Connect with us

science

Dlaczego jesteś taki, jaki jesteś!

Published

on

Dlaczego jesteś taki, jaki jesteś!

Jak kształtuje się nasza osobowość? Jakie okoliczności wpływają na naszą osobowość? Co jest dziedziczone, a co wrodzone: dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy!

Chcesz więcej „trudności”?
➡ Wyszukaj teraz Gwen Najnowszy odcinek!

Kto lub co decyduje o tym, jaką osobą jesteś?

nasz osobowość Złożone i można je podzielić na wiele małych obszarów. Jesteśmy zbudowani warunkiWedług których żyjemy ludzie, którymi też się otaczamy Aspekty genetyczne. Jeśli pomyślimy o naszych przyjaciołach, współpracownikach lub rodzinach, szybko staje się jasne, jak różnorodni i różni są ludzie, a co za tym idzie, ich zachowania. Podobieństwa spawanie razem, Różnice Wzbudza ciekawość. Z niektórymi dobrze się dogadujemy, innych wolimy trzymać na dystans. Ale jakie jest źródło tego wszystkiego? Kto lub co jest odpowiedzialne za to, kim jesteśmy?

Nie da się na to odpowiedzieć ogólnie. Ludzie badają nasz sekret od stuleci, jeśli nie tysiącleci osobowość. the psychologia Jednak jako taki istnieje dopiero od XIX wieku. Istnieją różne teorie i metody pozwalające dotrzeć do istoty osobowości i poznać kształty, z których składa się człowiek. Zwykle panuje zgoda co do czynników genetycznych, środowiskowych i empirycznych. Na przykład, dzieciństwo Ogromny wpływ na to, jak ewoluujemy.

W klipie: To „Wielka Piątka” w psychologii osobowości

Dzieciństwo ma ogromny wpływ

Nie my decydujemy o tym, czy jako pierwsi przyjdziemy na świat Efekty I okoliczności, w których rośniemy. Pierwsze lata są w naszych rękach Ojcowie. Kiedy jednak jesteśmy dorośli, wszystko zależy od nas lepsza Zrobić to.

Jesteśmy nasi, zwłaszcza przez pierwsze pięć lat OpiekunowieZwykle na łasce matki i/lub ojca. Teraz ma Jak wychowywać dzieci Wielki wpływ na nas: radzenie sobie z bliskością i dystansem, wzorowe funkcjonowanie i ogólna współpraca. Nawet jeśli nie pamiętamy pierwszych lat swojego życia i cierpimy na tzw. amnezję dziecięcą, przeżycia, które przeżyliśmy w tym czasie, wciąż tkwią głęboko w nas. the wdzięki kobieceTo, czego doświadczamy jako dzieci, ale także jako nastolatki, mocno zapisuje się w naszych umysłach i dlatego pozostaje obecne w dorosłości.

READ  Infekcja New Corona: RKI wskazuje na wysoką wartość R - liczba przypadków rośnie, szczególnie wśród młodych ludzi

Ekscytujące: czy znasz zasadę działania wskaźnika typu Myers-Briggs (MBTI)? Którym z 16 typów osobowości jesteś? Jakie typy osobowości są idealne, jak sprawdzić, czy masz inteligencję emocjonalną i co możesz zrobić, jeśli cierpisz na zwątpienie lub masz problemy z nadmiernym myśleniem. Ponadto: 5 wskazówek, jak zyskać pozytywną charyzmę.

Inne ważne czynniki rozwoju osobowości

Oprócz naszych rodziców i opiekunów od dzieciństwa, dla naszego rozwoju ważne są również nasze kwalifikacje edukacyjne i szkolne, nawyki komunikacyjne, środowisko, w którym żyjemy, odżywianie, zdrowie fizyczne i rozwój neuropsychologiczny. nie wspominając ekspertyzaKtóre zbieramy przez całe życie. Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnorodne bodźce i informacje, które wpływają na to, jak działamy i reagujemy. Angielski psycholog Hans J. Eysenck o tym wie Struktura osobowości Również w trzech różnych obszarach, tj osobowość, wydrukować I Inteligencja.

Według amerykańskiego badacza dr. Carol Dweck dodaje te czynniki zachęcać Do którego skierowana jest nasza osobowość. każdy wymagania I Cele mamy? Czego chcemy od życia? Rodzi się pytanie: czy możliwa jest zmiana?

