Connect with us

entertainment

Polska reakcja na „zieloną granicę”

Published

on

Polska reakcja na „zieloną granicę”

Polski dramat „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland, w którym uchodźcy stają się pionkami sił politycznych na granicy polsko-białoruskiej, będzie można zobaczyć w niemieckich kinach w czwartek 1 lutego. W Polsce film wywołał ostre reakcje polityczne rządu PiS i przyczynił się m.in. do wyborów w październiku 2023 r., które zakończyły się zwycięstwem opozycji demokratycznej.

Reżyser lubi słowne ataki i odrzucenie Agnieszki Holenderużytkownik. Miała już problemy z cenzurą w komunistycznej Polsce. Z tego powodu w 1984 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, a następnie do Francji. W Niemczech krytycy filmowi twierdzili, że ich film „Chłopiec Hitler SalomonJest „antysemitą”. Po upadku żelaznej kurtyny, kiedy Agnieszka Holland wróciła do Polski i nakręciła takie filmy jak „Ścieżka„lub serial”1983„Prawicowe siły nacjonalistyczne oskarżyły ją o antypolskość. Ale tylko wtedy, gdy jest to dramat uchodźczy”.Zielona granica„W kinach pojawił się na kilka tygodni przed wyborami w Polsce w październiku 2023 r., a nienawiść do Agnieszki Holland nie miała granic. Zmuszona była nawet do zatrudnienia ochroniarzy i opuszczenia Polski przed wyborami.

„Dlaczego przyciągnęło to reżyserkę i jej najlepszy film w historii”.Zielona granica„Tak mocno w ojczyźnie? Jak wybrany przez PiS prezydent Andrzej Duda mógł nawoływać do bojkotu filmu, a ówczesny prawicowy minister sprawiedliwości mógł porównać reżysera do Goebbelsa? I że internetowe trolle masowo manipulowały recenzjami użytkowników na największy portal www.filmweb.pl jeszcze przed premierą filmu?

Scena z filmu „Zielona granica” (© Piffl Medien/Agata Kubis)

Przestroga przed „tendencjami antypolskimi”

Zdaniem polskiej krytyczki filmowej Anity Piotrowskiej jest to w dużej mierze powiązane z „rodzeniem wstydu”, które od dawna podsycają partie i ruchy nacjonalistyczne. Szczególnie sceptyczni wobec filmów są prawicowi ideolodzy z byłej partii rządzącej, PiS. już przeciw”Ida(2013) Paweł Pawlikowski To była ogromna kampania. Kiedy w 2018 roku film był emitowany w telewizji państwowej TVP, poprzedziła go dyskusja wprowadzająca pomiędzy dwoma dziennikarzami nacjonalistycznymi. Przestrzegali, że „Ida” jest filmem antypolskim.

READ  Wojna na Ukrainie: pierwsi uchodźcy zamieszkali w Bad Grund

W bardzo podobny sposób polski rząd sprzeciwiał się idei „zielonych granic”. Film zszarganiłby reputację Polski i zaszkodziłby reputacji kraju. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zleciło nawet wyświetlanie w kinie przed każdym seansem klipu reklamowego przeciwko „Zielonym Granicom”, który miał ostrzegać przed „tendencjami antypolskimi”. Jednak większość właścicieli polskich kin odmówiła. 750 000 widzów chciało zobaczyć Zielone Granice w Polsce, pomimo, a może właśnie z powodu ataków na film.

Impulsem do powstania filmu „Zielona granica” było odkrycie przez przyjaciół reżysera nagich zwłok na granicy polsko-białoruskiej. Agnieszka Holland poczuła się bezsilna, bo nie mogła pomóc ludziom na granicy. Jednak jako reżyserka, aktywistka i obywatelka polska za swoją misję uważała opowiedzenie tragicznej i złożonej historii uchodźców z Syrii, Iraku i Afryki, którzy zostali przewiezieni drogą powietrzną na podstawie fałszywych obietnic białoruskiego dyktatora Łukaszenki, a którzy następnie stali się pionkami białoruskiej Rosji . -Polska graniczy z brutalną polityką międzynarodową. Dla propagandy polskiego rządu nie są to już tylko ludzie, ale „rakiety Putina i Łukaszenki”. Wśród polskiego społeczeństwa nasilił się strach przed terrorystami i potencjalnymi gwałcicielami.

