Connect with us

Economy

Polska giełda przyciąga tanie wyceny, spółki wygrywające z inflacją i spółki innowacyjne

Published

on

Polska giełda przyciąga tanie wyceny, spółki wygrywające z inflacją i spółki innowacyjne

drUwaga całego świata skupiona jest na Polsce ze względu na uchodźców na granicy z Białorusią. Nie skupiamy się jednak na tym, że w kraju od lat dzieje się mały cud gospodarczy. Żadnemu krajowi w Europie nie udało się dobrze przetrwać kryzysu finansowego. Polska od kilkunastu lat rozwija się w szybkim tempie.

Nawet w pierwszym roku 2020 związanym z koronawirusem gospodarka nieznacznie się pogorszyła w porównaniu z Europą, a PKB spadł o 2,5 procent. Było to spowodowane głównie dywersyfikacją gospodarki. Prowadzi to do większej niezależności i siły w przypadku kryzysów zewnętrznych. Ponadto turystyka i gastronomia odgrywają w polskiej gospodarce jedynie drugorzędną rolę.

Choć Polska dużo eksportuje, to ma też duży rynek krajowy. W końcu liczący 37,9 mln mieszkańców jest największym krajem Europy Wschodniej w Unii Europejskiej. Dlatego też konsumpcja również odgrywa ważną rolę. Choć upadł w czasie blokady, szybko podniósł się po zniesieniu ograniczeń i zrekompensowaniu odroczonych wydatków. Oprócz spożywczego nad Wisłą licznie reprezentowany jest sektor tekstylny, elektroniczny i AGD.

Główny dostawca samochodów

Do ważnych sektorów zaliczają się także budownictwo, nieruchomości, logistyka, finanse, przemysł i technologia. Sektor budownictwa i nieruchomości od lat przeżywa rozkwit. Powodem tego są działania infrastrukturalne, takie jak budowa dróg i kolei, które często są finansowane przez Unię Europejską. Ostatnio zakupy nieruchomości mieszkalnych przeżywają boom, ponieważ ceny są niskie jak na standardy UE. Oprócz dużych banków, w sektorze finansowym pojawiły się także ważne startupy fintechowe. Produkcja części samochodowych to druga najważniejsza branża. Polska również dostosowała się do trendu na pojazdy elektryczne.

„Polski sektor gier hazardowych to rzadkość w Europie Wschodniej” – mówi Henning Eskochen, szef działu analiz Europy Wschodniej w austriackim banku Erste Group. „Polska ma tu kilka innowacyjnych firm i nie musi ukrywać się na rynku globalnym” – stwierdził ekspert. Najbardziej znanym z nich jest CD Projekt, który z kapitałem 4,1 mld euro wchodzi w skład czołowego indeksu WIG 20.

Erste Group spodziewa się wzrostu na poziomie 4,8% w 2022 r., także dlatego, że płace w Polsce są w dalszym ciągu relatywnie niskie pomimo dobrze wyszkolonej siły roboczej. Jednak biorąc pod uwagę niską stopę bezrobocia wynoszącą około 3%, stopa ta gwałtownie rośnie. Obok wysokich cen energii i trudności w dostawach jest to jedna z przyczyn wzrostu inflacji. Oczekuje się, że w 2021 r. odsetek ten osiągnie pięć procent. Narodowy Bank Polski zareagował podwyższając główną stopę procentową w dwóch etapach z 0,1 do 1,25 proc. Erste Group spodziewa się, że do połowy 2022 r. odsetek ten wzrośnie do co najmniej 2,5%.

Pozytywna recenzja

Jednakże TIG 20 powinien w dalszym ciągu dobrze działać. Oprócz dynamicznie rozwijającej się gospodarki wynika to również ze składu indeksu. Największą wagę mają banki – 37%, przed przedsiębiorstwami zajmującymi się surowcami pierwotnymi (24%). Sektory te należą do zwycięzców inflacji. Ocena również jest umiarkowana. Wskaźnik P/E w 2022 r. na poziomie 11,5 jest nieco poniżej średniej historycznej. Wskaźnik ceny do księgowej jest korzystny i wynosi 1,2. W 2021 roku WIG 20 od dłuższego czasu radził sobie lepiej niż DAX, ale po ostatniej korekcie został za nim opóźniony, osiągając 14-proc. roczny wzrost.

