Connect with us

entertainment

Graz zjada język polski – w rozmowie Adriana Dinkowska z „Pierogów”.

Published

on

Graz zjada język polski – w rozmowie Adriana Dinkowska z „Pierogów”.

Dwie restauracje w dwa lata: Adrianna Dynkowska z „Pierogów” opowiada o sukcesie polskich pierogów w Grazu i o tym, jak znalazły tu swój nowy dom.

Po studiach dziennikarskich i biologii 25-letnia Adriana Dinkowska zdecydowała się przyjechać z mężem do Grazu. Dwa lata temu Polka wraz ze swoją partnerką biznesową Marzeną otworzyła restaurację „Pierogi” przy Leonhardstrasse 24, a w 2016 roku otworzyła drugą lokalizację przy Neutorgasse 28, gdzie obecnie znajduje się także ogród dla gości. Dynkowska w zawrotnym tempie opowiedziała WOCHE o swoim pomyśle podboju Grazu kluskami.

Twój niemiecki jest wyjątkowo dobry. Czy nauczyłeś się tego języka tylko tutaj?
Do Grazu przyjechałem 13 lat temu, nie rozumiejąc ani słowa, zwłaszcza dialektu styryjskiego. Następnie zapisałam się na kurs językowy. Kiedy przeszkoda w sformułowaniu czegoś niepoprawnie opadnie, po prostu porozmawiaj i poczuj się lepiej. Mówię tak szybko, że kiedyś klient biznesowy wpłacił mi kaucję przez telefon komórkowy pod hasłem „Kałasznikow”.

Są już pełni energii. Z pewnością zaleta w branży spożywczej, prawda?
(śmiech) Czasem pracuję od 11:00 do 21:30, ale naprawdę to lubię. Nigdy nie myślałem, że tak szybko rozbudujemy restaurację. Znajomi już żartują: „A trzecia lokalizacja będzie w przyszłym roku?” Ale nasz rozmiar pasuje mi tak jak jest. W przypadku drugiej lokalizacji sprawy potoczyły się bardzo szybko.

Grazianie najwyraźniej uwielbiają polskie kluski. Jak wpadłeś na pomysł założenia firmy Pierogi?
Mój mąż, weterynarz, pracował w Grazu, a ja zaszłam w ciążę z naszą córką Valentiną i chciałam zostać z nią w domu przez kilka lat. Studiowałam i pracowałam jako nauczycielka w Polsce. Chciałem zrobić coś dla siebie w Grazu. Kiedy poznaliśmy się z moją partnerką biznesową Marzeną, pomysł zrodził się szybko i w 2015 roku otworzyliśmy Pierogi.

Studiowałem biologię i dziennikarstwo, a teraz otworzyłem restaurację, co jest interesującą ścieżką.
Interesuje mnie polityka miasta, a także tutejsza scena kulinarna, co się dzieje, co nowego, kto radzi sobie lepiej? Kocham wszystko. Gotowania początkowo musiałam uczyć się od Marzeny, ale to ona zajmuje się głównie kuchnią.

READ  Obejrzyj zmianę rządu w kinie z popcornem

Czy wprowadzenie kuchni polskiej było naprawdę jasne?
Pierogi przygotowujemy na przyjęcia świąteczne, urodziny i wszystkie polskie święta. Chciałem połączyć tradycję z nowoczesnością, taka jest idea tego miejsca.

Jesteś zajęta i twój mąż też. Jak Wy, jako rodzina, radzicie sobie z życiem z małym dzieckiem?
Podzieliliśmy to całkiem nieźle, kto zaopiekuje się Valentiną i położy ją do łóżka, gdy ktoś jeszcze będzie pracował. Zależy mi na tym, żeby w takiej chwili jak dzisiaj spotkać się z moją córką i pokazać jej, że mama radzi sobie równie dobrze jak tata. To naprawdę nie powinno stanowić problemu. W Polsce wiele wzorców do naśladowania jest starych i bardzo tradycyjnych, podobnie jak w wielu innych regionach, ale dziś, w 2017 roku, te wzorce powinny wyglądać zupełnie inaczej.

