Connect with us

entertainment

II wojna światowa: Niemcy powinni obejrzeć ten polski film

Published

on

II wojna światowa: Niemcy powinni obejrzeć ten polski film

dr„Nasze matki, nasi ojcowie” w dużym stopniu przybliżyli Polakom niemiecką wrażliwość. Film powinien zrobić to samo „Misto 44” (niemiecki „Miasto 44”) młodego polskiego reżysera Jana Komasy Du za niemiecką znajomość polskiej wrażliwości. Niemcy zdecydowanie powinni obejrzeć ten film.

Cud pojednania Polski i Niemiec zawdzięczamy wyobraźni naszych przywódców politycznych. Ale dzisiaj potrzebujemy kolejnego cudu: cudu pojednania między naszymi narodami. Wymaga to jednak dokładnej znajomości historii i empatii, która pozwala zrozumieć nasze emocje i obsesje.

Powstanie Warszawskie 1944 r. jest najtragiczniejszym wydarzeniem w historii Niemiec i Polski. Jest źródłem 70 lat narodowej traumy i podstawą naszego patriotyzmu. Niemcy nie będą w stanie nas zrozumieć, dopóki nie dowiedzą się, co się wtedy wydarzyło i co to dla nas oznacza. Z oddechem wojsk sowieckich polska armia podziemna ogłosiła powstanie warszawskie 1 sierpnia 1944 roku.

Nasze matki, nasi ojcowie

Cel militarny był jasny: pokonać Niemców. Celem politycznym jest także: wykazanie woli narodu życia we własnym państwie, aby okupacja niemiecka nie przekształciła się w okupację sowiecką. Żaden z celów nie został osiągnięty. Powstanie zakończyło się katastrofą. Stalin z przyjemnością patrzył, jak na rozkaz Hitlera i Himmlera mordowano ludność cywilną i młodą polską elitę. Nasi sojusznicy, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, opuścili Warszawę w spokoju. Zginęło około 200 000 mieszkańców, w tym 20 000 rebeliantów.

Marzenie o wolnej Polsce musiało zostać zamrożone na prawie pół wieku. Nienawiść do Niemców, nienawiść do Rosjan i głęboka nieufność do Zachodu, który po raz kolejny sprzedał Polskę, pozostała żywa. Pozostał ogromny szok. I mnóstwo dumy.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie za dwa miesiące reprezentacje Polski i Niemiec zmierzą się z eliminacjami Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016, wieczór 30 lipca był wyjątkowy. Na dwa dni przed 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego podczas specjalnego pokazu wyświetlono tam długo oczekiwany film „Misto 44”. Licząca 10 000 osób publiczność, w tym setki rebeliantów, którzy wówczas przeżyli i żyją do dziś, otrzymała owację na stojąco. Film w reżyserii 33-letniego Jana Komasy trafi do polskich kin we wrześniu.

READ  Nielegalny wjazd: imigracja przez Białoruś: aresztowania w Polsce

Cud i co teraz?

To film o Polsce i historii Polski. Pokazuje niewyobrażalne okrucieństwa, jakich dopuścili się Niemcy. Ale to wcale nie jest czarno-białe. Można też dostrzec pozytywną stronę Niemców. Główna para może przetrwać tylko dzięki temu, że dwóch niemieckich żołnierzy odnajduje w sobie dość ludzkich uczuć, by oszczędzić buntownika i jego dziewczynę.

Ale nie dlatego ten film jest ważny i nie dlatego mam nadzieję, że Niemcy go zobaczą. Powinny, bo dwa najtragiczniejsze miesiące w naszej polskiej historii i naszej wspólnej historii wyglądały dokładnie tak, jak je przedstawia film.

W ubiegłym roku polska telewizja publiczna przez trzy wieczory w godzinach największej oglądalności oglądała niemiecki film telewizyjny „Nasze matki, nasi ojcowie”, który wywołał w Polsce gorącą dyskusję. Wielu krytykowało tę decyzję, twierdząc, że film ukazuje Polaków w najgorszym możliwym świetle, a Niemców przedstawia się jako ofiary, a nie sprawców. Wielu, łącznie ze mną, broniło, a nawet wspierało polską telewizję publiczną.

