Connect with us

science

Psychoterapeuta radzi: Jak znaleźć swoje miejsce w życiu?

Published

on

Psychoterapeuta radzi: Jak znaleźć swoje miejsce w życiu?

Niezależnie od tego, czy jest to praca, związek czy miejsce zamieszkania: życie to ciąg decyzji. Ale co, jeśli nie wiesz dokładnie, czego tak naprawdę chcesz? Psychoterapeutka Antonia Spurfork zachęca do lepszego poznania siebie i nie trzymania się sztywnych planów życiowych.

Nikt nie może uniknąć pytania, co chce robić w życiu i jakie miejsce chce zajmować. Budowa domu, sadzenie drzewa, urodzenie lub urodzenie dziecka – to jasne zadania życiowe. Co jednak, jeśli ceny budowy domów wzrosną do nierealnego poziomu, a ty wolisz kwiaty od drzew i zupełnie nie chcesz mieć dzieci?

„Na nasze pomysły wpływa to, co każdy ma, jest też wiele oczekiwań społecznych co do tego, jak powinno wyglądać nasze miejsce” – mówi Antonia Sperfork w rozmowie z ntv.de. Wykwalifikowany psycholog, wykwalifikowany prawnik i były student biznesu napisał książkę na ten temat.

„Gdzie jest moje miejsce w życiu?” to pytanie, które nęka 37-latka od dawna. „Wiele osób nie czuje się swobodnie i może kształtować wyobrażenia o swoim miejscu tak, jak by tego chciały”. Zwłaszcza, że ​​zewnętrznie ustalane standardy mogą być niemal niewyczerpane, a nawet sprzeczne. Są wśród nich zdjęcia rodzinne, określony rodzaj pracy, a także dochody. „Na imprezach wciąż jestem pytana: «Co robisz?», ponieważ tworzy to dużą tożsamość i wiele mówi o tym, czy odnalazłaś swoje miejsce”.

Dostęp jest iluzją

Sperfork pracuje jako psychoterapeuta systemowy w Lipsku i często ma do czynienia z klientami, którzy „nie mają pojęcia, co zrobić ze swoim życiem”. Podczas gdy inni mają już trójkę dzieci lub są w związku małżeńskim, mogą nadal mieszkać we wspólnym mieszkaniu lub dopiero rozpoczynają trzeci kurs.

Za tym cierpieniem kryje się czasem założenie, które wiele osób ma, jak pisze w swojej książce Sperfork: Tylko wtedy, gdy robimy wszystko, spełniamy wszystkie standardy, robimy wszystko dobrze, dobrze i doskonale, zasługujemy na szczęście i uczucie. Tylko wtedy może być dobrze. Ale to myślenie nie jest zbyt przydatne. Z jednej strony w życiu zawsze są „etapy wzrostu, zwątpienia i uczenia się”, jak je opisuje psycholog. Z drugiej strony często pojawiają się w nas głosy, za którymi podążamy, nawet jeśli jednocześnie mamy ochotę zrobić coś zupełnie innego: „Bądź bezpieczny! Albo: Nie narzekaj!” – proszą nas te głosy.

READ  Odkryto nowe i zaskakujące wczesne objawy choroby Alzheimera - FITBOOK

Często są to dość proste zdania, które mają duży wpływ. Często opierają się na systemach zasad rodzinnych, które odziedziczyliśmy od naszych rodziców i które oni często odziedziczyli od swoich rodziców, a nawet dziadków i które często przez długi czas były przydatne w przechodzeniu nas przez życie. Zasady te mogą jednak prowadzić w złym kierunku. „Jeśli będziemy ściśle podążać jedną ścieżką, ryzykujemy po prostu zignorowaniem innych potrzeb, które również mamy”.

Stale rozwijający się

Z punktu widzenia terapeuty rodzinnego w takiej sytuacji często znajduje się młodsze pokolenie. Można to zaobserwować w przypadku pokolenia Z, które obecnie zajmuje swoje miejsce w społeczeństwie i życiu. Osoby z pokolenia Z często słyszały: „To nie ma z tobą nic wspólnego!” Często wiąże się to z oskarżeniem o postępowanie inaczej, niż oczekuje od nich starsze pokolenie. „Młodzi ludzie mówią z całkowitą pewnością: «Może to zadziałało w twoim przypadku». Ale nie chcemy już być pod ciągłą presją. Chcemy zrobić to inaczej, ustalić inne priorytety”. Czyniąc to, kwestionowali polecenia starszych, ale także swoje życiowe decyzje.

