Connect with us

Economy

Wyraźnie wzrosły akcje Rheinmetall i HENSOLDT: firmy zbrojeniowe korzystają z zamówień z krajów zachodnich – Rheinmetall podnosi prognozy sprzedaży

Published

on

Wyraźnie wzrosły akcje Rheinmetall i HENSOLDT: firmy zbrojeniowe korzystają z zamówień z krajów zachodnich – Rheinmetall podnosi prognozy sprzedaży

W poniedziałkowy poranek akcje Rheinmetall i HENSOLDT kontynuowały pozytywny trend.

W dalszym ciągu wykorzystują perspektywę otrzymania licznych zamówień z krajów zachodnich na wzmocnienie sił obronnych i wsparcie Ukrainy w jej obronie przed rosyjską inwazją. Akcje Rheinmetalla wzrosły w notowaniach XETRA o 2,76 proc. do 345,90 euro, a Hensoldta o 3,45 proc. do 31,22 euro.

Akcje Rheinmetall osiągnęły kolejny rekordowy poziom – ich wzrost w wciąż małym roku 2024 wzrósł do 20 procent, co oznacza, że ​​prawie dogoniły lidera DAX i grupę programistyczną SAP SE. Akcje HENSOLDT zwiększyły swoje roczne zyski do 27 procent, tym samym plasując się na czele indeksu MDAX.

Oczy wszystkich zwrócone są na Stany Zjednoczone, podczas gdy debata na temat większej pomocy wojskowej USA dla Ukrainy trwa. Po rozmowie w piątek (czasu lokalnego) w Waszyngtonie z prezydentem USA Joe Bidenem kanclerz Olaf Scholz (Partia Socjaldemokratyczna) wyraził zaufanie co do możliwości utrzymania amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

W gazecie „Handelsblatt” ukazał się także wywiad z szefem Rheinmetall Arminem Pabergerem, w którym opowiada on o planowanym masowym rozszerzeniu produkcji pocisków artyleryjskich. „Jesteśmy w trakcie podwajania lub nawet podwajania naszych możliwości w zakresie prochu w poszczególnych lokalizacjach, np. potrzebnych do ładowania ładunków miotających do pocisków artyleryjskich” – powiedział dyrektor. Do przyszłego roku Rheinmetall będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość surowca, aby zaopatrzyć Europę. Ogółem do 2025 roku chcemy produkować do 700 000 pocisków artyleryjskich rocznie”.

61-latek spodziewa się także zwiększenia budżetu obronnego po wygaśnięciu Specjalnego Funduszu Obronnego Siły zbrojne. „Kiedy kwota się skończy, powinna nastąpić duża podwyżka” – dodał. Bez tego zwiększenia trudno będzie uczynić Niemcy zdolnymi do samoobrony. „Są na to tylko dwa sposoby: znacząco zwiększyć budżet obronny lub stworzyć specjalny fundusz”.

Rheinmetall buduje nową fabrykę amunicji w Dolnej Saksonii

Niemcy i ich sojusznicy potrzebują więcej amunicji dla swoich sił i wsparcia Ukrainy – dlatego koncern zbrojeniowy Rheinmetall chce znacząco rozszerzyć swoją produkcję. Na obecnym terenie w Unterlüß (dzielnica Celle) na Pustaci Lüneburskiej powstanie nowa fabryka amunicji artyleryjskiej. W poniedziałek kanclerz Olaf Scholz wraz z ministrem obrony Borisem Pistoriusem (obaj SPD), prezesem firmy Arminem Paperbergerem i premier Danii Mette Frederiksen odbyli symboliczną ceremonię wmurowania kamienia węgielnego pod stację, której ukończenie zaplanowano na zaledwie dwanaście miesięcy. budowa. Koncern zbrojeniowy ogłosił, że produkcja powinna rozpocząć się w przyszłym roku.

