Connect with us

Top News

Strajk pociągów GDL: znane są pierwsze szczegóły

Published

on

Strajk pociągów GDL: znane są pierwsze szczegóły
  1. Strona główna
  2. Handlowy

Od przyszłego tygodnia na linii kolejowej będzie strajk. Tymczasem DB chce zaproponować nową ofertę, która pozwoli tego uniknąć.

Zaktualizowano na dzień 5 stycznia o 16:08: Rzecznik związku potwierdził, że po złożeniu przez kolej GDL nowej oferty, zostanie ona teraz rozpatrzona. Nie podano żadnych dalszych szczegółów ani informacji na temat potencjalnego strajku. Ogłoszony przez WDL rozejm bożonarodzeniowy kończy się w poniedziałek. Jednak zdaniem szefa Niemieckiego Związku Służby Cywilnej (DPP) strajk odbędzie się już w środę (10 stycznia). Powodem jest coroczne spotkanie firmy dbb, która jest członkiem GTL. Zgodził się z szefem GDL Klausem Weselskim, że „podczas konferencji w Kolonii nie będzie strajków” – powiedział szef dbb Ulrich Silberbach. Gazeta Miejska Kolonii. „Przyloty i odloty potwierdzone. To, co stanie się później, nie leży już w moich rękach.

Deutsche Bahn składa nową ofertę i chce ją renegocjować w środę

Zaktualizowano na dzień 5 stycznia, 14:07: Według własnych informacji Deutsche Bahn złożyło nową ofertę związkowi GDL. Teraz chce porozmawiać o nowych terminach rozpraw i sugeruje 10 stycznia. W tym kontekście wyjaśnienia wymaga także kwestia możliwości negocjowania stawek przez GDL. Spółka uważa obecnie, że GDL utraciła zdolność negocjowania układów zbiorowych w związku z utworzeniem tymczasowej spółdzielni pracy Fair Train. Dzieje się to między innymi poprzez kontakty osobiste i korporacyjne na szczeblach zarządczych GDL i Fair Train. Zakładając tymczasową spółdzielnię pracy, związek był jednocześnie pracodawcą i zasadniczo negocjował i zawierał ze sobą układ zbiorowy.

READ  „Bündnis Deutschland”: powstała nowa partia konserwatywna
Czy pociągi Deutsche Bahn zostaną wkrótce uziemione z powodu strajku? (Zdjęcie kredytowe) © Thomas Banneyer/dpa

Aktualizacja z 5 stycznia, 12:22: Deutsche Bahn chce uniknąć strajku nową ofertą dla związku zawodowego – powiedział w wywiadzie dyrektor ds. zasobów ludzkich Martin Seiler Gazeta południowoniemiecka Powiedzieli, że teraz chcą „przejść długą drogę, aby spełnić kluczowe żądania GDL”. „Chcemy teraz wynegocjować więcej modeli wyboru dla pracowników zmianowych. Mogą oni pracować tylko 35 godzin zamiast 38 lub nawet 40 godzin. Każdy ma wybór, jak w stołówce” – mówi Seiler. Chcą też zapewnić pracownikom zmianowym więcej opcje, jeśli chodzi o godziny.

Seeler dodał jednak, że za skrócony czas pracy nie można zapewnić pełnego wynagrodzenia. „Jeśli w wyniku skrócenia czasu pracy powstaną dodatkowe koszty, należy pójść na kompromis w kwestii podwyżek płac”. W zamian WDL powinna chwilowo odwołać strajki. – Nie ma już ku temu powodu.

Strajk pociągów prawdopodobnie od poniedziałku – brak nowych szczegółów

Aktualizacja na dzień 5 stycznia, 11:34: Związek pasażerów Pro Bahn skrytykował żądania związku GDL. W wywiadzie dla NDR lider Pro Bahn Malte Diehl powiedział, że skracanie czasu pracy maszynistów jest niedopuszczalne. Wtedy więcej pociągów zostanie odwołanych. Deutsche Bahn złożyło ofertę, ale GDL wygra konkurs ze związkiem EVG, kontynuował Diehl.

Wgląd w podróż pociągiem z głównego dworca kolejowego w Hamburgu do Getyngi na pokładzie ICE.
Jednodniowy strajk GDL masowo dotknie także transport dalekobieżny (miniaturka). © Martin Wagner/Imago

Aktualizacja na dzień 5 stycznia, 9:20: Na razie nie wiadomo nic nowego na temat dokładnej daty strajku maszynistów. Pewne jest tylko to, że przerwa zimowa zakończy się w poniedziałek. GDL obiecała powiadomić o strajku z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem. Dlatego strajk nie rozpocznie się w poniedziałek.

