Connect with us

Top News

Corona Current: Wydarzenie znacznie spada – Polityka Poli

Published

on

Urzędnicy ds. zdrowia w Niemczech zgłosili 3165 nowych infekcji koronowych do Instytutu Roberta Kocha (RKI) tego samego dnia. Tydzień temu był wart 7380 infekcji. RKI poinformowało o wydarzeniach siedmiodniowych w całym kraju w piątek rano o godzinie 29,7 (poprzedni dzień: 34,1; poprzedni tydzień: 39,8). W niektórych częściach Niemiec czwartek był świętem państwowym, które mogło wpłynąć na liczby.

Według doniesień w Niemczech w ciągu 24 godzin zgłoszono 86 nowych zgonów. Tydzień temu zmarły 192 osoby. RKI naliczył 3 695 633 zakażeń zdiagnozowanych przez SARS-Cowie-2 od początku choroby. Rzeczywista całkowita liczba może być jednak znacznie wyższa, ponieważ wiele infekcji nie zostało zidentyfikowanych.

Ogólnokrajowa siedmiodniowa wartość R wyniosła 0,87 (poprzedni dzień: 0,83), zgodnie z raportem stanu RKI od czwartku wieczorem. Oznacza to, że 100 ofiar teoretycznie dotknie kolejnych 87 osób. Wartość R wskazuje na infekcję 8 do 16 dni wcześniej. Jeśli przez długi czas jest poniżej 1, proces infekcji ulega spowolnieniu; Jeśli nadal jest wysoki, liczba przypadków wzrasta. (04.06.2021)

Wiele krajów związkowych łagodzi operacje koronacyjne

W wielu krajach związkowych ograniczenia dotyczące korony zostaną jeszcze bardziej zmniejszone w ten piątek ze względu na mniejszą liczbę infekcji:

 • Meklemburgia-Pomorze Przednie Umożliwia zagranicznym wczasowiczom powrót do kraju. Warunkiem wstępnym jest wczesne dostarczenie aktualnego ujemnego testu koronowego. Pobyt w mieszkaniu wakacyjnym i nie chodzenie do restauracji lub muzeów nie wymaga kolejnego testu na wakacje. Wszystkie inne powinny być sprawdzane co 72 godziny. Od 28 maja turyści z ojczystego kraju związkowego mogą ponownie przenocować w McLenberg-Pomorze Zachodnie. Wznowienie dla gości zagranicznych pierwotnie zaplanowano na 14 czerwca, ale przedstawiono jako gwałtowny spadek liczby infekcji koronowych: według RKI, stan północno-wschodni miał najniższą wartość w czwartek, z 14,1 nowych epidemii na 100 000 osób w siedmiu federalnych dni.
 • W Berlin Wiele ograniczeń zostało znacznie złagodzonych. Wewnątrz może się spotkać sześć osób z trzech domów, a na zewnątrz dziesięć osób z pięciu domów. Dzieci poniżej 14 roku życia nie są liczone. Zakupy i catering na świeżym powietrzu są teraz możliwe bez testowania koronowego. Otwarty catering wewnętrzny, ale potrzebne są tam testy.
 • Więcej w środku Hamburg Od piątku restauracje i puby mogą ponownie przyjmować gości do domu. Jednak goście muszą mieć negatywny wynik testu koronowego i tylko pięć osób może siedzieć przy jednym stole. Pracownicy powinni być sprawdzani dwa razy w tygodniu. Po godzinie 23:00 goście muszą opuścić lub opuścić restaurację. Jeśli zajazd znajduje się w jakiejś części Scansenvirtel lub St. Paulie, wino nie będzie już podawane na zewnątrz w weekendy.
 • W Bayern Instruuje Gabinet w piątek o dalszym odprężeniu. Powinna dotyczyć tego, ile defaultu można założyć w kulturze, sporcie czy gastronomii. Koła rządowe w Monachium stawiają ogromne kroki na starcie. Między innymi pojawiają się prośby o otwarcie wnętrz restauracji po posiłku na świeżym powietrzu. Można również zmienić układ elementów sterujących komunikacją. Poprzednie warunki Corona, ostatnio zaktualizowane 25 maja, wygasają 6 czerwca. (04.06.2021)
READ  Były minister spraw wewnętrznych: Schiele oskarża Niemców o gloryfikację wojny

Altmeier chce przedłużyć pomoc Corony do końca 2021 r.