READ  Przejęcie Deutsche Wonen: Vonovia rozpoczyna nową próbę

„Dzięki tej inwestycji kładziecie podwaliny pod niezależne, a przede wszystkim stałe dostawy amunicji artyleryjskiej dla armii niemieckiej i naszych partnerów w Europie” – powiedział Scholz w kierunku firmy zbrojeniowej. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do Ukrainy i jej zapotrzebowania na amunicję. „Jak dotąd udało nam się zapewnić większość tego, co mieliśmy” – wyjaśnił doradca. Ale to staje się coraz mniej prawdopodobne. „Ważne jest, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby zwiększyć produkcję na całym świecie”. Nowy zakład Rheinmetall jest tutaj ważnym sygnałem.

Schultz wzywa do masowej produkcji broni

„Przez bardzo długi czas” – uskarżał się Schulz – „polityka dotycząca broni w Niemczech prowadzona była tak, jakby chodziło o zakup samochodu”. „Ale nie tak produkuje się broń! Jeśli przez lata nic nie zostanie zamówione, nic nie zostanie wyprodukowane”. To sprawia, że ​​szybkie zwiększenie produkcji jest teraz jeszcze ważniejsze. „Musimy odejść od industrializacji i skierować się w stronę masowej produkcji broni” – powiedział Schulz. „To jedyny sposób, aby planować i kupować w sposób zrównoważony. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć nasz cel, jakim jest ponowne uczynienie Bundeswehry jedną z najpotężniejszych konwencjonalnych sił zbrojnych w Europie. „

Prezes firmy Baberger wyjaśnił, że poprzez nową fabrykę Rheinmetall chciał pomóc armii niemieckiej zapełnić puste magazyny przy zakupie amunicji i uniezależnić się od dostaw z zagranicy. Dodał: „Robimy to z odpowiedzialności i chęci wniesienia poprzez nasze technologie znaczącego wkładu w zdolności obronne naszego kraju i naszych partnerów z NATO”. „Ma to strategiczne znaczenie nie tylko dla Rheinmetall, ale także dla Republiki Federalnej Niemiec i Europy”. Masowe zużycie amunicji na Ukrainie pogarsza sytuację. Premier Danii, który w krótkim czasie dołączył do spotkania, dodał, że nie jest to problem wyłącznie Niemiec. „Wojna na Ukrainie dotyczy nas wszystkich”.

Planowano 200 000 pocisków rocznie

Oczekuje się, że w 2025 r. nową fabrykę w Dolnej Saksonii opuści 50 000 pocisków artyleryjskich, w 2026 r. 100 000, a następnie 200 000 rocznie. Produkuje głównie pociski artyleryjskie kal. 155 mm, a także materiały wybuchowe i komponenty artylerii rakietowej. Grupa chce zainwestować w nową fabrykę 300 mln euro, dzięki czemu powstanie 500 miejsc pracy.

READ  22 maja 2023 r. - Międzynarodowy Biuletyn Prasowy

Inwestycja ta wpisuje się w plan firmy Rheinmetall zakładający znaczne zwiększenie produkcji amunicji. Rzecznik firmy powiedział, że przed rosyjskim atakiem na Ukrainę prawie dwa lata temu firma zbrojeniowa produkowała łącznie zaledwie 70 000 pocisków artyleryjskich rocznie w Niemczech, Hiszpanii, Republice Południowej Afryki i Australii. Obecnie jest ich 400 000, a w przyszłym roku ma osiągnąć 700 000.

Unterlüß jest już największym zakładem produkcyjnym firmy zbrojeniowej i oprócz amunicji produkowane są tu również pojazdy wojskowe, takie jak bojowy wóz piechoty Puma. Rheinmetall zatrudnia obecnie 2500 pracowników na miejscu. Faktycznie produkuje się tu także amunicję artyleryjską, ale na znacznie mniejszą skalę, od 30 000 do 40 000 sztuk rocznie i wyłącznie w formie końcowego montażu z dostarczonych części.

Rząd federalny gwarantuje przyjęcie

Rzecznik firmy powiedział, że rząd federalny uzyskał już gwarancję akceptacji nowej fabryki, która ma produkować od pięciu do sześciu razy więcej granatów. „W przeciwnym razie nikt nie zdecydowałby się na taką inwestycję”. Rheinmetall pokryje wyłącznie koszty budowy. W swoim przemówieniu Schulz zasygnalizował swoje zaangażowanie w wydatkowanie 2% PKB na obronność. „Niemiecka armia i przemysł mogą polegać na tej obietnicy”.