Ogłoszono ogólnokrajowy strajk rolników, który ma wyrazić sprzeciw wobec strajku z 5 stycznia. Należy skupić się na rolnikach, którzy chcą rozpocząć tydzień działalności w poniedziałek. Zakończy się jednak dopiero 15 stycznia w Berlinie – jeżeli te dwie akcje odbędą się w tym samym czasie, istnieje ryzyko całkowitego chaosu w ruchu.

READ  Walki o częściowo zajęty dom w Ricker Strauss 94: Sąd Najwyższy zezwala na kontrolę przeciwpożarową - Berlin

Raport z 2 stycznia:

Monachium – W nowym roku 2024 nadal będzie szalał gwałtowny spór płacowy pomiędzy koleją a związkiem maszynistów GDL. Maszyniści grożą nowym strajkiem od 8 stycznia. Do tego czasu związek ogłosił świąteczne zawieszenie broni. GDL woli obecnie zgłaszać spory zbiorowe z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem.

Ale związek „zna swoją odpowiedzialność” – powiedział Claus Weselski, prezes związku maszynistów WDL. Głosowanie strajkowe sprawia, że ​​nieograniczone strajki są legalnie możliwe. Jednakże: „Nigdy nie rozpoczynaliśmy strajków na czas nieokreślony” – powiedział Veselski w Deutschlandfunk. Zapytany, czy mógłby ich znokautować w obecnej rundzie, odpowiedział: „Absolutnie”. Groźba strajku na lotniskach w Niemczech

Strajk kolei GDL w styczniu: Związek nie chce strajkować dłużej niż pięć dni jednorazowo

WDL nie chce strajkować dłużej niż pięć dni jednorazowo. „Będziemy strajkować maksymalnie przez trzy do pięciu dni” – powiedział Veselski Poczta Nadreńska W związku z groźbą strajków kolejowych GDL w styczniu 2024 r. „Ogłaszanie strajku na czas nieokreślony jest niewłaściwe, biorąc pod uwagę klientów i konsekwencje gospodarcze”.

Nowa sprawa sądowa może jednak radykalnie zmienić warunki konfliktu. Jak gazeta Zdjęcie Koleje pozwały GDL. Zasadnicze pytanie brzmi, czy maszyniści GDL mogą na obecnej trasie strajkować, negocjować lub zawierać układ zbiorowy.

Podróż pociągiem: głosowanie

Strajk kolei GDL w styczniu: pozew związku maszynistów DB

Maszyniści należący do związku WDL mieli odejść z pracy na kolei i podjąć pracę jako „maszyści na wypożyczeniu” w państwowym przedsiębiorstwie „Fair Train”. Czy jest to zgodne z prawem, wyjaśni się po złożeniu powództwa deklaratywnego przed państwowym sądem pracy w Hesji.

Jak wynika z badań, „Fair Train” i GDL zawarły między sobą układ zbiorowy, ponieważ działają zarówno jako pracodawca, jak i związek zawodowy, co oznacza, że ​​tracą zdolność do rokowań zbiorowych. Istnieją również rzekome poważne konflikty interesów. Będzie to miało duży wpływ na przyszłe strajki w następstwie orzeczenia, ale nie na obecnie zagrożony strajk kolejowy GDL.

READ  Albania kontra Transmisja na żywo w Polsce dzisiaj

Strajk kolei GDL: Rozmowy w sprawie krótszego czasu pracy i wyższych płac nie powiodły się na razie.

GDL i Deutsche Bahn negocjują od początku listopada nowe umowy joint venture. Klaus Weselski, prezes związku maszynistów, poinformował, że negocjacje po drugiej turze zakończyły się fiaskiem. Centralnym punktem konfliktu jest zmniejszenie tygodniowego wymiaru czasu pracy pełnopłatnych pracowników zmianowych, zgodnie z żądaniem WKL.

Związek chce skrócenia tego czasu z 38 do 35 godzin. Koleje uważają to jednak za nieosiągalne ze względu na brak wykwalifikowanej siły roboczej itp. WDL próbowała już zwiększyć presję na kolej poprzez dwa strajki ostrzegawcze. Jak dotąd Kolej pozostaje niezachwiana na swoim stanowisku w sprawie czasu pracy. U konkurenta DB, Netinera (w tym Metronom, ODEG, Vlexx), GDL idzie dalej ze swoimi żądaniami: stopniowe wprowadzanie 35-godzinnego tygodnia pracy rozpocznie się na początku 2025 roku. (cgsc z dpa)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Czy rzeczywiście sytuacja niemieckiego przemysłu jest aż tak zła?