Speerforck nie rozumie ataków pokoleniowych i stara się bardziej skupić na rozwoju przez całe życie lub możliwościach podejmowania decyzji. „Zawsze zadaniem młodych ludzi jest kwestionowanie standardów starszych i ich dalszy rozwój”. Osoby starsze odpowiadały odpowiedziami często zawierającymi coś wstydliwego. „Przypomina mi to nieco przestarzałe metody rodzicielskie, które sprawiają, że zastanawiam się, co mają one osiągnąć”. Jeśli celem jest motywacja, zawstydzanie i naciski nie są właściwymi środkami.

Sperfork lubi zachęcać ludzi w każdym wieku, aby nie dążyli do jednego miejsca w życiu, ale raczej zadali sobie pytanie: „Gdzie chcę być w następnej kolejności? Jakim częściom i potrzebom chcę poświęcić więcej miejsca?” Aby to osiągnąć, pomocne jest poznanie wszystkich wewnętrznych części siebie, nawet tych, które na pierwszy rzut oka nie wydają Ci się zbyt przydatne – nawet jeśli prawdopodobnie nigdy nie poznasz siebie całkowicie. „Przede wszystkim poznamy się po drodze”. Według psychoterapeuty pomocne może być „uważne wsłuchiwanie się w głosy wewnętrzne, które często odbierane są jako tajemnicze. W ten sposób ich części w zabawny sposób stają się prawdziwymi postaciami, posiadającymi wygląd, cechy i imię”.

READ  Dlaczego rachunek jest zły i ile tak naprawdę trzeba wypić

Na przykład prawie każdy ma wewnętrznego perfekcjonistę. „To ktoś, kto mówi ci, że to, czego chcesz, jest wystarczające i całkowicie słuszne”. Ten perfekcjonista nie zawsze cieszy się najlepszą reputacją, wiele osób nie lubi tej części siebie. Jednocześnie istnieje duże uznanie społeczne dla dążenia do doskonałości. Sperfork zwraca jednak uwagę, że ta część, która w niektórych przypadkach może nosić imię byłego nauczyciela, a w innych nazywać się wicią, również odgrywa ważną rolę w strukturze wewnętrznej. Pomocne jest pytanie: Czego ode mnie chcesz? Na przykład dążenie do doskonałości może oznaczać zapobieganie odrzuceniu lub zapewnienie bezpieczeństwa.

Ale cecha osobowości, taka jak nieśmiałość, którą wiele osób odrzuca, ponieważ osoby ekstrawertyczne i ekstrawertyczne są uważane za bardziej przyjemne, również może spełniać ważne funkcje. W przypadku nieśmiałości może to być na przykład umiejętność spokojnego przemyślenia problemu, a następnie rozmowy o nim. Jeśli chodzi o inne cechy, które są postrzegane mniej pozytywnie, takie jak niepokój lub głupota, wiele osób boi się, że zaczną zabierać głos w nieodpowiednich momentach, mówi Sperfork. Prowadzi to do tego, że zostają „wypędzeni, że tak powiem, na tylne schody naszych dusz”. Psycholog życzy też, aby wszyscy byli pogodni i beztroscy, a nawet strach spełnia za nas ważne zadania.

Wewnętrzna eksploracja uwalnia cię

„Ludzie szczególnie lubią te części siebie, w których w pewnym momencie znaleźli afirmację, za co byli kochani lub chwaleni”. W związku z tym podmioty, które w przeszłości doświadczyły deprecjacji waluty, często doświadczają wewnętrznej dewaluacji. Za każdym aspektem nas kryją się potrzeby i możliwości, dlatego warto pozwolić jak największej liczbie z nich wyrazić swoje zdanie.

Podobnie jak w przypadku samego Speerforck, ta eksploracja może zaprowadzić Cię do zupełnie nieoczekiwanych i zawsze nowych miejsc. Jako córka artysty i terapeuty z rodzinną historią niepewności finansowej, początkowo studiowała biznes, następnie prawo, a po ukończeniu studiów psychologię. Teraz jest mężatką i matką dwójki dzieci. Jest nie tylko terapeutką, ale także coachem i pisze książki.