Protesty przeciwko planowanej nowej fabryce broni Rheinmetall

Około 400 osób protestowało w poniedziałek wokół nowej fabryki amunicji planowanej dla firmy zbrojeniowej Rheinmetall w Dolnej Saksonii. Rzecznik policji powiedział, że w wypadku uczestniczyli rolnicy posiadający około 300 ciągników. Demonstranci zablokowali dostęp do firmy zbrojeniowej w Unterlos. Rzecznik powiedział, że niektóre odcinki drogi są zamknięte i są przeszkody, ale: „Można przejechać przez miasto”. Według mieszkańców wsi w Dolnej Saksonii rolnicy demonstrowali przede wszystkim przeciwko cięciom w rolnictwie dotyczącym oleju napędowego i polityce rządu Berlina zajmującego się sygnalizacją świetlną.

Kampania Pokojowa w Südheide również pokojowo protestowała przeciwko „polityce broni i wojny” podczas czuwania, w którym wzięło udział około dziesięciu osób, a jej rzecznik powiedział: „Oczekujemy, że rząd wywrze efekt deeskalacji”.

Oczekuje się, że kanclerz federalny Olaf Scholz i minister obrony Boris Pistorius (obaj SPD) przybędą w poniedziałek do Pustaci Lüneburskiej, aby wziąć udział w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę amunicji w Unterlos. Nowa „Fabryka Dolnosaksońska” będzie produkować m.in. amunicję artyleryjską. Unterlüß to największy zakład produkcyjny firmy zbrojeniowej, w którym oprócz amunicji produkowane są również pojazdy wojskowe, takie jak bojowy wóz piechoty Puma.

READ  Pekin chce oszczędzać energię elektryczną: dostawcy Apple w Chinach wstrzymują produkcję

Rheinmetall jest przekonany, że w perspektywie średnioterminowej zwiększy sprzedaż, co doprowadzi do rozszerzenia produkcji

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall nabrał nieco większego optymizmu, jeśli chodzi o średnioterminowe perspektywy sprzedaży. W weekendowym wywiadzie dla gazety Handelsblatt dyrektor generalny Armin Paperger wyraził pewność co do rozszerzenia produkcji: „W tym roku sprzedaż powinna już osiągnąć dziesięć miliardów euro, a w ciągu dwóch lat powinna osiągnąć 15 miliardów”. Prawie trzy miesiące temu lider firmy nadal odnotowywał sprzedaż w 2026 r. na poziomie od 13 do 14 miliardów euro.

Papperger zamierza osiągnąć do 20 miliardów euro w ciągu siedmiu do ośmiu lat. Oczekuje się, że udział sprzedaży przypadający na Niemcy wzrośnie w średnim okresie do ponad 40 procent. Przed rosyjskim atakiem na Ukrainę odsetek ten wynosił niecałe 20 procent. Rheinmetall może samodzielnie dokonać niezbędnych inwestycji. „W tej chwili wygląda na to, że nasze przepływy pieniężne są całkiem dobre” – mówi Baberger. Stwarza to również pole do przejęć.

To, że Rheinmetall spodziewa się większej sprzedaży w perspektywie średnioterminowej, wynika również z dynamicznie rozwijającego się biznesu amunicyjnego, który koncern zbrojeniowy znacznie rozwija. W poniedziałek w Unterlüß odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę zakładu, na którą zaproszony został także kanclerz federalny Olaf Scholz (SPD). Do 2025 roku Rheinmetall planuje produkować do 700 000 pocisków artyleryjskich rocznie. „Będziemy teraz produkować w tym obszarze na pełnych obrotach przez pięć do siedmiu lat, w tym na trzy zmiany” – powiedział Baberger. Rheinmetall będzie wówczas miał wystarczającą zdolność do zaopatrywania Europy.

Paperger spodziewa się także zwiększenia budżetu obronnego po wygaśnięciu funduszu specjalnego Bundeswehry. „Kiedy kwota się skończy, powinna nastąpić duża podwyżka” – dodał. Bez tego zwiększenia trudno będzie uczynić Niemcy zdolnymi do samoobrony. „Są na to tylko dwa sposoby: znacząco zwiększyć budżet obronny lub stworzyć specjalny fundusz”.