Dwie ojczyzny, dwa punkty widzenia

Często powtarzano jeden argument: jeśli dialog niemiecko-polski ma się rozwijać i jeśli nasze dwa narody mają w dalszym ciągu się łączyć, musimy być otwarci na wzajemne spostrzeżenia. A także za sposób, w jaki druga strona interpretuje historię, co niekoniecznie nam się podoba. Jednak ważniejsza od głosów komentatorów była koordynacja z pilotami. Wszystkie trzy części zebrały znakomite oceny – średnio cztery miliony widzów.

Biorąc pod uwagę ogrom cierpień i okrucieństw, jakich doświadczyli Polacy z rąk Niemców, stan naszych stosunków jest wręcz cudem. Śmiem twierdzić, że to największy cud współczesnej Europy. Jeśli jednak chcemy być nie tylko sojusznikami, nie tylko partnerami i sąsiadami, którzy potrafią się kochać, ale narodami, które się akceptują, a nawet kochają, musimy zrobić kolejny krok. Jest to krok wymagający otwartości i empatii, ale także chęci zaangażowania się w najtrudniejsze i najbardziej bolesne momenty naszej historii.

READ  Simino Rossi i jego żona Gabe: powrót miłości! - ludzie

Prawie dwadzieścia lat temu odwiedził mnie w Warszawie mój kochany przyjaciel z Niemiec – ojciec chrzestny mojej najstarszej córki. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od miejsc, które chciał zobaczyć. Punkt przeładunkowy, z którego w 1943 roku w bydlęcych wagonach rozpoczęły się tragiczne podróże setek tysięcy warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince czy Pomnik Bohaterów Getta. To miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Warszawie z dość oczywistych powodów.

Przyjazny patriotyzm

Ale gdzieś po drodze uświadomiłem sobie, że mój przyjaciel prawie nic nie wiedział o drugim powstaniu – Powstaniu Warszawskim z 1944 roku. Oraz o historii miasta, które było na skraju zagłady, a którego mieszkańcy zostali zamordowani przez Hitlera i Himmlera w 1944 roku. Brutalna wściekłość chciała. Niemcy zdecydowanie powinni zapoznać się z tą historią. Dlatego chciałbym, żeby niemiecka telewizja publiczna emitowała „Misto 44” w godzinach największej oglądalności, tak jak telewizja polska pokazywała w godzinach największej oglądalności „Nasze matki, nasi ojcowie”.

Jeździłem po niemieckich miastach podczas mundialu 2006. Widziałem ówczesną radość Niemców, podobną do entuzjazmu Polaków dwa lata temu podczas zorganizowanych przez nich z Ukrainą Mistrzostw Europy (co dziś wydaje się metafora).

Po Mistrzostwach Świata FIFA niemieccy dziennikarze napisali, że miliony Niemców odkryło własną flagę – a także radość płynącą z głośnego odczuwania swojego patriotyzmu. Doświadczyłem takiej radości. Wzbudziłeś moją sympatię. Co więcej, jak sam wielokrotnie byłem świadkiem, Niemcy przyjmowali cudzoziemców z niezwykłą serdecznością.

My, Polacy, nie boimy się dziś niemieckiego patriotyzmu i niemieckiej flagi. Obawiam się jednak o stabilność i przyszłość naszych relacji, jeśli nie będą one budowane na fundamencie prawdy o tym, co bolesne i traumatyczne.

Pokuta i przebaczenie

Znajomość historii, jej tragicznych i bolesnych rozdziałów nie powinna nas dzielić. przeciwnie. Jak pięknie i mądrze ujął to Prezydent Federalny Joachim Gauck podczas otwarcia wystawy „Powstanie Warszawskie 1944” w Berlinie Mitte: „Polacy potrafili przebaczać, gdy Niemcy okazali skruchę”. nieufność, gdy Niemcy przyznali się do winy i wstydu: „Po cudzie porozumienia musi nastąpić cud pojednania, a po nim cud przyjaźni między narodami.

