Connect with us

science

Dlatego dzieciństwo pokazuje, czy naprawdę masz przyszłość

Published

on

Dlatego dzieciństwo pokazuje, czy naprawdę masz przyszłość

Czy spotykacie się regularnie i jesteście gotowi na duży krok w kierunku związku? Ale jakoś nie może się zdecydować. Może to mieć związek z rodzajem związku. Bezpieczny, unikający, niespokojny lub zdezorganizowany: dlatego typ przywiązania twojego partnera ma znaczenie.

W klipie: Ale nie prawdziwa miłość? W ten sposób poznajesz, czy należycie do siebie

Zachowanie przywiązania: czym jest teoria przywiązania?

Być może miałeś w swoim życiu różne relacje: przyjacielską, rodzinną, romantyczną lub zawodową. z pewnością Nie wszystkie te relacje działają w ten sam sposób. Być może jeden z nich satysfakcjonuje Cię bardziej niż drugi, albo jest bardziej spójny lub bardziej elokwentny. Może to być spowodowane twoim powiązanym zachowaniem i zachowaniem osób wokół ciebie.

W latach pięćdziesiątych Psychoanalityk John Bowlby i psycholog rozwojowa Mary Ainsworth opracowali teorię przywiązaniaZ którego Cztery różne typy wiązań On się pojawia. Teoria wyjaśnia, dlaczego ludzie tworzą różne typy przywiązań i jak wpływają one na relacje. Według Bowlby’ego i Ainswortha nasz styl przywiązania zaczyna się w dzieciństwie Kształtuje się ona w relacji dziecka z rodzicami lub opiekunami. Psychoanalitycy są przekonani, że piętno to towarzyszy nam przez całe życie i dlatego jest niezbędne w typach relacji, jakie nawiązujemy w wieku dorosłym.

W teorii przywiązania Kanta Trzy główne tezy Sprawdzone: Kiedy dzieci dorastają w przekonaniu, że ich główny opiekun zawsze będzie przy nich, te dzieci to robią Mniej strachu. Ufając, że główny opiekun zawsze będzie przy Tobie Rozwija się od niemowlęctwa poprzez dzieciństwo i wiek młodzieńczy I zawsze pozostaje. Dzieci nauczyły się, że zawsze mają swojego głównego opiekuna Odpowiada na ich potrzebyTo oczekiwanie pozostaje.

Jakie są cztery typy przywiązań?

Sposób, w jaki zarządza swoimi relacjami, może zależeć od rodzaju stowarzyszenia, do którego należy. Rozróżnia się bezpieczne i niepewne typy przywiązania:

1. Bezpieczny typ mocowania

Zdrowe, długotrwałe relacje? Nie ma problemu z bezpiecznym typem załącznika! Już jako dziecko odkrył, że… Potwierdzenie od rodziców Mógł zapytać, nie czekając na późniejszą karę. On staje się Poczucie bezpieczeństwa i wartości Przenosić. Zachęta i pochwała Taki był porządek dnia. Rodzice bezpiecznych typów przywiązania zwykle również je mają Świadomość własnych uczuć I jak się zachowują. Są także dostępni emocjonalnie.

READ  Tak nasza dieta wpływa na bioróżnorodność

Bezpieczne typy przywiązania nadal występują u dorosłych Nie ma trudności z zaufaniem innym Lub zwróć się do innych Zostawić ludzi I miałeś to Nie bój się intymności. Jeśli twój partner potrzebuje czasu dla siebie, jest to całkowicie w porządku dla bezpiecznego typu i na pewno nie ma powodu do paniki. Inną cechą bezpiecznych typów załączników jest to, że są one praktycznie bezpieczne Zawsze i rzadko jest przyjmowany samodzielnie Jesteśmy.

2. Unikający typ przywiązania

Bliskość fizyczna i emocjonalna Relacja unikająca nie pozwala na to. Człowiek ten w dzieciństwie przekonał się, że tego właśnie oczekują od niego opiekunowie SByć niezależnym, czyli dbać o siebie. Jeśli wyrażał swoje pragnienia i potrzeby, zdarzało się to częściej odmowa – Nawet jeśli tak jest Zależy od jego opiekunów robić. Więc rodzice byli bardziej prawdopodobni Surowe i odległe.

