Connect with us

Tech

Astronomowie odkrywają starożytną „martwą” galaktykę

Published

on

Astronomowie odkrywają starożytną „martwą” galaktykę

Podczas obserwacji prowadzonych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba astronomowie odkryli najstarszą nieaktywną galaktykę zwaną Jades-GS-Z7-01-QU. To drugie oszałamiające odkrycie nieaktywnej galaktyki po 2019 roku. Następnie badacze odkryli największą jak dotąd „martwą” galaktykę, XMM-2599.

Zaledwie 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu, około 13,8 miliarda lat temu, powstawanie nowych gwiazd w małej galaktyce nagle ustało. Wykazano to na podstawie obserwacji przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół badawczy przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Pierwsza uśpiona galaktyka, jaką kiedykolwiek odkryto

Galaktyka, skatalogowana jako Jades-GS-Z7-01-QU, jest pierwszą nieaktywną lub nieaktywną galaktyką – zwaną także „martwą” galaktyką – odkrytą jak dotąd we wszechświecie. Poprzedni zapis miał miejsce około 1,2 miliarda lat po Wielkim Wybuchu, czyli około 14 do 13,8 miliardów lat temu.

Według teorii Wielkiego Wybuchu Wszechświat w jednej chwili wyłonił się ze stanu ekstremalnej temperatury i gęstości. Zalążek wszechświata był znacznie mniejszy od atomu i zawierał całą materię i energię rozproszoną obecnie na miliardy lat świetlnych. Z tej materii powstało wszystko: słońce i gwiazdy, materia i promieniowanie oraz życie.

Astronomowie nie wiedzą, dlaczego powstawanie gwiazd w Jades-GS-Z7-01-QU nagle ustało. Nie spodziewali się, że taka „martwa” galaktyka będzie istnieć tak wcześnie we wszechświecie. Naukowcy w czasopiśmie twierdzą jednak, że w późniejszej erze kosmicznej ewolucji możliwe jest ponowne powstanie nowych gwiazd. „Natura” („Galaktyka, która niedawno zgasła 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu”).


Ciche galaktyki bez powstawania gwiazd

W naszej Galaktyce Drogi Mlecznej jest wiele obszarów, w których pod ciśnieniem obłoków gazu nieustannie tworzy się wiele nowych gwiazd. Nie dotyczy to jednak wszystkich galaktyk. Istnieją również ciche galaktyki, w których nie obserwuje się znaczącego powstawania gwiazd. Astrofizycy nie wiedzą jeszcze, dlaczego istnieje ta różnica i od kiedy istnieje w historii kosmosu.

READ  Helldivers 2 – Obligacje premium „Polar Patriots” zostały zakończone.„Bezpośrednia obserwacja nieaktywnych galaktyk we wczesnym Wszechświecie ma zatem ogromne znaczenie dla naszego zrozumienia powstawania i ewolucji galaktyk” – wyjaśnia Tobias Loeser z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii i jego współpracownicy.

Patrząc w kosmiczną przeszłość

Dlatego zespół wykorzystał Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba do poszukiwania galaktyk na ogromnych odległościach. Ponieważ w astronomii spojrzenie w wielką odległość jest także spojrzeniem w kosmiczną przeszłość.

Jeśli światło z galaktyki potrzebuje dziesięciu miliardów lat, aby dotrzeć do Ziemi, badacze widzą ten układ gwiezdny tak, jak wyglądał dziesięć miliardów lat temu.

Etapy ewolucji Wszechświata od Wielkiego Wybuchu, około 14 do 13,8 miliardów lat temu. Zdjęcie: NASA/WMAP

13,1 miliarda lat temu: Galaktyka Jades-GS-Z7-01-QU

Światło z galaktyki Jades-GS-Z7-01-QU, którą zespół właśnie odkrył, potrzebuje 13,1 miliarda lat, aby dotrzeć do Ziemi. Naukowcy przyglądają się epoce, w której Wszechświat miał około 700 do 800 milionów lat.

Jak podają Tobias Loeser i współpracownicy, galaktyka emituje promieniowanie, które wskazuje na krótką fazę aktywnego powstawania gwiazd. Loeser i jego współpracownicy spekulują, że powstawanie gwiazd mogło wyczerpać dostępny gaz w galaktyce szybciej, niż może napływać z zewnątrz.

