Connect with us

Economy

Dlaczego teraz znów jest o tym mowa?

Published

on

Dlaczego teraz znów jest o tym mowa?

Frankfurt nad Menem. Minister finansów Christian Lindner (FDP) kwestionuje plany wycofywania się z węgla w oparciu o sygnalizację świetlną. Zaprogramowany jest kolejny konflikt w sojuszu. Wyjaśniamy, w jaki sposób należy wyłączyć reaktory i jakie są punkty sporne.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Dlaczego teraz znów mówi się o wycofaniu węgla?

Zaskoczeni tym byli także eksperci branży energetycznej. Za poprzedniego rządu federalnego przewidywano wycofywanie węgla do 2038 r. – z określonym harmonogramem likwidacji elektrowni spalających węgiel kamienny i brunatny. Traffic Light rozszerzyła i nakreśliła plany w swojej umowie koalicyjnej. W dokumencie stwierdza się, że termin wyjścia powinien „idealnie” zostać przesunięty na rok 2030. Czy będzie to możliwe, ocenimy jesienią tego roku.

A co z bezpieczeństwem dostaw po wycofaniu węgla?

Według obliczeń Instytutu Systemów Energii Słonecznej im. Fraunhofera węgiel kamienny i kamienny pokryły dotychczas niemal jedną czwartą tegorocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Zdecydowana większość tej energii, 535 gigawatogodzin, pochodzi z elektrowni opalanych węglem brunatnym. „Mówiąc najprościej, energia jest droga, gdy jej brakuje” – powiedział Lindner w wywiadzie dla Kölner Stattenzeiger. Z tego powodu nie czas teraz na zamykanie elektrowni. Dopóki nie jest jasne, czy energia jest dostępna i przystępna cenowo, musimy położyć kres marzeniom o wycofaniu energii elektrycznej z węgla w 2030 r. Jednak w Nadrenii Północnej-Westfalii podjęto już decyzję o wycofaniu węgla brunatnego. Uruchomiła tam produkcję energii w 2030 roku.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Jak rząd stanu NRW ocenia Inicjatywę Lindner?

„Niezrozumiałe jest zrzucanie winy za obecny wzrost cen energii elektrycznej na wycofywanie węgla w Nadrenii Północnej-Westfalii w Nadrenii Północnej-Westfalii w roku 2030” – powiedziała niemieckiej sieci redakcyjnej (RND) minister gospodarki Nadrenii Północnej-Westfalii Mona Neubauer (Partia Zielonych). : „Polityka partii w tej kwestii powoduje niepewność wśród przemysłu, średnich firm i osób prywatnych.” Przypomina również, że aby przejść, konieczne były także zmiany w prawie federalnym. „Ustawa ta wyszła od frakcji rządzących (Partia Socjaldemokratyczna ), 90/Koalicja Zielonych, a także Wolna Partia Demokratyczna i Bundestag zatwierdziły ją.”

READ  Elon Musk zezwolił na testowanie implantów mózgowych u ludzi z życiem i wiedzą

Co będzie potrzebne, aby za nieco ponad sześć lat wycofać się z węgla?

Oczywiste jest, że należy stworzyć alternatywy dla hałd węglowych. Właśnie dlatego rząd federalny chce przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii – za czym Lindner teraz wyraźnie opowiadał się. Ponadto Ministerstwo Gospodarki pod przewodnictwem Roberta Habecka (Partia Zielonych) pracuje nad strategią dla elektrowni. Ważnym filarem staną się elektrownie gazowe. Niektóre będą również zasilane biogazem, który można później przekształcić w wodór. Lindner chce zwiększyć krajowe wydobycie gazu ziemnego. Niemcy mogą także importować energię elektryczną z sąsiednich krajów, co w ostatnich miesiącach zdarza się coraz częściej: dużo zielonej energii pochodzi zwłaszcza ze Skandynawii.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czego potrzebuje branża energetyczna?