Wpływ na wybory

Ponieważ Zielona Granica potrafi skupić się na ludzkiej tragedii, a Polacy nie tylko zachowują się jak brutalni, a czasem podejrzliwi strażnicy graniczni, ale także występują jako aktywiści, film był w stanie wstrząsnąć wieloma widzami. W oczach Anity Piotrowskiej „zielona granica” z pewnością miała wpływ na polskie wybory w październiku 2023 r., kiedy rządzący od ośmiu lat PiS stracił absolutną większość. Piotrowska zna znajomych i osoby niegłosujące w swoim rodzinnym Krakowie, które po obejrzeniu filmu zdecydowały się po raz pierwszy głosować. Dziś, cztery miesiące później, po głosowaniu PiS, Piotrowska postrzega Zielone Granice jako niemal „film historyczny” z innej epoki, ważny nie tylko z punktu widzenia historii kina, ale także jako dokument historyczny będący świadectwem oporu wobec upadłego populisty siły.

READ  Ogólne pożegnanie z miejscem zbrodni, policja dzwoni pod 110! Ci komisarze telewizyjni zrezygnowali z pracy
"Zielona granica" Agnieszka Holland (Bevel Media/Agata Kubis)
„Zielone granice” Agnieszki Holland (© Piffl Medien/Agata Kubis)

Green Frontier może być najważniejszym filmem Agnieszki Holender Który zawsze postrzegał siebie jako istotę polityczną: „Jestem głęboko zaniepokojony stanem świata i ludzkości. Nie tyle w sensie strategicznym, co egzystencjalnym. Nie robię filmów walki. Dla mnie chodzi raczej o odzwierciedlenie stanu świata. Nie dają spokoju niesprawiedliwości; Holland czuje się odpowiedzialny wobec świata jako osoba i jako artysta. Ma to także korzenie autobiograficzne. Jest córką polskiego żydowskiego komunisty, który wyparł się swojego judaizmu i matki katoliczki, która brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po odwróceniu się od ojczyzny w 1981 roku nakręciła dramat „Zabijanie księżyO księdzu katolickim Jerzego PopieloskoZamordowany przez wywiad komunistyczny w 1984 r. jako zwolennik opozycji wokół NSZZ „Solidarność”. Holandia trzykrotnie zajmowała się Holokaustem na filmie i w 2019 r. stworzyła „Czerwone tajemnice„Film o Głodzie na Ukrainie.

Nie wszystkie z tych filmów są zawsze przekonujące artystycznie i filmowo. Zwłaszcza ich anglojęzyczne produkcje czasami skłaniają się ku uproszczeniom historycznym. W ogóle jej filmy polskojęzyczne cieszą się szczególnym powodzeniem. „Zielona granica” jest tego najlepszym przykładem. Choć film jest koprodukcją Czech, Francji, Belgii i Polski, polscy producenci nawet nie próbowali pozyskać środków od Narodowego Instytutu Sztuki Filmowej. Podejrzewali, że będą tam stać przed zamkniętymi drzwiami. Kiedy producenci ubiegali się później o dofinansowanie nieszkodliwej politycznie produkcji Franza Kafki, wniosek również został odrzucony.