Albo powstawanie gwiazd było tak gwałtowne, że energetyczne promieniowanie gorących młodych gwiazd wydmuchało gaz z galaktyki. A może nastąpił wybuch promieniowania z dużej czarnej dziury w centrum układu, który faktycznie zatrzymał powstawanie gwiazd.

Mała galaktyka z wczesnych stadiów kosmosu

Astronomów zaskakuje także niska masa całkowita Jades-GS-Z7-01-QU. Ma masę około 500 milionów mas Słońca i jest podobna pod względem wielkości do Małego Obłoku Magellana, galaktyki satelitarnej Drogi Mlecznej.

Wszystkie znane dotychczas ciche galaktyki w młodym wszechświecie są znacznie większe, a ich masy przekraczają dziesięć miliardów mas Słońca. Naukowcy podkreślają, że niska masa może sprawić, że galaktyka będzie szczególnie wrażliwa na efekty sprzężenia zwrotnego, które mogą prowadzić do zaprzestania powstawania gwiazd.

Młody wszechświat był kosmicznym kotłem

„Wydaje się, że w młodym wszechświecie wszystko działo się szybciej i bardziej dramatycznie” – mówi Tobias Loeser. „Galaktyki mogły w tym czasie szybciej przechodzić z fazy powstawania gwiazd do fazy spoczynku”.

READ  Strach przed ExoMars - spektrum nauki

Obecność tak masywnej galaktyki w tak wczesnym okresie stanowi poważne wyzwanie dla modeli astronomicznych, dodaje Gillian Wilson z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside.

XMM-2599: Wczesna „martwa” galaktyka-potwora

Artystyczna wizja „martwej” galaktyki XMM-2599 odkrytej w 2019 roku. Foto: NRAO/AUI/NSF, ur. Saxtona

Astronomowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside dokonali w 2019 roku podobnie oszałamiającego odkrycia, które obejmowało także „martwą” galaktykę. Zespół astronomów pod przewodnictwem Benjamina Forresta odkrył jak dotąd najbardziej masywną martwą galaktykę we wszechświecie, którą nazwał XMM-2599.

Jest to ogromna gromada gwiazd, w której nie ma aktywnego formowania się gwiazd. Badanie przeprowadzono w lutym 2020 roku „Listy z dziennika astrofizycznego” opublikowany.

Galaktyka XMM-2599 zaczęła być nieaktywna dwanaście miliardów lat temu

Podobnie jak znacznie mniejsza „martwa” galaktyka Jades-GS-Z7-01-QU, galaktyka powstała około miliard lat po Wielkim Wybuchu i dlatego jest uważana za kosmicznego Metuszelacha. Pomimo zaawansowanego wieku, gigantyczna galaktyka zawiera rekordową liczbę gwiazd. Prawie dwa miliardy lat po Wielkim Wybuchu — 12 do 11,8 miliarda lat temu — XMM-2599 zawierał ponad 300 miliardów mas Słońca.

Kiedy Wszechświat miał mniej niż miliard lat, galaktyka ta wytwarzała gwiazdy o masie większej niż tysiąc Słońca rocznie. Tempo powstawania gwiazd jest bardzo wysokie. Nasza galaktyka Droga Mleczna produkuje tylko jedną gwiazdę rocznie, pomimo masy wynoszącej 1,5 biliona mas Słońca.

Dla informacji: Masy gwiazd i innych obiektów astronomicznych większych od planet są niewyobrażalnie duże. Aby przybliżyć jego wielkość, astronomowie wykorzystują Słońce i jego masę jako obiekt porównawczy. Zatem obiekt o masie dziesięciokrotnie większej od masy Słońca ma masę dziesięciokrotnie większą od masy Słońca.

Ale wtedy XMM-2599 nagle zatrzymał cały proces powstawania gwiazd. Wszechświat miał około 2 do 1,8 miliarda lat. Od tego czasu galaktykę uważa się za „martwą”, tj. nieaktywną i najbardziej masywną nieaktywną galaktykę w historii.

READ  Zdobądź smartfon ze średniej półki w najlepszych cenach

Informacje: Teoria Wielkiego Wybuchu

Teoria Wielkiego Wybuchu
Zgodnie z teorią Wielkiego Wybuchu nasz Wszechświat wyłonił się z niezwykle gorącego i gęstego stanu – Wielkiego Wybuchu – około 14 do 13,8 miliardów lat temu. „Hipoteza ta zakłada, że ​​cała materia we wszechświecie powstała w wyniku jednego wielkiego wybuchu w odległej przeszłości” – powiedział astronom i matematyk Fred Hoyle (1915-2001).

