Connect with us

Top News

Zaplanowano je na najbliższy weekend w BW – SWR Aktuell

Published

on

Zaplanowano je na najbliższy weekend w BW – SWR Aktuell

Oczekuje się, że w najbliższy weekend antyprawicowe demonstracje w BW przybędą tysiące ludzi i dziesiątki tysięcy w całym kraju. Swoje stanowisko zajęło także wiele gwiazd. Czy rok 2024 będzie rokiem protestów?

Tajne spotkanie prawicowych ekstremistów z politykami AfD, podczas którego podobno omawiano m.in. deportację milionów ludzi z Niemiec, wywołało oburzenie. W Badenii-Wirtembergii na ten weekend w kilku miastach planowane są także antyprawicowe demonstracje – z udziałem głównych zwolenników.

Badenia-Wirtembergia

Populistyczna, prowokacyjna, uderzająca: AfD w BW dociera na TikToku do znacznie większej liczby młodych ludzi niż jakakolwiek inna partia. Jaki to będzie miało wpływ na przyszłe wybory?

W sobotę i niedzielę w Stuttgarcie odbędą się demonstracje. Największa demonstracja w kraju spodziewana jest w Heidelbergu – ma wziąć w niej udział około 3000 osób. Dalsze wydarzenia planowane są we Freiburgu, Karlsruhe, Pforzheim, Herrenberg, Offenburg, Überlingen i Ulm.


Pobierz wideo (63,6 MB | MP4)

W najbliższy weekend spodziewana jest duża demonstracja w Heidelbergu

Według rzecznika miasta do demonstracji dołączyło kilka grup i inicjatyw z Heidelbergu. Według informacji miejskich w piątek spodziewanych jest około 3000 uczestników. Apel popierają okręgowe stowarzyszenie Sojusz 90/Zieloni i Niemiecka Konfederacja Związków Zawodowych (DGB). Popiera także prawicową koalicję opozycyjną SPD.

Kai Burmeister, szef DGB w Badenii-Wirtembergii, upiera się: „Teraz nadszedł czas, aby pokazać swoją twarz: na ulicy, na wiecach i w miejscu pracy. To jasne: walka z działalnością prawicową wymaga wytrwałości”.


Pokazy zaplanowano w Karlsruhe, Forsheim i Baden-Baden

W Karlsruhe organizatorzy planują w sobotę protestować przeciwko znanym obiektom. Należą do nich na przykład Miejsce Praw Podstawowych i Federalny Trybunał Konstytucyjny. Zarejestrowało się około 1000 uczestników. Podobna liczba osób spodziewana jest w Ulm i Pforzheim. Rozpoczęcie wiecu zaplanowano na popołudnie na Leopoldplatz; W przypadku Baden-Baden organizatorzy na miejsce wiecu wybrali most Pfizer Bridge.

Karlsruhe, Forsheim i Baden-Baden

Kobiety na demonstracji antyrasistowskiej w Kolonii (miniatura) (Zdjęcie: DPA Biltfunk, Photo Alliance/DPA | Oliver Berg)

Według badań naprawczych
Przeciwko prawicy: weekendowe demonstracje w Karlsruhe i Forsheim

W ten weekend ludzie wyjdą na ulice w obronie demokracji i przeciwko prawom. Manifestacje i wiece planowane są m.in. w Karlsruhe i Forsheim.

Sobotni poranek SWR4 BW

SWR4 Badenia-Wirtembergia

Młodzi przywódcy miast BW ostrzegają przed „prawicowymi fantazjami o deportacji”.

Jak dotąd pod apelem podpisało się 21 młodych burmistrzów Badenii-Wirtembergii reprezentujących różne partie. Razem z około 80 władzami miast ze wszystkich krajów związkowych potępiają „prawicowe fantazje deportacyjne”. Wzywają ludzi, aby „stawali na rzecz otwartego, włączającego i sprawiedliwego społeczeństwa”.

Przykładowo pod listem otwartym „Sieci Młodych Burmistrzów Republiki Federalnej Niemiec” podpisali się włodarze miast Embingen (dzielnica Freundstadt), St. Blaisien (dzielnica Waldshut) i Biederbach (dzielnica Emmendingen).

