Connect with us

science

Roboty i badania: dlaczego roboty nie są jeszcze silniejsze od zwierząt?

Published

on

Roboty i badania: dlaczego roboty nie są jeszcze silniejsze od zwierząt?

W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w robotyce i sztucznej inteligencji. Jednak nie zbudowano jeszcze żadnego robota, który byłby w stanie przewyższyć to, co najlepsze, co natura ma do zaoferowania. Mój zespół badawczy chciał wiedzieć, dlaczego tak się dzieje.






W tym celu grupa oceniła ponad sto wcześniejszych badań i porównała roboty i zwierzęta w kategoriach takich jak moc, rama, napęd, czujniki i sterowanie. W żadnej z tych kategorii bardziej zaawansowane roboty nie są szczególnie daleko w tyle.

Naukowcy podkreślają, że nawet najmniejsze owady przewyższają większość robotów, jeśli chodzi o postrzeganie otaczającego ich świata i dostosowywanie do niego swoich działań. Elastyczność i zwinność są kluczowe, jeśli chcesz poruszać się szybko i bezpiecznie.

Ulepszenia często wiążą się z kompromisami

Do tej pory eksperci nie byli w stanie dowiedzieć się, w jaki sposób różne elementy są ze sobą połączone i jaka ewolucja nastąpiła w ciągu ostatnich milionów lat.




Próbując optymalizować, inżynierowie napotykają kompromisy nieodłącznie związane z projektem. Na przykład, jeśli chcesz poprawić prędkość jazdy do przodu, być może będziesz musiał pójść na kompromis w zakresie zwrotności lub innych obszarów.

Te kompromisy mogą być zaletą: jeśli dwa procesy wchodzą w interakcję w nieoczekiwany sposób, pomaga to systemowi. Jednakże taka interakcja jest trudna do przewidzenia i zwykle występuje w bardziej złożonych systemach.

READ  Jak chronić naczynia krwionośne, stawy i narządy?

Kolejnym problemem jest wydajność. Silniki i akumulatory mogą uderzać w tkanki i mięśnie w niektórych obszarach. Jednak wydajność zwierząt jest w pełni zintegrowana z informacjami sensorycznymi zawartymi w tych samych podjednostkach komórkowych. Według zespołu badawczego natura ucieleśnia tę zasadę projektowania.

Możliwość poprawy

Zespół proponuje udoskonalenie konstrukcji podjednostek funkcjonalnych, w których łączone są różne elementy, podobnie jak w komórkach zwierzęcych. Są to elementy takie jak moc, czujniki i ruch.

Taktyka ta ma na celu zapewnienie większej liczby możliwości zbadania negatywnych kompromisów i potencjalnych nowych właściwości. Dopóki eksperci lepiej nie zrozumieją tych czynników, gepardy i karaluchy nadal będą miały przewagę.

Uczyć się

Wyniki badania opublikowano 24 kwietnia 2024 roku w czasopiśmie Science Robotics: Dlaczego zwierzęta mogą przewyższać roboty? (Dlaczego zwierzęta mogą przewyższać roboty).


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Przedstawiony zostaje robot o intelektualnym umyśle

Published

on

Przedstawiony zostaje robot o intelektualnym umyśle

Przypomina to filmy science fiction: szalkę Petriego o masie przypominającej mózg umieszcza się na mechanicznym korpusie. Właśnie to zaprezentowali teraz chińscy badacze. „Organoid” w zupełnie nowy sposób łączy badania nad komórkami macierzystymi i technologię informacyjną.

