Connect with us

Economy

18 listopada 2023 – Międzynarodowy Przegląd Prasy

Published

on

18 listopada 2023 – Międzynarodowy Przegląd Prasy

Na spotkaniu Xi Jinpinga (po lewej) z Joe Bidenem w San Francisco panowała luźna atmosfera. (Photo Alliance/Agencja informacyjna Xinhua/Li Xueren)
Norweska gazeta podaje w pierwszym temacie Dagbladet„Przynajmniej znowu ze sobą rozmawiają – to być może najważniejsze przesłanie, jakie płynęło ze szczytu APEC w San Francisco, gdzie prezydent USA Biden spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi. Po ponad roku kryzysu komunikacyjnego na szczycie najwyższym szczeblu polityki międzynarodowej, zauważamy z ulgą, że Biden i Xi ponownie ustanawiają bezpośrednie powiązanie między swoimi dowództwami wojskowymi, aby zapobiec nieporozumieniom. Jednak cztery godziny rozmów nie wyznaczają granicy w ramach tak zwanej nowej zimnej wojny. „ rywalizacja między dwoma supermocarstwami jest walką o globalną supremację. Trzeci uczestnik gry, Władimir Putin, był nieobecny na szczycie, w którym normalnie byłby obecny. Ale warunki nie są normalne” – analizuje analityk. Dagbladet Z Oslo.
„Kremlowi nie podoba się spotkanie Bidena z Xi” – czytamy nagłówku polskiej gazety Gazety Wyborczej: „Porozumienie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Chinami i zmniejszenie napięć nie jest zgodne z pragnieniami Rosji. Dlatego propagandyści Kremla celowo twierdzą, że Biden określił swojego gościa jako dyktatora i stwierdził, że to dobra wiadomość, że topór został złamany z nim” „A chiński przywódca nie został w żaden sposób pochowany. „Kremlowska propaganda nie wspomina o tym, że obaj prezydenci osiągnęli porozumienie w wielu ważnych kwestiach, że kontakty Pekinu z Waszyngtonem trwają i że obie strony próbują złagodzić napięcia.” Gazeta Gazety Wyborczej.
Chińska gazeta Huanqiu Shibao Ustalenia z Pekinu: „Chociaż stanowiska w niektórych kwestiach różnią się, obu stronom udało się osiągnąć konsensus w obszarach polityki zagranicznej, wymiany kulturalnej, rozwiązywania problemów globalnych i globalnego bezpieczeństwa. To po raz kolejny pokazuje, że Chiny i Stany Zjednoczone Ameryki mają wiele wspólnych interesów. Dialog i współpraca to jedyna słuszna decyzja w stosunkach dwustronnych.
Lianhe Bao Wygłasza on opinię z Tajpej, że „chiński prezydent Xi Jinping wybrał pojednawczy ton. Republika Ludowa stoi obecnie w obliczu szeregu problemów gospodarczych, takich jak słaba konsumpcja, spadające inwestycje i eksport oraz wysoki dług publiczny. Prezydent USA Biden był w stanie zrobić to w wielu kwestiach” i wezwał Pekin do kontynuowania dialogu i zajęcia się kwestią Tajwanu. Ale spotkanie pokazało też jasno, że Stany Zjednoczone i Chiny są systemowymi rywalami” – wyjaśnia. Lianhe Bao Z Tajwanu.
Brytyjskie obserwacje dotyczące konfliktu na Bliskim Wschodzie opiekun: „Izrael nie uznaje Międzynarodowego Trybunału Karnego, ale sąd uznaje Palestynę za członka i bada możliwe zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości na terytoriach palestyńskich okupowanych od 2021 r. Do wydania takiego orzeczenia potrzeba jeszcze lat. Bardziej natychmiastowe i bezpośrednie „Doniesienia o uzdrowieniu szpitala w Gazie mają wpływ na klimat międzynarodowy. „I z każdym dniem, w którym Izrael nie dostarcza przekonujących dowodów na temat rzekomego centrum dowodzenia Hamasu w Szifie, argument ten staje się coraz trudniejszy do przedstawienia” – twierdzi Al-Landani. opiekun.
