Connect with us

science

Celem jest zostanie astronautą: cudowne dziecko Adela studiowała matematykę w wieku 13 lat

Published

on

Celem jest zostanie astronautą: cudowne dziecko Adela studiowała matematykę w wieku 13 lat

Cel astronauty
Cudowne dziecko Adela studiowała matematykę w wieku trzynastu lat

Adela Puteri jest bardzo utalentowana. Potrafi czytać w wieku czterech lat, aw wieku pięciu lat pochłania książki astrofizyka Stephena Hawkinga. 13-latek studiuje teraz na uniwersytecie. Jednak doktorat z matematyki i fizyki to jeszcze nie koniec sprawy.

Relaks, zakupy, oglądanie oper mydlanych – takie zajęcia są typowe dla nastolatków, ale Adela Poteri nie. 13-latka woli uczyć się chińskiego, mechaniki kwantowej czy książek słynnego astrofizyka Stephena Hawkinga. „To mój ulubiony świat”, mówi student w stołówce Uniwersytetu Hanowerskiego. Oczy Adeli błyszczą, gdy spaceruje po dziedzińcu głównego gmachu uczelni. 13-latka dobrze czuje się wśród uczniów – nawet wizualnie młoda kobieta z długimi kręconymi włosami nie różni się od swoich starszych koleżanek.

Adela Poteri jest bardzo utalentowana i zgodnie z definicją ekspertów mądrzejsza od większości populacji. Według Mensy, największej w kraju sieci zrzeszającej osoby utalentowane, za osobę utalentowaną uważa się iloraz inteligencji równy 130 lub wyższy. Osiąga to około 2,2% osób w Niemczech. Według Sabriny Henning, wiceprezes Niemieckiego Stowarzyszenia na rzecz Uzdolnionych Dzieci, w całym kraju jest około 300 000 uzdolnionych uczniów.

Według Henninga około 11 000 osób można sklasyfikować jako wysoce uzdolnionych. Będą miały IQ powyżej 145. Adela zdała cztery klasy i chciałaby od razu zdawać maturę. Jednak w Dolnej Saksonii potrzebny jest do tego dwuletni etap kwalifikacyjny, który rozpoczyna się dopiero po wakacjach. Równolegle z liceum, od semestru zimowego 2022/2023 nastolatek jest zapisywany jako student pierwszego roku matematyki. Zdała egzamin „Analiza 1”, teraz idzie za nim „Stochastics”.

Postanowiłem zostać astronautą.

Świadectwa mogłaby zdobyć później.Adela chce studiować matematykę i fizykę, napisać pracę doktorską z obu przedmiotów i odbyć staż eksperymentalny. „Dziewięć lat temu postanowiłam zostać astronautą” — mówi. Czterolatka potrafiła wówczas czytać, a gdy miała pięć lat poprosiła mamę o książki Hawkinga o wszechświecie.

Dzieci o wielu zainteresowaniach i talentach są czasami traktowane z podejrzliwością lub spotykają się z uprzedzeniami. Czy nie zostaną okradzeni z beztroskiego dzieciństwa? Czy jesteś pod szczególną presją z powodu licznych projektów edukacyjnych? Wręcz przeciwnie, mówi Henning. Ciągłe wyzwania w szkole są stresujące dla bardzo uzdolnionych dzieci, a nawet mogą powodować choroby: „Gdy cierpią z powodu braku wyzwań, nuda jest torturą. Osoby dotknięte chorobą walczą przez całe dni szkolne”. „To tak, jakbyśmy musieli ponownie siedzieć przez długi czas w szkole podstawowej, w której ćwiczy się alfabet” – dodaje Elsbeth Stern, profesor psychologii na ETH Zurich.

Adela jest zachwycona, gdy jej tygodniowy plan, którym zarządza na iPadzie, jest pełny. Jej rodzice finansują jej edukację online w kilku językach, w tym chińskim i koreańskim, a także Czarnogórze, który jest językiem ojczystym jej matki, oraz bośniackim, który jest językiem ojczystym jej ojca. Ponadto nastolatek gra na pianinie, saksofonie i gitarze, uwielbia śpiewać i rysować. „Kilka razy w tygodniu chodzę pobiegać z tatą” — mówi. Dwa razy w roku Adela spotyka się z Klausem Urbanem i wymienia z nim pomysły. Jako profesor prywatnej psychologii edukacyjnej na Uniwersytecie w Hanowerze, w latach 70. badał uzdolnienia.

