Connect with us

Economy

18 listopada 2023 – Międzynarodowy Przegląd Prasy

Published

on

18 listopada 2023 – Międzynarodowy Przegląd Prasy

Na spotkaniu Xi Jinpinga (po lewej) z Joe Bidenem w San Francisco panowała luźna atmosfera. (Photo Alliance/Agencja informacyjna Xinhua/Li Xueren)
Norweska gazeta podaje w pierwszym temacie Dagbladet„Przynajmniej znowu ze sobą rozmawiają – to być może najważniejsze przesłanie, jakie płynęło ze szczytu APEC w San Francisco, gdzie prezydent USA Biden spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi. Po ponad roku kryzysu komunikacyjnego na szczycie najwyższym szczeblu polityki międzynarodowej, zauważamy z ulgą, że Biden i Xi ponownie ustanawiają bezpośrednie powiązanie między swoimi dowództwami wojskowymi, aby zapobiec nieporozumieniom. Jednak cztery godziny rozmów nie wyznaczają granicy w ramach tak zwanej nowej zimnej wojny. „ rywalizacja między dwoma supermocarstwami jest walką o globalną supremację. Trzeci uczestnik gry, Władimir Putin, był nieobecny na szczycie, w którym normalnie byłby obecny. Ale warunki nie są normalne” – analizuje analityk. Dagbladet Z Oslo.
„Kremlowi nie podoba się spotkanie Bidena z Xi” – czytamy nagłówku polskiej gazety Gazety Wyborczej: „Porozumienie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Chinami i zmniejszenie napięć nie jest zgodne z pragnieniami Rosji. Dlatego propagandyści Kremla celowo twierdzą, że Biden określił swojego gościa jako dyktatora i stwierdził, że to dobra wiadomość, że topór został złamany z nim” „A chiński przywódca nie został w żaden sposób pochowany. „Kremlowska propaganda nie wspomina o tym, że obaj prezydenci osiągnęli porozumienie w wielu ważnych kwestiach, że kontakty Pekinu z Waszyngtonem trwają i że obie strony próbują złagodzić napięcia.” Gazeta Gazety Wyborczej.
Chińska gazeta Huanqiu Shibao Ustalenia z Pekinu: „Chociaż stanowiska w niektórych kwestiach różnią się, obu stronom udało się osiągnąć konsensus w obszarach polityki zagranicznej, wymiany kulturalnej, rozwiązywania problemów globalnych i globalnego bezpieczeństwa. To po raz kolejny pokazuje, że Chiny i Stany Zjednoczone Ameryki mają wiele wspólnych interesów. Dialog i współpraca to jedyna słuszna decyzja w stosunkach dwustronnych.
Lianhe Bao Wygłasza on opinię z Tajpej, że „chiński prezydent Xi Jinping wybrał pojednawczy ton. Republika Ludowa stoi obecnie w obliczu szeregu problemów gospodarczych, takich jak słaba konsumpcja, spadające inwestycje i eksport oraz wysoki dług publiczny. Prezydent USA Biden był w stanie zrobić to w wielu kwestiach” i wezwał Pekin do kontynuowania dialogu i zajęcia się kwestią Tajwanu. Ale spotkanie pokazało też jasno, że Stany Zjednoczone i Chiny są systemowymi rywalami” – wyjaśnia. Lianhe Bao Z Tajwanu.
Brytyjskie obserwacje dotyczące konfliktu na Bliskim Wschodzie opiekun: „Izrael nie uznaje Międzynarodowego Trybunału Karnego, ale sąd uznaje Palestynę za członka i bada możliwe zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości na terytoriach palestyńskich okupowanych od 2021 r. Do wydania takiego orzeczenia potrzeba jeszcze lat. Bardziej natychmiastowe i bezpośrednie „Doniesienia o uzdrowieniu szpitala w Gazie mają wpływ na klimat międzynarodowy. „I z każdym dniem, w którym Izrael nie dostarcza przekonujących dowodów na temat rzekomego centrum dowodzenia Hamasu w Szifie, argument ten staje się coraz trudniejszy do przedstawienia” – twierdzi Al-Landani. opiekun.
