Connect with us

entertainment

Polski film „Babusza”: Klątwa wersetów

Published

on

Polski film „Babusza”: Klątwa wersetów

Dwoje dzieci dokonuje w lesie ekscytującego odkrycia: noża, szkła powiększającego, biżuterii i pieniędzy ukrytych na drzewie. W przeciwieństwie do chłopca, dziewczynę interesuje także gazeta, w którą zawinięte są monety. Dla Romneya Babuszy (Paloma Merga) jest to pierwszy kontakt z pisarstwem. Magia liter działa na nią tak silnie, że znajduje sposób na naukę czytania.

Romskie rodziny, z którymi Babusa podróżuje po Polsce, nie doceniają jej umiejętności. „Czytanie cię totalnie rozpieszcza” – wybucha w pewnym momencie jej mąż, dyrygent Dionysi (Zbigniew Valerich). On spodziewa się dzieci, a ona ich nie chce. Epicki czarno-biały dramat Babusza, kolejny przykład współczesnej potęgi polskiego kina, opowiada historię narodzin syna, a zapał Babuszy do pisania zamienia się w przekleństwo. Fabuła wyreżyserowana przez Joannę Kos Krause i jej zmarłego w grudniu męża Krzysztofa Krause oparta jest na życiu Bronisławy Wajcs (1910-1987), uważanej za pierwszą polską poetkę rumuńską.

Lot cygański zawsze można zobaczyć w bezkresie krajobrazu

Duet reżyserski dąży do spojrzenia na Cyganów z szacunkiem, z dala od wyzyskujących cygańskich szkiców Emira Kusturicy. W spokojnych, długich ujęciach mały lot jest wielokrotnie uchwycony na zdjęciu, gdy przemieszcza się przez promienny letni krajobraz lub podąża po pokrytych śniegiem ścieżkach. Po pokojowych scenach w obozie następują obrazy wykluczenia i przemocy ze strony społeczeństwa. Stopniowo film, przeskakując dziesięciolecia, tworzy zapadający w pamięć obraz społeczności romskiej, która ostatecznie ustabilizowała się pod presją państwa w latach pięćdziesiątych. Dionizjusz wyraża swój żal w niszczycielskim ataku na stary drewniany powóz, a Babusza (jako dorosły: Goetta Budnik) pisze wiersze. Wysyła je do Warszawy autor Jerzego Wijkowskiego (Antoni Pawlecki), który niegdyś ukrywał się u Cyganów i zachęcał Babuszę do pisania. Z mieszaniną arogancji i dobrej wiary zostaje pośrednikiem kultury i rozpoczyna dynamikę, która dla Babuszy okaże się zabójcza.

READ  „Tatort” i „Polizeiruf 110”: tego fani mogą się spodziewać w przyszłym roku

„Papuszę” kręcono głównie w polskiej wersji romskiej

Przy melancholijnej muzyce cygańskiej Babusza rozwija wielką siłę dramatyczną, nie wpadając w oskarżycielski ton. Imponujące jest, z jaką wrażliwością duet reżyser-scenarzysta podchodzi do kwestii reprezentacji kulturowych mniejszości, jednocześnie oddając dynamikę grupy konspiracyjnej. W końcowym kadrze filmu, w większości nakręconego w języku rumuńskim, ponownie widać podróż przez jałowe pole, której towarzyszą dźwięki opery inspirowanej Babuszą – nawiązującej do kultury cygańskiej. „Niech Cyganie zejdą się zewsząd, żeby posłuchać moich wierszy” – śpiewa chór żeński. Babusza przyczynia się także do ponownego usłyszenia poety. W Polsce jej wiersze ukazały się ponownie z okazji premiery filmu.

W Berlinie: fsk, Hackesche Höfe, Krokodil (wszystkie oryginalne tłumaczenia)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Kirsten Ott rozmawia z Rolandem Kaiserem w sprawie jego obraźliwych tekstów piosenek

Published

on

Kirsten Ott rozmawia z Rolandem Kaiserem w sprawie jego obraźliwych tekstów piosenek
  1. Strona główna
  2. telewizja

Naciska

Roland Kaiser świętuje swoją rocznicę na scenie wielkim występem w ZDF. Jest tam także Christine Ott. Piosenkarz popowy nie tylko ma dla niego słowa pochwały.

