Connect with us

science

Duży problem misji marsjańskich – „Astronauci w drodze powrotnej potrzebują dializ”

Published

on

Duży problem misji marsjańskich – „Astronauci w drodze powrotnej potrzebują dializ”
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Tak mogłoby to wyglądać, gdyby astronauci prowadzili w przyszłości badania na Marsie. Jednak podróż na Czerwoną Planetę i z powrotem jest niebezpieczna ze względu na promieniowanie kosmiczne. © Montaż

Poza polem magnetycznym Ziemi występuje niebezpieczne promieniowanie. Nowe badanie pokazuje, że może to utrudnić długie podróże na Marsa.

LONDYN – Podróże kosmiczne są stresujące dla organizmu ludzkiego i to nie tylko z powodu gwałtownych startów rakiet. Nieważkość w kosmosie wpływa również na ludzi, podobnie jak promieniowanie w kosmosie. U astronautów po podróżach kosmicznych stwierdzono niską gęstość kości, utratę masy kostnej oraz słabe serce i wzrok. Nastąpił także rozwój kamieni nerkowych.

Badania sugerują, że wiele z tych problemów związanych z lotami kosmicznymi wynika z narażenia ludzi na promieniowanie kosmiczne w przestrzeni kosmicznej. Dotyczy to na przykład wiatru słonecznego lub galaktycznego promieniowania kosmicznego (GCR) z głębi kosmosu – ziemskie pole magnetyczne chroni ludzi na planecie przed obydwoma. Na przykład osoba na pokładzie ISS na wysokości 400 km znajdowałaby się w dużej mierze poza polem magnetycznym i zdana na łaskę wiatru słonecznego.

Ludzie w drodze na Marsa są narażeni na promieniowanie kosmiczne

24 osoby, które w latach 60. i 70. opuściły niską orbitę okołoziemską, aby udać się na Księżyc, również zostały narażone na działanie galaktycznego promieniowania kosmicznego (GCR). Przez kilka dni przebywali jednak na obszarze, gdzie nie byli chronieni przed promieniowaniem. Inaczej będzie w przypadku przyszłych misji na Marsa: sama podróż w obie strony na Czerwoną Planetę zajmie kilka miesięcy plus pobyt badawczy na Marsie. Co zatem dzieje się z ludzkim ciałem, gdy jest ono wystawione na długotrwałe działanie galaktycznego promieniowania kosmicznego?

Zespół badawczy z University College London (UCL) podjął to pytanie i zastosował je konkretnie w przypadku nerek. Analizy nerek ludzi i zwierząt, które były w kosmosie wykazały, że nerki ulegają „przebudowie” pod wpływem warunków panujących w kosmosie, przy czym niektóre kanaliki nerkowe odpowiedzialne za regulację równowagi wapnia i soli znikają po niecałym miesiącu spędzonym w kosmosie. Przestrzeń wykazywała oznaki kurczenia się.

READ  Koronawirusy: czy są bardziej zaraźliwe, gdy krążą powoli?

Dlaczego problemy takie jak kamienie nerkowe występują w kosmosie?

Keith Siu, kierownik badania, W czasopiśmie specjalistycznym Komunikacja przyrodnicza opublikowany Podkreślił: „Wiemy, co przydarzyło się astronautom w dotychczasowych stosunkowo krótkich misjach kosmicznych, czyli wzrost problemów zdrowotnych, takich jak kamienie nerkowe. Nie wiemy, dlaczego występują te problemy i co stanie się z astronautami podczas długich misji, takich jak planowana misja na Marsa.

Aby się tego dowiedzieć, w badaniu wystawiono myszy na działanie galaktycznego promieniowania kosmicznego symulowanego podczas trwającej 1,5 i 2,5 roku misji na Marsa. Niepokojący wynik jest taki, że nerki myszy, które poddano naświetlaniu przez 2,5 roku, zostały trwale uszkodzone i przestały funkcjonować.

Niebezpieczna podróż na Marsa: Podczas długiej podróży nerki mogą zawieść

„Jeśli nie opracujemy nowych metod ochrony nerek, powiedziałbym, że astronauta mógłby dostać się na Marsa, ale w drodze powrotnej potrzebowałby dializ” – twierdzi Siu. Badacz kontynuuje: „Wiemy, że nerki się tylko pojawiają”. Późne oznaki uszkodzeń radiacyjnych. Zanim to się wyjaśni, prawdopodobnie będzie już za późno, aby zapobiec niepowodzeniu, które miałoby katastrofalne skutki dla szans powodzenia misji.

Promieniowanie w kosmosie

Rok spędzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (na wysokości 400 km) naraża astronautów na dawkę promieniowania o 50 procent wyższą niż pięcioletni limit dla pracowników nuklearnych.