Czy tęsknisz za swoim domem?
Kocham Graz, odnalazłam tu swój cel i jestem szczęśliwa.

cechy
On 38 lat.
lokalny Pauline mieszka w Grazu od 13 lat.
Ma jeden ukończony Studiował biologię i dziennikarstwo.
żonatyDziewczyna (6).
2015 Wraz z partnerką biznesową Marzeną otworzyła „Pierogi” przy Leonhardstrasse 24
W 2017 roku drugi koncert odbył się przy Neutorgasse 28.

Słowo tygodnia w rapie
Moje ulubione pierogi to… Te, które zawierają kiszoną kapustę i są przeważnie polskie.
W Styrii nauczyłam się doceniać… Olej z nasion i usmaż zupę.
praktyczny … To mnie wypełnia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

moc? Valentina Doronina rzuca poważne oskarżenia pod adresem X-Can

Published

on

moc?  Valentina Doronina rzuca poważne oskarżenia pod adresem X-Can
moc? Valentina Doronina rzuca poważne oskarżenia pod adresem X-Can
Continue Reading

entertainment

Festiwal Huraganów: spokojna impreza, która kończy się słońcem | NDR.de – Aktualności – Dolna Saksonia

Published

on

Festiwal Huraganów: spokojna impreza, która kończy się słońcem |  NDR.de – Aktualności – Dolna Saksonia

Stan na: 23 czerwca 2024 o 17:21

Muzyka, imprezy i żywiołowa atmosfera: dziesiątki tysięcy fanów świętuje na festiwalu Hurricane w Schessel koło Rothenburga – wreszcie nawet w słońcu. Policja też jest zadowolona.

Przy suchej i częściowo słonecznej pogodzie dziesiątki tysięcy fanów bawiło się ostatnim dniem Hurricane Festival. W piątek inaczej: czasami pojawiało się oficjalne ostrzeżenie o silnych burzach nad obszarem w regionie Rothenburg. Wieczorem na jednej ze scen nie dało się już grać z powodu ulewnego deszczu. W tegorocznym programie festiwalu wzięło udział ponad 80 zespołów i wokalistów. Należą do nich światowej sławy artyści, tacy jak brytyjski piosenkarz pop Ed Sheeran i kanadyjska piosenkarka rockowa Avril Lavigne.

Około 75 000 fanów muzyki w Chesil

Według naocznych świadków atmosfera festiwalu była radosna i pełna witalności. Organizator FKP Scorpio spodziewał się, że w weekend festiwal odwiedzi około 75 000 osób. Przed startem sprzedano około 70 000 biletów z 78 000 dostępnych.

Filmy

1 minuta

To już niemal tradycja: także w tym roku festiwal muzyczny w powiecie Rothenburg nie przetrwa deszczu. (22.06.2024) 1 minuta

Festiwal ma przeważnie spokojny charakter

Z punktu widzenia policji festiwal przebiegał w dużej mierze spokojnie. Dlatego liczba przestępstw była stosunkowo niska. Dyrektor operacyjny policji, Jörg Wiesmann, w podsumowaniu zacytował tytuł piosenki Eda Sheerana. Z punktu widzenia policji festiwal przebiegł niemal idealnie, powiedział Fisman. Kiedy przybyli na miejsce w ubiegły czwartek, początkowo zatrzymano 25 kierowców, ponieważ byli pod wpływem narkotyków. Jednak z punktu widzenia policji legalizacja marihuany na terenie festiwalu nie była zauważalna. Przy ponad 70 000 odwiedzających zgłoszono tylko trzy bójki i dwanaście raportów o kradzieżach. Rzecznik policji powiedział, że spadek liczby przestępstw pokazał, że festiwal przebiegał spokojnie. Przez trzy dni festiwalu służbę pełniło około 400 policjantów.

READ  Alexandre Bomis: Prezenter sportowy nie może się doczekać powrotu

Więcej informacji

Festiwal Futur 2 w Hamburg Park © NDR Info Zdjęcie: Astdi Kühn

Festiwal Futur 2 w Hamburgu pokazuje, jak w sposób zrównoważony zorganizować imprezę plenerową. Nadzieja: inni organizatorzy pójdą ich śladem. więcej

Dwie kobiety rozmawiają z kimś na podłodze.  © Zrzut ekranu

4 minuty

Alexandra Rothgeber i jej zespół interwencji kryzysowej na dwie zmiany mieszają się z festiwalową publicznością. (22.06.2024) 4 minuty

