Connect with us

science

Wdychane nanoprzeciwciała przeciwko COVID-19 – nanocząsteczki peptydowe, które chronią chomiki SARS-CoV-2 przed ciężkimi chorobami.

Published

on

Spray z nanoprzeciwciałami może chronić przed ciężkimi seriami Covid-19 w przyszłości. We wstępnych testach na chomikach złocistych wdychanie niewielkiej dawki tych nanociał zmniejszyło poziom wirusa w drogach oddechowych i płucach zwierząt oraz zapobiegło ciężkiej infekcji – poinformowali naukowcy w czasopiśmie „Science Advances”. W przeciwieństwie do przeciwciał monoklonalnych, nanokompozyty są niedrogie i trwalsze, dzięki czemu są łatwiejsze do stosowania również w biednych krajach.

Podczas gdy szczepienia przeciwko Koronawirus SARS-CoV-2 Wraz z postępem na całym świecie nadal nie ma skutecznego antidotum na ciężkie cykle Covid-19. Chociaż środek przeciwwirusowy może Remdesivir Zapobiega replikacji SARS-CoV-2, ale często powoduje przejściowy i pierwszy etap infekcji. Monoklonalne Przeciwciało Naśladuj reakcję obronną naszego układu odpornościowego, ale jego produkcja jest złożona i jak dotąd nie ma preparatu przeciwciała, który mógłby osiągnąć potężny efekt.

„Chociaż terapie przeciwciałami monoklonalnymi dają nadzieję na leczenie pacjentów z łagodnymi objawami, wymagają one bardzo wysokich dawek – zwykle kilka gramów na wstrzyknięcie dożylne” – wyjaśnia Sham Nambouli z University of Pittsburgh i współpracownicy. „Jednym z powodów tego jest znana niska skuteczność, z jaką duże biocząsteczki dożylne przechodzą przez barierę osocza i płuc”.

Kawałki peptydu zamiast przeciwciała

Jednak aktywne składniki, które są stosowane bezpośrednio przez drogi oddechowe – poprzez aerozol do nosa lub inhalator – mogą zapewnić lekarstwo. Zespół Nambulli opracował takie metody w ostatnich miesiącach. To maleńkie peptydy – fragmenty przeciwciał, które podobnie jak to, przyczepiają się specyficznie do określonych struktur kolczastego białka SARS-CoV-2. Końcowe nanociała są cztery razy mniejsze niż przeciwciała i składają się z trzech połączonych ze sobą jednostek wiążących.

Naukowcy donoszą: „Te wielowartościowe nanocząsteczki wykazują porównywalną lub nawet lepszą zdolność neutralizacji z niektórymi z bardziej skutecznych przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2”. Nambulli i jego zespół przetestowali teraz na złotych chomikach, czy ten efekt jest podobnie skuteczny u żywych zwierząt. W ramach swoich badań zainfekowali złote chomiki SARS-CoV-2 i sześć godzin później podali tak zwane nanociała PiN-21 w postaci aerozolu do nosa lub inhalacji.

READ  PCOS często wiąże się z cukrzycą
Cząsteczki wirusa (pomarańczowe) i zapalenie (fioletowe) w nieleczonych pęcherzykach płucnych (po lewej) i leczonych złocistych chomikach. © Nambulli et al./ Science Advances

Pomyślny w testach ze złotym chomikiem

Okazało się, że zwierzęta leczone placebo straciły do ​​16 procent masy ciała w ciągu następnych kilku dni i rozwinęły typowe zapalenie płuc wywołane przez Covid-19. Ale chomik, który wdychał nanociała, był inny: jego masa ciała pozostawała stabilna, a miano wirusa w drogach oddechowych i płucach zmniejszyło się o 10 000 do miliona w piątym dniu. „Drugiego dnia po zakażeniu wirus nie był już wykrywalny w górnych drogach oddechowych ani przez wymazy z nosa, ani z gardła” – mówi zespół.

Typowe ostre zapalenie oskrzeli i płuc również nie wystąpiło u chomików złocistych leczonych sprayem z przeciwciałami w nanoskali. Ponadto grupa PiN-21 miała znacznie mniej zmian zapalnych tkanki i nie miała obrzęku, krwawienia ani blizn, donoszą naukowcy.

