytuacją, że minister gospodarki Robert Habeck (Partia Zielonych) udał się w środę do Warszawy. Ma tam nie jednego odpowiednika, ale czterech. Portfolio Habecka w Polsce podzielone jest na ministerstwa finansów i polityki regionalnej, przemysłu, rozwoju gospodarczego i technologii, czy wreszcie infrastruktury. Najpierw Bosch organizuje huczne przyjęcie dla niemieckiego ministra w swojej warszawskiej siedzibie. Bosch ma ich łącznie pięć w Polsce i ponad 9 000 pracowników. Silniki produkowane są w Polsce, podobnie jak układy i urządzenia hamulcowe. Pod Wrocławiem powstaje nowa elektrownia pomp ciepła. Bosch jest także jedną z firm, która przenosi coraz więcej miejsc pracy na wschód, co niepokoi niemieckie rady zakładowe i związki zawodowe.

READ  Płaca minimalna w opiece: Młodzi ludzie odchodzą, starsi cierpią - Polityka

Ale przynajmniej podczas wizyty Habecka u Busha nie stanowiło to problemu. Chodzi o szkolenie i zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników. Rafael Rudziński, dyrektor generalny Bosch Polska, chce wprowadzić w Polsce niemiecki model dualnego kształcenia, składający się ze szkoły zawodowej i firmy praktykującej. Dodał, że prowadzone są w tej sprawie rozmowy z ministerstwami.

Następnie wyjaśnia Habeckowi różne modele dalszego szkolenia pracowników, a także wysiłki mające na celu przyciągnięcie nowych pracowników. To zaczyna się w szkołach. Klasy są zapraszane do zwiedzania fabryki, a młodzież bierze udział w konkursach plastycznych i odbywa praktyki. „To bardzo orzeźwiające” – mówi Rudziński. Dzieci, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, często wykazywały duże zainteresowanie artystyczne. „Oni naprawdę chcą to zrozumieć”.

Bosch współpracuje również bezpośrednio ze szkołami technicznymi i uniwersytetami. Trudno jest także znaleźć wykwalifikowanych pracowników w Polsce, która boryka się z tym samym problemem demograficznym, co większość krajów europejskich. „Szczera odpowiedź: Co młodzi ludzie wolą montować, silnik elektryczny czy silnik spalinowy?” W sali szkoleniowej Habeak chce wiedzieć. Wywołuje przyjazny śmiech i przez sekundę słyszy, że elektromobilność nie jest obecnie w Polsce ani popularna, ani powszechna, ale Bosch od 2018 roku zapewnia odpowiednie szkolenia i dodatkową edukację.

Swoją drogą, żeby się czegoś nauczyć, przyjeżdżają nie tylko studenci i stażyści, ale także ich nauczyciele i wykładowcy. „Ale na uczelnie ich nie sprowadzamy” – wyjaśnia Ministrowi Gospodarki jeden z trenerów. Co to znaczy: wykładowcy uczą się od Busha, a nie Bush od wykładowców uniwersyteckich. „Jesteśmy lepsi” – mówi i się śmieje.

W takim razie Habeck chce wiedzieć, jak to robią tutaj, używając pomp ciepła. „Kto to zainstalował?” W Niemczech istnieje konflikt pomiędzy hydraulikiem odpowiedzialnym za wodę i ogrzewanie a elektrykiem. Odpowiedź jest taka, że ​​obserwujemy zmianę pokoleniową. Również w Polsce hydraulicy uczyli się poszerzać swoją wiedzę i łączyć ją w jeden zawód.

READ  Strona w Walencji staje się coraz droższa

Zapytany bezpośrednio o niedobór wykwalifikowanych pracowników, Habeck powiedział później: „Niemcy zbyt długo to schrzanili. Niedobór wykwalifikowanych pracowników przyszedł z zapowiedzią”. Ale Polska mogłaby dać motywy Niemcom. Widzi ich tutaj, w buszu. Rozsądnym środkiem jest wykorzystanie synergii pomiędzy różnymi zawodami. Jednym z takich podejść jest skonsolidowane doradztwo pomiędzy sektorami elektrycznym i instalacyjnym. „Wtedy nie masz bardziej wykwalifikowanych pracowników, ale masz wspólne wskazówki”. Docelowo pompa ciepła musi dotrzeć także do klienta. Poszukiwanie sposobów efektywniejszego wykonywania pracy, oprócz niezbędnej migracji i dodatkowego szkolenia lub przekwalifikowania pracowników, jest ważnym działaniem, o ile jest bardzo mało specjalistów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Edika i Nito z apelem – ryzyko obrażeń wewnętrznych

Published

on

Edika i Nito z apelem – ryzyko obrażeń wewnętrznych
  1. Strona główna
  2. konsument

Naciska

Wycofanie produktów Edeka i Netto: Wycofanie dotyczy dwóch produktów z bułek. Według producenta klienci mogą odzyskać swoje pieniądze.

