Connect with us

science

Guz może przenikać przez zewnętrzną skórę

Published

on

Guz może przenikać przez zewnętrzną skórę
 1. 24vita
 2. Choroby
 3. rak

Naciska

Rak jamy ustnej jest jednym z dziesięciu najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Niemczech. Tutaj możesz przeczytać jak wygląda guz i jakie są jego przyczyny.

Tak jest w przypadku raka jamy ustnej – zwanego także rakiem jamy ustnej O raku jamy ustnej. Odnosi się to do wszystkich rodzajów nowotworów, które mogą występować w różnych obszarach jamy ustnej (takich jak dno jamy ustnej, język, podniebienie, wewnętrzna ściana policzka, szczęka, dziąsła, wargi, migdałki i gruczoły ślinowe). Wywodzą się one zwykle z górnej warstwy komórek błony śluzowej jamy ustnej. Z około 10 000 nowych przypadków rocznie rak jamy ustnej jest jednym z dziesięciu najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Niemczech.

Jak rozwija się rak jamy ustnej?

Rak jamy ustnej rozwija się w początkowej fazie. © NakedKing/Imago

Rak jamy ustnej nie rozwija się nagle, że tak powiem, „z dnia na dzień”. Rak rozwija się w początkowej fazie. Dzieje się tak przez długi okres miesięcy, a czasami lat. Ponieważ lekarze, zwłaszcza specjaliści, zazwyczaj są świadomi tych początkowych etapów, kluczowe znaczenie ma regularne badanie jamy ustnej, np. u dentysty.

Eksperci dzielą rozprzestrzenianie się raka jamy ustnej na różne etapy (stadia). Ponadto można określić (klasyfikację) pewne cechy komórek nowotworowych na podstawie próbek tkanek w laboratorium. Klasyfikacje te pomagają lekarzom w podjęciu decyzji o właściwym leczeniu. Ocena stopnia zaawansowania bada, jak bardzo komórki nowotworowe różnią się od prawidłowej tkanki jamy ustnej. Wyróżnia się cztery różne stopnie histologii nowotworu:

Co to jest guz zróżnicowany?

Zdrowe, w pełni zróżnicowane komórki mogą dobrze wykonywać typowe zadania danej tkanki. Inaczej jest jednak w przypadku komórek nowotworowych. Obowiązuje tu następująca zasada: im mniej zróżnicowana jest komórka nowotworowa (co oznacza, że ​​jest mniej podobna do normalnej tkanki), tym jest bardziej złośliwa.

READ  Myśliwi umierają po wykazaniu zauważalnych objawów
 • Typ G1 (niskie ryzyko): Tkanka nowotworowa pozostaje bardzo podobna do prawidłowej błony śluzowej i jest uważana za mniej agresywną. Są też dobrze zróżnicowane.
 • Wpisz G2: Tkanka nowotworu niewiele różni się od prawidłowej błony śluzowej jamy ustnej i jest rzeczywiście nieco niejednorodna.
 • Typ G3 i typ G4 (wysokie ryzyko): Tkanka nowotworowa ledwo lub w ogóle nie przypomina normalnej tkanki błony śluzowej i jest słabo lub niezróżnicowana.

Stopień zaawansowania nowotworu, opisywany zgodnie z aktualną klasyfikacją TNM, wskazuje, czy i w jakim stopniu nowotwór rozprzestrzenił się lokalnie oraz czy rozprzestrzenienie dotknęło już okoliczne węzły chłonne lub inne narządy (np. kategoria nowotworu T4 w przypadku guza pierwotnego : rozrost guza w pobliskich tkankach, takich jak naczynia, nerwy lub kości, niezależnie od wielkości guza.

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w bezpłatnym biuletynie 24vita, na który możesz się zapisać tutaj.