gazeta palestyńska Jerozolima Odnosi się do roli przywódcy islamskiego ruchu Hamasu w Strefie Gazy, Yahya Sinwara: „Po 7 października Strefa Gazy przeżywa bezprecedensowy kryzys – w wyniku ataku na Izrael zarządzonego przez Yahya Sinwara. Ten atak terrorystyczny nie tylko odizolował Strefę Gazy, ale także zniszczył jej strukturę, rzuca to teraz mroczny cień na przyszłość jej mieszkańców. Atak wywołał łańcuch reakcji, który doprowadził do całkowitej izolacji Strefy Gazy. Bezlitosny konflikt i wynikająca z niego izolacja zniszczyły wszystko, a gazeta donosiła, że ​​„normalne państwo pozostawiło po sobie scenę zniszczenia i rozpaczy”. JerozolimaKtóry jest wydawany we Wschodniej Jerozolimie.
the Nowe czasy w Zurychu Odnosi się do konsekwencji wojny w Gazie dla cen ropy: „Ostrzeżenia o szoku cen ropy okazały się przedwczesne. Kiedy Hamas zaatakował Izrael ponad miesiąc temu, wróciły wspomnienia embargo na ropę nałożonego przez arabskie kraje naftowe na Izrael.” Kraje zachodnie w 1973 r. Kraje naftowe w tym czasie stanęły po stronie Egiptu i Syrii, które niespodziewanie zaatakowały Izrael. Z powodu blokady nastąpił gwałtowny wzrost cen ropy. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Oczy zwrócone są przede wszystkim na Arabię ​​Saudyjską. Ponieważ Riyad utrzymuje produkcję na niższym poziomie od dłuższego czasu, aby niemal samodzielnie podnieść ceny. Jednak przy okazji stan pustynny traci udział w rynku i przychody, co znajduje odzwierciedlenie także w słabym rozwoju gospodarczym. Presja ponownie rośnie, w związku z czym produkcja w Arabii Saudyjskiej rośnie – twierdzi Szwajcar. NZD.
Pisze o ponownym wyborze socjalisty Pedro Sancheza na premiera Hiszpanii Le Monde Z Paryża: „Próba utrzymania władzy bez wyraźnej większości zawsze ma cenę polityczną. Cena, jaką Sánchez zapłacił za pozostanie na stanowisku, może być przerażająca. Kompromis polega na tym, aby nieco bardziej polaryzować Hiszpanię bez gwarantowania stabilności politycznej.”
węgierska gazeta Nebzawa Ostrzega z Budapesztu, że „Sánchez może zostać narażony na karę polityczną za to, że doszedł do porozumienia z partią Puigdemont i obiecał uwięzionym Katalończykom ustawę o amnestii, która oznaczałaby uwolnienie setek separatystów. Rzeczywiście ustępstwa socjalistycznego polityka popierają większość wyborców swojej partii.” „Nie można wykluczyć, że Trybunał Konstytucyjny uzna tę ustawę za nieważną”.
Hiszpańska gazeta Liga w Katalonii Zauważył: „Żaden temat w ostatnim czasie nie wywołał tak gwałtownych wstrząsów jak zbliżenie z katalońskimi separatystami. Ostatnio pojawiają się także spekulacje na temat wpływu na gospodarkę. Czy obecnie istnieją specjalne zachęty dla firm, aby mogły to zrobić? . .. Powrót do Katalonii po zamieszkach jesienią 2017 r. związanych z nielegalnym referendum w sprawie niepodległości? Po zmianie miejsca nie jest łatwo przekonać Cię do powrotu. Władze regionalne mogą mieć jedynie pewność, że sytuacja gospodarcza pozostanie stabilna – „To także jest w Waszych rękach” – podkreśla. Liga w Katalonii Z Barcelony.