Offenburg – Kiedy Roland Kaiser (71 l.) będzie obchodził swoje urodziny na scenie, najwybitniejsi niemieccy artyści będą oczywiście świętować razem z nim. Na scenie występują między innymi Beatrice Egli (35), Melissa Naschenong (33) i Kirsten Ott (42). Ten ostatni nie tylko wykonał klasyczną „Joannę” Kaisera, ale także rozmawiał później z Giovannim Zarrellą i Rolandem Kaiserem. Czasami musiała się uśmiechać, słysząc obrzydliwe słowa cesarza.

Ze względu na jasne teksty: Kirsten Ott zmierzy się z Rolandem Kaiserem

Kirsten Ott otwiera rocznicowy występ Rolanda Kaisera, śpiewając jego przebój „Joanna”. „Urodziła się, by śpiewać tę piosenkę” – Giovanni Zarrella chwali swoją odnoszącą sukcesy koleżankę po jej występie i wita ją na długiej sofie na scenie ZDF. Jego pierwsze pytanie od Kirsten Ott: „Dlaczego właściwie chciałaś zaśpiewać tę piosenkę?” Odpowiada bez wahania: „Bo to dość chwytliwa melodia i znam ją od dawna. Kiedy ją zaśpiewasz, zostaje w głowie”.

Christine Ott uśmiechnęła się: „Ale muszę przyznać, że jesteś też trochę łobuzem”. „Tak myślisz?” – pyta Roland Kaiser z niewinnym uśmiechem na ustach. „Te słowa…” piosenkarka pop kręci głową. „Tak, on ma wszystko” – mówi Giovanni Zarrella. Roland Kaiser nie mówi tego poważnie, przepraszając za tekst swojej piosenki. „Nie, myślę, że to świetne” – musi w końcu przyznać Kristen Ott.

Zbliżenie na Christine Ott.  Kirsten Ott 16 grudnia 2023 w Offenburgu w ramach programu ZDF Giovanni Zarrella prezentuje 50-lecie Rolanda Kaisera 16 grudnia 2023 w Offenburgu (fotomontaż)
„Little Rogue”: Kerstin Ott rozmawia z Rolandem Kaiserem na temat jego wybuchowych tekstów piosenek (fotomontaż) © IMAGO/Bildagentur Monn & IMAGO/Eibner

To nie pierwszy raz, kiedy słowa Rolanda Kaisera spotkały się z krytyką. Kilka tygodni temu Barbara Schönberger i Atse Schröder dyskutowali o niemieckim hicie podcastu „With the Waffles of a Woman”, a dokładniej o sprośnych tekstach Rolanda Kaisera i Andrei Berg. Wykorzystane źródła: ZDF/Giovanni Zarrella przedstawia: 50 lat Rolanda Kaisera

READ  Dzisiaj nie ma "kto wie" - zamiast EM na ARD
Continue Reading

entertainment

Warszawa: Polska: Obejrzyj zmianę rządu w kinie z popcornem – Polityka

Published

on

Warszawa: Polska: Obejrzyj zmianę rządu w kinie z popcornem – Polityka

Wiele jest również do zrobienia w odniesieniu do Berlina i Brukseli. PiS był w ciągłym konflikcie z Komisją Europejską w sprawie reformy sądownictwa, a rząd federalny zadręczał go żądaniami bilionowych odszkodowań wojennych na świecie. Z drugiej strony Tusk i jego współpracownicy opowiadają się za drogą proeuropejską i bardziej ugodową polityką wobec Niemiec.

Nowy stary

66-latek z Gdańska był premierem Polski w latach 2007-2014. W tym czasie utrzymywał dobre relacje z kanclerz Angelą Merkel (CDU). Tusk chce pod koniec tygodnia udać się do Brukseli na szczyt Unii Europejskiej, na którym będzie omawiana większa pomoc dla Ukrainy.

Ale wielu polskich obywateli także wiąże duże oczekiwania z nowym rządem. PiS rozgniewał wiele osób zaostrzeniem praw do aborcji, a przyszły rząd chce ponownie zliberalizować to ustawodawstwo. Tusk zapowiedział już restrukturyzację nadawcy publicznego, z którego PiS uczynił swoje narzędzie propagandy.

