Connect with us

science

Czy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył życie w kosmosie?

Published

on

Czy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył życie w kosmosie?
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Plotki w kręgach badawczych są uderzające: czy odkryto już dowody na istnienie życia na egzoplanecie K2-18b?

WASZYNGTON, DC – Nadzieje, jakie badacze pokładają w Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba (JWST) są duże – a jak dotąd nowy teleskop dostarczył naukowcom ekscytujące i zaskakujące wyniki. Ale najważniejsze pytanie ze wszystkich nie zostało jeszcze udzielone: ​​czy jesteśmy sami we wszechświecie, czy też istnieje życie gdzie indziej? Plotki wśród ekspertów sugerują, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mógł znaleźć egzoplanetę zawierającą mocne dowody życia. A Artykuł w magazynie British News Widz Zawiera szczegółowe informacje na temat rzekomych ogólnych informacji na temat tego odkrycia.

Jak jednak jest w rzeczywistości i jaki jest prawdziwy powód tych plotek? Dziennikarz kosmiczny Eric Berger ma takiego Artykuł na portalu Ars Technica To pytanie zostało zadane bezpośrednio NASA, jednemu z kilku operatorów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Czy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba rzeczywiście odkryto oznaki życia na egzoplanecie? Odpowiedź brzmiała „nie” – pisze Berger – „ale nie jest to twarde nie”.

Czy istnieją dowody na życie na egzoplanecie K2-18b?

Tak naprawdę odpowiedź rzeczniczki NASA pozostawia duże pole do interpretacji: „Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nie znalazł jeszcze żadnych rozstrzygających dowodów na życie na egzoplanecie. Oczekuje się, że obserwacje Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba doprowadzą do wstępnej identyfikacji biosygnałów Potencjał, który sprawia, że ​​dana egzoplaneta z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem nadaje się do zamieszkania. Aby ostatecznie określić, czy dana egzoplaneta nadaje się do zamieszkania, konieczne będą przyszłe misje.

Na przykład biosygnatury to pewne cząsteczki występujące w atmosferze planety, które mogły powstać jedynie w wyniku istniejącego życia.

READ  O jakiej porze dnia diabetycy powinni jeść to, co stwierdzono w badaniu - FITBOOK

Plotka dotyczy K2-18 b, egzoplanety osiem razy większej od Ziemi i oddalonej o 120 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego. Badania podejrzewają, że jest to tzw. egzoplaneta Hycean, planeta, której powierzchnię pokrywają oceany wodne z atmosferą bogatą w azot. Egzoplanetę odkryto w 2015 roku za pomocą kosmicznego teleskopu Keplera, a później w jej atmosferze odkryto parę wodną. W tamtym czasie K2-18 b uważano za pierwszą egzoplanetę ze znanymi zasobami wody.

Artystyczna wizja egzoplanety K2-18b. Czy to możliwe, że jest na nim życie? © NASA, ESA, CSA, Joseph Olmstead (STScI)

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mógł znaleźć biosygnaturę na K2-18b

W 2023 roku pierwsze dane z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba wykazały obecność metanu i dwutlenku węgla w atmosferze egzoplanety, a NASA stwierdziła w oświadczeniu „możliwość odkrycia cząsteczki zwanej siarczkiem dimetylu”. Wokół tego możliwego odkrycia mogą krążyć plotki. Ponieważ siarczek dimetylu (DMS), przynajmniej na Ziemi, jest wytwarzany wyłącznie przez organizmy żywe – zwłaszcza fitoplankton. Materiał może służyć jako biosygnatura wskazująca, że ​​na egzoplanecie K2-18b istnieje jakaś forma życia.

Jednak istnienie DMS na egzoplanecie wcale nie jest pewne, jak wyjaśnia astronom Florian Freestetter: nie można poważnie mówić o „dowodzie” czy nawet „odkryciu”. „Normalnie nie zwracałbyś uwagi na taki zestaw danych; „To, co (prawdopodobnie) widać, jest zbyt małe i zbyt niepewne, aby wydobyć z tego cokolwiek znaczącego” – mówi naukowiec. Właśnie dlatego badacze są tak ostrożni w swojej pracy. „Powodem ciągłego poruszania tematu DMS jest to, że jest to potencjalnie bardzo zaskakujące odkrycie i warte odnotowania” – uważa badacz.