Uniwersytet w Tianjin

Niesamowity eksperyment: roboty z mózgami

Pomysł połączenia tkanki mózgowej z chipem neuronowym nie jest nowy. Badacze od dawna marzyli o szalonych, futurystycznych pomysłach, które można by zrealizować poprzez interakcję tkanki i silikonu, pomysłach inspirowanych także niezliczonymi dziełami science fiction. To, co zaprezentowali obecnie chińscy badacze, wydaje się ciekawym zwiastunem tej przyszłości.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tianjin i Południowego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Chinach nazwali swój wynalazek „człowiekiem na chipie”, aby przyciągnąć uwagę mediów. Jednakże zespół zwróci na siebie większą uwagę dzięki wdrożeniu demonstracji technologii. Naukowcy zainstalowali sztuczny mózg na szalce Petriego jako głowę mechanicznego robota i opublikowali zdjęcia tej konstrukcji.
Robotyka organiczna z Uniwersytetu w Tianjin i Południowego Uniwersytetu Nauki i TechnologiiOrganiczny członek chińskich naukowców

Li Xiaohong, profesor na Uniwersytecie w Tianjin, wyjaśnia, że ​​zespołowi udało się wyhodować „tkankę przypominającą mózg” z komórek macierzystych w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Tkankę tę można następnie hodować na zamówienie, aby naśladować pewne aspekty rozwoju i funkcjonowania ludzkiego mózgu.

Według Xiaohonga system mózg na chipie jest w stanie zapewnić robotowi ograniczone zdolności poznawcze, w tym unikanie przeszkód i postrzeganie obiektów. Badacz formułuje jednak także wyraźne ograniczenia, które należy pokonać, aby móc dalej się rozwijać. Obecnie potencjał hodowli złożonych struktur mózgowych jest w dalszym ciągu bardzo ograniczony, a zespół borykał się także z poważnymi problemami z dostarczaniem składników odżywczych do tkanek.

Istotne również z medycznego punktu widzenia

Oprócz „myślących robotów” badacze widzą także obiecujące zastosowania, zwłaszcza w dziedzinie medycyny. „Przeszczepy mózgu to obiecująca strategia przywracania funkcji mózgu poprzez zastąpienie utraconych neuronów i odbudowę obwodów nerwowych” – napisali naukowcy, jak wynika z raportu. Kąt silikonowy.

streszczenie

  • Chińscy badacze wprowadzili do robotów masę przypominającą mózg
  • „Human-on-Chip” łączy badania nad komórkami macierzystymi i technologię informacyjną
  • Tkanka mózgowa wyhodowana z komórek macierzystych naśladuje funkcje człowieka
  • Robot ze sztucznym umysłem, który potrafi wykrywać przeszkody
  • Istnieją ograniczenia techniczne, takie jak dostarczanie składników odżywczych do tkanek
  • Można sobie wyobrazić zastosowania medyczne, takie jak przeszczep mózgu
READ  Opryszczkowe zapalenie mózgu: zidentyfikowana przyczyna - praktyka uzdrawiania

Zobacz też:

Continue Reading

science

NAUKOWE POTWIERDZONE: Dzięki temu zapachowi możesz skutecznie odstraszyć komary – Natura

Published

on

NAUKOWE POTWIERDZONE: Dzięki temu zapachowi możesz skutecznie odstraszyć komary – Natura

Chcesz odeprzeć irytujące komary, ale zapach sprayu na komary jest zawsze zbyt silny? Żaden problem: dzięki temu popularnemu zapachowi nie tylko będziesz ładnie pachnieć, ale także odstraszysz komary — co potwierdzili naukowcy.

„Bomba” po niemiecku oznacza „granat lub bombę”. Nie tylko ładnie pachnie, ale także odstrasza komary. Właśnie to odkryli naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Meksyku – ku własnemu zaskoczeniu.

Naukowcy przetestowali reakcję komara żółtej febry i komara tygrysiego azjatyckiego na różne substancje. Obejmowało to osiem różnych sprayów na owady i dwa zapachy.

Perfumy stały się przedmiotem testów tylko dlatego, że jeden z naukowców nosił ich butelkę w torebce. Gdy kierownik badania poczuł zapach perfum, postanowił również je sprawdzić. Zapach ma bardzo słodki, kwiatowy zapach, który zwykle przyciąga komary.

