Connect with us

science

Czy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył życie w kosmosie?

Published

on

Czy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył życie w kosmosie?
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Plotki w kręgach badawczych są uderzające: czy odkryto już dowody na istnienie życia na egzoplanecie K2-18b?

WASZYNGTON, DC – Nadzieje, jakie badacze pokładają w Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba (JWST) są duże – a jak dotąd nowy teleskop dostarczył naukowcom ekscytujące i zaskakujące wyniki. Ale najważniejsze pytanie ze wszystkich nie zostało jeszcze udzielone: ​​czy jesteśmy sami we wszechświecie, czy też istnieje życie gdzie indziej? Plotki wśród ekspertów sugerują, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mógł znaleźć egzoplanetę zawierającą mocne dowody życia. A Artykuł w magazynie British News Widz Zawiera szczegółowe informacje na temat rzekomych ogólnych informacji na temat tego odkrycia.

Jak jednak jest w rzeczywistości i jaki jest prawdziwy powód tych plotek? Dziennikarz kosmiczny Eric Berger ma takiego Artykuł na portalu Ars Technica To pytanie zostało zadane bezpośrednio NASA, jednemu z kilku operatorów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Czy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba rzeczywiście odkryto oznaki życia na egzoplanecie? Odpowiedź brzmiała „nie” – pisze Berger – „ale nie jest to twarde nie”.

Czy istnieją dowody na życie na egzoplanecie K2-18b?

Tak naprawdę odpowiedź rzeczniczki NASA pozostawia duże pole do interpretacji: „Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nie znalazł jeszcze żadnych rozstrzygających dowodów na życie na egzoplanecie. Oczekuje się, że obserwacje Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba doprowadzą do wstępnej identyfikacji biosygnałów Potencjał, który sprawia, że ​​dana egzoplaneta z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem nadaje się do zamieszkania. Aby ostatecznie określić, czy dana egzoplaneta nadaje się do zamieszkania, konieczne będą przyszłe misje.

Na przykład biosygnatury to pewne cząsteczki występujące w atmosferze planety, które mogą powstać jedynie w wyniku istniejącego życia.

READ  Zakłócenia lotu mogą wkrótce się pogorszyć

Plotka dotyczy K2-18 b, egzoplanety osiem razy większej od Ziemi i oddalonej o 120 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego. Badania podejrzewają, że jest to tzw. egzoplaneta Hycean, planeta, której powierzchnię pokrywają oceany wodne z atmosferą bogatą w azot. Egzoplanetę odkryto w 2015 roku za pomocą kosmicznego teleskopu Keplera, a później w jej atmosferze odkryto parę wodną. W tamtym czasie K2-18 b uważano za pierwszą egzoplanetę ze znanymi zasobami wody.

Artystyczna wizja egzoplanety K2-18b. Czy to możliwe, że jest na nim życie? © NASA, ESA, CSA, Joseph Olmstead (STScI)

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mógł znaleźć biosygnaturę na K2-18b

W 2023 roku pierwsze dane z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba wykazały obecność metanu i dwutlenku węgla w atmosferze egzoplanety, a NASA stwierdziła w oświadczeniu „możliwość odkrycia cząsteczki zwanej siarczkiem dimetylu”. Wokół tego możliwego odkrycia mogą krążyć plotki. Ponieważ siarczek dimetylu (DMS), przynajmniej na Ziemi, jest wytwarzany wyłącznie przez organizmy żywe – zwłaszcza fitoplankton. Materiał może służyć jako biosygnatura wskazująca, że ​​na egzoplanecie K2-18b istnieje jakaś forma życia.

Jednak istnienie DMS na egzoplanecie wcale nie jest pewne, jak wyjaśnia astronom Florian Freestetter: nie można poważnie mówić o „dowodzie” czy nawet „odkryciu”. „Normalnie nie zwracałbyś uwagi na taki zestaw danych; „To, co (prawdopodobnie) widać, jest zbyt małe i zbyt niepewne, aby wydobyć z tego cokolwiek znaczącego” – mówi naukowiec. Właśnie dlatego badacze są tak ostrożni w swojej pracy. „Powodem ciągłego poruszania tematu DMS jest to, że jest to potencjalnie bardzo zaskakujące odkrycie i warte odnotowania” – uważa badacz.

Dodatkowe obserwacje wykonane przez Kosmiczny Teleskop Webba mogą pomóc w potwierdzeniu DMS. „Nadchodzące obserwacje Webba powinny potwierdzić, czy DMS rzeczywiście występuje w znaczących ilościach w atmosferze K2-18 b” – stwierdził Niku Madhusudan, główny autor badania dotyczącego siarczku dimetylu, w oświadczeniu NASA opublikowanym po publikacji jego badania .

