Connect with us

entertainment

Wynalezienie ikony polskiego popu: queerowego socjalisty

Published

on

Wynalezienie ikony polskiego popu: queerowego socjalisty

Polską postać Davida Bowiego stworzył muzyk Jimek Gimowicz. Powód: wrogość wobec LGBTQ w dzisiejszej Polsce.

Jemek Jemovit, znany również jako Zygmunt Blask, to ikona polskiej subkultury Zdjęcie: Mima Kang

Był gejem, transwestytą i prawdziwym piosenkarzem rockowym, niczym David Bowie. Działo się to w Polsce lat 70., gdzie komunizm właściwie nie spodziewał się takich przejawów rzekomej zachodniej dekadencji. Mowa o Zygmuncie Blasku, zapomnianej ikonie queerowej subkultury za żelazną kurtyną, którego życie, jak można się było spodziewać, było nieszczęśliwe. W 1995 roku zmarła bez środków do życia i bez dachu nad głową w Nowym Jorku. Teraz jej życie i twórczość zostają odkryte na nowo. Dziękuję Jimkowi Jimwitowi, artyście i muzykowi z Berlina, który zadedykował swój nowy album swojemu bohaterowi i jego muzyce.

Brzmi jak dobra historia? Tak też myślał Jimoyet, który wymyślił „Legendę Zygmunta Blaska” – rzekomą nazwę swojego albumu w hołdzie. Stworzył fikcyjną postać i mit, w którym wymienia siebie jako rzekomego urzędnika spadkowego i który szczęśliwie nadal snuje. Kto może powiedzieć, czy ostatecznie nie będzie Zygmunta Płaska?

„Kiedy mit staje się rzeczywistością, wydrukuj mit!” Mówi słynny western „Człowiek, który zastrzelił Liberty Valance” Johna Forda. Pamiętamy także „This is Spinal Tap”, dokument Roba Reinera o szalonym metalowym zespole, który „nawet nie był dokumentem, ponieważ zespół nigdy nie istniał”. Dopiero po filmie pojawiła się na scenie we własnej osobie, koncertowała, a jej historia stała się mniej więcej realna. Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja z polską piosenkarką rockową.

Jednak Jimwit nadal ma z tym wiele wspólnego. Dostępna jest już jego płyta, na której gra wyblakły, glam rock z lat 70. z polskimi tekstami. Zamiast „nagrać” należy poprawnie powiedzieć: kaseta magnetofonowa. Bo ukazał się tylko jako taki, limitowany do 50 sztuk, wydany przez francuską wytwórnię. Legenda będzie więc początkowo dostępna tylko dla kilku innowacyjnych osób.

READ  Oliver i księżniczka Boucher: Zakochała się w Gustavie | rozrywka

Ale będzie też film pt. „Wzlot i upadek Zygmunta Blaska”. Oczywiście każdy fan Bowiego wie, że tytuł jest hołdem dla albumu Bowiego „Ziggy Stardust”. Ziggy był także fikcyjną postacią, w którą na jakiś czas zmieniła się brytyjska gwiazda popu, ale niektórym fanom Bowiego wydawała się realna.

Kiedy odwiedziliśmy Studio Jemowit na weselu, film był właśnie w fazie postprodukcji. Pokazuję kilka fragmentów. Na ziarnistych zdjęciach widać Zygmunta Blaska w jaskrawym makijażu, wykonującego swoje utwory na tle bardzo przypominającym wyblakłą Europę Wschodnią z lat 70. XX wieku. Cudem – mrugnij! – Polski poeta brzmi dokładnie jak Jimoyt, jego największy fan.

W międzyczasie przesłuchuje się rzekomych współczesnych świadków, którzy relacjonują wyzwoleńczą władzę, jaką miał nad nimi piosenkarz: w końcu muzyk rockowy z ich kraju, który jest gejem. To, co zostało pokazane, daje nadzieję, że Jemowit stworzył udany i zabawny film dokumentalny.