Oprócz pogłębiającego się kryzysu koronowego Eskuchen widzi przede wszystkim ryzyko polityczne. Wpłaty z Europejskiego Funduszu Odbudowy stanowiły blisko siedem procent PKB Polski. „Jeśli te pieniądze nie dotrą ze względu na niechęć rządu Warszawy do Unii Europejskiej, będzie to miało negatywny wpływ na PKB” – ocenia Eskocin. Szczególnie kontrowersyjna reforma sądownictwa nadwyręża stosunki z Brukselą. Ekspert uważa, że ​​głównym zagrożeniem stojącym przed Giełdą Papierów Wartościowych jest konflikt z Unią Europejską. „Polscy przywódcy jeszcze nie zrozumieli, że Unia Europejska to nie skarbonka, z której zawsze można coś wyciągnąć od dołu, nie dokładając niczego na wierzch” – stwierdził ekspert.


Informacje dla inwestorów

Certyfikat wskaźnika RCB TIG 20

W WIG 20 dominują banki (37%) i konsumenci (21%). Kolejnymi ważnymi sektorami są akcje spółek naftowych i gazowych (15%), górnictwa (9%), technologii (8%) i telekomunikacji (6%). Na czołowych pozycjach znajdują się banki PKO i Pekao, a także koncern naftowy PKN Orlen, spółka wydobywcza KGHM i „polski Amazon” Allegro. Inwestorzy stawiają na to poprzez certyfikat WIG 20 austriackiego Raiffeisen Centrobank. Rezygnują z dywidend. Istnieje również ryzyko walutowe.

READ  Selgros zaskakuje klientów tymi ofertami
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Voit został sprzedany firmie Millison z Chin

Published

on

Voit został sprzedany firmie Millison z Chin

Dostawca samochodów Voit został sprzedany chińskiej firmie. Spółka z siedzibą w St. Ingbert ogłosiła to w piątek. Z informacji dostępnych dla naszej gazety wynika, że ​​dostawcy samochodów groziło nieuchronne bankructwo. Według kierownictwa w całym Voit zostanie zachowanych około 1750 stanowisk pracy, w tym około 1000 w Kraju Saary.

Funkcjonalność Voit musi zostać w pełni zachowana

Giełdowa spółka Millison Technologie z Chongqing nabyła wszystkie akcje od dotychczasowych akcjonariuszy – za cenę zakupu rzędu średnio dwucyfrowych milionów. Fundusze zostaną przeznaczone na restrukturyzację firmy i przygotowanie jej na przyszłość – bo w świetle zmian na światowym rynku odchodzącym od silnika spalinowego, Voit stawia na kompleksową restrukturyzację.

Przejęcie wymaga jeszcze zgody Federalnego Urzędu ds. Karteli. Według Ministerstwa Gospodarki, Innowacji, Cyfryzacji i Energii Minister Gospodarki Kraju Saary Jürgen Park od początku ściśle towarzyszył temu procesowi. „Jesteśmy zatem bardzo zadowoleni, że w zakładzie w Saarland znaleziono solidne rozwiązanie na przyszłość poprzez przejęcie Millison Technologies” – powiedział Minister Parke, który we współpracy z nowymi akcjonariuszami widzi szansę dla nowych produktów i perspektywy dla Voit. Możliwości zatrudnienia zostaną zabezpieczone, a my oferujemy firmie dalsze możliwości rozwoju w Kraju Saary.”

Plan popiera związek

Związek również optymistycznie podchodzi do projektu: „Cieszymy się z przejęcia Voit przez Melison w kontekście trudności na rynku dostawców motoryzacyjnych” – powiedział SZ zapytany starszy przedstawiciel IG Metall Saarbrücken, Patrick Selzer. Poprzednia struktura klientów była bardzo jednostronna.

Według Selzera IG Metall nawiązał już pierwszy kontakt z potencjalnymi nabywcami. Związkowcy odnieśli wrażenie, że chińscy biznesmeni chcą kontynuować wspólne podejmowanie decyzji i układy zbiorowe w strukturze Voigta i wydawało się, że chcą stworzyć konkurencyjność nie kosztem 1000 pracowników w St. Ingbert, ale kosztem rynku i z klientami.