Rak jamy ustnej: typowe objawy i oznaki

Objawy spowodowane guzem jamy ustnej czasami zależą od jego umiejscowienia w jamie ustnej. Na przykład, jeśli rak pojawia się na wargach lub błonie śluzowej jamy ustnej, często pojawia się jako rana, która nie goi się. Dlatego też każdy, kto zauważy bolesne miejsce w jamie ustnej, powinien najpóźniej po dwóch tygodniach zgłosić się do lekarza lub dentysty i uzyskać wyjaśnienie dolegliwości. Następujące objawy są również typowymi objawami raka jamy ustnej:

 • matka
 • Białe lub czerwone plamy w jamie ustnej (których nie można wytrzeć ani zeskrobać)
 • obrzęk
 • Zły oddech
 • Trudności w żuciu i połykaniu
 • Zwiększone wydzielanie śliny
 • Zęby się rozluźniają lub protezy ulegają pogorszeniu

Ponieważ rak jamy ustnej przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów, często jest rozpoznawany bardzo późno. Osoby dotknięte chorobą powinny zauważyć szorstkie, twarde, białe, szare lub czerwone plamy i nie spieszyć się z ich lekceważeniem jako urazów ukąszeń lub odleżyn. Na przykład we wczesnych stadiach raka jamy ustnej może wystąpić lekkie drętwienie dziąseł, języka lub wargi. Jeśli guz jest zaawansowany lub w fazie terminalnej, w zależności od ciężkości nowotworu mogą wystąpić inne objawy, takie jak utrata apetytu, niechciana utrata masy ciała, zmęczenie lub utrata wydajności. Możliwe jest również, że rak jamy ustnej rozprzestrzeni się na okolicę, przebije zewnętrzną skórę lub wrośnie w kość szczęki.

READ  Demencja o wczesnym początku – 15 czynników zwiększa ryzyko jej rozwoju

Diagnoza raka jamy ustnej: jakie są szanse na wyzdrowienie?

W przypadku raka jamy ustnej średni wskaźnik pięcioletniego przeżycia wynosi około 50 procent. Oznacza to, że u połowy pacjentów nowotwór w ciągu pięciu lat od diagnozy kończy się śmiercią. Pozostałe 50 procent zakażonych żyje dłużej niż pięć lat lub choroba jest wyleczalna. Szanse na wyzdrowienie zależą od różnych czynników.

Im wcześniej rak jamy ustnej zostanie zdiagnozowany, tym większe są szanse na wyleczenie. Jeśli jednak guz w jamie ustnej nie jest leczony, w większości przypadków choroba będzie stopniowo się pogarszać. Dlatego rokowanie pacjentów pogarsza się wraz z postępem choroby. Im później zostanie postawiona wstępna diagnoza i im bardziej zaawansowany jest nowotwór na tym etapie, tym większe jest ryzyko, że rak jamy ustnej powróci w ciągu dwóch lat od skutecznego leczenia.

Możliwości leczenia raka jamy ustnej

Jeśli rak nie rozprzestrzenił się daleko, zwykle wykonuje się operację usunięcia guza. Nierzadko zdarza się, że węzły chłonne szyjne wymagają usunięcia. Ponadto w niektórych przypadkach może być konieczna radioterapia lub chemioterapia. Zabiegi te wykonuje się przed lub po operacji.

Rak jamy ustnej: przyczyny i czynniki ryzyka

Nie jest znana jasna przyczyna raka jamy ustnej. Zamiast tego istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej. Dlatego należy mieć świadomość następujących czynników ryzyka:

 • palenie
 • Regularne spożywanie alkoholu (zwłaszcza napojów mocnych)
 • Zła higiena jamy ustnej
 • Przewlekłe owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej
 • Zakażenie niektórymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV)

Często zadawane pytania dotyczące raka jamy ustnej

Co to jest rak jamy ustnej?

Za raka jamy ustnej uważa się wszystkie nowotwory jamy ustnej (języka, mięśni lub małych gruczołów ślinowych). Są to głównie (80–90%) tak zwane raki płaskonabłonkowe. Guzy te powstają z błony śluzowej. Może to również dotyczyć kilku obszarów jamy ustnej, a także krtani lub gardła. Następnie eksperci mówią o wielokomorowym wzroście guza.

Jak wykryć raka jamy ustnej?