Specjalna misja kosmiczna „Inspiration4” przeleciała na wysokości 200 kilometrów nad Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Załoga otrzymała w ciągu trzech dni tyle promieniowania, ile otrzymałaby podczas dziewięciomiesięcznego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W ciągu roku na Marsie człowiek byłby narażony na tyle samo promieniowania, co naoczny świadek wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie. Trzyletnia misja na Marsa oznaczałaby sześciokrotnie większe promieniowanie.

Ochrona nerek podczas misji na Marsa pomaga także ludziom na Ziemi

Zespół badawczy potwierdza jedno ogłoszenie Jednak teraz, gdy już zidentyfikowałeś problem, możesz poszukać rozwiązania. „Nasze badanie podkreśla fakt, że nerki odgrywają kluczową rolę podczas planowania misji kosmicznej” – powiedział współautor Stephen P. Walsh. „Nie można ich chronić przed promieniowaniem galaktycznym za pomocą tarcz, ale jeśli dowiemy się więcej o biologii nerek, być może uda się opracować środki techniczne lub farmakologiczne, które ułatwią loty kosmiczne.” Dłużej jest łatwiej.

To z kolei mogłoby przynieść korzyści także ludziom, którzy pozostaną na Ziemi, mówi Walsh: „Leki opracowane dla astronautów mogłyby być również przydatne tutaj, na Ziemi, na przykład umożliwiając funkcjonowanie nerek pacjentów chorych na raka w wyższych dawkach”. Radioterapii, ponieważ nerki są jednym z decydujących czynników w tym zakresie. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Meteor w lipcu: kiedy Perseidy przybędą nad Niemcy?

Published

on

Deszcz meteorów to powtarzające się zjawisko, podczas którego na niebie pojawia się coraz większa liczba meteorów, zwanych potocznie spadającymi gwiazdami. Powstają one, gdy Ziemia przechodzi przez pola szczątków kometarnych na swojej orbicie wokół Słońca, a cząstki wchodzące do ziemskiej atmosfery spalają się w postaci kul ognia.

Rój meteorów Perseidów to jeden z najsłynniejszych i największych rojów meteorów w roku. Nazwane na cześć gwiazdozbioru Perseusza, z którego kierunku wylatują meteoryty, Perseidy słyną szczególnie ze swojej jasności i dużej liczby spadających gwiazd.

Wskazówka dotycząca czytania: Dlaczego znaki nie pasują już do zodiaku?

Zanieczyszczenie świetlne w mieście

Ze względu na zanieczyszczenie światłem obserwacja nocnego nieba w mieście jest znacznie trudniejsza niż na wsi.

iStockzdjęcie

Okres aktywności Perseidów trwa od połowy lipca do końca sierpnia, a szczyt przypada zwykle na okres od 12 do 14 sierpnia. W tym czasie, w idealnych warunkach, można zaobserwować do 100 meteorów na godzinę. Pierwsze oznaki Perseidów można zobaczyć już 17 lipca, a liczba widocznych meteorów wzrasta w miarę zbliżania się szczytu. Spektakl trwa do 24 sierpnia.

Aby najlepiej obserwować Perseidy, idealne jest ciemne niebo z dala od zanieczyszczeń miejskich światłem. Po północy spójrz na północny wschód, gdzie wschodzi konstelacja Perseusza. Największe są szanse na zobaczenie wielu jasnych meteorów, szczególnie we wczesnych godzinach porannych przed świtem.

Gwiaździste niebo w lipcu: Gwiazda na niebie o 10 000 stopni gorętsza od Słońca

Meteoryt spala się w atmosferze ziemskiej w postaci kuli ognia

Kiedy meteoryty wejdą w ziemską atmosferę, spalają się na niebie w postaci kul ognia.

iStockzdjęcie

Meteoryty Perseidy pochodzą z komety Swifta-Tuttle’a, której orbita przecina Ziemię co roku. Odłamki tej komety, głównie małe cząsteczki pyłu, przedostają się do atmosfery ziemskiej z dużą prędkością i spalają się. Wysoka prędkość około 59 kilometrów na sekundę (212 400 km/h) przyczynia się do jasności i oszałamiającego wyglądu Perseidów.

READ  Pandemia koronawirusa: ++ RKI zgłasza 11 561 nowych infekcji ++

rada: Aby nie przegapić żadnej pogody w podróży, polecamy naszą aplikację wetter.de jabłko I AndroidUrządzenia.

