Connect with us

entertainment

Film budzi kontrowersje wokół molestowania – DW – 28 września 2018 r

Published

on

Film budzi kontrowersje wokół molestowania – DW – 28 września 2018 r

Film został nazwany „kontrowersyjnym” na długo przed premierą kinową. I teraz już jest, a „Kler” ze względu na duże zainteresowanie w niektórych kinach wyświetlany jest po 20 razy dziennie. Z drugiej strony część konserwatywnych społeczeństw w ogóle nie chce go widzieć w swoich kinach. Lepszej reklamy trudno sobie wyobrazić reżyserowi Wojciechowi Smarzowskiemu.

Tylko szczęśliwcy dostaną bilety do kina. Ci, którzy je dostaną, osiedlą się także w gorszych miejscach. Bo to obecnie jeden z najważniejszych tematów poruszanych w Polsce: sposób postępowania duchowieństwa z pieniędzmi, władzą i seksem. Temat pedofilii został w filmie także ujęty graficznie. Wiele osób chce wziąć udział w tej dyskusji, zwłaszcza że toczy się ona w kraju, w którym prawie połowa populacji regularnie uczestniczy w niedzielnej Mszy św., a ponad 90 procent ludności to katolicy.

Gorący temat: Jak duchowni radzą sobie z pieniędzmi, władzą i seksem (Cinescape)Fot. Claire/Bartek Mrozowski

Początkowe reakcje były podzielone: ​​Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich uznało film za „antykatolicki” i „antypolski”, a jeden z recenzentów liberalnego magazynu katolickiego „Fiez” uznał go za „powierzchowny” i „wulgarny”. Jednak wielu innych postrzega film jako naruszenie tabu, co może skutkować długo oczekiwaną ponowną oceną.

Mały hotel dla chłopców

„Gdyby nie dziennikarze i filmowcy, temat wykorzystywania seksualnego dzieci pozostałby całkowicie tajny” – potwierdza Piotr Krysiak, który w 2017 roku opublikował książkę „Wyspa Ślepców” w wywiad z Deutsche Welle. W celu prowadzenia badań sześciokrotnie podróżował do Dominikany. Tam poznał polskiego księdza Wojciecha G., sympatycznego i dość krępego mężczyznę, który ciepło go przyjął i opowiedział o swoim życiu na Karaibach. Krysiak szukał Polaków mieszkających na wyspie. Jedyne, co wydawało mu się wówczas dziwne, to mały hotel dla chłopców prowadzony przez księdza w jego domu. „Był też internat dla dziewcząt i pewnie bym tego nie zauważył, gdyby Wójcik nie powiedział: «Wiesz, do dziewcząt nie będę chodzić»”.

Wojciech spędził ok. W więzieniu od ponad czterech lat. Znęcał się nad kilkoma chłopcami, a Krysiak rozmawiał z dwiema swoimi ofiarami. „Znęcał się także nad dziećmi w Marche pod Warszawą” – powiedział Krysiak. „Nikt im nie wierzył. Przecież był księdzem i osobą, której ufano”.

READ  Finał „Singli” 2022 do tej pory: Czy Sharon nadal spotyka się ze zwycięzcą?

Jego książka nie stała się bestsellerem, ale Krysiak zdecydował się zapłacić złotówkę od każdego sprzedanego egzemplarza ofiarom Wojcieka G. Żadne z dzieci nie otrzymało jeszcze odszkodowania. Wojciech G. przebywa w więzieniu i nie ma pieniędzy, a jego zakon nie czuje się za to odpowiedzialny. Ostatecznie potępiono księdza, a nie cały system. „Chłopiec, którego dobrze znam, miał dostać około 40 000 zł (niecałe 10 000 euro). Przez ponad cztery lata był molestowany” – mówi Krysiak.

Ciągłe kapanie niszczy kamień

Nie ma oficjalnych danych na temat nadużyć w polskim Kościele katolickim. Według polskich mediów w latach 2002-2012 skazano 27 księży katolickich. Fundacja „Nie lękajcie się” mówi jednak o znacznie większej liczbie orzeczeń, które nie zostały upublicznione. Fundacja pomaga obecnie 300 osobom, które twierdzą, że padły ofiarą przemocy ze strony duchownych.

Początkowo w przypadku księży trudno było o psychologów. Marek Lisiński, jeden z pracowników grupy, powiedział portalowi Onet: „Jak dotąd żadna z ofiar przemocy w Polsce nie otrzymała godziwego odszkodowania. W jednym przypadku osiągnięto ugodę.” „Pieniądze zostały wypłacone” – powiedział Lesiński, „ale wyraźnie w kontekście «chrześcijańskiej dobroci», a nie dlatego, że sprawca zadał ofierze cierpienie i ból”.

