Connect with us

Top News

Polska: Kryzys prawicowej koalicji rządowej

Published

on

Absolutna władza jest możliwa, ponieważ PS Jarosława Kokszkiego, wraz z dwoma mniejszymi koalicjantami, kontrolowała niemal jedną koalicję „Zjednoczonej Prawicy”, która ma większość w parlamencie. W międzyczasie widać jednak wyraźne pęknięcia. Jeśli chodzi o mniejszych partnerów sojuszu, placki nie są aktywne w niektórych obszarach.

Koxiaski nie sprawuje już całkowitej kontroli nad politykami swoich najbardziej konserwatywnych partnerów koalicyjnych. W szczególności partia „Solidarność Polska”, której liderem jest Gbigno Geofro, jest ministrem sprawiedliwości, jest w konflikcie z koalicjantem BS, który do tej pory nie przeszkadzał jej w tym. Minister sprawiedliwości Geoffrey od jakiegoś czasu prowadzi otwartą walkę o władzę z premierem Mathewsem Moravekim. Istnieje pewna kontrowersja dotycząca stosunku rządu do Komisji Europejskiej. Coraz więcej mówi się o przedterminowych wyborach.

„Warunki polityczne jak na Białorusi”

Polska koalicja rządowa „Zjednoczonej Prawicy” nadal ma absolutną większość w parlamencie. Dzięki tej mocy Paice i jego dwaj sprzymierzeni partnerzy ponownie zajęli Wysokie Sądy. Jednocześnie wywierana jest presja polityczna na wymiar sprawiedliwości w całym kraju – jeden z najbardziej kontrowersyjnych środków w praktyce od dłuższego czasu Krytykowany przez Komisję Europejską i ETS Stają się. Krytyka po prostu zignorowana przez polski rząd.

Zamiast stosować się do orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Zjednoczona Prawica nadal to robi. O Ogranicza wolność prasy w kraju I porządkuje publiczne programy telewizyjne. Żadne z tych działań nie jest zaskakujące. Po wyborach w 2015 roku warszawski dziennikarz Chavomir Siarkovsky odważył się na głęboką, czarną przepowiednię:

„To jest uczciwe i szokujące. To tak, jakby ktoś chciał sprowokować polską demokrację. Jeśli większość w parlamencie narzuca wszelkie decyzje mniejszościom, będziemy coraz bardziej przypominać Białoruś”. Savomir Siarakovsky

Bezsilność opozycji i UE

Jak dotąd nie było nic spójnego z protestami, fragmentaryczną opozycją czy sprzeciwem UE wobec wpływów prawicowego Sojuszu Narodowego. To może się zmienić. Blok mocy eksplodował, gdy United Wright potknął się. Koxiaski był szeroko krytykowany w swoim obozie. Niektórzy z jego wyborców, a przede wszystkim duża część koalicji otwarcie mu się sprzeciwiają.

READ  Dolna Saksonia: Coraz cięższe przypadki RSV u dzieci | NDR.de - Aktualności

Kontrowersje wokół postaw wobec firm z UE

Tymczasem za kulisami toczy się walka o władzę między premierem Mathewsem Moraweckim i jego potężnym ministrem sprawiedliwości Gibigno Geopro oraz małą partnerką koalicyjną Solidarną Polką. Członek Morawskiej PS, zajmuje silną pozycję jako premier. Według aktualnych sondaży partia Geopro nawet nie przejdzie do parlamentu.

Ale plan Koxiaskiego sprawił, że Geopro przez lata stał się potężniejszy. Jest Ministrem Sprawiedliwości, Prokuratorem Generalnym, który ma znaczący wpływ na wymiar sprawiedliwości i, jak podejrzewają niektórzy obserwatorzy, wykorzystał czas na zebranie oskarżeń przeciwko każdemu ze swoich przeciwników. Kontrowersje zaostrzyły się, gdy w kwietniu zatwierdzono fundusz odbudowy UE.

Geopro oskarżył Morawekiego o zdradę. Prawicowy polityk zarzucił premierowi zezwolenie UE na włączenie mechanizmu prawnego do unijnego finansowania. Środek, który prawdopodobnie nie zacznie obowiązywać za kilka lat. To już wywołuje strach w skrajnie prawicowym obozie rządowym.