Oprócz Perseidów w lipcu pojawiają się inne roje meteorów, które wzbogacają nocne niebo:

  • wiadra delta: Ten rój meteorów jest szczególnie aktywny w drugiej połowie lipca, a jego szczyt przypada na około 28 lipca. Meteory wydają się pochodzić z konstelacji Wodnika i charakteryzują się powolnymi, długotrwałymi ścieżkami światła. Przy szybkości około 20 meteorów na godzinę są godnym uwagi celem. Delta Wodnik pochodzi z komety 96P/Machholz.
  • Alfa Koziorożec: Alfa Koziorożec jest również aktywny w lipcu, osiągając szczyt około 30 lipca. W strumieniu tym występuje stosunkowo niska prędkość, wynosząca około 5 meteorów na godzinę, ale meteoryty są często cudownie jasne i spektakularne. Wydaje się, że pochodzi z gwiazdozbioru Koziorożca i dlatego najlepiej oglądać go od południa. Alfa Koziorożec to pozostałość po komecie 169P/NEAT.
  • Cefeidy lipcowe: Mniej znane są cefeidy lipcowe, które są aktywne w pierwszej połowie lipca. Strumień ten charakteryzuje się niską aktywnością, ale czasami może wytwarzać jasne meteoryty, które wydają się pochodzić z konstelacji Celcjusza i pochodzą z komety 7P/Pons-Winnecke.
  • Lipcowe Pegasydy: Lipcowe Pegazy to także mniej znany rój meteorów, którego szczyt przypada na około 10 lipca. Meteoryty wydają się pochodzić z konstelacji Pegaza. Przy aktywności zaledwie trzech meteorów na godzinę są one mniej widoczne. Oryginalna kometa to C/1979 Y1 (Bradfield).

  • Gamma drakonidy: Ten rój meteorów, pochodzący z gwiazdozbioru Smoka, osiąga swój szczyt około 28 lipca. Aktywność jest również stosunkowo niska, ale meteoryty mogą być bardzo jasne.

Lipcowe pegazy i gamma drakonidy nie są dobrze zbadane, ale przyczyniają się również do różnorodności letnich wydarzeń na niebie.

Continue Reading

science

Mimo słońca Niemcy latem walczą

Published

on

  1. 24vita
  2. Żyj zdrowo

Naciska

Niektórzy mieszkańcy Niemiec również latem cierpią na niedobór witaminy D. Przyrost masy ciała może odgrywać w tym ważną rolę. © Ute Grabowski/Imago

Witamina D jest niezbędna dla naszego zdrowia, ale wielu Niemców cierpi na jej niedobory – nawet latem. Składają się na to czynniki krytyczne.

Jasne, błękitne niebo, temperatura zbliżająca się do 30 stopni. Jednak wiele osób w Niemczech cierpi na niedobór witaminy D nawet w miesiącach letnich. Jakie są tego przyczyny?

Niedobór witaminy D latem: dlaczego dotyka tak wiele osób?

Witamina D jest ważna dla zdrowia kości i układu odpornościowego. Nasz organizm może ją sam wyprodukować, ale potrzebuje do tego światła słonecznego. Jednak około połowa Niemców cierpi na niedobór witaminy D, nawet latem. lekarz. Stefan Pilz z Uniwersytetu w Grazu wyjaśnia: „Główną przyczyną niedoboru witaminy D jest nasz styl życia. Za mało wychodzimy na świeże powietrze i nie jesteśmy wystawieni na wystarczającą ilość światła słonecznego, co jest główną przyczyną niedoborów witaminy D.

Od czasu pandemii korony praca w domu i zajęcia rekreacyjne prowadzone w pomieszczeniach zamkniętych sprawiły, że wiele osób często spędza czas w pomieszczeniach zamkniętych, nawet w lecie. Ponadto coraz większa liczba Niemców ma nadwagę. „Ale otyłość również odgrywa dużą rolę” – dodaje Bales. Kiedy mamy nadwagę, witamina D odkłada się w tkance tłuszczowej. Skutek: niedobór witaminy D latem.

Nie przegap okazji: wszystko, co dotyczy zdrowia, znajdziesz w biuletynie naszego partnera 24vita.de.

Niedobór witaminy D latem: znaczenie witaminy D

Witamina D nie jest tak naprawdę witaminą, ale hormonem, który powstaje w naszej skórze pod wpływem promieni ultrafioletowych (UV-B). Profesor dr mówi: W zamian Jörg Spitz Sojusz Słońca. Obejmują one:

  • Cukrzyca
  • rak
  • Choroby układu krążenia
  • Depresje
  • nadwaga

Niedobór witaminy D wykrywa się na podstawie badania krwi. Mierzy się stężenie 25-hydroksywitaminy D w surowicy krwi. Według Niemieckiego Towarzystwa Żywienia o niedoborze mówi się, gdy stężenie w surowicy jest mniejsze niż 30 nanomoli na litr surowicy. Od 50 nmoli na litr surowicy podaż uważa się za dobrą.