Czy mogę zmienić swoją osobowość?

Wbrew opiniom części pesymistów zmiana jest z pewnością możliwa. Chociaż istnieją pewne cechy osobowości, które przede wszystkim definiują to, kim jesteśmy jako osoba, istnieją również cechy osobowości Cechy charakteru, które możesz wygrać lub się pozbyć. Warunkiem tego nie jest przyjmowanie swojej natury za oczywistość i akceptowanie jej Autorefleksja Otworzyć. Zmiana to podróż przez doświadczenia, dzięki której możemy obrać nowy kierunek. Istnieje niezliczona ilość powodów, dla których pragniemy zmian. Na przykład musimy dostosować się do nowych okoliczności lub jesteśmy ogólnie niezadowoleni. Nie chodzi o to, żeby stać się zupełnie inną osobą i udawać kogoś, kim nie jesteśmy.

Dzięki tym wskazówkom będziesz szczęśliwszy: 6 nawyków szczęśliwych ludzi. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy nie jesteś zbyt wrażliwy? Tutaj możesz dowiedzieć się, jakie są znaki i co możesz zrobić. Chcesz nabrać większej pewności siebie? 5 najlepszych książek o miłości własnej.

READ  Czy na Wenus istnieje życie? Zespół badawczy znajduje kolejną podejrzaną cząsteczkę

Bądź zmianą!

To się zmienia Zakłada także, że robimy to przede wszystkim dla siebie, a nie dla dobra innych. Będzie to od początku niewłaściwa motywacja i prawdopodobnie nie potrwa długo. Mamy kilka rada Zebrane dla Ciebie, które mogą Ci pomóc w pewnych sprawach cechy Aby się zmienić i znaleźć własne szczęście:

1. Dowiedz się dlaczego chcesz się zmienić

Napisz to dla siebie powody To budzi w Tobie chęć zmiany. Spróbuj wyobrazić sobie sytuacje, które mogą być przyczyną i odzwierciedla Twoje zachowanie i zachowanie innych.

2. Uwierz w siebie

Większość z nas prawdopodobnie zna to uczucie, że nie jest wystarczająco dobra. Inni i tak odnoszą większe sukcesy, a przy każdym rozczarowaniu tracimy wiarę w siebie. Wyjaśnij, które Dobre cechy Nosisz to w sobie, a Twoje szczęście jest zawsze w Twoich rękach. Możesz zrobić (prawie) wszystko, o czym pomyślisz!

3. Otaczaj się właściwymi ludźmi

Nasza osobowość to nie tylko wynik naszego dzieciństwa czy genów, ale jest także powiązana z ludźmi, którymi się otaczamy. Istnieje teoria, która mówi, że to ty Średnio pięć osób Z kim jesteś? Większość czasu Spędza. Dzielisz się z nimi wartościami, doświadczeniami i chwilami, które mogą mieć znaczący wpływ na Twoje zachowanie. Otaczaj się ludźmi, którzy się o Ciebie troszczą i wzbogacają Twoje życie. Oznacza to również, że wspierają Cię w Twoich projektach i zawsze są z Tobą szczerzy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Miliarder chce ocalić Teleskop Hubble’a – a NASA wydaje się mieć wątpliwości

Published

on

Miliarder chce ocalić Teleskop Hubble’a – a NASA wydaje się mieć wątpliwości
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

To jak „puszka” w kosmosie: Kosmiczny Teleskop Hubble’a krąży wokół Ziemi od 1990 roku na wysokości około 550 kilometrów. (Zdjęcie pliku) © NASA

Kosmicznego Teleskopu Hubble’a nie da się już naprawić. Prywatna misja kosmiczna mogłaby to zmienić, ale NASA jest sceptyczna.

Waszyngton, DC – Teleskop Hubble’a jest prawdopodobnie najsłynniejszym teleskopem kosmicznym na świecie. Zapewne każdy widział już jego niesamowite zdjęcia z kosmosu. Od czasu wystrzelenia w 1990 roku Hubble przesłał na Ziemię nie tylko wiele oszałamiających zdjęć, ale także niezliczone dane. Pomogły badaczom lepiej zrozumieć wszechświat i nadal pomagają w dzisiejszej eksploracji kosmosu.