Europa jako przewodnik

Jednak ani siłom nacjonalistycznym, ani populistycznym politykom nie udało się zapobiec oszałamiającemu sukcesowi „zielonej granicy”. Film nie znalazł się jednak na krótkiej liście do Polskiej Nagrody Akademii, w związku z czym odmówiono mu potencjalnej nominacji. Jak na ironię, w Holandii zdarzyło się to tylko raz, w 1992 roku. Niemieckie Stowarzyszenie Eksportu Filmów odmówiło wówczas przyjęcia jej dramatów.Chłopiec Hitler Salomon„, który uznawany był za faworyta do nominacji do zagranicznego Oscara. Marnym uzasadnieniem było to, że film nie był wystarczająco „niemiecki” i słaby technicznie. W oczach ówczesnej Holandii decyzja ta wiązała się z represjami i utajony antysemityzm.

READ  Polska otwiera gazociąg bałtycki do Norwegii

Nawiasem mówiąc, poza Niemcami film nazywał się „Europa, Europa”. Po upadku muru Europa była dla Agnieszki Holland „kolebką kultury i cywilizacji, (a) naczelną zasadą praworządności i demokracji”. Stworzyła „zielone granice” między innymi dlatego, że postrzega podstawowe wartości europejskie jako zagrożone przez nową europejską politykę izolacji uchodźców i erozję prawa do azylu.

Od czwartku 1 lutego w kinie: "Zielona granica" (Biffle Media)
Od czwartku, 1 lutego, w kinie: „Zielona granica” (© Piffl Medien)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Te modele sneakersów są teraz bardzo modne

Published

on

Te modele sneakersów są teraz bardzo modne

reklama

Dla miłośników sneakersów

Nowe premiery sneakersów 2024: te modele są teraz modne

Jakie tenisówki szczególnie lubimy nosić w tym roku?

iStockzdjęcie

Jakie sneakersy założymy wiosną 2024?

W końcu znów pojawia się słońce! Oprócz butów i innych rzeczy, trampki należą do ulubionych przedmiotów w szafie z butami. Jak co roku, tak i w tym sezonie widać powrót starych trendów.

Rzeczywiście: Jaki jest trend w tym roku? Te trzy punkty będą powszechne w sneakersach w 2024 roku.

Trampki taty pozostają częścią naszej kolekcji

Trampki tatyznany również jako Grube tenisówki Lub Brzydkie tenisówki, jest przeciwieństwem stylu standardowego (o czym za chwilę). Te sneakersy wyróżniają się grubym designem, dużą podeszwą i atrakcyjnym designem. Inspirowane sneakersami z lat 90., często noszonymi przez tatusiów, sneakersy tatusiowe przeżywają w ostatnich latach renesans i stały się popularnym trendem.

New Balance przoduje w kategorii „trampek dla taty” z modelem 530. A co najlepsze w tych butach: nie tylko świetnie wyglądają, ale są też całkowicie wygodne.

Wszędzie widzimy trampki Normcore

Ten trend w sneakersach wciąż zyskuje na popularności w świecie mody: Normcore to słowo, które nas definiuje i definiuje nasze sneakersy tej wiosny. Trend sneakersów modułowych to zjawisko charakteryzujące się powrotem do klasycznych i niepozornych modeli sneakersów. Styl świadomie rezygnuje z indywidualności na rzecz prostych elementów garderoby codziennego użytku.

Buty sportowe, które absolutnie wyznaczają standardy, to Adidas Samba. Klasykę w ostatnich latach zdjęto z półek i oczyszczono z kurzu. Buty z płaską i cienką podeszwą znów są w modzie. Wierzymy: to absolutna prawda. Dzięki prostemu wyglądowi tenisówki można łączyć z niemal każdym strojem i wyglądają cicho elegancko.

reklama:

Rekomendacje naszych partnerów

Gruba odzież jest bardzo popularna: fashionistki stawiają na platformy

Często można spotkać grube mokasyny. Czy to ze spódnicą, sukienką czy luźnymi spodniami. Gruba podeszwa tchnie odrobinę casualu w luksusowe buty.

Nic prostego? W 2024 roku lubimy być osobno

Klasyczne trampki są zawsze aktualne i każdy potrzebuje ich w swojej szafie na buty. Ale jeśli na dłuższą metę stanie się to zbyt nudne, w tym roku znajdziesz właściwy kierunek. Atrakcyjne sneakersy o futurystycznym designie to Twoja szansa na wyróżnienie się w tym roku.

