Connect with us

Tech

Sztuczna inteligencja: model, który pomaga robotom uczyć się jak ludzie

Published

on

Sztuczna inteligencja: model, który pomaga robotom uczyć się jak ludzie

Latem 2021 roku OpenAI po cichu zamknęło swój zespół zajmujący się robotyką, twierdząc, że postęp jest utrudniony przez brak odpowiednich danych. Dane niezbędne do szkolenia robotów w zakresie poruszania się i myślenia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). W połowie marca trzech pierwszych badaczy OpenAI ogłosiło, że ich startup Covariant, założony w 2017 roku, rozwiązał ten problem i dostarczył system, który łączył możliwości rozumowania dużych modeli językowych ze zręcznością fizyczną zaawansowanego robota.

reklama

Nowy model, nazwany RFM-1, został wytrenowany na podstawie danych zebranych przez lata z małej floty robotów Covariant używanych przez klientów takich jak Crate & Barrel i Bonprix w magazynach na całym świecie, a także tekstów i filmów z Internetu. Model zostanie udostępniony klientom Covariant w nadchodzących miesiącach. Firma ma nadzieję, że po wdrożeniu system z czasem stanie się potężniejszy i wydajniejszy.

Więc co możesz zrobić? W wersji demonstracyjnej na początku marca współzałożyciele firmy Covariant, Peter Chen i Peter Appel, pokazali, w jaki sposób użytkownicy mogą stymulować model za pomocą pięciu różnych typów danych wejściowych (podpowiedzi): tekstu, obrazów, wideo, instrukcji robota i wskaźników. Na przykład pokazali robotowi zdjęcie kontenera pełnego sprzętu sportowego i poprosili go o odebranie paczki zawierającej piłki tenisowe. Robot może następnie chwycić przedmiot, stworzyć obraz tego, jak będzie wyglądał pojemnik, gdy znikną piłki tenisowe, lub stworzyć film pokazujący, jak robot będzie wyglądał po wykonaniu zadania, z perspektywy ptaka.

Jeśli model przewiduje, że nie jest w stanie prawidłowo uchwycić przedmiotu, może powiedzieć: „Nie potrafię prawidłowo uchwycić przedmiotu. Czy masz jakieś wskazówki?” Jedna z odpowiedzi może doradzić mu, aby użył określonej liczby przyssawek na ramionach, aby poprawić chwyt, na przykład ośmiu zamiast sześciu.


„To ogromny postęp w przypadku robotów, które potrafią dostosować się do środowiska, korzystając z danych szkoleniowych, a nie ze złożonego, specyficznego dla zadania kodu, który stanowił podstawę poprzedniej generacji robotów przemysłowych” – powiedział Chen. To także krok w kierunku miejsc pracy, w których menedżerowie mogą wydawać instrukcje w ludzkim języku, nie martwiąc się o ograniczenia związane z pracą człowieka: „Zapakuj 600 porcji makaronu z czerwonej papryki według poniższego przepisu. Nie rób przerw!”

Chociaż badacze robotyki zbudowali już proste roboty multimodalne i wdrażali je w laboratoriach, wdrożenie na dużą skalę robota umożliwiającego komunikację w wielu trybach stanowi imponujące osiągnięcie firmy.

Aby pokonać konkurencję, Covariant musi zebrać wystarczającą ilość danych, aby można było używać robota w środowisku naturalnym, mówi Pinto. Będzie testowany w magazynach i dokach załadunkowych, w ciągłej interakcji z nowymi instrukcjami, ludźmi, przedmiotami i środowiskami. „Grupy, które szkolą dobre modele, to te, które mają dostęp do naprawdę dużych ilości danych robotów lub są w stanie je wygenerować” – mówi.

Według Covarianta model ten ma „ludzką” zdolność rozumowania, ale ma też swoje ograniczenia. Podczas demonstracji, która obejmowała transmisję na żywo bota Covariant i okno czatu umożliwiające komunikację z nim, Chen zaprosił mnie do przydzielenia modelowi zadania. Kiedy jednak poprosiłem robota, aby „włożył banana z powrotem do torby na zakupy nr 2”, miał on problemy z odtworzeniem swoich kroków, w wyniku czego przed wykonaniem zadania wziął gąbkę, potem jabłko i wiele innych przedmiotów. co ostatecznie rozwiązało. Z bananem. „Nie rozumie nowej koncepcji, ale jest dobrym przykładem — może nie działać dobrze, jeśli nie masz dobrych danych szkoleniowych” – wyjaśnił Chen.

Nowy model firmy jest ucieleśnieniem zmiany paradygmatu zachodzącej w świecie robotyki. Zamiast uczyć robota, jak działa świat, za pomocą instrukcji, takich jak równania fizyczne i symbole, badacze uczą go w ten sam sposób, w jaki uczą się ludzie: poprzez miliony obserwacji. W rezultacie, jak twierdzi Chen, „może powstać wydajny i bardzo elastyczny mózg, który poradzi sobie z każdym zadaniem robotycznym”.