Ale tu jest ruch, bo kilka dni temu polski sąd po raz pierwszy orzekł, że grupa religijna – a nie pojedynczy ksiądz – musi zapłacić odszkodowanie w wysokości 250 000 euro.

Sprawa ta budzi ogromne zainteresowanie polskiego społeczeństwa. W sondażu opublikowanym w tym tygodniu przez dziennik „Rzeczpospolita” cztery piąte respondentów stwierdziło, że problemem jest wykorzystywanie seksualne dzieci w kościele. Prawie trzy czwarte z nich domaga się pełnej przejrzystości wyjaśnień. Dyrektor Smerzowski nie wierzy jednak, że Kościół sam zmierzy się z tymi oskarżeniami. „Przykłady z Europy pokazują, że bez nacisków państwa i bez świeckich komisji Kościół nie wypłaca odszkodowania swoim ofiarom” – mówi dyrektor.

READ  William i Kate jako przerażające figury woskowe

Reżyser skarżył się już wcześniej, że nikt nie miał odwagi zagłębić się w przypadki molestowania na Karaibach. Sprzeciw, pisał do niego wówczas autor Krysiak. Jest jego książka o molestowaniu w Republice Dominikany. Jej lektura wydaje się być dla Smerzowskiego objawieniem. Ma nadzieję, że pewnego dnia nakręci o tym film. „Ciągła destylacja niszczy kamień” – napisał w dedykacji do książki Krysiaka. Krysiak idzie dalej: „Film Smerzowskiego to nie kropla. To klin rozbijający kamień”.

„Polska jest wciąż na początku”

Może miał rację. Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła niedawno raport ze śledztwa. Kościół planuje opublikować dane dotyczące skali molestowania już w listopadzie, a w przyszłości wszystkie diecezje muszą wdrożyć programy zapobiegawcze. „Chodzi o uwrażliwienie zarówno księży, jak i świeckich, aby chronili dzieci i młodzież oraz zajmowali się cierpieniem ofiar” – powiedział polski arcybiskup Wojciech Polak na zakończenie Zgromadzenia Ogólnego Konferencji Episkopatu w tym tygodniu. .

Kontrowersyjne reakcje w Polsce: od „antykatolickich” i „antypolskich” po „przełamanie ważnego tabu”Fot. Claire/Bartek Mrozowski

„Jeśli porównamy się z innymi krajami, to muszę przyznać, że Polska jest dopiero na początku” – mówi. „A kiedy patrzę na to, co udało się osiągnąć np. w Niemczech, wiem, że jeszcze długa droga iść.” Artur Sbornyak, redaktor tygodnika katolickiego „Tygodnik Powszechny”. „Jestem ostrożnym optymistą” – dodaje.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Stephen Hensler – Zmiana w programie popularnym wycofuje się

Published

on

Stephen Hensler – Zmiana w programie popularnym wycofuje się

Vox zmienia platformę. Wpływ na to ma także Stephen Hensler.Zdjęcie: RTL/Basti Sevastos

telewizja

Jennifer Ulrich

Formaty telewizyjne z udziałem gwiazdorskich szefów kuchni są w rzeczywistości gwarancją sukcesu Vox, ale ostatni sezon „Kitchen Impossible” z Timem Malzerem zakończył się rozczarowującymi ocenami: sezon 9 był najsłabszym w grupie docelowej serialu od 14 do 49 lat. – fabuła. Spadek w porównaniu do roku poprzedniego wyniósł 1,3 proc.

Teraz stacja zmienia harmonogram swoich programów kulinarnych. Szczególnie dotknięty jest program, w którym Tim Malzer i Stephen Hensler wystąpili razem przed kamerą.

Stephen Hensler: Vox zmienia termin

„No cóż, być może mam przed sobą trzy lub cztery dobre lata” – stwierdził Stephen Henssler w zeszłym roku w wydaniu Grill den Henssler. Teraz jest jasne: Vox rzeczywiście nadal planuje współpracę z 51-latkiem.

Watson jest teraz na WhatsApp

Teraz na Whatsapp i Instagramie: zaktualizuj swojego Watsona! Zaopiekujemy się Tobą Tutaj na WhatsAppie Z dzisiejszymi atrakcjami Watsona. Tylko raz dziennie – bez spamu, bez bla, tylko siedem linków. obietnica! Czy wolisz być na bieżąco na Instagramie? Tutaj Znajdziesz nasz kanał streamingowy.