Mimo chęci zmian Tusk będzie musiał także zmierzyć się z problemem wspólnego pożycia. Prezydent Duda może wstrzymać wiele inicjatyw reformatorskich. W ostatnich tygodniach dał wyraźnie do zrozumienia, że ​​wymagany przez konstytucję status bezpartyjnego głowy państwa to dla niego jedynie formalność.

READ  „Tatort” i „Polizeiruf 110”: tego fani mogą się spodziewać w przyszłym roku
Continue Reading

entertainment

Gary Sinise w głębokim smutku: syn gwiazdy Forresta Gumpa umiera w wieku 33 lat

Published

on

Gary Sinise w głębokim smutku: syn gwiazdy Forresta Gumpa umiera w wieku 33 lat

Gary Sinise jest głęboko zasmucony
Syn gwiazdy Forresta Gumpa umiera w wieku 33 lat

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Makana Anthony Sinise i jego rodzina przez kilka lat walczyli z rzadkim nowotworem, ale ostatecznie zmarł z powodu powikłań w wieku zaledwie 33 lat. Ojciec Gary Sinise opisuje sytuację jako „rozdzierającą serce” prawie dwa miesiące po śmierci.

Amerykański aktor Gary Sinise stracił syna. Makana Anthony „Mac” Sinise zmarł w wieku 33 lat po długiej walce z rakiem. Jak ogłosił w emocjonalnym oświadczeniu gwiazda „Forresta Gumpa”, jego syn zmarł 5 stycznia.

Wiadomość została opublikowana na stronie głównej Fundacji Gary'ego Sinise'a i na jej profilu na Instagramie. Obok zdjęcia śmiejącego się Maca aktor napisał, że 8 sierpnia 2018 roku u jego syna zdiagnozowano „bardzo rzadki nowotwór” – struniak. Struniaki to nowotwory złośliwe kręgosłupa i podstawy czaszki.

Sinise powiedział również, że choroba pojawiła się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak u jego żony Moiry Harris zdiagnozowano raka piersi w trzecim stadium. Podczas gdy Moira osiągnęła remisję i po leczeniu pozostała wolna od raka, choroba Maca rozprzestrzeniła się i „z biegiem czasu coraz bardziej mu przeszkadzała”.

Sinise zauważył, że jego syn był „wyjątkowym perkusistą”. Często towarzyszył swojemu słynnemu ojcu, który także grał w zespole. Zmarły był absolwentem Uniwersytetu Południowej Kalifornii, gdzie oprócz gry na perkusji studiował pisanie piosenek i kompozycję.

Gary Sinise napisał, że jego syn przeszedł pięć różnych operacji kręgosłupa w latach 2018–2020 i został sparaliżowany od klatki piersiowej w dół z powodu wpływu choroby na jego organizm. Pomimo tych ograniczeń nadal pracuje nad albumem „Resurrection and Revival”. „W tygodniu, w którym album trafił do druku, Mac przegrał walkę z rakiem. Zmarł 5 stycznia 2024 r. i został pochowany 23 stycznia”.

Rodzina „ze złamanym sercem”

Gary Sinise opisał swój smutek tymi wzruszającymi słowami: „Jak każda rodzina, która doznała takiej straty, jesteśmy głęboko zasmuceni i radzimy sobie najlepiej, jak potrafimy. Dla rodziców utrata dziecka jest bardzo trudna”. To było „rozdzierające serce i bardzo trudne”.

Podkreślił: „Walka naszej rodziny z rakiem trwała pięć i pół roku i z biegiem czasu stawała się coraz trudniejsza. Choć nasze serca bolą po jego stracie, pociesza nas informacja, że ​​Mac już nie walczy i jest inspiracją i „dotknął większość z nas”. Swoją drogą, to zrobił. „Toczył żmudną walkę z nieuleczalnym rakiem, ale nigdy się nie poddał”.

Gary Sinise i Moira Harris są małżeństwem od 1981 roku. Oprócz Maca mają dwie córki. Aktor zasłynął z wielu hollywoodzkich produkcji, takich jak „Forrest Gump”, „Apollo 13” czy „Zielona mila”.

READ  Polska wzmacnia swoje siły na granicy z Białorusią
Continue Reading

Trending