Connect with us

entertainment

Podolski & Co.: Wiele polskich pomników w Niemczech

Published

on

Podolski & Co.: Wiele polskich pomników w Niemczech

Darmstadt (dpa) – Każdy, kto dorastał w Zagłębiu Ruhry, zna takie określenia, jak „raboten” – slang oznaczający pracę. Podobnie jak wiele osób o nazwiskach takich jak Kamiński czy Kowalski, słowo to jest reliktem językowym po „Polakach z Ruhry”, którzy wyemigrowali do Niemiec w XIX wieku.

Poświęcono im osobny wpis w encyklopedii lektur „Zabytki Polski w Niemczech”, wydawanej obecnie przez Instytut Niemiecko-Polski (DPI) i Federalną Agencję Edukacji Politycznej.

Według Centrali Federalnej w ciągu pierwszych kilku tygodni zamówiono ponad 1500 egzemplarzy. Już sama objętość książki (450 stron) pokazuje, że od dawna w Niemczech odnaleziono mnóstwo języka polskiego, i to nie tylko za sprawą sąsiedztwa.

„Statystycznie rzecz biorąc, można powiedzieć, że w Niemczech żyje dziś około dwóch milionów ludzi, którzy są Polakami, pochodzą z Polski lub są blisko spokrewnieni z Polską” – mówi Peter Oliver Löw z Darmstadt DPI, jeden z autorów. To druga co do wielkości grupa po Turkach czy Niemcach pochodzenia tureckiego.

Jednym z nich jest Robert Lewandowski, napastnik Bayernu i kapitan reprezentacji Polski, a także urodzeni w Polsce byli reprezentanci Niemiec Miroslav Klose i Lukas Podolski. Ci, którzy – podobnie jak Podolski – stoją przy polskiej części swojej tożsamości, mogą być wzorami do naśladowania dla młodych ludzi, którzy „jedną nogą są w Niemczech, drugą w Polsce” – mówi Loew. „Jest też pewien facet z Shuista Ewa we Frankfurcie, który zasłynął z gangsta rapu. Oni także definiują liczby dla pewnych grup społecznych”.

Szwista Ewa i DJ Tomek znajdują swoje miejsce w leksykonie czytania książek, podobnie jak polsko-niemiecka legenda porno Teresa Orłowski czy wieczorna telenowela ARD „Lindenstraße”, w której polska „Orszola” od lat jest stałym „rezydentem”. Czy były to polskie sprzątaczki, minivan „Polski Fiat”, polska muzyka jazzowa, czy pikantne polskie kiełbaski doprawione czosnkiem – wszyscy odcisnęli piętno na codziennym niemieckim życiu, podobnie jak przedstawiciele polskiej kultury od Fryderyka Chopina po Andrzeja Szczepiorskiego, którego powieść Stała się Powieść „Piękna kobieta Sidenmann” była bestsellerem w Niemczech w latach 80. XX wieku i wzbudziła zainteresowanie polską literaturą.

READ  Kristin Okpara: FBI prowadzi śledztwo w sprawie kandydata na byłego obozu w dżungli

„Pojednanie ze stosunkami niemiecko-polskimi jest integralną częścią pracy nad edukacją polityczną w Niemczech” – mówi Miriam Vogel z Federalnej Agencji Edukacji Obywatelskiej. „Ta encyklopedia czytania książek to kolejny krok w tym kierunku”. „To książka, która ma na celu zarówno informowanie, jak i zabawę, oferując wgląd w nieznane i ekscytujące”. Podejmowane są próby wyśledzenia ważnych osób, miejsc, wydarzeń, zjawisk, a nawet „zapomnianych i dziwnych rzeczy”.

Oprócz historii imigracji, życia codziennego i kultury, słowniczek zawiera także wpisy dotyczące mrocznych rozdziałów polsko-niemieckiej dzielnicy – ​​procesów oświęcimskich, gdzie wielu polskich ocalałych po raz pierwszy w Niemczech zeznawało o planowanej w Niemczech eksterminacji. Największy obóz zagłady w narodowosocjalistycznych Niemczech, dla byłych robotników przymusowych, którzy musieli czekać do końca lat 90. na otrzymanie odszkodowań.