Na koniec posłuchajcie komentarza gazety Klein Zeitung Steyrmark na temat wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe: „W czasie kryzysu euro gospodyni domowa ze Szwabii Angela Merkel i jej minister finansów Wolfgang Schaeuble okazali się zagorzałymi zwolennikami rygorystycznej polityki oszczędnościowej w Europie . Teraz Niemcy nagle straciły 60 miliardów euro Na transformację energetyczną. Radość słychać nie tylko z południa Europy. Dezorganizacja zarządzania finansami – wyrok wygląda druzgocąco na zewnątrz. Dwa lata temu Trybunał Konstytucyjny wzmocnił ochronę klimatu w kraju kraj ma dość siły i kreatywności, aby przezwyciężyć kryzys.Orzeczenie Trybunału Konstytucjonalizm oznacza przede wszystkim jedno: dobre lata się skończyły.

READ  Dziś na giełdach 23.05.05

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Pilne wycofanie mleka UHT Edeka: zagrażają nam te zagrożenia dla zdrowia

Published

on

Pilne wycofanie mleka UHT Edeka: zagrażają nam te zagrożenia dla zdrowia
  1. Strona główna
  2. konsument

Jeśli podczas produkcji do żywności dostaną się szkodliwe substancje, często trzeba ją wycofać. Teraz dotyczy to mleka Edeka UHT.

Monachium – Błędy w produkcji mogą prowadzić do przedostania się bakterii, materiałów opakowaniowych lub innych zanieczyszczeń do żywności. Zanieczyszczone produkty to zazwyczaj jeden z nich On pamięta Dotknięte — dotyczy to teraz mleka UHT marki Edeka.

Przypomnijmy z Edeki: Mleko sterylizowane Gut&Günstig zawiera zanieczyszczenia

Wycofanie dotyczy mleka UHT od producenta Hohenloher Molkerei eG. Mleko pełne sterylizowane o zawartości tłuszczu 3,5% może zawierać zanieczyszczenia mikrobiologiczne. W rezultacie mleko może stać się gęste i kwaśne, co może powodować problemy zdrowotne. „Ze względu na zapobiegawczą ochronę konsumentów firma Hohenloher Molkerei eG wycofuje artykuł Gut&Günstig UHT pełne mleko o zawartości tłuszczu 3,5% (1 litr)” – stwierdzono w oświadczeniu.

Teraz konieczne stało się wycofanie mleka Edeka o przedłużonej trwałości: żywność może być zanieczyszczona zanieczyszczeniami. © Ebner/Imago (awatar)

Jak również poinformował producent, dotyczy to tylko krajów związkowych Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Saksonia i Turyngia. Podczas rutynowej kontroli stwierdzono zanieczyszczenie. Jak Hohenloher poinformował Molkerei eG, „natychmiast zidentyfikowano przyczynę skażenia i usunięto ją”. Wycofanie dotyczy wyłącznie towarów z datą przydatności do spożycia przed 27 marca 2024 r. i owalną etykietą informacyjną DE BW 010 EG. Niedawno wycofano także produkt rybny firmy Edeka.

Cena zakupu mleka objętego wycofaniem zostanie zwrócona w całości

Według własnych informacji przedsiębiorstwa partia, której dotyczyło wycofanie, była oferowana i sprzedawana wyłącznie na poziomie regionalnym na poszczególnych rynkach. Oprócz Edeki obejmuje to także niektóre oddziały Marktkauf w wyżej wymienionych krajach związkowych. We współpracy z dotkniętymi sprzedawcami detalicznymi dotknięte produkty zostały całkowicie wycofane ze sprzedaży ze skutkiem natychmiastowym.

Na tę partię wpływa wywołanie:

Każdy, kto posiada jeszcze w domu wadliwe mleko Gut&Günstig UHT, może je zwrócić i otrzymać zwrot ceny zakupu. Nie jest konieczne okazanie paragonu, pełna cena zakupu zostanie zwrócona nawet bez niego. Inne partie mleka UHT nie podlegają wycofaniu i dlatego nie mogą zostać zwrócone. Producent „żałuje tego incydentu i przeprasza wszystkich dotkniętych nim klientów”. We wrześniu doszło już do poważnych wycofań mleka w Niemczech.

