Connect with us

entertainment

— Quo vadis, Aido? Jasmila Žbanić im Kino

Published

on

NSZagłada – najsurowsza rzecz, jaką ludzie mogą sobie nawzajem zrobić. A jednak szybko zapominamy o ludobójstwie. Pamiętamy go tylko w liczbach; Ile ofiar, kiedy to się stało, jak dawno temu. Ale czasami mamy okazję sobie z tym poradzić w inny sposób.

Film „Europa – Bośnia, lipiec 1995” stoi na początku tego filmu, który opowiada o sprawiedliwości. O tym, że nie może być sprawiedliwości, gdy słowa i czyny są nadużywane do ukrywania intencji, gwałcenia i niszczenia. Kiedy człowiek nie jest człowiekiem, ale zwierzęciem. Gdyby chciał wymazać drugiego. Europa, rok 1995, to znaczy: spójrz tutaj, wydarzyło się to między nami, największe ludobójstwo od końca II wojny światowej. Jakbyśmy musieli opiekować się tymi, którzy zgwałcili właśnie z tego powodu i Zginęli, bo mieszkali blisko nas. Które były wielokrotnie wykopywane za pomocą koparek i wrzucane do masowych grobów pierwotnych, wtórnych i trzeciorzędnych, aby później nie można ich było zidentyfikować.

Chory historyk wojny w Bośni

Jakby 8372 zabitych w Srebrenicy miało coś dla nas znaczyć. Ale oni tego nie robią, bez względu na to, jak blisko nas jest ta ziemia, albo wpadli na nią, gdy zostali zabici, ponieważ należeli do niewłaściwej grupy etnicznej. Potajemnie zastanawiamy się, czy kwestia winy jest naprawdę tak jasna. Myślimy o Peterze Handke i jemu podobnych, którzy domagają się sprawiedliwości dla Serbii i wraz z nimi zastanawiamy się, kto był pierwszym agresorem. Jesteśmy zaślepieni ich wielkimi słowami, ale nie dostrzegamy, że usprawiedliwiają, pomniejszają lub całkowicie zaprzeczają ludobójstwu, największej zbrodni przeciwko ludzkości.

Jasmila Obanić, historyk wojny w Bośni, której pierwszym filmem był „Sekret Ismy – Grbavica”, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Berlinale, opowiadający o gwałceniu bośniackich kobiet, teraz opowiada o Srebrenicy. Mówiąc dokładniej, ona nie tylko mówi, ona oskarża. A oskarżenia kierowane są pod adresem tych, którzy wciąż zaprzeczają temu, co wydarzyło się 26 lat temu, a takich na Bałkanach jest niewielu. I potępia tych, którzy nie zrobili nic, by zapobiec ludobójstwu: ONZ.

READ  Kina na całym świecie świętują Britney Spears i pokazują „Crossroads” - Team

— Quo vadis, Aido? – „Gdzie idziesz, Aido?” To tytuł jej nowej pracy, która w tym roku była nominowana do Oscara i zdobyła wiele nagród, a tak naprawdę zawsze widzimy postać o imieniu Aida w ruchu. Skala jej szaleństwa rośnie, aż w końcu biegnie jak kura bez głowy, w pełni świadoma, że ​​przegrała walkę, że straci dwóch synów i męża. Milczy tylko w pierwszej scenie, w przysłowiowym spokoju przed burzą, gdy siedzi w swoim mieszkaniu i patrzy przed siebie, nauczycielkę, której twarz opowiada historię smutnego i pięknego życia. Już w drugiej scenie ta twarz jest w zamęcie, teraz jest twarzą żarłocznego palacza, który w czasie wojny służył jako tłumacz ONZ, czyli pośredniczył językowo między Bośniakami a holenderskimi żołnierzami w niebieskich hełmach – jak tylko kobieta wśród wszyscy mężczyźni.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Kirsten Ott rozmawia z Rolandem Kaiserem w sprawie jego obraźliwych tekstów piosenek

Published

on

Kirsten Ott rozmawia z Rolandem Kaiserem w sprawie jego obraźliwych tekstów piosenek
  1. Strona główna
  2. telewizja

Naciska

Roland Kaiser świętuje swoją rocznicę na scenie wielkim występem w ZDF. Jest tam także Christine Ott. Piosenkarz popowy nie tylko ma dla niego słowa pochwały.

