Connect with us

Top News

UE planuje nowy zakaz grzejników

Published

on

UE planuje nowy zakaz grzejników
  1. Strona główna
  2. Handlowy

Stworzone przez:

Z: Amy Walker

Po wielu debatach rząd centralny właśnie zatwierdził nową ustawę o energetyce budynków. UE przygotowuje dyrektywę, która sprawi, że przepisy dotyczące sygnalizacji świetlnej staną się praktycznie zbędne.

BRUKSELA – Nie tylko w Niemczech toczy się gorąca debata na temat neutralnego dla klimatu ocieplenia. W Brukseli wdrażane są także różne ustawy, które mają umożliwić osiągnięcie celów ochrony klimatu do 2050 roku. Niemieckie Stowarzyszenie Gazów Płynnych (DVFG) zwraca teraz uwagę na projekt ustawy, który może sprawić, że plany rządu federalnego staną się zbędne. Po wejściu w życie unijnej dyrektywy kotły gazowe, olejowe i elektryczne znikną z rynku od 2029 roku.

Dyrektywa UE w sprawie urządzeń grzewczych: najważniejsze punkty

Zgodnie z planami UE nowe rozporządzenie dotyczące ekoprojektu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych wejdzie w życie 1 września 2025 r. Chodzi o to, jakie grzejniki można wprowadzić na rynek w przyszłości. Nie ma więc potrzeby bezpośredniej wymiany istniejących grzejników.

Aktualny projekt IPPEN.MEDIA Jest, do konsultacji w tym tygodniu. Kluczowe punkty ustawy:

  • Systemy grzewcze o sprawności poniżej 115 proc. nie będą wprowadzane na rynek od 1 września 2029 r. Dotyczy to wszystkich systemów grzewczych z wyjątkiem pomp ciepła i hybrydowych systemów grzewczych.
  • Od 2029 roku grzejniki na czysty olej, gaz i węgiel nie będą wprowadzane na rynek – nawet jako części zamienne. Jedyny wyjątek: jeśli są sprzedawane w połączeniu z pompą ciepła lub systemem ogrzewania słonecznego (tj. grzejnikami hybrydowymi).
  • Nowe grzejniki powinny przez cały czas pokazywać konsumentom, jak wydajnie obecnie działa system. Dane te muszą być przechowywane przez co najmniej 24 miesiące i udostępniane na żądanie konsumenta. Dane te powinny być dostępne tylko dla użytkownika końcowego.
READ  Taksówkarz zabity w Berlinie: podejrzany o morderstwo w Belgii

Dyrektywa UE będzie miała większy zasięg niż prawo energetyczne Traffic Light Alliance. Według GEG właściciele mogą naprawiać zepsute grzejniki na paliwa kopalne i wymieniać je na okres przejściowy do 13 lat. Zgodnie z unijną dyrektywą ta ostatnia nie będzie już możliwa od 1 września 2029 r. Ponadto unijna dyrektywa eliminuje utrudnienia, jakie stwarzają zwolnienia dla osób powyżej 80 roku życia, świadczeniobiorców pomocy społecznej i sygnalizacji świetlnej.

Z unijnej dyrektywy wyłączone są grzejniki gazowe, które do wytwarzania ciepła „wykorzystują głównie energię z biomasy”. Projekt wyjaśnia jednak, że wyjątek nie ma zastosowania do grzejników gazowych, „które nadają się również do wykorzystywania gazów kopalnych (skroplonych)”. Wykluczone są również systemy grzewcze na paliwo stałe, co zwykle oznacza drewno.

Projekt UE podważa otwartość na technologię

„Obecny stan projektu zabrania wprowadzania na rynek od 2029 roku kotłów instalowanych indywidualnie – w tym działających na gazy odnawialne” – mówi DVFG. Według stowarzyszenia otwartość GEG na technologię zostałaby w ten sposób podważona. Podgrzewacze wykorzystujące wodór nie są objęte dyrektywą UE.