/tst/DP/men

Podziemie (dpa-AFX)

Źródła zdjęć: Postmodern Studio / Shutterstock.com, Tobias Arhelger / Shutterstock.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Raport rynkowy: DAX jest na dobrej drodze do ożywienia tagesschau.de

Published

on

Raport rynkowy: DAX jest na dobrej drodze do ożywienia  tagesschau.de


Raport rynkowy

Stan na: 26 lipca 2024 r. o 18:12

Tydzień pełen wydarzeń na giełdzie zakończył się pozytywnym akcentem wzrostami cen na DAX. Tymczasem oczy inwestorów w dalszym ciągu zwrócone są w stronę Stanów Zjednoczonych, gdzie w przyszłym tygodniu spodziewane są ważne dane.

Wraz ze wzrostem na Wall Street, niemiecka giełda weszła w weekend ze wzrostami. DAX, który rano nadal znajdował się na minusie i odnotował dzienne minimum na poziomie 18 218 punktów, zamknął się na poziomie 18 417 punktów i tym samym zbliżył się do dziennego maksimum na poziomie 18 428 punktów. W ujęciu procentowym wiodący niemiecki indeks wzrósł o 0,65 proc. W ujęciu tygodniowym zysk wynosi 1,3 proc. Słaby ostatnio indeks średnich spółek MDAX wzrósł o 0,66 proc. do 25 116 pkt.

Oznacza to, że po gwałtownych wzrostach i spadkach w ciągu tygodnia handel na DAX zakończył się na plusie. „Biorąc pod uwagę, że w tym tygodniu akcje amerykańskich spółek technologicznych znacząco spadły, a czasami nawet wpadły w panikę, niemiecki indeks giełdowy wyglądał dość stabilnie” – skomentował Konstantin Oldenberger, analityk w domu maklerskim CMC Markets.

Dane o nowych lokalnych biznesach były mieszane. Dane opublikowane przez DAX BASF i Mercedesa za drugi kwartał nie napawały optymizmem. Nowe dane o inflacji w USA nie przyniosły większych niespodzianek.

Jednak inwestorzy na całym świecie patrzą na Nowy Jork, podobnie jak przez cały tydzień, zwłaszcza w sezonie raportowym dla dużych, wysoko cenionych spółek technologicznych.

Kwartalne raporty Tesli i Alphabetu, spółki-matki Google’a, które nie spełniły oczekiwań rynku, pokazały, jak szybko potrafią zmienić się nastroje społeczne i do jakiego stopnia można zakreślić koło. W rezultacie w szczególności NASDAQ załamał się dramatycznie w środku tygodnia, co spowodowało spadki na rynkach na całym świecie. Wall Street przeżyła nawet najczarniejszy dzień od 2022 roku.

Problemem nie tyle słabnący biznes technologicznych gigantów, co ich wysokie wyceny, które można uzasadnić jedynie zbyt optymistycznymi prognozami zysków. Jednak zdaniem ekspertów z Hesische Landesbank (Helaba) „założone konsensusowe szacunki zysków mogą być zawyżone i dlatego wymagają dalszej korekty”.

W przyszłym tygodniu czterech gigantów technologicznych z „Gig Seven” – Microsoft, Meta, Apple i Amazon – zaprezentuje swoje kwartalne raporty. W połączeniu z niekończącymi się spekulacjami na temat rychłej obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA, dane te prawdopodobnie określą przyszły kierunek rozwoju giełdy. Ponadto pod koniec przyszłego tygodnia zostaną opublikowane oficjalne lipcowe dane rządowe z amerykańskiego rynku pracy – ważny element układanki w zbiorze danych dotyczących polityki pieniężnej Fed.

READ  Korki przed wakacjami letnimi 2023 w Saksonii: dotyczy to autostrad

Pod koniec tygodnia amerykańskie giełdy odreagowały i wszystkie wzrosły. Benchmarkowy indeks Dow Jones kontynuuje swoje wzrosty i obecnie zyskuje około 1,5 proc. Indeks Nasdaq również wzrósł o 0,6 proc., a ogólnorynkowy indeks Standard & Poor’s 500 wzrósł o 0,9 proc.