Dorośli wykazują unikające zachowania przywiązania Trudności i długotrwałe relacje Zaloguj się do. Oni cierpią Strach przed zaangażowaniem I postępuj zgodnie z tym Lekceważący i zdystansowany. Chociaż pragnie bliskości, dla przywiązania unikającego oznacza bliskość emocjonalna Utrata niezależności. Dlatego jest emitowany tak często Niejednoznaczne sygnały. Samostanowienie jest niezwykle ważne dla unikających.

3. Lękowy typ przywiązania

Strach przed odrzuceniem Jest to specyficzne uczucie lękowych typów przywiązania. Może mieli rodziców, którzy byli ich Miłość jest po prostu zmienna i nieprzewidywalna może się pojawić. Poza tym mają dzieci Trudność w zrozumieniu swoich opiekunów.

Rodzaje przywiązań, którymi się interesuje Strach przed stratą Walczyć. Jesteś CzułyZawsze potrzebujesz być pewnym I Reaguj wrażliwie na krytykęPonieważ taki mają niska samo ocena mieć. Zazdrosny Nie jest to dla nich całkowicie nieznane i mają tendencję Interpretowanie negatywnych intencji w zachowaniu partnera.

4. Rodzaj zdezorganizowanych przywiązań

Zaufanie innym jest prawie niemożliwe w przypadku zdezorganizowanego typu przywiązania. Kiedy był dzieckiem, ten facet zaszokowaćna przykład poprzez zaniedbanie rodziców, znęcanie się lub niekonsekwentne zachowanie.

READ  Badanie Liver Cancer Study postrzega dietę przede wszystkim jako zagrożenie

Ludzie, którzy są zdezorganizowani w swoich związkach, mogą je stracić Trudność w regulowaniu emocji. Chcą Koniecznie kochany przez innych Will, ale jednocześnie Wielki strach przed związkami.

Czy różne rodzaje przywiązań mogą prowadzić do szczęśliwego związku?

Amerykański psycholog Amir Levin i terapeuta Rachel Heller zbadali różne typy relacji i odkryli coś takiego 50 procent ludzi ma bezpieczne relacje Jesteśmy. prawie 25 procent poddaje się unikającemu, 20 procent na stany lękowe I Pozostałe pięć procent należy do typu relacji nieustrukturyzowanej wynajmowanie. Nikt jednak nie ma pojęcia, do jakiego gatunku należą. A co, jeśli dwie osoby z różnych typów związków zakochują się w sobie: czy nadal mogą mieć jedno? Szczęśliwy związek napędowy?

bardzo czyste: Typy bezpiecznego przywiązania są zwykle bardziej zadowolone ze swoich relacji I oni też to lubią Łatwiej jest nawiązać współpracę z innymi typami przywiązania odpowiednio. Przywiązanie lękowe i unikające również przyciąga się do siebie. Ale nie do końca w dobry sposób: lekceważące zachowanie osoby unikającej potwierdza lęki osoby bojaźliwej – a osoba unikająca znalazła osobę, która się boi, za którą może podążać. To może być trudna sytuacja.

Czy możesz zmienić swój styl przywiązania?

Przy dużym nakładzie pracy i silnej woli może zmienić styl zachowania, bo nic innego nie jest stylem przywiązania. To, że czegoś doświadczyliśmy i nauczyliśmy się od dzieciństwa, nie oznacza, że ​​jesteśmy skazani na to na zawsze. Poniższe wskazówki mogą pomóc w nawiązaniu zdrowych relacji:

1. Zrozum jego zachowanie

Jak działają nasze relacje i kogo wybieramy na partnera To nie tylko przypadek. Każdy to ma Specjalne style I udaje mu się to wielokrotnie. Jeśli chcesz to zmienić, musisz się najpierw o tym dowiedzieć: Jakie ma relacje z rodzicami? Co lubili, gdy był dzieckiem? Kto go pociesza, czy często był krytykowany? Następnie możesz również przyjrzeć się jego relacjom z dorosłymi: Co łączy jego (byłych) partnerów? Jacy oni są? Partnerstwa z wyprzedzeniem? Kto się rozstał i dlaczego?