Offenburg – Kiedy Roland Kaiser (71 l.) będzie obchodził swoje urodziny na scenie, najwybitniejsi niemieccy artyści będą oczywiście świętować razem z nim. Na scenie występują między innymi Beatrice Egli (35), Melissa Naschenong (33) i Kirsten Ott (42). Ten ostatni nie tylko wykonał klasyczną „Joannę” Kaisera, ale także rozmawiał później z Giovannim Zarrellą i Rolandem Kaiserem. Czasami musiała się uśmiechać, słysząc obrzydliwe słowa cesarza.

Ze względu na jasne teksty: Kirsten Ott zmierzy się z Rolandem Kaiserem

Kirsten Ott otwiera rocznicowy występ Rolanda Kaisera, śpiewając jego przebój „Joanna”. „Urodziła się, by śpiewać tę piosenkę” – Giovanni Zarrella chwali swoją odnoszącą sukcesy koleżankę po jej występie i wita ją na długiej sofie na scenie ZDF. Jego pierwsze pytanie od Kirsten Ott: „Dlaczego właściwie chciałaś zaśpiewać tę piosenkę?” Odpowiada bez wahania: „Bo to dość chwytliwa melodia i znam ją od dawna. Kiedy ją zaśpiewasz, zostaje w głowie”.

Christine Ott uśmiechnęła się: „Ale muszę przyznać, że jesteś też trochę łobuzem”. „Tak myślisz?” – pyta Roland Kaiser z niewinnym uśmiechem na ustach. „Te słowa…” piosenkarka pop kręci głową. „Tak, on ma wszystko” – mówi Giovanni Zarrella. Roland Kaiser nie mówi tego poważnie, przepraszając za tekst swojej piosenki. „Nie, myślę, że to świetne” – musi w końcu przyznać Kristen Ott.

Zbliżenie na Christine Ott.  Kirsten Ott 16 grudnia 2023 w Offenburgu w ramach programu ZDF Giovanni Zarrella prezentuje 50-lecie Rolanda Kaisera 16 grudnia 2023 w Offenburgu (fotomontaż)
„Little Rogue”: Kerstin Ott rozmawia z Rolandem Kaiserem na temat jego wybuchowych tekstów piosenek (fotomontaż) © IMAGO/Bildagentur Monn & IMAGO/Eibner

To nie pierwszy raz, kiedy słowa Rolanda Kaisera spotkały się z krytyką. Kilka tygodni temu Barbara Schönberger i Atse Schröder dyskutowali o niemieckim hicie podcastu „With the Waffles of a Woman”, a dokładniej o sprośnych tekstach Rolanda Kaisera i Andrei Berg. Wykorzystane źródła: ZDF/Giovanni Zarrella przedstawia: 50 lat Rolanda Kaisera

READ  Jürgen von der Lippe: „Seks pierścienie Postmanna dwukrotnie”
Continue Reading

entertainment

Warszawa: Polska: Obejrzyj zmianę rządu w kinie z popcornem – Polityka

Published

on

Warszawa: Polska: Obejrzyj zmianę rządu w kinie z popcornem – Polityka

Wiele jest również do zrobienia w odniesieniu do Berlina i Brukseli. PiS był w ciągłym konflikcie z Komisją Europejską w sprawie reformy sądownictwa, a rząd federalny zadręczał go żądaniami bilionowych odszkodowań wojennych na świecie. Z drugiej strony Tusk i jego współpracownicy opowiadają się za drogą proeuropejską i bardziej ugodową polityką wobec Niemiec.

Nowy stary

66-latek z Gdańska był premierem Polski w latach 2007-2014. W tym czasie utrzymywał dobre relacje z kanclerz Angelą Merkel (CDU). Tusk chce pod koniec tygodnia udać się do Brukseli na szczyt Unii Europejskiej, na którym będzie omawiana większa pomoc dla Ukrainy.

Ale wielu polskich obywateli także wiąże duże oczekiwania z nowym rządem. PiS rozgniewał wiele osób zaostrzeniem praw do aborcji, a przyszły rząd chce ponownie zliberalizować to ustawodawstwo. Tusk zapowiedział już restrukturyzację nadawcy publicznego, z którego PiS uczynił swoje narzędzie propagandy.

