Connect with us

science

Chiny chcą po raz pierwszy odwiercić się w płaszczu Ziemi

Published

on

Chiny chcą po raz pierwszy odwiercić się w płaszczu Ziemi
 1. Strona główna
 2. świat

Statek wiertniczy Mingxiang podczas ceremonii chrztu w grudniu w Guangzhou. © Huang Jubao/Imago

Chiny zaprezentowały nowy statek wiertniczy z bardzo szczególną misją: po raz pierwszy w historii ludzkości dotrzeć do płaszcza Ziemi. Tłem jest międzynarodowy wyścig do głębin.

Za pomocą nowego specjalnego statku Chiny chcą po raz pierwszy przewiercić skorupę ziemską i tym samym przebić się przez płaszcz Ziemi. Chińska agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że ​​statek o nazwie „Mingxiang” (Dream) – pierwszy samodzielnie skonstruowany statek wiertniczy w Chinach – wyruszył niedawno w swój pierwszy rejs testowy.

Gigant o długości 180 metrów i szerokości 33 metrów powinien móc przepłynąć 15 000 mil morskich i działać przez 120 dni bez konieczności powrotu do portu. Ale to, co naprawdę robi wrażenie, to deklarowana wydajność wiercenia statku. Mówi się, że jest w stanie wiercić otwory na głębokość do 11 000 metrów – podaje Xinhua. To uczyniłoby go zdecydowanie liderem.

Dzięki tym głębokim odwiertom naukowcom udało się pobrać bezpośrednie próbki z płaszcza Ziemi. Przewiduje się na przykład uzyskanie nowego wglądu w procesy prowadzące do trzęsień ziemi, erupcji wulkanów i ruchu płyt tektonicznych.

Poprzedni rekord głębinowy ustanowił w 2019 roku japoński statek „Chikyo” ze studnią głęboką na 3250 metrów. Stary amerykański statek badawczy „Geoid Revolution” osiągnął niedawno głębokość około 2000 metrów. Obydwa statki są częścią Międzynarodowego Programu Odkryć Oceanów (IODP), stowarzyszenia zrzeszającego 20 krajów, które wspólnie badają oceany.

Jak otrzymywać newsletter Table.Media

Ta analiza jest fałszywa IPPEN.MEDIA W ramach współpracy z Chiny. Profesjonalny stół odprawowy Wcześniej – opublikowałem to jako pierwszy Chiny.stół W dniu 3 stycznia 2024 r.

Odbierać Bezpłatny dostęp przez 30 dni Więcej ekskluzywnych informacji znajdziesz w Table.Media Professional Streszczenia – istotne dla osób podejmujących decyzje w obszarach biznesu, nauki, polityki, zarządzania i organizacji pozarządowych.

READ  Wskazówki żywieniowe w reumatoidalnym zapaleniu stawów – praktyka uzdrawiania

Wyścig na ziemię

Teraz Chiny również angażują się w Mengxiang i wydają się mieć duże ambicje. Statek może „przebić się przez skorupę ziemską aż do górnego płaszcza” – napisała agencja informacyjna Xinhua, powołując się na anonimowe źródła. Chiny będą pierwszym krajem, który odniesie sukces w tej złożonej misji.

Pokolenia naukowców badały już wewnętrzne funkcjonowanie naszej planety. Podobnie jak w przypadku wyścigu na Księżyc, już podczas zimnej wojny toczyła się intensywna rywalizacja o płaszcz Ziemi – ale jak dotąd bez powodzenia.

Skorupa jest zewnętrzną warstwą Ziemi i tworzy stałą powierzchnię, na której żyjemy. Rozpoczyna się na powierzchni Ziemi i rozciąga się aż do tzw. nieciągłości Mohorovičicia (w skrócie „Moho”). Jest to granica pomiędzy skorupą ziemską a leżącym pod nią płaszczem.

Wielkim celem geologów jest penetracja rzeki Moho, której głębokość różni się znacznie w zależności od położenia geograficznego. Na lądzie często trzeba kopać na głębokość od 30 do 50 kilometrów, aby dostać się do Moho, podczas gdy na dnie morskim głębokość wynosi od pięciu do dziesięciu kilometrów.

Wiercenie w oceanie jest wygodniejsze

Właśnie dlatego w latach sześćdziesiątych Stany Zjednoczone próbowały szczęścia w odwiertach oceanicznych. Projekt Mohole był realizowany na Oceanie Spokojnym. Pomimo pewnych sukcesów naukowych, ze względu na wysokie koszty i trudności techniczne zatrzymano go przed dotarciem do Moho.