READ  „Nie wiem, czy to jest legalne”

Jestem pewien, że moment, w którym miliony Niemców obejrzy film „Misto 44” i pomyśli o pozycji Polaków i Niemców w 2014 roku, będzie ważnym krokiem na tej drodze. Wspólnie zastanowimy się, gdzie możemy być razem w 2044 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Doświadczenie, o jakim marzysz w „Cash for Rares”, nie prowadzi do sprzedaży

Published

on

Kolonia – Sprzedawca musiGotówka na rarytasy„Aby zarobić pieniądze na błyszczącej biżuterii w imieniu swojego siostrzeńca. Dochód ma stanowić zastrzyk gotówki dla jego baru z przekąskami. Jednak pomimo jego wymarzonego doświadczenia, transakcja się nie udaje!”

Sprzedawca Remo (po lewej) chce się przyłączyć "Gotówka na rarytasy" Sprzedaje cenną platynową bransoletkę w imieniu swojego siostrzeńca.

Sprzedawca Remo (po lewej) chce w imieniu swojego siostrzeńca sprzedać cenną platynową bransoletkę w „Bares für Rares”. © Zrzut ekranu/ZDF/gotówka za rzadkie

Remo przywiózł ze sobą naprawdę fajną bransoletkę do studia ZDF w Pulheimer Walzwerk pod Kolonią. Jak wyjaśnił w rozmowie z nadawcą Horstem Lichterem (62 l.), jest to pamiątka po babci chłopca.

„To niesamowity widok!”, zachwyca się były szef kuchni telewizji, kiedy po raz pierwszy widzi ten wyjątkowy klejnot. „Zgaś światło i zapal kilka świec, a zapalimy światło”.

Ale co Heidi Reziba Zabel (58 l.) sądzi o nieruchomości, która powinna sfinansować nowo otwarty bar z przekąskami i remont domu? Pierwsze słowa eksperta brzmią obiecująco: „To bransoletka najwyższej próby sztuki jubilerskiej. Jest naprawdę wspaniała!”

Gotówka na rarytasy: zrób zamieszanie "Gotówka na rarytasy": Butelka coli tworzy prawdziwą scenę licytacji
Gotówka na rarytasy
Sensacja Cash for Rares: butelka coli tworzy prawdziwą scenę licytacji

Nie tylko rubiny o szlifie kwadratowym, ale także niezliczone diamenty i diamenty o szlifie przejściowym zaimponowały ekspertom. Rezepa-Zabel datuje produkcję platynowej bransoletki na lata dwudzieste XX wieku i waży ona 26,39 grama.

Cena wywoławcza siostrzeńca Remo jest również bardzo hojna i wynosi 9 000 euro. Ku uciesze sprzedawcy, ekspert zrobił wszystko, co w jego mocy. Uważa też, że 10 000-12 000 euro jest realne!

Jubilerka Susanne Steger (41 l.) jest bardzo zadowolona z klejnotu, ale nie chce wydać na niego więcej niż 8 000 euro.

Jubilerka Susanne Steger (41 l.) jest bardzo zadowolona z klejnotu, ale nie chce wydać na niego więcej niż 8 000 euro. © Zrzut ekranu/ZDF/gotówka za rzadkie

Lichter komentuje tę zdumiewającą sumę żartem. „Będziesz musiał dostać darmowe frytki z ketchupem i majonezem na całe życie” – żąda kochający brodaty mężczyzna od wujka Remo.

Wchodzimy dalej do pokoju agenta: poziom entuzjazmu jest podobny do tego, jaki był kilka minut temu podczas doświadczenia. Zwłaszcza 41-letnia Susan Steiger natychmiast się ożywia, gdy widzi bransoletkę.

„Wygląda obiecująco!” Jubiler wyjaśnia podekscytowany i natychmiast zakłada klejnot na jej nadgarstek. Nie zmienia to oczywiście jej werdyktu: „Mega! Piękne i doskonale utrzymane” – nie przestaje zachwycać 41-latka.