Published

on

Czy rzeczywiście sytuacja niemieckiego przemysłu jest aż tak zła?


Analiza

Stan na: 22 kwietnia 2024 r., 14:49

Niemiecki przemysł ostrzega, że ​​w tym roku produkcja spadnie jeszcze bardziej. Jednak silnik niemieckiej gospodarki pracuje lepiej, niż oczekiwano.

Niemiecki przemysł pesymistycznie ocenia bieżący rok i spodziewa się ponownego spadku produkcji. „Oczekuje się, że w 2024 r. Niemcy pozostaną w tyle” – powiedział Siegfried Russwarm, szef Konfederacji Przemysłu Niemieckiego (BDI), na początku targów w Hanowerze. „Spodziewamy się, że produkcja przemysłowa spadnie o 1,5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim”.

Niemiecki przemysł upada

Byłby to trzeci spadek z rzędu: w 2022 r. produkcja w sektorze produkcyjnym spadła o 0,2 proc., a w 2023 r. spadek wyniósł 1,2 proc. Oznacza to, że produkcja była o dziewięć procent niższa od rekordowego poziomu z 2018 roku; Trend spadkowy, który rozpoczął się sześć lat temu, jest nadal niezmienny.

Jednak bliższe spojrzenie na dane ukazuje dość pozytywny obraz. Mimo negatywnej prognozy BDI jest kilka promyków nadziei – może więc niemiecki przemysł ostatecznie nie jest taki zły, jak powinien, skupiając się wyłącznie na produkcji przemysłowej?

Promyk nadziei Z branży chemicznej

Zamówienia ze strony niemieckiego przemysłu – najbardziej podatnego na wahania – wzrosły w lutym nieznacznie o 0,2 proc. w porównaniu ze styczniem. Szczególnie zachęcająca jest obserwacja przemysłu chemicznego: „Szczególnie duży popyt na produkty przemysłu chemicznego jest oznaką optymizmu, ponieważ generalnie wyprzedza on całą gospodarkę” – zauważa ekonomista Commerzbanku Ralf Solwein.

W tym kierunku zmierzają także oczekiwania biznesowe ifo wobec branży chemicznej: wskaźnik wzrósł z -14,9 pkt w lutym do -2,9 pkt w marcu. „Sytuacja regulacyjna w sektorze chemicznym nadal pozostawia wiele do życzenia, ale wydaje się, że najgorszy punkt kryzysu został przezwyciężony” – mówi Anna Wolff, ekspertka branżowa ifo.

READ  Czechy i Polska łamią unijne prawo wyborcze - Euractiv DE

Ulga od spadających cen energii

W rzeczywistości produkcja w sektorach energochłonnych – przemysł chemiczny jest najbardziej energochłonnym ze wszystkich gałęzi przemysłu – wzrosła w lutym drugi miesiąc z rzędu. Zakończyło to trwającą ponad dwa lata tendencję spadkową.

Według konsensusu ekspertów wynika to ze znacznie niższych cen energii. Ponieważ przemysł chemiczny wytwarza również ważne półprodukty, prawdopodobnie jako pierwszy zauważy zmianę na lepsze. Ogółem sektor produkcyjny wyprodukował w lutym o 2,1 procent więcej niż w styczniu, co stanowi drugi znaczący wzrost z rzędu.

Tworzenie wartości w branży drastycznie spada

Spojrzenie na całkowitą wartość dodaną w branży pokazuje, że niemiecki przemysł może osiągać lepsze wyniki niż oczekiwano. Tę kluczową liczbę oblicza się poprzez odjęcie zaliczek od produkcji przemysłowej, tak aby określić jedynie wartość nadwyżki faktycznie wytworzoną w procesie produkcyjnym.

Martin Morrison, główny ekonomista na Europę w firmie zarządzającej aktywami DWS, uważa wartość dodaną za najwłaściwszy wskaźnik oceny stanu niemieckiego przemysłu: „Całkowita wartość dodana, a nie produkcja, determinuje wartość dodaną działalności gospodarczej poszczególnych firm. W ten sposób niemiecka gospodarka jako całość”, jeśli za miarę przyjąć wartość dodaną brutto, Niemcy są jeszcze dalekie od industrializacji.