READ  Liczba wypadków w Bremie podwoiła się w porównaniu z poprzednim tygodniem

Niedobór witaminy D latem: w ten sposób możesz zwiększyć poziom witaminy D

Najłatwiejszym i najbardziej naturalnym sposobem na zwiększenie poziomu witaminy D jest przebywanie na słońcu. Im częściej skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, tym więcej produkowanej jest witaminy D. Ale bądź ostrożny: zbyt dużo promieni UV może znacznie zwiększyć ryzyko raka skóry. W pewnym stopniu dieta może również zwalczyć niedobór witaminy D. Pokarmy takie jak grzyby, tłuste ryby (takie jak łosoś) i jaja mogą pomóc w uzupełnieniu niedoborów. Można także suplementować witaminę D. Uzupełnienie deficytu zajmuje jednak około dwóch miesięcy, istnieje też ryzyko przedawkowania.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Dlaczego latem bardziej boimy się zgubić?

Published

on

  1. Strona główna
  2. panorama

Naciska

Jeśli nie wykorzystamy pięknej, letniej pogody, czujemy się winni. Psycholog wyjaśnia, co pomaga i która grupa szczególnie cierpi.

„99 problemów i słońce to jeden z nich” – napisała Renee Rinna pod swoim filmem na TikToku. Klip stał się wirusowy na początku kwietnia. Młoda kobieta opisuje zjawisko „słonecznego poczucia winy” – poczucia winy spowodowanego pięknymi rzeczami pogoda. Rina czuje presję, aby wyjść i „cieszyć się ładną pogodą tak bardzo, jak tylko może” i prawie pół miliona ludzi czuje to samo.

Aplikacja pogodowa pokazuje 25 stopni i małe żółte słońca. „Latem zwiększona obecność szczęśliwych, aktywnych ludzi na świeżym powietrzu, wykonujących różnorodne zajęcia, pokazuje mi, co jest możliwe” – mówi psychoterapeutka Diana Kunitz. Wiadomości BuzzFeed Niemcy z IPPEN.MEDIA.

Poczucie winy, gdy latem jest ładna pogoda – oto dlaczego

Pływanie łódką po jeziorze, grillowanie w parku lub ogólne oglądanie Mistrzostw Europy 2024: może to powodować stres, zwłaszcza jeśli boimy się, że przegapimy coś, co miałoby pozytywny wpływ na nasze życie. Rena jest zmęczona, ale nie może cieszyć się przebywaniem w swoim mieszkaniu. Ciągle myśli, że musi wyjść. „To mi zrujnowało dzień” – mówi młoda matka.

„Zinternalizowane zasady społeczne, takie jak: «Kiedy jest ładna pogoda, powinieneś wyjść i zrobić coś ekscytującego», pozostając w domu, wpędzają nas w poczucie winy” – mówi Kunitz ze Stowarzyszenia Zawodowego Niemieckich Psychologów (BDP). ). Zapytanie współpracowników w poniedziałek, jakie zajęcia możesz wykonywać w piękny, słoneczny weekend, może sprawić, że poczujesz się niekomfortowo.

Kobieta uważnie patrzy w dal
Lato i przebywanie dużej liczby osób na świeżym powietrzu może powodować stres. (Awatar) © VWPics/Imago

Psycholog o letnich lękach i tym, co pomaga na wyrzuty sumienia

To uczucie może być pogłębione przez brak bezpieczeństwa społecznego, niską samoocenę lub strach przed zerwaniem związku – wyjaśnia Kunitz. „Dla osób cierpiących na fobię tłumu może to oznaczać, że nie mogą latem uczestniczyć w wydarzeniach, które powinny być ważne, takich jak festiwale czy koncerty” – mówi psychoterapeutka, która w swojej klinice również zajmuje się takimi przypadkami.

READ  Liczba wypadków w Bremie podwoiła się w porównaniu z poprzednim tygodniem

Osoby te mogą ucierpieć, ponieważ mają mniejszy kontakt i rzadziej dzielą się wydarzeniami z innymi ludźmi. Ale inni pogodzili się z faktem, że nie mogą lub nie chcą uczestniczyć w dużych wydarzeniach lub zatłoczonych basenach, mówi Kunitz. Dlatego poszukiwali swoich nisz w życiu społecznym i pozytywnie integrowali to ze swoim obrazem siebie.

jak to zrobić? Kunitz radzi, ucząc się, jak odróżnić się od innych oraz ich pragnień i działań. Musimy zadać sobie pytanie: na co chcę spędzać czas? Co jest dla mnie dobre? „Uwzględnienie innych potrzeb, takich jak nauka wyciszania się i rozwijanie spokoju, może ułatwić odpuszczenie” – mówi Kunitz.

Continue Reading

Trending