Perfumy przeciw komarom: Wynik inny niż oczekiwano

Test wykazał coś odwrotnego: 60% komarów żółtej febry zostało przyciągniętych przez bezwonną rękę osoby testowanej. Jeśli zapach był „Bombshell”, tylko 17% go zauważyło. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, która substancja zawarta w perfumach jest tego przyczyną. Podejrzewają, że istnieje „tymczasowy efekt maskujący”.

Jeśli więc na następnych wakacjach zabraknie Ci środka odstraszającego owady: dlaczego nie przetestować swojego zapachu? Być może odniesiesz sukces podobny do tego, jaki osiągnęli amerykańscy naukowcy.

Ha Naukowcy opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie Journal of Insect Science.

READ  Utrata wagi nie działa? Odpowiedzialne mogą być 3 funkcje
Continue Reading

science

Rak jelita grubego u młodych ludzi – trzy główne markery nowotworowe

Published

on

Rak jelita grubego u młodych ludzi – trzy główne markery nowotworowe
  1. Gazeta Fulda
  2. doradca

Na raka jelita grubego choruje coraz więcej młodych ludzi. Ponieważ osoby cierpiące na raka nie od razu myślą o raku, gdy doświadczają objawów, często jest on rozpoznawany późno.

Fulda/Frankfurt – Rak jelita grubego (rak jelita grubego) to jeden z najczęstszych rodzajów nowotworów w Niemczech. Według informacji otrzymanych od Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) Drugie i trzecie najczęstsze wśród mężczyzn Rak. Rak jelita grubego występuje najczęściej po 50. roku życia. Jednak na ten typ nowotworu coraz częściej chorują młodzi ludzie. Według badań niezdrowa dieta… Spożywanie jednego z popularnych napojów powoduje wzrost zachorowań na raka jelita grubego Bądź z młodzieżą. U młodszych pacjentów guz staje się zauważalny dzięki pewnym objawom.

Rak jelita grubego u młodych ludzi: trzy objawy, które mogą być sygnałami ostrzegawczymi

Pomimo rosnącej liczby wielu młodszych pacjentów i ich lekarzy rodzinnych w przypadku niektórych dolegliwości nie myśli się od razu o raku jelita grubego. Oznacza to jednak, że guz jest często wykrywany późno, On pisze fr.de. To z kolei może prowadzić do zmniejszenia skuteczności leczenia. Zespół badawczy kierowany przez dr. Joshua Demp, gastroenterolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, zbadał jeden taki przypadek ZostańObjawy pojawiają się szczególnie u pacjentów z rakiem jelita grubego w wieku poniżej 50 lat. Podczas oceny naukowcom udało się zidentyfikować następujące trzy główne objawy:

Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości u młodych ludzi, u których rozwija się rak jelita grubego. © Bond5 Obrazy/Imago
  • Krwawy stolec (45 procent)
  • Ból brzucha (40 procent)
  • Zmiany w rytmie wypróżnień (27 procent)

Rak jelita grubego u młodych ludzi: Guz objawia się różnymi objawami

Oprócz zidentyfikowanych głównych objawów uczestnicy badania zgłaszali inne dolegliwości, chociaż były one wymieniane rzadziej. Należą do nich na przykład utrata masy ciała (17 proc.), brak apetytu (15 proc.), trzymać (14%), uczucie napięcia w jamie brzusznej (14%) i biegunka (12%). Średnio pacjenci otrzymywali prawidłową diagnozę w ciągu czterech do sześciu miesięcy. Jednak w przypadku niektórych przypadków wykrycie i zdiagnozowanie raka jelita grubego zajmuje więcej niż rok.

READ  Jak chronić naczynia krwionośne, stawy i narządy?

W swoim badaniu naukowcy porównali dane z 81 badań z informacjami uzyskanymi od około 25 milionów pacjentów z rakiem jelita grubego. W chwili postawienia diagnozy osoby dotknięte chorobą miały mniej niż 50 lat. (Wielka Brytania)

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

Trending