Kokszyski polegał na głosach opozycji

Polska potrzebuje prawie 60 mld euro Pomoc w zakażeniach z funduszy UE. Pomimo kilkutygodniowych negocjacji za zamkniętymi drzwiami, kiedy Geopro zatwierdza, Koksiyasky jest zmuszony zabiegać o głosy opozycji – nawet z lewicy, proces ten był wcześniej uważany za niewyobrażalny. Po sześciu latach w cieniu opozycja widzi światło na horyzoncie.

„Ten pojedynczy utwór, który zmiażdżył przedsiębiorstwa państwowe i opozycję, głęboko uderzył w media i wymiar sprawiedliwości i mam wrażenie, że rozpada się i nie można go już naprawić. Kawałek jest w drodze”.

Czy Polexit jest zagrożony?

Chociaż Kokshiasky został kilkakrotnie uznany za zmarłego w trakcie swojej kariery politycznej, a następnie wskrzeszony, po latach bezkompromisowego marszu jego koalicja rządząca jest obecnie w głębokim kryzysie. Zwłaszcza, że ​​radykalni politycy z kontekstu ministra sprawiedliwości Geopro uważają stanowisko Paesa za bardzo elastyczne dla instytucji unijnych. Chociaż tak naprawdę nie zgadza się z faktami.

READ  UE: Katarina Barley wezwała do wstrzymania finansowania dla Węgier i Polski

Niemniej jednak radykalne, narodowe skrzydło rządu ostrzega, że ​​Polska w dużej mierze utraci suwerenność na rzecz władzy w Brukseli. Słowo kluczowe: prawa UE nie należy stawiać ponad prawem polskim. To, zdaniem opozycji, pośrednio sugeruje opuszczenie UE. Hasła, które nie są szczególnie dobrze odbierane przez wyborców Pyce.

Jednocześnie opozycja rozumie, że może spotykać się tylko przeciwko Zjednoczonej Prawicy, a ten program nauczania odniósł sukces, przynajmniej lokalnie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Polityk AfD Höcke z powodu nazistowskich haseł w sądzie: zaskoczony publicznością

Published

on

Polityk AfD Höcke z powodu nazistowskich haseł w sądzie: zaskoczony publicznością

Lider AfD z Turyngii Björn Höcke musiał od poniedziałku ponownie odpowiadać przed sądem okręgowym w Halle. Powód: rzekomo używał zakazanego hasła SA w Jerze w 2023 r. Proces rozpoczął się od kilku wniosków obrony Höckego. Ale te zostały odrzucone.

W W drugim procesie przeciwko przywódcy AfD z Turyngii Björnowi Höcke w związku z nazistowskimi sloganami sąd odrzucił wnioski o immunitet. W poniedziałek na początku rozprawy przed Sądem Okręgowym w Halle prokuratorzy złożyli wniosek o zawieszenie postępowania. Według prezesa Sądu Najwyższego Johna Stengela nie doszło dotychczas do żadnych błędów proceduralnych ani przeszkód proceduralnych.

Zarzuty oskarżonego: Höcke był już wcześniej oskarżony

Dwóch prawników Höckego początkowo kwestionowało właściwość sądu okręgowego. Dodatkowo jego klient otrzymuje publiczną reprymendę. Mówi się, że z tego powodu nie można przeprowadzić uczciwego śledztwa. Medium to „ogień bębna”. Poniedziałkowa rozprawa była kilkakrotnie odraczana w celu omówienia wniosków obrońców.

The Zainteresowanie toczącymi się negocjacjami jest mniejsze niż pierwsze. Niektóre miejsca dla widzów pozostały puste. Treść ponownie dotyczy posługiwania się zakazanym nazistowskim hasłem. Prokuratura w Halle zarzuca politykowi świadome używanie hasła „Wszystko dla Niemiec” podczas wystąpienia AfD w Gerze w grudniu 2023 r. Było to zakazane hasło Sturmabteilung (SA), paramilitarnej organizacji nazistowskiej partii NSDAP.