„Rząd federalny musi szybko wyjaśnić, w jaki sposób bezpieczeństwo dostaw w Niemczech będzie zorganizowane w perspektywie średnio- i długoterminowej” – powiedziała RND Kerstin Andreae, szefowa organizacji parasolowej branży energetycznej. Wycofywanie się z węgla w 2030 r. zależy od wystarczającej, kontrolowanej produkcji, zwłaszcza w postaci elektrowni wykorzystujących wodór. „Tutaj konieczna jest pilność, ponieważ czas realizacji projektu związanego z budową elektrowni waha się od czterech do sześciu lat” – mówi Andrea. Zasadne jest zapewnienie zachęt do inwestycji w te elektrownie. Ponadto należy przyspieszyć procedury zatwierdzania.

Moc kształtująca przyszłość: dlaczego energia elektryczna staje się dla nas wszystkich coraz ważniejsza

Energia elektryczna jest niewidoczna, bezgłośna, bezwonna i tajemnicza. Czym jest ta dziwna i potężna substancja, której świat pragnie dziś jak nigdy dotąd – samochodów elektrycznych, sztucznej inteligencji i światła? Jak człowiek go ujarzmił? Spojrzenie w cudowny świat elektryczności.

Jak wyglądałby ślad klimatyczny, gdyby węgiel został wycofany?

I jest źle. Oczywiste jest, że Niemcy już pozostają w tyle za celami, które wyznaczył sobie rząd federalny. Zaległości znacznie wzrosną wraz z dłuższymi okresami eksploatacji pieców węglowych. Według rządu kraju związkowego wycofywanie się z węgla w samej Nadrenii Północnej-Westfalii zostanie przyspieszone o osiem lat, a do atmosfery zostanie wyemitowanych o 280 mln ton mniej dwutlenku węgla. Lindner podkreśla jednak, że wycofywanie się z węgla w 2030 r. nie będzie miało żadnego wpływu, „ponieważ zaoszczędzone w Niemczech emisje CO2 mogą dodatkowo występować w Polsce, na przykład ze względu na przepisy europejskie”.

READ  Przegląd wieczorny / Gospodarka, bankowość centralna i polityka

Co to dokładnie znaczy?

Lindner nawiązuje do europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Elektrownie węglowe, aby móc eksploatować swoje elektrownie, zobowiązane są do zakupu certyfikatów emisji CO2. Certyfikaty są przedmiotem obrotu na giełdach energii w Unii Europejskiej. Zamknięcie elektrowni węglowych w Niemczech nie zwiększa jednak podaży certyfikatów CO2, które polscy operatorzy elektrowni mogą wówczas nabyć. Olaf Bandt, szef organizacji ekologicznej BUND, podkreśla, że ​​certyfikaty emisji dwutlenku węgla wydawane w Niemczech powinny zostać zniesione poprzez wycofywanie się z węgla, „aby emisje nie występowały gdzie indziej w Europie”. Dodaje: „Fałszywe informacje nie stają się prawdą tylko dlatego, że są stale powtarzane”.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Jaki wpływ ma obrót certyfikatami na ceny energii elektrycznej?

Powoduje to, że energia elektryczna wytwarzana z węgla staje się droższa, zwłaszcza z węgla, który w każdej wyprodukowanej kilowatogodzinie uwalnia do powietrza duże ilości dwutlenku węgla. Koszty te znacznie wzrosną w ciągu najbliższych kilku lat, gdyż Unia Europejska w swoim programie ochrony klimatu „Fit for 55” zdecydowała się na ciągłe zmniejszanie liczby certyfikatów do 2030 r., co doprowadzi do wyższych cen i sprawi, że zwłaszcza odnawialne źródła energii będą bardziej popularne atrakcyjny. Wiele badań zakłada, że ​​w ciągu najbliższych lat gaz ziemny przynajmniej stanie się tańszy od węgla brunatnego. W przypadku węgla kamiennego dodatkowym czynnikiem kosztowym jest całkowite uzależnienie operatorów elektrowni od importu, a co za tym idzie od czasami gwałtownych wahań cen na rynku światowym.

Jakie reakcje wywołała Inicjatywa Lindner?

