Connect with us

science

Eksperci ostrzegają przed nieuprawnionym spożyciem w dużych dawkach

Published

on

Berlin. Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) ostrzega przed zagrożeniami dla zdrowia wynikającymi z niezależnego przyjmowania preparatów witaminy D. W niedawnym oświadczeniu instytutu czytamy: „Wysokie dawki należy podawać wyłącznie pod nadzorem lekarza, biorąc pod uwagę indywidualny poziom witaminy D”. Jeśli chcesz przyjmować witaminę D bez pozwolenia, powinieneś uciekać się do preparatów o dziennej dawce do 20 mikrogramów (800 IU). „Przy tej kwocie nie można oczekiwać niepełnosprawności zdrowotnej”.

Według BfR regularne, codzienne przyjmowanie witaminy D w postaci preparatów o dużej dawce, co nie ma uzasadnienia medycznego, zwiększa ryzyko wystąpienia szkód zdrowotnych, takich jak tworzenie się kamieni nerkowych lub zwapnienie nerek. Zdarzają się również przypadki ostrej niewydolności nerek w wyniku niekontrolowanego podawania preparatów witaminy D z własnej inicjatywy.

Zalecenia dotyczące przyjmowania preparatów witaminy D krążą w Internecie od dawna i obecnie opierają się również na informacjach, że może to zapobiec zakażeniu koronawirusem lub niebezpiecznemu przebiegowi choroby Covid-19.

Istnieją dowody na to, że niewystarczający poziom witaminy D w surowicy krwi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia ostrej infekcji dróg oddechowych, zgodnie z BfR. W przypadku Covid-19 sytuacja w zakresie danych jest obecnie nadal niepewna. W szczególności nie udało się jeszcze wykazać, że osoby dobrze zaopatrzone w witaminę D odnoszą korzyści z suplementacji witaminą D. „Ogólne zalecenie suplementacji witaminy D w celu zapobiegania infekcji SARS-CoV-2 lub ostremu przebiegowi COVID-19 nie może być w tej chwili uzasadnione”.

Kto musi regularnie przyjmować witaminę D?

Instytut uznał, że najlepszym sposobem na pozyskanie witaminy D jest dobre zaopatrzenie w witaminę D poprzez syntezę skórną. „Aktywność fizyczna i aktywność na świeżym powietrzu wzmacniają również mięśnie i kości”. Zaleca się również raz lub dwa razy w tygodniu spożywać tłuste ryby morskie, takie jak śledź czy łosoś.

Zdaniem BfR, należy rozważyć u mieszkańców domów opieki uogólnione spożycie witaminy D do 20 mcg dziennie. „Ponieważ witamina D powstaje w skórze pod wpływem światła słonecznego. Jednak wiele osób starszych rzadko uprawia sporty na świeżym powietrzu”. Ponadto produkcja witaminy D znacznie spada wraz z wiekiem. W związku z tym do grup zagrożonych niedoborem witaminy D należą również osoby, które prawie nie przebywają na zewnątrz lub w ogóle nie przebywają lub – z powodów kulturowych lub religijnych – zawsze na zewnątrz z całkowicie zakrytym ciałem.

READ  Nowo odkryte bakterie jelitowe skuteczne w walce z otyłością – praktyka lecznicza

Dostarczanie ważnych dla zdrowia witamin i minerałów

Witamina D to ogólny termin określający grupę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak cymferol. W przeciwieństwie do innych witamin organizm może sam wytwarzać witaminę D – poprzez światło słoneczne, a dokładniej promienie UV-B o określonych długościach fal. Składniki UV-B nie mogą przenikać przez szybę okienną. Według Instytutu Roberta Kocha (RKI), ze względu na położenie geograficzne, powstawanie witaminy D na zewnątrz w Europie Środkowej jest możliwe tylko w miesiącach letnich (od marca do października). Jednak organizm jest w stanie budować rezerwy witaminy D w tkance tłuszczowej i mięśniowej. Ta zdolność magazynowania powoduje również ryzyko związane z zaniedbaniem przyjmowania suplementów witaminy D.

Ogólnie rzecz biorąc, odpowiednia podaż witamin i minerałów jest ważna dla funkcji odpornościowej ludzi, zgodnie z BfR. „W okresach wzmożonej aktywności wirusowych przeziębień i chorób układu oddechowego szczególnie ważne jest przestrzeganie zróżnicowanej diety zawierającej dużo owoców i warzyw bogatych w witaminy i minerały”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Ile razy w tygodniu należy pić herbatę?

Published

on

Ile razy w tygodniu należy pić herbatę?
 1. 24vita
 2. ochrona

Jedzenie i napoje, które pijesz, mają wpływ na ryzyko udaru. Aby temu zapobiec, regularnie pij herbatę.