Dodatkowe obserwacje wykonane przez Kosmiczny Teleskop Webba mogą pomóc w potwierdzeniu DMS. „Nadchodzące obserwacje Webba powinny potwierdzić, czy DMS rzeczywiście występuje w znaczących ilościach w atmosferze K2-18 b” – stwierdził Niku Madhusudan, główny autor badania dotyczącego siarczku dimetylu, w oświadczeniu NASA opublikowanym po publikacji jego badania .

Astronom Freestetter To jest pewne: „K2-18b nie będzie po raz ostatni obserwowany przez teleskop. Wręcz przeciwnie, teraz będziemy musieli przyjrzeć się bliżej i im więcej będzie danych, tym lepiej będziemy wiedzieć, co się tam dzieje.” Jeśli więc w atmosferze egzoplanety rzeczywiście występuje DMS, badanie wykazało, że tak jest. „Wykrycie takich biomarkerów jest technicznie możliwe” – podkreśla Freestetter. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Egzoplaneta WASP-43b: Chmury płynnej skały, ale zaskakująco wolne od metanu

Published

on

Egzoplaneta WASP-43b: Chmury płynnej skały, ale zaskakująco wolne od metanu

Egzoplaneta WASP-43b, która krąży blisko swojej gwiazdy, ma dwie połowy, które znacznie się od siebie różnią, a w połowie skierowanej od gwiazdy masywne burze zapobiegają reakcjom chemicznym pod chmurami skroplonej skały lub metalu. Tak międzynarodowy zespół badawczy opisuje, jakie dane obserwacyjne z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ujawniły na temat ciała niebieskiego. Temperatury wahają się tam od około 600 do 1250 stopni Celsjusza, dlatego „gorący Jowisz” w niczym nie przypomina największej planety naszego Układu Słonecznego, poza masą i rozmiarami. Analiza jest możliwa dzięki temu, że przyrząd średniej podczerwieni (MIRI) działa podobnie jak termometr bezdotykowy, Urzędnicy wyjaśnili.

reklama

WASP-43b znajduje się w odległości około 280 lat świetlnych od nas, a okrążenie swojej gwiazdy zajmuje około 20 godzin. Jest więc bardzo blisko niego, a jednocześnie z naszej perspektywy przechodzi przed nim. Naukowcy ponownie skorzystali z tej możliwości, ponieważ Kosmiczny Teleskop Hubble'a umożliwił już wykrycie wodoru na dziennej stronie egzoplanety. Było to możliwe dzięki pomiarom wykonanym, gdy egzoplaneta znajdowała się z naszej perspektywy bezpośrednio obok gwiazdy, przed i po jej zniknięciu za nią. Z drugiej strony analizy strony nocnej koncentrują się na egzoplanecie przed, w trakcie i po jej przejściu przed gwiazdą. Dopiero teraz Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest wystarczająco czuły, aby tego dokonać.

Pomiary spektroskopowe egzoplanety nie wykazały obecności metanu po nocnej stronie. Musi to być jednak spowodowane reakcjami chemicznymi wodoru i tlenku węgla, które normalnie zachodzą w tego typu ciałach niebieskich, a których nie można wykryć stosowaną technologią. Zespół wyjaśnia brak metanu ogromnymi prędkościami wiatru, które muszą istnieć pomiędzy stroną zawsze zwróconą w stronę gwiazdy a stroną odległą od niej. Będą gonić materiał po nocnej stronie z prędkością około 9 000 km/h, dlatego nie będzie wystarczająco dużo czasu na zajście reakcji chemicznych. Wierzą również, że wciąż bardzo gorącą nocną stronę otaczają chmury, które muszą składać się z kropelek płynnej skały.