Astronom Freestetter To jest pewne: „K2-18b nie będzie po raz ostatni obserwowany przez teleskop. Wręcz przeciwnie, teraz będziemy musieli przyjrzeć się bliżej i im więcej będzie danych, tym lepiej będziemy wiedzieć, co się tam dzieje.” Jeśli więc w atmosferze egzoplanety rzeczywiście występuje DMS, badanie wykazało, że tak jest. „Wykrycie takich biomarkerów jest technicznie możliwe” – podkreśla Freestetter. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Rak jelita grubego u młodych ludzi – trzy główne objawy nowotworu

Published

on

Rak jelita grubego u młodych ludzi – trzy główne objawy nowotworu
  1. Gazeta Fulda
  2. doradca

Coraz więcej młodych ludzi choruje na raka jelita grubego. Ponieważ osoby chore nie myślą od razu o raku, gdy doświadczają objawów, często jest on rozpoznawany późno.

Fulda/Frankfurt – Rak jelita grubego (rak jelita grubego) to jeden z najczęstszych rodzajów nowotworów w Niemczech. Według informacji otrzymanych od Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) Drugie i trzecie najczęstsze wśród mężczyzn Rak. Rak jelita grubego występuje głównie po 50. roku życia. Jednak na ten typ nowotworu coraz częściej chorują młodzi ludzie. Według badań niezdrowa dieta… Spożywanie jednego z popularnych napojów powoduje wzrost zachorowań na raka jelita grubego Bądź z młodzieżą. U młodszych pacjentów guz staje się zauważalny dzięki pewnym objawom.

Rak jelita grubego u młodych ludzi: trzy objawy, które mogą być sygnałami ostrzegawczymi

Pomimo rosnącej liczby wielu młodszych pacjentów i ich lekarzy rodzinnych w przypadku niektórych dolegliwości nie myśli się od razu o raku jelita grubego. Oznacza to jednak, że guz jest często wykrywany późno, On pisze fr.de. To z kolei może prowadzić do zmniejszenia skuteczności leczenia. Zespół badawczy kierowany przez dr. Joshua Demp, gastroenterolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, zbadał jeden taki przypadek ZostańObjawy pojawiają się szczególnie u pacjentów z rakiem jelita grubego w wieku poniżej 50 lat. Podczas oceny naukowcom udało się zidentyfikować następujące trzy główne objawy:

Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości u młodych ludzi, u których rozwija się rak jelita grubego. © Bond5 Obrazy/Imago
  • Krwawy stolec (45 procent)
  • Ból brzucha (40 procent)
  • Zmiany w rytmie wypróżnień (27 procent)

Rak jelita grubego u młodych ludzi: Guz objawia się różnymi objawami

Oprócz zidentyfikowanych głównych objawów uczestnicy badania zgłaszali inne dolegliwości, chociaż były one wymieniane rzadziej. Należą do nich na przykład utrata masy ciała (17 proc.), brak apetytu (15 proc.), trzymać (14%), uczucie napięcia w jamie brzusznej (14%) i biegunka (12%). Średnio pacjenci otrzymywali prawidłową diagnozę w ciągu czterech do sześciu miesięcy. Jednak w przypadku niektórych przypadków wykrycie i zdiagnozowanie raka jelita grubego zajmuje więcej niż rok.

READ  Pozytywny wynik testu koronowego? Od jutra tylko pięć dni izolacji | NDR.de - Aktualności

W swoim badaniu naukowcy porównali dane z 81 badań z informacjami uzyskanymi od około 25 milionów pacjentów z rakiem jelita grubego. W chwili postawienia diagnozy osoby dotknięte chorobą miały mniej niż 50 lat. (Wielka Brytania)

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Wypadki rowerowe: 189 zabitych i 3000 rowerzystów ciężko rannych – tylko na drogach wiejskich

Published

on

Wypadki rowerowe: 189 zabitych i 3000 rowerzystów ciężko rannych – tylko na drogach wiejskich
Nauki Wypadki rowerowe

189 zabitych i 3000 rowerzystów ciężko rannych – tylko na drogach wiejskich

Pierwsza pomoc w wypadku drogowym, Bawaria, Niemcy

Źródło: Getty Images / Westend61

W zeszłym roku było więcej wypadków rowerowych niż kiedykolwiek wcześniej. Nawet w kraju. Nie miało to żadnego wpływu na liczbę rowerów elektrycznych. Jakie są faktyczne przyczyny – i które miejsca są szczególnie niebezpieczne dla rowerzystów.

