Connect with us

Tech

Gwiazdy, planety i księżyc – co można zobaczyć na rozgwieżdżonym niebie w czerwcu

Published

on

Gwiazdy, planety i księżyc – co można zobaczyć na rozgwieżdżonym niebie w czerwcu
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Czerwiec zapowiada astronomiczne lato. Zaczyna się od dwóch jasnych gwiazd. Co najmniej kilka planet jest widocznych.

FRANKFURT – Każdego roku około 21 czerwca słońce osiąga najwyższy punkt w roku – czas przesilenia letniego i początek astronomicznego lata na półkuli północnej. W 2024 roku ten sygnał startu zabrzmi 20 czerwca o godzinie 21:51 – w najdłuższy dzień w roku.

„Każdy, kto widzi zachód słońca z ustalonego miejsca, powinien go śledzić” – radzi Uwe Pilz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gwiazd na pytanie fr.de z IPPEN.MEDIA. „W miarę upływu czerwca słońce zachodzi coraz dalej na północ i 20 czerwca osiąga swój najbardziej wysunięty na północ punkt, skrajnie po prawej stronie. Zaledwie kilka dni później punkt ten ponownie przesuwa się nieco na południe.

W czerwcu po raz pierwszy na nocnym niebie można zobaczyć dwie jasne gwiazdy

Gdy wieczorem zachodzi słońce, można najpierw zobaczyć dwie szczególnie jasne gwiazdy: wyraźnie pomarańczowo-czerwoną gwiazdę Polak w konstelacji Strażnika Niedźwiedzia i niebiesko-białą gwiazdę Wegę w gwiazdozbiorze Liry. Arcturus jest najjaśniejszą gwiazdą na północnym niebie i czwartą najjaśniejszą gwiazdą na całym gwiaździstym niebie. Znajduje się zaledwie 36,7 lat świetlnych od Ziemi, czyli stosunkowo blisko pod względem odległości astronomicznych. Vega znajduje się nieco bliżej Słońca, zaledwie około 25 lat świetlnych.

Co można zobaczyć na rozgwieżdżonym niebie? Pokazuje to miesięczny przegląd. © Imago/Biblioteka obrazów naukowych

Gwiazda jest częścią Trójkąta Letniego, którą można wyraźnie zobaczyć na nocnym niebie w czerwcu. Oprócz Wegi Trójkąt Letni obejmuje gwiazdy Caedus w gwiazdozbiorze Łabędzia i Sępa w konstelacji Sępa. Wielki Wóz – część konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy – ​​pozostaje wysoko na niebie, ale wkrótce przesunie się niżej. Na południowym zachodzie widać konstelację Panny, której główna gwiazda, Spica, świeci na niebiesko.

READ  Wydano aktualizacje systemu Windows KB5025297, KB5026372 i KB5026368

Na rozgwieżdżonym niebie w czerwcu: czerwona gwiazda Antares znajduje się „naprzeciwko Marsa”

Na południu można dostrzec Skorpiona z jego czerwoną gwiazdą główną, Antaresem. Antares to masywny czerwony olbrzym o ciekawej nazwie. Pochodzi ze starożytnej Grecji i oznacza „Gegenares”. Bóg Ares był znany Rzymianom jako Mars, więc Antares jest „anty-Marsem”. Może to być również spowodowane tym, że zarówno Antares, jak i Mars świecą na niebie na czerwono.

Jeśli chodzi o planety, sytuacja w czerwcu będzie nieco lepsza niż w maju. Merkurego i Wenus pozostają nieobserwowalne, ale Marsa, Jowisza i Saturna można ponownie wykryć na niebie. Chociaż w czerwcu Merkurego nie widać na niebie, 13 czerwca nadal osiąga swój najbliższy punkt Słońca, zwany peryhelium. Wtedy też osiąga maksymalną prędkość: okrąża Słońce z prędkością 212 400 kilometrów na godzinę, co jest najwyższą prędkością, jaką może osiągnąć planeta w naszym Układzie Słonecznym.