READ  Naukowcy odkrywają ogromną dziurę ozonową nad tropikami — a eksperci wątpią w te dane


Ogólnie rzecz biorąc, dane ukazały „złożony i niegościnny świat z silnymi wiatrami i ogromnymi różnicami temperatur” – podsumowuje współautorka Laura Kreidberg z instytutu. Niespotykany poziom szczegółowości tego opisu zawdzięczamy Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. Zaprezentowane obecnie prace badawcze po raz kolejny potwierdzają, jak zróżnicowane są warunki klimatyczne na egzoplanetach, „i że Ziemia jest wyjątkowa pod wieloma względami”. Spektrometr bliskiej podczerwieni NIRSpec Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba zostanie następnie użyty do poszukiwania tlenku węgla na WASP-43b, aby jeszcze bardziej potwierdzić tę hipotezę. Poprzednie prace zostały teraz zaprezentowane w czasopiśmie Nature Astronomy.


(meh)

Do strony głównej

Continue Reading

science

Star Doctor oferuje trzy bardzo proste wskazówki

Published

on

Star Doctor oferuje trzy bardzo proste wskazówki
  1. Strona główna
  2. świat

Naciska

Wiele osób boi się chorób układu krążenia. Chorobie można łatwo zapobiec. Lekarz udziela porad.

Monachium – Ryzyko chorób układu krążenia wzrasta wraz z wiekiem. Osoby z istniejącymi wcześniej chorobami, np CukrzycaZaburzenia metabolizmu tłuszczów i otyłość częściej powodują zawał serca lub udar.

Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) choroby układu krążenia należą do głównych przyczyn zgonów w Niemczech. Około 40 procent wszystkich zgonów można przypisać takiej chorobie. Ryzyku choroby można jednak zapobiec, podejmując odpowiednie środki. Ponieważ często przyczyną chorób serca jest styl życia: osoby palące, mało aktywne fizycznie i stosujące niezdrową dietę są narażone na zwiększone ryzyko.

Stres zwiększa ryzyko chorób serca

Stres jest jednym z najważniejszych czynników zwiększających ryzyko chorób układu krążenia. Ponieważ stres podnosi ciśnienie krwi i tętno, co nasila procesy zapalne w organizmie. Ponadto naczynia krwionośne zwężają się. Dlatego za wszelką cenę należy unikać stresu. Według kardiologa, profesora Ulfa Landmessera z Charite Berlin, przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z negatywnego wpływu stresu i stresu na serce. W wywiadzie z zdjęcie „Wtedy mówię sobie: uważaj, stres nie służy teraz zdrowiu” – wyjaśnia lekarz. to jest początek.”

Ból w klatce piersiowej może być oznaką udaru. © Moritz Plitzinger/DALL-E (montaż)

Radzi sobie z osobistymi presjami, umieszczając je z jak największej perspektywy. „Świadomie staram się dystansować od stresu i nie pozwalam, aby stres miał na mnie wpływ”. Pomaga mu to spojrzeć na stresującą sytuację z emocjonalnego dystansu, a nie z lotu ptaka. Jeśli masz problemy z relaksacją, możesz pomóc ćwiczeniami rozluźniającymi mięśnie, medytacją, jogą lub ćwiczeniami oddechowymi.

Zapobieganie chorobom serca: Odpowiednie ćwiczenia promują zdrowie

Ćwiczenia nie tylko pomagają uniknąć stresu, ale są także dobre dla ogólnego stanu zdrowia serca. Ponieważ ćwiczenia obniżają ciśnienie krwi. Według Heart Foundation już samo 10-minutowe spacery dziennie mogą zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. „Mięśnie wzmocnione treningiem siłowym mogą stać się od dwudziestu do pięćdziesięciu procent silniejsze w przekroju poprzecznym” – mówi lekarz, profesor Martin Halle z Centrum Profilaktyki i Medycyny Sportowej na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Serce dzisiaj.