W „DWDL„Dyrektor programowy Vox, Kirsten Petersen, opowiada o najnowszych planach stacji. Zgodnie z tym mają one «nowe, wielkie plany ze Stephenem Henslerem»”. Konkretnie oznacza to:

„Przygotowujemy się na Niemca Choi Henslera i każdy, kto zna Stevena, wie: przeciwnik nie może być dla niego wystarczająco duży”.

W przyszłości Steffen Hensler będzie konkurować z „celebrytami i szefami kuchni z różnych regionów całych Niemiec”. Petersen mówi także o „konkursie Bundesvision Koch”.

W programie „Grill den Henssler” telewizyjny szef kuchni rywalizował dotychczas wyłącznie z celebrytami, którzy nie posiadali żadnych sprawdzonych umiejętności kulinarnych; Wygląda na to, że szuka większego wyzwania.

W przyszłości Malzer będzie gotował bez Henslera

Stephen Hensler wkrótce zwolni gdzie indziej. Chodzi o „Mälzer i Henssler dostarczają!”. Tutaj Stephen Hensler i Tim Malzer konkurują w usłudze dostawy wyskakujących okienek.

READ  Te modele sneakersów są teraz bardzo modne

„Vox będzie nadal prezentował programy, ale w przyszłości Tim Malzer zmierzy się ze swoimi największymi przeciwnikami ze świata Kitchen Impossible – następnie z Lukasem Mrazem i Maxem Strohe” – ujawnia Petersen. Innymi słowy: Hensler znajduje się w centrum „Malzer i Hensler dostarczają!” Poza.

Ale ta decyzja nie należy do Voxa, ale do profesjonalnego szefa kuchni. „Po dziesięciu pojedynkach i jednym remisie Stephen Hensler ostatecznie zdecydował się nie kontynuować usługi dostawczej, ale stawić czoła nowym wyzwaniom” – brzmi uzasadnienie.

Nic dziwnego, że Vox pracuje nad kilkoma własnymi formatami kulinarnymi, ponieważ „Grill den Henssler” również nie radził sobie ostatnio tak dobrze, jak oczekiwano. Zeszłoroczny odcinek rocznicowy nie znalazł się na liście 25 najchętniej oglądanych programów dnia, pomimo tak znaczących gości, jak Oliver Bucher i Paul Banzer.

Continue Reading

entertainment

„Simpsonowie” żegnają 34-letniego bohatera: Larry już nie pije rozrywka

Published

on

„Simpsonowie” żegnają 34-letniego bohatera: Larry już nie pije  rozrywka

Es gibt einen leeren Barhocker in Moe’s Tavern. Die langjährige Fox-Serie „Die Simpsons“ hat am Sonntagabend einen ihrer ganz alten Charaktere getötet – Larry, der Kneipenhocker.

Seit mehr als 35 Jahren flimmert Amerikas berühmteste gelbe Familie über die Fernsehbildschirme und ein Ende ist nicht in Sicht. Aber auf den treuen Wegbegleiter Larry müssen die Fans und Homer Simpson fortan verzichten. Larry, der oft neben seinem Freund Sam saß, war (fiktive) 42 Jahre alt. Auch wenn die Fans den kahlköpfigen Mann nicht namentlich kennen, so war Larry doch mindestens seit „Homer’s Odyssee“ in Staffel 1, die im Januar 1990 ausgestrahlt wurde, bei Moe’s zu Gast – also seit mehr als 34 Jahren!

Einmal spricht Larry sogar: In der Folge „Bart wird von einem Auto angefahren“ aus Staffel 2 schaut sich der Betrunkene Marge Simpson an und ruft: „Wer ist die Tussi?“

Ausgedachte Angel-Geschichte

Dann der Schock: Sonntagnacht, in der Folge „Cremains of the Day“ in der 35. Staffel, starb Larry. Homer, Moe und die anderen Stammgäste der Bar, Lenny und Carl, machten einen Ausflug, um seine Asche zu verstreuen.

Da Larry nur eine Hintergrundfigur war, ist über ihn außer seiner Vorliebe für Alkohol und unzusammenhängendes Gemurmel wenig bekannt. So geht es auch Homer und seinen Bar-Freunden. Als ihnen klar wird, dass sie den Kerl kaum kannten, dessen Asche sie verstreuen, fühlen sie sich mies. Larrys Mutter erzählt ihnen, dass er die Leute aus Moe’s Kneipe als seine „besten Freunde“ bezeichnet hat und sie bittet Homer und Co., ein paar „schöne Erinnerungen“ zu teilen. Also erzählen sie schnell eine erfundene Geschichte über das Angeln.