„Jest bardzo zorganizowana i zorientowana na cel”

Jak mówi naukowiec: „Adela ma bardzo wysokie IQ, które ma też wiele innych osób. Co więcej, ma ogromny głód wiedzy i ogromną ciekawość”. 13-latek jest bardzo zdyscyplinowany, jeśli chodzi o naukę. „Jest bardzo zorganizowana i zorientowana na cel. Jednocześnie jej życzliwość, ciepło i towarzyska strona są absolutnie cudowne” — zachwyca się Urban. Niezwykłe jest również to, jak Adela dąży do celu, jakim jest zostanie astronautą. Urban mówi, że wiele osób, które osiągają doskonałość w określonej dziedzinie, dąży do swoich celów od dzieciństwa. Dla uzdolnionych dzieci nauka jest jak zabawa.

Jednak czasami na drodze starszych uczniów w szkole pojawiają się przeszkody. Badacz wywiadu krytykuje Sterna: „Ogólnie rzecz biorąc, wszystko w Niemczech jest bardzo zbiurokratyzowane”. Jeśli dziecko chce opuścić lekcję, należy złożyć wniosek do władz szkoły. „Według mnie powinno to być ustalane w poszczególnych szkołach przez psychologów znających się na nauce”.

Adela miała negatywne doświadczenia z poprzedniej szkoły, o których nie chce mówić na rozmowie kwalifikacyjnej na uczelni. Po wakacyjnej przerwie idzie do innego liceum iz optymizmem i nadzieją patrzy na nowy rok szkolny. Wolisz mówić o astronaucie Alexandrze Gerście, o którym pisałem w 2019 roku i od którego dostałem pocztówkę. „Chciałabym się z nim kiedyś spotkać, ale na pewno ma co najmniej tak napięty grafik jak mój” – podejrzewa Adela.

READ  Witamina B12 wpływa na chorobę Alzheimera | Miasto Zdrowia Berlin
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Nowe badanie odkrywa czynniki ryzyka chorób psychicznych

Published

on

Nowe badanie odkrywa czynniki ryzyka chorób psychicznych
  1. Strona główna
  2. świat

Naciska

Starożytne wirusy w naszych genach uznano za „śmieci DNA”. Jednak retrowirusy są bardziej aktywne niż oczekiwano i mogą odgrywać rolę w chorobach takich jak depresja.

LONDYN – To, czy ktoś cierpi na chorobę psychiczną, zależy od wielu czynników. Na przykład pandemia korony spowodowała szybki wzrost Według Światowej Organizacji Zdrowia. Nowe badanie pokazuje, że starożytne wirusy w naszym DNA mogą być również czynnikiem ryzyka chorób psychicznych. Może to zrewolucjonizować badania nad zdrowiem psychicznym.

Ukryte zagrożenia w DNA: retrowirusy sprzed milionów lat

Najpóźniej od czasów korony znane są różne sposoby przenoszenia wirusów: na przykład drogą powietrzną lub drogą kropelkową. Tak zwane ludzkie endogenne retrowirusy, w skrócie HERV, to starożytne wirusy przenoszone z pokolenia na pokolenie poprzez ludzki genom. Jej wiek jest wyjątkowy: studia Wyniki te sugerują, że większość tak zwanych insercji HERV do sekwencji ludzkiego DNA miała miejsce około 1,2 miliona lat temu.

„Do niedawna zakładano, że te «kopalne wirusy» to po prostu odpady DNA i nie pełnią żadnej istotnej funkcji w organizmie” – twierdzą badacze pod kierunkiem Rodrigo Duarte z King’s College, których badanie ujawniło nowe, przełomowe odkrycia.

the Projekt Human Gene Project już to ujawniłOkoło osiem procent naszych genów pochodzi z retrowirusów. Podobnie jak koniec maja Czasopismo branżowe Natura Opublikowane badanie Badanie wykazało, że te starożytne wirusy mogą pozostać aktywne. Prowokuje nawet choroby psychiczne, takie jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa czy schizofrenia. Naukowcy już wiedzieli, że zaburzenia psychiczne mają ważny składnik genetyczny. Jednak zespół badawczy kierowany przez Rodrigo Duarte z King’s College w Londynie zidentyfikował czynniki ryzyka.