Wśród poszczególnych akcji uwaga skupiona jest na Grupie 3M, której akcje w indeksie Dow Jones wzrosły o 19 procent i znajdują się na szczycie indeksu. Spółka jest bardziej pewna swoich tegorocznych zysków. 3M po raz kolejny miało dobry kwartał z dwucyfrowym wzrostem zysku na akcję i dużymi przepływami pieniężnymi, powiedział dyrektor generalny 3M William Brown. Taka sytuacja prawdopodobnie utrzyma się w drugiej połowie roku. Prognozy sprzedaży pozostały niezmienione.

Oprócz raportów kwartalnych inwestorzy po obu stronach Atlantyku przyjrzeli się także deflatorowi cen amerykańskich wydatków na konsumpcję osobistą (PCE), będącym centralnym wskaźnikiem banku centralnego dotyczącym rozwoju inflacji, a tym samym polityki pieniężnej.

W szczególności wartość pomiaru wzrosła o 2,5 procent w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku. Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wynosił 2,6 proc. Spodziewano się spadku. Stopa bazowa (z wyłączeniem energii i żywności) pozostała na poziomie 2,6%. Tutaj spodziewany jest spadek do 2,5 proc.

Rynki finansowe w dużej mierze wyczekują pierwszej obniżki stóp procentowych we wrześniu. Fed pójdzie zatem za przykładem Europejskiego Banku Centralnego, który w czerwcu rozpoczął niedźwiedzią zmianę, a 12 września może za nią pójść, wykonując drugi etap łagodzenia polityki pieniężnej. Na środowym posiedzeniu nie przewiduje się żadnych poprawek.

Perspektywa zmiany stóp procentowych w USA wspiera euro, które rośnie w stosunku do dolara do 1,0858 dolara. Europejski Bank Centralny ustalił stopę referencyjną na 1,0860 (czwartek: 1,0851) dolara. Tymczasem słaby dolar wspiera cenę złota, która ostatnio wzrosła o 0,75% do 2381 dolarów. Ceny ropy naftowej wykazują obecnie tendencję spadkową, wynoszącą 2,0%.

Czwartkowe dane pokazały, że gospodarka amerykańska w drugim kwartale wzrosła bardziej niż oczekiwano. Komentując wydarzenia handlowe, ekspert ds. wymiany walut Volkmar Bauer z Commerzbanku powiedział: „Lepsze od oczekiwań dane dotyczące wzrostu gospodarczego w USA położyły kres obserwowanej do tej pory ucieczce do bezpiecznych przystani i odwróciły rozwój sytuacji”.

Dziś Bitcoin opiera się na wzrostach cen uzyskanych poprzedniego wieczoru i ponownie wzrasta powyżej 67 000 dolarów. Poprzedniego dnia cena gwałtownie spadła na początku handlu i chwilowo spadła poniżej 64 000 dolarów. Następnie rozpoczęło się znaczne ożywienie cen. Rozwój cen w ciągu tygodnia po raz kolejny pokazuje, jak podatny jest handel kryptowalutami na zmienność. Dlatego często pojawiają się ostrzeżenia o możliwości znacznych spadków cen kryptowalut.

READ  „Nikt nie będzie miał naszego gazu”

Akcje ulubionego dostawcy produktów farmaceutycznych i laboratoryjnych Sartorius kontynuowały dziś próbę odbicia i znalazły się na szczycie DAX ze wzrostem o 6,5%. W 2024 roku będzie nadal spadać o około 27%, co oznacza, że ​​zajmie ostatnie miejsce w indeksie.

Wraz ze wzrostem cen pod koniec tygodnia, akcje Göttingen również zamknęły lukę cenową, która otworzyła się tydzień temu w wyniku kolejnej obniżki celów rocznych. Rozczarowanie inwestorów nową prognozą spowodowało, że cena spadła w stronę poziomu 200 euro. Grupa nadal odczuwa niechęć klientów, którzy w czasie pandemii Corona zamawiali duże ilości, a po ustąpieniu kryzysu znaleźli się z pełnymi magazynami.