Krytyka nie pochodzi wyłącznie od działaczy na rzecz ochrony środowiska i klimatu. „Ponowne otwarcie wycofywania się z węgla nie byłoby dobre dla Niemiec jako lokalizacji biznesowej” – powiedział także w Deutschlandfunk Michael Hoether, dyrektor Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego powiązanego z pracodawcami. Obecnie obserwuje się utratę zaufania do polityki i polityka musi zająć się tym z większą stanowczością.

READ  Tesla w Grünheide: decyzja o pozwoleniu na budowę prawdopodobnie zapadnie dopiero w czwartym kwartale
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Published

on

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Od niedzielnego popołudnia protesty rolników w Polsce doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w ruchu na przejściu granicznym na autostradzie A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Rzecznik policji powiedział: „Od skrzyżowania Frankfurt (Oder) Mitte ruch tranzytowy zostanie przekierowany na drogę B112”. Autostradą nie można wjechać ani zjechać. Na razie natężenie ruchu na autostradzie jest pod kontrolą. Policja uważa, że ​​zakłócenia mogą trwać kilka dni, aż do środy.

Operator polskiej autostrady A2 poinformował na swojej stronie internetowej, że odcinek od granicy niemiecko-polskiej do skrzyżowania z autostradą Świecko został zamknięty. Po stronie polskiej utworzono objazdy. Należy spodziewać się korków. Protest ma potrwać do środy do godziny 22:00. Blokada rozciąga się od węzła drogowego Świecko (Landesstraße 29) aż do granicy z Niemcami.

Trwające od tygodni protesty polskich rolników skierowane są przeciwko polityce rolnej UE, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy.

© dpa-infocom, dpa:240317-99-370884/2

READ  Ukraina Wojna w indeksie: DAX wchodzi w weekend z zyskami - CEO Tesli Elon Musk chce kupić Twittera - Volkswagena z zyskami operacyjnymi w miliardach - Goldman Sachs, Citi i Morgan Stanley w centrum uwagi | biuletyn
Continue Reading

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  870 miejsc pracy na całym świecie – Lanxess redukuje także miejsca pracy w Leverkusen
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Economy

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Published

on

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze. Potwierdzenie dobrej sytuacji można znaleźć w najnowszych danych Eurostatu. PKB Polski wzrósł po 2015 roku o ponad 33%; Lepiej radzą sobie jedynie kraje podające się za raje podatkowe.

Dobre lata dla polskiej gospodarki

Z pewnością wielu ekonomistów jest zgodnych, że Polska przeżywa obecnie złoty wiek gospodarczy. Takie głosy z pewnością byłyby słuszne. Jak pokazuje analiza danych historycznych, dystans do Zachodu jest mniejszy niż kiedykolwiek od 2018 roku. Obecnie PKB Polski na mieszkańca stanowi około 70% PKB Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. To znakomity wynik, bo za czasów Lecha Wałęsy odsetek ten wynosił zaledwie 30%.

reklama

Co ciekawe, był to jeden z najgorszych okresów w historii. W czasach komunizmu PKB na mieszkańca we wspomnianych krajach wynosił około 40% PKB na mieszkańca. Wynik był bardzo podobny w II Rzeczypospolitej. Historycznie rzecz biorąc, Polska była najbliżej Zachodu za czasów Henryka Walezego i Stefana Batorego. W tamtym czasie PKB kraju na mieszkańca wynosił około 60% średniego PKB na mieszkańca Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. Na tle Europy Zachodniej kraj nadwiślański jest obecnie najbogatszym w całej swojej historii.

Tak dobry wynik nie byłby możliwy bez dwóch czynników. Recesja gospodarcza we Włoszech i Francji z pewnością wywarła znaczący wpływ, ale na taki wynik w dużej mierze wpłynął bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy, jakiego Polska doświadczyła w ostatnich latach. Bo okazuje się, że w latach 2015-2023, po krajach podających się za raje podatkowe, Polska zajmuje drugie miejsce.