gazeta palestyńska Jerozolima Odnosi się do roli przywódcy islamskiego ruchu Hamasu w Strefie Gazy, Yahya Sinwara: „Po 7 października Strefa Gazy przeżywa bezprecedensowy kryzys – w wyniku ataku na Izrael zarządzonego przez Yahya Sinwara. Ten atak terrorystyczny nie tylko odizolował Strefę Gazy, ale także zniszczył jej strukturę, rzuca to teraz mroczny cień na przyszłość jej mieszkańców. Atak wywołał łańcuch reakcji, który doprowadził do całkowitej izolacji Strefy Gazy. Bezlitosny konflikt i wynikająca z niego izolacja zniszczyły wszystko, a gazeta donosiła, że ​​„normalne państwo pozostawiło po sobie scenę zniszczenia i rozpaczy”. JerozolimaKtóry jest wydawany we Wschodniej Jerozolimie.
the Nowe czasy w Zurychu Odnosi się do konsekwencji wojny w Gazie dla cen ropy: „Ostrzeżenia o szoku cen ropy okazały się przedwczesne. Kiedy Hamas zaatakował Izrael ponad miesiąc temu, wróciły wspomnienia embargo na ropę nałożonego przez arabskie kraje naftowe na Izrael.” Kraje zachodnie w 1973 r. Kraje naftowe w tym czasie stanęły po stronie Egiptu i Syrii, które niespodziewanie zaatakowały Izrael. Z powodu blokady nastąpił gwałtowny wzrost cen ropy. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Oczy zwrócone są przede wszystkim na Arabię ​​Saudyjską. Ponieważ Riyad utrzymuje produkcję na niższym poziomie od dłuższego czasu, aby niemal samodzielnie podnieść ceny. Jednak przy okazji stan pustynny traci udział w rynku i przychody, co znajduje odzwierciedlenie także w słabym rozwoju gospodarczym. Presja ponownie rośnie, w związku z czym produkcja w Arabii Saudyjskiej rośnie – twierdzi Szwajcar. NZD.
Pisze o ponownym wyborze socjalisty Pedro Sancheza na premiera Hiszpanii Le Monde Z Paryża: „Próba utrzymania władzy bez wyraźnej większości zawsze ma cenę polityczną. Cena, jaką Sánchez zapłacił za pozostanie na stanowisku, może być przerażająca. Kompromis polega na tym, aby nieco bardziej polaryzować Hiszpanię bez gwarantowania stabilności politycznej.”
węgierska gazeta Nebzawa Ostrzega z Budapesztu, że „Sánchez może zostać narażony na karę polityczną za to, że doszedł do porozumienia z partią Puigdemont i obiecał uwięzionym Katalończykom ustawę o amnestii, która oznaczałaby uwolnienie setek separatystów. Rzeczywiście ustępstwa socjalistycznego polityka popierają większość wyborców swojej partii.” „Nie można wykluczyć, że Trybunał Konstytucyjny uzna tę ustawę za nieważną”.
Hiszpańska gazeta Liga w Katalonii Zauważył: „Żaden temat w ostatnim czasie nie wywołał tak gwałtownych wstrząsów jak zbliżenie z katalońskimi separatystami. Ostatnio pojawiają się także spekulacje na temat wpływu na gospodarkę. Czy obecnie istnieją specjalne zachęty dla firm, aby mogły to zrobić? . .. Powrót do Katalonii po zamieszkach jesienią 2017 r. związanych z nielegalnym referendum w sprawie niepodległości? Po zmianie miejsca nie jest łatwo przekonać Cię do powrotu. Władze regionalne mogą mieć jedynie pewność, że sytuacja gospodarcza pozostanie stabilna – „To także jest w Waszych rękach” – podkreśla. Liga w Katalonii Z Barcelony.