Akcje Rheinmetall były jednym z największych zwycięzców indeksu DAX: firma zbrojeniowa dostarcza do Szwajcarii amunicję moździerzową. Konfederaci zażądali nabojów moździerzowych 81 mm jako amunicji transportowej dla swoich sił zbrojnych. Zamówienie ma łączną wartość mieszczącą się w dwucyfrowym przedziale milionów euro.

Mercedes sprzedał w drugim kwartale znacznie mniej samochodów i tym samym odnotował znaczny spadek zysków. Sprzedaż spadła o sześć procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, a zysk netto o 15,9 procent, do 3,06 miliarda euro. Szczególnie słaba jest działalność w Chinach, najważniejszym rynku firmy. Akcje Mercedesa lekko spadły na DAX.

Na dnie indeksu DAX akcje BASF straciły około 2,3%, chwilami osiągając najniższy poziom od dobrych sześciu miesięcy. Spółka chemiczna odnotowała zaskakująco duży spadek sprzedaży w drugim kwartale. EBITDA operacyjna (skorygowana EBITDA) skorygowana o pozycje szczególne również była nieco poniżej oczekiwań. Analityk Warburga, Oliver Schwartz, skomentował, że liczby nie są do końca inspirujące.

Po dobrym drugim kwartale grupa farmaceutyczno-chemiczna Merck KGaA wyznaczyła sobie cele na bieżący rok. Oczekuje się, że sprzedaż netto wyniesie od 20,7 do 22,1 miliardów euro, ogłosił DAX wieczorem po zamknięciu giełdy w Darmstadt. Wcześniej Zarząd zakładał dolną granicę przedziału wynoszącą 100 mln euro mniej.

Oczekuje się, że zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją (Ebitda) skorygowany o efekty specjalne wyniesie od 5,8 do 6,4 miliarda euro za rok. Jak dotąd menedżerowie z obu krańców spektrum mieli w składzie o 100 milionów euro mniej. W drugim kwartale Merck osiągnął dobrą sprzedaż na poziomie 5,3 miliarda euro. Z tej kwoty około 1,5 miliarda euro pozostało w skorygowanym zysku operacyjnym.

READ  22 maja 2023 r. - Międzynarodowy Biuletyn Prasowy

W handlu poza godzinami pracy akcje Merck na platformie transakcyjnej Tradegate nieznacznie wzrosły w porównaniu z ceną zamknięcia jej flagowej działalności Xetra. Pełny raport ma zostać opublikowany 1 sierpnia.

Dziś w Wolfsburgu rozpoczęło się tradycyjne spotkanie GTI dla fanów samochodu sportowego VW Golf. Po raz pierwszy odbędzie się ono bezpośrednio w siedzibie Volkswagena. Oczekuje się, że podczas trzydniowego wydarzenia liczba odwiedzających osiągnie 35 000 osób.

Spółka zależna Volkswagena, Traton, zajmująca się pojazdami użytkowymi, w pierwszej połowie roku zarobiła więcej pomimo spadającej sprzedaży. Skorygowany wynik operacyjny poprawił się do 2,1 miliarda euro z prawie 2 miliardów euro rok temu. Rentowność wzrosła o pół punktu procentowego do 9,1%.

Thyssenkrupp pogrąża się coraz głębiej w kryzysie: akcje grupy z Essen spadły o ponad osiem procent do końca indeksu MDAX po tym, jak grupa poprzedniego wieczoru ponownie obniżyła swoje prognozy. Thyssenkrupp spodziewa się obecnie spadku sprzedaży o od sześciu do ośmiu procent w roku finansowym 2023/24 w porównaniu z rokiem poprzednim.

W świetle rosnącego europejskiego budżetu obronnego w grupie zajmującej się elektroniką obronną Hensoldt gromadzą się zamówienia. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy otrzymano zamówienia o wartości 1,36 miliarda euro (rok poprzedni: 1,07) miliarda euro, co oznacza wzrost o 27 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Zwiększyło to portfel zamówień o prawie 900 mln do rekordowej wartości 6,55 mld euro.