Uberlingen

Plakat z napisem "Nie teraz".  (Zdjęcie: IMAGO, Mark John)

Rajd na rzecz Demokracji
Koalicja zwołuje demonstrację przeciwko prawicy w Überlingen

Pod hasłem „Nigdy więcej. Zjednoczcie się dla naszej demokracji” obywatele Überlingen planują w sobotę wyjść na ulice. Apelowała o to szeroka koalicja przeciw prawicy.

Stanowisko chce zająć 30 burmistrzów BW

W innym zaproszeniu wszystkich 30 burmistrzów potępiło prawicowe ruchy ekstremistyczne. Przykładowo, jak wynika z doniesień władz miast Esslingen, Tübingen i Stuttgart, podejmowane są próby podważenia podstawowego porządku demokratycznego w Niemczech.

Jako przywódcy miast podlegają potrzebie neutralności, konieczne jest jednak, aby stanęli w obronie demokracji i zajęli jasne stanowisko wobec wypowiedzi ekstremistycznych. Według apelu 30 burmistrzów prawicowy ekstremizm zagraża pokojowemu i tolerancyjnemu współistnieniu w miastach.


Biskup regionalny Cole ostrzega przed „nieduchowością”.

Po tajnym spotkaniu stanowisko zajął także Kościół protestancki. Biskup regionalny Wirtembergii Ernst-Wilhelm Gohl pisze w artykule w czasopiśmie kościelnym, że każdy, kto tak jak AfD depcze godność ludzką, nie zasługuje na to, aby został wybrany przez chrześcijan.

W związku z wiadomością o tłumie wezwał wszystkich chrześcijan, aby „odważnie stawili czoła złemu duchowi” i „nie pozwolili, aby ich wzrok został przyćmiony konwencjonalnymi formułami ułagodzenia”. Trener SC Freiburg Christian Streich i komik Mossingera Tedros „Teddy” Declebran również wyrazili krytykę. Streich wyszedł już na ulice z tysiącami ludzi podczas demonstracji we Fryburgu w środę.

Fryburg w Prisce

Christian Streich w akcji po przerwie zimowej przeciwko Union Berlin (Zdjęcie: IMAGO, Numer obrazu IMAGO: 1038866665)

Udział w antyprawicowym wiecu
Christian Streich: „Jeśli się teraz nie obudzisz, nic nie zrozumiesz”

W środę wieczorem tysiące ludzi demonstrowało we Fryburgu przeciwko prawicowemu ekstremizmowi – w tym trener Christian Streich i inni członkowie SC Freiburg.

Popołudnie SWR Aktualności

Prąd SWR

Debata na temat zakazu AfD

Tematem weekendowych demonstracji mógłby być także ewentualny zakaz dla AfD, o którym już mówi się na szczeblu politycznym. Sekretarz generalna CDU w Badenii-Wirtembergii Nina Waergen wypowiadała się na temat SWR przeciwko zakazowi nałożenia AfD. Jego partyjny kolega, minister spraw wewnętrznych Thomas Strobl, powiedział SWR, że nie można już wykluczać zakazu działalności AfD. Premier Partii Zielonych Winfried Kretschmann uważa zakaz nałożony na AfD za surowy.

Jakie ograniczenia obowiązują w przypadku zakazu imprezowania, możesz zobaczyć w naszym filmie na Instagramie:

READ  Po powstaniu w Berlinie-Newcolon: "Rewolucyjna demonstracja 1 maja" odwołana - sytuacja się uspokaja - Berlin
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Starsza kobieta przeżywa odyseję podczas wycieczki do spa

Published

on

Starsza kobieta przeżywa odyseję podczas wycieczki do spa
  1. Gazeta Fulda
  2. Fulda
Świnoujście (po niemiecku Swinemünde) to miasto portowe na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Eustom. © Stefan Sauer/dpa

To, co zaczęło się relaksującymi wakacjami nad polskim Bałtykiem, zakończyło się odyseją: organizator wycieczek nie zabrał ze sobą 81-letniego seniora z powiatu Fulda, ponieważ zachorował na korona wirusa. Musi sama odbyć podróż powrotną.

Świnoujście/Fulda – Na twarzy 81-latka wciąż widać gniew, gdy opowiada o swojej chorobie koronowej i podróży powrotnej – wycieczce do uzdrowiska w Polsce. Kobieta z dzielnicy Fulda wspomina: „Nawet dzisiaj stoję na stacji kolejowej kompletnie wyczerpana wiatrem i zimnem.