Gdy błona śluzowa jamy ustnej jest zdrowa, jest gładka, szczególnie gładka i ma kolor czerwony do różowego. Zmiany w błonie śluzowej mogą być spowodowane stanem zapalnym. Jeśli jednak zmiany na błonie śluzowej utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, istnieje możliwość, że jest to nowotwór jamy ustnej i należy zgłosić się na badanie do lekarza. Następnie lekarz zazwyczaj bada białe przebarwienie, obrzęk, cofanie się, trudności w połykaniu i mówieniu oraz zwiększone wydzielanie śliny, aby postawić dokładną diagnozę. Raka jamy ustnej można również zdiagnozować na podstawie próbki tkanki.

Jak wygląda rak jamy ustnej?

Rak jamy ustnej może objawiać się na kilka sposobów. Nieusuwalne białe lub czerwonawe zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej, otwarte obszary (wrzody) lub guzy w jamie ustnej są uważane za nieszkodliwe objawy.

Jak wygląda rak jamy ustnej we wczesnych stadiach?

Pierwszymi objawami raka jamy ustnej mogą być np. niegojące się rany na błonie śluzowej jamy ustnej. We wczesnych stadiach zmiany te są zwykle szorstkie, uniesione lub odgraniczone i bezbolesne.

źródła

https://www.aok.de/pk/magazin/koerper-psyche/krebs/symptome-und-therapysmoeglichkeiten-bei-mundhoehlenkrebs/

https://www.bzaek.de/fileadmin/PDFs/pati/bzaekdgzmk/2_04_mundhoehlenkrebs_farben.pdf

https://www.krebshilfe.de/infomaterial/Patientleitlinien/Mundhoehlenkrebs_Patientleitlinie_DeutscheKrebshilfe.pdf

https://www.krebsgesellschaft.de/onko-internetportal/basis-informationen-krebs/basis-informationen-krebs-generale-informationen/klasse-von-tumoren-tnm-.html

https://www.krebsliga.ch/ueber-krebs/krebsarten/mundhoehlenkrebs

https://www.netdoktor.de/unternehmen/mundkrebs/

https://register.awmf.org/assets/guidelines/007-100p_S3_Mundhoehlenkrebs_2020-08.pdf

https://www.pacjenten-information.de/kurzinformation/mundhoehlenkrebs

https://www.umm.de/hals-nasen-ohren-klinik/leistungsspektrum/kopf-hals-tumore/mundhoehlenkrebs/

https://www.uniklinik-duesseldorf.de/pacjenten-Visitors/klinikininstitutezentre/klinik-fuer-mund-kiefer-und-plastic-facial-surgery/treatment-spectrum/mundhoehlenkrebs

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Prać w 30 czy 60 stopniach? Ekspert ds. higieny ostrzega przed bakteriami

Published

on

Prać w 30 czy 60 stopniach? Ekspert ds. higieny ostrzega przed bakteriami
 1. 24vita
 2. doradca
 3. Życie i codzienność

Naciska

Nawyki pralnicze wielu osób obejmują nie sortowanie prania i pranie go w temperaturze 30 stopni. Zdaniem badaczy nie jest to jednak rozsądna praktyka.

Ekologiczne detergenty i pranie w temperaturze 30°C są dobre dla środowiska. Twój portfel również na tym zyskuje, ponieważ w ten sposób oszczędza się energię elektryczną. Ale ta procedura może mieć również negatywny wpływ na zdrowie. Istnieje możliwość gromadzenia się w bębnie różnych mikroorganizmów, w tym bakterii. Przykładem tego są bakterie Staphylococcus aureusktóre mogą powodować infekcje skóry i głośny hałas MSD ManoaMoże również powodować zapalenie płuc, zastawki serca i infekcje kości.

Bakterie mogą przetrwać pranie w temperaturze 30 stopni

the Süddeutsche Zeitung (SZ) Z raportów wynika, że ​​niebezpieczne bakterie mogą rozprzestrzeniać się także w pralkach. the Sz Cytuje prace Martina Exnera, byłego dyrektora Instytutu Higieny i Zdrowia Publicznego oraz dyrektora zarządzającego Centrum Nauki o Infekcjach i Ochrony przed Infekcjami na Uniwersytecie w Bonn. Exner odkrył, że cykl prania w temperaturze 30 stopni z dodatkiem łagodnego detergentu zapobiegł osadzaniu się osadu Staphylococcus aureus W pralce. Przy temperaturze prania 60 stopni prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się mikroorganizmów w pralce było znacznie mniejsze.