Od miesięcy spekulowano, że twórca ChatGPT, OpenAI, może rzucić wyzwanie Google z własną wyszukiwarką – i teraz nadszedł czas. Po pierwsze, „mała grupa użytkowników” może wypróbować usługę o nazwie SearchGPT, której celem jest dostarczanie konkretnych odpowiedzi na pytania, a nie linków.

Meta, spółka matka Facebooka, chce dołączyć do największego na świecie dostawcy okularów EssilorLuxottica. Prezes giganta francusko-włoskiego koncernu przemysłowego Francesco Milleri zapowiedział zainteresowanie tą sprawą, nie podając dalszych szczegółów. Firma jest dumna, ale w obecnej sytuacji Meta będzie musiała kupować akcje na giełdzie, mówi Melleri.

Według firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Crowdstrike ponad 97 procent czujników bezpieczeństwa systemu Windows ponownie działa online po około tygodniu od globalnego naruszenia IT. W ubiegły piątek błąd aktualizacji oprogramowania sparaliżował komputery z systemem operacyjnym Microsoft na całym świecie, od banków po kliniki i linie lotnicze.

Continue Reading

Economy

Imigracja pozytywnie wpływa na rynek pracy w Polsce

Published

on

Imigracja pozytywnie wpływa na rynek pracy w Polsce

Badanie wymaga działania Unikalne wydarzenia historyczne Wróćmy do wyjaśnienia rozmieszczenia ukraińskich uchodźców w Polsce. Po II wojnie światowej większość Ukraińców zamieszkujących nowe granice Polski została przesiedlona do Związku Radzieckiego. Pozostała mniejszość – około 1Ukraińcówktóry mieszkał głównie w południowo-wschodniej Polsce – był częścią Eksploatacja Wisły (Działanie Wisły) W kwietniu 1947 r Obowiązkowy Z Ludowego Wojska Polskiego Zostali przesiedleni na terenie Polski. Oficjalnym celem tego przymusowego przeniesienia było zapobieżenie werbowaniu nowych członków do Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i stłumienie wszelkiej potencjalnej współpracy z tą ukraińską nacjonalistyczną formacją paramilitarną. Ukraińców, którzy mieszkali w południowo-wschodniej Polsce, należy „rozdzielić wśród ludności polskiej, aby nie stanowili zagrożenia”. [für die Polnische Volksrepublik] Reprezentuj w ten sposób Jak podaje historyk Eugeniusz Mysilo.
Wysiłki polskich władz zmierzające do stworzenia zjednoczonego państwa i stłumienia ukraińskiej tożsamości narodowej doprowadziły na początku lat pięćdziesiątych do wprowadzenia zakazu języka i kultury ukraińskiej. Z biegiem czasu przepisy te złagodzono, a w Polsce rozwinęły się ukraińskie instytucje i sieci. Obecność tych ośrodków przyciągnęła także współczesnych pracowników migrujących z Ukrainy. Dane historyczne wyjaśniają obecne rozmieszczenie ukraińskich uchodźców: osiedlali się oni daleko od granicy z Ukrainą i w miejscach niezamieszkanych przez Ukraińców przed II wojną światową.

READ  Finansowy koszmar kultowej marki: bankructwo firmy po ponad 120 latach
Continue Reading

Economy

Biznes motoryzacyjny słabnie: Tesla znów przeciwstawia się oczekiwaniom – martwią się analitycy

Published

on

Biznes motoryzacyjny słabnie: Tesla znów przeciwstawia się oczekiwaniom – martwią się analitycy

Branża samochodowa słabnie
Tesla po raz kolejny przeciwstawia się oczekiwaniom – niepokoją się analitycy

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Dawno minęły czasy, gdy klienci musieli stać w kolejkach w Tesli. Konkurencja wzrosła, a samochody pionierów pojazdów elektrycznych nie sprzedają się już same, co widać wyraźnie w bilansie.