READ  Szerzej omówienie potencjalnych skutków zapobiegawczych: Badanie: Witamina D nie chroni przed infekcją - wiedza

2. Zwiększ jego poczucie własnej wartości

Każdy, kto jest niespokojny, unikający lub nawet zdezorganizowany, zawsze ma swój własny problem Szanuj siebie. Nawet jeśli to zabrzmi banalnie, ale: Jeśli nie cenisz i nie akceptujesz siebie, nigdy nie uwierzysz, że zrobi to ktoś inny – a oni zawsze to zrobią. Sabotowanie siebie w związkach. Spraw, aby poczuł się kochany i doceniany oraz zachęć go, aby dbał o siebie. Ponieważ miłość własna jest podstawowym warunkiem szczęśliwych związków.

3. Dowiedz się, czego potrzebuje

Wszystkie rodzaje niepewnych związków są takie same Głęboki strach przed stratą wyryty. Powinieneś więc wiedzieć, czego potrzeba, aby poczuć: Tutaj mogę być tym, kim jestem i będę kochany, a nie opuszczony. Brzmi łatwo? Ale może to być również bardzo trudne! Nie ma jednak nic złego w pracy nad własnymi problemami z terapeutą. Pamiętaj: Nie możesz nikogo uratować i nie jesteś odpowiedzialny za ratowanie innych. Możesz jedynie zapewnić mu pełne miłości wsparcie, ponieważ większość czynności musi wykonać sam.

Wniosek: Czy typy przywiązania są niezbędne do stworzenia szczęśliwego związku?

Bezpieczny czy niepewny: rodzaj przywiązania między tobą a twoim partnerem będzie odgrywał dużą rolę w ustaleniu tego Jak harmonijne i szczęśliwe jest wasze wspólne życie To będzie. Ale to nie znaczy, że twój los jest przesądzony, jeśli oboje jesteście niepewnymi typami przywiązania. Najważniejszy jesteś Ty Bądź świadomy swoich wpływów, Rozumie, skąd pochodzą I wtedy Bądź chętny do pracy nad tym. W końcu relacje zawsze są pracą. Ale nagroda jest wielka: w końcu zbliżacie się do siebie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Prać w 30 czy 60 stopniach? Ekspert ds. higieny ostrzega przed bakteriami

Published

on

Prać w 30 czy 60 stopniach?  Ekspert ds. higieny ostrzega przed bakteriami
  1. 24vita
  2. doradca
  3. Życie i codzienność

Naciska

Nawyki pralnicze wielu osób obejmują nie sortowanie prania i pranie go w temperaturze 30 stopni. Zdaniem badaczy nie jest to jednak rozsądna praktyka.

Ekologiczne detergenty i pranie w temperaturze 30°C są dobre dla środowiska. Twój portfel również na tym zyskuje, ponieważ w ten sposób oszczędza się energię elektryczną. Ale ta procedura może mieć również negatywny wpływ na zdrowie. Istnieje możliwość gromadzenia się w bębnie różnych mikroorganizmów, w tym bakterii. Przykładem tego są bakterie Staphylococcus aureusktóre mogą powodować infekcje skóry i głośny hałas MSD ManoaMoże również powodować zapalenie płuc, zastawki serca i infekcje kości.

Bakterie mogą przetrwać pranie w temperaturze 30 stopni

the Süddeutsche Zeitung (SZ) Z raportów wynika, że ​​niebezpieczne bakterie mogą rozprzestrzeniać się także w pralkach. the Sz Cytuje prace Martina Exnera, byłego dyrektora Instytutu Higieny i Zdrowia Publicznego oraz dyrektora zarządzającego Centrum Nauki o Infekcjach i Ochrony przed Infekcjami na Uniwersytecie w Bonn. Exner odkrył, że cykl prania w temperaturze 30 stopni z dodatkiem łagodnego detergentu zapobiegł osadzaniu się osadu Staphylococcus aureus W pralce. Przy temperaturze prania 60 stopni prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się mikroorganizmów w pralce było znacznie mniejsze.