W czerwcu ponownie będzie można zobaczyć na niebie planety Mars, Jowisz i Saturn

Wenus, której również nie widać w czerwcu, na początku miesiąca dogania Słońce i – z ziemskiej perspektywy – znika za tarczą słoneczną. Jednak zakrycia Wenus przez Słońce nie można zaobserwować metodami amatorskimi. W końcu znów będziesz mógł zobaczyć Marsa. Można go znaleźć na porannym niebie, gdzie nadal ma słabą czerwonawą poświatę. 3 czerwca półksiężyc odwiedza czerwoną planetę na niebie.

Jowisz pojawia się na porannym niebie ponownie około połowy miesiąca. Tam przechodzi przez „Złotą Bramę Ekliptyki”, która składa się z dwóch otwartych gromad gwiazd, Plejad i Hiad w gwiazdozbiorze Byka. Saturna nadal można zobaczyć na niebie w drugiej połowie nocy. Pod koniec czerwca wzrośnie nieco przed północą. W ciągu miesiąca robi się nieco jaśniej. 27 czerwca ma wspaniałe spotkanie z Al Hilalem. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Wprowadzono nową wersję w cenie 170 euro

Published

on

Wprowadzono nową wersję w cenie 170 euro

Długa plotka, teraz oficjalna: nowy Beats Pill. Według firmy całkowicie przeprojektowany głośnik „Beats Pill” ma zaimponować klientom lepszą jakością dźwięku (nowo opracowany głośnik wyścigowy w całości z silniejszymi magnesami neodymowymi), a także mniejszą wagą (681 gramów) i łatwiejszym w transporcie niż zastrzeżony z nim głośnik. Jego poprzednik może pracować na baterii aż do 24 godzin.

Wyposażony w port USB-C do przesyłania i ładowania dźwięku, ochronę przed kurzem i wodą IP67 oraz bezproblemową podwójną kompatybilność z systemami iOS i Android, Beats Pill z pewnością będzie uroczym towarzyszem. Kompatybilny z systemami iOS i Android, Beats Pill oferuje natychmiastowe parowanie jednym kliknięciem, automatyczne połączenie z urządzeniami wszystkich użytkowników, funkcje Znajdź moje i Znajdź moje urządzenie.

Choć w pierwszych kilku krajach można go już zamówić, zainteresowani Niemcy będą musieli jeszcze uzbroić się w cierpliwość; Nowy Beats Pill będzie można zamawiać wyłącznie od 6 sierpnia. Wtedy trzeba zapłacić 169,95 euro.

Przejrzystość: ten artykuł zawiera linki partnerskie. Klikając na niego, przejdziesz bezpośrednio do dostawcy. Jeśli zdecydujesz się na dokonanie tam zakupu, otrzymamy niewielką prowizję. Nic nie zmienia dla Ciebie ceny. Linki partnerskie nie mają wpływu na nasze raporty.


READ  Po przeprojektowaniu: Niemiecka aplikacja identyfikacyjna 2.0 nazywa się aplikacją identyfikacyjną
Continue Reading

Tech

Mozilla testuje integrację sztucznej inteligencji z Firefoksem

Published

on

Mozilla testuje integrację sztucznej inteligencji z Firefoksem

Fundacja Mozilla planuje zapewnić obsługę sztucznej inteligencji w przeglądarce Firefox. Oferta wymaga subskrypcji i oferuje użytkownikom kilka możliwości. Można wybrać zastosowaną sztuczną inteligencję; Firefox nie jest ograniczony do jednego dostawcy.

reklama

W jednym Wpis na blogu w witrynie Mozilli Autorzy wyjaśniają, w jaki sposób można korzystać z usług IT w przeglądarce Firefox. Funkcjonalność wkrótce będzie dostępna w wersjach beta Nightly na przeglądarkę internetową.