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

MPrzy prędkości 90 km/h mały samochód najechał na rowerzystę od tyłu. Rzuca się wysoko w powietrze, a jego buty lecą na bok, tworząc wysoki łuk. Rower stoi na asfalcie w odległości około 70 metrów. W prawdziwym świecie rowerzysta byłby martwy, a podczas testu zderzeniowego przeprowadzonego przez firmę ubezpieczeniową zajmującą się badaniem wypadków manekin leży niezdarnie na drodze.

Zza przezroczystej ściany ochronnej dyrektor badań Christine Zeidler wygląda na zszokowaną scenariuszem. „W rzeczywistości nie chcesz sobie tego wyobrażać” – mówi badacz. Wcześniej prezentowała dane z badania przeprowadzonego w Münster. W ostatnich latach, równolegle ze wzrostem ruchu rowerowego, wzrosła także liczba poważnych wypadków z udziałem rowerzystów na drogach wiejskich.

READ  BepiColombo: Wenus traci jony węgla i tlenu

Odsetek rowerzystów w ruchu drogowym wzrósł o 37 procent od 2002 do 2017 roku. Nowsze dane będą dostępne dopiero w 2026 roku. Liczba rowerzystów zabitych na drogach wiejskich wzrosła o taki sam procent od 2013 roku. Tylko w 2023 roku odnotowano 189 zgonów na drogach wiejskich i około 3000 poważnych obrażeń.

Przeczytaj także

Getty Images-1411274480

Co zaskakujące: około jedna trzecia osób rannych na drogach wiejskich wydarzyła się bez wpływu osób trzecich. Innymi słowy: tutaj rowerzyści mieli niefortunne upadki na półkach skalnych, mieli słabą nawierzchnię na żwirze lub poślizgnęli się na liściach. Nie było różnicy w przyczynie wypadku, czy rowerzyści poruszali się na klasycznym dwukołowym rowerze, czy na rowerze elektrycznym.

Przeczytaj także

W 41 proc. przypadków w wypadkach brały udział samochody osobowe (41 proc.), a w 59 proc. wypadki spowodowali kierowcy. 32 procent wypadków miało miejsce na otwartej drodze. Kierowcy ignorowali rowerzystów w cieniu drzew lub przy słabym nasłonecznieniu, a wypadki zdarzały się nieproporcjonalnie często o zmierzchu. Przeważnie przy prędkościach przekraczających 70 kilometrów na godzinę. Test zderzeniowy powinien symulować ten scenariusz.

Od razu planuj nowe trasy rowerowe

Na skrzyżowaniach problemem są słabo widoczne jezdnie lub nagłe regulacje dotyczące pierwszeństwa przejazdu. Jest to szczególnie trudne, gdy rowerzyści poruszają się po ścieżce rowerowej w obu kierunkach. Często kierowca patrzy tylko w prawo – i nie trafia w rowerzystę jadącego z lewej strony. „Aby chronić rowerzystów, należy zmienić przepisy dotyczące pierwszeństwa przejazdu” – radzi Zeidler.

Chce, aby Sejm zareagował. Prawo stanowi, że na obszarach miejskich nie jest dozwolona prędkość przekraczająca 50 kilometrów na godzinę, chyba że droga rowerowa jest oddzielona od drogi. „To rozporządzenie nie obowiązuje dla dróg wiejskich. Uważamy, że jest to niewłaściwe” – mówi dyrektor. Budując nowe drogi federalne, należy teraz wybudować oddzielną ścieżkę rowerową. „Chcielibyśmy, aby taka była również dla dróg wiejskich” – mówi Zeidler .

Tutaj znajdziesz treści pochodzące od osób trzecich

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Zdaniem badaczy wypadków istnieje potrzeba rozbudowy istniejących ścieżek rowerowych i poprawy nawierzchni dla bezpieczeństwa rowerzystów. Z punktu widzenia policji rowerzyści są często przyczyną wypadków. Ale są też powody. Według badaczy wypadków na skrzyżowaniach należy zbudować więcej sygnalizacji świetlnej, a nawet nowe tunele i mosty.

READ  Chore nerki: Pięć znaków ostrzegawczych niewydolności nerek

Continue Reading

science

Dynamiczne zmiany w układzie odpornościowym płuc podczas przerzutów raka piersi

Published

on

Dynamiczne zmiany w układzie odpornościowym płuc podczas przerzutów raka piersi
(Wiedeń, 12 lipca 2024 r.) Wyniki najnowszych badań Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu we współpracy z Uniwersytetami Stanforda i Uniwersytetem Kalifornijskim dostarczają nowych informacji na temat dynamicznego modelowania komórek odpornościowych w niszy przerzutowej, od wczesnego do późnego rozwoju nowotworu. Stadium nowotworu złośliwego. Wyniki badania opublikowano niedawno w czasopiśmie Cancer Cell.