READ  Finał „Singli” 2022 do tej pory: Czy Sharon nadal spotyka się ze zwycięzcą?

„#RIPLarry“

Langjährige Fans der Serie sind schockiert über den Verlust: „Ich habe gerade erfahren, dass sie Larry bei den ,Simpsons‘ morgen absetzen werden. Ich brauche eine Minute“, schrieb einer auf X. Nach der Ausstrahlung der Sendung trauerte ein anderer Nutzer um die Figur. „Ich kann nicht glauben, dass sie Larry Dalrymple bei den Simpsons gestern Abend getötet haben. #RIPLarry“, schrieb er.

Besonders in den Neunzigerjahren wurden die Simpsons zum Kult und haben im Laufe der Jahre schon so manches Ereignis hellsichtig vorausgesagt.

Continue Reading

entertainment

„Czy to naprawdę on?”, najgorętsza gwiazda Niemiec spontanicznie śpiewa przed Ediką podczas wakacji nad Morzem Bałtyckim

Published

on

„Czy to naprawdę on?”, najgorętsza gwiazda Niemiec spontanicznie śpiewa przed Ediką podczas wakacji nad Morzem Bałtyckim
  1. tz
  2. gwiazdy

Naciska

„Czy to naprawdę on?” szeptali przed Salą Edika nad Bałtykiem: spontanicznie zaśpiewała tam najgorętsza gwiazda Niemiec, będąca już na wakacjach.

Lubeka – Nic na to nie poradzi! Nawet jeśli chce odpocząć na krótkich wakacjach, Izaak, uczestnik niemieckiego ESC, pozostaje muzykiem w każdym tego słowa znaczeniu. W czwartek 18 kwietnia stał ze swoją gitarą w centrum Lubeki przed centrum handlowym, w którym grali DM i Edeka oraz uliczni muzycy. Samotne granie na ulicy ze swoim instrumentem nie jest dla 29-latka niczym nowym; Robi to często, ostatnio w Madrycie, co widać na Instagramie. Ale nawet jeśli zrobi sobie krótką przerwę?

Konkurs Piosenki Eurowizji: Niemiecki uczestnik Izaak faktycznie był na wakacjach nad Morzem Bałtyckim

Isaak jest obecnie najgorętszą gwiazdą Niemiec – 11 maja będzie reprezentował naród w Malmö w największym europejskim konkursie muzycznym, Konkursie Piosenki Eurowizji. Chciałby zapomnieć o niepowodzeniach ESC z poprzednich lat. Znaki ku temu niekoniecznie są dobre; Ishaq niedawno przeżył nową porażkę.

Izaak reprezentuje Niemcy w Radzie Gospodarczej i Społecznej. © Christoph Soeder/DPA

Obecnie miał wiele spotkań w swoim kalendarzu i miał trochę czasu na wytchnienie pomiędzy nimi. „Zbieramy siły, jesteśmy w hotelu w Charbots i trochę odpoczywamy” – powiedział NDR. „Mamy też kilka daktyli, które z nim połączyliśmy. Dlatego idealnie pasuje. Przez kilka dni powiedzieliśmy, że będziemy się starać, żeby nie były luźne, i prawie się udało”.

Konkurs Piosenki Eurowizji: Izaak wykonuje spontaniczny koncert przed Edeką

Niemal dlatego, że na sobotni wieczór (21 kwietnia) w Sali Muzyczno-Kongresowej w Lubece zaplanowano koncert wraz z Gospel Symphony. A także dlatego, że dał wtedy mały koncert na ulicy przed Edeką. Spontaniczne, jak napisało NDR. W tym momencie wiele osób zatrzymało się, a niektórzy szeptali: „Czy to naprawdę?”

READ  „Faraon”: polski hit od 10 marca 2023 na Blu-ray w trzech limitowanych DigiPakach

26-sekundowe nagranie występu Lubeki trafiło na Reddit. Tam śpiewa „(Sittin' On) The Dock of the Bay” Otisa Reddinga. To dodaje kibicom otuchy. W komentarzach czytamy: „Izaak ma taki niebiański głos” i „To robi wrażenie”. Lub też: „Ładny głos! Izaak zasługuje na więcej miłości!” Czy Europa to pokaże? Występy takie jak ten w Lubece powinny przynajmniej zapewnić mu wysoką popularność. Co tak naprawdę Barbara Schöneberger myśli o ESC 2024? Wykorzystane źródła: NDR.de, Reddit

Continue Reading

Trending