Program prania w temperaturze 30 stopni jest cyklem prania przyjaznym dla środowiska. Jednak niektóre patogeny mogą przetrwać również w niższych temperaturach. © imago

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić rozwój mikroorganizmów w praniu” – mówi Hans-Kurt Flemming, ekspert ds. biofilmu na Uniwersytecie w Duisburgu, na temat nawyków prania przyjaznych dla środowiska i oszczędzających portfel. Sz wspomniany.

Nawet świeżo wyprana odzież może zawierać duże ilości mikroorganizmów, takich jak bakterie i grzyby, ze względu na cykl prania w niskiej temperaturze. Według specjalistycznych mediów Praktyka laboratoryjna Zwykle nie stanowią one szkody dla zdrowego człowieka, jednak teoretycznie możliwe jest przeniesienie chorób zakaźnych przez pralkę z „wirnikiem bakteryjnym”. Zapach stęchlizny ze świeżo wypranego prania może wskazywać, że w bębnie znajduje się zbyt wiele drobnoustrojów.

READ  Nie powinieneś zaczynać dnia od tych produktów

Pierz w temperaturze 60 stopni i używaj silnego detergentu przeciwko szkodliwym zarazkom

Aby uzyskać idealnie czyste ubrania, nie trzeba używać chemicznych środków czyszczących. Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Leśnictwa Bawarii (kom) Nie zaleca się nawet stosowania antyseptycznych płynów higienicznych. Są to produkty biobójcze, które zabijają owady, wirusy i bakterie. Według profesora Benjamina Eiltsa z Katedry Czyszczenia Stosowanego i Higieny na Uniwersytecie Albastadt-Sigmaringen, higieniczne zmywarki nie przydadzą się w pralce. Powiedział, że żaden z produktów testowanych przez niego i jego uczniów nie przyniósł żadnego efektu kom. Zamiast tego Elets zaleca wykonanie jak największej liczby płukań, aby mechanicznie usunąć szkodliwe organizmy.

Słońce może również zabijać zarazki. Aby to zrobić, po praniu po prostu powieś pranie na zewnątrz i wystaw je na działanie ciepła i promieni UV. Informacji udziela Thomas Hauer z Centrum Doradztwa Higienicznego we Fryburgu Gazeta południowoniemiecka W związku z tym pranie w temperaturze 60 stopni z użyciem silnie działającego detergentu wystarczy, aby wyeliminować większość bakterii i grzybów z pralki. Według Hauera, każdy, kto od czasu do czasu czyści swoją pralkę w ten sposób, nie ma się czym martwić.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Zmiana klimatu: Lodowce Antarktyki mogą topnieć znacznie szybciej

Published

on

Zmiana klimatu: Lodowce Antarktyki mogą topnieć znacznie szybciej
Nauki Zmiana klimatu

Lodowce Antarktyki mogą topnieć znacznie szybciej

31 stycznia 2019 r. – ANTARKTYKA – Gigantyczna jama, zajmująca dwie trzecie wielkości Manhattanu i wysoka na prawie 300 metrów, rosnąca na dnie lodowca Thwaites w zachodniej Antarktydzie, to jedno z kilku alarmujących odkryć zgłoszonych w nowym badaniu przeprowadzonym pod kierunkiem agencja NASA.  Rozpadający się lodowiec.  Odkrycia podkreślają potrzebę szczegółowych obserwacji spodniej strony lodowców Antarktyki, aby obliczyć, jak szybko będzie się podnosił globalny poziom mórz w odpowiedzi na zmiany klimatyczne.  (Zdjęcie: © NASA/ZUMA Wire/ZUMAPRESS.com

Lodowiec Thwaites jest o połowę mniejszy od Niemiec i przyczynia się do wzrostu poziomu morza o cztery procent.

