Connect with us

science

Najczęstszy nowotwór złośliwy u młodych ludzi

Published

on

Najczęstszy nowotwór złośliwy u młodych ludzi
 1. 24vita
 2. Choroby
 3. rak

Rak jądra może wystąpić przypadkowo, bez żadnych czynników ryzyka. Samokontrola jest szczególnie ważna, ponieważ bezpłatne wczesne wykrycie choroby przez lekarza możliwe jest dopiero od 45. roku życia.

Rak jądra jest chorobą złośliwą, która dotyka szczególnie mężczyzn w wieku od 25 do 45 lat. Co roku w Niemczech nowotwór diagnozuje się u około 4060 pacjentów. W przeciwieństwie do innych chorób onkologicznych, osoby nimi dotknięte są nadal przeciętnie bardzo młode – średni wiek zachorowania wynosi 38 lat. Jednak w przeciwieństwie do raka prostaty, prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia z choroby jest wysokie. Najważniejsze jest, aby mężczyźni poważnie potraktowali możliwe objawy i udali się do lekarza, jeśli mają podobne objawy – nawet jeśli dla wielu z nich wizyta tam jest wstydem. Regularne samobadanie jest również ważne i może w decydujący sposób przyczynić się do wczesnego wykrycia choroby.

Możliwy wskaźnik raka jądra: Poszukaj jedenastu oznak choroby

Rak jądra rozwija się w tkance męskiego jądra. U większości ludzi guz powstaje z tkanki zarodkowej jądra, która wytwarza plemniki. Guzy te są również znane jako nowotwory zarodkowe. © Photototo/Imago

Rak jądra zwykle występuje w jednym z jąder dotkniętego chorobą mężczyzny. Komórki w tkankach rozmnażają się w sposób niekontrolowany, mogą także wrosnąć do otaczających narządów i je uszkodzić lub zniszczyć. Mężczyźni powinni stosować się do zaleceń Niemieckie Towarzystwo Onkologiczne (DKG) Zwróć uwagę na następujące znaki ostrzegawcze:

 • Stwardnienie jądra jest wyczuwalne i nie powoduje bólu.
 • Stwardnienie na powierzchni jąder.
 • Obrzęk w okolicy jąder.
 • Ból w okolicy jądra.
 • Uczucie ciężkości w jądrach.
 • Jednostronne ciągnięcie w jądrach lub okolicy pachwiny.
 • Gromadzenie się płynu w jądrze.
 • Zmiana zapalna w jądrze, która nie ustępuje po podaniu leków
 • Ból sięgający klatki piersiowej.
 • Jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium, może pojawić się również ból pleców, który jest spowodowany powiększonymi węzłami chłonnymi w jamie brzusznej. Ból pleców u kobiet może być również oznaką raka szyjki macicy.
 • Niepłodność, gdy sam guz może wpływać na produkcję i jakość nasienia.
READ  Badanie zmian klimatu: zieleń zagraża roślinom alpejskim

Rak jądra i planowanie rodziny

Ponieważ nowotwór jąder zapada średnio u młodszych mężczyzn, a choroba może być powiązana z niepłodnością, osoby dotknięte tą chorobą, które nie ukończyły jeszcze planowania rodziny, powinny zasięgnąć porady lekarza w sprawie możliwości zamrożenia nasienia (kriokonserwacji plemników).

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w bezpłatnym biuletynie 24vita, na który możesz się zapisać tutaj.

Rak jądra: postęp choroby i rokowanie

Rak jądra często zaczyna się od miejscowego rozprzestrzenienia się w jądrze. W około trzech na cztery przypadki w momencie rozpoznania nowotwór jest nadal ograniczony do jądra. W miarę dalszego wzrostu nowotworu może przedostać się przez torebkę jądra i zaatakować otaczające tkanki, takie jak najądrza lub powrózek nasienny.

Rak prostaty, rak okrężnicy, rak płuc i rak piersi: nowe metody leczenia zwiększają szanse na wyzdrowienie

Dowiedz się o najlepszych rokowaniach w przypadku czterech najczęstszych typów nowotworów u kobiet i mężczyzn.

Infekując naczynia limfatyczne, komórki nowotworowe mogą również dotrzeć do pobliskich węzłów chłonnych wzdłuż aorty brzusznej. Gdy komórki nowotworowe dostaną się do krwioobiegu, mogą rozprzestrzeniać się przez krwioobieg do innych tkanek i narządów, tworząc przerzuty, zwykle w płucach. Pomimo powstawania przerzutów wg Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) Jednak większość mężczyzn chorych na raka jąder ma duże szanse na wyleczenie.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Ile razy w tygodniu należy pić herbatę?