Wcielanie się w różne postacie

Fakt, że Jemek Jemovit uwielbia gry RPG i zawsze wciela się w różne postacie, w cieszącym się dużym uznaniem stylu kameleona Bowiego, szybko staje się widoczny, gdy spędzasz z nim trochę czasu. Przez te 15 lat wszystko było możliwe. Na przykład post-punkowy odrodzenie próbujący umiejscowić Gabe'a Delgado. Potem zamienił się w podmiejskiego rapera, który gra na dużą skalę, co jest normą w tych kręgach.

Jemowit opanował sztukę naśladownictwa. Niedawno pojawił się jako swoje odrodzone wcielenie, nosząc diabelskie rogi, rozprawiając się z Antonem LaVeyem i twierdząc, że obecnie przechodzi fazę demoniczną.

We wszystkich swoich rolach Jimowit pracuje w Polsce, kraju swojego urodzenia, niedaleko Gdańska, zanim jego rodzina przeniosła się do Berlina w 1989 roku, gdzie dorastał w Gropiuststadt. Jako raper mający obsesję na punkcie Gucci i Prady puszczał Disco Polo, dziwaczną mieszankę dźwiękową opartą na Eurodance i złym rapie, którą Polacy mieli wyłącznie dla siebie. Następnie nazwał swoją adaptację tej muzyki Tekkno Polo. Tak jak mówiłem: Jimwit ma świetne poczucie humoru. O ile nam wiadomo, Tekkno Polo nigdy nie udało się zadomowić w Polsce.

READ  Rozstanie ze Stefanem Mrossem i Anną Kariną Wojczak? Zakładając oddzielne pokoje hotelowe i przeprowadzkę

Kiedy mamy do czynienia z filozofiami LaVeya, jasne jest, przeciwko komu skierowane było zaangażowanie artysty na rzecz Kościoła Szatana: przeciwko ultrakonserwatywnemu katolicyzmowi, który szczególnie silnie trzyma się Polski i jest częściowo odpowiedzialny za dzisiejszy antygejowski klimat w kraju. . Lepszy diabelski, a przez to radykalnie indywidualny i bezkompromisowo zabawny, niż spięty i homofobiczny – tak można to zinterpretować. Jimwit powiedział kiedyś w wywiadzie, że chce stworzyć „postnarodową polską muzykę patriotyczną” wykorzystując te wszystkie gry RPG.

Analiza kultury popularnej

Muzyk popowy, który stale przybiera inną tożsamość, nigdy nie jest do końca wierny sobie, nigdy autentyczny, używając określenia z branży muzyki bluesowej i rockowej. Dokładnie tak czuje się Jemowit. „Nie jestem osobą, która musi wyrażać siebie osobiście poprzez swoje obawy i uczucia” – mówi. Zamiast tego chce badać konkretne zjawiska, takie jak postać gwiazdy popu czy outsidera: „Moja twórczość jest bardziej analizą kultury popularnej niż samą kulturą popularną”. Radzi sobie z tym jak pisarz, który zawsze pisze nowe historie.

Wciąż pracuje nad historią Zygmunta Blaska, nie jest ona jeszcze ukończona i można do niej dopisać pewne szczegóły. Ale fabuła i główny bohater są już dobrze zdefiniowane. Blask nie jest jednak postacią jednowymiarową, która z dzisiejszego punktu widzenia walczyła jedynie o to, co słuszne, i przeciwstawiała się temu, co złe. Blask chciał nawet stać się częścią systemu, aby chronić także siebie.

„Próbował ukryć swoją queerowość poprzez propagandowe treści w tekstach i wyznania socjalizmu” – mówi Jimoyet. Brawa dla odważnych budowlańców, jasnej Warszawy i jej pięknych dróg, to też mieli wówczas w swoim programie inni piosenkarze popowi w Polsce, ale Blasek wychwalał swoją ojczyznę swobodniej niż większość.

READ  30 lat: „Boulevard Bio” – najbardziej tolerancyjny talk show w Niemczech

„To była naprawdę miła i urocza propaganda w porównaniu z obecną propagandą w Polsce, która kojarzy się z nienawiścią i podżeganiem” – mówi Jimoyt. Wyjaśnia, że ​​tworząc swoją fikcyjną postać, tylko powierzchownie pracował nad Polską dawną, ale tak naprawdę nad współczesną. W tym czasie spopularyzowano prostego robotnika jako część wielkiego narodu polskiego. Dziś propaganda w kraju, w którym się urodził, brzmi: Homoseksualizm jest zły. Kiedyś było to tematem tabu, ale teraz zostało zdemonizowane. To na pewno nie jest postęp.