Choroby psychiczne mogą mieć różne przyczyny. Badanie dostarcza nowych spostrzeżeń (Awatar) © IMAGO/Zoonar.com/Berit Kessler

Retrowirusy w mózgu: „Potencjał zrewolucjonizowania badań nad zdrowiem psychicznym”

Naukowcy pobrali pośmiertny materiał genetyczny z 792 mózgów, a także przeanalizowali dane z dużych badań genetycznych z udziałem dziesiątek tysięcy osób chorych psychicznie i zdrowych. Porównując to z bazą danych genomu, naukowcy byli w stanie określić, które z aktywnych genów tych ludzi mają pochodzenie wirusowe.

READ  Ilość przeciwciał we krwi może się zmieniać po zakażeniu koroną

Spośród tych przypadków badacze sklasyfikowali pięć jako „HERV wysokiego ryzyka”. Dwa retrowirusy są specyficzne dla schizofrenii, jeden jest powiązany z ryzykiem choroby afektywnej dwubiegunowej i schizofrenii, a jeden jest ważny w przypadku ciężkiej depresji. Jednak badanie nie dostarczyło dowodów na to, że retrowirusy mogą być również czynnikiem ryzyka ADHD lub autyzmu.

„Nasze wyniki sugerują, że te sekwencje wirusów prawdopodobnie odgrywają ważniejszą rolę w ludzkim mózgu, niż początkowo sądzono” – stwierdził jeden z autorów badania. Timothy Powell o wynikach. Douglas Nixon, inny współautor badania, skomentował: „Wierzymy, że lepsze zrozumienie tych starożytnych wirusów i znanych genów związanych z zaburzeniami psychicznymi może zrewolucjonizować badania nad zdrowiem psychicznym i doprowadzić do nowych metod leczenia i diagnostyki tych zaburzeń. ” . Aby lepiej zrozumieć funkcję HERV, potrzebne są dalsze badania.

Tymczasem nastąpił znaczny postęp w badaniach nad Long Covid. Naukowcy odkryli przyczynę podstępnej „mgły mózgowej”.

Continue Reading

science

Tajemniczy sygnał z kosmosu wprawia astronomów w zakłopotanie – „Nie potrafimy tego do końca wyjaśnić”

Published

on

Tajemniczy sygnał z kosmosu wprawia astronomów w zakłopotanie – „Nie potrafimy tego do końca wyjaśnić”
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Badania interesują się dziwnym sygnałem z kosmosu. „Sygnał nie przypomina niczego, co astronomowie widzieli wcześniej” – wyjaśnia Manisha Caleb, astrofizyk z Uniwersytetu w Sydney. (Awatar) © IMAGO/imageBROKER/Christian Peters

Naukowcy otrzymali tajemniczy sygnał z kosmosu. „To niepodobne do niczego, co astronomowie widzieli wcześniej” – mówi jeden z badaczy.

SYDNEY – Tajemniczy sygnał radiowy z kosmosu jest dla naukowców zagadką. Źródłem tego sygnału jest ciało niebieskie o nazwie ASKAP J1935+2148, znajdujące się w Galaktyce Drogi Mlecznej, około 15 820 lat świetlnych od Ziemi.

Pierwszego wykrycia tego dziwnego sygnału dokonał teleskop Australian Square Kilometre Array (ASKAP) w Australii Zachodniej. Manisha Kalb, astrofizyk z Uniwersytetu w Sydney, opisuje ten sygnał jako wyjątkowy: „Sygnał nie przypomina niczego, co astronomowie widzieli wcześniej”. „Nie tylko ma cykl trwający około godziny, ale w wielu obserwacjach widzieliśmy, że czasami emituje długie, jasne błyski, czasem szybkie, słabe impulsy, a czasem wcale” – dodaje. Do takich wyników naukowiec doszedł Na platformie Rozmowa rozdzielacz.