Funkcje Chatobot AI w menu kontekstowym przeglądarki Firefox

Dostęp do funkcji chatbota AI można uzyskać z menu kontekstowego.

(Zdjęcie: Mozilla)

Chatbot AI jest zintegrowany jako dodatkowe rozwinięcie z bocznym paskiem przeglądarki, który może być wyświetlany obok strony internetowej. Pierwsze próby pozwalają użytkownikom na dodanie wybranego chatbota do paska bocznego. Pozwala to na szybki dostęp do niego podczas przeglądania.

Jako przykład przydatnych funkcji dostępnych od samego początku twórcy Mozilli podają tagowanie tekstu na stronach internetowych oraz funkcję podsumowania tekstu i tłumaczenia go na prostszy język – zdaniem twórców jest to praktyczne w odpowiedzi na zwykłe pytanie dzieci „Dlaczego? ” – Lub poproś swojego chatbota o utworzenie quizu wiedzy. Dostęp do tego można uzyskać bezpośrednio poprzez menu kontekstowe, które pojawia się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy.

Aby aktywować funkcje AI, zainteresowani muszą włączyć opcję „Integracja AI Chatbota” w ustawieniach w zakładce „Nocne eksperymenty”. Tam możesz wybierać spośród ChatGPT, Google Gemini, HuggingChat i Le Chat Mistral. Menu kontekstowe „Zapytaj chatbota” stanie się dostępne. Aby dostęp do paska bocznego był stale aktywny, wystarczy, że klikniesz pasek narzędzi prawym przyciskiem myszy i przeciągniesz tam ikonę paska bocznego, wybierając opcję „Dostosuj pasek narzędzi”.

Doświadczenie AI musi najpierw dojrzeć, zanim przejdzie do wersji beta i ostatecznie uruchomi kanały. Dlatego wszystkie wbudowane modele chatbotów AI są wciąż udoskonalane. W tym celu programiści proszą o opinię testerów. W przyszłości zaawansowani testerzy będą mogli także zintegrować własne podpowiedzi i kompatybilne chatboty z kompilacjami Nightly. Mozilla jako przykład podaje plik llamafile, który współpracuje z szablonami open source. W społeczności testerzy mogą wymieniać się pomysłami dotyczącymi podpowiedzi, chatbotów i formularzy. Programiści zastanawiają się również, jak wdrożyć łatwy w konfiguracji wariant całkowicie prywatnego chatbota działającego lokalnie jako alternatywę dla modeli innych firm.

Mozilla Developers One Towarzyszący wpis na blogu podkreśla znaczenie sztucznej inteligencjiDlatego preferują wariant opt-in i indywidualny wybór wykorzystywanego chatbota. W jednym Napiszą kolejny wpis na blogu Integracja AI rozpoczęła się już wcześniej w tym miesiącu. Sztuczna inteligencja działająca lokalnie może generować tekst ALT dla obrazów w plikach PDF. Lokalna sztuczna inteligencja ma na celu zapewnienie, że dane użytkownika pozostaną prywatne. Docelowo funkcja ma w szczególności pomóc użytkownikom czytników ekranu, którzy będą mogli zrozumieć obrazy, do których bez tej funkcji nie mieliby dostępu.

Nocne wersje Firefoksa można znaleźć pod adresem Pobierz witrynę Mozilli. W momencie pisania tego tekstu nie było jeszcze możliwe aktywowanie funkcji AI w wersji Windows.

Inne przeglądarki internetowe również od dawna polegają na integracji AI. Na przykład Brave ma asystenta AI, obsługa AI powinna być dostępna w Google Chrome jako pomoc w pisaniu, a Microsoft oczywiście upycha także obsługę AI w przeglądarce Edge.