Przerzuty, czyli rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych do innych narządów, są druzgocące dla pacjentów chorych na raka, ponieważ nie ma skutecznych metod leczenia ukierunkowanych konkretnie na przerzuty. Podczas procesu przerzutów tkanki w całym organizmie ulegają przebudowie, dzięki czemu mogą optymalnie pomieścić rozsiane komórki nowotworowe. Uważa się, że rozwój tych nisz przerzutowych odgrywa ważną rolę w rozwoju klinicznie ewidentnych przerzutów. Pomimo negatywnego wpływu na życie pacjentów niewiele wiadomo na temat tych procesów i przebudowy nisz przerzutowych. Co ciekawe, histologia przyszłych przerzutów zmienia się we wczesnych stadiach rozwoju nowotworu, jeszcze przed pojawieniem się krążących komórek nowotworowych. Badanie tych środowisk przed przerzutami może okazać się obiecujące w zakresie opracowania terapii zapobiegających przerzutom.

Metody sekwencjonowania pojedynczych komórek i analizy bioinformatycznej
W celu systematycznego badania dynamicznej rekonfiguracji układu odpornościowego w warunkach przerzutowych zespół badawczy kierowany przez Juliana Winklera (Centrum Badań nad Rakiem, Comprehensive Cancer Center Vienna, Uniwersytet Medyczny w Wiedniu) i Ansuman Satpathy (Uniwersytet Stanforda, Gladstone-UCSF, założona Parker Institute for Therapeutics Cancer Immunotherapy) stworzyło precyzyjny profil czasowy komórek odpornościowych w tkance płuc dwóch powszechnie stosowanych mysich modeli raka piersi w rozdzielczości jednokomórkowej. Wykorzystując zastrzeżoną metodę sekwencjonowania RNA pojedynczych komórek, opracowaną przez pierwszego autora Christophera McGinnisa wraz z Julianem Winklerem na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (MULTI-Seq McGuinness i in. 2019, Drogi natury) i byli w stanie zbadać nisze przerzutowe w precyzyjnym przebiegu czasowym, korzystając z ponad 70 próbek z dwóch różnych modeli raka piersi. „Po raz pierwszy dysponujemy technikami i narzędziami bioinformatycznymi pozwalającymi z niespotykaną dotąd szczegółowością opisać dynamiczne zmiany dziesiątek tysięcy komórek na różnych etapach rozwoju przerzutów” – mówi główny autor Chris McGuinness.

Leczenie immunosupresyjnej niszy przedprzerzutowej może zapobiec przerzutom
Badanie wykazało, że różne komórki odpornościowe w stanie przed przerzutami ulegają przebudowie w podobny sposób: komórki szpikowe rezydujące w tkankach, takie jak makrofagi śródmiąższowe i pęcherzykowe, ale także zrekrutowane komórki szpikowe, regulują programy genów zapalnych związane z immunosupresją. Przebudowa szpiku może odgrywać kluczową rolę we wczesnym rozwoju środowiska immunosupresyjnego w odległych tkankach, gdzie przerzutowe komórki nowotworowe mogą wymknąć się kontroli limfocytów T i gdzie immunosupresyjne limfocyty T regulatorowe również utrzymują się w miarę wzrostu przerzutów. „Nasze odkrycia mogą zainspirować pierwszą generację immunoterapii przeciw przerzutom” – mówi Julianne Winkler. „Jeśli uda nam się zahamować te immunosupresyjne procesy przebudowy na wczesnym etapie rozwoju niszy przerzutowej, w momencie rozpoznania guza pierwotnego. zapobiegać przerzutom.” „Zwykle dzieje się to dopiero po wielu latach”.

W przyszłych badaniach zespół badawczy Juliana Winklera chciałby zbadać, w jaki sposób ograniczone przestrzennie nisze wpływają na rozwój przerzutów. „Staramy się zebrać jak najwięcej danych na temat dynamicznego procesu przerzutów, aby zidentyfikować luki, które można wykorzystać terapeutycznie”.

Publikacja: Komórka nowotworowa
Czasowy postęp odbudowy odporności płuc podczas przerzutów raka piersi.
Christopher S. McGuinness, Zhuang Miao, Daphne Superville, Winnie Yao, Andre Goja, Nathan E. Ritker-Flynn, Julian Winkler i Ansuman T. Satpathy;
doi: https://doi.org/10.1016/j.ccell.2024.05.004

READ  Nieświeży oddech: te metody zapewniają skuteczną ochronę przed płytką nazębną i bakteriami
Continue Reading

Trending