Gotówka na rarytasy: "Gotówka na rarytasy": Nikt nie zna tej nieruchomości, ale dealerzy płacą pięciokrotnie wyższą cenę!
Gotówka na rarytasy
„Gotówka za rzadkie produkty”: nikt nie zna tego przedmiotu, ale dealerzy i tak płacą pięciokrotnie wyższą cenę!

Ale szokiem dla Remo było to, że pomimo fascynacji tym dziełem Steiger nie chciała zapłacić za biżuterię więcej niż 8 000 euro. To z kolei nie wystarczy sprzedawcy. Rozczarowany, macha ręką i pozostawia ofertę bez umowy.

„Cash for Rares” emitowany jest od poniedziałku do piątku od 15:05 w ZDF lub z wyprzedzeniem w ZDF. Biblioteka multimediów.

READ  „Nie wiem, czy to jest legalne”
Continue Reading

entertainment

Żona Wendlera siedzi w seksownej bieliźnie obok amerykańskiego kulturysty

Published

on

Żona Wendlera siedzi w seksownej bieliźnie obok amerykańskiego kulturysty

Niedawno Laura Mueller swoim ogłoszeniem wywołała plotki. Czy ona występuje w miękkim filmie porno? Jeden szczegół został już wyjaśniony.

Kariera Laury Müller w OnlyFans nabiera tempa. To, co początkowo zaczęło się od prostych zdjęć w bikini, szybko przekształciło się w coraz większą nagość. Zdarzały się też nieprzyzwoite rzeczy: 23-latkę można było zobaczyć w frywolnych pozach – a w czasie ciąży nie wstydziła się pojawiać nago przed kamerą z małą kulką.

Teraz kolejny krok: wideo z dwoma dziwnymi mężczyznami. Laura Müller niedawno ogłosiła to nie tylko na samej seksownej platformie, ale także na swoim koncie na Instagramie. Powiedziała swoim fanom i pokazała pierwsze zdjęcie z kręcenia filmu: „Odważyłam się nakręcić swój pierwszy klip”. Żona Michaela Wendlera leży pomiędzy dwoma półnagimi mężczyznami, ubrana jedynie w seksowną bieliznę.

O czym dokładnie jest „klip”: Nie jest jasne. Wendlerowie nie chcą składać wyjaśnień do 18 kwietnia. Do tego czasu krążą plotki: czy Laura Muller kręci swój pierwszy film porno? A może to tylko promocja jej męża i jego nowej płyty, a może teledysk do jednej z nowych piosenek? Kim są dwaj mężczyźni obok 23-latka?

Jak obecnie RTL ujawnia w badaniach, jeden z mężczyzn jest modelem fitness. Nazywa się: Aleksander Pakocha. Mówi się, że dotychczas nie występował w roli aktora w brudnych filmach. Prowadzi raczej własne konto na Instagramie i używa go głównie do reklamowania swojego programu fitness.

Pacocha pochodzi z Florydy i kształtuje swoje ciało na kształt Schwarzeneggera. Kulturysta i trener, który zajmuje się również coachingiem, regularnie prezentuje wyniki swoich ćwiczeń siłowych blisko 25 000 obserwującym. W niektórych swoich postach w mediach społecznościowych przedstawia się także jako pobożny chrześcijanin i zachęca ludzi do siedzenia i zwracania uwagi cytatami z Biblii.

Continue Reading

entertainment

Zdjęcia z jego pożegnania w Monachium

Published

on

Zdjęcia z jego pożegnania w Monachium
  1. Strona główna
  2. Szeroka ulica wysadzana drzewami

uwagiNaciska

10 kwietnia na pogrzeb Fritza Webera przybyło wielu towarzyszy, aby pożegnać aktora („Derek”, „Na litość boską”).