Bleicherode – wycofanie dotyczy obecnie ofert w Edeka i Netto Marken-Discount. Potencjalne odłamki drewna w wypiekach mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Producent zdecydowanie odradza spożywanie dotkniętych produktów.

Panem Backstube GmbH ogłasza wycofanie dwóch produktów z kategorii bułki: „bułki mieszane GUT&GÜNSTIG do pieczywa gotowego” i „bułki mieszane Kornmühle do pieczywa gotowego”. Obie pozycje dostępne są w opakowaniach 540 g i obowiązują do wszystkich terminów przydatności do 30 maja 2024 r.

Zagrożenia dla zdrowia związane z produktami Edeka i Netto: punkty sprzedaży i obszary dotknięte

Edeka i Netto Marken-Discount natychmiast zareagowały i wycofały ze sprzedaży wadliwy towar. Klienci, którzy już kupili oferty, pod żadnym pozorem nie powinni ich spożywać. Produkty można zwrócić do sklepów internetowych. Jest napisane, że cena zakupu zostanie zwrócona nawet bez przedstawienia paragonu Przypominamy wiadomość od producenta.

Wycofanie dotyczy dwóch produktów: bułki mieszane Kornmühle i bułki mieszane GUT&GÜNSTIG do pieczywa gotowego © Panem Backstube GmbH

Zdaniem firmy w cewkach mogą znajdować się ciała obce wykonane z drewna. W przypadku połknięcia może powodować obrażenia wewnętrzne i krwawienie. Z tego powodu konsumenci w żadnym wypadku nie powinni spożywać dotkniętych produktów.

W zwojach znajdują się ciała obce: uszkodzona Edica, Marktkov i Nito

Zgodnie z zawiadomieniem producenta o wycofaniu, „Rolki mieszane GUT&GÜNSTIG do przygotowania do pieczenia” zostały wprowadzone na dużych obszarach Niemiec, głównie w Edeka i Marktkauf. Wykluczono regiony Szlezwik-Holsztyn, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Hamburg, Brema, Berlin, Brandenburgia, Saksonia-Anhalt, Dolna Saksonia i przyległe części Nadrenii Północnej-Westfalii.

Panem Backstube GmbH
GUT&GÜNSTIG Mieszane bułki gotowe do pieczenia
edica, rynek zakupów
540 gramów
Wszystko do 30 maja 2024 r

Produkt „Kornmühle mieszane bułki do gotowego chleba” sprzedawany był na terenie całego kraju po cenie Netto Marken-Discount, podał producent w swoim oświadczeniu.

Wycofanie nie dotyczy innych produktów firmy Panem Backstube GmbH oraz bułek z datą przydatności do spożycia przed 30 maja 2024 r. Wycofanie dotyczy wyłącznie wymienionych produktów i terminów przydatności do spożycia.

Bakterie, ciała obce i nie tylko: Klienci powinni poważnie podchodzić do wycofania produktów i zdobywać wiedzę

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji, konsumenci mogą skontaktować się z obsługą klienta Panem Backstube GmbH. Można się z nimi skontaktować za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem [email protected] lub telefonicznie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8:00–20:00 pod numerem 036338 577 308.

Niedawno wycofano także kiełbaski Rewe, których spożycie może powodować nudności i wymioty. Niedawno z obiegu wycofano także produkty owocowe wywołujące wysypkę skórną i duszność. (Funt syryjski)

Continue Reading

Economy

Duża sieć fast foodów zbankrutowała – zadłużenie przekracza 1 miliard dolarów

Published

on

Duża sieć fast foodów zbankrutowała – zadłużenie przekracza 1 miliard dolarów
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Przedsiębiorstwa dostawcze odczuwają słabą gospodarkę i skutki epidemii. Red Lobster, czołowa sieć restauracji w Stanach Zjednoczonych, zbankrutowała.

ORLANDO, Floryda – Nie tylko restauracje w Niemczech cierpią: amerykańska sieć restauracji rybnych Red Lobster zbankrutowała. Firma oficjalnie ogłosiła to w poniedziałek, 20 maja. Amerykańskie media podały, że Red Lobster zamknął już 99 restauracji i rozpoczął sprzedaż lokalu w poprzednim tygodniu Newsweek.