„Mam nadzieję, że uda nam się choć trochę poszerzyć świadomość niemieckiej większości i sprawić, że Polska stanie się naturalną częścią niemieckiej historii i teraźniejszości” – mówi Loew. Opiera się na ciekawości – pomimo, a może właśnie z powodu problemów, jakie nękają stosunki niemiecko-polskie od początku istnienia Rządu Narodowo-Konserwatywnego w Warszawie.

„Zmiany polityczne w Polsce zachęcają znaczną liczbę Niemców, aby spojrzeli na Polskę i zadali sobie pytanie: co naprawdę dzieje się w tym kraju?”, mówi Loew. „Właśnie dlatego, że książka ta powstrzymuje się od wszelkich komentarzy na temat bieżącej polityki, oferuje szerokiemu gronu odbiorców wgląd w trwały wpływ, jaki ludzie mogą wywrzeć poza formalną polityką rządów” – mówi Vogel.

I wreszcie, szukanie wskazówek w słowniku może być podróżą odkrywczą do własnych korzeni. „W wielu Niemcach jest odrobina Polski” – podkreśla Loew. Być może najsłynniejszym tego przykładem jest kanclerz Angela Merkel: według biografii opublikowanej w 2013 roku jej dziadkiem był Polak nazwiskiem Ludwig Kazmierzak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

„Wielki Brat”: Trzej ekstremiści w ruchu! To nowi mieszkańcy rozrywka

Published

on

„Wielki Brat”: Trzej ekstremiści w ruchu!  To nowi mieszkańcy  rozrywka

Drei unerwartete Exits fordern nun ihre Konsequenzen.

Seit dem 4. März läuft die neue Staffel des Kult-Formats „Big Brother“ bei Sat.1. Neben dem planmäßigen Ausscheiden einiger Container-Bewohner sorgten vor allem die freiwilligen Exits für Aufruhr.

Jetzt steht fest: Drei weitere Kandidaten ziehen jetzt als Nachzügler ein – und stellen eine neue Konkurrenz für die aktuellen Bewohner dar. Alle Infos hier.

Das sind die „Big Brother“-Nachzügler

In der aktuellen „Big Brother“-Staffel ist bereits die Halbzeit angebrochen. Die Kandidaten sind von jeglichem Kontakt zur Außenwelt abgeschnitten.

Nachdem Maxime (20), Sandro (32) und Moritz (23) freiwillig das Format verließen und Angela (49) aus dem Spiel genommen wurde, entschied sich der Sender, die Regeln zu ändern: Drei Neuankömmlinge werden jetzt im Container begrüßt.

Das sind die neuen „Big Brother“-Teilnehmer:

  • Bertha (37)
  • Luanna (30)
  • Simon (30)

Bertha (37)

Bertha (37) aus Greifswald will sich den „Big Brother“-Titel sichern

Foto: Seven.One/ Julia Feldhagen

Die 37-jährige Bertha war bis 2022 als Lehrerin an einer Berufsschule tätig. Jetzt betreibt die Mutter von zwei Kindern einen OnlyFans-Account und kämpft für mehr Gleichberechtigung. Ihr Motto: „Man lebt nur einmal, also warum nicht alles geben und das Beste daraus machen?“

Luanna (30)

Luanna (30) kommt aus Hamburg

Luanna (30) kommt aus Hamburg

Foto: Seven.One/ Julia Feldhagen

Luanna (30) arbeitet als Bürokraft in einem Start-up-Unternehmen. Zu ihren Leidenschaften zählt brasilianischer Kampfsport. Von den sozialen Medien hält sie sich weitestgehend fern.