Trzy wskazówki dotyczące chorób serca

  • Redukcja stresu: Spojrzenie na stresującą sytuację z lotu ptaka i spojrzenie na stresującą sytuację z dystansu to skuteczny sposób na uniknięcie stresu i zapobieganie chorobom serca.
  • Aby ćwiczyć: Chodzenie zaledwie dziesięć minut dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca.
  • Zdrowe odżywianie: Nadmiar soli, cukru, tłuszczów nasyconych i rafinowanych węglowodanów zwiększa ryzyko chorób serca. Dlatego przestrzeganie zdrowej diety jest niezbędne.
READ  O jakiej porze dnia diabetycy powinni jeść to, co stwierdzono w badaniu - FITBOOK

Brak aktywności zwiększa ryzyko chorób serca i innych chorób: „Jeśli nie będziemy się wystarczająco ruszać, nie tylko bardzo szybko spadnie nasza wydajność i sprawność, ale także funkcje organizmu przejdą w stan hibernacji, jeśli będzie to trwało przez: bardzo długo, czyli przez wiele lat.” Komórki, tkanki i narządy ulegają trwałemu uszkodzeniu. Ekspert twierdzi: „Bez ćwiczeń organizm choruje”.

Świadome odżywianie zapobiega chorobom serca

W końcu warto też zwrócić uwagę na świadomą i zbilansowaną dietę. Długoterminowe ryzyko udaru zwiększa duże spożycie soli, cukru, nasyconych kwasów tłuszczowych i rafinowanych węglowodanów.

Dlatego należy unikać słodyczy, produktów pszennych, tłustych potraw i dużej ilości mięsa. Zamiast tego jest przydatny owoc, warzywaPełne ziarna, chude białka i niskotłuszczowe produkty mleczne. Jeden też Diety wegetariańskie mogą mieć wyraźne zalety. Nawiasem mówiąc, badanie wykazało, że kawa może również zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia.

Jeśli monitorujesz poziom tłuszczu we krwi, możesz zmniejszyć ryzyko zawału serca o około 90 procent. (Prawo)

Continue Reading

science

Czy na egzoplanecie K2-18b istnieje życie? Teleskop kosmiczny powinien zapewnić przejrzystość

Published

on

Czy na egzoplanecie K2-18b istnieje życie?  Teleskop kosmiczny powinien zapewnić przejrzystość
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Istnieją dowody na to, że na egzoplanecie K2-18b może istnieć życie. Ale nie jest to jeszcze jasne, dlatego teraz teleskop kosmiczny powinien pomóc.

CAMBRIDGE – Badania obecnie znają ponad 5000 egzoplanet – planet spoza Układu Słonecznego. Jednak niewiele egzoplanet inspiruje badania tak bardzo, jak układ Trappist-1 i egzoplaneta K2-18b. Teraz Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma odkryć wielką tajemnicę dotyczącą egzoplanety K2-18b. Czy naprawdę na jego powierzchni znajduje się cząsteczka, którą mogą wytworzyć wyłącznie formy życia, przynajmniej na Ziemi?

K2-18b lub EPIC 201912552b
2015, Kosmiczny Teleskop Keplera
124 lata świetlne
Egzoplaneta, młody Neptun
K2-18 (czerwony karzeł)
33 dni
Około 2,6 średnicy Ziemi

Ale od początku: K2-18b to mniejsza planeta Neptuna, która została odkryta w 2015 roku według danych z kosmicznego teleskopu Keplera. Egzoplaneta znajduje się w ekosferze swojej gwiazdy – jest to szczególnie ważny punkt, jeśli chodzi o potencjalne życie na obcych planetach: oznacza to, że planeta znajduje się w odpowiedniej odległości od swojej gwiazdy, aby na powierzchni mogła istnieć woda w stanie ciekłym.

Zainteresowanie badawcze budzi egzoplaneta K2-18b: czy istnieje na niej życie?

Już sam ten fakt wzbudza zainteresowanie badawcze egzoplanetą, ale w przypadku K2-18b jest więcej dowodów, które sprawiają, że ciało niebieskie jest tak ekscytujące: w 2019 roku zespół badawczy odkrył sygnatury pary wodnej w atmosferze K2-18b. Zaledwie dwa lata później zespół badawczy kierowany przez badacza z Cambridge Nico Madhusudana zidentyfikował egzoplanetę jako potencjalną nową klasę planet potencjalnie nadających się do zamieszkania: planety Hesji.

Termin „heski” – połączenie terminów „wodór” i „ocean” – wyjaśnia, jaka może być planeta: z atmosferą bogatą w wodór i pokrytą oceanami. Według badań w tych oceanach może istnieć życie.

