Connect with us

entertainment

Kościół polski pod presją – DW – 15 maja 2019

Published

on

Kościół polski pod presją – DW – 15 maja 2019

Dokument w ciągu trzech dni obejrzało jedenaście milionów widzów. „Ale nie mów nikomu” miał swoją premierę nie na dużym ekranie ani w telewizji w godzinach największej oglądalności, ale na YouTube. Finansowanie społecznościowe pomogło w realizacji projektu filmowego, gdy twórcom nie udało się znaleźć nadawcy, który chciałby go wyprodukować. Teraz dziennikarze próbują z nimi porozmawiać. Od czasu umieszczenia go w Internecie w zeszły weekend dokument jest na ustach wszystkich. „Myślę, że taki film był potrzebny” – mówi reżyser Tomasz Szekelski. „W mediach pojawiało się coraz więcej artykułów na ten temat, a „Kler” zmienił ton dyskusji”. Film od razu wspiął się na pierwsze miejsca trendów YouTube w Polsce, ale znajduje się także na czołowych miejscach list w innych krajach, takich jak Islandia, Irlandia czy Norwegia. Wersja z angielskimi napisami rozeszła się po całym świecie.

Spójrz dręczycielowi w oczy

Braciom Sikelskim (Marek, producent) udało się nie tylko postawić przed kamerą ofiary molestowania, ale także skonfrontować je ze swoimi oprawcami. W filmie starzy już sprawcy konfrontują się ze swoją przeszłością. Po latach milczenia bohaterowie filmu ujawniają najbardziej intymne szczegóły. „Miałam siedem, osiem lat” – mówi 39-letnia Anna, patrząc w oczy oprawcy. „Dotykali mnie w miejscach, których nie powinni byli dotykać, w miejscach intymnych”. Dopiero po kilku próbach nazwała atak: „Onanizował się moją ręką”. Ksiądz siedzący przed nią wyglądał na trochę zawstydzonego, trochę spokojnego, jakby od dawna czekał na ten dzień, może się go bał, może miał nadzieję na oczyszczenie. Zasłania ręce przed twarzą i pyta księdza na filmie: „Co mam teraz zrobić?” Żałował swojego czynu i często modlił się za tych, których źle traktował. Gdyby Anna przyszła do niego wcześniej, gdy był jeszcze silny, „jakoś mu to wynagrodziła”. „Czy właśnie zaoferowałeś mi pieniądze?” – mówi z oburzeniem Anna. Żadne pieniądze nie są w stanie tego zrekompensować.

READ  Artysta Wilhelm Sassnal w Muzeum Bollen

Grube mury kościoła

Od tego czasu o tym filmie zaczęła mówić cała Polska – i to nie tylko w Internecie. Dla kraju, w którym około 90% z nich to nadal katolicy i gdzie słowo księdza nadal ma znaczenie, szczególnie na wsi, ta nowa, głęboka dyskusja na temat molestowania jest po prostu społecznym trzęsieniem ziemi. Nie tylko ze względu na osobiste historie ofiar, ale także dlatego, że film ukazuje mechanizmy i opór, z jakim spotykają się ofiary w kościele: zamknięte drzwi, ochrona przed sprawcami oraz powszechny brak zaufania do ofiar i ich historii – film pokazuje Ten. And Other Things z taką samą przejrzystością, z jaką opisuje rzeczywiste, a czasem niepokojące przypadki molestowania.

Warszawa w sierpniu 2018 r.: Protest przeciwko wykorzystywaniu dzieci przez polskich księży Foto: Photo Alliance/DPA/M. Łozniewski

„Wykorzystywanie seksualne dzieci w kościele zawsze było problemem systemowym” – powiedział w rozmowie z prywatnym kanałem TVN24 jezuita ksiądz Jacek Prusak. „Nie należy ograniczać się do sprawców przestępstw. To tylko jedna strona medalu. Drugą stroną jest instytucja, w której dopuszczają się czynów, co ułatwia ich działanie, a nawet je usprawiedliwia”.