Program prania w temperaturze 30 stopni jest cyklem prania przyjaznym dla środowiska. Jednak niektóre patogeny mogą przetrwać również w niższych temperaturach. © imago

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić rozwój mikroorganizmów w praniu” – mówi Hans-Kurt Flemming, ekspert ds. biofilmu na Uniwersytecie w Duisburgu, na temat nawyków prania przyjaznych dla środowiska i oszczędzających portfel. Sz wspomniany.

Nawet świeżo wyprana odzież może zawierać duże ilości mikroorganizmów, takich jak bakterie i grzyby, ze względu na cykl prania w niskiej temperaturze. Według specjalistycznych mediów Praktyka laboratoryjna Zwykle nie stanowią one szkody dla zdrowego człowieka, jednak teoretycznie możliwe jest przeniesienie chorób zakaźnych przez pralkę z „wirnikiem bakteryjnym”. Zapach stęchlizny ze świeżo wypranego prania może wskazywać, że w bębnie znajduje się zbyt wiele drobnoustrojów.

READ  Badanie pokazuje alarmującą utratę lodu na Antarktydzie – „scenariusz może się powtórzyć”

Pierz w temperaturze 60 stopni i używaj silnego detergentu przeciwko szkodliwym zarazkom

Aby uzyskać idealnie czyste ubrania, nie trzeba używać chemicznych środków czyszczących. Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Leśnictwa Bawarii (kom) Nie zaleca się nawet stosowania antyseptycznych płynów higienicznych. Są to produkty biobójcze, które zabijają owady, wirusy i bakterie. Według profesora Benjamina Eiltsa z Katedry Czyszczenia Stosowanego i Higieny na Uniwersytecie Albastadt-Sigmaringen, higieniczne zmywarki nie przydadzą się w pralce. Powiedział, że żaden z produktów testowanych przez niego i jego uczniów nie przyniósł żadnego efektu kom. Zamiast tego Elets zaleca wykonanie jak największej liczby płukań, aby mechanicznie usunąć szkodliwe organizmy.

Słońce może również zabijać zarazki. Aby to zrobić, po praniu po prostu powieś pranie na zewnątrz i wystaw je na działanie ciepła i promieni UV. Informacji udziela Thomas Hauer z Centrum Doradztwa Higienicznego we Fryburgu Gazeta południowoniemiecka W związku z tym pranie w temperaturze 60 stopni z użyciem silnie działającego detergentu wystarczy, aby wyeliminować większość bakterii i grzybów z pralki. Według Hauera, każdy, kto od czasu do czasu czyści swoją pralkę w ten sposób, nie ma się czym martwić.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Zmiana klimatu: Lodowce Antarktyki mogą topnieć znacznie szybciej

Published

on

Zmiana klimatu: Lodowce Antarktyki mogą topnieć znacznie szybciej
Nauki Zmiana klimatu

Lodowce Antarktyki mogą topnieć znacznie szybciej

31 stycznia 2019 r. – ANTARKTYKA – Gigantyczna jama, zajmująca dwie trzecie wielkości Manhattanu i wysoka na prawie 300 metrów, rosnąca na dnie lodowca Thwaites w zachodniej Antarktydzie, to jedno z kilku alarmujących odkryć zgłoszonych w nowym badaniu przeprowadzonym pod kierunkiem agencja NASA. Rozpadający się lodowiec. Odkrycia podkreślają potrzebę szczegółowych obserwacji spodniej strony lodowców Antarktyki, aby obliczyć, jak szybko będzie się podnosił globalny poziom mórz w odpowiedzi na zmiany klimatyczne. (Zdjęcie: © NASA/ZUMA Wire/ZUMAPRESS.com

Lodowiec Thwaites jest o połowę mniejszy od Niemiec i przyczynia się do wzrostu poziomu morza o cztery procent.