Sieć fast foodów, rozsławiona dzięki serialom i filmom, twierdzi, że ma 578 restauracji w 44 stanach USA i Kanady i obsługuje 64 miliony klientów rocznie. Roczna sprzedaż firmy wynosi dwa miliardy dolarów.

Sieć fast foodów jest niewypłacalna: złe zarządzanie, konkurencja i inflacja powodują bankructwo Red Lobster

Jednak teraz nadchodzi upadłość. Firma ma ponad miliard dolarów długu. Ale majątek wynosi mniej niż 30 milionów dolarów CNN W nawiązaniu do firmy. Celem jest sprzedaż spółki pożyczkodawcom. W zamian otrzymujesz fundusze potrzebne do przetrwania.

Przyczynami nierównowagi jest zwiększona konkurencja ze strony innych wschodzących sieci restauracji, inflacja oraz konsekwencje pandemii korony. Od 2019 roku jest o tym głośno CNN Liczba klientów spadła o 30 proc., ale już nie wzrosła znacząco.

Red Lobster przyznaje się do strategicznych błędów po bankructwie

Przyczyną jest także złe zarządzanie. W swoim wniosku o upadłość Red Lobster stwierdził, że ma „nadęty i słabo radzący sobie portfel restauracji”. Za straty firma obwiniła także swojego byłego największego akcjonariusza, firmę Thai Union. Według raportów firma Red Lobster rozwiązała umowę z dwoma dostawcami smażonych krewetek i zawarła umowę na wyłączność z Thai Union, co podniosło koszty sieci restauracji. CNN.

Reprezentowana niemal wszędzie w USA: sieć restauracji Red Lobster zbankrutowała. (Zdjęcie pliku) © Scott Brower/Imago

„Zauważyliśmy bezpodstawne zarzuty zawarte we wnioskach do sądu upadłościowego i nie możemy się doczekać pełnej prezentacji faktów” – stwierdziła Thai Union w odpowiedzi na zarzuty dotyczące Red Lobster.

READ  Zaplanowana duża zmiana u przeciwnika

Thai Union, wieloletni dostawca Red Lobster, planuje kontynuować współpracę. „Jesteśmy przekonani, że proces sądowy umożliwi firmie Red Lobster restrukturyzację zobowiązań finansowych i wykorzystanie jej długoterminowego potencjału w bardziej pozytywnym otoczeniu” – stwierdziła spółka w swoim oświadczeniu.

Firma Red Lobster jest niewypłacalna: upadłość wisiała na horyzoncie już od dłuższego czasu

Upadłość ogłoszono kilka miesięcy temu. W styczniu 2024 roku Red Lobster zatrudnił eksperta ds. restrukturyzacji Jonathana Tebusa, który od marca pełni funkcję dyrektora zarządzającego. Niektóre restauracje zostały ostatecznie wyprzedane 13 maja.

Red Lobster to godny uwagi przykład z USA. Jednak restauracje w Niemczech również muszą stawić czoła trudnym warunkom ekonomicznym. Między innymi ze względu na skutki pandemii i słabą gospodarkę branży restauracyjnej grozi fala bankructw. (SM)

Continue Reading

Economy

Organizatorzy wycieczek popadają w bankructwo: czy klienci odzyskają pieniądze?

Published

on

Organizatorzy wycieczek popadają w bankructwo: czy klienci odzyskają pieniądze?

Axel Schmeglow przebywa w areszcie od początku kwietnia. Jest dyrektorem zarządzającym holdingu itravel Group SA. Klienci luksusowego organizatora wycieczek skarżą się na tę firmę od lata ubiegłego roku. Często zdarza się, że klienci płacą z góry za wyjazd kilka tysięcy euro, a na miejscu okazuje się, że organizator nie zapłacił jeszcze za zarezerwowany hotel. Sąd Rejonowy w Kolonii wyznaczył syndyka masy upadłościowej dla Inspiring Travel Club Family GmbH, spółki zależnej Grupy itravel, informuje „gwiazda„.

Wyznaczony prawnik Philip Schober ma dostęp do rachunków bankowych i obecnie analizuje sytuację finansową spółki. Co najważniejsze, spółka musi być w stanie zapłacić mu jako syndykowi masy upadłościowej. Same procedury jeszcze się nie rozpoczęły. Jednakże dyrektor zarządzający Grupy itravel Schmiegelow wymaga zgody syndyka w przypadku majątku spółki. Jeżeli okaże się, że brakuje środków, spółka może zostać zlikwidowana bez postępowania upadłościowego. Strona internetowa itravel została wyłączona wkrótce po aresztowaniu dyrektora zarządzającego.

READ  Zaplanowana duża zmiana u przeciwnika
Continue Reading

Trending