Zdaniem związku zwolnienie związane z energią z biomasy jest jedynie opcją teoretyczną. „Na przykład biometan jest wprowadzany do sieci gazu ziemnego, który nadal jest częściowo paliwem kopalnym”, wyjaśnia rzecznik DVFG. „W związku z tym urządzenia, o których mowa, zawsze wymagają zatwierdzenia również dla gazów konwencjonalnych lub w przypadku biogenicznego gazu skroplonego nie ma różnicy w produkcie, więc specjalna aprobata dla„ wariantu biogenicznego ”nie jest możliwa”. Zielone gazy są zatem nieskuteczne w dyrektywie UE.

Starymi grzejnikami mogą być: piece węglowe, kotły olejowe i gazowe, których nie trzeba wymieniać, o ile jeszcze działają. © Imago/Manfred Segerer

Sprawność grzejników

Sprawność systemu grzewczego opisuje zależność między dostarczoną energią a ciepłem użytkowym. Im wyższa sprawność, tym mniej energii jest tracone w produkcji ciepła. W systemach grzewczych o sprawności powyżej 100 procent, nie tylko dostarczona energia jest zamieniana na ciepło, ale także dodatkowa energia wytwarzana podczas pracy systemu. W przypadku kotłów kondensacyjnych są to głównie spaliny, które nagrzewnice mogą przekształcić w ciepło dodatkowe.

Ta tabela pokazuje, że do 2029 r. wszystko poza pompą ciepła powinno zostać wycofane. Jednakże, ponieważ istnieją wyjątki, prawdopodobnie nie ma to wpływu na systemy grzewcze na drewno i pelety. Z drugiej strony wszystkie inne systemy grzewcze tak.

Ministerstwo Gospodarki nie skomentowało

Ministerstwo Gospodarki odmówiło dalszych komentarzy na temat projektu UE. Prośba od IPPEN.MEDIA Rzecznik odpowiedział: „Propozycje jak dotąd stanowiły jedynie podstawę do dyskusji na forum doradczym. Ma wejść w życie najwcześniej w 2024 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Starsza kobieta przeżywa odyseję podczas wycieczki do spa

Published

on

Starsza kobieta przeżywa odyseję podczas wycieczki do spa
  1. Gazeta Fulda
  2. Fulda
Świnoujście (po niemiecku Swinemünde) to miasto portowe na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Eustom. © Stefan Sauer/dpa

To, co zaczęło się relaksującymi wakacjami nad polskim Bałtykiem, zakończyło się odyseją: organizator wycieczek nie zabrał ze sobą 81-letniego seniora z powiatu Fulda, ponieważ zachorował na korona wirusa. Musi sama odbyć podróż powrotną.

Świnoujście/Fulda – Na twarzy 81-latka wciąż widać gniew, gdy opowiada o swojej chorobie koronowej i podróży powrotnej – wycieczce do uzdrowiska w Polsce. Kobieta z dzielnicy Fulda wspomina: „Nawet dzisiaj stoję na stacji kolejowej kompletnie wyczerpana wiatrem i zimnem.

Ponieważ ona – podobnie jak jej przyjaciółka i współlokatorka – zachorowała na koronę, organizator wycieczek nie zabrał seniorów autobusem do Fuldy. Przez pierwsze tygodnie po powrocie do domu często budziła się w nocy. „To wszystko działo się w mojej głowie” – mówi 81-latek. „Dla mnie sposób, w jaki zostaliśmy potraktowani, był nieludzki” – powiedziała, nie ukrywając złości na organizatora wycieczek. Oznacza to obowiązek zachowania ostrożności wobec innych pasażerów.