Wzrost PKB Polski jest imponujący

Ostatnie kilka lat to okres wielkiej koniunktury gospodarczej. Po 2015 roku sytuacja gospodarcza w krajach Europy Południowej zaczęła się poprawiać. Polska radziła sobie wyjątkowo dobrze przez ostatnie osiem lat, nawet biorąc pod uwagę, że kraje postkomunistyczne rozwijały się w tym okresie średnio znacznie szybciej.

READ  Elon Musk zezwolił na testowanie implantów mózgowych u ludzi z życiem i wiedzą

W porównaniu z 2015 r. irlandzki PKB wzrósł najbardziej i wyniósł 59,6%. Malta zajmowała drugie miejsce w UE ze wzrostem na poziomie 57,9% do czwartego kwartału 2023 r. Na podium znalazł się Cypr, którego gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku była o 44,9% większa niż w 2015 r.

Polska zajęła czwarte miejsce. PKB Polski w ostatnim kwartale 2023 r. był o 33,2% wyższy niż w 2015 r., przy czym nie należy zapominać, że kraj wychodził z pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Ponadto wszystkie kraje poprzedzające Polskę uznawane są za raje podatkowe. Ich wartości PKB są zatem zniekształcane przez międzynarodowe korporacje i nie odzwierciedlają stanu gospodarki kraju.

Na czele znajdują się kraje postkomunistyczne i Dania

Które kraje zdołały jeszcze wykazać się w ostatnich latach silnym wzrostem gospodarczym? Rumunia podąża śladem Polski, gdzie wzrost PKB osiągnął 33,1%. Wynik Chorwacji również był imponujący, ze stopą wzrostu wynoszącą 31,6%. Co ciekawe, w odróżnieniu od piątki najlepszych krajów, przed pandemią kraj ten nie znajdował się w czołówce. Jednakże dobrobyt i wprowadzenie euro poprawiły wyniki gospodarcze tego małego bałkańskiego kraju.

Bardzo wysokie były także Słowenia (+28,2%), Litwa (+26,8%), Węgry (+25,4%), Bułgaria (+24,5%), Dania (+21,7%) i Estonia (+19,4%). Na liście dominują zwłaszcza kraje postkomunistyczne. Zjawisko to nie jest zaskakujące, gdyż jest to konwergencja gospodarcza obserwowana w Unii Europejskiej od wielu lat. Bogate kraje rozwijają się wolniej, a biedne kraje nadrabiają zaległości i zmniejszają dystans do krajów bogatych. Skutkiem tego zjawiska było zwiększenie osadnictwa gospodarczego w Unii Europejskiej.

Największą niespodzianką może być tutaj wynik zamożności Danii. Sekretem tak wysokiego wzrostu w tym 6-milionowym kraju jest… lek przeciw otyłości. Wegovy to nowy lek, którego celem jest zmiana sposobu walki z otyłością na całym świecie. Lek uczynił duńską firmę Novo Nordisk najcenniejszą firmą w Europie i zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając takie firmy jak Tesla, Walmart, Exxon Mobil, Mastercard, LVMG, Samsung, Toyota i Johnson & Johnson. .

READ  Lidl wycofuje kilka produktów – pestycydy wykryte w produktach z mikrofali

Niemcy są na dnie Unii Europejskiej. Jej wzrost gospodarczy był najwolniejszy

Każdy wyścig ma zwycięzców i przegranych. Kto spisał się najgorzej w ostatnich latach? Niemcy zanotowały najniższy wzrost PKB. Niemiecka gospodarka jest obecnie tylko o 7,8% większa niż w 2015 roku. Do głównych przyczyn zaliczają się problemy z niemieckim przemysłem samochodowym oraz przerwanie dostępu do taniego gazu z Rosji. Wysokie ceny gazu sprawiły, że niemieccy producenci stali się mniej konkurencyjni.

Fińska gospodarka wzrosła zaledwie o 8,3%. Włochy również wypadły słabo, a wzrost PKB wyniósł zaledwie 8,5%. Francja (+9,2%), Austria (+9,3%) i Grecja (+10,5%) również należą do krajów o najniższej stopie wzrostu po 2015 r.

źródło: Forsal

Continue Reading

Trending