Punkt pierwotny
Zalążek wszechświata był znacznie mniejszy od atomu i zawierał całą materię i energię rozproszoną obecnie na miliardy lat świetlnych. Z tej materii powstało wszystko: słońce i gwiazdy, materia i promieniowanie oraz życie. Po prostu wszystko. W pewnym momencie – fizycy nie wiedzą dlaczego – ta maleńka, gęsto upakowana, niewyobrażalnie gorąca przestrzeń nagle zaczęła rozszerzać się na wszechświat. I czyni to do dziś.

Odkrycie
To ksiądz katolicki jako pierwszy usłyszał o Wielkim Wybuchu wszechświata i w ten sposób ustalił teorię Wielkiego Wybuchu: belgijski jezuita i astrofizyk Georges Lemaitre (1894-1966). W 1927 roku, dwa lata przed amerykańskim astronomem Edwinem Hubble'em (1889-1953), któremu wciąż przypisuje się odkrycie rozszerzającego się wszechświata, Lemaitre opublikował swoje studium ekspansji wszechświata.

istnienie
25 kwietnia 1927 roku belgijski Lemaître zaledwie położył podwaliny pod nasz współczesny obraz dynamicznego, rozszerzającego się wszechświata. Jego epokowe badanie nosiło długi tytuł „Univers Homogene de Masse Constante et de rayon croissant rendant compte de la vitesse radiale des nebuleuses extra-galactiques” – „Jednorodny wszechświat o stałej masie i rosnącym promieniu jako wyjaśnienie prędkości radialnej”. „Mgławice pozagalaktyczne” – ukazały się w Proceedings of „Annales de la Société Scientifique de Bruxelles”, mało znanego czasopisma fizycznego.

ekspansja
Opierając się na ogólnej teorii względności Alberta Einsteina (1879-1955) i teorii dynamicznego wszechświata rosyjskiego matematyka Aleksandra Aleksandrowicza Friedmana (1888-1925) doszedł do wniosku, że wszechświat stale rozszerza się w przestrzeni po swojej kreacja.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Martw się negatywnymi opiniami: sztuczna inteligencja w iOS 18 powinna być eksperymentalna

Published

on

Martw się negatywnymi opiniami: sztuczna inteligencja w iOS 18 powinna być eksperymentalna

Apple zaprezentuje nadchodzące funkcje sztucznej inteligencji w iOS 18 i innych systemach operacyjnych podczas nadchodzącej konferencji Worldwide Developers Conference (WWDC). Jednak według Marka Gurmana z Bloomberga funkcje te mogą być reklamowane w wersji beta lub w wersji zapoznawczej. Sugeruje to, że Apple wciąż ma trochę do nadrobienia w szybko rozwijającym się krajobrazie sztucznej inteligencji.

Ostrożne podejście Apple do integracji sztucznej inteligencji sugeruje, że funkcje planowane dla iOS 18 mogą nie być jeszcze wystarczająco niezawodne lub zaawansowane, aby można je było uruchomić bez oznaczenia w wersji beta.

Apple jest postrzegane jako spóźniony uczestnik wyścigu sztucznej inteligencji, ale problemy, z którymi borykają się inne firmy, mogły skłonić do wzmożonej ostrożności. Przegląd sztucznej inteligencji wyszukiwarki Google jest tak zły, że Google całkowicie się zawstydził.

Strategia Apple dotycząca sztucznej inteligencji jest wieloaspektowa

Oczekuje się, że Apple zastosuje warstwowe podejście do sztucznej inteligencji, przy czym niektóre żądania będą przetwarzane lokalnie na urządzeniu, a inne w infrastrukturze chmurowej Apple. Decyzja, czy przetwarzać żądania na urządzeniu, czy w chmurze, jest podejmowana indywidualnie dla każdego zadania. Nadal nie wiadomo, czy użytkownik ma na to jakikolwiek wpływ.

Przetwarzanie sztucznej inteligencji na urządzeniu może być ograniczone do nowszych urządzeń Apple, takich jak iPhone, iPad i komputer Mac ostatniej generacji. Według doniesień firma pracuje również nad makietą urządzenia specjalnie dla Apple Watch.