Aby uchronić się przed udarem, należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia i nawykom. Ponieważ wg Niemiecka Fundacja Pomocy Udarowej Możesz wpływać na ryzyko udaru. Na przykład zaleca się częste ćwiczenia, umiarkowane picie alkoholu, rzucenie palenia, a w przypadku nadwagi – utratę wagi. Powinieneś także regularnie pić herbatę, ponieważ może to również zmniejszyć ryzyko udaru.

Zapobieganie udarom i długowieczność: Pij herbatę trzy razy w tygodniu

Osoby regularnie pijące herbatę są mniej narażone na udar. © Zoonar.com/Maren Zima/IMAGO
 • Jak wynika z artykułu w czasopiśmie specjalistycznym, można regularnie pić herbatę, zwłaszcza zieloną Europejskie czasopismo kardiologii prewencyjnej opublikowany Zostań Z udziałem ponad 100 000 uczestników z Chin, których celem jest zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i różnych przyczyn śmierci.
 • Naukowcy podzielili uczestników, których badali przez siedem lat, na dwie grupy: osoby regularnie pijące herbatę (co najmniej trzy razy w tygodniu) i osoby pijące herbatę nieregularnie. Na podstawie wyników naukowcom udało się zidentyfikować pewne skutki.
 • Ostatecznie u osób regularnie pijących herbatę ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru było o 20% mniejsze w porównaniu z osobami, które rzadko piły herbatę.
 • Osoby regularnie pijące herbatę były o 22% mniej narażone na śmierć z powodu zawału serca lub udaru mózgu.
 • Śmiertelność w grupie osób regularnie pijących herbatę była o 15% niższa w porównaniu z grupą kontrolną.
 • Pozytywne skutki zdrowotne były bardziej widoczne w przypadku herbaty zielonej niż czarnej, ponieważ zielona herbata zawiera więcej korzystnych dla zdrowia polifenoli.
 • Liście herbaty zawierają przeciwutleniacze, które zmniejszają stany zapalne, a tym samym pomagają w zapobieganiu chorobom.
 • Badanie sugeruje, że regularne picie herbaty może przedłużyć życie i szacuje, że osoby regularnie pijące herbatę mają dłuższą średnią długość życia.
 • Jednakże na wyniki mogą mieć wpływ różne nawyki picia herbaty oraz spożycie innych pokarmów i napojów bogatych we flawonoidy w różnych regionach.
 • Należy zauważyć, że właściwości zdrowotne herbaty mogą być odmienne w świecie zachodnim, gdyż tutaj bardziej popularna jest herbata czarna, często spożywana z mlekiem i cukrem.
READ  W ciągu tygodnia: wskaźnik infekcji na południowym zachodzie spadł o ponad 100 | regionalny

Nie przegap okazji: wszystko, co dotyczy zdrowia, znajdziesz w biuletynie naszego partnera 24vita.de.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Redaktorka napisała ten artykuł, a następnie wykorzystała model języka AI do ulepszenia według własnego uznania. Wszystkie informacje zostały dokładnie sprawdzone. Więcej informacji na temat naszych zasad dotyczących sztucznej inteligencji można znaleźć tutaj.

Continue Reading

science

Sonda kosmiczna NASA liczy ziarna pyłu kosmicznego i dokonuje zaskakującego odkrycia

Published

on

Sonda kosmiczna NASA liczy ziarna pyłu kosmicznego i dokonuje zaskakującego odkrycia
 1. Strona główna
 2. Dowiedzmy się

Naciska

Zrozumienie końca Układu Słonecznego zmienia jego kształt. Według nowych badań zewnętrzna krawędź jest znacznie większa, niż oczekiwano.

FRANKFURT – Nowe obserwacje dokonane przez należącą do NASA sondę kosmiczną New Horizons, która odwiedziła już Plutona, pozwalają badaczom na reinterpretację końca naszego Układu Słonecznego. Tak zwany Pas Kuipera – zewnętrzny obszar naszego Układu Słonecznego, w którym znajdują się setki tysięcy planet o masie skał i lodu – może być znacznie większy, niż wcześniej sądzono. NASA Wyjaśnił w oświadczeniu. Badanie opublikowano w czasopiśmie specjalistycznym Listy do dzienników astrofizycznych opublikowany.

Nowe pomiary zaprzeczają wcześniejszym danym z końca Układu Słonecznego

Początek Pasa Kuipera znajduje się około 60 razy dalej od Słońca niż Ziemia. Tak zwany studencki licznik pyłu Ventia Burney (SDC) – instrument do zliczania cząstek kosmicznych – wykrył obecnie znacznie większe ilości pyłu niż oczekiwano na zewnętrznej krawędzi Pasa Kuipera. Masy pyłu to małe, zamrożone pozostałości po zderzeniach większych obiektów Pasa Kuipera (KBO) z wyrzuconymi przez nie cząstkami. Niedawno NASA odkryła „niewyjaśniony sygnał” spoza naszej Drogi Mlecznej.