Wielu gości festiwalu przechodzi pod znakiem przy wejściu na Festiwal Hurricane "tornado" podczas.  © Alliance image / Niemiecka Agencja Prasowa |  Hauck-Christian Dietrich Zdjęcie: Hauck-Christian Dietrich

Cztery sceny, 82 zespoły, 78 000 gości: co roku festiwal przyciąga do Chesil wielu fanów rocka, punka, popu, hip-hopu i electro. więcej

Wrażenia z Festiwalu Huraganów 2022. © Benjamin Hülsenkremer/bigbasspic.de Zdjęcie: Benjamin Hülsenkremer

Wszystkie informacje na temat Hurricane Festival 2024 w Schessel w Dolnej Saksonii w skrócie. więcej

To słowo jest zapisane na bransoletce "Panama".  © Picture Alliance / R. Goldman Zdjęcie: Picture Alliance / R. Goldman

Taniec, przepychanie się, przepychanie – na festiwalu to zupełnie normalne. Ale czasami dotyk lub spojrzenie nie wydają się właściwe. Pomoc w tej kwestii można uzyskać na festiwalach takich jak Hurricane czy Deichbrand. (12 czerwca 2024)
więcej

Fani rozciągają się przed sceną "Szybszy etap" Wacken Outdoors 2023. © Picture Allianz / DPA Zdjęcie: Christian Charicius

Koszty organizatorów dramatycznie wzrosły z powodu inflacji, a rosnące ceny biletów nie są w stanie tego pokryć. (5 czerwca 2024) Więcej

Ten temat w programie:

NDR 1 Dolna Saksonia | Witam Dolną Saksonię | 22 czerwca 2024 | O 19:30

logo NDR
Continue Reading

entertainment

Royal Ascot bez księżnej Kate i króla Karola, ale z tymi dwiema kobietami

Published

on

Royal Ascot bez księżnej Kate i króla Karola, ale z tymi dwiema kobietami

Royal Ascot – to stała data w kalendarzu Williama i Kate od wielu lat. W tym roku (18-22 czerwca 2024) książę musiał obejść się bez żony – szybko jednak znalazł efektowną zastępczynię w podwójnym opakowaniu.

Ulubieniec jej teściowej

Zamiast być z Kate, William drugiego dnia tradycyjnej imprezy przechadzał się po torze wyścigowym ze swoją macochą Camillą i teściową Carole Middleton. Obraz bogów lub lepiej: dla dziennikarzy. Bo Carol ledwo odchodziła od szwagra i od czasu do czasu dzielnie trzymała go za rękę.

Ale duet, w szczególności William i Camilla, przyciągnął uwagę i serca.

William i Camilla: Towarzystwo Przeznaczenia

Czy jazda bryczką jest przyjemna?

Tradycyjna procesja powozów na początku Royal Ascot jest uważana za akt kultu. W tym roku odbyła się druga tura, ale zabrakło głównego aktora. Bo tak naprawdę zaszczyt pierwszego powozu przypada zawsze parze królewskiej. To głupie, gdy brakuje głównego aktora.

Drugiego dnia William i Camilla byli zmuszeni pojawić się sami: zarówno Charles, jak i Kate byli nieobecni na wydarzeniu – ze względów zdrowotnych oraz ze względu na napięty harmonogram. Według brytyjskiej gazety Mirror, król zrobił sobie krótką przerwę w Royal Ascot ze względu na serię publicznych spotkań w pałacu Buckingham.

rozwiązanie? Potrzebny jest symbol zastępczy. Zatem William wkroczył – bez ostrzeżenia ze strony pałacu – w miejsce ojca i postawił go na boku Camilli. Zgodnie ze staroszkolną modą miał na sobie cylinder i uśmiechał się swoim najlepszym uśmiechem. Królowa, która miała na sobie królewski niebieski strój i pasującą biżuterię, najwyraźniej dobrze się bawiła z Williamem.

Królewski pokaz ekstrawagancji

Royal Ascot nie słynie z koni, ale ze słynnego ubioru. Slogan: Czapki na głowie, szykuj się, ruszaj! Im bardziej ekstrawagancko, tym lepiej – a członkowie rodziny królewskiej również traktują to bardzo poważnie.

Niezależnie od tego, czy jest to Fergie z Eugenią i Beatrix, czy Edward z Sophie i Zarą Tindall: rodzina królewska i królewska Ascot – to połączenie stworzone w niebie.

Continue Reading

Trending