Pomimo postępów w szczepionkach i malejącej liczby infekcji, wielka koalicja chce zapewnić firmom pomoc koronową po czerwcu. Minister gospodarki Peter Altmeyer (CDU) powiedział, że w przyszłym tygodniu dojdzie do ostatecznego porozumienia. „Będą firmy, które nie są jeszcze w pełni otwarte i będą firmy, których sprzedaż nie zostanie natychmiast odebrana”. Będzie więc więcej pomocy dla firm, które mogą udowodnić spadek sprzedaży o co najmniej 30 proc.

Nie jest jeszcze jasne, czy pomoc Corona zostanie przedłużona do końca września czy do końca grudnia, dodał Altmeyer. „Osobiście uważam, że rozsądne byłoby przedłużenie tego okresu do końca tego roku, aby uniknąć debaty z kampanii wyborczej”.

Dzięki szerokiej pomocy rządowej udało się uniknąć poważnych szkód. „W sumie wzięliśmy do ręki prawie 300 miliardów euro”. Ponad 30 miliardów euro miejsc pracy zostało stworzonych na krótkoterminowe świadczenia pracownicze, ponad 100 miliardów euro trafiło na pomoc koronie, a rok temu 130 miliardów euro powstał pakiet bodźców gospodarczych. Te ostatnie przyczyniły się do tego, że w okresie powojennym było większych i relatywnie mniej bankructw. „Dzisiaj możemy powiedzieć, że machina ekonomiczna znów działa”, powiedział Altmeyer. W tym roku możliwy jest wzrost o trzy i pół do czterech procent. „Niemcy i ich gospodarka są najtrudniejsze – dzięki Bogu – za nimi”. (03.06.2021)

Mieszana szczepionka koronowa jest prawdopodobnie dobrze tolerowana

Według wstępnych szacunków fundacji, pierwszy Astrogenene, a po drugie Biotech/Pfizer, nie mają braków pod względem wydajności i wytrzymałości. Według badań, połączenie produktów jest dobrze tolerowane w odstępach od dziesięciu do dwunastu tygodni i wykazuje odpowiedź immunologiczną porównywalną do kolejnych szczepionek z dwoma biotechnologami, napisał naukowiec Fundacji. Liść Eric Sander na Twitterze.

Tło Mieszanej Serii Szczepionek Astro-Geneca została zarekomendowana przez Standards Vaccine Commission (STICO) po pierwszych szczepieniach, zwłaszcza po tym, jak rzadkie, ale poważne powikłania stały się znane wśród młodszego pokolenia. Jeśli chodzi o stosunek ryzyka do korzyści, osobom w wieku poniżej 60 lat, które otrzymały już szczepionkę Astra-Geneca, zaleca się drugie szczepienie szczepionką MRNA, taką jak Biotech / Pfizer. Eksperci nadal jednak stwierdzili brak wiarygodnych danych dotyczących bezpieczeństwa i wydajności. Ocena śródokresowa Fundacji nazywana jest osią frontu. Oznacza to, że wciąż oczekuje na recenzję ekspertów zewnętrznych i publikację w specjalnym czasopiśmie.

READ  Corona Current: Potrzebne są surowe zasady wejścia - Polityka

Zespół Sandera zebrał i porównał dane od około 340 pracowników służby zdrowia, którzy zostali zaszczepieni między 21 maja a 2020 r. – jedna grupa została zaszczepiona biotechnologią/fizerem w odstępach dwutygodniowych, a druga pierwszą i biotechnologiczną szczepionką AstraZeneca. (03.06.2021)

Lotteryback: To wydarzenie będzie 35.

Ekspert ds. zdrowia SPD Carl Lauterback spodziewa się bardziej trzeźwego procesu infekcji koronowej w nadchodzącym okresie. „Siedmiodniowe incydenty zostaną zrównane z około 35 w ciągu najbliższych kilku dni” – powiedział Landerbach dla gazet Funky Media Group. Początkowe kroki doprowadziły do ​​większej liczby infekcji, ale jednocześnie więcej osób było chronionych szczepionkami. „Ponadto dużo się teraz dzieje – co również zmniejsza ryzyko infekcji.