Sonda New Horizons dostarcza dane, które mogą zmienić nasze rozumienie końca naszego Układu Słonecznego. © Carlos Hernandez/DPA

Według NASA nowo opublikowane pomiary zaprzeczają wcześniejszym modelom naukowym. Wcześniej badacze zakładali, że zaludnienie i gęstość pyłu w Pasie Kuipera powinny zacząć spadać w odległości ponad miliarda mil. Jednak nowe dane sugerują, że zewnętrzna krawędź głównego Pasa Kuipera może rozciągać się o około miliard mil dalej niż poprzednie szacunki.

Sonda kosmiczna Pasa Kuipera mogła napotkać „zupełnie nową populację obiektów”.

Kolejna nowa teoria sugeruje możliwość istnienia nieznanego wcześniej drugiego pasa. „Pomysł, że mogliśmy odkryć Pas Kuipera na dużą skalę – z zupełnie nowym zestawem zderzających się obiektów i wytwarzających więcej pyłu – dostarcza kolejnej wskazówki do rozwiązania tajemnic odległych zakątków Układu Słonecznego” – wyjaśnia Alex Donner, kierownik książki autor. Student papieru i fizyki na Uniwersytecie Colorado w Boulder jako dyrektor SDC.

READ  Niektórzy ludzie są odporni na koronę? To właśnie mają z tym wspólnego limfocyty T

„New Horizons dokonuje pierwszych bezpośrednich pomiarów pyłu międzyplanetarnego poza Neptunem i Plutonem, więc każda obserwacja może prowadzić do odkrycia” – powiedział Donner. Przyrząd pomiarowy został zaprojektowany i zbudowany przez studentów Uniwersytetu Colorado w Boulder pod okiem profesjonalnych inżynierów. Urządzenie jest w stanie zidentyfikować drobne ziarenka pyłu powstałe w wyniku zderzeń komet, asteroid i obiektów Pasa Kuipera.

Koniec Pasa Kuipera jest prawdopodobnie 30 jednostek astronomicznych dalej, niż oczekiwano

„Zaskakujące” wyniki uzyskano w ciągu trzech lat, kiedy sonda New Horizons przeleciała od 45 do 55 jednostek astronomicznych od Słońca – gdzie jedna jednostka astronomiczna to odległość między Ziemią a Słońcem, wynosząca około 140 milionów kilometrów. NASA również niedawno dokonała tajemniczego odkrycia na odległej planecie.

Dotychczas badacze zakładali, że zewnętrzna krawędź pasa będzie znajdować się w odległości około 50 AW. Również w oparciu o równoległe badania z wykorzystaniem obserwatoriów, takich jak Japoński Teleskop Subaru na Hawajach, który również wykrył szereg obiektów Pasa Kuipera, badacze zakładają obecnie, że koniec będzie w odległości 80 jednostek astronomicznych lub większej.

NASA szuka przyczyn wysokiego poziomu pyłu w Pasie Kuipera, a sonda pozostanie na misji do lat 40. XXI wieku

Naukowcy będą również szukać innych możliwych przyczyn nowego wysokiego poziomu pyłu. Sonda mogła na przykład natrafić na krótkotrwałe cząsteczki lodu, które nie mogły przedostać się do wnętrza Układu Słonecznego i nie były brane pod uwagę we wcześniejszych badaniach.

„Nowe wyniki naukowe uzyskane przez sondę New Horizons mogą być pierwszym odkryciem przez sondę kosmiczną nowej populacji obiektów w naszym Układzie Słonecznym” – powiedział Alan Stern, główny badacz misji New Horizons z Southwest Research Institute w Boulder. „Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak daleko rozciągnie się rosnące stężenie pyłu w Pasie Kuipera”. Według NASA sonda odbywa obecnie drugą misję i powinna mieć wystarczającą ilość paliwa, aby dotrzeć na odległość ponad 40 lat, czyli 100 jednostek astronomicznych od Słońca.

READ  Jak witamina D w żywności może uratować 30 000 istnień ludzkich rocznie?
Continue Reading

science

Mgła mózgowa w Long Covid prawdopodobnie spowodowana przerwaniem dopływu krwi do mózgu – Nauka

Published

on

Mgła mózgowa w Long Covid prawdopodobnie spowodowana przerwaniem dopływu krwi do mózgu – Nauka

Continue Reading

Trending