Starsza kobieta przeżywa odyseję podczas wyjazdu do uzdrowiska – porzucona w Polsce

Ale od początku: w listopadzie 2023 roku 81-latek wraz z innymi znajomymi pojechał autobusem z organizatora wycieczek Dolce Vita Reseclub do polskiego nadmorskiego kurortu Świnoujście. W czterogwiazdkowym hotelu odpoczywaliśmy 14 dni. „W weekend zacząłem czuć się, jakbym był przeziębiony” – mówi senior. Jej przyjaciółka, diabetyczka, również jest chora.

„Następnie zaprosił niemieckiego lekarza, aby go zbadał”. Polskie miasto Świnoujście leży kilka kilometrów od granicy z Niemcami. Lekarz, który badał oboje, potwierdził, że mają infekcję koronową. „To mnie zszokowało i nie wiem, co teraz robić” – mówi seniorka. Miała wysoką gorączkę i była słaba. Wróciliśmy do hotelu SPA, gdzie oboje spędzili drugi tydzień pobytu sami w swoim pokoju.

81-latek natychmiast skontaktował się z córką i poinformował ją o pozytywnym wyniku testu na koronę. „Poszłam do organizatora wycieczek w Newhope i zapytałam, co teraz robimy” – relacjonuje córka. Obiecał zapewnić dobrą opiekę.

READ  Ruch kolejowy zawieszony, Aus zamknięty, groźba wybuchu wciąż żywa

W czwartkowy wieczór, dwa dni przed wyjazdem, matka i córka nie miały żadnych wieści od organizatora wycieczek. „Wtedy zadzwonił do mnie pracownik. Powiedziała mi, że jeśli wynik będzie pozytywny, nie będzie mogła nas zabrać do domu. Hotel był zapełniony, więc nie było możliwości zostania dłużej w pokoju hotelowym. „Badaliśmy się w ciągu tygodnia i nic z tego nie wyszło. Pracownicy klubu turystycznego to zrobili lub sprawdzili” – dodaje kobieta. Do organizatora wycieczek. Zapytany, odpowiedział, że opiera się na testach przeprowadzonych przez podróżujących gości.

Gdybyśmy nie zarezerwowali pociągu, w sobotę nie wróciliby prosto do domu i zostaliby bez pokoju hotelowego w Polsce.

Kiedy wiadomość dotarła do rodziny w domu, zarezerwowali pociąg dla 81-latka. Ze Świnoujścia do Berlina, a stamtąd do Fuldy. „Gdybyśmy nie zarezerwowali pociągu, w sobotę nie wróciliby prosto do domu i byliby w Polsce bez pokoju w hotelu” – mówi córka. Rodzina skontaktowała się również z organizatorem wycieczki za pośrednictwem poczty elektronicznej. „Zażądaliśmy zwrotu przynajmniej kosztów transportu” – powiedziała córka.

W odpowiedzi organizator wycieczek podkreślił obowiązek i odpowiedzialność pozostałych gości wracających z nimi, aby „zaufali nam”. „Zastanawiam się, gdzie podział się nasz obowiązek opieki” – ze złością odpowiedział senior podczas rozmowy.

Ponieważ w dniu wyjazdu starcy poczuli się lepiej, postanowili wrócić do domu pociągiem. Około 8 rano bez śniadania pojechaliśmy taksówką na dworzec w Świnoujściu i stamtąd do Berlina. Obaj byli zdrowi, ale nadal cierpieli na wirusa koronowego. „Zmarzłem i chciałem wrócić do domu”. Byli w drodze przez osiem godzin, aż po południu dotarli do Fuldy. „Nie chcę przez to znowu przechodzić” – mówi 81-latek.

Kobietę zirytowało to, że organizator wycieczki nie zapytał o jej podróż powrotną ani o stan zdrowia. Po 14 dniach rodzina ponownie próbowała rozmawiać z organizatorem wycieczek. Zaproponował kupon o wartości 50 euro, podczas gdy oni ponieśli koszt podróży w wysokości 105 euro.