Jimoyet stworzył prawdziwego bohatera, który jest tragicznie uwikłany w historię swojego kraju. Niegdyś był „nienawidzony jak dziwak”, choć był dumnym patriotą i socjalistą. Dziś nadal jest pogardzany za bycie komunistą. smutna historia. To nie jest prawda. Ale w pewnym sensie tak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Doświadczenie, o jakim marzysz w „Cash for Rares”, nie prowadzi do sprzedaży

Published

on

Kolonia – Sprzedawca musiGotówka na rarytasy„Aby zarobić pieniądze na błyszczącej biżuterii w imieniu swojego siostrzeńca. Dochód ma stanowić zastrzyk gotówki dla jego baru z przekąskami. Jednak pomimo jego wymarzonego doświadczenia, transakcja się nie udaje!”

Sprzedawca Remo (po lewej) chce się przyłączyć "Gotówka na rarytasy" Sprzedaje cenną platynową bransoletkę w imieniu swojego siostrzeńca.

Sprzedawca Remo (po lewej) chce w imieniu swojego siostrzeńca sprzedać cenną platynową bransoletkę w „Bares für Rares”. © Zrzut ekranu/ZDF/gotówka za rzadkie

Remo przywiózł ze sobą naprawdę fajną bransoletkę do studia ZDF w Pulheimer Walzwerk pod Kolonią. Jak wyjaśnił w rozmowie z nadawcą Horstem Lichterem (62 l.), jest to pamiątka po babci chłopca.

„To niesamowity widok!”, zachwyca się były szef kuchni telewizji, kiedy po raz pierwszy widzi ten wyjątkowy klejnot. „Zgaś światło i zapal kilka świec, a zapalimy światło”.

Ale co Heidi Reziba Zabel (58 l.) sądzi o nieruchomości, która powinna sfinansować nowo otwarty bar z przekąskami i remont domu? Pierwsze słowa eksperta brzmią obiecująco: „To bransoletka najwyższej próby sztuki jubilerskiej. Jest naprawdę wspaniała!”

Gotówka na rarytasy: zrób zamieszanie "Gotówka na rarytasy": Butelka coli tworzy prawdziwą scenę licytacji
Gotówka na rarytasy
Sensacja Cash for Rares: butelka coli tworzy prawdziwą scenę licytacji

Nie tylko rubiny o szlifie kwadratowym, ale także niezliczone diamenty i diamenty o szlifie przejściowym zaimponowały ekspertom. Rezepa-Zabel datuje produkcję platynowej bransoletki na lata dwudzieste XX wieku i waży ona 26,39 grama.

Cena wywoławcza siostrzeńca Remo jest również bardzo hojna i wynosi 9 000 euro. Ku uciesze sprzedawcy, ekspert zrobił wszystko, co w jego mocy. Uważa też, że 10 000-12 000 euro jest realne!

Jubilerka Susanne Steger (41 l.) jest bardzo zadowolona z klejnotu, ale nie chce wydać na niego więcej niż 8 000 euro.

Jubilerka Susanne Steger (41 l.) jest bardzo zadowolona z klejnotu, ale nie chce wydać na niego więcej niż 8 000 euro. © Zrzut ekranu/ZDF/gotówka za rzadkie

Lichter komentuje tę zdumiewającą sumę żartem. „Będziesz musiał dostać darmowe frytki z ketchupem i majonezem na całe życie” – żąda kochający brodaty mężczyzna od wujka Remo.

Wchodzimy dalej do pokoju agenta: poziom entuzjazmu jest podobny do tego, jaki był kilka minut temu podczas doświadczenia. Zwłaszcza 41-letnia Susan Steiger natychmiast się ożywia, gdy widzi bransoletkę.

„Wygląda obiecująco!” Jubiler wyjaśnia podekscytowany i natychmiast zakłada klejnot na jej nadgarstek. Nie zmienia to oczywiście jej werdyktu: „Mega! Piękne i doskonale utrzymane” – nie przestaje zachwycać 41-latka.