Published

on

Ile razy w tygodniu należy pić herbatę?
 1. 24vita
 2. ochrona

Jedzenie i napoje, które pijesz, mają wpływ na ryzyko udaru. Aby temu zapobiec, regularnie pij herbatę.

Aby uchronić się przed udarem, należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia i nawykom. Ponieważ wg Niemiecka Fundacja Pomocy Udarowej Możesz wpływać na ryzyko udaru. Na przykład zaleca się częste ćwiczenia, umiarkowane picie alkoholu, rzucenie palenia, a w przypadku nadwagi – utratę wagi. Powinieneś także regularnie pić herbatę, ponieważ może to również zmniejszyć ryzyko udaru.

Zapobieganie udarom i długowieczność: Pij herbatę trzy razy w tygodniu

Osoby regularnie pijące herbatę są mniej narażone na udar. © Zoonar.com/Maren Zima/IMAGO
 • Jak wynika z artykułu w czasopiśmie specjalistycznym, można regularnie pić herbatę, zwłaszcza zieloną Europejskie czasopismo kardiologii prewencyjnej opublikowany Zostań Z udziałem ponad 100 000 uczestników z Chin, których celem jest zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i różnych przyczyn śmierci.
 • Naukowcy podzielili uczestników, których badali przez siedem lat, na dwie grupy: osoby regularnie pijące herbatę (co najmniej trzy razy w tygodniu) i osoby pijące herbatę nieregularnie. Na podstawie wyników naukowcom udało się zidentyfikować pewne skutki.
 • Ostatecznie u osób regularnie pijących herbatę ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru było o 20% mniejsze w porównaniu z osobami, które rzadko piły herbatę.
 • Osoby regularnie pijące herbatę były o 22% mniej narażone na śmierć z powodu zawału serca lub udaru mózgu.
 • Śmiertelność w grupie osób regularnie pijących herbatę była o 15% niższa w porównaniu z grupą kontrolną.
 • Pozytywne skutki zdrowotne były bardziej widoczne w przypadku herbaty zielonej niż czarnej, ponieważ zielona herbata zawiera więcej korzystnych dla zdrowia polifenoli.
 • Liście herbaty zawierają przeciwutleniacze, które zmniejszają stany zapalne, a tym samym pomagają w zapobieganiu chorobom.
 • Badanie sugeruje, że regularne picie herbaty może przedłużyć życie i szacuje, że osoby regularnie pijące herbatę mają dłuższą średnią długość życia.
 • Jednakże na wyniki mogą mieć wpływ różne nawyki picia herbaty oraz spożycie innych pokarmów i napojów bogatych we flawonoidy w różnych regionach.
 • Należy zauważyć, że właściwości zdrowotne herbaty mogą być odmienne w świecie zachodnim, gdyż tutaj bardziej popularna jest herbata czarna, często spożywana z mlekiem i cukrem.
READ  Statek kosmiczny NASA fotografuje bezprecedensowe zjawisko

Nie przegap okazji: wszystko, co dotyczy zdrowia, znajdziesz w biuletynie naszego partnera 24vita.de.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Redaktorka napisała ten artykuł, a następnie wykorzystała model języka AI do ulepszenia według własnego uznania. Wszystkie informacje zostały dokładnie sprawdzone. Więcej informacji na temat naszych zasad dotyczących sztucznej inteligencji można znaleźć tutaj.

Continue Reading

science

Sonda kosmiczna NASA liczy ziarna pyłu kosmicznego i dokonuje zaskakującego odkrycia

Published

on

Sonda kosmiczna NASA liczy ziarna pyłu kosmicznego i dokonuje zaskakującego odkrycia
 1. Strona główna
 2. Dowiedzmy się

Naciska

Zrozumienie końca Układu Słonecznego zmienia jego kształt. Według nowych badań zewnętrzna krawędź jest znacznie większa, niż oczekiwano.

FRANKFURT – Nowe obserwacje dokonane przez należącą do NASA sondę kosmiczną New Horizons, która odwiedziła już Plutona, pozwalają badaczom na reinterpretację końca naszego Układu Słonecznego. Tak zwany Pas Kuipera – zewnętrzny obszar naszego Układu Słonecznego, w którym znajdują się setki tysięcy planet o masie skał i lodu – może być znacznie większy, niż wcześniej sądzono. NASA Wyjaśnił w oświadczeniu. Badanie opublikowano w czasopiśmie specjalistycznym Listy do dzienników astrofizycznych opublikowany.