Źródło: Image Alliance / ZUMAPRESS.com

Amerykańscy badacze odkryli nieznane wcześniej prądy wodne pod lodowcem Thwaites na Antarktydzie. Jedna z cech tego prądu może powodować znacznie szybsze wydrążanie się masywnej góry lodowej od dołu.

drLodowiec Thwaites na Antarktydzie Zachodniej może stopić się szybciej, niż przewidywało wiele modeli. Jak odkrył zespół kierowany przez Erica Renault z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, lodowy olbrzym zostaje porwany przez dodatkową ilość wody morskiej podczas każdego przypływu. Dlatego lodowiec Thwaites prawdopodobnie rozpada się szybciej, niż wcześniej sądzono, piszą naukowcy w czasopiśmie.Postępowanie Narodowej Akademii Nauk(Bnas).

„Przenikanie wody morskiej pod stały lód na duże odległości sprawia, że ​​lodowiec jest bardziej podatny na topnienie z powodu cieplejszego oceanu, niż wcześniej sądzono” – napisał zespół. To z kolei zwiększy oczekiwania dotyczące utraty masy lodu. Wtargnięcia słonej wody pod warstwę lodu o szerokości kilometra mogą stanowić brakujące ogniwo pomiędzy szybkimi zmierzonymi zmianami masy pokrywy lodowej a wolniejszymi zmianami przewidywanymi przez modele pokrywy lodowej.

Olaf Eisen, profesor glacjologii w Instytucie Alfreda Wegenera (AUI) w Bremerhaven, który przeprowadził już inne badania na lodowcu Thwaites, powiedział, że badania są bardzo poważne, a w zespole znajdują się czołowi światowi eksperci w tej dziedzinie. Woda morska pomiędzy lodowcem a lądem przyczynia się do topnienia lodowca, ponieważ jest znacznie cieplejsza niż woda roztopowa.

Przeczytaj także

Arvid Fox w drodze

Lodowiec Thwaites jest mniej więcej o połowę mniejszy od Niemiec, ma około kilometra grubości i obecnie przyczynia się do około czterech procent globalnego wzrostu poziomu morza. Według Awiego od połowy lat 90. kwota ta podwoiła się. Rozmiar lodowca odpowiada podniesieniu się poziomu morza o około 0,6 metra.

READ  Naukowcy znajdują dowody na gwałtowną burzę słoneczną i ostrzegają

Między innymi badacze Aoi od lat wskazują luki w szelfie lodowym lodowca. Szelf lodowy to pływająca warstwa lodu zasilana lodem śródlądowym. Eisen stwierdził, że według najnowszych ustaleń, jeśli szelf lodowy na lodowcu Thwaites zniknie całkowicie, niekoniecznie będzie to miało tak silny wpływ na część lodowca na lądzie, jak się obawiał. – To dobra wiadomość.

Eisen powiedział, że nie jest jeszcze możliwe określenie, czy wzrosła ilość wody zmywanej pod lodowcami przez przypływy. Nadal nie ma serii danych na temat niedawno odkrytego zjawiska. Mechanizmy trzeba będzie teraz włączyć do modeli topnienia lodowców.

Przeczytaj także

Ziemia – widoczna z kosmosu

Dane zbierano od marca do czerwca 2023 r. za pomocą satelitów, które rejestrowały milimetrowe zmiany w wysokości powierzchni w pobliżu tzw. linii bazowej – punktu, w którym lodowiec odrywa się od gruntu. Satelity pochodzą z misji „ICEYE” w Finlandii i wykorzystują technikę zwaną interferometrią radarową.

„Dane ICEYE dostarczyły długich serii codziennych obserwacji, które ściśle odpowiadały cyklom pływowym” – stwierdził Rignot w oświadczeniu. ogłoszenie Cytat z jego uniwersytetu. Seria zasadniczo pokazywała, kiedy woda morska wpływa podczas przypływu i opada, a czasami schodzi głębiej pod lodowiec i zostaje uwięziona. „Dzięki ICEYE po raz pierwszy zaczęliśmy obserwować dynamikę pływów”.