Jednak nowa fala infekcji grozi końcem lata. „Indyjski mutant prawdopodobnie rozprzestrzeni się w wielu krajach europejskich w nadchodzących miesiącach. Letterbach może wkrótce rozprzestrzenić się na cały kontynent” – powiedział Lotterbach. Uważa, że ​​mutacja rozprzestrzenia się szeroko w Niemczech jesienią dzięki powracającym podróżnikom.

W sieci redakcyjnej Germany (RNT) Lauterbach podkreślił, że jesienią może rozprzestrzenić się nowy wariant wirusa. Oprócz szczepionek przypominających konieczne może być zaszczepienie ogółu społeczeństwa zmodyfikowaną substancją, która następnie działa przeciwko nowej mutacji. „Musimy być gotowi na jesienne szczepienia przypominające”. (03.06.2021)

Merkel: Nauka z korony

Zdaniem kanclerz Angeli Merkel (CDU) rząd i administracja muszą być lepiej przygotowane na nowe kryzysy w wyniku epidemii korony. Obejmuje to cały system federalny, powiedziała Merkel podczas dyskusji w Komisji Parlamentarnej Unii na temat nadchodzących planów reform potrzebnych dla państwa cyfrowego. Kryzysy przypominające kryzysy czasami pokazują, że ugruntowane procedury nie działają wystarczająco dobrze – „ponieważ presja czasu jest zbyt duża, standardy nie są takie same, ponieważ wiele poziomów jest zbyt wysokich”. Dlatego administracja i rząd muszą być przygotowane na kolejne kryzysy, „aby mogły działać zamiast reagować”.

READ  Rekordowy poziom zgonów koronowych – obawy lekarza

„Strategiczny foresight i analiza ryzyka muszą stać się oczywistością dla kierownictwa i rządu” – zażądała Merkel. Testy warunków skrajnych w gospodarce i sektorze bankowym powinny być również wprowadzone w zarządzaniu. Wiele się nauczyliśmy o radzeniu sobie ze złożonymi, przyspieszonymi i złożonymi ulepszeniami, zwłaszcza podczas epidemii. Niemniej jednak należy „znacznie poprawić i szeroko rozpowszechnić dobre osobiste postawy” we wszystkich departamentach rządowych. Ponadto potrzebna jest silniejsza współpraca między polityką a kierownictwem, aby rozwiązywać złożone problemy, na przykład w dużych, przekrojowych projektach.

Kanclerz powiedział, że zaangażowanie obywateli w prace rządu powinno stać się bardziej naturalne niż kiedykolwiek. „Powinno to stać się powszechnym modelem zarządzania” – powiedziała Merkel. W przyszłości, w jak największej liczbie projektów, „zaangażowane osoby muszą zapewnić, że ich perspektywa jest zawsze uwzględniona od początku, tak aby cały proces był zaprojektowany z myślą o ludzkości, że tak powiem”.02.06.2021)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top News

Podatek gazowy: Hebeck wyjaśnia plan sygnalizacji świetlnej – alarm i wściekłość podążają: „Dzwonina sala”

Published

on

 1. Strona główna
 2. Polityka

Stworzone przez:

włącznie z: Florian Naumann

Gaz dostępny jest za dodatkową opłatą. Robert Habeck wyjaśnił w poniedziałek plany sygnalizacji świetlnej – ostrzeżenia o tragicznych konsekwencjach zostały szybko docenione. O czym to jest:

BERLIN – To prawda, że ​​nie zakończył się przyjemnym spotkaniem Robert Habeck Poniedziałkowe popołudnie będzie jasne. Z bardzo bolesnym wyrazem twarzy Green wyjaśnił przyczyny i konsekwencje nowej dopłaty gazowej. Najważniejszymi z nich są niewątpliwie klienci prywatni i firmy Płać więcej za gaz. Kilka godzin temu Konsorcjum dostawców gazu ogłosiło wysokość dopłaty.

Minister gospodarki i wicekanclerz nie chcieli rozmawiać o alternatywnych środkach. Ale uczynił wybory bardzo trudnymi. Alternatywą byłby upadek niemieckiego rynku energii, a wraz z nim dużej części europejskiego rynku energii”.