W latach 70. XX w. rozpoczęto realizację radzieckiego projektu dotyczącego „głębokiej studni Kola”, która na Półwyspie Kolskim osiągnęła głębokość 12 262 metrów. Do dziś jest to najgłębsza studnia na świecie, ale nie dotarła też do rzeki Moho.

Chociaż międzynarodowe badania skorupy ziemskiej trwają, inne metody okazały się skuteczniejsze w zrozumieniu właściwości płaszcza ziemskiego. Niektóre badania sejsmiczne dostarczyły cennych spostrzeżeń.

READ  Cosmic Shadow Play w maju: Całkowite zaćmienie Księżyca w Europie Środkowej

Jednak Międzynarodowy Program Odkryć Oceanów nie porzucił swojego pierwotnego celu. Prace trwają, aż do płaszcza Ziemi. Wyścig do środka Ziemi wkracza teraz w kolejną rundę z Chińczykami.

Kop głęboko, nawet w ziemi

Pekin nie ukrywa jednak, że poza zainteresowaniami naukowymi realizuje także interesy gospodarcze. Statek „Mengxiang” ma na celu pomóc w rozwoju zasobów energii na morzu i przyczynić się do „narodowego bezpieczeństwa energetycznego”. Mając to na uwadze, prowadzi się wiele odwiertów nie tylko w oceanie, ale także na lądzie.

Chińscy inżynierowie rozpoczęli w lipcu ubiegłego roku nowy projekt głębokich wierceń. Chcą wywiercić otwór na głębokość 10 520 metrów w skorupie ziemskiej w Basenie Syczuan w południowo-zachodnich Chinach. Obszar ten jest ważnym obszarem wydobycia gazu i inżynierowie spodziewają się tam występowania złóż gazu ziemnego. Krótko wcześniej Chiny rozpoczęły kolejny projekt wiertniczy w Basenie Tarim w północno-zachodnich Chinach. Głębokość superodwiertu wyniesie 11 100 metrów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Objawy cukrzycy: Powinieneś rozpoznać te pierwsze objawy

Published

on

Objawy cukrzycy: Powinieneś rozpoznać te pierwsze objawy

Według German Diabetes Aid cukrzyca jest chorobą szeroko rozpowszechnioną, na którą w samych Niemczech cierpi około 11 milionów osób. Ponadto coraz więcej młodych ludzi zapada na choroby metaboliczne.

Wczesne wykrycie jest szczególnie ważne w profilaktyce. Szanse na wyzdrowienie są szczególnie duże w przypadku osób z wczesną cukrzycą typu 2, zwaną stanem przedcukrzycowym. Kluczowe jest przejście do jednego Styl życia z odpowiednią aktywnością fizycznąJeden Zbilansowana dieta I Unikaj niektórych pokarmów. Prawidłowe rozpoznawanie objawów Cukrzyca typu 1 Z drugiej strony może uratować życie – nie wspominając dobrze dostosowanego leczenia.

Ale jakie są pierwsze objawy cukrzycy, o których warto wiedzieć i jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia poziomu cukru we krwi?

Cukrzyca typu 1: Pierwsze objawy są pomijane, zwłaszcza u dzieci

Przerażający wpływ pandemii korony: wirus podwoił liczbę przypadków cukrzycy typu 1 u dzieci Niemieckie Stowarzyszenie Diabetologiczne (DG) pisze. Ponieważ objawy nie zostały rozpoznane lub zignorowane, a także dlatego, że pójście do lekarza w czasie izolacji wiązało się z ryzykiem infekcji. Niebezpieczny rozwój, bo cukrzyca typu 1 jest jedną z nich Leczenie cukrzycy poprzez podawanie insuliny niezbędny. Jeśli tego nie zrobimy, zdaniem DGG wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń metabolicznych, tzw. kwasicy ketonowej, która może doprowadzić do śmiertelnej śpiączki cukrzycowej. Zaburzenia funkcji poznawczych mogą być również skutkiem nieleczonej cukrzycy typu 1.

tak jak Typowe objawy ciężkiej śpiączki cukrzycowej Daje również DDG mdłości Lub Wymioty, Szybkie oddychanie I jeden Kwaśny zapach acetonu Oddychania. Według Generalnej Dyrekcji Zarządzania w takich przypadkach zakażone dzieci wymagają natychmiastowej opieki medycznej.