Wykazano skuteczność dawki około 0,2 mikrograma na kilogram masy ciała. Dla porównania: według naukowców przeciwciała monoklonalne podawane we wlewie zwykle wymagają od 10 do 50 miligramów na kilogram masy ciała.

Ochrona przed przejściami i sztywnymi gradientami

Te nanociała są znacznie bardziej skuteczne niż większość obecnie testowanych przeciwciał: „Zdolność do hamowania replikacji wirusa i chorób płuc zarówno w górnych, jak i dolnych drogach oddechowych chomików ostro kontrastuje z przeciwciałami klinicznymi, które walczą nawet przy dużych dawkach. Namboli i jego zespół mają „infekcje u tych zwierząt”.

Zdaniem naukowców te nanociała otwierają obiecujące nowe możliwości skutecznego zapobiegania ciężkim cyklom Covid-19. „Jesteśmy podekscytowani i zachęceni naszymi danymi, ponieważ świadczą one o tym, że PiN-21 może zapewnić wysoki poziom ochrony przed ciężkimi chorobami – i może również zapobiegać przenoszeniu koronawirusa z jednej osoby na drugą”, mówi kolega z Nampuli. Yi Shi.

Niedrogi w produkcji i łatwy w użyciu

Podanie substancji czynnej przez inhalację lub aerozol do nosa umożliwia bardziej precyzyjne dostarczenie leku w miejsce uderzenia: „Stosując formę leczenia, która rozpoczyna się bezpośrednio w miejscu zakażenia – drogach oddechowych i płucach – możemy terapia jest bardziej skuteczna ”- mówi Shi. W ten sposób terapia inhalacyjna oparta na PiN-21 może zapewnić łatwe w użyciu i niedrogie rozwiązanie osłabiające przebieg choroby i możliwość przenoszenia Covid-19.

READ  Szczególnie niesamowita kometa jest w drodze do naszego Układu Słonecznego

Ze względu na stosunkowo niskie koszty produkcji, rozpylacze przeciwciał w nanoskali mogą być również produkowane i używane w biednych krajach, takich jak Indie. Również pozytywne: ponieważ nanociała można również łączyć w jednym sprayu przeciwko kilku różnym punktom wiązania wirusa, to leczenie można również stosować przeciwko Zmutowane warianty wirusów Pozostaje skuteczny.

Jednak nadal trzeba wykonać więcej testów, aby dokładniej sprawdzić dawkowanie i potencjalne skutki uboczne – podkreślają naukowcy. Dopiero wtedy można prowadzić badania kliniczne na ludziach. (Science Advances, 2021; Doi: 10.1126 / sciadv.abh0319)

Coyle: University of Pittsburgh

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Ile razy w tygodniu należy pić herbatę?

Published

on

Ile razy w tygodniu należy pić herbatę?
 1. 24vita
 2. ochrona

Jedzenie i napoje, które pijesz, mają wpływ na ryzyko udaru. Aby temu zapobiec, regularnie pij herbatę.

Aby uchronić się przed udarem, należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia i nawykom. Ponieważ wg Niemiecka Fundacja Pomocy Udarowej Możesz wpływać na ryzyko udaru. Na przykład zaleca się częste ćwiczenia, umiarkowane picie alkoholu, rzucenie palenia, a w przypadku nadwagi – utratę wagi. Powinieneś także regularnie pić herbatę, ponieważ może to również zmniejszyć ryzyko udaru.