Ale żywotność Hubble’a jest ograniczona. Z powodu tarcia atmosferycznego orbita teleskopu wokół Ziemi w dalszym ciągu się zmniejsza, a eksperci spodziewają się, że sonda kosmiczna wielkości mniej więcej autobusu ulegnie uszkodzeniu najpóźniej do lat 30. XXI wieku. Od czasu uziemienia promu kosmicznego w 2011 roku nie ma możliwości naprawy teleskopu kosmicznego ani zwiększenia jego trajektorii. Ale to może się zmienić: Już w grudniu 2022 roku amerykańska organizacja kosmiczna NASA ogłosiła, że ​​prywatna firma kosmiczna SpaceX prowadzi badanieJak zwiększyć wysokość lotu teleskopu?

Miliarder Jared Isaacman chce ocalić należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble’a

Później okazało się, że miliarder Jared Isaacman myślał o wykorzystaniu swojego programu kosmicznego o nazwie „Polaris Dawn” do uratowania Teleskopu Hubble’a dla NASA. W 2021 roku Isaacman wraz z trzema innymi zwykłymi ludźmi odbyli kilkudniową misję kosmiczną na pokładzie kapsuły kosmicznej SpaceX „Crew Dragon”, a następnie zakupili kolejne loty w przestrzeń kosmiczną – program „Polaris Dawn”. Pierwszy start programu zaplanowano na najbliższe tygodnie, a zespół Isaacmana planuje także swój pierwszy prywatny lot w przestrzeń kosmiczną. SpaceX wprowadziło niedawno do tego celu specjalne skafandry kosmiczne.

Niewykluczone także, że misja ratunkowa Hubble’a odbędzie się w ramach programu Polaris Dawn. Wygląda jednak na to, że NASA nie jest jeszcze przekonana. Jak podało amerykańskie radio NPRWewnętrzne e-maile NASA pokazują, że amerykańska agencja kosmiczna jest nieco sceptyczna wobec tej propozycji. Chociaż może zaoszczędzić dużo pieniędzy.

NASA ma obawy dotyczące spacerów kosmicznych SpaceX przy użyciu Teleskopu Hubble’a

Największe obawy wydają się dotyczyć spacerów kosmicznych, w końcu żaden astronauta nigdy nie opuścił kapsuły Crew Dragon. Na niedawnej konferencji prasowej na temat pierwszego komercyjnego spaceru kosmicznego Isaacman wyjaśnił, że kontrargumenty zawsze dotyczą ryzyka związanego ze spacerami kosmicznymi. „To ryzyko z pewnością zostanie zaakceptowane” – podkreślił, dodając, że jego grupa z pewnością będzie kontynuować prywatne spacery kosmiczne i NASA powinna z tego skorzystać. „Powiedziałbym, że to ma więcej niż sens. To całkiem oczywiste” – powiedział Isaacman.

Astronauci NASA po raz ostatni naprawili Kosmiczny Teleskop Hubble'a w 2009 roku. (Zdjęcie pliku)
Astronauci NASA po raz ostatni naprawili Kosmiczny Teleskop Hubble’a w 2009 roku. (Zdjęcie pliku) © imago/Nasa

W styczniu przemawiał Izaakman Na X (dawniej Twitter) Wyjaśnił, że zegar tyka: „Wraz z kurczeniem się orbity Hubble’a, ilość czasu na planowanie, szkolenie i lot misji jest ograniczona. „Trochę się niepokoję, że czas na to ucieka grę” – napisał miliarder. „Jeśli chodzi o załogę” – napisał miliarder, skupiamy ludzi, którzy dadzą misji największe szanse powodzenia. Martwię się tylko, że w tym tempie Hubble może już nie zostać do uratowania. „Dwa startupy również chcą uratować Hubble’a.

NASA wie, jak to jest, gdy astronauci umierają w pracy

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że brak przekonania NASA do pomysłu jest nielogiczny, nie można ignorować obaw. W końcu agencja kosmiczna wie, co dla astronautów oznacza śmierć w pracy. Wypadki promów kosmicznych Columbia i Challenger są głęboko wpisane w DNA agencji. Nawet podczas spaceru kosmicznego nie zawsze wszystko idzie gładko Badania NASA pokazują. W związku z tym w przypadku 22% spacerów kosmicznych w latach 1965–2019 doszłoby do „poważnych chybień” lub „niebezpiecznych wypadków”.

