Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Amerykańska agencja kosmiczna: NASA planuje dwie nowe misje na Wenus

Status: 03.06.2021 03:23 AM

NASA nie była w atmosferze sąsiedniej Wenus od 1978 roku. Amerykańska agencja kosmiczna planuje teraz dwie nowe misje. Ma odsłonić jedną z największych tajemnic ciała niebieskiego.

NASA planuje dwie nowe misje na sąsiednią planetę Wenus. DaVinci+ i Veritas wystartują z Ziemi w latach 2028-2030 w kierunku drugiej najgłębszej planety w Układzie Słonecznym. Każdy z nich zostanie przeznaczony na rozwój po 500 milionów dolarów.

Podczas gdy DaVinci+ ma na celu zbadanie atmosfery kuli podobnej do Ziemi, Veritas planuje zmapować Wenus. Misje mają na celu zwiększenie wiedzy o tym, dlaczego Wenus, pomimo warunków podobnych do tych na Ziemi, zamienia się w planetę wrogą do ekstremalnych temperatur, według NASA. Ta planeta już dawno temu byłaby „pierwszym nadającym się do zamieszkania światem w Układzie Słonecznym”. Może mieć w sobie ocean – to DaVinci+ musi się tego dowiedzieć.

Dlaczego temperatury na Wenus są tak ekstremalne?

Misja „DaVinci+” składa się z kuli, która ma zanurzyć się w atmosferę Wenus i zmierzyć skład gazów. Celem jest znalezienie dowodów wyjaśniających, dlaczego tak silny efekt cieplarniany występuje w atmosferze planety, powodując temperatury rzędu kilkuset stopni. Ponadto „DaVinci+” powinien wykonać w wysokiej rozdzielczości obrazy geologicznej cechy Wenus przypominającej tektonikę płyt na Ziemi.

NASA nie wchodziła w atmosferę planety od 1978 roku. Tymczasem Veritas ma mapować Wenus, aby określić geologiczną historię planety i wyjaśnić, dlaczego ewoluowała inaczej niż Ziemia. W ramach projektu statek kosmiczny wyposażony w radar krąży wokół Wenus i tworzy w tym procesie trójwymiarowy obraz. Naukowcy z NASA mają nadzieję uzyskać wgląd w to, czy procesy takie jak tektonika płyt i wulkany są nadal aktywne na Wenus.