READ  Czy wyjazdy wakacyjne są nadal dozwolone?

Twoje miejsce to nie jedno miejsce, jedna praca czy jeden partner, ale przede wszystkim małe kroki, decyzje i zakręty w życiu. „Myślę, że moje życie jest teraz wspaniałe” – mówi. „Ale to się zmieni i musi się zmienić”. Oczywiście nie każdy aspekt jej życia jest idealny, „ale nadal czuję, że jestem na dobrej drodze”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Federalny Urząd Statystyczny: Liczba upadłości przedsiębiorstw ponownie znacząco wzrosła

Published

on

Federalny Urząd Statystyczny: Liczba upadłości przedsiębiorstw ponownie znacząco wzrosła
Praca Federalne Biuro Statystyczne

Liczba upadłości przedsiębiorstw ponownie znacząco wzrosła

Następstwa pandemii, rosnące ceny energii i rosnące stopy procentowe sprawiają problemy wielu firmom w Niemczech

Źródło: Niemiecka Agencja Informacyjna/Martin Gerten

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Kryzysy ostatnich lat zebrały ogromne żniwo: liczba bankructw w ostatnim kwartale była o 26,5 proc. wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Od czerwca 2023 roku liczba upadłości przedsiębiorstw konsekwentnie rośnie w dwucyfrowym przedziale procentowym.

drW Niemczech utrzymuje się rosnąca tendencja upadłości przedsiębiorstw. Jak podał w piątek Federalny Urząd Statystyczny, w pierwszych trzech miesiącach tego roku upadłość ogłosiło 5209 firm. To o dobry kwartał (26,5 proc.) więcej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

Przekroczona została także wartość I kwartału 2020 roku: o 11,2 proc. Był to kwartał przed kryzysem koronowym, który charakteryzował się specjalnymi przepisami i stosunkowo niską liczbą upadłości.

Przeczytaj także

Prezes Total Metal i członek rady miasta Bad Urach: Stefan Wolf

Trend jest nadal wzrostowy: w maju 2024 r. zgłoszono o 25,9% więcej upadłości zwykłych niż w roku poprzednim. Według statystyków z Wiesbaden od czerwca 2023 r. obserwuje się dwucyfrowe tempo wzrostu rok do roku.

READ  Odkryto nowe i zaskakujące wczesne objawy choroby Alzheimera - FITBOOK

Postępowania uwzględniane są w statystykach dopiero po wydaniu pierwszego postanowienia sądu upadłościowego. W wielu przypadkach data wejścia w życie wniosku o ogłoszenie upadłości przypadała na około trzy miesiące wcześniej.

Tutaj znajdziesz treści pochodzące od osób trzecich

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Eksperci spodziewają się, że w tym roku liczba upadłości przedsiębiorstw w Niemczech wzrośnie do około 20 000 przypadków. Coraz więcej firm w Niemczech boryka się z trudnościami z powodu lat korony, rosnących cen energii i wysokich stóp procentowych. Wygasły także zwolnienia, za pomocą których państwo próbowało uniknąć fali bankructw w czasie pandemii.

Przeczytaj także

Federalny Urząd Statystyczny naliczył w 2023 roku 17 814 upadłości firm. Pomimo wzrostu o jedną piątą, w porównaniu długoterminowym była to wartość stosunkowo niska: w 2009 roku, w czasie kryzysu finansowo-gospodarczego, w tym kraju upadło blisko 33 tys. firm Do bankructwa.

Continue Reading

science

Nowe badanie odkrywa czynniki ryzyka chorób psychicznych

Published

on

Nowe badanie odkrywa czynniki ryzyka chorób psychicznych
  1. Strona główna
  2. świat

Naciska

Starożytne wirusy w naszych genach uznano za „śmieci DNA”. Jednak retrowirusy są bardziej aktywne niż oczekiwano i mogą odgrywać rolę w chorobach takich jak depresja.

LONDYN – To, czy ktoś cierpi na chorobę psychiczną, zależy od wielu czynników. Na przykład pandemia korony spowodowała szybki wzrost Według Światowej Organizacji Zdrowia. Nowe badanie pokazuje, że starożytne wirusy w naszym DNA mogą być również czynnikiem ryzyka chorób psychicznych. Może to zrewolucjonizować badania nad zdrowiem psychicznym.