Na koniec posłuchajcie komentarza gazety Klein Zeitung Steyrmark na temat wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe: „W czasie kryzysu euro gospodyni domowa ze Szwabii Angela Merkel i jej minister finansów Wolfgang Schaeuble okazali się zagorzałymi zwolennikami rygorystycznej polityki oszczędnościowej w Europie . Teraz Niemcy nagle straciły 60 miliardów euro Na transformację energetyczną. Radość słychać nie tylko z południa Europy. Dezorganizacja zarządzania finansami – wyrok wygląda druzgocąco na zewnątrz. Dwa lata temu Trybunał Konstytucyjny wzmocnił ochronę klimatu w kraju kraj ma dość siły i kreatywności, aby przezwyciężyć kryzys.Orzeczenie Trybunału Konstytucjonalizm oznacza przede wszystkim jedno: dobre lata się skończyły.

READ  Teraz jest czas dla łowców okazji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Published

on

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Stan na: 21 kwietnia 2024 o 21:43

Zdaniem organizatorów to najważniejsze targi przemysłowe na świecie: Hannover Messe do piątku prezentuje innowacje z branży energetycznej i budowy maszyn. Doradca ma nadzieję, że wystawa nabierze nowego rozmachu.

Hanower jest przez tydzień miejscem spotkań przemysłu. Wieczorem wystawę otworzyli kanclerz Olaf Scholz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier tegorocznego kraju partnerskiego, Norwegii Jonas Gahr Sture, wraz z kilkoma przedstawicielami świata biznesu i polityki.

Około 4000 wystawców z 60 krajów zaprezentuje do piątku innowacje w dziedzinie inżynierii mechanicznej, inżynierii instalacji, elektrotechniki i technologii ochrony klimatu.

Niedroga energia i więcej innowacji

Kanclerz Schulz ma nadzieję, że Targi Hanowerskie nadadzą nowy impuls transformacji energetycznej i zwiększą konkurencyjność niemieckiego przemysłu. To, czego nasz kraj doświadczy w przyszłości, można zobaczyć na tych targach: opracowujemy nowe rzeczy, stale udoskonalamy produkty, badamy i stosujemy technologie zorientowane na przyszłość” – powiedział Schulz podczas otwarcia. Organizatorzy twierdzą, że to najważniejsze wydarzenie światowych targów przemysłowych.

Koncentrując się na rozwiązaniach w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji energetycznej, targi przemysłowe wyznaczają ważne priorytety, powiedział polityk Partii Socjaldemokratycznej. Niedroga energia i więcej innowacji są warunkiem wstępnym zwiększenia produktywności i wzrostu gospodarczego. Wymaga to inteligentnych rozwiązań AI, takich jak te prezentowane na targach: „maszyny, które wyręczają nas w prostych zadaniach, dzięki czemu pracownicy mogą przejść na bardziej wykwalifikowane stanowiska”.

Jak głośno podkreślał Prezes Targów Jochen Köckler NDR: Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu konkurencyjności branży w przyszłości. „Sztuczna inteligencja jest kluczem do konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu”. Pomimo niedoboru siły roboczej daje to branży szansę na rozwój, powiedział Kockler. Na targach zaprezentowany zostanie asystent sztucznej inteligencji, który umożliwia sterowanie robotami przemysłowymi za pomocą głosu. Można także zobaczyć urządzenia automatycznie wykrywające awarie lub systemy samodzielnie planujące ich konserwację.

READ  Teraz jest czas dla łowców okazji.

Ponad 500 wystawców na wodorze

Na targach reprezentowanych jest także kilka firm technologicznych, w tym Microsoft, Google, Amazon Web Services, Dell, SAP, Siemens i Bosch. Istnieje również wiele średnich firm i ponad 300 start-upów. Tylko do branży wodorowej należy ponad 500 wystawców. „Oznacza to, że Hannover Messe jest w tym temacie światowym liderem” – powiedział Kokler, szef targów.

Mając na uwadze ten cel, celowo wybrano także Norwegię, tegoroczny kraj partnerski. Dzięki bogatej elektrowni wodnej kraj jest w stanie dostarczyć duże ilości zielonego wodoru, czyli wodoru przyjaznego dla klimatu.