Nowe pomiary zaprzeczają wcześniejszym danym z końca Układu Słonecznego

Początek Pasa Kuipera znajduje się około 60 razy dalej od Słońca niż Ziemia. Tak zwany studencki licznik pyłu Ventia Burney (SDC) – instrument do zliczania cząstek kosmicznych – wykrył obecnie znacznie większe ilości pyłu niż oczekiwano na zewnętrznej krawędzi Pasa Kuipera. Masy pyłu to małe, zamrożone pozostałości po zderzeniach większych obiektów Pasa Kuipera (KBO) z wyrzuconymi przez nie cząstkami. Niedawno NASA odkryła „niewyjaśniony sygnał” spoza naszej Drogi Mlecznej.

Sonda New Horizons dostarcza dane, które mogą zmienić nasze rozumienie końca naszego Układu Słonecznego. © Carlos Hernandez/DPA

Według NASA nowo opublikowane pomiary zaprzeczają wcześniejszym modelom naukowym. Wcześniej badacze zakładali, że zaludnienie i gęstość pyłu w Pasie Kuipera powinny zacząć spadać w odległości ponad miliarda mil. Jednak nowe dane sugerują, że zewnętrzna krawędź głównego Pasa Kuipera może rozciągać się o około miliard mil dalej niż poprzednie szacunki.

Sonda kosmiczna Pasa Kuipera mogła napotkać „zupełnie nową populację obiektów”.

Kolejna nowa teoria sugeruje możliwość istnienia nieznanego wcześniej drugiego pasa. „Pomysł, że mogliśmy odkryć Pas Kuipera na dużą skalę – z zupełnie nowym zestawem zderzających się obiektów i wytwarzających więcej pyłu – dostarcza kolejnej wskazówki do rozwiązania tajemnic odległych zakątków Układu Słonecznego” – wyjaśnia Alex Donner, kierownik książki autor. Student papieru i fizyki na Uniwersytecie Colorado w Boulder jako dyrektor SDC.

READ  Wcześnie poznaj znaki i sygnały ostrzegawcze

„New Horizons dokonuje pierwszych bezpośrednich pomiarów pyłu międzyplanetarnego poza Neptunem i Plutonem, więc każda obserwacja może prowadzić do odkrycia” – powiedział Donner. Przyrząd pomiarowy został zaprojektowany i zbudowany przez studentów Uniwersytetu Colorado w Boulder pod okiem profesjonalnych inżynierów. Urządzenie jest w stanie zidentyfikować drobne ziarenka pyłu powstałe w wyniku zderzeń komet, asteroid i obiektów Pasa Kuipera.

Koniec Pasa Kuipera jest prawdopodobnie 30 jednostek astronomicznych dalej, niż oczekiwano

„Zaskakujące” wyniki uzyskano w ciągu trzech lat, kiedy sonda New Horizons przeleciała od 45 do 55 jednostek astronomicznych od Słońca – gdzie jedna jednostka astronomiczna to odległość między Ziemią a Słońcem, wynosząca około 140 milionów kilometrów. NASA również niedawno dokonała tajemniczego odkrycia na odległej planecie.

Dotychczas badacze zakładali, że zewnętrzna krawędź pasa będzie znajdować się w odległości około 50 AW. Również w oparciu o równoległe badania z wykorzystaniem obserwatoriów, takich jak Japoński Teleskop Subaru na Hawajach, który również wykrył szereg obiektów Pasa Kuipera, badacze zakładają obecnie, że koniec będzie w odległości 80 jednostek astronomicznych lub większej.

NASA szuka przyczyn wysokiego poziomu pyłu w Pasie Kuipera, a sonda pozostanie na misji do lat 40. XXI wieku

Naukowcy będą również szukać innych możliwych przyczyn nowego wysokiego poziomu pyłu. Sonda mogła na przykład natrafić na krótkotrwałe cząsteczki lodu, które nie mogły przedostać się do wnętrza Układu Słonecznego i nie były brane pod uwagę we wcześniejszych badaniach.

„Nowe wyniki naukowe uzyskane przez sondę New Horizons mogą być pierwszym odkryciem przez sondę kosmiczną nowej populacji obiektów w naszym Układzie Słonecznym” – powiedział Alan Stern, główny badacz misji New Horizons z Southwest Research Institute w Boulder. „Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak daleko rozciągnie się rosnące stężenie pyłu w Pasie Kuipera”. Według NASA sonda odbywa obecnie drugą misję i powinna mieć wystarczającą ilość paliwa, aby dotrzeć na odległość ponad 40 lat, czyli 100 jednostek astronomicznych od Słońca.

READ  Objawy te są pierwszymi objawami insulinooporności
Continue Reading

science

Mgła mózgowa w Long Covid prawdopodobnie spowodowana przerwaniem dopływu krwi do mózgu – Nauka

Published

on

Mgła mózgowa w Long Covid prawdopodobnie spowodowana przerwaniem dopływu krwi do mózgu – Nauka

Continue Reading

Trending