Ukryte zagrożenia w DNA: retrowirusy sprzed milionów lat

Najpóźniej od czasów korony znane są różne sposoby przenoszenia wirusów: na przykład drogą powietrzną lub drogą kropelkową. Tak zwane ludzkie endogenne retrowirusy, w skrócie HERV, to starożytne wirusy przenoszone z pokolenia na pokolenie poprzez ludzki genom. Jej wiek jest wyjątkowy: studia Wyniki te sugerują, że większość tak zwanych insercji HERV do sekwencji ludzkiego DNA miała miejsce około 1,2 miliona lat temu.

„Do niedawna zakładano, że te «kopalne wirusy» to po prostu odpady DNA i nie pełnią żadnej istotnej funkcji w organizmie” – twierdzą badacze pod kierunkiem Rodrigo Duarte z King’s College, których badanie ujawniło nowe, przełomowe odkrycia.

the Projekt Human Gene Project już to ujawniłOkoło osiem procent naszych genów pochodzi z retrowirusów. Podobnie jak koniec maja Czasopismo branżowe Natura Opublikowane badanie Badanie wykazało, że te starożytne wirusy mogą pozostać aktywne. Prowokuje nawet choroby psychiczne, takie jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa czy schizofrenia. Naukowcy już wiedzieli, że zaburzenia psychiczne mają ważny składnik genetyczny. Jednak zespół badawczy kierowany przez Rodrigo Duarte z King’s College w Londynie zidentyfikował czynniki ryzyka.

Choroby psychiczne mogą mieć różne przyczyny. Badanie dostarcza nowych spostrzeżeń (Awatar) © IMAGO/Zoonar.com/Berit Kessler

Retrowirusy w mózgu: „Potencjał zrewolucjonizowania badań nad zdrowiem psychicznym”

Naukowcy pobrali pośmiertny materiał genetyczny z 792 mózgów, a także przeanalizowali dane z dużych badań genetycznych z udziałem dziesiątek tysięcy osób chorych psychicznie i zdrowych. Porównując to z bazą danych genomu, naukowcy byli w stanie określić, które z aktywnych genów tych ludzi mają pochodzenie wirusowe.

READ  Naukowcy wykrywają rekordowy sygnał z odległej galaktyki

Spośród nich badacze sklasyfikowali pięć jako „HERV wysokiego ryzyka”. Dwa retrowirusy są specyficzne dla schizofrenii, jeden jest powiązany z ryzykiem zarówno choroby afektywnej dwubiegunowej, jak i schizofrenii, a jeden jest ważny w przypadku ciężkiej depresji. Jednak badanie nie dostarczyło dowodów na to, że retrowirusy mogą być również czynnikiem ryzyka ADHD lub autyzmu.

„Nasze wyniki sugerują, że te sekwencje wirusowe prawdopodobnie odgrywają ważniejszą rolę w ludzkim mózgu, niż początkowo sądzono” – stwierdził jeden z autorów badania. Timothy Powell o wynikach. Douglas Nixon, inny współautor badania, skomentował: „Wierzymy, że lepsze zrozumienie tych starożytnych wirusów i znanych genów związanych z zaburzeniami psychicznymi może zrewolucjonizować badania nad zdrowiem psychicznym i doprowadzić do nowych metod leczenia i diagnostyki tych zaburzeń. ” . Aby lepiej zrozumieć funkcję HERV, potrzebne są dalsze badania.

Tymczasem nastąpił znaczny postęp w badaniach nad Long Covid. Naukowcy odkryli przyczynę podstępnej „mgły mózgowej”.

Continue Reading

science

Zagrożenie biologiczne z kosmosu? „Musimy działać teraz”.

Published

on

Zagrożenie biologiczne z kosmosu?  „Musimy działać teraz”.
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Amerykański zespół ekspertów ostrzega przed mikroorganizmami, które mogą dotrzeć do Ziemi z kosmosu. Inni badacze uważają, że obawy są przesadzone.

Monachium – Kiedy po ekranach biegają przerażające postacie z kosmosu i zamieniają świat w gruzy, jest to bez wyjątku filmy lub seriale science fiction. Nawet jeśli badania będą nadal prowadzić do znalezienia dowodów wskazujących na istnienie pozaziemskich form życia, zgodnie z obecną wiedzą Ziemi nie grozi inwazja obcych. Jednak ponadpartyjny zespół byłych urzędników rządu USA ostrzega przed innym zagrożeniem biologicznym z kosmosu.