Ale na pewno są co do tego wątpliwości – chociaż Habeck i kanclerz Olaf Scholes Jak najszybciej umieść pomoc na porządku dziennym. Stowarzyszenia społeczne, partie i przedstawiciele biznesu przyglądają się głównym problemom w Niemczech. I trochę niedokończonej pracy domowej. Trochę spociła też kwestia roli koalicjanta FDP.

Minister gospodarki Robert Habeck dostrzega dobre powody dla ryczałtu za gaz — i jest krytykowany ze wszystkich stron. © Odd Anderson/AFP

Dopłata za gaz: nowe sygnalizacje świetlne Zoff? Habeck unika pytań o rolę FDP

Dziennikarz chciał się dowiedzieć, czy rekompensata finansowana z podatków byłaby sprawiedliwa wobec dostawców gazu dotkniętych wysokimi cenami zakupu, a w niektórych przypadkach długoterminowymi, niskimi umowami z klientami. „Ramy polityczne, w których ta koalicja działa, były od początku jasne” – powiedział Habeck. W tym kontekście pojawia się tylko pytanie, czy dopłata zostanie nałożona na wszystkich odbiorców gazu, czy tylko na dostawców dotkniętych rosyjskim embargiem na gaz. Rząd centralny wybrał rozwiązanie „kompleksowe”.

Czy to koparka? Klasyfikacja podwyżek podatków przez liberałów zostawać? Habeck uciekł po krótkim sapnięciu. „Zgodziliśmy się na werdykt” – nalegał. Nie ma ruchu przeciwnego, aby „robić cokolwiek innego”.

W związku z tym dotyczy to nie tylko odbiorców gazu, ale wszystkich. Obliczenia, ile będzie kosztować nowy podatek dla konsumentów, szybko się rozprzestrzeniają. Dla gospodarstwa domowego o zużyciu 20 000 kWh, czyli 576 euro rocznie, 144 euro na gospodarstwo domowe. Dozwolony UE nie nalicza podatku VAT od niemieckich podatków, poziomy odpowiednio się zmniejszają. Habeck natychmiast ogłosił ulgę, której nie było. Obiecał wspólny „cel” pomocy dla osób w dużym stresie. W tweecie Scholz mówił o pełnym pakiecie pomocy. Niemniej jednak krytyka jest świetna – a żądania nie są krótkie.

READ  Moraviki ostrzega UE, aby nie rozpoczynała „trzeciej wojny światowej”

Ceny gazu – Habeck zgadza się: mogą pojawić się kolejne opłaty

Przekrój ostrzeżeń pochodzi z obu kierunków ofiar. Stowarzyszenia społeczne, ale na przykład lewica potrzebuje nowych modeli dla rodzin słabych finansowo. A CSU Wzywam pomocy. Z drugiej strony branża już znajduje się w nowych problemach.

Nawiasem mówiąc, nie jest jasne, czy pojawią się dodatkowe koszty z powodu dopłaty za gaz. „Ta opłata nie jest jedyną, jaka istnieje” – przyznał Habeck – choć być może najbardziej znaczący. Jako przykład podał podatek magazynowy. Komunikat w tej sprawie zostanie wydany „wkrótce”. Niektóre kwoty są „stare”, ale w większości są „zerowe”. Habeck nie chciał podawać żadnych punktów cenowych — ale „nie było jasne” co do wysokości dopłaty za gaz.

Dopłata za gaz: ulga dla prywatnych odbiorców gazu – poniedziałkowe żądania i pomysły