Cukrzyca typu 2 rozwija się stopniowo

W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, cukrzyca typu 2 może pozostać niewykryta przez wiele lat. Niebezpieczeństwo polega na tym, że choroba, która początkowo rozwija się stopniowo, przekształci się w poważną cukrzycę, w wyniku której w organizmie rozwinie się nieodwracalna insulinooporność, którą należy leczyć insuliną przez całe życie.

READ  Czy stres prowadzi do niepłodności? | zdrowie

Oprócz predyspozycji genetycznych wg Federalne Ministerstwo Zdrowia Otyłość i brak ruchu to dwie główne przyczyny cukrzycy typu 2. Jednak niezrównoważona dieta, czyli dieta uboga w błonnik lub bogata w tłuszcz i cukier, a także palenie również sprzyjają rozwojowi „cukrzycy, która pojawia się w wieku dorosłym”. Ale jakie są ogólne objawy cukrzycy?

Cukrzyca: To są pierwsze objawy

Podobne objawy mogą wskazywać na cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2. Cztery główne znaki ostrzegawcze…

 • Pragnienie
 • Sika
 • Utrata wagi
 • wyczerpanie

…i uzupełniają go inne znaki, m.in.:

 • Słaba wydajność lub koncentracja
 • Zapominanie
 • Frustracja, a nawet depresja
 • Problemy ze wzrokiem
 • Nawracające infekcje
 • Słabe gojenie ran
 • Sucha skóra

Dla porównania: Według Federalnego Ministerstwa Zdrowia około 90 do 95 procent wszystkich przypadków cukrzycy dotyczy cukrzycy typu 2. Liczby te są problematyczne w profilaktyce cukrzycy, ponieważ wiele osób bez objawów trzeba przekonać do poddania się profilaktycznym badaniom przesiewowym. Jeden Rozpoznanie cukrzycy Jednocześnie jest szybkie w wykonaniu i można je otworzyć Cztery różne sposoby Być zdeterminowanym.

Przy okazji: oprócz zastrzyków z insuliny można to zrobić na różne sposoby Aby obniżyć poziom cukru we krwi. Dotyczy to również spożycia niektórych produktów spożywczych.

Continue Reading

science

Geniusz matematyczny sprawia, że ​​złożone zadania są dziecinnie proste. Porównanie geniuszy Dragon Ball — wykorzystuje piekielną spiralę Piccolo

Published

on

Geniusz matematyczny sprawia, że ​​złożone zadania są dziecinnie proste. Porównanie geniuszy Dragon Ball — wykorzystuje piekielną spiralę Piccolo

Gdzie były wyjaśnienia matematyczne oparte na Dragon Ball Z podczas moich egzaminów w szkole średniej?
Gdzie były wyjaśnienia matematyczne oparte na Dragon Ball Z podczas moich egzaminów w szkole średniej?

Następnym razem, gdy zostaniesz oskarżony o nieoglądanie anime, prawdopodobnie nie będziesz w stanie przedstawić wielu dowodów potwierdzających coś przeciwnego.

W końcu anime, które od razu pokazują swój dydaktyczny charakter, prawdopodobnie zostaną sklasyfikowane jako rzadkie. Ale przynajmniej istnieją pojedyncze przykłady, na przykład „Komórki w akcji”:

Polecane treści redakcyjne

Na tym etapie znajdziesz treści zewnętrzne z YouTube, które będą uzupełnieniem artykułu.
Możesz go ponownie wyświetlić i ukryć jednym kliknięciem.

Zgadzam się na wyświetlanie treści z YouTube.

Dane osobowe mogą być przekazywane do platform podmiotów zewnętrznych. Przeczytaj więcej o naszej polityce prywatności.

łączyć z Treści z YouTube'a

Przynajmniej nie używaliśmy Dragon Ball do nauki czegokolwiek o matematyce. Wydaje się, że istnieje scenariusz, w którym kanał TikTok jest…com.smartmath„Chce przybliżyć cię do wzoru na rachunku całkowym.

W niemal dwuminutowym klipie robi to wykorzystując jedną z najbardziej kultowych scen z Dragon Ball Z; Jest to walka pomiędzy Raditzem a duetem Son Goku i Piccolo.

Raditza można tu pokonać jedynie poprzez przetrzymywanie go w niewoli przez swojego młodszego brata Goku, podczas gdy Piccolo uderza ich obu atakiem zwanym Diabelską Spiralą.

Na podstawie przedstawionego problemu matematycznego jasne jest, że atak ten można zastosować do jasnego zademonstrowania działania rachunku całkowego.