Według naukowców linia podstawowa – w miejscu, gdzie lodowiec Thwaites nadal leży na lądzie – regularnie przemieszcza się tam i z powrotem na obszarze od 2 do 6 kilometrów, w zależności od pływów. Podczas przypływu wiosennego dobudowane zostaną kolejne sześć metrów.

Tutaj znajdziesz treści pochodzące od osób trzecich

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż takiej zgody wymagają dostawcy treści osadzonych jako osoby trzecie. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Według naukowców główna linia lodowca przebiega nadal na jednej krawędzi, za którą znajduje się głęboki basen na Antarktydzie. Gdy zostanie to osiągnięte, topnienie może znacznie przyspieszyć, ponieważ coraz więcej wody może przepływać w głąb lądu. „Obecnie nie mamy wystarczających informacji, aby ostatecznie określić, ile czasu pozostało, zanim wtargnięcie wody morskiej stanie się nieodwracalne” – dodała współautorka Christine Dow z Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie.

READ  Naukowcy odkryli super-Ziemię w strefie zamieszkiwalnej

Skutki topnienia lodu będą dramatyczne, stwierdziła badaczka z Ewe Eisen, która najwyraźniej nie zrobiła wystarczająco dużo, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Ze względu na podnoszenie się poziomu morza budowa tam w pewnym momencie nie wystarczy, a obszary przybrzeżne będą musiały zostać porzucone w perspektywie średnio- i długoterminowej. „Ale mówimy o wielu dziesięcioleciach lub stuleciach, a ekstremalne zjawiska pogodowe, które już mają miejsce na całym świecie, są szczególnie niebezpieczne”.

Continue Reading

science

Objawy, znaki ostrzegawcze i to, co pomaga w leczeniu choroby

Published

on

Objawy, znaki ostrzegawcze i to, co pomaga w leczeniu choroby

Co dziesiąty Niemiec cierpi na regularne ataki bólu głowy. Nasi felietoniści wyjaśniają, co jest jej przyczyną i co pomaga na nią.

Migrena jest jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z bólem głowy w Niemczech i cierpi na nią od 10 do 15 procent populacji. Kobiety są trzy razy bardziej podatne niż mężczyźni, ale także dzieci.

Migreny często pojawiają się po raz pierwszy w wieku od 20 do 30 lat, a objawy są najcięższe w wieku od 40 do 50 lat. U osób starszych ataki bólu głowy są często łagodniejsze i występują rzadziej, a u niektórych pacjentów nawet całkowicie ustępują.

Zwykle choroba ma charakter epizodyczny z nawracającymi atakami, które mogą występować kilka razy w miesiącu, ale zwykle nie kilka razy w tygodniu. Czas trwania ataku migreny może wahać się od kilku godzin do trzech dni. W skrajnych przypadkach objawy mogą utrzymywać się dłużej niż 72 godziny.

Co piąty pacjent cierpi na migrenę z aurą.

U około 20% pacjentów z migreną atakom towarzyszą nudności, wymioty oraz zaburzenia świadomości i wzroku, tzw. „aura”. Charakteryzuje się objawami neurologicznymi, zwłaszcza zaburzeniami widzenia z niewyraźnym widzeniem, zaburzeniami pola widzenia, zaburzeniami czucia po jednej stronie ciała lub zaburzeniami mowy. Faza ta zwykle rozpoczyna się na mniej niż godzinę przed wystąpieniem bólu głowy i trwa od pięciu do 60 minut.

Co to jest migrena?

Jest to choroba mózgu, w przebiegu której aktywowane są ośrodki przetwarzania bólu i uwalniane są substancje przenoszące ból, takie jak peptydy związane z genem kalcytoniny (w skrócie CGRP).

Te substancje przekaźnikowe wywołują reakcję zapalną w naczyniach krwionośnych opon mózgowych. Pulsacje (rytmiczne fale ciśnienia) w naczyniach krwionośnych powodują rozszerzenie ścian naczyń krwionośnych objętych stanem zapalnym, co również wyjaśnia typowy pulsujący ból.