Tworzenie wartości w rzeczywistości daje bardziej trzeźwy obraz stanu niemieckiego przemysłu: spadł on ze szczytu na początku 2018 r., ale pod koniec czwartego kwartału 2023 r. był już tylko o około pięć procent. Dla porównania: produkcja przemysłowa wzrosła w tym samym okresie o znaczące 13 procent.

Czy zmiana stóp procentowych EBC może zapoczątkować zwrot w branży?

Kluczowym pytaniem dla branży jest teraz to, kiedy Europejski Bank Centralny (EBC) zmieni stopy procentowe i kiedy obniżka stóp zacznie obowiązywać. Ekonomiści i analitycy rynku oczekują obecnie pierwszej obniżki stóp procentowych przez władze monetarne pod przewodnictwem szefowej EBC Christine Lagarde w czerwcu.

READ  „Bündnis Deutschland”: powstała nowa partia konserwatywna

Eksperci Deutsche Banku są sceptyczni, czy w najbliższej perspektywie będzie to miało pozytywny wpływ na sektor produkcyjny. Z drugiej strony analityk Eric Heyman spodziewa się, że negatywne skutki ubiegłorocznych podwyżek stóp procentowych będą bardziej zauważalne w 2024 roku. Zatem Deutsche Bank spodziewa się, że produkcja spadnie w tym roku o 2,5 proc., co jest bardziej pesymistyczne niż wskaźnik BDI.

Z niecierpliwością czekamy na drugą połowę roku

Ekspert Commerzbanku Solwein uważa jednak, że produkcja ustabilizuje się przynajmniej w drugiej połowie roku. „Spowolnienie globalnych podwyżek stóp procentowych w ciągu ostatnich kilku lat prawdopodobnie będzie stopniowo maleć, co będzie również korzystne dla branży”.

Dodatkowo, ponieważ spadek produkcji przemysłowej w III i IV kwartale 2023 roku był już dość znaczący i wyniósł odpowiednio 2,0 i 2,2 proc., statystyczny efekt bazy może oddziaływać pozytywnie od drugiej połowy roku.

Wreszcie zachęcające jest globalne ożywienie w działalności przemysłowej. W lutym Indeks Menedżerów Zakupów dla globalnego sektora produkcyjnego wzrósł powyżej 50 punktów po raz pierwszy od sierpnia 2022 r., po wzroście do 50,6 punktu w marcu. Wartości powyżej 50 wskazują na rosnącą produkcję przemysłową na świecie – i nie dotyczy to niemieckiego przemysłu.

Continue Reading

Top News

Putin osłania Ukrainę rakietami

Published

on

Putin osłania Ukrainę rakietami
  1. Strona główna
  2. Polityka

Naciskać

W piątkowy wieczór Rosja ponownie zrzuciła ciężkie bomby na Ukrainę. W Polsce samoloty bojowe NATO znalazły się w stanie najwyższej gotowości.

WARSZAWA – Zakończyły się kolejne podstępne naloty rosyjskiego reżimu Władimir Putin W sąsiednim kraju na zachodzie Wojna ukraińska.

Rosyjskie naloty na Ukrainę: polskie samoloty bojowe znów wzbijają się w powietrze

Jak poinformowało w piątek (19 kwietnia) Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP. Ukraina zauważony.”

Stwierdzono, że „wszczęto wszelkie niezbędne procedury, aby zapewnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej”, a siły powietrzne „będą w dalszym ciągu monitorować sytuację”. Warszawa Niedawne rosyjskie naloty na główne miasta Ukrainy. Ponadto: „W przestrzeni powietrznej rozpoczęły się loty samolotów służbowych, co doprowadzi do zwiększonego hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju, w związku z powtarzającymi się odwołaniami lotów w ciągu ostatnich kilku tygodni”. Moskwa Polskie myśliwce NATO stacjonowały na wschodniej flance sojuszu obronnego.

Myśliwiec F-16C Polskich Sił Powietrznych. (Zdjęcie kodowe) © IMAGO/Björn Trotsky

Wojna na Ukrainie: Trzy rosyjskie rakiety „zgubiły się” w polskiej przestrzeni powietrznej

Według doniesień mediów, zostały one przeliczone Polska W ciągu ostatnich 16 miesięcy trzy duże rosyjskie rakiety wleciały w ich przestrzeń powietrzną bez pozwolenia, a następnie zawróciły. Mówi się, że są to zdalnie sterowane rakiety manewrujące. To jedyny powód, dla którego nie mogą wyrządzić żadnej szkody w kraju NATO – wprowadzanie w błąd. Na przykład 29 grudnia w pobliżu Zamościa w południowo-wschodniej Polsce zidentyfikowano rosyjski pocisk.