Zapobieganie udarom i długowieczność: Pij herbatę trzy razy w tygodniu

Osoby regularnie pijące herbatę są mniej narażone na udar. © Zoonar.com/Maren Zima/IMAGO
 • Jak wynika z artykułu w czasopiśmie specjalistycznym, można regularnie pić herbatę, zwłaszcza zieloną Europejskie czasopismo kardiologii prewencyjnej opublikowany Zostań Z udziałem ponad 100 000 uczestników z Chin, których celem jest zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i różnych przyczyn śmierci.
 • Naukowcy podzielili uczestników, których badali przez siedem lat, na dwie grupy: osoby regularnie pijące herbatę (co najmniej trzy razy w tygodniu) i osoby pijące herbatę nieregularnie. Na podstawie wyników naukowcom udało się zidentyfikować pewne skutki.
 • Ostatecznie u osób regularnie pijących herbatę ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru było o 20% mniejsze w porównaniu z osobami, które rzadko piły herbatę.
 • Osoby regularnie pijące herbatę były o 22% mniej narażone na śmierć z powodu zawału serca lub udaru mózgu.
 • Śmiertelność w grupie osób regularnie pijących herbatę była o 15% niższa w porównaniu z grupą kontrolną.
 • Pozytywne skutki zdrowotne były bardziej widoczne w przypadku herbaty zielonej niż czarnej, ponieważ zielona herbata zawiera więcej korzystnych dla zdrowia polifenoli.
 • Liście herbaty zawierają przeciwutleniacze, które zmniejszają stany zapalne, a tym samym pomagają w zapobieganiu chorobom.
 • Badanie sugeruje, że regularne picie herbaty może przedłużyć życie i szacuje, że osoby regularnie pijące herbatę mają dłuższą średnią długość życia.
 • Jednakże na wyniki mogą mieć wpływ różne nawyki picia herbaty oraz spożycie innych pokarmów i napojów bogatych we flawonoidy w różnych regionach.
 • Należy zauważyć, że właściwości zdrowotne herbaty mogą być odmienne w świecie zachodnim, gdyż tutaj bardziej popularna jest herbata czarna, często spożywana z mlekiem i cukrem.
READ  Czy szczepionki koronowe zawierają komórki z abortowanych płodów?

Nie przegap okazji: wszystko, co dotyczy zdrowia, znajdziesz w biuletynie naszego partnera 24vita.de.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Redaktorka napisała ten artykuł, a następnie wykorzystała model języka AI do ulepszenia według własnego uznania. Wszystkie informacje zostały dokładnie sprawdzone. Więcej informacji na temat naszych zasad dotyczących sztucznej inteligencji można znaleźć tutaj.

Continue Reading

science

Sonda kosmiczna NASA liczy ziarna pyłu kosmicznego i dokonuje zaskakującego odkrycia

Published

on

Sonda kosmiczna NASA liczy ziarna pyłu kosmicznego i dokonuje zaskakującego odkrycia
 1. Strona główna
 2. Dowiedzmy się

Naciska

Zrozumienie końca Układu Słonecznego zmienia jego kształt. Według nowych badań zewnętrzna krawędź jest znacznie większa, niż oczekiwano.

FRANKFURT – Nowe obserwacje dokonane przez należącą do NASA sondę kosmiczną New Horizons, która odwiedziła już Plutona, pozwalają badaczom na reinterpretację końca naszego Układu Słonecznego. Tak zwany Pas Kuipera – zewnętrzny obszar naszego Układu Słonecznego, w którym znajdują się setki tysięcy planet o masie skał i lodu – może być znacznie większy, niż wcześniej sądzono. NASA Wyjaśnił w oświadczeniu. Badanie opublikowano w czasopiśmie specjalistycznym Listy do dzienników astrofizycznych opublikowany.

Nowe pomiary zaprzeczają wcześniejszym danym z końca Układu Słonecznego

Początek Pasa Kuipera znajduje się około 60 razy dalej od Słońca niż Ziemia. Tak zwany studencki licznik pyłu Ventia Burney (SDC) – instrument do zliczania cząstek kosmicznych – wykrył obecnie znacznie większe ilości pyłu niż oczekiwano na zewnętrznej krawędzi Pasa Kuipera. Masy pyłu to małe, zamrożone pozostałości po zderzeniach większych obiektów Pasa Kuipera (KBO) z wyrzuconymi przez nie cząstkami. Niedawno NASA odkryła „niewyjaśniony sygnał” spoza naszej Drogi Mlecznej.