Dużo biurokracji

Ostatnio w gospodarce pojawiła się krytyka ze względu na nadmierną biurokrację i wysokie ceny energii. Z punktu widzenia branży zagraża to atrakcyjności lokalizacji, szczególnie w porównaniu z innymi regionami, takimi jak USA. „Nowoczesna polityka dostaw oznacza w sposób naturalny, że staliśmy się szybsi i prostsi” – podkreślił Scholz. „Ograniczenie biurokracji nic nie kosztuje, a wiele daje”.

Komisja Europejska pracuje również nad likwidacją przepisów przy wsparciu rządu federalnego. „To również prawda, ponieważ większość biurokratycznych przepisów pochodzi z Brukseli”. Celem jest zmniejszenie o co najmniej jedną czwartą liczby raportów, które przedsiębiorstwa muszą składać zgodnie z przepisami unijnymi.

Ceny energii są bardzo wysokie

Jeśli chodzi o ceny energii, rząd federalny rozważa również, w jaki sposób nadal zapewniać wsparcie energochłonnym przedsiębiorstwom. Niedawno szef Stowarzyszenia Przemysłu Elektrycznego i Cyfrowego ZVEI Günter Kegel skrytykował fakt, że pomimo spadku ceny energii są w dalszym ciągu zbyt wysokie dla energochłonnych przedsiębiorstw.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która po raz pierwszy przemawiała podczas otwarcia targów, zgodziła się ze Scholzem. Tylko jeśli Europa stanie się prostsza, szybsza i tańsza, obiekt przetrwa w obliczu coraz silniejszej globalnej konkurencji. „Najważniejsze jest zmniejszenie obciążeń przedsiębiorstw i zmniejszenie biurokracji”. Należy także zwiększyć prędkość energii wiatrowej.

Continue Reading

Economy

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu

Published

on

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu
  1. Strona główna
  2. lokalny
  3. Landsberga

Naciska

Samojezdne ciężarówki jeżdżą teraz także na autostradzie A96 pomiędzy Monachium a Landsbergiem. © Człowiek

MAN Truck & Bus jest pierwszym producentem, który otrzymał zezwolenie na testy autonomicznych ciężarówek na niemieckich autostradach. Trasa testowa biegnie z Norymbergi przez Monachium do Ulm i Landsberg. W Lechstadt znajduje się zarówno Centrum Testów Mobilności ADAC (Penzing), jak i Centrum Logistyczne EDEKA.

Landsberg – „Wymagana do tego technologia była przez pewien czas testowana w Centrum Testów Mobilności ADAC w Penzing” – wyjaśnia dr inż. Reinhard Kölke, dyrektor Centrum Technologicznego ADAC w Landsbergu.

Federalny Minister Transportu dr. Volker Wessing wraz z dyrektorem generalnym MAN Alexandrem Vlaskampem towarzyszył w dziewiczym locie na krótkim odcinku między Alershausen a Vorholzen. Według firmy MAN w firmie MAN i jej spółce macierzystej TRATON Group nad tematyką „jazdy autonomicznej” pracuje 500 inżynierów. Zarejestrowano już ponad 130 patentów.

Trasa testowa MAN do Landsbergu – autonomiczna ciężarówka na autostradzie A96

Autonomiczna jazda ciężarówką – zacznij
Federalny Minister Transportu dr. Udział wzięli Volker Wessing i dyrektor zarządzający MAN Alexander Vlaskamp (po lewej). © Człowiek

Samobieżne ciężarówki mogą potencjalnie zapobiegać wypadkom związanym ze zmęczeniem, usprawniać transport i zaradzić niedoborowi 100 000 kierowców ciężarówek.

Samodzielna jazda - ciężarówka - tor testowy
Samobieżne ciężarówki można testować na czerwonych odcinkach autostrady – na trasie A96 do Landsberg. © Człowiek

Z Biuletyn Crespota Codziennie na koniec dnia lub z nowym Aplikacja „Crespot”. Zawsze na bieżąco z najważniejszymi historiami.

READ  Sztuczka z Coveland przynosi kupon – raporty klientów dotyczące „prawdziwych skarbów”
Continue Reading

Economy

EBC tnie stopy procentowe w czerwcu, ale co dalej?