Mimo chęci zmian Tusk będzie musiał także zmierzyć się z problemem wspólnego pożycia. Prezydent Duda może wstrzymać wiele inicjatyw reformatorskich. W ostatnich tygodniach dał wyraźnie do zrozumienia, że ​​wymagany przez konstytucję status bezpartyjnego głowy państwa to dla niego jedynie formalność.

READ  Görlitz: Synagoga w Görlitz jest rzeczywiście magnesem dla zwiedzających
Continue Reading

entertainment

Gary Sinise w głębokim smutku: syn gwiazdy Forresta Gumpa umiera w wieku 33 lat

Published

on

Gary Sinise w głębokim smutku: syn gwiazdy Forresta Gumpa umiera w wieku 33 lat

Gary Sinise jest głęboko zasmucony
Syn gwiazdy Forresta Gumpa umiera w wieku 33 lat

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Makana Anthony Sinise i jego rodzina przez kilka lat walczyli z rzadkim nowotworem, ale ostatecznie zmarł z powodu powikłań w wieku zaledwie 33 lat. Ojciec Gary Sinise opisuje sytuację jako „rozdzierającą serce” prawie dwa miesiące po śmierci.

Amerykański aktor Gary Sinise stracił syna. Makana Anthony „Mac” Sinise zmarł w wieku 33 lat po długiej walce z rakiem. Jak ogłosił w emocjonalnym oświadczeniu gwiazda „Forresta Gumpa”, jego syn zmarł 5 stycznia.

Wiadomość została opublikowana na stronie głównej Fundacji Gary'ego Sinise'a i na jej profilu na Instagramie. Obok zdjęcia śmiejącego się Maca aktor napisał, że 8 sierpnia 2018 roku u jego syna zdiagnozowano „bardzo rzadki nowotwór” – struniak. Struniaki to nowotwory złośliwe kręgosłupa i podstawy czaszki.

Sinise powiedział również, że choroba pojawiła się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak u jego żony Moiry Harris zdiagnozowano raka piersi w trzecim stadium. Podczas gdy Moira osiągnęła remisję i po leczeniu pozostała wolna od raka, choroba Maca rozprzestrzeniła się i „z biegiem czasu coraz bardziej mu przeszkadzała”.

Sinise zauważył, że jego syn był „wyjątkowym perkusistą”. Często towarzyszył swojemu słynnemu ojcu, który także grał w zespole. Zmarły był absolwentem Uniwersytetu Południowej Kalifornii, gdzie oprócz gry na perkusji studiował pisanie piosenek i kompozycję.

Gary Sinise napisał, że jego syn przeszedł pięć różnych operacji kręgosłupa w latach 2018–2020 i został sparaliżowany od klatki piersiowej w dół z powodu wpływu choroby na jego organizm. Pomimo tych ograniczeń nadal pracuje nad albumem „Resurrection and Revival”. „W tygodniu, w którym album trafił do druku, Mac przegrał walkę z rakiem. Zmarł 5 stycznia 2024 r. i został pochowany 23 stycznia”.

Rodzina „ze złamanym sercem”

Gary Sinise opisał swój smutek tymi wzruszającymi słowami: „Jak każda rodzina, która doznała takiej straty, jesteśmy głęboko zasmuceni i radzimy sobie najlepiej, jak potrafimy. Dla rodziców utrata dziecka jest bardzo trudna”. To było „rozdzierające serce i bardzo trudne”.

Podkreślił: „Walka naszej rodziny z rakiem trwała pięć i pół roku i z biegiem czasu stawała się coraz trudniejsza. Choć nasze serca bolą po jego stracie, pociesza nas informacja, że ​​Mac już nie walczy i jest inspiracją i „dotknął większość z nas”. Swoją drogą, to zrobił. „Toczył żmudną walkę z nieuleczalnym rakiem, ale nigdy się nie poddał”.

Gary Sinise i Moira Harris są małżeństwem od 1981 roku. Oprócz Maca mają dwie córki. Aktor zasłynął z wielu hollywoodzkich produkcji, takich jak „Forrest Gump”, „Apollo 13” czy „Zielona mila”.

READ  Kina na całym świecie świętują Britney Spears i pokazują „Crossroads” - Team
Continue Reading

Trending