Oczekiwane funkcje oparte na sztucznej inteligencji w iOS 18

Krążą plotki, że nadchodzące funkcje oparte na sztucznej inteligencji w iOS 18 obejmą wysyłanie wiadomości tekstowych i grupowanie powiadomień, transkrypcję notatek głosowych, edytowanie zdjęć przez sztuczną inteligencję, automatyczne sugestie odpowiedzi na wiadomości oraz ulepszenia Safari i wyszukiwania Spotlight. Użytkownicy mogą również spodziewać się modernizacji Siri i możliwości tworzenia nowych odmian emoji przy użyciu generatywnej sztucznej inteligencji.

READ  No Comment?: Sony: gry Activision pozostają dostępne po transakcji z Microsoft - akcje Microsoft i czerwone akcje Activision Blizzard | biuletyn Informacyjny

Równowaga między ochroną danych a przetwarzaniem w chmurze

Apple stoi przed wyzwaniem zrównoważenia swojego wieloletniego skupienia się na przetwarzaniu na urządzeniu z oczekiwaniami klientów dotyczącymi generatywnych możliwości sztucznej inteligencji. Wiele poszukiwanych funkcji wymaga obecnie mocy obliczeniowej dużych federacji serwerów, co wymaga zmiany podejścia Apple do ochrony danych.

Mimo że Apple Cloud wykorzystuje w swoich serwerach chipy krzemowe Apple, dane nadal opuszczają urządzenie użytkownika, zagrażając poziomowi prywatności zapewnianemu przez przetwarzanie na urządzeniu.

Partnerstwa i współpraca

Oprócz funkcji AI wbudowanych w iOS 18, Apple dołączy chatbota opartego na technologii ChatGPT OpenAI. Krążą pogłoski, że dyrektor generalny OpenAI Sam Altman może pojawić się podczas wideo WWDC, aby ogłosić partnerstwo. Ale krążą też pogłoski, że chatbot nie zostanie zainstalowany.

Popularne treści z Mac Life+

Apple iPhone 13 (128 GB) – niebieski

593,99 euro

Continue Reading

Tech

MediaMarkt oferuje nielimitowaną taryfę dla iPhone’a 15 Pro

Published

on

MediaMarkt oferuje nielimitowaną taryfę dla iPhone’a 15 Pro

W świecie taryf MediaMarkt znaleźliśmy ofertę na iPhone’a 15 Pro, która naprawdę jest tego warta. Ponieważ tutaj otrzymujesz dwie nieograniczone taryfy i iPhone’a 15 Pro za tę samą miesięczną opłatę, jaką normalnie kosztowałaby jedna z taryf osobno.

Tylko na krótki czas – MediaMarkt oferuje nielimitowaną taryfę na iPhone’a 15 Pro

Tylko na krótki czas – MediaMarkt oferuje nielimitowaną taryfę na iPhone’a 15 Pro

Taryfa O2 Usługa Mobile Unlimited na żądanie kosztuje zazwyczaj 59,99 EUR miesięcznie indywidualnie (+ opłata za połączenie). Jednak w MediaMarkt otrzymujesz podwójną stawkę i możesz zapewnić sobie i swojemu partnerowi lub dzieciom nieograniczoną ilość danych. Możesz także kupić iPhone’a 15 Pro Jest wart około 1000 euro Ponadto. Żart jest taki: podstawowa opłata miesięczna w tym mega pakiecie jest o cent tańsza niż w przypadku wykupienia taryfy indywidualnie. Ponadto płacisz tylko jednorazową opłatę w wysokości 5,95 € za urządzenie i koszty wysyłki plus 39,99 € za cenę połączenia. Przy okazji: koszty połączenia będziesz musiał również zapłacić, jeśli kupisz taryfę indywidualnie.

Jest to uwzględnione w nielimitowanych taryfach

Transakcja w świecie taryf MediaMarkt jest częścią O2 Według MediaMarkt kampania podwójnej karty potrwa tylko do 31 maja. To, co otrzymujesz w tym pakiecie za podstawową miesięczną opłatę w wysokości mniej niż 60 €, jest niesamowite. Najpierw przyjrzyjmy się taryfie. Jak już wspomniano, O2 Taryfa Mobile Unlimited On Demand jest tu uwzględniona dwukrotnie. Oznacza to, że możesz samodzielnie korzystać z obu taryf, np. aby podłączyć swój smartfon i tablet do sieci komórkowej. Możesz także podzielić się drugą taryfą z dobrym przyjacielem lub rodziną.