W tym roku pole działania dla firm wykorzystujących sztuczną inteligencję do zasilania inteligentniejszych systemów robotycznych prawdopodobnie stanie się bardziej zatłoczone. Na początku tego miesiąca startup zajmujący się robotyką humanoidalną, Figura AI, ogłosił partnerstwo z OpenAI, w ramach którego zebrał 675 milionów dolarów od gigantów technologicznych, takich jak Nvidia i Microsoft. Marc Raibert, założyciel Boston Dynamics, uruchomił niedawno inicjatywę mającą na celu lepszą integrację sztucznej inteligencji z robotyką. Oznacza to, że postęp w uczeniu maszynowym prawdopodobnie doprowadzi również do postępu w robotyce.

Jednak niektóre pytania pozostają nierozwiązane. Jeśli duże modele językowe będą nadal szkolone na milionach słów bez wynagradzania autorów tych słów, być może modele robotyczne będą również szkolone na podstawie filmów, nie płacąc ich twórcom. Jeśli modele językowe wywołują halucynacje i utrwalają uprzedzenia, jakie podobne problemy mogą pojawić się w robotyce?

Covariant na razie popchnie rozwój do przodu, ponieważ RFM-1 jest przeznaczony do ciągłego uczenia się i doskonalenia. Docelowo badacze chcą wyszkolić bota za pomocą filmów, które model sam generuje, co jest rodzajem metauczenia się, które powoduje wiele problemów, a także rodzi pytanie, co się stanie, jeśli błędy popełnione przez model się kumulują. Niestety, biorąc pod uwagę obecne zapotrzebowanie na więcej danych szkoleniowych, badacze uważają to za prawie nieuniknione. „To szkolenie stanie się rzeczywistością” – mówi Abel. „Kiedy będziemy o tym rozmawiać ponownie za sześć miesięcy, porozmawiamy o tym”.


(większość)

Do strony głównej

READ  t3n - Cyfrowi pionierzy | cyfrowy magazyn biznesowy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Nowa gra pojawi się dopiero jesienią 2025 roku

Published

on

Nowa gra pojawi się dopiero jesienią 2025 roku

Akcje Take-Two spadają

19 maja 2024 r

Czas czytania: około 1 minuty

Fani i giełda rozczarowani: wyczekiwana z niecierpliwością kolejna gra z serii „Grand Theft Auto” ukaże się dopiero jesienią 2025 roku.

„Grand Theft Auto V” zostało zakupione ponad 200 milionów razy. Teraz fani i giełda z niecierpliwością czekają na nowe wydawnictwo.

Zdjęcie: Melanie Voisin

Firma gier Weź dwa interaktywne Obecnie nazywa się go nieco dokładniejszym okresem, wcześniej ogólnie odnoszącym się jedynie do roku kalendarzowego 2025. Nie tylko fani liczyli na wcześniejszą datę premiery: po ogłoszeniu cena akcji spadła o dobre 2% w notowaniach po godzinach pracy .

Jak dotąd, w grudniu ubiegłego roku, wypuszczono jedynie półtoraminutowy zwiastun gry. Lokalizacja „Świetnie kradzież „Auto VI” to fikcyjna wersja amerykańskiego miasta Miami. Zwiastun przedstawia przejażdżki szybkimi samochodami, łodziami motorowymi, plaże, broń, krokodyle i kilka postaci, w tym bohaterkę o imieniu Lucia.

Tutaj znajdziesz treści zewnętrzne z youtube.com oferta.
Korzystając z Treści, wyrażasz na to zgodę Ochrona danych
Z youtube.com do.

Poprzednią edycję zakupiono ponad 200 milionów razy

Świetnie kradzież „Auto V” zostało wydane w 2013 roku. Według Take-Two grę kupiono już 200 milionów razy. Strona internetowa z grami Kotaku Pod koniec marca poinformowano, że programiści nadal potrzebują czasu i że najbardziej prawdopodobną datą jest jesień 2025 r., chociaż deweloper Rockstar wstępnie planował premierę na początku roku. W raporcie wskazano, że administracja obawia się opóźnienia do 2026 r.

Continue Reading

Tech

Tak powstaje Strefa Prywatna

Published

on

Tak powstaje Strefa Prywatna

W systemie Android 15 dostępna jest nowa funkcja zwana po niemiecku „PrivateSpace”. Od premiery Androida 15 Beta 2 użytkownicy mogą testować tę nową funkcję. Co to w ogóle jest? Możesz wtedy ukryć tam wrażliwe aplikacje i dane, czyli rzeczy, które nie powinny być widoczne bezpośrednio na Twoim smartfonie.