Continue Reading

Economy

Niemiecka gospodarka czuje się uwięziona przez ciężarówki między Polską a Ukrainą

Published

on

Niemiecka gospodarka czuje się uwięziona przez ciężarówki między Polską a Ukrainą

Berlin. Blokada kilku przejść granicznych z Ukrainą przez polskich kierowców podróżujących na duże odległości ma ogromny wpływ na niemiecką gospodarkę. „Firmy informują nas, że terminowość dostaw towarów jest coraz trudniejsza” – mówi Stefan Kagieben, dyrektor regionalny Komisji Wschodniej ds. Gospodarki Niemieckiej. „Czas dostaw ostatnio potroił się, a koszty transportu podwoiły się lub czterokrotnie” – mówi Kagibin. „Szkody sięgnęły już milionów. W przyszłości istnieje ryzyko zwolnień, a nawet zamknięcia zakładów, jeśli klienci będą szukać alternatywnych dostawców poza Ukrainą ze względu na nierzetelną odprawę graniczną. Na zachodniej Ukrainie jest wielu dostawców dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Od 6 listopada polscy kierowcy ciężarówek zamykają wiele przejść granicznych między obydwoma krajami. Protestują przeciwko złagodzeniu zasad wjazdu, które od początku rosyjskiej wojny agresywnej obowiązują ciężarówki przyjeżdżające z Ukrainy. Od początku wojny nie potrzebują już zezwoleń na przewóz towarów do i ze strefy Schengen. W piątek do protestu dołączyli kierowcy ciężarówek na Słowacji.

Po długich negocjacjach: od poniedziałku znów przepuszczono przynajmniej puste ciężarówki

Jednak w poniedziałek nastąpił pewien ruch w negocjacjach. Jak podaje m.in. gazeta Zeit, kierowcy ciężarówek od poniedziałku pozwolą ukraińskim ciężarówkom ponownie wjechać na teren Unii Europejskiej bez ładunku. Właściwy minister Ukrainy Oleksandr Kubrakow powiedział w serwisie informacyjnym X, że jest to wynik przedłużających się negocjacji.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Od początku wojny liczba ukraińskich ciężarówek w Unii Europejskiej wzrosła sześciokrotnie

„Skala staje się jasna, gdy uświadomimy sobie, że przed wojną wschodnią granicę Polski przekraczało co roku około 160 000 ciężarówek z Ukrainy, a liczba ta wciąż rośnie” – wyjaśnia Kai-Olaf Lange, politolog w Fundacji Nauka i Polityka. Zbliża się do miliona rocznie.” Polscy kierowcy dalekobieżni twierdzą, że ich firmy transportowe nie są w stanie dotrzymać niskich kosztów pracy ukraińskich rywali. Protestujący twierdzą, że ukraińskie firmy transportowe oferują również usługi transportowe na terenie krajów UE, tzw. kabotaż, co nie jest dozwolone w ramach porozumień z Ukrainą, ale jest trudne do kontrolowania.

READ  Dziś na giełdach 23.05.05

Uważają też za niesprawiedliwe, że polskie ciężarówki w drodze na Ukrainę pozostają zarejestrowane w elektronicznym systemie oczekiwania. Po polskiej stronie oznacza to również, że ciężarówki czasami muszą czekać kilka dni na granicy z Ukrainą. Według Langa fakt, że protest rozprzestrzenił się na Słowację, ma również związek z faktem, że ukraińscy kierowcy dalekobieżni zwrócili się na alternatywne trasy w innych krajach, takich jak Węgry czy Słowacja, gdzie również osiągnięto limity przepustowości.

Prawdopodobnie będzie to miało również wpływ na transfery pomocy UE na Ukrainę

Temat ten od dawna budzi niepokój polskiej polityki. Polska chciałaby omówić tę kwestię przed Radą UE ds. Transportu 4 grudnia. Z wyprzedzeniem telewizja publiczna TVP poinformowała, że ​​Rafał Weber, wiceminister transportu w rządzie przejściowym PiS, chciałby jeszcze raz doprecyzować stanowisko polskiego rządu: wycofanie ułatwień wjazdowych dla ukraińskich kierowców dalekobieżnych.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Jednocześnie podkreśla, że ​​w dalszym ciągu granicę można przekraczać bez zezwolenia transportem wojskowym lub humanitarnym. Zaprzecza temu Stefan Kajeben ze Wschodniej Komisji Gospodarki Niemiec: „Spedytorzy mówią nam, że dotyczy to również dostaw pomocy z UE na Ukrainę, na przykład leków lub technologii potrzebnych do naprawy ukraińskiego systemu energetycznego”.