Co powoduje tajemniczy sygnał z kosmosu? Naukowcy nie są pewni

Caleb i jej zespół nadal nie są pewni, co dokładnie powoduje to zjawisko. „Nie możemy w pełni wyjaśnić, co się tutaj dzieje. Najprawdopodobniej jest to bardzo niezwykła gwiazda neutronowa, ale nie możemy wykluczyć innych możliwości”. W czasopiśmie specjalistycznym Astronomia przyrodnicza opublikowany.

Obiekt emitujący ten niezwykły sygnał został odkryty przez przypadek, podczas gdy zaobserwowano już zupełnie inny obiekt. Po przeanalizowaniu poprzednich obserwacji zespół badawczy stwierdził, że sygnał ma regularny cykl trwający 53,8 minuty. Odkrycie to potwierdziły dodatkowe obserwacje przy użyciu radioteleskopu MeerKAT w Republice Południowej Afryki.

Tajemniczy obiekt ma trzy różne stany

W ciągu ośmiu miesięcy zespół badawczy był w stanie zaobserwować trzy różne stany ciała: silne impulsy spolaryzowane liniowo, słabsze impulsy spolaryzowane kołowo lub fazy bez mierzalnych impulsów. Zachowanie ASKAP J1935+2148 kontrastuje z poprzednimi modelami gwiazd neutronowych, które zazwyczaj wykazują przewidywalne wzorce.

READ  Nasze zużycie wody przesuwa oś Ziemi - Wydobycie wód gruntowych przesuwa bieguny geograficzne o cztery centymetry rocznie

Zespół Caleba spekuluje, że sygnał pochodzi albo od niezwykłej gwiazdy neutronowej, albo od białego karła, choć to drugie jest mało prawdopodobne. „Jednym z wyjaśnień może być to, że obiekt jest częścią układu podwójnego gwiazd, w którym gwiazda neutronowa lub biały karzeł krąży wokół innej, niewidocznej gwiazdy” – sugeruje Caleb.

Co to jest gwiazda neutronowa?

NASA wyjaśnia, że ​​gwiazda neutronowa powstaje w wyniku śmierci gwiazdy o masie od 8 do 30 mas Słońca. Podczas eksplozji supernowej zewnętrzna materia gwiazdy zostaje wyrzucona w przestrzeń kosmiczną. Pozostałe pozostałości gwiazdy zapadają się pod wpływem własnej grawitacji, tworząc małe, bardzo gęste ciało – gwiazdę neutronową.

Istnieją różne typy gwiazd neutronowych: zwykłe gwiazdy neutronowe są rozmyte, podczas gdy pulsary emitują promieniowanie radiowe w wyniku swojej rotacji, podobnie jak latarnia morska emituje światło. Magnetary natomiast charakteryzują się niezwykle silnym, poruszającym się i wybuchowym polem magnetycznym. Wszystkie trzy typy gwiazd neutronowych zachowują się przewidywalnie.

„Ważne jest, abyśmy zbadali ten wcześniej niezbadany obszar”.

W swoim badaniu zespół badawczy podkreśla znaczenie badania tego zjawiska: „Ważne jest, abyśmy zbadali ten wcześniej niezbadany obszar przestrzeni parametrów gwiazd neutronowych, aby uzyskać pełny obraz ewolucji gwiazd neutronowych, a to może być ważnym źródłem informacji To.” „.

Nadal nie jest pewne, jak długo ASKAP J1935+2148 emituje sygnały radiowe, gdyż tego typu sygnałów zwykle się nie szuka. Można sobie wyobrazić, że w Drodze Mlecznej istnieje wiele innych podobnych obiektów, które nie zostały jeszcze odkryte. Niedawno inny zespół badawczy również odkrył niezwykłe sygnały we wszechświecie. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

science

Nowe badanie odkrywa czynniki ryzyka chorób psychicznych

Published

on

Nowe badanie odkrywa czynniki ryzyka chorób psychicznych
  1. Strona główna
  2. świat

Naciska

Starożytne wirusy w naszych genach uznano za „śmieci DNA”. Jednak retrowirusy są bardziej aktywne niż oczekiwano i mogą odgrywać rolę w chorobach takich jak depresja.