Genetyka odgrywa rolę

Jak zapobiegać atakom?

Mózg pacjenta często reaguje na pewne czynniki wyzwalające lub jest przeciążony napadami padaczkowymi. Dlatego osoby dotknięte mogą – przynajmniej częściowo – uchronić się przed tym.

Badania wykazały, że regularne uprawianie sportów wytrzymałościowych i zabiegi rozluźniające mięśnie mają pozytywny wpływ na migreny. Pomocne jest również ograniczenie korzystania z mediów cyfrowych, częste ćwiczenia na świeżym powietrzu, picie wystarczającej ilości wody i regularne jedzenie.

Niektórzy pacjenci również reagują negatywnie na niektóre pokarmy i każdy musi sam przekonać się, co jest szkodliwe. Warto unikać pokarmów bogatych w histaminę (np. pomidorów, owoców cytrusowych i czekolady), a także potraw gotowych i zawierających wzmacniacz smaku, glutaminian czy konserwanty, takie jak sól przetworzona, tartrazyna i kwas benzoesowy. Generalnie zaleca się unikanie alkoholu.

lekarz. Gerd Wirtz (Źródło: Wirtz)

Do osoby

Gerda Wirtza Jest neurofizjologiem, superwizorem medycznym i ekspertem w zakresie cyfrowego zdrowia, czyli cyfrowej opieki zdrowotnej. Jego specjalnością jest medycyna przyszłości.

Odpowiada wraz z Thomasem Kurscheidem i Volkerem Limrothem W podcaście „Zdrowo i zdrowo” Twoje pytania o lepsze i dłuższe życie.

Profesor dr. Volker Leimroth jest ekspertem we wszystkich tematach związanych z dłuższym i zdrowszym życiem.
Profesor dr. Volker Leimroth (Źródło: V. Leimroth)

Do osoby

Volkera Limrotha Jest starszym lekarzem, neurologiem, neurobiologiem i ekspertem ds. długowieczności. Od 2006 roku Naczelny Lekarz Szpitala Neurologii i Medycyny Paliatywnej w Kolonii-Merheim. Specjalizuje się w stwardnieniu rozsianym, bólu przewlekłym i chorobie Parkinsona. Przez ponad dziesięć lat był przewodniczącym Komitetu Farmaceutycznego klinik miejskich w Kolonii.

Jakie leki przeciwbólowe pomagają?

Podczas ataku zwykle stosuje się powszechnie stosowane leki przeciwbólowe, takie jak kwas acetylosalicylowy (ASA) lub ibuprofen, a także leki łagodzące towarzyszące nudności. Istnieją również substancje specyficzne dla migreny, zwane tryptanami.

Powinieneś także unikać jego przyjmowania, jeśli faza koronowa już się rozpoczęła. Podstawowa zasada jest taka: wszystkie leki należy zażyć jak najszybciej. Każdy, kto cierpi na bardzo ciężką postać migreny, czyli ma więcej niż dwa lub trzy poważne ataki migreny w miesiącu, powinien rozważyć zastosowanie leków zapobiegawczych (profilaktykę), aby w dłuższej perspektywie zmniejszyć częstotliwość i nasilenie napadów.

Jakie są odpowiednie środki zapobiegawcze?

Są to leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi lub padaczki. Suplementy diety i magnez również mają dobry wpływ na poszczególnych pacjentów.

Wymagana jest jednak odrobina cierpliwości, gdyż skuteczność profilaktyki można ocenić najwcześniej po czterech do sześciu tygodniach. W ciągu ostatnich pięciu lat pojawiły się także bardzo specyficzne preparaty, które raz w miesiącu wstrzykuje się w ramię lub udo. Trzy aktywne składniki: erenumab, galkanezumab i fremanezumab są zatwierdzone w tym kraju.

Działa na substancje przenoszące, które powodują zapalenie, obrzęk i ból naczyń krwionośnych. Zawartość strzykawki albo bezpośrednio neutralizuje cząsteczki CGRP, albo blokuje receptory, tak że substancja przekaźnikowa nie może się związać.

Continue Reading

Trending