Źródło: Image Alliance / ZUMAPRESS.com

Amerykańscy badacze odkryli nieznane wcześniej prądy wodne pod lodowcem Thwaites na Antarktydzie. Jedna z cech tego prądu może powodować znacznie szybsze wydrążanie się masywnej góry lodowej od dołu.

drLodowiec Thwaites na Antarktydzie Zachodniej może stopić się szybciej, niż przewidywało wiele modeli. Jak odkrył zespół kierowany przez Erica Renault z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, lodowy olbrzym zostaje porwany przez dodatkową ilość wody morskiej podczas każdego przypływu. Dlatego lodowiec Thwaites prawdopodobnie rozpada się szybciej, niż wcześniej sądzono, piszą naukowcy w czasopiśmie.Postępowanie Narodowej Akademii Nauk(Bnas).

„Przenikanie wody morskiej pod stały lód na duże odległości sprawia, że ​​lodowiec jest bardziej podatny na topnienie z powodu cieplejszego oceanu, niż wcześniej sądzono” – napisał zespół. To z kolei zwiększy oczekiwania dotyczące utraty masy lodu. Wtargnięcia słonej wody pod warstwę lodu o szerokości kilometra mogą stanowić brakujące ogniwo pomiędzy szybkimi zmierzonymi zmianami masy pokrywy lodowej a wolniejszymi zmianami przewidywanymi przez modele pokrywy lodowej.

Olaf Eisen, profesor glacjologii w Instytucie Alfreda Wegenera (AUI) w Bremerhaven, który przeprowadził już inne badania na lodowcu Thwaites, powiedział, że badania są bardzo poważne, a w zespole znajdują się czołowi światowi eksperci w tej dziedzinie. Woda morska pomiędzy lodowcem a lądem przyczynia się do topnienia lodowca, ponieważ jest znacznie cieplejsza niż woda roztopowa.

Przeczytaj także

Arvid Fox w drodze

Lodowiec Thwaites jest mniej więcej o połowę mniejszy od Niemiec, ma około kilometra grubości i obecnie przyczynia się do około czterech procent globalnego wzrostu poziomu morza. Według Awiego od połowy lat 90. kwota ta podwoiła się. Rozmiar lodowca odpowiada podniesieniu się poziomu morza o około 0,6 metra.

READ  Nie powinieneś zaczynać dnia od tych produktów

Między innymi badacze Aoi od lat wskazują luki w szelfie lodowym lodowca. Szelf lodowy to pływająca warstwa lodu zasilana lodem śródlądowym. Eisen stwierdził, że według najnowszych ustaleń, jeśli szelf lodowy na lodowcu Thwaites zniknie całkowicie, niekoniecznie będzie to miało tak silny wpływ na część lodowca na lądzie, jak się obawiał. – To dobra wiadomość.

Eisen powiedział, że nie jest jeszcze możliwe określenie, czy wzrosła ilość wody zmywanej pod lodowcami przez przypływy. Nadal nie ma serii danych na temat niedawno odkrytego zjawiska. Mechanizmy trzeba będzie teraz włączyć do modeli topnienia lodowców.

Przeczytaj także

Ziemia – widoczna z kosmosu

Dane zbierano od marca do czerwca 2023 r. za pomocą satelitów, które rejestrowały milimetrowe zmiany w wysokości powierzchni w pobliżu tzw. linii bazowej – punktu, w którym lodowiec odrywa się od gruntu. Satelity pochodzą z misji „ICEYE” w Finlandii i wykorzystują technikę zwaną interferometrią radarową.

„Dane ICEYE dostarczyły długich serii codziennych obserwacji, które ściśle odpowiadały cyklom pływowym” – stwierdził Rignot w oświadczeniu. ogłoszenie Cytat z jego uniwersytetu. Seria zasadniczo pokazywała, kiedy woda morska wpływa podczas przypływu i opada, a czasami schodzi głębiej pod lodowiec i zostaje uwięziona. „Dzięki ICEYE po raz pierwszy zaczęliśmy obserwować dynamikę pływów”.