Published

on

EBC tnie stopy procentowe w czerwcu, ale co dalej?
Europejski Bank Centralny we Frankfurcie. Zdjęcie: Digogrande – Freepik.com

Wydaje się, że odpowiedź na pytanie, kiedy Europejski Bank Centralny rozpocznie obniżki stóp procentowych, została udzielona. Wśród europejskich władz monetarnych panuje zgoda co do tego, że pierwsza obniżka stóp procentowych powinna nastąpić w czerwcu. Ale co będzie dalej? Liczba dodatkowych podwyżek stóp procentowych w ciągu roku pozostaje bardzo kontrowersyjna, także dlatego, że nie można jeszcze ogłosić zwycięstwa nad inflacją.

Różnice pomiędzy członkami rady, które wyłoniły się w ubiegłym tygodniu, pokazują, jak trudno jest znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia. Europejskiemu Bankowi Centralnemu nie udało się jeszcze osiągnąć celu inflacyjnego na poziomie 2%. Pojawiają się także nowe ryzyka, którymi należy zarządzać, takie jak potencjalny szok cenowy ropy naftowej i opóźnienie łagodzenia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną.

Jak donosi Bloomberg, tylko czterech z 26 członków zarządu pozostało wyłączonych z dyskusji, która w dużej mierze dotyczyła wiosennego spotkania MFW w Waszyngtonie w tym tygodniu. Prezydent Christine Lagarde podtrzymała oficjalne stanowisko, że koszty kredytu zostaną obniżone w „stosunkowo krótkim czasie”, a dalsze działania zadecydują dane ekonomiczne.

Stopy procentowe: zgoda – mniej więcej – na obniżkę w czerwcu

Wszyscy urzędnicy EBC postrzegają czerwiec jako czas, w którym EBC odwróci bezprecedensowe podwyżki stóp procentowych, które zaciążyły na gospodarce i ograniczyły inflację, ale ich przekonania są różne.

Mniej entuzjastycznie nastawiony do obniżek stóp procentowych w czerwcu jest prezes austriackiego banku centralnego Robert Holzmann, który twierdzi, że „nie jest do końca przekonany”, ale skłania się w tym kierunku. Joachim Nagel z Niemiec i Bostjan Vasli ze Słowenii mówili o rosnącej „możliwości” takiej zmiany stóp procentowych. Słowak Peter Casimir uważa, że ​​drzwi są otwarte, a Włoch Fabio Panetta wspomniał, że „czerwiec przyniesie pewne wieści”.

Jej fiński kolega Olli Rehn wydawał się bardziej przekonany, mówiąc, że „nadejdzie właściwy czas”, jeśli inflacja będzie rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami, natomiast Francuz François Villeroy de Galhau stwierdził, że obniżki stóp procentowych powinny nastąpić w czerwcu, „chyba że nastąpi duża niespodzianka” .” „.

READ  Rewe i Penny planują radykalne innowacje

Brak zgody co do przyszłej ścieżki stóp procentowych

Czerwiec dobiega końca, duża część dyskusji koncentruje się na przyszłej ścieżce stóp procentowych. Grupa urzędników EBC, w tym Martins Kazacs z Łotwy, twierdzi, że jest zbyt wcześnie, aby ogłosić zwycięstwo nad inflacją i nie widzi potrzeby podwyższania stóp procentowych do poziomu, przy którym nie będą już tłumić popytu.

Inni, jak na przykład główny ekonomista Philip Lane, twierdzą, że EBC nie bez powodu zdecydował się oprzeć na danych i że od jednego posiedzenia do drugiego będzie ustalał swoją politykę pieniężną, nie wyznaczając określonej, z góry ustalonej ścieżki. Madis Müller z Estonii twierdzi, że EBC nie powinien spieszyć się z dalszymi obniżkami stóp procentowych po potencjalnym pierwszym kroku w czerwcu.

Są też tacy, którzy już uczestniczyli w obniżeniu oprocentowania depozytów, które obecnie wynosi 4%.