Oczywiście sam musisz przekonać się, jak przydatne jest korzystanie ze wszystkiego. Bo dobrze chroniony smartfon to tak naprawdę obszar prywatny. Sam Google również zaleca, aby użytkownik prawdopodobnie nie korzystał z tej funkcji ze swojego istniejącego konta Google, ale raczej z nowego.

Kilka aplikacji jest już preinstalowanych do użytku prywatnego, np. Aparat Google, Chrome, aplikacja Kontakty i pliki oraz Sklep Play. W każdej chwili możesz także zainstalować dodatkowe aplikacje dla swojego prywatnego profilu.

Jak stworzyć prywatną przestrzeń? W Ustawieniach w obszarze Ochrona danych i bezpieczeństwo znajdziesz odpowiednią pozycję „Przestrzeń prywatna”.

W przyszłości Google będzie udzielać pomocy na żywo, jak to wszystko skonfigurować i o czym należy pamiętać. Podczas procesu konfiguracji możesz wejść na swoje drugie konto Google i zdecydować, w jaki sposób chcesz otworzyć własne:

W końcu nie jest to fizyka rakietowa i można ją wykonać w kilka chwil. Wreszcie masz specjalny obszar na dole szuflady aplikacji, do którego możesz otworzyć, aby uzyskać do niego dostęp.

Pokazane na zrzucie ekranu: preinstalowane aplikacje i możliwość przypięcia już zainstalowanych aplikacji do obszaru prywatnego. Warto zaznaczyć, że jeśli posiadasz dwa konta Google, wystarczy przejść normalny proces ponownej instalacji poprzez Sklep Play w Przestrzeni PrivateSpace. Możliwe również: Usuń region w ustawieniach. Przy okazji: jeśli chcesz, możesz także użyć swojego istniejącego konta Google do zainstalowania aplikacji, które nie powinny pojawiać się w zwykłej szufladzie aplikacji.

Przejrzystość: ten artykuł zawiera linki partnerskie. Klikając na niego, przejdziesz bezpośrednio do dostawcy. Jeśli zdecydujesz się na dokonanie tam zakupu, otrzymamy niewielką prowizję. Nic nie zmienia ceny dla Ciebie. Linki partnerskie nie mają wpływu na nasze raporty.

READ  Zwiastun GTA 6 z dnia na dzień wywołał sensację dla 34-letniej piosenki


Continue Reading

Tech

Wydarzenie integracyjne IT: już teraz zdobądź bezpłatny bilet na konferencję online

Published

on

Wydarzenie integracyjne IT: już teraz zdobądź bezpłatny bilet na konferencję online

Bezpłatny okres próbny zostanie udostępniony 25 czerwca 2024 r Konferencja online „Modernizacja nie jest celem samym w sobie” zamiast. Wydarzenie organizowane przez akademię heise i firmę konsultingową Opitz Consulting koncentruje się na integracji nowoczesnego IT jako podstawy udanej transformacji cyfrowej.

reklama

Modernizacja środowiska IT jest strategicznym imperatywem utrzymania konkurencyjności, zaspokojenia potrzeb klientów i zapewnienia bezpieczeństwa.

Wiele firm boryka się obecnie z zaległościami modernizacyjnymi, które narastały przez lata i miały znaczący wpływ na ich krajobraz IT. Skutkuje to m.in. brakiem elastyczności we wdrażaniu nowych wymagań, niewystarczającym bezpieczeństwem, wysokimi kosztami utrzymania i wzmożonymi wysiłkami w zakresie dalszego rozwoju systemów.

Aspekty modernizacji IT są często ze sobą powiązane: wymiana lub modernizacja starszych systemów, architektura mikrousług, kontenerów, modernizacja danych, poprawa bezpieczeństwa i zarządzania oraz umożliwienie wykorzystania sztucznej inteligencji.

Oprócz wyzwań technologicznych, firmy muszą stawić czoła także wyzwaniom organizacyjnym i kulturowym.

W przypadku Firmy dzielą się swoimi doświadczeniami Z projektami integracji IT, obejmującymi następujące wykłady:

  • Zmodernizuj hurtownię danych za pomocą Microsoft Fabric
  • Zmiana oparta na danych – nowoczesna kultura danych w Congstar
  • Modernizuj za pomocą AWS, wychodząc poza system wind i transportu

Wymagany jest jedynie udział w konferencji Bezpłatna rejestracja z góry niezbędny. Podczas wydarzenia uczestnicy mogą zadawać pytania za pośrednictwem czatu i wymieniać się pomysłami z innymi. Otrzymasz wtedy nieograniczony dostęp do wszystkich filmów i materiałów.


(Rzymski)

Do strony głównej

READ  Klasyka SNK BIOMOTOR UNITRON już dziś na Nintendo Switch • Nintendo Connect
Continue Reading

Trending