Gotówka na rarytasy: "Gotówka na rarytasy": Nikt nie zna tej nieruchomości, ale dealerzy płacą pięciokrotnie wyższą cenę!
Gotówka na rarytasy
„Gotówka za rzadkie produkty”: nikt nie zna tego przedmiotu, ale dealerzy i tak płacą pięciokrotnie wyższą cenę!

Ale szokiem dla Remo było to, że pomimo fascynacji tym dziełem Steiger nie chciała zapłacić za biżuterię więcej niż 8 000 euro. To z kolei nie wystarczy sprzedawcy. Rozczarowany, macha ręką i pozostawia ofertę bez umowy.

„Cash for Rares” emitowany jest od poniedziałku do piątku od 15:05 w ZDF lub z wyprzedzeniem w ZDF. Biblioteka multimediów.

READ  Prezenterka telewizyjna: Monica Lehrhaus wraca do RTL
Continue Reading

entertainment

Żona Wendlera siedzi w seksownej bieliźnie obok amerykańskiego kulturysty

Published

on

Żona Wendlera siedzi w seksownej bieliźnie obok amerykańskiego kulturysty

Niedawno Laura Mueller swoim ogłoszeniem wywołała plotki. Czy ona występuje w miękkim filmie porno? Jeden szczegół został już wyjaśniony.

Kariera Laury Müller w OnlyFans nabiera tempa. To, co początkowo zaczęło się od prostych zdjęć w bikini, szybko przekształciło się w coraz większą nagość. Zdarzały się też nieprzyzwoite rzeczy: 23-latkę można było zobaczyć w frywolnych pozach – a w czasie ciąży nie wstydziła się pojawiać nago przed kamerą z małą kulką.

Teraz kolejny krok: wideo z dwoma dziwnymi mężczyznami. Laura Müller niedawno ogłosiła to nie tylko na samej seksownej platformie, ale także na swoim koncie na Instagramie. Powiedziała swoim fanom i pokazała pierwsze zdjęcie z kręcenia filmu: „Odważyłam się nakręcić swój pierwszy klip”. Żona Michaela Wendlera leży pomiędzy dwoma półnagimi mężczyznami, ubrana jedynie w seksowną bieliznę.

O czym dokładnie jest „klip”: Nie jest jasne. Wendlerowie nie chcą składać wyjaśnień do 18 kwietnia. Do tego czasu krążą plotki: czy Laura Muller kręci swój pierwszy film porno? A może to tylko promocja jej męża i jego nowej płyty, a może teledysk do jednej z nowych piosenek? Kim są dwaj mężczyźni obok 23-latka?

Jak obecnie RTL ujawnia w badaniach, jeden z mężczyzn jest modelem fitness. Nazywa się: Aleksander Pakocha. Mówi się, że dotychczas nie występował w roli aktora w brudnych filmach. Prowadzi raczej własne konto na Instagramie i używa go głównie do reklamowania swojego programu fitness.

Pacocha pochodzi z Florydy i kształtuje swoje ciało na kształt Schwarzeneggera. Kulturysta i trener, który zajmuje się również coachingiem, regularnie prezentuje wyniki swoich ćwiczeń siłowych blisko 25 000 obserwującym. W niektórych swoich postach w mediach społecznościowych przedstawia się także jako pobożny chrześcijanin i zachęca ludzi do siedzenia i zwracania uwagi cytatami z Biblii.

Continue Reading

entertainment

Zdjęcia z jego pożegnania w Monachium

Published

on

Zdjęcia z jego pożegnania w Monachium
  1. Strona główna
  2. Szeroka ulica wysadzana drzewami

uwagiNaciska

10 kwietnia na pogrzeb Fritza Webera przybyło wielu towarzyszy, aby pożegnać aktora („Derek”, „Na litość boską”).