Materiały wybuchowe: Około 120 kilometrów na południowy zachód od Zamościa znajduje się polskie lotnisko wojskowe w Rzeszowie, przez które NATO obsługuje swoją logistykę w tej części wschodniej flanki. Skąd pochodzi zachodnia pomoc wojskowa dla Ukrainy? Dlatego na lotnisku w Rzeszowie stacjonuje kilka amerykańskich baterii przeciwlotniczych „Patriot” – zasięg rakietowy do 160 kilometrów.

READ  Czechy i Polska łamią unijne prawo wyborcze - Euractiv DE

Front Wschodni NATO w Polsce: niedaleko Warszawy stacjonują myśliwce F-16C.

Niedawno rosyjski rakieta naruszyła polską przestrzeń powietrzną NATO 24 marca, po czym Stany Zjednoczone zapewniły o swoim „solidnym” wsparciu dla wszystkich krajów NATO. „Nasze zaangażowanie w NATO i obronę naszych sojuszników z NATO, w tym Polski, jest solidne i niezachwiane” – powiedział wówczas Matthew Miller, rzecznik Departamentu Obrony USA w Pentagonie. Po stronie polskiej obserwację polskiej przestrzeni powietrznej NATO prowadzą zwykle 3. i 6. Siły Powietrzne Taktyczne z Poznania oraz 10. Siły Powietrzne Taktyczne z Łaszcza pod Warszawą.

Żołnierze są wyposażeni w 48 amerykańskich myśliwców F-16C/D. Polska posiada również kilka starszych myśliwców MiG-29 z byłej produkcji radzieckiej. Głośny Globalny wskaźnik siły ognia (GFP) Według stanu na 19 kwietnia w służbie operacyjnej znajdowały się zaledwie 44 z ogólnej liczby 59 samolotów bojowych Sił Powietrznych RP. Dla porównania: według tego samego źródła niemieckie siły powietrzne posiadały w Bundeswehrze jednocześnie 106 operacyjnych myśliwców Eurofighter Typhoon i Tornado. Siły powietrzne obu krajów ściśle ze sobą współpracują, szczególnie w regionie Morza Bałtyckiego. (wieczór)

Continue Reading

Top News

Alfa Romeo sprawia kłopoty: Alfa z Polski?

Published

on

Alfa Romeo sprawia kłopoty: Alfa z Polski?

Nowy model Alfy Romeo wywołał kontrowersje, ponieważ jest produkowany za granicą. Tradycyjni producenci muszą ustąpić po sprzeciwach.

Almuta Seifferta

21 kwietnia 2024 – 16:46Milan może być uosobieniem włoskiego stylu i designu – podobnie jak samochody Alfy Romeo. Więc pasuje, pomyślała Stellandis Group i zaprezentowała najnowszy model w stolicy Lombardii. Nazwa też jest adekwatna: „Alfa Milano”.

Ale samochód z pięknie zaokrąglonym przodem był denerwujący. Jest to nie tylko pierwszy w pełni elektryczny model marki, ale także pierwszy wyprodukowany w całości za granicą – w fabryce Stellandice w Tychach w Polsce. Odkąd objął urząd prawicowo-nacjonalistyczny rząd Giorgii Meloni, Włochy mają własnego ministra ds. przedsiębiorstw i „Made in Italy”. I zrobił krok. „Samochód o nazwie Milano powinien być produkowany we Włoszech” – powiedział minister Adolfo Urso. Makaron! W rzeczywistości prawo zabrania etykietowania wprowadzającego konsumentów w błąd co do pochodzenia produktu. Nie każdy twardy ser można nazwać „Parmigiano Reggiano”, ale tylko te z Emilii-Romanii.

Minister Urso otrzymał także wsparcie Włoskiej Unii Ochrony Konsumentów. Jej prezes Martina Donini powiedziała, że ​​nikt nie będzie tolerował sprzedaży zagranicznego wina jako włoskiego. Dyrektor generalny Carlos Tavares wyjaśnia, że ​​nowy model będzie o 10 000 euro tańszy i nie będzie produkowany w rodzimej fabryce kasyna. Jednak firma ustąpiła i nazwę Milano zmieniono na „Alfa Junior”: „chcieli zachować pozytywne emocje, jakie zawsze wywołują nasze produkty”. Pewnie powiedział Andreas Müller. Albo w skrócie: Mediolan czy Polska – najważniejsze są Włochy.

READ  Missing Rebecca: Nowe wideo – co wydarzyło się w ciągu tych 46 minut?
Continue Reading

Trending