Millison Technologies produkuje komponenty z metali lekkich

Według Voigta, Chongqing Millison Technologies Inc. Globalny dostawca komponentów z metali lekkich wytwarzanych w procesie odlewania ciśnieniowego, zatrudnia 5000 pracowników i osiąga sprzedaż przekraczającą 500 milionów euro.

Continue Reading

Economy

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Published

on

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Stan na: 21 kwietnia 2024 o 21:43

Zdaniem organizatorów to najważniejsze targi przemysłowe na świecie: Hannover Messe do piątku prezentuje innowacje z branży energetycznej i budowy maszyn. Doradca ma nadzieję, że wystawa nabierze nowego rozmachu.

Hanower jest przez tydzień miejscem spotkań przemysłu. Wieczorem wystawę otworzyli kanclerz Olaf Scholz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier tegorocznego kraju partnerskiego, Norwegii Jonas Gahr Sture, wraz z kilkoma przedstawicielami świata biznesu i polityki.

Około 4000 wystawców z 60 krajów zaprezentuje do piątku innowacje w dziedzinie inżynierii mechanicznej, inżynierii instalacji, elektrotechniki i technologii ochrony klimatu.

Niedroga energia i więcej innowacji

Kanclerz Schulz ma nadzieję, że Targi Hanowerskie nadadzą nowy impuls transformacji energetycznej i zwiększą konkurencyjność niemieckiego przemysłu. To, czego nasz kraj doświadczy w przyszłości, można zobaczyć na tych targach: opracowujemy nowe rzeczy, stale udoskonalamy produkty, badamy i stosujemy technologie zorientowane na przyszłość” – powiedział Schulz podczas otwarcia. Organizatorzy twierdzą, że to najważniejsze wydarzenie światowych targów przemysłowych.

Koncentrując się na rozwiązaniach w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji energetycznej, targi przemysłowe wyznaczają ważne priorytety, powiedział polityk Partii Socjaldemokratycznej. Niedroga energia i więcej innowacji są warunkiem wstępnym zwiększenia produktywności i wzrostu gospodarczego. Wymaga to inteligentnych rozwiązań AI, takich jak te prezentowane na targach: „maszyny, które wyręczają nas w prostych zadaniach, dzięki czemu pracownicy mogą przejść na bardziej wykwalifikowane stanowiska”.

Jak głośno podkreślał Prezes Targów Jochen Köckler NDR: Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu konkurencyjności branży w przyszłości. „Sztuczna inteligencja jest kluczem do konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu”. Pomimo niedoboru siły roboczej daje to branży szansę na rozwój, powiedział Kockler. Na targach zaprezentowany zostanie asystent sztucznej inteligencji, który umożliwia sterowanie robotami przemysłowymi za pomocą głosu. Można także zobaczyć urządzenia automatycznie wykrywające awarie lub systemy samodzielnie planujące ich konserwację.

READ  Czechy polegają na autobusach wodorowych Solaris - Wiadomości firmowe, ekonomiczne i przemysłowe (w przeciwnym razie), ogniwa paliwowe | aktualności | Bus planner - technologia - transport publiczny

Ponad 500 wystawców na wodorze

Na targach reprezentowanych jest także kilka firm technologicznych, w tym Microsoft, Google, Amazon Web Services, Dell, SAP, Siemens i Bosch. Istnieje również wiele średnich firm i ponad 300 start-upów. Tylko do branży wodorowej należy ponad 500 wystawców. „Oznacza to, że Hannover Messe jest w tym temacie światowym liderem” – powiedział Kokler, szef targów.

Mając na uwadze ten cel, celowo wybrano także Norwegię, tegoroczny kraj partnerski. Dzięki bogatej elektrowni wodnej kraj jest w stanie dostarczyć duże ilości zielonego wodoru, czyli wodoru przyjaznego dla klimatu.