Według naukowców linia podstawowa – w miejscu, gdzie lodowiec Thwaites nadal leży na lądzie – regularnie przemieszcza się tam i z powrotem na obszarze od 2 do 6 kilometrów, w zależności od pływów. Podczas przypływu wiosennego dobudowane zostaną kolejne sześć metrów.

Tutaj znajdziesz treści pochodzące od osób trzecich

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż takiej zgody wymagają dostawcy treści osadzonych jako osoby trzecie. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Według naukowców główna linia lodowca przebiega nadal na jednej krawędzi, za którą znajduje się głęboki basen na Antarktydzie. Gdy zostanie to osiągnięte, topnienie może znacznie przyspieszyć, ponieważ coraz więcej wody może przepływać w głąb lądu. „Obecnie nie mamy wystarczających informacji, aby ostatecznie określić, ile czasu pozostało, zanim wtargnięcie wody morskiej stanie się nieodwracalne” – dodała współautorka Christine Dow z Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie.

READ  Sonda NASA uchwyciła zjawisko, którego wcześniej nie obserwowano na Marsie

Skutki topnienia lodu będą dramatyczne, stwierdziła badaczka z Ewe Eisen, która najwyraźniej nie zrobiła wystarczająco dużo, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Ze względu na podnoszenie się poziomu morza budowa tam w pewnym momencie nie wystarczy, a obszary przybrzeżne będą musiały zostać porzucone w perspektywie średnio- i długoterminowej. „Ale mówimy o wielu dziesięcioleciach lub stuleciach, a ekstremalne zjawiska pogodowe, które już mają miejsce na całym świecie, są szczególnie niebezpieczne”.

Continue Reading

science

Objawy, znaki ostrzegawcze i to, co pomaga w leczeniu choroby

Published

on

Objawy, znaki ostrzegawcze i to, co pomaga w leczeniu choroby

Co dziesiąty Niemiec cierpi na regularne ataki bólu głowy. Nasi felietoniści wyjaśniają, co jest jej przyczyną i co pomaga na nią.

Migrena jest jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z bólem głowy w Niemczech i cierpi na nią od 10 do 15 procent populacji. Kobiety są trzy razy bardziej podatne niż mężczyźni, ale także dzieci.

Migreny często pojawiają się po raz pierwszy w wieku od 20 do 30 lat, a objawy są najcięższe w wieku od 40 do 50 lat. U osób starszych ataki bólu głowy są często łagodniejsze i występują rzadziej, a u niektórych pacjentów nawet całkowicie ustępują.

Zwykle choroba ma charakter epizodyczny z nawracającymi atakami, które mogą występować kilka razy w miesiącu, ale zwykle nie kilka razy w tygodniu. Czas trwania ataku migreny może wahać się od kilku godzin do trzech dni. W skrajnych przypadkach objawy mogą utrzymywać się dłużej niż 72 godziny.

Co piąty pacjent cierpi na migrenę z aurą.

U około 20% pacjentów z migreną atakom towarzyszą nudności, wymioty oraz zaburzenia świadomości i wzroku, tzw. „aura”. Charakteryzuje się objawami neurologicznymi, zwłaszcza zaburzeniami widzenia z niewyraźnym widzeniem, zaburzeniami pola widzenia, zaburzeniami czucia po jednej stronie ciała lub zaburzeniami mowy. Faza ta zwykle rozpoczyna się na mniej niż godzinę przed wystąpieniem bólu głowy i trwa od pięciu do 60 minut.

Co to jest migrena?

Jest to choroba mózgu, w przebiegu której aktywowane są ośrodki przetwarzania bólu i uwalniane są substancje przenoszące ból, takie jak peptydy związane z genem kalcytoniny (w skrócie CGRP).

Te substancje przekaźnikowe wywołują reakcję zapalną w naczyniach krwionośnych opon mózgowych. Pulsacje (rytmiczne fale ciśnienia) w naczyniach krwionośnych powodują rozszerzenie ścian naczyń krwionośnych objętych stanem zapalnym, co również wyjaśnia typowy pulsujący ból.