Ponieważ ona – podobnie jak jej przyjaciółka i współlokatorka – zachorowała na koronę, organizator wycieczek nie zabrał seniorów autobusem do Fuldy. Przez pierwsze tygodnie po powrocie do domu często budziła się w nocy. „To wszystko działo się w mojej głowie” – mówi 81-latek. „Dla mnie sposób, w jaki zostaliśmy potraktowani, był nieludzki” – powiedziała, nie ukrywając złości na organizatora wycieczek. Oznacza to obowiązek zachowania ostrożności wobec innych pasażerów.

Starsza kobieta przeżywa odyseję podczas wyjazdu do uzdrowiska – porzucona w Polsce

Ale od początku: w listopadzie 2023 roku 81-latek wraz z innymi znajomymi pojechał autobusem z organizatora wycieczek Dolce Vita Reseclub do polskiego nadmorskiego kurortu Świnoujście. W czterogwiazdkowym hotelu odpoczywaliśmy 14 dni. „W weekend zacząłem czuć się, jakbym był przeziębiony” – mówi senior. Jej przyjaciółka, diabetyczka, również jest chora.

„Następnie zaprosił niemieckiego lekarza, aby go zbadał”. Polskie miasto Świnoujście leży kilka kilometrów od granicy z Niemcami. Lekarz, który badał oboje, potwierdził, że mają infekcję koronową. „To mnie zszokowało i nie wiem, co teraz robić” – mówi seniorka. Miała wysoką gorączkę i była słaba. Wróciliśmy do hotelu SPA, gdzie oboje spędzili drugi tydzień pobytu sami w swoim pokoju.

81-latek natychmiast skontaktował się z córką i poinformował ją o pozytywnym wyniku testu na koronę. „Poszłam do organizatora wycieczek w Newhope i zapytałam, co teraz robimy” – relacjonuje córka. Obiecał zapewnić dobrą opiekę.

READ  Polska: Rzecznik Generalny ETS stwierdził, że system dyscyplinarny narusza prawo UE

W czwartkowy wieczór, dwa dni przed wyjazdem, matka i córka nie miały żadnych wieści od organizatora wycieczek. „Wtedy zadzwonił do mnie pracownik. Powiedziała mi, że jeśli wynik będzie pozytywny, nie będzie mogła nas zabrać do domu. Hotel był zapełniony, więc nie było możliwości zostania dłużej w pokoju hotelowym. „Badaliśmy się w ciągu tygodnia i nic z tego nie wyszło. Pracownicy klubu turystycznego to zrobili lub sprawdzili” – dodaje kobieta. Do organizatora wycieczek. Zapytany, odpowiedział, że opiera się na testach przeprowadzonych przez podróżujących gości.

Gdybyśmy nie zarezerwowali pociągu, w sobotę nie wróciliby prosto do domu i zostaliby bez pokoju hotelowego w Polsce.

Kiedy wiadomość dotarła do rodziny w domu, zarezerwowali pociąg dla 81-latka. Ze Świnoujścia do Berlina, a stamtąd do Fuldy. „Gdybyśmy nie zarezerwowali pociągu, w sobotę nie wróciliby prosto do domu i byliby w Polsce bez pokoju w hotelu” – mówi córka. Rodzina skontaktowała się również z organizatorem wycieczki za pośrednictwem poczty elektronicznej. „Zażądaliśmy zwrotu przynajmniej kosztów transportu” – powiedziała córka.

W odpowiedzi organizator wycieczek podkreślił obowiązek i odpowiedzialność pozostałych gości wracających z nimi, aby „zaufali nam”. „Zastanawiam się, gdzie podział się nasz obowiązek opieki” – ze złością odpowiedział senior podczas rozmowy.

Ponieważ w dniu wyjazdu starcy poczuli się lepiej, postanowili wrócić do domu pociągiem. Około 8 rano bez śniadania pojechaliśmy taksówką na dworzec w Świnoujściu i stamtąd do Berlina. Obaj byli zdrowi, ale nadal cierpieli na wirusa koronowego. „Zmarzłem i chciałem wrócić do domu”. Byli w drodze przez osiem godzin, aż po południu dotarli do Fuldy. „Nie chcę przez to znowu przechodzić” – mówi 81-latek.