Dużo biurokracji

Ostatnio w gospodarce pojawiła się krytyka ze względu na nadmierną biurokrację i wysokie ceny energii. Z punktu widzenia branży zagraża to atrakcyjności lokalizacji, szczególnie w porównaniu z innymi regionami, takimi jak USA. „Nowoczesna polityka dostaw oznacza w sposób naturalny, że staliśmy się szybsi i prostsi” – podkreślił Scholz. „Ograniczenie biurokracji nic nie kosztuje, a wiele daje”.

Komisja Europejska pracuje również nad likwidacją przepisów przy wsparciu rządu federalnego. „To również prawda, ponieważ większość biurokratycznych przepisów pochodzi z Brukseli”. Celem jest zmniejszenie o co najmniej jedną czwartą liczby raportów, które przedsiębiorstwa muszą składać zgodnie z przepisami unijnymi.

Ceny energii są bardzo wysokie

Jeśli chodzi o ceny energii, rząd federalny rozważa również, w jaki sposób nadal zapewniać wsparcie energochłonnym przedsiębiorstwom. Niedawno szef Stowarzyszenia Przemysłu Elektrycznego i Cyfrowego ZVEI Günter Kegel skrytykował fakt, że pomimo spadku ceny energii są w dalszym ciągu zbyt wysokie dla energochłonnych przedsiębiorstw.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która po raz pierwszy przemawiała podczas otwarcia targów, zgodziła się ze Scholzem. Tylko jeśli Europa stanie się prostsza, szybsza i tańsza, obiekt przetrwa w obliczu coraz silniejszej globalnej konkurencji. „Najważniejsze jest zmniejszenie obciążeń przedsiębiorstw i zmniejszenie biurokracji”. Należy także zwiększyć prędkość energii wiatrowej.

Continue Reading

Economy

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu

Published

on

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu
  1. Strona główna
  2. lokalny
  3. Landsberga

Naciska

Samojezdne ciężarówki jeżdżą teraz także na autostradzie A96 pomiędzy Monachium a Landsbergiem. © Człowiek

MAN Truck & Bus jest pierwszym producentem, który otrzymał zezwolenie na testy autonomicznych ciężarówek na niemieckich autostradach. Trasa testowa biegnie z Norymbergi przez Monachium do Ulm i Landsberg. W Lechstadt znajduje się zarówno Centrum Testów Mobilności ADAC (Penzing), jak i Centrum Logistyczne EDEKA.

Landsberg – „Wymagana do tego technologia była przez pewien czas testowana w Centrum Testów Mobilności ADAC w Penzing” – wyjaśnia dr inż. Reinhard Kölke, dyrektor Centrum Technologicznego ADAC w Landsbergu.

Federalny Minister Transportu dr. Volker Wessing wraz z dyrektorem generalnym MAN Alexandrem Vlaskampem towarzyszył w dziewiczym locie na krótkim odcinku między Alershausen a Vorholzen. Według firmy MAN w firmie MAN i jej spółce macierzystej TRATON Group nad tematyką „jazdy autonomicznej” pracuje 500 inżynierów. Zarejestrowano już ponad 130 patentów.

Trasa testowa MAN do Landsbergu – autonomiczna ciężarówka na autostradzie A96

Autonomiczna jazda ciężarówką – zacznij
Federalny Minister Transportu dr. Udział wzięli Volker Wessing i dyrektor zarządzający MAN Alexander Vlaskamp (po lewej). © Człowiek

Samobieżne ciężarówki mogą potencjalnie zapobiegać wypadkom związanym ze zmęczeniem, usprawniać transport i zaradzić niedoborowi 100 000 kierowców ciężarówek.

Samodzielna jazda - ciężarówka - tor testowy
Samobieżne ciężarówki można testować na czerwonych odcinkach autostrady – na trasie A96 do Landsberg. © Człowiek

Z Biuletyn Crespota Codziennie na koniec dnia lub z nowym Aplikacja „Crespot”. Zawsze na bieżąco z najważniejszymi historiami.

READ  DAX zamyka się bez zmian - Dow ledwo się rusza - Europejski Bank Centralny potwierdza kurs - Deutsche Bank prognozuje miliardy na miliony - Extron ponownie podnosi oczekiwania - Koncentracja na Deutsche Wonen, GameStop, BMW, Stylantis | Wiadomość
Continue Reading

Trending