Wojna cenowa na rynku samochodów elektrycznych odcisnęła głębokie piętno na bilansie amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych Tesli. Firma odnotowała najniższą marżę zysku od ponad pięciu lat po zamknięciu rynku amerykańskiego. Zysk netto spadł o prawie połowę, do nieco poniżej 1,5 miliarda dolarów. Elon Musk wspomniał o chwilowym zastoju popytu na samochody elektryczne i wskazał na możliwości wzrostu, jakie oferuje branża samochodów autonomicznych. Szczegóły dotyczące automatycznej taksówki ogłoszono 10 października, dwa miesiące później niż pierwotnie planowano.

Tesli
Tesli 219,95

Wśród inwestorów rosną jednak wątpliwości. Akcje spadły o siedem procent w handlu po godzinach. „Inwestorzy Tesli prawdopodobnie potrzebują wyników bardziej niż kiedykolwiek w najnowszej historii firmy” – powiedział Thomas Montero, analityk Investing.com. „Te rzeczy muszą nastąpić szybko – zarówno w przypadku robotów humanoidalnych, jak i robo-taksówek”. Tesla od czterech kwartałów z rzędu przewyższa oczekiwania analityków, powiedział Dan Coatsworth, analityk w AJ Bell. „Tesla musi teraz szybko znaleźć lepszy sposób radzenia sobie z trudnym środowiskiem dla pojazdów elektrycznych”.

Musk: „Był nadmiernym optymistą”

Musk zapowiedział, że jego firma będzie w coraz większym stopniu skupiać się na taksówkach i sztucznej inteligencji. Ważną rolę powierzono także humanoidalnemu robotowi Optimus, który początkowo zostanie wykorzystany w produkcji. „Elon jest dobry w rzucaniu marchewek przed inwestorami, ale nowe pomysły mają zwykle dużą wizję, ale słabe wykonanie” – powiedział David Wagner, zarządzający portfelem w inwestorze Tesli, Aptus Capital Advisors.

Musk powiedział, że Tesla w ostatnim czasie poczyniła duże postępy w dziedzinie robotyki. „W przeszłości moje oczekiwania były zbyt optymistyczne” – przyznał. „Byłbym zszokowany, gdyby Tesla w przyszłym roku nie pojechała autonomicznie bez bezpiecznego kierowcy”. W odróżnieniu od Mercedesa czy BMW Tesla nie oferuje jeszcze systemu wspomagania prowadzenia pojazdu, który pozwalałby kierowcy odwrócić jego uwagę od drogi. Ale to musi się zmienić. Musk powiedział, że Tesla złoży wniosek o zatwierdzenie systemu „w pełni autonomicznego prowadzenia pojazdu” w Europie i Chinach, a zatwierdzenie prawdopodobnie nastąpi przed końcem roku.

Tańsze samochody Tesli ruszą w przyszłym roku

Ale branża samochodowa również powinna się odbić, zwłaszcza dzięki nowym modelom. Tesla spodziewała się zwiększyć produkcję w trzecim kwartale. Firma stwierdziła, że ​​realizuje swój plan oferowania tańszych samochodów od pierwszej połowy 2025 r. Jednak korzyści kosztowe będą prawdopodobnie mniejsze niż pierwotnie oczekiwano. Musk niedawno wstrzymał prace nad nowym modelem podstawowym i zamiast tego konieczne będzie zmodyfikowanie istniejących modeli. Zareagował także na spadający popyt na samochody elektryczne. W sektorze motoryzacyjnym przychody spadły w drugim kwartale o siedem procent do 19,9 miliarda dolarów, głównie z powodu mniejszej sprzedaży samochodów niż rok temu.

Większemu niedoborowi zapobiegł fakt, że inni producenci samochodów zakupili od Tesli więcej certyfikatów emisji niż w roku poprzednim. Po wyłączeniu tych certyfikatów marża zysku brutto wyniosła 14,65%, znacznie poniżej oczekiwań analityków. Poprawiła się sytuacja w dziedzinie energii, która obejmuje magazynowanie baterii w domach. Uwzględniając te usługi i dział usług, przychody nieznacznie wzrosły do ​​25,5 miliarda dolarów.

READ  Pekin chce oszczędzać energię elektryczną: dostawcy Apple w Chinach wstrzymują produkcję
Continue Reading

Trending