Genetyka odgrywa rolę

Jak zapobiegać atakom?

Mózg pacjenta często reaguje na pewne czynniki wyzwalające lub jest przeciążony napadami padaczkowymi. Dlatego osoby dotknięte mogą – przynajmniej częściowo – uchronić się przed tym.

Badania wykazały, że regularne uprawianie sportów wytrzymałościowych i zabiegi rozluźniające mięśnie mają pozytywny wpływ na migreny. Pomocne jest również ograniczenie korzystania z mediów cyfrowych, częste ćwiczenia na świeżym powietrzu, picie wystarczającej ilości wody i regularne jedzenie.

Niektórzy pacjenci również reagują negatywnie na niektóre pokarmy i każdy musi sam przekonać się, co jest szkodliwe. Warto unikać pokarmów bogatych w histaminę (np. pomidorów, owoców cytrusowych i czekolady), a także potraw gotowych i zawierających wzmacniacz smaku, glutaminian czy konserwanty, takie jak sól przetworzona, tartrazyna i kwas benzoesowy. Generalnie zaleca się unikanie alkoholu.

lekarz. Gerd Wirtz (Źródło: Wirtz)

Do osoby

Gerda Wirtza Jest neurofizjologiem, superwizorem medycznym i ekspertem w zakresie cyfrowego zdrowia, czyli cyfrowej opieki zdrowotnej. Jego specjalnością jest medycyna przyszłości.

Odpowiada wraz z Thomasem Kurscheidem i Volkerem Limrothem W podcaście „Zdrowo i zdrowo” Twoje pytania o lepsze i dłuższe życie.

Profesor dr.  Volker Leimroth jest ekspertem we wszystkich tematach związanych z dłuższym i zdrowszym życiem.
Profesor dr. Volker Leimroth (Źródło: V. Leimroth)

Do osoby

Volkera Limrotha Jest starszym lekarzem, neurologiem, neurobiologiem i ekspertem ds. długowieczności. Od 2006 roku Naczelny Lekarz Szpitala Neurologii i Medycyny Paliatywnej w Kolonii-Merheim. Specjalizuje się w stwardnieniu rozsianym, bólu przewlekłym i chorobie Parkinsona. Przez ponad dziesięć lat był przewodniczącym Komitetu Farmaceutycznego klinik miejskich w Kolonii.

Jakie leki przeciwbólowe pomagają?

Podczas ataku zwykle stosuje się powszechnie stosowane leki przeciwbólowe, takie jak kwas acetylosalicylowy (ASA) lub ibuprofen, a także leki łagodzące towarzyszące nudności. Istnieją również substancje specyficzne dla migreny, zwane tryptanami.

Powinieneś także unikać jego przyjmowania, jeśli faza koronowa już się rozpoczęła. Podstawowa zasada jest taka: wszystkie leki należy zażyć jak najszybciej. Każdy, kto cierpi na bardzo ciężką postać migreny, czyli ma więcej niż dwa lub trzy poważne ataki migreny w miesiącu, powinien rozważyć zastosowanie leków zapobiegawczych (profilaktykę), aby w dłuższej perspektywie zmniejszyć częstotliwość i nasilenie napadów.

Jakie są odpowiednie środki zapobiegawcze?

Są to leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi lub padaczki. Suplementy diety i magnez również mają dobry wpływ na poszczególnych pacjentów.

Wymagana jest jednak odrobina cierpliwości, gdyż skuteczność profilaktyki można ocenić najwcześniej po czterech do sześciu tygodniach. W ciągu ostatnich pięciu lat pojawiły się także bardzo specyficzne preparaty, które raz w miesiącu wstrzykuje się w ramię lub udo. Trzy aktywne składniki: erenumab, galkanezumab i fremanezumab są zatwierdzone w tym kraju.

Działa na substancje przenoszące, które powodują zapalenie, obrzęk i ból naczyń krwionośnych. Zawartość strzykawki albo bezpośrednio neutralizuje cząsteczki CGRP, albo blokuje receptory, tak że substancja przekaźnikowa nie może się związać.

Continue Reading

Trending