Ryzyko uszkodzenia Kosmicznego Teleskopu Hubble’a w trakcie tego procesu jest również realne. W nadchodzących latach – co najmniej do 2030 roku – eksperci oczekują dobrych danych z Hubble’a. Uszkodzenie teleskopu może narazić na szwank te dane. (niezapłacony rachunek)

READ  Następna fala Corony w Bawarii: czy sygnalizacja świetlna przeskakuje prosto na czerwone? - Powierzchnia
Continue Reading

science

Silne konopie podwajają ryzyko psychozy u młodych ludzi

Published

on

Silne konopie podwajają ryzyko psychozy u młodych ludzi

Zawartość tetrahydrokanabinolu (THC).

Roberta Klatta

Konopie znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia przeżyć psychotycznych, takich jak halucynacje czy urojenia. Ryzyko wzrasta szczególnie gwałtownie w przypadku rodzajów konopi bogatych w tetrahydrokanabinol (THC).


Bristolu (Anglia). Naukowcy z Uniwersytetu w Bath opublikowali badanie wykazujące, że stężenie tetrahydrokannabinolu (THC), substancji psychoaktywnej zawartej w konopiach indyjskich, znacznie wzrosło w Wielkiej Brytanii w latach 1970–2017 (+14%). Obecnie na rynku konopi indyjskich dostępne są bardzo silne odmiany. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu pod kierownictwem dr. Lindsay Hines opublikowała wyniki badania podłużnego pokazujące, że mocne odmiany konopi znacznie zwiększają ryzyko rozwoju psychozy.


Według tego, co opublikowano w specjalistycznym czasopiśmie uzależniony Analizowane dane pochodzą z badania Children’s Study z lat 90. XX w., w ramach którego zebrano informacje na temat zdrowia i dane od około 14 000 osób, które uczestniczyły w badaniu od urodzenia przez ponad 30 lat. Uczestników testu zapytano, czy używali konopi indyjskich w wieku od 16 do 18 lat i czy doświadczyli doświadczeń psychotycznych, takich jak halucynacje lub urojenia, do wieku 19–24 lat.


Ryzyko psychozy gwałtownie wzrasta

Według zebranych danych znacznie większy odsetek osób używających konopi indyjskich (6,4%) miał doświadczenia psychotyczne w porównaniu z osobami nieużywającymi konopi indyjskich (3,8%). Młodzież, która stosowała odmiany konopi o wysokiej zawartości THC, również częściej doświadczała doświadczeń psychotycznych (10,1%) w porównaniu z młodzieżą, która stosowała słabsze odmiany konopi (3,8%). Badanie pokazuje, że osoby spożywające konopie indyjskie o dużej mocy doświadczają doświadczeń psychotycznych dwukrotnie częściej niż osoby spożywające słabsze odmiany konopi lub w ogóle nie używające tego narkotyku.

„Młodzi ludzie używający bardzo silnych form konopi indyjskich są dwukrotnie bardziej narażeni na doświadczenia psychotyczne, takie jak halucynacje i urojenia. Co ważne, młodzi ludzie objęci badaniem nie zgłaszali tych doświadczeń przed rozpoczęciem używania konopi indyjskich. To kolejny dowód wskazujący na wysoki poziom używania konopi indyjskich Potencja może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne.


READ  6 wskazówek, jak nie brać wszystkiego zbyt poważnie

Biorąc pod uwagę wyniki, badacze chcą przeprowadzić więcej badań w celu zbadania długoterminowych skutków spożywania konopi indyjskich o dużej mocy.

„Konopie zmieniają się, a konopie o dużej mocy stają się coraz bardziej dostępne. Odkrycia te podkreślają znaczenie zrozumienia długoterminowych skutków używania konopi o dużej mocy przez młodych ludzi. Musimy poprawić edukację i informowanie o skutkach używania konopi indyjskich XXI wiek.