Villeroy jest przekonany, że EBC nie powinien skupiać się na obniżkach stóp procentowych na „kwartalnych spotkaniach”, kiedy publikowane są nowe prognozy. Premier Litwy Gediminas Simkus rozważa pomysł trzykrotnej obniżki stóp procentowych w tym roku, natomiast premier Grecji Yannis Stournaras powiedział w zeszłym tygodniu, że chce czterech obniżek. Maltański minister Edward Scicluna zaproponował nawet obniżki stóp procentowych w większych krokach po pół punktu procentowego, jeśli oczekiwania inflacyjne spadną poniżej 2%.

Pierre Wunsch z Belgii zaproponował kompromis. „Bez żadnych negatywnych niespodzianek, pierwsze dwie obniżki stóp są bardzo proste, a potem sprawy się komplikują” – powiedział.

Europejski Bank Centralny: reakcja na Fed

Władze monetarne Europejskiego Banku Centralnego wydają się podzielone co do tego, jak perspektywa dłuższego opóźnienia w obniżkach stóp procentowych przez Rezerwę Federalną wpłynie na politykę pieniężną w strefie euro. Ponieważ inflacja w Stanach Zjednoczonych Ameryki Jeśli okaże się bardziej elastyczny niż oczekiwano, tamtejsi bankierzy centralni prawdopodobnie obniżą stopy procentowe najwyżej raz lub dwa razy – jeśli w ogóle.

READ  Rewe wezwał z niesmakiem: Pod żadnym pozorem nie jedz mrożonych produktów

Holzman nie jest przekonany, że EBC może „posunąć się za daleko”, jeśli Fed nie obniży w tym roku stóp procentowych. Zawaha się przed obniżką stóp procentowych trzy lub cztery razy. Fassel powiedział, że decydenci monetarni we Frankfurcie nie mogą całkowicie ignorować rozwoju sytuacji w Stanach Zjednoczonych przy ustalaniu własnego kursu.

Nagel i jego holenderski kolega Claes Knot zwrócili uwagę, że Europejski Bank Centralny ustala swoją politykę pieniężną w kontekście globalnym, ale ostatecznie podejmuje decyzje w oparciu o własne oczekiwania. Prezydent Portugalii Mario Centeno powiedział, że EBC „nie patrzy na Stany Zjednoczone”.

Inflacja: Ryzyko kolejnego szoku cenowego ropy

Sytuacja na Bliskim Wschodzie wydaje się być coraz bardziej niepewna, nawet jeśli władze monetarne nie zgadzają się co do potencjalnego wzrostu cen ropy.

Członek zarządu Piero Cipollone określił taki scenariusz jako „jeden z największych problemów”.

Knott był bardziej pewny siebie: „Jeśli doświadczymy szoku naftowego, będzie to następstwem ogólnego pogorszenia koniunktury spowodowanego wszystkimi innymi czynnikami”.

„Myślę, że prawdopodobieństwo wystąpienia dużych skutków drugiej rundy jest mniej prawdopodobne, ale zdecydowanie warto to obejrzeć” – powiedział Bloomberg TV.

Euro: wahania kursu walutowego

Odmienne podejście EBC i Fed stwarza ryzyko, szczególnie dla euro. Chociaż EBC nie ustala konkretnego kursu walutowego, Knott stwierdził, że jest to „czynnik” wpływający na sposób myślenia decydentów.

Przedłużający się okres łagodzenia polityki pieniężnej w Europie, podczas gdy USA nie obniżają tak bardzo stóp procentowych, może zaszkodzić euro. Lagarde powiedziała, że ​​zarząd będzie „uważnie” monitorować zmienność, chociaż nie wyznaczała określonego poziomu.

„Chociaż mamy jednolity mandat, którego głównym celem jest stabilność cen, wyraźnie musimy wziąć pod uwagę wpływ wahań kursu walutowego na naszą inflację” – stwierdziła. „Te wahania walut mogą wpływać na inflację poprzez importowaną inflację”.

READ  Sztuczka z Coveland przynosi kupon – raporty klientów dotyczące „prawdziwych skarbów”

FMW/Bloomberg

Aby czytać i pisać komentarze, kliknij tutaj

Continue Reading

Trending