Tylko w ten sposób można się dowiedzieć, czy demoniczny wir Piccolo „przybędzie” na czas, by pokonać Raditza.

I wyjaśnienie jest skuteczne, ponieważ filmy Smartmathe do „Mathematics with Dragon Ball” zostały bardzo dobrze przyjęte, co widać w komentarzach pod filmem na TikToku.

„To jest teraz mój temat z matematyki. Jestem w 100% szczery, kiedy mówię, że zrozumiałem tutaj więcej niż przez 6 tygodni lekcji”. „Con” od użytkownika to tylko jedna z wielu pieśni pochwalnych, które można tutaj znaleźć.

READ  Cynamon obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu – ćwiczenie lecznicze

Nic więc dziwnego, że na kanale Smartmathe znajduje się wiele innych scen Dragon Ball, które służą do takich wyjaśnień.

Jakie sceny z anime lub całe seriale miały na Ciebie wpływ na naukę w szkole?

Continue Reading

science

Regularne picie herbaty może zapobiec udarom

Published

on

Regularne picie herbaty może zapobiec udarom
 1. 24vita
 2. ochrona

Jedzenie i napoje, które pijesz, mają wpływ na ryzyko udaru. Aby temu zapobiec, regularnie pij herbatę.

Aby uchronić się przed udarem, należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia i nawykom. Ponieważ wg Niemiecka Fundacja Pomocy Udarowej Możesz wpływać na ryzyko udaru. Na przykład zaleca się częste ćwiczenia, umiarkowane picie alkoholu, rzucenie palenia, a w przypadku nadwagi – utratę wagi. Powinieneś także regularnie pić herbatę, ponieważ może to również zmniejszyć ryzyko udaru.

Zapobieganie udarom i długowieczność: Pij herbatę trzy razy w tygodniu

Osoby regularnie pijące herbatę są mniej narażone na udar. © Zoonar.com/Maren Zima/IMAGO
 • Jak wynika z artykułu w czasopiśmie specjalistycznym, można regularnie pić herbatę, zwłaszcza zieloną Europejskie czasopismo kardiologii prewencyjnej opublikowany Zostań Z udziałem ponad 100 000 uczestników z Chin, których celem jest zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i różnych przyczyn śmierci.
 • Naukowcy podzielili uczestników, których badali przez siedem lat, na dwie grupy: tych, którzy pili herbatę regularnie (co najmniej trzy razy w tygodniu) i tych, którzy pili ją rzadko. Na podstawie wyników naukowcom udało się zidentyfikować pewne skutki.
 • Ostatecznie u osób regularnie pijących herbatę ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru było o 20% mniejsze w porównaniu z osobami, które rzadko piły herbatę.
 • Osoby regularnie pijące herbatę były o 22% mniej narażone na śmierć z powodu zawału serca lub udaru mózgu.
 • Śmiertelność w grupie osób regularnie pijących herbatę była o 15% niższa w porównaniu z grupą kontrolną.
 • Pozytywne skutki zdrowotne były bardziej widoczne w przypadku herbaty zielonej niż czarnej, ponieważ zielona herbata zawiera więcej korzystnych dla zdrowia polifenoli.
 • Liście herbaty zawierają przeciwutleniacze, które zmniejszają stany zapalne, a tym samym pomagają w zapobieganiu chorobom.
 • Badanie sugeruje, że regularne picie herbaty może przedłużyć życie i szacuje, że osoby regularnie pijące herbatę mają dłuższą średnią długość życia.
 • Jednakże na wyniki mogą mieć wpływ różne nawyki picia herbaty oraz spożycie innych pokarmów i napojów bogatych we flawonoidy w różnych regionach.
 • Należy zauważyć, że właściwości zdrowotne herbaty mogą być odmienne w świecie zachodnim, gdyż tutaj bardziej popularna jest herbata czarna, często spożywana z mlekiem i cukrem.
READ  Przejście gwiazdy może oznaczać koniec Układu Słonecznego

Nie przegap okazji: wszystko, co dotyczy zdrowia, znajdziesz w biuletynie naszego partnera 24vita.de.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Redaktorka napisała ten artykuł, a następnie wykorzystała model języka AI do ulepszenia według własnego uznania. Wszystkie informacje zostały dokładnie sprawdzone. Więcej informacji na temat naszych zasad dotyczących sztucznej inteligencji można znaleźć tutaj.

Continue Reading

Trending