 • Grupa społeczności: Verdi Union wymyślił limit ceny gazu dla „normalnego zużycia” dla czteroosobowej rodziny na poziomie 12 000 kWh. Koszty tej ilości gazu powinny zostać ograniczone do poziomu z 2021 roku.
 • Zastrzyk funduszy gdzie indziej: Lider Partii Zielonych Ricardo Long wyjaśnił: „Oprócz znacznie zwiększonej przystępności cenowej mieszkań lub wyższych zasiłków na dzieci, odpowiednia byłaby również nowa wersja ryczałtowej stawki cen energii”. FDP od razu nabrało podejrzeń. W osobie swojego szefa, Adolfa Bauera, Związek Społeczny Niemiec wezwał do „sztywnych stawek przeciwdziałania ubóstwu”, wprowadzenia podstawowej ochrony dzieci, reformy mieszkaniowej i ryczałtu energetycznego w wysokości 300 euro dla mieszkańców Funke. Gazety Emerytura.
 • Obniżenie podatku VAT: Koszt z dopłat Podatek od wartości dodanej od dopłat to tylko jeden punkt wyjścia: stowarzyszenie przemysłu energetycznego BDEW zaproponowało zmniejszenie wszystkich podatków od wartości dodanej od cen gazu i energii elektrycznej do siedmiu procent przez co najmniej dwa lata. . Zyskają na tym również firmy.
 • Duży pakiet ulgi: „To brak szacunku, by oferować dopłatę do gazu bez jednoczesnego planu pomocowego” – powiedział dpa Alexander Dobrind, szef komitetu regionalnego CSU. Pilnie potrzebny jest pakiet pomocowy. W przeciwnym razie koszty energii staną się pułapką ubóstwa wielu rodzin. Polityk CSU nadal był niekonkretny.
 • Finansowanie poprzez podatki zamiast dopłat: Ekspert ds. energii Udo Sieverding z Centrum Konsumenckiego NRW skrytykował niesprawiedliwość w modelu alokacji. Każdy, kto ogrzewa węglem, olejem lub pompą ciepła, ma szczęście – powiedział stacji telewizyjnej Phoenix. Odbiorcy gazu rozliczali się za złe decyzje, których nie podjęli: „Więc finansowanie podatkowe byłoby lepsze”. Lider Zielonych Long również rozważał rozwiązanie podatkowe — ale w inny sposób: jedno Podatek od nadwyżek związanych z wojną Może pomóc „uwolnić osoby najbardziej narażone na wzrost cen”.
 • Inne metody obliczeniowe: Lewicowcy byli sceptycznie nastawieni do arytmetycznych sposobów pobierania dodatkowych opłat. „Rachunki wydają się bardzo arbitralne. Jeśli dostawcy, którzy nie są na minusie, mogą pobierać opłatę, jest to przeciwko obywatelom” – powiedział Dietmar Bartsch, przewodniczący komisji parlamentarnej. Nie podał też żadnych szczegółów. Bartsch zagroził protestom: „Potrzebujemy gorącej jesieni protestów przeciwko polityce energetycznej rządu federalnego”. Podobnie jak Long, lider partii Martin Shirdevan również rozważał podatek od nadmiernych zysków. Potępił to jako „brzmiące pomieszczenie” w twarz, zwłaszcza rodzin o niskich dochodach.
 • Odroczenie do pakietu ulgowego: Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi – dlatego rząd powinien odłożyć wprowadzenie opłaty, Federacja Konsumentów zażądała: „Opłatę należy finansować do czasu, gdy Koalicja będzie mogła przedyskutować dodatkowe środki pomocy”.
READ  Były minister spraw wewnętrznych: Schiele oskarża Niemców o gloryfikację wojny

Dopłata gazowa dla przemysłu – wymagania gospodarki:

 • Ulga dla instytucji: Stowarzyszenie Niemieckich Związków Przemysłowo-Handlowych wskazało na rosnące koszty dla firm. „Poziom cen gazu osiągnął poziom krytyczny, ale w wielu przypadkach poziom zagrażający istnieniu firmy” – wyjaśnił prezes DIHK Peter Adrian. „Gospodarka pilnie potrzebuje jasności co do ogłoszonych właśnie środków pomocowych, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zamknięcia zakładów i przestojów produkcyjnych”.
 • Przedłużenie czasu: Konfederacja Przemysłu Niemieckiego specjalnie zwróciła się o wsparcie dla firm potrzebujących ochrony. „Politycy powinni przedłużyć dopłatę poza 2024, ponieważ koszty przerosną wiele firm” – powiedział zastępca dyrektora generalnego Holger Lösch.
 • Wsparcie dla firm zmagających się z trudnościami: Towarzystwa mieszkaniowe zwróciły się o pomoc finansową do rządu. Są one szczególnie dotknięte, „ponieważ już muszą finansować gwałtownie rosnące koszty, płacąc znacznie więcej dostawcom” – wyjaśnił Axel Gedaschko, szef stowarzyszenia GdW. Niektóre przedsiębiorstwa budownictwa społecznego mają już poważne problemy finansowe z powodu wysokich zaliczek. „Więc pierwszym krokiem powinny być programy gwarancyjne chroniące płynność firm mieszkaniowych, które są zagrożone upadłością.”