Ponieważ ucisk i zatajenie, które film „Cléros” potępiał wcześniej na fikcyjnym przykładzie (https://www.dw.com/de/polen-film-heizt-verkehrsdebatte-an/a-45678388), znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości przedstawioną dokumentację. Film pokazuje, jak duchowny skazany za znęcanie się nad dziećmi i przebywający w więzieniu został przeniesiony do duszpasterstwa dzieci i młodzieży w innym miejscu. Film został nakręcony ukrytą kamerą i można go ponownie obejrzeć na oczach dzieci w kościele. Teraz sam mężczyzna złożył wniosek o zwolnienie z kapłaństwa.

Odważny kontra „bezwartościowy”

Nie musieliśmy długo czekać na informację zwrotną od przywódców kościoła. Prezydent Polski Wojciech Polak zareagował bardzo szybko. Przed premierą filmu było inaczej. Podobnie jak w przypadku wielu przywódców kościelnych, autorzy również spotkali się z odmową. Na zakończenie dokumentu Szekelski udziela oficjalnej odpowiedzi biskupstwa, że ​​film jest stronniczy. Po premierze internetowej nastąpił zwrot o 180 stopni. W weekend przywódcy kościoła przeprosili ofiary. Prezydent Pollack podziękował reżyserowi za „odwagę” i wydawał się wzruszony. „Wielkie cierpienie ofiar budzi poczucie bólu i wstydu” – Pollack napisał w pisemnym oświadczeniu. „Dziękuję każdemu, kto ma odwagę mówić głośno o swoim cierpieniu. Przepraszam za wszelkie krzywdy wyrządzone im przez przywódców kościelnych”. ”

READ  Azerbejdżański film zdobył dwie nagrody - AZERTAG
Wykorzystywanie dzieci w szeregach Kościoła katolickiego wstrząsnęło Polską, krajem papieża Jana Pawła II. Foto: Photo Alliance/DPA/B. Zoryl

W podobnym tonie wypowiadał się Przewodniczący Konferencji Episkopatu Stanisław Gadecki. Zupełnie inaczej jest jednak z arcybiskupem Leszkiem Łódzkiem z Gdańska, przypisywanym ultrakonserwatywnej gałęzi Kościoła katolickiego w Polsce. Wyjaśnił reporterowi, że ma inne zajęcia niż oglądanie „rzeczy bezwartościowych”. Kilka godzin później politycy lewicowo-liberalnej partii „Wiosna” pokazali film przed domem Glaudsa. Wśród partii, które mają wejść do parlamentu jesienią, nowo utworzona partia jest zdecydowanie najbardziej krytyczna wobec Kościoła.

Czy za słowami pójdą czyny?

Nawet Grzegorz Skitina, szef największej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, któremu często wyraźnie zależało na dobrych stosunkach z Kościołem, zachowywał ostrożny dystans: „Walka z pedofilią to nie walka z kościołem, ale będziemy to robić. ” Obrona dzieci nie kończy się na nikim.” Wiele partii opozycyjnych wzywa do utworzenia rozszerzonej komisji śledczej, w której skład weszliby także przedstawiciele ofiar. W tym kontekście wystąpiono już o dostęp do archiwów kościelnych.

Premiera filmu przypada w środku gorącego politycznie okresu w Polsce. Zbliżają się wybory europejskie, jesienią odbędą się wybory parlamentarne, a w przyszłym roku zostanie wybrany prezydent. Rządząca Partia Prawo i Sprawiedliwość, lubiąca przedstawiać się jako obrończyni wiary i Kościoła, obecnie jawi się jako siła napędowa walki z molestowaniem dzieci w szeregach Kościoła katolickiego. Lider PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia przed wyborami powiedział, że jego partia walczy z nadużyciami, proponując zaostrzenie kar. „Szczególnie surowo karane są osoby odpowiedzialne za dzieci i dotyczy to także księży, ale także celebrytów. Chcemy być bezlitośnie surowi. Ale czy to oznacza, że ​​przestępstwa niektórych księży dają prawo do znieważania Kościoła? Czy katolicy mogą teraz molestowanie? Nie!”