(twoja krew)

READ  PS5 Slim: Business Insider prezentuje zdjęcie projektu — fani pozostają sceptyczni
Continue Reading

Tech

Te telewizory służą do gier i rozrywki

Published

on

Te telewizory służą do gier i rozrywki

Szukasz nowego telewizora LG OLED evo? Zebraliśmy dla Ciebie kilka najlepszych ofert i krótko i zrozumiale wyjaśniliśmy, co oznacza ten termin.

Film telewizyjny/PR

Jeśli szukasz dobrego telewizora, decyzja nie jest łatwa. Mamy trzy naprawdę dobre oferty dla różnych Telewizor LG OLED Evo Konkretny, do którego powinieneś uzyskać bezpośredni dostęp. Powiemy Ci również, jakie zalety oferuje technologia evo.

Zaoszczędź teraz na Amazon: telewizor LG OLED evo 2023

Obecnie zostało to znacznie zmniejszone Telewizor LG OLED evo z roku modelowego 2023. Obecnie można tu dostać naprawdę dobrą ofertę Robić. Ten telewizor jest również wyposażony w klasyczne funkcje LG, takie jak wyświetlacz 4K OLED evo ze wzmacniaczem jasności, Smart TV oraz najwyższej klasy obraz i dźwięk.

Być może najważniejszą wskazówką Amazona w tej chwili jest model, który ma również ekran o przekątnej 165 cm. Częstotliwość odświeżania 120 Hz i LG ThinQ również poprawiają urządzenie w kluczowych obszarach.

Co właściwie oznacza OLED evo?

Ponieważ technologie wyświetlania stale ewoluują, aby zapewnić lepsze wrażenia podczas oglądania, wciąż pojawiają się nowe terminy. LG obiecuje zapewnić bielszą biel ekranu we wszystkich modelach evo. Jak to działa? Materiały odpowiedzialne za podświetlenie panelu OLED zostały dopracowane tak, aby światło mogło być przetwarzane bardziej precyzyjnie.

READ  PS5 Slim: Business Insider prezentuje zdjęcie projektu — fani pozostają sceptyczni

Dzięki technologii EVO odcienie bieli są wyświetlane bardziej realistycznie. Foto: film telewizyjny/PR

Duże rabaty: Kup telewizory LG OLED evo w naszej ofercie

Pierwszy model to naprawdę niezły lucjan na Amazonie. the Telewizor LG OLED evo 55 cali Teraz dostaniesz jeden Wielka wyprzedaż! Telewizor o przekątnej 55 cali pasuje do niemal każdej sypialni, salonu lub dowolnego miejsca, w którym chcesz mieć ten wspaniały telewizor. Obecnie oferuje Państwu najwyższe ceny Rynek mediów.

Telewizor imponuje również następującymi punktami:

  • Wyświetlacz 4K OLED evo z technologią Brightness Booster Max zapewniającą optymalne kolory i kąty widzenia
  • Smart ZV z Asystentem Google, Amazon Alexa i wieloma innymi funkcjami
  • Procesor AI α9 Gen5 4K
  • Kino HDR Dolby Vision IQ

Jesteśmy podekscytowani!

Dostępne inne telewizory:

Premier League: Kup 65-calowy telewizor LG evo ze zniżką

Jeśli chcesz czegoś większego i jesteś skłonny wydać trochę więcej pieniędzy, ta oferta jest idealna dla Ciebie! the Telewizor LG OLED evo z oszałamiającym 65-calowym ekranem Aktualnie to otrzymujesz 2299 euro. Telewizor ten posiada również dobrze znane i popularne funkcje LG evo i jest też nieco większy. Dzięki temu możesz zabrać telewizor premium bezpośrednio do swojego domu i cieszyć się ulubionymi filmami i serialami jak w kinie.

Zaoszczędź na telewizorach LG OLED w MediaMarkt

Obecnie dostępne są popularne telewizory LG OLED Smart TV Taniej W Rynek mediów. Należą do nich także modele 55- i 65-calowe.

Continue Reading

Trending