Podatek gazowy trafia do Niemiec: Habeck atakuje Putina i jego poprzedników

Jednak była też zachęta. W przypadku przyznania zwolnienia podatkowego wzrośnie ryzyko upadłości dostawców. „Klienci będą musieli podpisać nowe umowy z wyższymi dziennymi cenami”, powiedział kilski ekonomista Stefan Kooths. Ostatecznie wzrost cen nie wynika z dopłaty gazowej, ale z wyższych cen importowych gazu ziemnego. „Jeżeli dostawcy gazu mieliby przerzucić całkowitą dopłatę za gaz w wysokości 2,419 centów za kilowatogodzinę na klientów na całym świecie, powinno to podnieść wskaźnik inflacji o prawie jeden punkt procentowy (0,9 punktu procentowego) do końca roku” – wyliczył Cooths. .

Ten model zawiódł. I nie wróci.

Habeck bez wątpienia był winny tej sytuacji: Władimir Putin, a przynajmniej pośrednio poprzednie rządy. Partia Zielonych powiedziała, że ​​Putin prowadzi „wojnę gospodarczą”. Jednocześnie Niemcy „stworzyły model biznesowy, który jest w dużej mierze zależny od taniego rosyjskiego gazu” – „Ten model zawiódł. Nie wróci” – podkreślił Habeck. (Materiał z Fn, AFP i dpa)

READ  ETS: Polska powinna natychmiast zaprzestać wydobycia węgla brunatnego w Troi
Continue Reading

Top News

Śląsk 1920: b. porucznik niemiecki prowadzi bunt

Published

on

Szef dnia Powstanie na Śląsku

Były niemiecki porucznik dowodził Polską

Alphonse Skrzepniok musiał wziąć rok wolnego od szkoły z powodu słabej znajomości języka niemieckiego. W czasie I wojny światowej awansował do stopnia oficera Armii Cesarskiej. Od 1919 do 1921 dowodził trzema propolskimi powstaniami na Górnym Śląsku.

III_powstanie_śląskie_-_Maxim_wz._08_w_powstańczej_akcji_nad_Odrą  III_powstanie_śląskie_-_Maxim_wz._08_w_powstańczej_akcji_nad_Odrą 

19 sierpnia 1920: Propolscy powstańcy pod dowództwem Alfonsa Skrzepnioka rozpoczynają II Powstanie Śląskie.

Źródło: Wikimedia / Domena publiczna

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

Odwołalna zgoda na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych jest wymagana, ponieważ zewnętrzni dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody w celu wyświetlenia treści osadzonych. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „on”, zgadzasz się na to (która może zostać odwołana w dowolnym momencie). Obejmuje to Twoją zgodę na przekazywanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do Stanów Zjednoczonych, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a RODO. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Swoją zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie za pomocą przełącznika na dole strony i poprzez Prywatność.

DNakłanianie to mistyfikacja. 15 sierpnia 1920 r. niemieckie gazety donosiły, że oddziały Armii Czerwonej zdobyły Warszawę, stolicę Polski. Napięta sytuacja na Górnym Śląsku, w południowo-wschodniej części historycznego regionu Śląska wokół Oppeln i Kattowitz, niezwykle zróżnicowanego etnicznie, wystarczyła, aby ten tlący się konflikt otwarcie wybuchł.

16 sierpnia Wojsko Polskie rozpoczęło ostatecznie udaną kontrofensywę. Zanim jednak wieści o tym dotarły do ​​Górnego Śląska, proniemieckie milicje już tam zaczęły buntować się, przewidując rychły upadek znienawidzonego przez nich polskiego państwa narodowego.

Zamieszki w Katowicach 1920, sierpień 1920 Powstania polskie protestują przeciwko zbliżającym się głosowaniu na Górnym Śląsku. - Demonstracja Niemców przeciwko działaniom rządu polskiego na Górnym Śląsku (okupacja przez wojska polskie), Katowice Ring.- fot. sierpień 1920 r.