LONDYN – To, czy ktoś cierpi na chorobę psychiczną, zależy od wielu czynników. Na przykład pandemia korony spowodowała szybki wzrost Według Światowej Organizacji Zdrowia. Nowe badanie pokazuje, że starożytne wirusy w naszym DNA mogą być również czynnikiem ryzyka chorób psychicznych. Może to zrewolucjonizować badania nad zdrowiem psychicznym.

Ukryte zagrożenia w DNA: retrowirusy sprzed milionów lat

Najpóźniej od czasów korony znane są różne sposoby przenoszenia wirusów: na przykład drogą powietrzną lub drogą kropelkową. Tak zwane ludzkie endogenne retrowirusy, w skrócie HERV, to starożytne wirusy przenoszone z pokolenia na pokolenie poprzez ludzki genom. Jej wiek jest wyjątkowy: studia Wyniki te sugerują, że większość tak zwanych insercji HERV do sekwencji ludzkiego DNA miała miejsce około 1,2 miliona lat temu.

„Do niedawna zakładano, że te «kopalne wirusy» to po prostu odpady DNA i nie pełnią żadnej istotnej funkcji w organizmie” – twierdzą badacze pod kierunkiem Rodrigo Duarte z King’s College, których badanie ujawniło nowe, przełomowe odkrycia.

the Projekt Human Gene Project już to ujawniłOkoło osiem procent naszych genów pochodzi z retrowirusów. Podobnie jak koniec maja Czasopismo branżowe Natura Opublikowane badanie Badanie wykazało, że te starożytne wirusy mogą pozostać aktywne. Prowokuje nawet choroby psychiczne, takie jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa czy schizofrenia. Naukowcy już wiedzieli, że zaburzenia psychiczne mają ważny składnik genetyczny. Jednak zespół badawczy kierowany przez Rodrigo Duarte z King’s College w Londynie zidentyfikował czynniki ryzyka.

Choroby psychiczne mogą mieć różne przyczyny. Badanie dostarcza nowych spostrzeżeń (Awatar) © IMAGO/Zoonar.com/Berit Kessler

Retrowirusy w mózgu: „Potencjał zrewolucjonizowania badań nad zdrowiem psychicznym”

Naukowcy pobrali pośmiertny materiał genetyczny z 792 mózgów, a także przeanalizowali dane z dużych badań genetycznych z udziałem dziesiątek tysięcy osób chorych psychicznie i zdrowych. Porównując to z bazą danych genomu, naukowcy byli w stanie określić, które z aktywnych genów tych ludzi mają pochodzenie wirusowe.

READ  Zapalenie płuc u dzieci: prawidłowa interpretacja pierwszych objawów

Spośród tych przypadków badacze sklasyfikowali pięć jako „HERV wysokiego ryzyka”. Dwa retrowirusy są specyficzne dla schizofrenii, jeden jest powiązany z ryzykiem choroby afektywnej dwubiegunowej i schizofrenii, a jeden jest ważny w przypadku ciężkiej depresji. Jednak badanie nie dostarczyło dowodów na to, że retrowirusy mogą być również czynnikiem ryzyka ADHD lub autyzmu.

„Nasze wyniki sugerują, że te sekwencje wirusów prawdopodobnie odgrywają ważniejszą rolę w ludzkim mózgu, niż początkowo sądzono” – stwierdził jeden z autorów badania. Timothy Powell o wynikach. Douglas Nixon, inny współautor badania, skomentował: „Wierzymy, że lepsze zrozumienie tych starożytnych wirusów i znanych genów związanych z zaburzeniami psychicznymi może zrewolucjonizować badania nad zdrowiem psychicznym i doprowadzić do nowych metod leczenia i diagnostyki tych zaburzeń. ” . Aby lepiej zrozumieć funkcję HERV, potrzebne są dalsze badania.

Tymczasem nastąpił znaczny postęp w badaniach nad Long Covid. Naukowcy odkryli przyczynę podstępnej „mgły mózgowej”.

Continue Reading

Trending