Simon (30)

Simon (30) liebt blaue Augen, aus diesem Grund trägt er Kontaktlinsen

Simon (30) liebt blaue Augen, aus diesem Grund trägt er Kontaktlinsen

Foto: Seven.One/ Julia Feldhagen

Er selbst bezeichnet sich als „charismatischen Entertainer“. Simon (30) arbeitet als Servicekraft und lebt mit seinen Eltern zusammen in einem Einfamilienhaus. Er ist leidenschaftlicher Sänger und wartete auf den großen Durchbruch.

READ  Wynalezienie ikony polskiego popu: queerowego socjalisty
Continue Reading

entertainment

Film: Bollywood w Polsce – Filmy mają przyciągać turystów

Published

on

Film: Bollywood w Polsce – Filmy mają przyciągać turystów

film

Bollywood w Polsce – Filmy mają przyciągać turystów

niedziela, 27 kwietnia 2014 | 17:13

Dzikie pościgi, eksplozje helikopterów w powietrzu, autobus przewracający się przez barierę mostu prowadzącego na Wisłę. Pomiędzy nimi znajduje się mieszanka języka angielskiego i polskiego, zdjęcia śledzące i narzędzie do wyszukiwania podpisów.

W Warszawie można poczuć dotyk Bollywoodu: indyjski producent i reżyser Sajid Nadiadwala kręci w stolicy Polski film akcji „Kick”. Na zdjęcia do Polski przyjechał gwiazdor kina akcji Salman Khan, „Stallone Bollywood”. Inni członkowie obsady to Randeep Hooda i Jacqueline Fernandez, była Miss Sri Lanki.

To nie pierwszy raz, kiedy indyjski przemysł filmowy szuka tematów w Polsce. Reżyserzy z Bollywood kręcili już kilka zdjęć w Krakowie na południu Polski, gdzie wkrótce ma się rozpocząć kolejna duża produkcja. Początkowo góry i doliny Tatr Wysokich musiały służyć jako miejsce ekranowego romansu, ponieważ sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Kaszmirze była zbyt niestabilna, aby można ją było sfilmować.

Od tego czasu reżyserzy coraz bardziej pokochali egzotykę średniowiecznego rynku, wąskie brukowane uliczki i renesansowe szczyty wspaniałych pałaców arystokratycznych. Jednak do filmu „Kick” potrzebna była nowoczesna sceneria miejska z wieżowcami i większym zgiełkiem niż senny Kraków. To była szansa dla Warszawy.

Bollywood nad Wisłą zachwyca nie tylko miłośników kina. Polska branża turystyczna zabiega o względy filmowców z subkontynentu indyjskiego, obstawiając, że indyjscy turyści wybiorą Polskę, gdy Warszawa lub Kraków „zwrócą się” na dużym ekranie i wzbudzą zainteresowanie widzów.

Pod hasłem „Przyjdź i znajdź swoją historię” menadżerka kampanii Emilia Kubik z polskiej organizacji turystycznej POT promuje Polskę jako miejsce kręcenia filmów dla indyjskiego przemysłu filmowego. Pokazuje krajobrazy i historyczne miasta, a także sugeruje potencjał oszczędności – na przykład koszty produkcji i hoteli w Warszawie są znacznie niższe niż ceny w Londynie czy Dublinie, które Nadiadwala również uważała za miejsca kręcenia filmów.

reklama

Aby ułatwić Polsce podejmowanie decyzji w przyszłości, POT i Komisja Filmu Polskiego stworzyły aplikację zawierającą informacje o potencjalnych lokalizacjach filmowych i kontaktach dla polskich partnerów do współpracy, która jest skierowana w szczególności do studiów filmowych i „skautów lokalizacji”.

Monica Kapil Mohta, ambasador Indii w Polsce, uważa, że ​​tradycja Polskiej Szkoły Filmowej w Łodzi, której absolwentami jest m.in. Roman Polański, jest nie mniej ważna we współpracy z indyjskim przemysłem filmowym. Dobrze wyszkolonych specjalistów nie brakuje. „Jestem pod ogromnym wrażeniem jakości filmów produkowanych w Polsce” – podkreśla. Chwali także warszawiaków, którzy wielokrotnie muszą wybierać alternatywne trasy, gdy drogi lub mosty są zamknięte, aby obejrzeć sceny akcji: „Mimo wszystkich eksplozji wokół nich, są bardzo mili i przyjacielscy”.