Pocztówka obrazkowa z Katowic 1920

Źródło: Image-Alliance / AK-Images

Zaatakowana została także siedziba przedstawiciela Francji w Katowicach; Uchodził za wroga, ponieważ jednym z jego zadań było przygotowanie referendum w sprawie podziału Górnego Śląska na część niemiecką i polską. Jego siły bezpieczeństwa walczyły, zabijając do dziesięciu napastników i przypadkowych osób. W „reakcji” na to tłum pobił na śmierć znanego polskiego lekarza Andrzeja Mielęckiego; Miał za zadanie opatrywać rannych Niemców.

W rezultacie w nocy z 18 na 19 sierpnia siły propolskie postanowiły zaryzykować drugie powstanie. Pierwsza próba przejęcia władzy na Górnym Śląsku, stwarzająca warunki do przyłączenia się do odradzającej się Polski, zakończyła się niepowodzeniem niemal dokładnie rok wcześniej. Już wtedy podżegano do gwałtownych ataków – a dokładniej przeciwko strajkującym polskim robotnikom w kopalni Myslowitz, które doprowadziły do ​​(co najmniej) dziesięciu ofiar śmiertelnych.

Podobnie jak 1919 przywódca nowego, II powstania śląskiego Alfons Zgrzebniok (1891-1937). 28-latek pochodzi z zagorzałej propolskiej rodziny. Dorastając jako najstarszy syn w rodzinie z trzema braćmi i pięcioma siostrami, jego przejście do (niemieckojęzycznego) gimnazjum na pruskim Śląsku prawie się nie powiodło z powodu niewystarczającej znajomości języka niemieckiego. Dopiero po roku nauczania mógł wstąpić do liceum w Rasipore (Ratipore). Tam został prawie wydalony z powodu swoich polskich przekonań nacjonalistycznych.

Alphonse_Zgrzebniok

Alphonse Skrzepniok (1891–1937) w mundurze kapitana armii polskiej

Źródło: Wikimedia / Domena publiczna

Przezwyciężył to iw 1909 zdał maturę. Alphonse jako pierwszy w rodzinie uczęszczał na pobliski uniwersytet Uniwersytet Wrocławski (Rokla). Pozostał wierny swoim wewnętrznym przekonaniom i wstąpił do tajnej organizacji nacjonalistycznej, która dążyła do pokojowego przebudzenia państwa polskiego.

W sierpniu 1914 został powołany do armii pruskiej i przez następne cztery lata walczył zarówno w okopach na froncie zachodnim, jak i w wojnie mobilnej na wschodzie. Został trzykrotnie ranny i awansował z szeregowca na porucznika, co jest rzadkim wyczynem. Tuż po zakończeniu wojny ostatecznie stanął po stronie Polskiego Ruchu Narodowego. Posługując się taktyką, pozyskiwał broń z niemieckich zapasów i organizował grupy zadaniowe.

Ale kilka dni później niemieckie jednostki, składające się głównie z Freikorps oficjalnie rozwiązanych, ale wciąż aktywnych żołnierzy pierwszej linii, zmiażdżyły rebeliantów. Jednak według bardziej niejasnych szacunków, w 1919 r. pod dowództwem Zgrzebnioka około 23 000 „buntowników” (określenie powszechnie używane) stanęło na Śląsku wobec około 35 000 uzbrojonych Niemców.

Powstania polskie w sierpniu 1920 r. przeciwko nadchodzącym wyborom na Górnym Śląsku. Most kolejowy pod Opolem został wysadzony przez polskich nacjonalistów. Fotografia.

Most kolejowy wysadzony podczas II powstania śląskiego

Źródło: Film Alliance / AK-Films

Rok później buntowników jest bardzo niewielu. Ale tym razem koniec wojny, ponownie koordynowany przez Alphonse’a Skrzepnioka ze strony polskiej, był dla nich bardzo udany. Ponieważ pięć dni później zdominowana przez Francuzów Komisja Tymczasowa zmusiła jednostki niemieckie do mobilizacji. Nie naruszając obiecanego referendum, Zgrzebniok zakończył wszelkie brutalne działania. Jako nowe siły bezpieczeństwa utworzono mieszaną niemiecko-polską „policję wyborczą”, która faktycznie zapewniała pokój na Górnym Śląsku do marca 1921 r.