Sonda New Horizons dostarcza dane, które mogą zmienić nasze rozumienie końca naszego Układu Słonecznego. © Carlos Hernandez/DPA

Według NASA nowo opublikowane pomiary zaprzeczają wcześniejszym modelom naukowym. Wcześniej badacze zakładali, że zaludnienie i gęstość pyłu w Pasie Kuipera powinny zacząć spadać w odległości ponad miliarda mil. Jednak nowe dane sugerują, że zewnętrzna krawędź głównego Pasa Kuipera może rozciągać się o około miliard mil dalej niż poprzednie szacunki.

Sonda kosmiczna Pasa Kuipera mogła napotkać „zupełnie nową populację obiektów”.

Kolejna nowa teoria sugeruje możliwość istnienia nieznanego wcześniej drugiego pasa. „Pomysł, że mogliśmy odkryć Pas Kuipera na dużą skalę – z zupełnie nowym zestawem zderzających się obiektów i wytwarzających więcej pyłu – dostarcza kolejnej wskazówki do rozwiązania tajemnic odległych zakątków Układu Słonecznego” – wyjaśnia Alex Donner, kierownik książki autor. Student papieru i fizyki na Uniwersytecie Colorado w Boulder jako dyrektor SDC.

READ  Czy szczepionki koronowe zawierają komórki z abortowanych płodów?

„New Horizons dokonuje pierwszych bezpośrednich pomiarów pyłu międzyplanetarnego poza Neptunem i Plutonem, więc każda obserwacja może prowadzić do odkrycia” – powiedział Donner. Przyrząd pomiarowy został zaprojektowany i zbudowany przez studentów Uniwersytetu Colorado w Boulder pod okiem profesjonalnych inżynierów. Urządzenie jest w stanie zidentyfikować drobne ziarenka pyłu powstałe w wyniku zderzeń komet, asteroid i obiektów Pasa Kuipera.

Koniec Pasa Kuipera jest prawdopodobnie 30 jednostek astronomicznych dalej, niż oczekiwano

„Zaskakujące” wyniki uzyskano w ciągu trzech lat, kiedy sonda New Horizons przeleciała od 45 do 55 jednostek astronomicznych od Słońca – gdzie jedna jednostka astronomiczna to odległość między Ziemią a Słońcem, wynosząca około 140 milionów kilometrów. NASA również niedawno dokonała tajemniczego odkrycia na odległej planecie.

Dotychczas badacze zakładali, że zewnętrzna krawędź pasa będzie znajdować się w odległości około 50 AW. Również w oparciu o równoległe badania z wykorzystaniem obserwatoriów, takich jak Japoński Teleskop Subaru na Hawajach, który również wykrył szereg obiektów Pasa Kuipera, badacze zakładają obecnie, że koniec będzie w odległości 80 jednostek astronomicznych lub większej.

NASA szuka przyczyn wysokiego poziomu pyłu w Pasie Kuipera, a sonda pozostanie na misji do lat 40. XXI wieku

Naukowcy będą również szukać innych możliwych przyczyn nowego wysokiego poziomu pyłu. Sonda mogła na przykład natrafić na krótkotrwałe cząsteczki lodu, które nie mogły przedostać się do wnętrza Układu Słonecznego i nie były brane pod uwagę we wcześniejszych badaniach.

„Nowe wyniki naukowe uzyskane przez sondę New Horizons mogą być pierwszym odkryciem przez sondę kosmiczną nowej populacji obiektów w naszym Układzie Słonecznym” – powiedział Alan Stern, główny badacz misji New Horizons z Southwest Research Institute w Boulder. „Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak daleko rozciągnie się rosnące stężenie pyłu w Pasie Kuipera”. Według NASA sonda odbywa obecnie drugą misję i powinna mieć wystarczającą ilość paliwa, aby dotrzeć na odległość ponad 40 lat, czyli 100 jednostek astronomicznych od Słońca.

READ  Dlatego dostaniesz go, gdy będziesz starszy
Continue Reading

science

Mgła mózgowa w Long Covid prawdopodobnie spowodowana przerwaniem dopływu krwi do mózgu – Nauka

Published

on

Mgła mózgowa w Long Covid prawdopodobnie spowodowana przerwaniem dopływu krwi do mózgu – Nauka

Continue Reading

Trending