Buty Nike łączą luźny design z trendem sneakersów dla taty. Różowe i żółte akcenty nadają modelowi pewnego charakteru.

Grube trampki wyglądają absolutnie szalenie dzięki swojemu kształtowi, plastikowemu pokryciu i są nieco prostsze w kolorze.

Chociaż trampki z szeroką nogawką z pewnością nie są dla każdego, są doskonałym wyrazem twórczej różnorodności kultury sneakersów. Niezwykły wygląd sprawia, że ​​przyciąga wzrok i sprawia, że ​​Twoje stylizacje wyglądają na bardziej przemyślane i dopasowane.

To modne kolory sneakersów

Obecna linia sneakersów ma wiele do zaoferowania pod względem kolorystycznym. Oprócz prostych tonów, takich jak czerń, biel i beż, wszystko jest kolorowe. W tym sezonie miłośnicy sneakersów stawiają na jasne modele o szerokiej gamie kolorystycznej i zestawieniach kolorystycznych.

Buty na platformie Adidas Gazelle to model klasyczny i często spotykany w prostych kolorach. Jednak nietypowe połączenia kolorystyczne, takie jak czerwień z błękitem czy zieleń i róż, szczególnie przyciągają uwagę i wzmagają oczekiwanie na wiosnę.

Trendy w tenisówkach: na te cechy warto zwrócić uwagę przy zakupie

*W tym poście używamy linków partnerskich. Jeśli kupisz produkt za pośrednictwem tych linków, otrzymamy prowizję od dostawcy. Nie ma dla Ciebie żadnych dodatkowych kosztów. To, gdzie i kiedy kupisz produkt, zależy oczywiście od Ciebie.

Continue Reading

entertainment

Jak Polska werbuje żołnierzy do armii niemieckiej

Published

on

Jak Polska werbuje żołnierzy do armii niemieckiej

Berlin. Minister spraw zagranicznych Polski kazał ludziom usiąść i zwrócić uwagę. „Niemieccy żołnierze będą mile widziani” – powiedział Radosław Sikorski dziennikowi „Neue Zürcher Zeitung”, podnosząc w ten sposób pomysł zwiększenia wojsk niemieckich w Polsce.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Jest tam już kilku żołnierzy Bundeswehry: niemiecki generał stoi na czele Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JTFC) w Brombergu (Bydgoszcz), a drugi jest częścią niemiecko-duńsko-polskiego dowództwa Wielonarodowego Korpusu NATO w Szczecinie. W zeszłym roku trzy systemy obrony powietrznej Patriot stacjonowały przez dziewięć miesięcy w Zamozu we wschodniej Polsce, w pobliżu granicy z Ukrainą.

Przestań demonizować

Rozmieszczenie tych sił zostało przyjęte z wahaniem przez ówczesny rząd polski, w którym dominowała prawicowo-nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość – potrzebę ochrony po rosyjskim ataku na Ukrainę trzeba było połączyć z przyjętą drogą antyniemiecką przez Partię Prawo i Sprawiedliwość. Mundur niemiecki w Polsce wiąże się z atakiem hitlerowskich Niemiec w 1939 roku, który doprowadził do wybuchu II wojny światowej.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Po wyborach pod koniec 2023 roku PiS został zastąpiony przez bardziej liberalną koalicję rządową pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska. „Przestaliśmy oczerniać wizerunek NRD” – mówi jej minister spraw zagranicznych Sikorski. „Niemcy są naszym sojusznikiem i z zadowoleniem przyjmujemy współpracę między sojusznikami w celu zabezpieczenia terytorium NATO”. Przyczynienie się do wspólnej obrony Polski i Niemiec może być częścią „twórczego rozwiązania” polskiego żądania zapłaty odszkodowania za zniszczenia spowodowane przez wojska niemieckie. W Polsce w czasie II wojny światowej.