Od 1990 r. molestowano 382 księży: Wojciech Polak (z prawej), arcybiskup gnieźnieński i głowa Kościoła polskiego w marcu Foto: Photo Alliance/AP Photo/C. Sokołowski

Jednocześnie rząd premiera Mateusza Morawieckiego wprowadził zmiany w Kodeksie karnym. W przyszłości sprawcom naruszeń grozi kara pozbawienia wolności do 30 lat, nie będzie już przedawnienia, a wiek ochronny został podniesiony z 15 do 16 lat.

READ  Estera Sedlaczek zaraz się rozpłacze

Jedno stało się już jasne: po tym filmie nie możemy już milczeć i zamiatać sprawy pod dywan. Tym bardziej, że autorzy planują kontynuację. Planowane jest także wydanie książki. Po prostu jest zbyt wiele historii do opowiedzenia w ciągu dwóch godzin. Są to historie, które Kościół przez długi czas zachowywał dla siebie. Być może minie dużo czasu, zanim stracisz to, co zawsze było: miejsce zaufania, wsparcia i komfortu.

Jeden z kościelnych znawców tematu skarży się, że kapłaństwo kojarzy się obecnie głównie z „pedofilią”. Skutek: spadek liczby seminarzystów i oddalenie młodych ludzi od Kościoła w ogóle, a w szczególności od religii. Według polskich standardów oznacza to szybką sekularyzację.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Stephen Hensler – Zmiana w programie popularnym wycofuje się

Published

on

Stephen Hensler – Zmiana w programie popularnym wycofuje się

Vox zmienia platformę. Wpływ na to ma także Stephen Hensler.Zdjęcie: RTL/Basti Sevastos

telewizja

Jennifer Ulrich

Formaty telewizyjne z udziałem gwiazdorskich szefów kuchni są w rzeczywistości gwarancją sukcesu Vox, ale ostatni sezon „Kitchen Impossible” z Timem Malzerem zakończył się rozczarowującymi ocenami: sezon 9 był najsłabszym w grupie docelowej serialu od 14 do 49 lat. – fabuła. Spadek w porównaniu do roku poprzedniego wyniósł 1,3 proc.

Teraz stacja zmienia harmonogram swoich programów kulinarnych. Szczególnie dotknięty jest program, w którym Tim Malzer i Stephen Hensler wystąpili razem przed kamerą.

Stephen Hensler: Vox zmienia termin

„No cóż, być może mam przed sobą trzy lub cztery dobre lata” – stwierdził Stephen Henssler w zeszłym roku w wydaniu Grill den Henssler. Teraz jest jasne: Vox rzeczywiście nadal planuje współpracę z 51-latkiem.

Watson jest teraz na WhatsApp

Teraz na Whatsapp i Instagramie: zaktualizuj swojego Watsona! Zaopiekujemy się Tobą Tutaj na WhatsAppie Z dzisiejszymi atrakcjami Watsona. Tylko raz dziennie – bez spamu, bez bla, tylko siedem linków. obietnica! Czy wolisz być na bieżąco na Instagramie? Tutaj Znajdziesz nasz kanał streamingowy.

W „DWDL„Dyrektor programowy Vox, Kirsten Petersen, opowiada o najnowszych planach stacji. Zgodnie z tym mają one «nowe, wielkie plany ze Stephenem Henslerem»”. Konkretnie oznacza to:

„Przygotowujemy się na Niemca Choi Henslera i każdy, kto zna Stevena, wie: przeciwnik nie może być dla niego wystarczająco duży”.

W przyszłości Steffen Hensler będzie konkurować z „celebrytami i szefami kuchni z różnych regionów całych Niemiec”. Petersen mówi także o „konkursie Bundesvision Koch”.

W programie „Grill den Henssler” telewizyjny szef kuchni rywalizował dotychczas wyłącznie z celebrytami, którzy nie posiadali żadnych sprawdzonych umiejętności kulinarnych; Wygląda na to, że szuka większego wyzwania.