READ  Gwiazda znika: mały kosmiczny spektakl widoczny także dla zwykłych ludzi

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znajduje możliwą biosygnaturę na egzoplanecie

Po zgromadzeniu dowodów Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) również został skierowany w stronę egzoplanety K2-18b. Zespół badawczy kierowany przez Madhusudana przeanalizował dane z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i opublikował je w 2023 roku. Odkryto między innymi metan i dwutlenek węgla, co może wskazywać, że w rzeczywistości jest to planeta Hesji. W oświadczeniu NASA na temat badania odnotowano również „możliwe odkrycie cząsteczki zwanej siarczkiem dimetylu (DMS)”.

Artystyczna wizja egzoplanety K2-18b. Czy to możliwe, że jest na nim życie? © NASA, ESA, CSA, Joseph Olmstead (STScI)

Ta możliwość sprawia, że ​​badanie egzoplanety K2-18b jest jeszcze bardziej ekscytujące. Ponieważ: Na Ziemi DMS jest wytwarzany wyłącznie przez organizmy żywe – zwłaszcza fitoplankton. To tzw. biosygnatura – potencjalny znak życia. Jeśli rzeczywiście uda się wiarygodnie wykryć DMS w atmosferze K2-18b, może to być niebezpieczny wskaźnik pozaziemskich form życia. „Nadchodzące obserwacje Webba powinny potwierdzić, czy DMS rzeczywiście występuje w znacznych ilościach w atmosferze K2-18 b” – wyjaśnił wówczas główny autor Madhusudan.

Teleskop kosmiczny wyraźnie szuka biosygnatury DMS na egzoplanecie K2-18b

A teraz wydaje się, że nadszedł ten czas: jak czas brytyjski czasy wspomniany, Teleskop Jamesa Webba powinien ponownie skierować swój bystry wzrok na K2-18b w piątek (26 kwietnia 2024 r.) – tym razem wyraźnie w celu poszukiwania DMS. Na poszukiwanie cząsteczki przeznaczono osiem godzin, a zespół badawczy kierowany przez Nico Madhusudana miał otrzymać dane do oceny około dzień lub dwa później. Następnie minie od czterech do sześciu miesięcy, zanim wyniki badań zespołu Madhusudana zostaną opublikowane.

Badacz wspomina okres poprzedzający odkrycie DMS na egzoplanecie: „Spodziewaliśmy się, że jeśli na tych światach będzie istniało życie, to powinno zostać zaobserwowane DMS. A oto pierwsze sygnały, które wydają się pasować do DMS w atmosferze K2 -18b. „Naukowiec powiedział: „To mnie mocno uderzyło”. Zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jeśli rzeczywiście potwierdzi się obecność DMS na egzoplanecie K2-18b. Plotki głoszą, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył życie w kosmosie krąży od jakiegoś czasu.

READ  Potwierdzenie teorii rozszerzającego się wszechświata

Odkrycie DMS „zrewolucjonizuje historię nauki

„Potwierdzenie istnienia życia, czy to za pośrednictwem DMS, czy nie, na jakiejkolwiek egzoplanecie zrewolucjonizowałoby historię nauki” – powiedział Madhusudan. W końcu wystarczy „jeden przykład” życia pozaziemskiego, aby udowodnić, że wszechświat tętni życiem. Badaczowi jednak wydaje się, że nie spieszy się z potwierdzeniem tego. W końcu ludzkość czekała „kilka tysięcy lat”, aby znaleźć życie pozaziemskie. Nie należy więc wyciągać „pochopnych wniosków” na temat K2-18b.

Podczas gdy Madhusudan i jego zespół badają dane z Teleskopu Jamesa Webba, inne zespoły badawcze prawdopodobnie w dalszym ciągu będą martwić się możliwością wystąpienia DMS. Najważniejsze pytanie: czy istnieje możliwość powstania DMS bez interwencji życia? Madhusudan jest jednak pewien: „Jeśli wykryjemy DMS na K2-18b, znajdzie się on wysoko na liście możliwych oznak nadających się do zamieszkania”. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

Trending