W tym kontekście Sikorski nawiązał do rakiet nuklearnych, które Rosja rozmieściła w Królewcu przy polskiej granicy. Grozili „naszym dwóm krajom w ten sam sposób”.

„Oznaka powagi sytuacji”

Publikacja musi zostać zatwierdzona przez Bundestag. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Michael Roth (SPD) ocenił posunięcie Sikorskiego jako przejaw powagi sytuacji, a jednocześnie dowód nowego zaufania Polski do Niemiec. Roth powiedział niemieckiej sieci redakcyjnej (RND), że pokazuje to „w jakim stopniu agresywna wojna Rosji na Ukrainę wpływa na sytuację zagrożenia dla całej Europy”.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

„Żaden kraj nie wygra wojny bez amunicji”.

Dwa lata po rosyjskim ataku sytuacja na Ukrainie stała się ponura. Do obrony swojego kraju żołnierzom nie brakuje motywacji, ale brakuje im amunicji – bo zachodni sojusznicy nie stawiają na swoim. Frustracja z tego powodu daje się wyraźnie odczuć w sytuacjach blisko frontu.

„Dla naszych partnerów w Europie Środkowo-Wschodniej imperializm rosyjski stanowi egzystencjalne zagrożenie. Jeszcze kilka lat temu pomysł rozmieszczenia żołnierzy Bundeswehry w Polsce byłby nie do pomyślenia. Propozycja stanowi zatem ogromne wotum zaufania dla Niemczech, ale podkreśla także dramatycznie rosnące oczekiwania”. Świetne dla Niemiec.

Zastępca lidera frakcji parlamentarnej FDP Michael Lenk był otwarty na rozmieszczenie niemieckich żołnierzy na wschodniej granicy Polski. „Powinniśmy poważnie o tym pomyśleć w przyszłości” – Link powiedział RND. Nie należy spodziewać się niechęci wobec Niemiec. Udowodniły to już eksperymenty z eskadrami Patriotów i bazami NATO.

Nie ma prawie żadnych możliwości transportu sił zbrojnych

Szef niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej w Bundestagu Paul Ziemiak (CDU) również tak zakłada: „Zagrożenie dla Polski leży na wschodzie, a nie w armii niemieckiej. Ludzie mają tendencję do krytykowania, gdy Niemcy nie angażują się wystarczająco. „Przerzut niemieckich żołnierzy to ciekawy pomysł, ale obecnie trudny do zrealizowania.” Byłoby mile widziane, gdyby rządy Polski i Niemiec wspólnie rozważyły ​​przeniesienie zdolności niemieckich sił zbrojnych do Polski w związku ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO. Jednak obecnie nie ma na to możliwości.

Podobnie brzmi przewodnicząca Komisji Obrony Marie-Agnes Struck-Zimmermann (FDP), zwracając uwagę na kolejne zaangażowanie armii niemieckiej: „Obecnie skupiamy się na brygadzie na Litwie”. Na koniec 2027 roku na Litwie będzie przebywać około 5 tysięcy żołnierzy armii niemieckiej – żołnierzy stacjonujących na stałe w celu ochrony kraju przed atakiem Rosji.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Nie można wykluczyć ataku Rosji na Polskę

Sikorski ostrzegł, że nie można wykluczyć, że po Ukrainie prezydent Rosji Władimir Putin zaatakuje także Polskę. Przecież chciał „odbudować Imperium Rosyjskie”, a Polska była kiedyś rosyjską kolonią.

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) podczas swojej inauguracyjnej wizyty w zeszłym tygodniu zapewnił Tuska: „Bezpieczeństwo Polski to także nasze bezpieczeństwo. Czujemy się za to odpowiedzialni”.

Continue Reading

entertainment

Danny Bochner: Niedawno zakochana córka Jada Karabas jest teraz z nim

Published

on

Danny Bochner: Niedawno zakochana córka Jada Karabas jest teraz z nim
Continue Reading

Trending