Mikroorganizmy z kosmosu stanowią potencjalne zagrożenie dla ludzi na Ziemi

„Ludzkie badanie Układu Słonecznego i poza nim trwa, a wraz z nim wzrasta ryzyko biologiczne” – stwierdza Latest raport Dwupartyjny Komitet ds. Obrony Biologicznej Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jednak grupa złożona z byłych wysokich rangą polityków i decydentów nie boi się zielonych stworzeń, które grożą atakiem na Ziemię nowoczesnymi statkami kosmicznymi.

Amerykańska komisja ekspertów ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem biologicznym z kosmosu. (Ilustracja) © Science Image Library/Imago

Komisja ostrzega przed niewielkim niebezpieczeństwem, którego nie widać gołym okiem: potencjalnie chorobotwórczymi mikroorganizmami i wirusami, które pochodzą lub powracają z bezkresu wszechświata. Członkowie tej bezpartyjnej grupy przestrzegli w raporcie przed sprowadzaniem w kosmos mikroorganizmów z Ziemi. I odwrotnie, nie należy wprowadzać żadnych drobnoustrojów lądowych ani zmutowanych drobnoustrojów pozaziemskich, które „stanowią zagrożenie dla środowiska”. zdrowie Dla ludzi, zwierząt, roślin i ekosystemów na Ziemi.”

Podróże kosmiczne mogą powodować mutacje organizmów – komisja apeluje do rządów

Komisja argumentuje ponadto, że w rezultacie przeżywają mikroorganizmy pochodzące z Ziemi i podróżujące w kosmos Podróż kosmiczna Łatwiej zarażają się astronauci z osłabionym układem odpornościowym. Możliwa jest również reaktywacja wirusów podczas lotu w przestrzeń kosmiczną lub, co nie mniej ważne, ulegnięcie mutacjom w wyniku ekstremalnych warunków, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla Ziemi.

READ  Naukowcy wykrywają rekordowy sygnał z odległej galaktyki

NASA pracuje obecnie nad zapewnieniem, że między Ziemią a innymi ciałami niebieskimi nie zostaną przeniesione żadne potencjalnie szkodliwe drobnoustroje. Odbywa się to poprzez różne mechanizmy, takie jak odkażanie statku kosmicznego oraz sprzęt i próbki do testowania. Jednak według badania Europejskiej Agencji Kosmicznej najlepsze laboratoria BSL-4 nie są wystarczająco bezpieczne, aby obsługiwać wrażliwe próbki z kosmosu.

W raporcie stwierdza się dalej, że agencja kosmiczna „może i powinna zrobić więcej” – na przykład tworząc specjalną komisję ds. „obrony biologicznej”, która podlega bezpośrednio Białemu Domowi. Komitet wzywa także rządy na całym świecie, aby w przyszłości dążyły do ​​wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów i zabezpieczeń, także w świetle potencjalnych scenariuszy wojny biologicznej.

„Szansa na odzyskanie czegoś jest bardzo mała” – eksperci uważają, że obawy są bezpodstawne

W raporcie czytamy dalej: „Musimy działać teraz, aby zwalczyć te zagrożenia, zanim staną się rzeczywistością”. Potwierdził to także John T. O’Brien, jeden ze starszych badaczy komisji, w wywiadzie dla… Telegraf„Musimy z wyprzedzeniem opracować niezbędne technologie i protokoły przechowywania, abyśmy mogli mieć pewność, że gdy coś przywieziemy, nie trafi to do środowiska”.

Niektórzy eksperci uważają jednak, że ryzyko stwarzane przez pozaziemskie patogeny jest przesadzone. Gary Trouble, mikrobiolog z Lawrence Livermore National Laboratory, powiedział brytyjskiemu dziennikowi, że „ryzyko jest stosunkowo niskie”, ponieważ „organizmy są przystosowane do określonego środowiska”. „Szansa na sprowadzenie czegoś z powrotem jest bardzo mała, a nawet gdybyśmy to zrobili, jest mało prawdopodobne, że będzie w stanie się do nas przystosować” – powiedział Trouble. telegraf Zacytowany.

Continue Reading

Trending