1/13Aktor Fritz Weber zmarł 25 marca w domu opieki w Górnej Bawarii po długiej chorobie. © Sven Simon/Imago
Msza pogrzebowa Fritza Webera w kościele Herz Gesu w Monachium-Neuthausen.  Monachium, 10 kwietnia 2024 r
2/1310 kwietnia w Monachium-Newhausen w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza pogrzebowa za zmarłego. © Obraz przyszłości/Imago
Wieńce na nabożeństwie pogrzebowym Fritza Webera w kościele Herz Gesu w Monachium-Newhausen.  Monachium, 10 kwietnia 2024 r
3/13W pomieszczeniach wybranych na uroczystość pogrzebową odnaleziono wiele wieńców z pogrzebu Fritza Webera. © Obraz Przyszłości / IMAGO
Uschi Glass na nabożeństwie pogrzebowym Fritza Webera w kościele Herz Gesu w Monachium-Neuthausen.  Monachium, 10 kwietnia 2024 r
4/13Zaproszeni na nabożeństwo pogrzebowe zostali wpuszczeni do kościoła, pozostałych zawrócono. Wśród najbardziej znaczących gości była koleżanka Webera, aktorka O'Shea Glass, … © Future Image
Andrea Wildner na nabożeństwie pogrzebowym Fritza Webera w kościele Herz Gesø w Monachium-Newhausen.  Monachium, 10 kwietnia 2024 r
5/13… Jego wieloletnia koleżanka z „For Heaven's Sake”, Andrea Wildner, … © Future Image / Imago
Francis Fulton Smith na nabożeństwie pogrzebowym Fritza Webera w kościele Herz Gesu w Monachium-Newhausen.  Monachium, 10 kwietnia 2024 r
6/13… Francis Fulton Smith, … © Future Image/Imago
Sarah Lena Herzsprung, Bernd Herzsprung i Hannah Herzsprung na pogrzebie Fritza Webera
7/13…Rodzina Herzsprungów (Sarah Lena, Bernd, Hannah) … © Future Image/Imago

Sophie Weber z mężem Davidem Meisterem na nabożeństwie pogrzebowym Fritza Webera w kościele Herz Gesu w Monachium-Neushausen
8/13…lub Sophie Weber z mężem Davidem Meisterem. © Obraz przyszłości/Imago
Wieniec od premiera Bawarii Markusa Södera podczas nabożeństwa pogrzebowego Fritza Webera w kościele Herz Gesø
13/9Ostatnie wyrazy szacunku Fritzowi Weberowi złożył także premier Bawarii Markus Söder. © Obraz przyszłości/Imago
Barbara Engel na nabożeństwie pogrzebowym Fritza Webera w kościele Herz Gesu w Monachium-Neuthausen.  Monachium, 10 kwietnia 2024 r
10/13Nie pozwolono jej być na pogrzebie, a mimo to przybyła: Barbara Engel, była żona Bernda Herzsprunga i niegdyś bliska przyjaciółka Fritza Webera. © Obraz przyszłości/Imago
Sophie Weber z mężem Davidem Meisterem w procesji pogrzebowej Fritza Webera przy grobie rodziny Weberów
11/13Po zakończeniu ceremonii pogrzebowej w kościele kondukt pogrzebowy udał się, aby pochować Fritza Webera w rodzinnym grobie. © Obraz przyszłości/Imago
Sophie Weber, Philippa Weber i Susan Kellerman na pogrzebie Fritza Webera w grobie rodzinnym
12/13Weber znalazł tam miejsce swojego wiecznego spoczynku pod czujnym okiem wdowy po nim, Susanne Kellermann (po prawej), wraz ze swoim bratem Elmarem, który zmarł w 2023 r. © Image of the Future / Imago
Barbara Engel przy pochówku Fritza Webera w grobie rodzinnym Weberów na cmentarzu Neuhausen
13/13Barbara Engel również miała okazję pożegnać się na cmentarzu w Neuhausen. © Obraz przyszłości/Imago

Monachium – 25 marca Niemcy straciły jedną ze swoich najsłynniejszych gwiazd telewizji: aktora Fritza Webera, który zmarł w domu opieki w Bawarii w wieku 82 lat. Wcześniej wielokrotnie borykał się z problemami zdrowotnymi. 10 kwietnia obywatel Niemiec został pochowany w swoim rodzinnym mieście – przy tej okazji wielu jego prominentnych towarzyszy pożegnało i złożyło ostatnie wyrazy szacunku zmarłemu. Wykorzystane źródła: imago-images.de

Continue Reading

Trending