Zgodnie z polską tradycją, II Powstanie Śląskie z 1920 r., w którym zginęło co najmniej 35 osób, a kilkaset zostało rannych, było jedną z najbardziej udanych akcji w ramach tworzenia państwa narodowego w latach 1918-1921. Musisz się podzielić.

W III powstaniu śląskim po referendum w marcu 1921 r. Zgrzebniok znów działał, tym razem jako naczelny wódz powstańców. Po niesatysfakcjonującym, ale pomyślnym dla Polski wyniku rozbioru Górnego Śląska na wschód od Buthen (Pydom) i Hindenburg OS (Jabrz), 31-latek przez kilka lat pracował jako nauczyciel.

Najwyraźniej to go nie satysfakcjonowało, bo porzucił szkołę i ponownie zaczął działać na różnych stanowiskach na rzecz polskich spraw nacjonalistycznych, m.in. jako oficer wywiadu. Gdańsk to wolne miasto (Gdańsk). Alphonse Skrzepniok zmarł na początku 1937 roku w wieku 45 lat. Odsłonięcie jego tablicy, zapowiedziane 3 września 1939 r., nie nastąpiło przez ponad pół wieku, 20 kwietnia 1992 r.

„Historia świata” można również znaleźć na Facebooku. Cieszymy się z opcji.

READ  ETS: Polska powinna natychmiast zaprzestać wydobycia węgla brunatnego w Troi
Continue Reading

Top News

RKI wzywa do szczepień: Ogólnokrajowa siedmiodniowa częstość występowania nadal spada

Published

on

RKI wzywa do szczepień
Wydarzenia siedmiodniowe w całym kraju nadal spadają

RKI informuje, że presja na infekcje utrzymuje się na wysokim poziomie we wszystkich grupach wiekowych – chociaż liczba infekcji ponownie spada. Dlatego ci, którzy nie są zaszczepieni, są bardziej narażeni na ciężką chorobę. Tymczasem podlinia Omicron BA.5 zastępuje wszystkie inne warianty.

Według Instytutu Roberta Kocha (RKI), liczba przypadków korony ponownie spadła w ostatnim tygodniu. Według tygodniowego raportu firmy, ogólnokrajowe wydarzenia siedmiodniowe spadły o 18 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem (PDF), który odnosi się do tygodnia 8-14 sierpnia. Liczba zarejestrowanych nowych zakażeń koronawirusem na 100 000 osób wyniosła 356 w ciągu tygodnia. Można jednak założyć, że istnieje duża liczba niezgłoszonych przypadków.

„Pomimo spadku liczby zachorowań, presja na infekcje pozostaje wysoka w populacji ogólnej we wszystkich grupach wiekowych”, pisze RKI i zachęca do ponownego szczepienia: „Ponadto nieszczepione osoby w każdym wieku są narażone na znaczne ryzyko ciężkiej postaci choroba Covid-19.”

Jakiś czas temu Komisja ds. Standardowych Szczepień (STIKO) zaleciła drugą szczepionkę przypominającą dla grup ryzyka i osób powyżej 60 roku życia, aby chronić je przed poważnymi chorobami. Wcześniej to zalecenie było stosowane w przypadku grup ryzyka i osób powyżej 70 roku życia.

Podlinia BA.5 firmy Omicron, która dominuje w Niemczech od połowy czerwca, całkowicie wyparła pozostałe kategorie z 95-procentowym udziałem w pierwszym tygodniu sierpnia. Ich udziały ponownie nieznacznie wzrosły, natomiast kategorie BA.2 i BA.4 spadły w ciągu tygodnia o 1,1 i 3,7 proc.

Według RKI, podlinia BA.2.75, która jest szeroko rozpowszechniona w Indiach, została do tej pory wykryta dziesięciokrotnie w losowej próbie w Niemczech. W przypadku dominującym BA.4/BA.5, takim jak Niemcy, BA.2.75 nie zaobserwowano jeszcze przewagi wzrostu.

READ  ETS: Polska powinna natychmiast zaprzestać wydobycia węgla brunatnego w Troi
Continue Reading

Trending