„W imieniu światowej elity”: Viktor Orbán ma kłopoty – i atakuje UE

Premier Węgier Viktor Orban regularnie konfrontuje się z Unią Europejską i NATO. I jego ostatnia próba szantażu: grożenie zaprzestaniem europejskiej pomocy dla Ukrainy. Co on chce w ten sposób osiągnąć?

Organizacje wskazują, że są gotowe dobrze walczyć w nadchodzącym roku

Politolog Kai-Olaf Lange uważa jednak, że pod rządami tymczasowego rządu PiS raczej nie dojdzie do merytorycznych negocjacji. Zamiast tego rząd wykorzysta protest do realizacji własnego programu, mówi Lang: „Rząd przejściowy prawdopodobnie podejmie zdecydowane działania i postawi UE daleko idące żądania. Celem jest podniesienie oczekiwań wobec przyszłych rządów z przesłaniem: „Zawsze mówiliśmy, że rząd Tuska będzie miękki!” W zeszłym tygodniu obecny prezydent Polski Mateusz Morawiecki zaprzysiągł mniejszościowy rząd PiS, który jednak najprawdopodobniej zostanie rozwiązany przez koalicję opozycji w drodze wotum zaufania w przyszłym tygodniu.

READ  Reforma polskiego sądownictwa jest nielegalna / Europejski Trybunał Sprawiedliwości o zakazie noszenia chusty w gospodarce / Kto płaci za szkody powodziowe?

Ale nowy rząd musi także pracować nad znalezieniem równowagi między interesami polityki zagranicznej i wewnętrznej kraju. „Każdy polski rząd, mimo całej swej solidarności z Ukrainą, musi także bronić interesów narodowych” – wyjaśnia Lang. „Zwłaszcza jeśli chodzi o obszary wiejskie, strukturalnie słabe obszary na wschodzie kraju czy grupy potrafiące skutecznie organizować protesty, Państwo nie może pozostać bierny.” Jednak zdaniem Langa w interesie zarówno Polski, jak i Ukrainy leży współpraca. Spór musi zostać jak najszybciej rozstrzygnięty, aby umożliwić powrót ruchu towarowego. Nie stanie się to jednak bez ustępstw dla Jak mówi, polskie przedsiębiorstwa żeglugowe: „Organizacje, które zorganizowały oblężenie, wyraziły gotowość walki do przyszłego roku”.

Continue Reading

Economy

Wbudowana aktualizacja AI: blokada OpenAI, filmy Getty, AI Alliance, długa lista oczekujących

Published

on

Wbudowana aktualizacja AI: blokada OpenAI, filmy Getty, AI Alliance, długa lista oczekujących

OpenAI próbuje przechwycić ChatGPT z warunkami korzystania z usługi i innymi wiadomościami z codziennej aktualizacji AI.

reklama

Badacze z DeepMind odkryli lukę w zabezpieczeniach ChatGPT 3.5 OpenAI, która umożliwia dostęp do danych szkoleniowych systemu AI. Prosząc ChatGPT o ciągłe powtarzanie danego słowa („na zawsze”), badacze doszli do punktu, w którym ChatGPT porzuca materiał szkoleniowy na rzecz dodatkowego powtarzania. Obejmowały one fragmenty tekstów z artykułów i artykułów Wikipedii, ale także adresy e-mail i numery telefonów. Badacze zainwestowali łącznie 200 dolarów w zapytania do ChatGPT i uzyskali w zamian kilka megabajtów danych tekstowych. Szacują, że w ten sposób można uzyskać dostęp do gigabajtów danych tekstowych.