Uzależnienie, doi: 10.1111/add.16517

Continue Reading

science

NASA interweniuje w imieniu Rosji

Published

on

NASA interweniuje w imieniu Rosji
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Łazik marsjański Rosalind Franklin był skazany na porażkę. A teraz, dzięki NASA, nadal może ukończyć swoją misję na Czerwonej Planecie.

Paryż – Mars jest obecnie domem dla dwóch aktywnych łazików, Curiosity i Perseverance, obu wysłanych przez NASA. Pierwotnie trzeci łazik, Rosalind Franklin, również działał na Czerwonej Planecie przez około półtora roku. Jednak misja ta, będąca efektem współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, została wstrzymana z powodu wojny na Ukrainie.

Projekt Rosalind Franklin wydawał się skazany na porażkę, a statek był przechowywany we włoskim magazynie. Ale teraz statek kosmiczny otrzymał drugą szansę – od NASA.

Łazik marsjański Rosalind Franklin powstał w wyniku współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosji

Historia Rosalind Franklin to historia projektu ExoMars, będącego owocem współpracy europejskich i rosyjskich lotów kosmicznych. W 2016 r. należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas Orbiter została wysłana w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rosyjskiej rakiety. Sonda Schiaparelli miała wylądować na Marsie, ale ta próba się nie powiodła. Wystrzelenie kolejnej części projektu ExoMars, łazika Rosalind Franklin, zaplanowano na jesień 2022 roku. Roscosmos dostarczył na misję rakietę, lądownik i część przyrządów pomiarowych.

Jednak wraz z wybuchem wojny z Ukrainą Europejska Agencja Kosmiczna zakończyła współpracę z Rosją, przez co wystrzelenie statku kosmicznego stało się poza zasięgiem. Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała się zbudować własny lądownik, brakowało mu jednak rakiety i modułów ogrzewania promiennikowego. Tutaj pojawia się rola NASA. Jak wynika z komunikatu Europejskiej Agencji Kosmicznej, w połowie maja 2024 roku podpisano protokół ustaleń, w którym ustalono, kto dostarczy najważniejsze elementy łazika Rosalind Franklin.

NASA pomaga ocalić Marsa Rosalind Franklin

NASA zapewni „usługę startową”, czyli rakietę i jej sterowane silniki przepustnicy. Ponadto amerykańska agencja kosmiczna we współpracy z Departamentem Energii USA dostarczy do pojazdu radioizotopowy moduł grzewczy.

Pojazd ma wyruszyć w trasę
Łazik Rosalind Franklin ma udać się na Marsa jesienią 2022 r. Obecnie start zaplanowano na 2028 r. – z pomocą NASA. (Wrażenie artysty) © Esa/ATG Medialab

Rosalind Franklin będzie pierwszym łazikiem zdolnym do wwiercenia się w marsjańską glebę na głębokość do dwóch metrów. Mamy nadzieję, że na tej głębokości próbki pozostaną odporne na promieniowanie powierzchniowe i ekstremalne temperatury panujące na Marsie. „Unikalne możliwości wierceń i laboratorium pobierania próbek na pokładzie łazika Rosalind Franklin mają wyjątkową wartość naukową w poszukiwaniu przez ludzkość dowodów na starożytne życie na Marsie” – powiedziała Nicola Fox, zastępca szefa Dyrekcji Misji Naukowych NASA.

„NASA wspiera misję Rosalind Franklin, aby kontynuować silne partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Europą w celu badania nieznanego w naszym Układzie Słonecznym i poza nim” – dodał Fox.

Nowy łazik marsjański ma rozpocząć swoją podróż na Czerwoną Planetę w 2028 r. Fakt, że ze wszystkich ludzi Stany Zjednoczone są w stanie uratować łazik, jest dość ironiczny: przed rozpoczęciem europejsko-rosyjskiego programu „ExoMars” , toczyły się rozmowy pomiędzy NASA a Europejską Agencją Kosmiczną na temat wspólnej misji na Marsa. Jednak ze względu na problemy z finansowaniem NASA wycofała się i interweniowała Rosyjska Agencja Kosmiczna. Dzięki temu udziałowi projekt marsjański prawie się nie powiódł. (niezapłacony rachunek)

READ  Google uhonorował pioniera polio w Doodle
Continue Reading

Trending