READ  Kane zostaje najlepszym strzelcem karnym wszechczasów w Anglii, wykonując rzut karny z Polski

„Musiałem się opanować” – mówi 81-latek. Podróż jeszcze jej nie opuściła. Mam nadzieję, że wkrótce to zakończymy – mówi.

Zdarzenie komentuje prawnik, organizator i ekspert ds. zdrowia

„Z prawnego punktu widzenia organizator wycieczek nie może odmówić uzgodnionej w umowie podróży powrotnej ze względu na zdiagnozowaną u turysty chorobę zakaźną” – powiedział Peter Lazek, prawnik i prezes Hesse Consumer Center. .

Obecnie nie obowiązują żadne ograniczenia w podróżowaniu, a negatywny wynik testu nie może być warunkiem zawarcia umowy o podróż. Rezygnacja z podróży lub dodatkowe ubezpieczenie przydaje się tylko wtedy, gdy podróż musi zostać odwołana ze względu na oficjalny zakaz lub jeśli jest to nieuzasadnione ze względu na poważny wirus koronowy. Jednak organizator odwołał wyjazd bez podania przyczyny.

Na pytanie naszej gazety Klub Podróżniczy Dolce Vita podkreślił swój obowiązek opieki nad około 30 gośćmi w tym konkretnym przypadku. „Z tego powodu nie możemy zabierać kobiet ze sobą do domu” – mówi właściciel Travel Club Marcus Sarkozy.

Higienistka dr. Daniel Jasperson opisuje odmowę organizatora wycieczek dotyczącą zabrania pasażerów z koronawirusem jako „przekonującą i logiczną”, przynajmniej z medycznego punktu widzenia. Mimo że goście nosili maseczki i zachowywali dystans, w autobusie istniało ryzyko zarażenia.

Przypadek burmistrza Bad Brückenau Jochena Vogela pokazuje, jak poważna jest choroba koronowa i jej konsekwencje. Przedłużający się covid zmusił go do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Continue Reading

Top News

Samochód wjeżdża w tłum w Szczecinie – 20 osób zostało rannych

Published

on

Samochód wjeżdża w tłum w Szczecinie – 20 osób zostało rannych

DW piątek kierowca celowo wjechał w tłum ludzi w polskim mieście Szczecin, raniąc kilka osób. O sprawie poinformowała w sobotę telewizja TVN24 i agencja informacyjna PAP, powołując się na prokuraturę.

Wszczęli postępowanie karne przeciwko 33-letniemu obywatelowi Polski za usiłowanie zabicia dużej liczby osób i umyślne spowodowanie spustoszenia.

Władze skorygowały teraz liczbę rannych z 19 do 20. Jeden z nich chwilę później trafił do szpitala.

Oskarżony był wcześniej leczony psychiatrycznie

Sprawca początkowo wjechał w grupę osób na przystanku tramwajowym przy placu Rodła w portowym mieście Szczecin. Następnie uciekł z miejsca wypadku i wkrótce potem wjechał swoim samochodem w trzy inne pojazdy, raniąc kilka innych.

Ratownicy na miejscu wypadku

Źródło: dpa/Marcin Bielecki

Kierowca pozostawił po sobie kilka zniszczonych samochodów

Kierowca pozostawił kilka samochodów

Źródło: dpa/Marcin Bielecki

Według urzędników 20 rannych było w wieku od pięciu do 62 lat. Rzecznicy szpitala powiedzieli mediom, że stan sześciu rannych jest „poważny” lub „poważny”.

Czytaj

Reklama Po prostu inwestuj

W piątek wieczorem policja ogłosiła, że ​​szczeciński mężczyzna leczył się psychiatrycznie od czterech lat.

READ  Taksówkarz zabity w Berlinie: podejrzany o morderstwo w Belgii
Continue Reading

Top News

W sobotę odwołane zostały wszystkie kursy pociągów i autobusów

Published

on

W sobotę odwołane zostały wszystkie kursy pociągów i autobusów
Continue Reading

Trending