Kobietę zirytowało to, że organizator wycieczki nie zapytał o jej podróż powrotną ani o stan zdrowia. Po 14 dniach rodzina ponownie próbowała rozmawiać z organizatorem wycieczek. Zaproponował kupon o wartości 50 euro, podczas gdy oni ponieśli koszt podróży w wysokości 105 euro.

READ  Ekspert od pożarów lasów w pobliżu Jüterbog: Wystąpiła „najgorsza sytuacja”.

„Musiałem się opanować” – mówi 81-latek. Podróż jeszcze jej nie opuściła. Mam nadzieję, że wkrótce to zakończymy – mówi.

Zdarzenie komentuje prawnik, organizator i ekspert ds. zdrowia

„Z prawnego punktu widzenia organizator wycieczek nie może odmówić uzgodnionej w umowie podróży powrotnej ze względu na zdiagnozowaną u turysty chorobę zakaźną” – powiedział Peter Lazek, prawnik i prezes Hesse Consumer Center. .

Obecnie nie obowiązują żadne ograniczenia w podróżowaniu, a negatywny wynik testu nie może być warunkiem zawarcia umowy o podróż. Rezygnacja z podróży lub dodatkowe ubezpieczenie przydaje się tylko wtedy, gdy podróż musi zostać odwołana ze względu na oficjalny zakaz lub jeśli jest to nieuzasadnione ze względu na poważny wirus koronowy. Jednak organizator odwołał wyjazd bez podania przyczyny.

Na pytanie naszej gazety Klub Podróżniczy Dolce Vita podkreślił swój obowiązek opieki nad około 30 gośćmi w tym konkretnym przypadku. „Z tego powodu nie możemy zabierać kobiet ze sobą do domu” – mówi właściciel Travel Club Marcus Sarkozy.

Higienistka dr. Daniel Jasperson opisuje odmowę organizatora wycieczek dotyczącą zabrania pasażerów z koronawirusem jako „przekonującą i logiczną”, przynajmniej z medycznego punktu widzenia. Mimo że goście nosili maseczki i zachowywali dystans, w autobusie istniało ryzyko zarażenia.

Przypadek burmistrza Bad Brückenau Jochena Vogela pokazuje, jak poważna jest choroba koronowa i jej konsekwencje. Przedłużający się covid zmusił go do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Continue Reading

Top News

Samochód wjeżdża w tłum w Szczecinie – 20 osób zostało rannych

Published

on

Samochód wjeżdża w tłum w Szczecinie – 20 osób zostało rannych

DW piątek kierowca celowo wjechał w tłum ludzi w polskim mieście Szczecin, raniąc kilka osób. O sprawie poinformowała w sobotę telewizja TVN24 i agencja informacyjna PAP, powołując się na prokuraturę.

Wszczęli postępowanie karne przeciwko 33-letniemu obywatelowi Polski za usiłowanie zabicia dużej liczby osób i umyślne spowodowanie spustoszenia.

Władze skorygowały teraz liczbę rannych z 19 do 20. Jeden z nich chwilę później trafił do szpitala.

Oskarżony był wcześniej leczony psychiatrycznie

Sprawca początkowo wjechał w grupę osób na przystanku tramwajowym przy placu Rodła w portowym mieście Szczecin. Następnie uciekł z miejsca wypadku i wkrótce potem wjechał swoim samochodem w trzy inne pojazdy, raniąc kilka innych.

Ratownicy na miejscu wypadku

Źródło: dpa/Marcin Bielecki

Kierowca pozostawił po sobie kilka zniszczonych samochodów

Kierowca pozostawił kilka samochodów

Źródło: dpa/Marcin Bielecki

Według urzędników 20 rannych było w wieku od pięciu do 62 lat. Rzecznicy szpitala powiedzieli mediom, że stan sześciu rannych jest „poważny” lub „poważny”.

Czytaj

Reklama Po prostu inwestuj

W piątek wieczorem policja ogłosiła, że ​​szczeciński mężczyzna leczył się psychiatrycznie od czterech lat.

READ  Słupice: W Polsce szerzy się nielegalny handel szczeniętami
Continue Reading

Top News

W sobotę odwołane zostały wszystkie kursy pociągów i autobusów

Published

on

W sobotę odwołane zostały wszystkie kursy pociągów i autobusów
Continue Reading

Trending