W przyszłości Malzer będzie gotował bez Henslera

Stephen Hensler wkrótce zwolni gdzie indziej. Chodzi o „Mälzer i Henssler dostarczają!”. Tutaj Stephen Hensler i Tim Malzer konkurują w usłudze dostawy wyskakujących okienek.

READ  Artysta Wilhelm Sassnal w Muzeum Bollen

„Vox będzie nadal prezentował programy, ale w przyszłości Tim Malzer zmierzy się ze swoimi największymi przeciwnikami ze świata Kitchen Impossible – następnie z Lukasem Mrazem i Maxem Strohe” – ujawnia Petersen. Innymi słowy: Hensler znajduje się w centrum „Malzer i Hensler dostarczają!” Poza.

Ale ta decyzja nie należy do Voxa, ale do profesjonalnego szefa kuchni. „Po dziesięciu pojedynkach i jednym remisie Stephen Hensler ostatecznie zdecydował się nie kontynuować usługi dostawczej, ale stawić czoła nowym wyzwaniom” – brzmi uzasadnienie.

Nic dziwnego, że Vox pracuje nad kilkoma własnymi formatami kulinarnymi, ponieważ „Grill den Henssler” również nie radził sobie ostatnio tak dobrze, jak oczekiwano. Zeszłoroczny odcinek rocznicowy nie znalazł się na liście 25 najchętniej oglądanych programów dnia, pomimo tak znaczących gości, jak Oliver Bucher i Paul Banzer.

Continue Reading

entertainment

„Simpsonowie” żegnają 34-letniego bohatera: Larry już nie pije rozrywka

Published

on

„Simpsonowie” żegnają 34-letniego bohatera: Larry już nie pije  rozrywka

Es gibt einen leeren Barhocker in Moe’s Tavern. Die langjährige Fox-Serie „Die Simpsons“ hat am Sonntagabend einen ihrer ganz alten Charaktere getötet – Larry, der Kneipenhocker.

Seit mehr als 35 Jahren flimmert Amerikas berühmteste gelbe Familie über die Fernsehbildschirme und ein Ende ist nicht in Sicht. Aber auf den treuen Wegbegleiter Larry müssen die Fans und Homer Simpson fortan verzichten. Larry, der oft neben seinem Freund Sam saß, war (fiktive) 42 Jahre alt. Auch wenn die Fans den kahlköpfigen Mann nicht namentlich kennen, so war Larry doch mindestens seit „Homer’s Odyssee“ in Staffel 1, die im Januar 1990 ausgestrahlt wurde, bei Moe’s zu Gast – also seit mehr als 34 Jahren!

Einmal spricht Larry sogar: In der Folge „Bart wird von einem Auto angefahren“ aus Staffel 2 schaut sich der Betrunkene Marge Simpson an und ruft: „Wer ist die Tussi?“

Ausgedachte Angel-Geschichte

Dann der Schock: Sonntagnacht, in der Folge „Cremains of the Day“ in der 35. Staffel, starb Larry. Homer, Moe und die anderen Stammgäste der Bar, Lenny und Carl, machten einen Ausflug, um seine Asche zu verstreuen.

Da Larry nur eine Hintergrundfigur war, ist über ihn außer seiner Vorliebe für Alkohol und unzusammenhängendes Gemurmel wenig bekannt. So geht es auch Homer und seinen Bar-Freunden. Als ihnen klar wird, dass sie den Kerl kaum kannten, dessen Asche sie verstreuen, fühlen sie sich mies. Larrys Mutter erzählt ihnen, dass er die Leute aus Moe’s Kneipe als seine „besten Freunde“ bezeichnet hat und sie bittet Homer und Co., ein paar „schöne Erinnerungen“ zu teilen. Also erzählen sie schnell eine erfundene Geschichte über das Angeln.

READ  Artysta Wilhelm Sassnal w Muzeum Bollen

„#RIPLarry“

Langjährige Fans der Serie sind schockiert über den Verlust: „Ich habe gerade erfahren, dass sie Larry bei den ,Simpsons‘ morgen absetzen werden. Ich brauche eine Minute“, schrieb einer auf X. Nach der Ausstrahlung der Sendung trauerte ein anderer Nutzer um die Figur. „Ich kann nicht glauben, dass sie Larry Dalrymple bei den Simpsons gestern Abend getötet haben. #RIPLarry“, schrieb er.