Niektórzy nawet bardzo przyzwyczajają się do syren, migających świateł i głośnych huków. „Któregoś dnia widziałem trzy wozy strażackie pędzące ulicą Marszałkowską i już szukałem kamer i aktorów” – mówi szef POT Rafał Szmetky. „Ale nic nie zostało sfilmowane. W hotelu wybuchł pożar”.

READ  Ataki na wschodniej Ukrainie: Moskwa: „Do 80” polskich bojowników zabitych na Ukrainie
Continue Reading

entertainment

Goku i Klass pokazują antylopę przy wodopoju, doprowadzając fanów do szaleństwa

Published

on

Goku i Klass pokazują antylopę przy wodopoju, doprowadzając fanów do szaleństwa
  1. tz
  2. telewizja

Naciska

Goku i Klass kontrolowali ProSiebena przez 24 godziny. Gdy zaczyna się nowy program, oboje mogą nadawać, co chcą – i natychmiast zaczyna się chaos.

Monachium – Znani anarchistyczni aktorzy Joko Winterscheidt (45 l.) i Klaas Heufer-Umlauf (40 l.) po raz kolejny pokazali, że potrafią wywrócić telewizję do góry nogami, i to tym razem nawet dosłownie. Po zwycięstwie w „Joko & Klaas vs. ProSieben” byli w stanie kontrolować swój kanał przez pełne 24 godziny.

Goku i Klass przedstawiają: Antylopa odpoczywa

Joko i Klass pokazali już w przeszłości, że lubią wykorzystywać czas antenowy, który zdobyli w ProSieben, do bardzo różnych celów – czasem przydatnych, czasem mniej przydatnych. Niektóre z jej poprzednich artykułów poruszających ważne kwestie społeczne zostały nagrodzone. Jednak dzisiejsi widzowie mogą mieć mniejsze szanse na takie wyróżnienia.

Jak dotąd, jedną z najważniejszych atrakcji tego dnia było zdjęcie na żywo studni bez podpisu w Namibii. Można było zobaczyć wiele oryksów odpoczywających i bawiących się nad chłodną wodą. Nie do wiary – zamiast reportaży telewizyjnych i oper mydlanych pojawiły się obrazy niedzielnych krajobrazów. Niektórzy fani opisali ProSieben na Instagramie jako „zwalniający”.

Fani oszaleli: Goku i Klass świętowali w Internecie

Ale w ProSieben można było zobaczyć nie tylko dziką przyrodę: kilka odcinków „Don't Stop Laughing” i nostalgiczne perełki talk show zabrało widzów w podróż w przeszłość. Obydwaj prezenterzy telewizyjni porwali także telewizję śniadaniową siostrzanego kanału Sat.1.

Goku i Klass, antylopa
Goku i Klass kontrolowali ProSiebena przez 24 godziny. Gdy nowa stacja staje na czele, oboje mogą nadawać, co im się podoba – i natychmiast zaczyna się chaos. © Photo Alliance / Niemiecka Agencja Prasowa / ProSieben | Sina Goertz; Zrzut ekranu ProSiebena

Internet oszalał – w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. Fani w mediach społecznościowych świętują niezwykły dzień Antelope Sunday. Pomiędzy tweetami typu „Czy antylopa przygotowała coś jeszcze lub chociaż ćwiczyła choreografię? „Trochę boję się iść do toalety, a potem coś przegapię”. do „Wyobrażam sobie, że od czasu do czasu pójdę do toalety, żeby odpocząć psychicznie!”, entuzjazm był ogromny. Klaas Heofer-Umlauf ostrzegła niedawno przed niskim budżetem jej 24-godzinnego programu. Wykorzystane źródła: Prosippin, X

READ  Film - Görlitz - Von Krimi bis Komedia-Thriller: Mehrere Serien entstehen - Kultura
Continue Reading

Trending