1/13Aktor Fritz Weber zmarł 25 marca w domu opieki w Górnej Bawarii po długiej chorobie. © Sven Simon/Imago
Msza pogrzebowa Fritza Webera w kościele Herz Gesu w Monachium-Neuthausen.  Monachium, 10 kwietnia 2024 r
2/1310 kwietnia w Monachium-Newhausen w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza pogrzebowa za zmarłego. © Obraz przyszłości/Imago
Wieńce na nabożeństwie pogrzebowym Fritza Webera w kościele Herz Gesu w Monachium-Newhausen.  Monachium, 10 kwietnia 2024 r
3/13W pomieszczeniach wybranych na uroczystość pogrzebową odnaleziono wiele wieńców z pogrzebu Fritza Webera. © Obraz Przyszłości / IMAGO
Uschi Glass na nabożeństwie pogrzebowym Fritza Webera w kościele Herz Gesu w Monachium-Neuthausen.  Monachium, 10 kwietnia 2024 r
4/13Zaproszeni na nabożeństwo pogrzebowe zostali wpuszczeni do kościoła, pozostałych zawrócono. Wśród najbardziej znaczących gości była koleżanka Webera, aktorka O'Shea Glass, … © Future Image
Andrea Wildner na nabożeństwie pogrzebowym Fritza Webera w kościele Herz Gesø w Monachium-Newhausen.  Monachium, 10 kwietnia 2024 r
5/13… Jego wieloletnia koleżanka z „For Heaven's Sake”, Andrea Wildner, … © Future Image / Imago
Francis Fulton Smith na nabożeństwie pogrzebowym Fritza Webera w kościele Herz Gesu w Monachium-Newhausen.  Monachium, 10 kwietnia 2024 r
6/13… Francis Fulton Smith, … © Future Image/Imago
Sarah Lena Herzsprung, Bernd Herzsprung i Hannah Herzsprung na pogrzebie Fritza Webera
7/13…Rodzina Herzsprungów (Sarah Lena, Bernd, Hannah) … © Future Image/Imago

Sophie Weber z mężem Davidem Meisterem na nabożeństwie pogrzebowym Fritza Webera w kościele Herz Gesu w Monachium-Neushausen
8/13…lub Sophie Weber z mężem Davidem Meisterem. © Obraz przyszłości/Imago
Wieniec od premiera Bawarii Markusa Södera podczas nabożeństwa pogrzebowego Fritza Webera w kościele Herz Gesø
13/9Ostatnie wyrazy szacunku Fritzowi Weberowi złożył także premier Bawarii Markus Söder. © Obraz przyszłości/Imago
Barbara Engel na nabożeństwie pogrzebowym Fritza Webera w kościele Herz Gesu w Monachium-Neuthausen.  Monachium, 10 kwietnia 2024 r
10/13Nie pozwolono jej być na pogrzebie, a mimo to przybyła: Barbara Engel, była żona Bernda Herzsprunga i niegdyś bliska przyjaciółka Fritza Webera. © Obraz przyszłości/Imago
Sophie Weber z mężem Davidem Meisterem w procesji pogrzebowej Fritza Webera przy grobie rodziny Weberów
11/13Po zakończeniu ceremonii pogrzebowej w kościele kondukt pogrzebowy udał się, aby pochować Fritza Webera w rodzinnym grobie. © Obraz przyszłości/Imago
Sophie Weber, Philippa Weber i Susan Kellerman na pogrzebie Fritza Webera w grobie rodzinnym
12/13Weber znalazł tam miejsce swojego wiecznego spoczynku pod czujnym okiem wdowy po nim, Susanne Kellermann (po prawej), wraz ze swoim bratem Elmarem, który zmarł w 2023 r. © Image of the Future / Imago
Barbara Engel przy pochówku Fritza Webera w grobie rodzinnym Weberów na cmentarzu Neuhausen
13/13Barbara Engel również miała okazję pożegnać się na cmentarzu w Neuhausen. © Obraz przyszłości/Imago

Monachium – 25 marca Niemcy straciły jedną ze swoich najsłynniejszych gwiazd telewizji: aktora Fritza Webera, który zmarł w domu opieki w Bawarii w wieku 82 lat. Wcześniej wielokrotnie borykał się z problemami zdrowotnymi. 10 kwietnia obywatel Niemiec został pochowany w swoim rodzinnym mieście – przy tej okazji wielu jego prominentnych towarzyszy pożegnało i złożyło ostatnie wyrazy szacunku zmarłemu. Wykorzystane źródła: imago-images.de

Continue Reading

Trending