Besonders in den Neunzigerjahren wurden die Simpsons zum Kult und haben im Laufe der Jahre schon so manches Ereignis hellsichtig vorausgesagt.

Continue Reading

entertainment

„Czy to naprawdę on?”, najgorętsza gwiazda Niemiec spontanicznie śpiewa przed Ediką podczas wakacji nad Morzem Bałtyckim

Published

on

„Czy to naprawdę on?”, najgorętsza gwiazda Niemiec spontanicznie śpiewa przed Ediką podczas wakacji nad Morzem Bałtyckim
  1. tz
  2. gwiazdy

Naciska

„Czy to naprawdę on?” szeptali przed Salą Edika nad Bałtykiem: spontanicznie zaśpiewała tam najgorętsza gwiazda Niemiec, będąca już na wakacjach.

Lubeka – Nic na to nie poradzi! Nawet jeśli chce odpocząć na krótkich wakacjach, Izaak, uczestnik niemieckiego ESC, pozostaje muzykiem w każdym tego słowa znaczeniu. W czwartek 18 kwietnia stał ze swoją gitarą w centrum Lubeki przed centrum handlowym, w którym grali DM i Edeka oraz uliczni muzycy. Samotne granie na ulicy ze swoim instrumentem nie jest dla 29-latka niczym nowym; Robi to często, ostatnio w Madrycie, co widać na Instagramie. Ale nawet jeśli zrobi sobie krótką przerwę?

Konkurs Piosenki Eurowizji: Niemiecki uczestnik Izaak faktycznie był na wakacjach nad Morzem Bałtyckim

Isaak jest obecnie najgorętszą gwiazdą Niemiec – 11 maja będzie reprezentował naród w Malmö w największym europejskim konkursie muzycznym, Konkursie Piosenki Eurowizji. Chciałby zapomnieć o niepowodzeniach ESC z poprzednich lat. Znaki ku temu niekoniecznie są dobre; Ishaq niedawno przeżył nową porażkę.

Izaak reprezentuje Niemcy w Radzie Gospodarczej i Społecznej. © Christoph Soeder/DPA

Obecnie miał wiele spotkań w swoim kalendarzu i miał trochę czasu na wytchnienie pomiędzy nimi. „Zbieramy siły, jesteśmy w hotelu w Charbots i trochę odpoczywamy” – powiedział NDR. „Mamy też kilka daktyli, które z nim połączyliśmy. Dlatego idealnie pasuje. Przez kilka dni powiedzieliśmy, że będziemy się starać, żeby nie były luźne, i prawie się udało”.

Konkurs Piosenki Eurowizji: Izaak wykonuje spontaniczny koncert przed Edeką

Niemal dlatego, że na sobotni wieczór (21 kwietnia) w Sali Muzyczno-Kongresowej w Lubece zaplanowano koncert wraz z Gospel Symphony. A także dlatego, że dał wtedy mały koncert na ulicy przed Edeką. Spontaniczne, jak napisało NDR. W tym momencie wiele osób zatrzymało się, a niektórzy szeptali: „Czy to naprawdę?”

READ  Artysta Wilhelm Sassnal w Muzeum Bollen

26-sekundowe nagranie występu Lubeki trafiło na Reddit. Tam śpiewa „(Sittin' On) The Dock of the Bay” Otisa Reddinga. To dodaje kibicom otuchy. W komentarzach czytamy: „Izaak ma taki niebiański głos” i „To robi wrażenie”. Lub też: „Ładny głos! Izaak zasługuje na więcej miłości!” Czy Europa to pokaże? Występy takie jak ten w Lubece powinny przynajmniej zapewnić mu wysoką popularność. Co tak naprawdę Barbara Schöneberger myśli o ESC 2024? Wykorzystane źródła: NDR.de, Reddit

Continue Reading

Trending