Hawke zaczął śpiewać przed publicznością

Według prokuratorów Haagke wypowiedział pierwszą część skandowania „Wszystko za…”, a następnie gestami zachęcał publiczność do krzyku „Niemcy”. W tym czasie toczyło się już postępowanie przeciwko Höcke w związku z incydentem, który miał miejsce w Merseburgu w 2021 r. Prokurator stanowy Benedict Bernsen oświadczył w swoim akcie oskarżenia, że ​​jest świadomy odpowiedzialności karnej zawartej w raporcie.

Druga rozprawa w sprawie wyznaczona jest na 26 czerwca. Później zostanie przesłuchany historyk w charakterze biegłego i ogłoszony werdykt – poinformował rzecznik sądu.

Nazistowskie hasła: Pierwszy wyrok przeciwko Höcke w maju

Już W połowie maja Sąd Okręgowy w Halle nałożył na polityka karę w wysokości 13 000 euro za używanie nazistowskiego sloganu w Merseburgu. Strony złożyły odwołanie od tej decyzji. Sprawa trafia teraz do sądu federalnego; Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Na pierwszej rozprawie Hawke argumentował, że nawet jako były nauczyciel historii nie znał tego hasła. Incydent w Gerze należy najpierw zbadać łącznie ze sprawą w Merseburgu.

Urzędy polityczne Höckego nie miały żadnego znaczenia

Orzeczenie z połowy maja nie ma bezpośrednich konsekwencji dla jego kandydatury w wyborach stanowych w Turyngii, które odbędą się 1 września. Höcke grozi do trzech lat więzienia lub grzywna, jeśli zostanie uznany za winnego w drugiej sprawie sądowej, która właśnie się rozpoczęła.

Procesy w Halle nie były ostatnimi przeciwko Hadze. Sąd Okręgowy w Mühlhausen w Turyngii zatwierdził zarzuty postawione politykowi pod zarzutem nawoływania do nienawiści. W szczególności dotyczy to postu Höcke’a na Telegramie z 2022 r. na temat aktu przemocy w Ludwigshafen i zachowań wielu imigrantów. Terminy rozpraw nie zostały jeszcze wyznaczone.

Höcke został sklasyfikowany jako prawicowy ekstremista

Urząd Ochrony Konstytucji w Turyngii klasyfikuje Höckego, który jest szefem partii państwowej AfD i komisji parlamentarnej w niepodległym państwie. Jako prawicowi ekstremiści. Do zdecydowanie prawicowych ekstremistów zaliczają się także stowarzyszenia państwowe AfD w Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii.

Więcej o sprawach sądowych przeciwko politykowi AfD Höcke

DPA, MDR (Tanja Rice, Cynthia Seidel, Kalina Punk) | Pierwotnie opublikowano 29 maja 2024 r

Ten temat w projekcie:MDR Saksonia-Anhalt dzisiaj | 24 czerwca 2024 | 19:00

Continue Reading

Top News

Niemcy, Francja i Polska opracowują broń dalekiego zasięgu

Published

on

Niemcy, Francja i Polska opracowują broń dalekiego zasięgu

Ministrowie obrony Niemiec, Boris Pistorius, Francji, Sébastien Lecornu i Polski, Władysław Kociniak-Kamis (od lewej) na spotkaniu trójstronnym w Paryżu. (Picture Alliance / Hans Lucas / Amuri Cornu)

Pistorius powiedział, że deklaracja zamiaru opracowania tej broni zostanie podpisana na lipcowym szczycie NATO w Waszyngtonie. „Pokażemy w Waszyngtonie, jak mocno i wiarygodnie zaangażowani są Europejczycy”. Polityk SPD zwrócił uwagę, że 23 europejskich sojuszników, w tym Niemcy, osiągnęło już lub przekroczyło dwuprocentowy cel NATO w zakresie wydatków na obronę.

Niemcy, Francja i Polska ponownie wyraziły chęć, aby NATO odgrywało w przyszłości większą rolę we wspieraniu Ukrainy. Pistorius wyjaśnił o sojuszu około 50 państw wspierających Ukrainę. Oznacza to, że NATO nie stanie się stroną wojującą – dodał. Tydzień temu sojusz wojskowy ogłosił budowę kwatery głównej w Wiesbaden w Hesji, która będzie koordynować dostawy broni i działania szkoleniowe dla ukraińskich sił zbrojnych.

Co to jest „broń zatrzymująca”?

Według Encyklopedii Brockhausa tak zwana broń dystansowa to zdalnie kierowane lub samonaprowadzające rakiety oraz rakiety używane z powietrza na ziemię. Rakiety manewrujące mogą być odpalane na duże odległości od celu, co sprawia, że ​​samolot szturmowy odpalający broń dystansową nie musi penetrować obszaru systemów obrony powietrznej wroga.

Ta wiadomość została wysłana 24 czerwca 2024 roku w programie Deutschlandfunk.

READ  Koncert solowy Dzień X Lipsk: Setki na Alexis-Schuman-Platz
Continue Reading

Top News

W Stuttgarcie: w tragicznym wypadku ginie towarzysz Orbana – nie żyje policjant | Aktualności

Published

on

W Stuttgarcie: w tragicznym wypadku ginie towarzysz Orbana – nie żyje policjant |  Aktualności

Stuttgart – [–>Schwerer Unfall in der Kolonne des ungarischen Präsidenten: Auf dem Weg zum Flughafen kam es in Stuttgart zu einem Zusammenstoß von Viktor Orbans (61) Eskorte, in den zwei Polizeimotorräder und ein Auto verwickelt waren. Ein Polizist starb, ein anderer ist schwer verletzt.

Das Unglück ereignete sich gegen 11.15 Uhr am Albplatz im Stuttgarter Stadtteil Degerloch, als eine 69-Jährige mit ihrem BMW die Absperrung für die Präsidenten-Kolonne übersah.

Die Frau fuhr in die Kreuzung Rubensstraße nach links in die Löffelstraße ein, erfasste dabei das Motorrad eines 61-jährigen Polizisten, der den Wagen Orbans begleitete.

Das zweite Motorrad wurde in die wartenden Autos an der Absperrung geschleudert. Dabei fing auslaufendes Benzin Feuer

Foto: 7aktuell.de/Andreas Werner

Durch die Wucht des Aufpralls wurde die Polizei-BMW auf die Dienst-Maschine eines weiteren Beamten (27) geschleudert, der mit ihm die Kreuzung für den Verkehr gesperrt hatte.

Polizist (61) starb im Krankenhaus

Beide Beamten wurden bei dem Unfall schwer verletzt. Der 61-Jährige starb kurz darauf im Krankenhaus.

Polizeipräsident Markus Eisenbraun: „Wir sind über den Unfall unserer Kollegen zutiefst erschüttert. Die tragischen Umstände des Todes unseres geschätzten Kollegen machen uns fassungslos und treffen die gesamte Stuttgarter Polizei ins Mark.“

Viktor Orban hält es im Stadion nicht auf dem VIP-Sitz aus, schaut sich das Spiel gegen Schottland teilweise im Stehen an

Viktor Orban hält es im Stadion nicht auf dem VIP-Sitz aus, schaut sich das Spiel gegen Schottland teilweise im Stehen an

Foto: IMAGO/Sebastian Frej

Viktor Orban hatte am Vorabend den Sieg der ungarischen Nationalmannschaft beim EM-Vorrundenspiel gegen Schottland in der Stuttgarter MHP-Arena gesehen. Er wollte um die Mittagszeit wieder nach Budapest starten. Rund acht Kilometer vor der Ankunft am Flughafen ereignete sich dann das Unglück.

READ  Rosja wstrzyma dostawy ropy rurociągiem Przyjaźń, mówi Polska

Damit die Unfall-Ermittlungen nicht von direkten Kollegen der Opfer geführt werden müssen, haben Beamte des Polizeipräsidiums Ludwigsburg sie übernommen. Sie suchen weitere Zeugen und bitten sie, sich bei der Verkehrsinspektion unter 0711-68 69 0 zu melden.

Drama um Ungarn-StarVon Tüchern umhüllt vom Platz getragen

Teaser-Bild

Quelle: Magenta TV

Continue Reading

Trending