Zamiast technicznie rozwiązać problem, OpenAI po prostu poinformowała użytkowników, że „wielokrotne proszenie ich o powtórzenie słowa” narusza ich warunki świadczenia usług i wytyczne dotyczące treści. Jednak podstawowa luka w zabezpieczeniach, w wyniku której można oszukać model sztucznej inteligencji w celu wycieku danych szkoleniowych, pozostaje nierozwiązana.


Platforma wideo AI RunwayML i Getty Images ma taką platformę Współpraca przy opracowywaniu narzędzi sztucznej inteligencji Ogłoszono, że zostaną utworzone filmy wideo zgodne z prawami autorskimi. Partnerstwo ma na celu opracowanie Runway Getty Images Model (RGM), który łączy technologię Runway z licencjonowaną biblioteką treści Getty Images.

RGM ma służyć jako podstawa dla firm do opracowania indywidualnych modeli tworzenia treści wideo. Model jest skierowany do branż takich jak film, reklama, media i nadawanie. Komercyjna dostępność RGM planowana jest na najbliższe miesiące.

Meta i IBM mają taki Sojusz założyło ponad 50 firm i instytucji badawczychPromowanie rozwoju otwartej sztucznej inteligencji i zapewnienie równowagi dla OpenAI i ChatGPT. Członkami są AMD, Intel, Oracle, Cornell University, National Science Foundation, Stability AI i Sony, a także znane uniwersytety, takie jak Harvard, Tokio, ETH Zurich i Yale.

AMD planuje wspierać otwarty ekosystem sztucznej inteligencji za pomocą własnego sprzętu, mówi Forrest Norrod, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny grupy AMD zajmującej się centrami danych. Sojusz opiera się na podejściu typu open source, aby wspierać bardziej włączający i oparty na współpracy ekosystem sztucznej inteligencji oraz odróżniać się od zastrzeżonych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT. Powstanie AI Alliance można postrzegać jako odpowiedź na rosnące wpływy takich organizacji jak OpenAI i Microsoft, które obecnie dominują na rynku AI. Dario Gil, starszy wiceprezes IBM i szef działu badawczego IBM, podkreśla znaczenie otwartych innowacji i ma nadzieję na większą przejrzystość i zaufanie w tym obszarze.

W wywiadzie dla CNBC wypowiadał się Brad Lightcap, dyrektor operacyjny OpenAI Wysoki popyt na ChatGPT Enterprise. Według Lightcap na skorzystanie z narzędzia AI czeka „wiele, wiele, wiele tysięcy” firm. ChatGPT Enterprise został uruchomiony w sierpniu i obejmował 20 laboratoriów beta, w tym Block i Canva. OpenAI planuje wdrożyć tę ofertę jako opcję samoobsługową w 2023 r., aby mogła obsługiwać wszystkie zainteresowane strony znajdujące się na liście oczekujących.

Według stanu na listopad 92 procent firm z listy Fortune 500 korzystało już z ChatGPT, co oznacza wzrost o 12 procent w porównaniu z sierpniem 2023 r. Lightcap twierdzi, że firmy często przeceniają bezpośredni wpływ sztucznej inteligencji na swoją działalność i oczekują dużych zmian. Z drugiej strony niedoceniane są indywidualne możliwości, jakie systemy AI zapewniają użytkownikom końcowym. Te „supermoce” dadzą użytkownikom możliwości, których nigdy wcześniej nie mieli.

Jak inteligentna jest sztuczna inteligencja? Jakie są konsekwencje generatywnej sztucznej inteligencji dla naszej pracy, czasu wolnego i społeczeństwa? W ramach aktualizacji AI Heise, we współpracy z The Decoder, codziennie dostarczamy aktualizacje dotyczące najważniejszych osiągnięć AI. W piątki wraz z ekspertami badamy różne aspekty rewolucji AI.


(Luty)

Do strony głównej

READ  Reforma polskiego sądownictwa jest nielegalna / Europejski Trybunał Sprawiedliwości o zakazie noszenia chusty w gospodarce / Kto płaci za szkody powodziowe?
Continue Reading

Trending