W każdej z taryf otrzymujesz nieograniczoną ilość danych w szybkiej sieci 5G, dzięki czemu Twoja prędkość nie zostanie zmniejszona jak w przypadku niektórych innych nielimitowanych taryf. Tutaj możesz surfować po Internecie z prędkością do 300 Mbps.

Taryfa ma jednak mały haczyk. W zasadzie automatycznie masz dostępną ograniczoną ilość danych wynoszącą „tylko” 10 GB dziennie. To już wystarczy, aby przesyłać strumieniowo około dziesięciu godzin wideo HD lub 50 godzin korzystania z mediów społecznościowych. Jest więc mało prawdopodobne, aby możliwe było wykorzystanie do 10 GB dziennie. Jeśli tak się stanie, nadal możesz zarezerwować bezpłatny dodatkowy wolumen danych w odstępach 2 GB za pośrednictwem wiadomości SMS, kiedy tylko chcesz. Na początku może się to wydawać dziwne, ale chroni dostawcę przed nadużywaniem. Nawet intensywnie korzystający użytkownicy nie mają właściwie żadnych wad. Dodatkowo w ramach każdej taryfy otrzymujesz również ryczałt za rozmowy telefoniczne i SMS-y do wszystkich niemieckich sieci. Roaming UE jest tu również uwzględniony.

READ  Wycieki darmowych gier na PS4 i PS5 oraz prognozy fanów

Tylko tyle naprawdę zaoszczędzisz

iPhone’a 15 Pro można zamówić w różnych wersjach kolorystycznych – zawsze jednak jest to model ze 128 GB pamięci wewnętrznej. Podsumujmy teraz, ile zapłaciłbyś w porównaniu z tym, gdybyś kupił iPhone’a 15 Pro osobno. Pakiet MediaMarkt wiąże się z kosztami przez okres minimum 24 miesięcy W sumie około 1485 euro.

Gdybyś jednak kupił iPhone’a osobno, obecnie musiałbyś zapłacić niecałe 940 euro (Zobacz porównanie cen). Za dodatkową opłatą w wysokości około 545 euro lub około 22,50 euro miesięcznie możesz także zaoszczędzić na dwóch urządzeniach – lub dwóch osobach – w ramach nieograniczonej taryfy. Jeśli na przykład podzielisz się kosztami ze znajomym, każdy będzie musiał zapłacić zaledwie 11 euro i otrzymać naprawdę silną taryfę 5G niemal bez ograniczeń. I odwrotnie, możesz otrzymać jedną z dwóch taryf całkowicie za darmo. Ale uwaga: oferta ma obowiązywać tylko do 31 maja – po czym wygasa.

Continue Reading

Tech

Dataminer znajduje wskazówkę w bieżącej grze

Published

on

Dataminer znajduje wskazówkę w bieżącej grze

Prawie 20 lat od premiery Paper Mario: Legenda Bramy Wiecznych W czwartek na Nintendo Switch ukazała się nowa, dopracowana graficznie wersja. Wygląda na to, że ta nowa wersja przeznaczona jest nie tylko na już dostępny Switch i Switch OLED, ale być może także na nadchodzącą Nintendo Switch 2. Potwierdza to co najmniej anomalia w kodzie programu wykryta przez eksploratora danych.

Obsługa UHD – ale dlaczego?

W związku z tym w kodzie gry znajduje się sekcja służąca do obsługi rozdzielczości UHD. Nie jest to jednak obsługiwane przez Nintendo Switch (OLED) – nawet w stacji dokującej osiąga się maksymalnie 1080p. Dodatkowo zainstalowany SoC często osiąga swoje granice nawet w tym zakresie rozdzielczości. Trudno sobie wyobrazić wyższą rozdzielczość jak UHD z chipem.

Polecane treści redakcyjneTutaj znajdziesz treści zewnętrzne z [PLATTFORM]. Aby chronić Twoje dane osobowe, integracje zewnętrzne zostaną wyświetlone tylko wtedy, gdy potwierdzisz to klikając „Wczytaj całą zawartość zewnętrzną”: