Connect with us

Top News

Polska: Kryzys prawicowej koalicji rządowej

Published

on

Absolutna władza jest możliwa, ponieważ PS Jarosława Kokszkiego, wraz z dwoma mniejszymi koalicjantami, kontrolowała niemal jedną koalicję „Zjednoczonej Prawicy”, która ma większość w parlamencie. W międzyczasie widać jednak wyraźne pęknięcia. Jeśli chodzi o mniejszych partnerów sojuszu, placki nie są aktywne w niektórych obszarach.

Koxiaski nie sprawuje już całkowitej kontroli nad politykami swoich najbardziej konserwatywnych partnerów koalicyjnych. W szczególności partia „Solidarność Polska”, której liderem jest Gbigno Geofro, jest ministrem sprawiedliwości, jest w konflikcie z koalicjantem BS, który do tej pory nie przeszkadzał jej w tym. Minister sprawiedliwości Geoffrey od jakiegoś czasu prowadzi otwartą walkę o władzę z premierem Mathewsem Moravekim. Istnieje pewna kontrowersja dotycząca stosunku rządu do Komisji Europejskiej. Coraz więcej mówi się o przedterminowych wyborach.

„Warunki polityczne jak na Białorusi”

Polska koalicja rządowa „Zjednoczonej Prawicy” nadal ma absolutną większość w parlamencie. Dzięki tej mocy Paice i jego dwaj sprzymierzeni partnerzy ponownie zajęli Wysokie Sądy. Jednocześnie wywierana jest presja polityczna na wymiar sprawiedliwości w całym kraju – jeden z najbardziej kontrowersyjnych środków w praktyce od dłuższego czasu Krytykowany przez Komisję Europejską i ETS Stają się. Krytyka po prostu zignorowana przez polski rząd.

Zamiast stosować się do orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Zjednoczona Prawica nadal to robi. O Ogranicza wolność prasy w kraju I porządkuje publiczne programy telewizyjne. Żadne z tych działań nie jest zaskakujące. Po wyborach w 2015 roku warszawski dziennikarz Chavomir Siarkovsky odważył się na głęboką, czarną przepowiednię:

„To jest uczciwe i szokujące. To tak, jakby ktoś chciał sprowokować polską demokrację. Jeśli większość w parlamencie narzuca wszelkie decyzje mniejszościom, będziemy coraz bardziej przypominać Białoruś”. Savomir Siarakovsky

Bezsilność opozycji i UE

Jak dotąd nie było nic spójnego z protestami, fragmentaryczną opozycją czy sprzeciwem UE wobec wpływów prawicowego Sojuszu Narodowego. To może się zmienić. Blok mocy eksplodował, gdy United Wright potknął się. Koxiaski był szeroko krytykowany w swoim obozie. Niektórzy z jego wyborców, a przede wszystkim duża część koalicji otwarcie mu się sprzeciwiają.

READ  Mecz jeździecki - Niemieccy skoczkowie przez przeszkody zdobyli Puchar Narodów w Polsce - Sport

Kontrowersje wokół postaw wobec firm z UE

Tymczasem za kulisami toczy się walka o władzę między premierem Mathewsem Moraweckim i jego potężnym ministrem sprawiedliwości Gibigno Geopro oraz małą partnerką koalicyjną Solidarną Polką. Członek Morawskiej PS, zajmuje silną pozycję jako premier. Według aktualnych sondaży partia Geopro nawet nie przejdzie do parlamentu.

Ale plan Koxiaskiego sprawił, że Geopro przez lata stał się potężniejszy. Jest Ministrem Sprawiedliwości, Prokuratorem Generalnym, który ma znaczący wpływ na wymiar sprawiedliwości i, jak podejrzewają niektórzy obserwatorzy, wykorzystał czas na zebranie oskarżeń przeciwko każdemu ze swoich przeciwników. Kontrowersje zaostrzyły się, gdy w kwietniu zatwierdzono fundusz odbudowy UE.

Geopro oskarżył Morawekiego o zdradę. Prawicowy polityk zarzucił premierowi zezwolenie UE na włączenie mechanizmu prawnego do unijnego finansowania. Środek, który prawdopodobnie nie zacznie obowiązywać za kilka lat. To już wywołuje strach w skrajnie prawicowym obozie rządowym.

Kokszyski polegał na głosach opozycji

Polska potrzebuje prawie 60 mld euro Pomoc w zakażeniach z funduszy UE. Pomimo kilkutygodniowych negocjacji za zamkniętymi drzwiami, kiedy Geopro zatwierdza, Koksiyasky jest zmuszony zabiegać o głosy opozycji – nawet z lewicy, proces ten był wcześniej uważany za niewyobrażalny. Po sześciu latach w cieniu opozycja widzi światło na horyzoncie.

„Ten pojedynczy utwór, który zmiażdżył przedsiębiorstwa państwowe i opozycję, głęboko uderzył w media i wymiar sprawiedliwości i mam wrażenie, że rozpada się i nie można go już naprawić. Kawałek jest w drodze”.

Czy Polexit jest zagrożony?

Chociaż Kokshiasky został kilkakrotnie uznany za zmarłego w trakcie swojej kariery politycznej, a następnie wskrzeszony, po latach bezkompromisowego marszu jego koalicja rządząca jest obecnie w głębokim kryzysie. Zwłaszcza, że ​​radykalni politycy z kontekstu ministra sprawiedliwości Geopro uważają stanowisko Paesa za bardzo elastyczne dla instytucji unijnych. Chociaż tak naprawdę nie zgadza się z faktami.

READ  Abroad My Abroad: Poland - Kulturkamp on Abortion - 2021, 28 maja, piątek, 17.15.

Niemniej jednak radykalne, narodowe skrzydło rządu ostrzega, że ​​Polska w dużej mierze utraci suwerenność na rzecz władzy w Brukseli. Słowo kluczowe: prawa UE nie należy stawiać ponad prawem polskim. To, zdaniem opozycji, pośrednio sugeruje opuszczenie UE. Hasła, które nie są szczególnie dobrze odbierane przez wyborców Pyce.

Jednocześnie opozycja rozumie, że może spotykać się tylko przeciwko Zjednoczonej Prawicy, a ten program nauczania odniósł sukces, przynajmniej lokalnie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top News

Wypełnianie w Polsce nie jest już korzystne dla berlińczyków

Published

on

Dużo pojazdów z Niemiec na polskiej stacji benzynowej – może się zmienić od 1 czerwca (zdjęcie archiwalne) Zdjęcie: ppl exa

Wyłączony Michael Chaverpeer

Berlińczycy i Brandenburczycy mogą teraz zaoszczędzić jedną czwartą kosztów paliwa na polskich dystrybutorach. Dzięki zniżce na czołgi od 1 czerwca podróż nie jest już tego warta.

Na granicy olej napędowy kosztuje obecnie 1,56 euro za litr i 1,54 euro za litr. W Berlinie kierowcy musieli zapłacić minimum 56 paisów za benzynę i 39 paisów więcej za olej napędowy. Przy napełnieniu zbiornika o pojemności 50 litrów to różnica 28 euro.

Przy zniżce na zbiorniki od 1 czerwca przewaga Polski kurczy się do 20 centów (diesel) i 19 centów na benzynę. Ponieważ podatek jest obniżony o 17 lub 35 centów za litr. W Polsce można zaoszczędzić tylko dziesięć euro na jednym baku.

Zaproszony: Od czerwca warto przekraczać granicę tylko jeśli mieszkasz niedaleko Polski. W zależności od typu samochodu może kosztować od 39 do 99 centów za kilometr i tył – wliczając podatki, ubezpieczenie, warsztat, opony, paliwo i amortyzację.

Mieszkańcy przygranicznych miast Brandenburgii nadal mają niewielkie oszczędności. Nie dla berlińczyków: to najbliższa polska stacja benzynowa na wschodnim krańcu stolicy i 110 kilometrów do tyłu.

Lekcje:

Ceny gazu
Diesel
Polska
Stacja paliw

READ  Podgląd: Andora vs Polska - prognozy, wiadomości drużynowe, rankingi
Continue Reading

Top News

Nowe technologie, które na nowo zdefiniują przyszłość

Published

on

Przyszłość nadchodzi i to szybciej niż myślisz. Te pojawiające się technologie zmienią sposób, w jaki żyjemy, sposób, w jaki dbamy o nasze ciała i pomogą nam zapobiec katastrofie klimatycznej. Technologia szybko się poprawia, co roku oferując nowe innowacje i rewolucyjne projekty. W każdej chwili naukowcy, inżynierowie i bardzo bystre umysły tworzą kolejną część przyszłej technologii, która zmieni nasze życie. Można odnieść wrażenie, że postęp naukowy jest stały, ale przeżyliśmy okres ogromnego postępu technologicznego w ciągu ostatniego półwiecza. Czy jeszcze 30 lat temu ktokolwiek wyobrażał sobie, że w przyszłości choćby popularna gra hazardowa jak ruletka online na prawdziwe pieniądze (nie mówiąc już o kryptowalutach) będzie dostępna na wyciągnięcie ręki? I to dosłownie — bo możesz grać w nią na telefonie, który masz w kieszeni.

W tej chwili dzieją się innowacje, które zostały wyrwane prosto ze stron opowieści science-fiction. Niezależnie od tego, czy są to roboty, które potrafią czytać w myślach, NFTS, bioniczne oczy, smartwatche zasilane Twoim potem, czy wiele innych oszałamiających technologii, jest wiele do oczekiwania od świata technologii przyszłości. Poniżej wybraliśmy niektóre z największych i najciekawszych pomysłów.

Roboty czytające dane mózgowe

Nie jest to już wymysł autorów Science-Fiction, wykorzystanie technologii czytania w mózgu znacznie się poprawiło w ostatnich latach. Jedno z najciekawszych i najbardziej praktycznych zastosowań, jakie widzieliśmy do tej pory, pochodzi od naukowców ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie (EPFL).

Dzięki algorytmowi uczenia maszynowego ramieniu robota i interfejsowi mózg-komputer badaczom udało się stworzyć sposób na interakcję ze światem dla pacjentów z tetraplegią (tych, którzy nie mogą poruszać górną lub dolną częścią ciała).

W testach ramię robota wykonywałoby proste zadania, takie jak poruszanie się wokół przeszkody. Algorytm następnie interpretował sygnały z mózgu za pomocą czepka EEG i automatycznie określał, kiedy ramię wykonało ruch, który mózg uznał za nieprawidłowy, na przykład poruszając się zbyt blisko przeszkody lub jadąc zbyt szybko.

READ  Mecz jeździecki - Niemieccy skoczkowie przez przeszkody zdobyli Puchar Narodów w Polsce - Sport

Z czasem algorytm może dostosować się do indywidualnych preferencji i sygnałów mózgowych. W przyszłości może to doprowadzić do powstania wózków inwalidzkich sterowanych przez mózg lub maszyn asystujących pacjentom z tetraplegią.

Kości drukowane w 3D

Druk 3D to branża obiecująca wszystko, od taniego budowania domów po przystępną cenowo, wytrzymałą zbroję, ale jednym z najciekawszych zastosowań tej technologii jest budowanie kości drukowanych w 3D. Firma Ossiform specjalizuje się w medycznym druku 3D, tworząc dopasowane do pacjenta zamienniki różnych kości z fosforanu trójwapniowego — materiału o właściwościach zbliżonych do ludzkich kości.

Korzystanie z tych wydrukowanych w 3D kości jest zaskakująco łatwe. Szpital może wykonać rezonans magnetyczny, który jest następnie przesyłany do firmy Ossiform, która tworzy model 3D potrzebnego implantu dla danego pacjenta. Chirurg akceptuje projekt i po jego wydrukowaniu może być wykorzystany w chirurgii.

Cechą szczególną tych wydrukowanych w 3D kości jest to, że dzięki zastosowaniu fosforanu trójwapniowego organizm przemodeluje implanty w unaczynioną kość. Oznacza to, że umożliwią pełne przywrócenie funkcji, jaką miała zastępowana kość. Aby osiągnąć najlepszą możliwą integrację, implanty mają porowatą strukturę oraz duże pory i kanały, przez które komórki mogą przyczepiać się i przekształcać kość.

Produkty mleczne wytwarzane w laboratorium

Słyszałeś być może o hodowanym „mięsie” i stekach Wagyu hodowanych komórka po komórce w laboratorium, ale co z innymi produktami spożywczymi pochodzenia zwierzęcego? Rosnąca liczba firm biotechnologicznych na całym świecie bada produkty mleczne wytwarzane w laboratoriach, w tym mleko, lody, sery i jajka.

Przemysł mleczarski nie jest przyjazny dla środowiska, nawet nie jest blisko. Odpowiada za 4 procent światowej emisji dwutlenku węgla, więcej niż podróże lotnicze i żegluga razem wzięte, a rośnie zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne napoje, które wlewają się do naszych filiżanek do herbaty i miseczek na płatki zbożowe.

W porównaniu z mięsem, mleko nie jest tak trudne do wytworzenia w laboratorium. Zamiast hodować go z komórek macierzystych, większość badaczy próbuje wyprodukować go w procesie fermentacji, chcąc wyprodukować białka mleka, serwatkę i kazeinę. Niektóre produkty są już na rynku w Stanach Zjednoczonych, od firm takich jak Perfect Day, a ciągłe prace koncentrują się na odtwarzaniu odczucia smakowego w ustach i wartości odżywczych zwykłego mleka krowiego. Poza tym naukowcy pracują nad wyprodukowaną w laboratorium mozzarellą, która idealnie rozpływa się na pizzy, a także na innych serach i lodach.

READ  Abroad My Abroad: Poland - Kulturkamp on Abortion - 2021, 28 maja, piątek, 17.15.

Samoloty napędzane wodorem

Emisje dwutlenku węgla są ogromnym problemem, jeśli chodzi o loty komercyjne, ale istnieje potencjalne rozwiązanie, które ostatnio otrzymało spore dofinansowanie. Wart 15 milionów funtów brytyjski projekt ujawnił plany dotyczące samolotu napędzanego wodorem. Projekt ten znany jest jako Fly Zero i jest kierowany przez Instytut Technologii Lotniczych we współpracy z rządem Wielkiej Brytanii.

W ramach projektu opracowano koncepcję samolotu średniej wielkości napędzanego całkowicie ciekłym wodorem. Mógłby przewieźć około 279 pasażerów przez pół świata bez zatrzymywania się na tankowanie. Uaktualnienie tej technologii mogłoby oznaczać lot bez emisji dwutlenku węgla i bez międzylądowania między Londynem a zachodnim wybrzeżem USA lub też z Londynu do Nowej Zelandii z jedną przesiadką — i to dopiero w Australii.

Cyfrowe „bliźniaki”, które śledzą Twoje zdrowie

W Star Trek, gdzie kiełkowało wiele naszych pomysłów na przyszłość technologii, ludzie mogą po prostu wejść do ambulatorium i poddać się cyfrowemu skanowaniu całego ciała pod kątem wykrywania potencjalnej choroby i urazu. Jak twierdzą twórcy Q Bio, zrobienie tego w prawdziwym życiu poprawiłoby wyniki zdrowotne i jednocześnie odciążyłoby lekarzy.

Amerykańska firma zbudowała skaner, który mierzy setki biomarkerów w ciągu około godziny, od poziomu hormonów, poprzez gromadzenie się tłuszczu w wątrobie, po markery stanu zapalnego lub dowolnej liczby nowotworów. Zamierza wykorzystać te dane do stworzenia cyfrowego awatara 3D ciała pacjenta — znanego jako cyfrowy bliźniak — który można śledzić w czasie i aktualizować przy każdym nowym skanowaniu.

Dyrektor generalny Q Bio, Jeff Kaditz, ma nadzieję, że doprowadzi to do nowej ery profilaktycznej, spersonalizowanej medycyny, w której ogromne ilości gromadzonych danych nie tylko pomagają lekarzom w ustaleniu priorytetów, których pacjentów należy pilnie zgłosić, ale także w opracowaniu bardziej wyrafinowanych sposobów diagnozowania chorób.

Continue Reading

Top News

Olaf Scholes na Dniu Katolika w Stuttgarcie: „Bezpieczeństwo zniknęło”

Published

on

Scholz ostrzega przed kryzysem gospodarczym i finansowym

Kanclerz ostrzegła przed światowym kryzysem gospodarczym i finansowym, biorąc pod uwagę ogromne pożyczki udzielane przez Chiny biednym krajom, zwłaszcza afrykańskim. Niemcy koordynują współpracę z zachodnimi pożyczkodawcami znanymi jako Klub Paryski i dostarczają informacji na temat udzielania pożyczek, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości. „Jedną z największych ambicji, do których dążymy, jest dodanie Chin jako pożyczkodawcy w nowy sposób” – powiedział Scholes.

„Następny poważny kryzys zadłużenia na globalnym południu będzie pochodził z pożyczek udzielonych przez Chiny na całym świecie i nie ma perspektyw na siebie, ponieważ zaangażowanych jest wielu graczy” – ostrzegł kanclerz. „Wtedy pogrąży Chiny i globalne południe w poważnym kryzysie gospodarczym i finansowym i nie dotknie przypadkowo reszty świata”. Zmiana tego jest poważnym problemem, powiedział Scholz.

Kanclerz odniosła się do strategii „Global Gateway” jako do jednej z inicjatyw europejskich. UE chce go przejąć i przeznaczyć około 150 mld euro na projekty infrastrukturalne w Afryce.

Koncentracja na wojnie na Ukrainie

Scholes wziął udział w panelu dyskusyjnym „Niemiecka polityka w niepewnych czasach” w ramach Dnia Katolickiego. Chodzi między innymi o następstwa wojny na Ukrainie. Oprócz Scholesa w dyskusji wzięli udział Irme Stetter-Corp, przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich oraz pisarka Nora Posang.

Tymczasem aktywistka wywołała poruszenie na imprezie. Chciał, żeby burza uderzyła w scenę, na której był kanclerz. Inny aktywista krzyczał „bzdury”, gdy Sholes mówił. Przeczytaj więcej na ten temat tutaj. Pod koniec sesji pytań i odpowiedzi Scholes dał wgląd w swoje życie osobiste. Przeczytaj, co ujawnił tutaj. Po dyskusji odbył się centralny wiec pokojowy pod hasłem „Solidarność z narodem Ukrainy”.

Scholes ostrzega z góry

102. Dzień Katolika rozpoczął się w środę wieczorem w Stuttgarcie. Z 1500 wydarzeniami odbywa się na żywo po raz pierwszy od czterech lat. Dzień Katolika odbywa się zwykle co dwa lata – w 2020 roku został odwołany z powodu epidemii korony. Szacuje się, że do niedzieli w stolicy Badenii-Wirtembergii zgromadzi się 25 000 wiernych.

Continue Reading

Trending