Connect with us

entertainment

Film o granicy polsko-białoruskiej: Granica została przekroczona

Published

on

Film o granicy polsko-białoruskiej: Granica została przekroczona

Zielona granica to jeden z najlepszych filmów reżyserki Agnieszki Holland. Jednocześnie jest głęboko znienawidzony przez polskich nacjonalistów.

Amina (Dalia Naus) dostarcza córce wodę deszczową na „zielonej granicy” między Polską a Białorusią Zdjęcie: Biffle Media

Prezydent RP Andrzej Duda ma jednoznaczną opinię na temat dramatu ucieczki „Zielona granica” polskiej reżyserki Agnieszki Holland: „W kinie siedzą tylko świnie” – skomentował emisję filmu w Polsce we wrześniu 2023 roku. To dziwne zdanie znają wszyscy w Polsce. , bo sięga czasów okupacji niemieckiej.Od 1939 do 1945 roku, kiedy to w polskich kinach wyświetlano hitlerowskie filmy propagandowe i kroniki filmowe pt. „Zwycięstwa Wehrmachtu na wszystkich frontach”.

Rymowane ostrzeżenie polskiego podziemia „Tylko świnie siedzą w kinie” uniemożliwiło wielu Polakom szukanie w kinach wytchnienia od okupacyjnej codzienności. Wypowiedź Dudy jest niezwykle zdradliwa i bolesna, zwłaszcza że Holland jest córką ocalałego z Holokaustu i polskiego bojownika ruchu oporu, który walczył o wolność Polski w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku.

Film Agnieszki Holland ma charakter polityczny. 75-letni wielokrotnie nagradzany reżyser chce obudzić empatię. Jest oczywiste, że stoi obok Aminy (Dalia Naous) i Bashira (Jalal Al-Taweel), trójki ich dzieci i dziadka (Mohamed Al-Rashi). Rodzina chce podróżować rzekomą „bezpieczną trasą” Białorusi ze zbombardowanej Syrii do Szwecji, gdzie mieszkają już jej krewni. Al-Bashir jest ofiarą tortur. Grube blizny biegły po jego plecach.

„Zielona granica”. Reżyseria: Agnieszka Holland. Z Jalalem Al-Taweelem, Mają Ostaszewską i innymi Polska/Francja/Czechy/Belgia 2023, 152 minuty.

Uciekł przed talibami

Sympatyczną postacią jest Leila (Behi Janati Atay), 50-letnia Afganka, która ucieka przed talibami i chce ubiegać się o azyl w Polsce. Jej brat był kiedyś miejscowym pracownikiem Wojska Polskiego w Kabulu. Na lotnisku w Mińsku Laila dołącza do rodziny Aminy i Baszira. W dniu przybycia samochodem ucieczkowym zorganizowanym ze Szwecji dotarli do „zielonej granicy” z Polską.

Szybko jednak okazuje się, że jest to tylko silnie strzeżony płot z drutu kolczastego. Siły bezpieczeństwa białoruskiego gubernatora Łukaszenki wypędzają uchodźców przez tę „zieloną granicę”, bijąc ich pałkami, pozbawiając wszystkich pieniędzy i dolewając wodę pitną do ognia.

Jednak radość z bycia w końcu „w Europie” szybko ustępuje miejsca nowej panice. Bo polska straż graniczna nie jest dużo lepsza. Zamiast rozpocząć uporządkowaną procedurę azylową, ładują uchodźców na ciężarówki i w nielegalny sposób wypychają ich za płot z drutu kolczastego na Białoruś.

Tam już na nich czekają siły bezpieczeństwa Łukaszenki, które nocą wywożą w inne miejsce, wpychają w błoto i zmuszają do przeczołgania się pod drutem kolczastym na polską stronę. jest zimno. Muszą spać na zewnątrz, a kilka dni później, gdy tylko polska straż graniczna je odnajduje, dramat się powtarza.

Zakochał się w Łukaszence

Często porusza się tam i z powrotem dziesiątki razy. Już niedługo uchodźcy, którzy przybyli z płaszczami, grubymi skórzanymi kurtkami i kolorowymi walizkami, przebiorą się w brudne ubrania, które wchłaniają wodę deszczową z igieł drzew i potykają się przez odmrożenia nóg, stopniowo uświadamiając sobie, że są uzależnieni od fałszywych obietnic reżimu Łukaszenki na „bezpiecznej białoruskiej drodze”. Ale nie ma odwrotu.

„Aktywiści”, którzy specjalnie przyjechali do Puszczy Białowieskiej z całej Polski, a także niektórzy mieszkańcy polskiego pogranicza, pomagają ciepłą zupą, herbatą, nowymi telefonami komórkowymi, powerbankami i nowymi ciepłymi ubraniami. Ale nawet one nie są w stanie zapobiec poronieniu kobiet w ciąży w środku lasu i śmierci mężczyzn z powodu hipotermii, ponieważ ledwo mogą się poruszać z powodu bólu wywołanego chłostą przez strażników granicznych.

Kiedy następuje kolejna porażka, jedno z dzieci Aminy i Bashira ucieka, dołączając do Leili, która również ucieka, ale potem tonie w zdradzieckim bagnie i umiera na jej oczach. Działaczowi udaje się uratować Lailę z bagna, ale wkrótce straż graniczna zawraca ją na granicę z Białorusią. Jednak bez okularów, pieniędzy i telefonu komórkowego jest bezradna. Zgubiłeś się tutaj.

READ  Komedia przeciwko PiS: „Panirupa przeciwko demonom przeszłości”

Holandia nie tylko wzbudza współczucie dla uchodźców, z których każdy ma swoją historię, w większości tragiczną, ale także stara się zrozumieć motywacje działaczy, lokalnych mieszkańców i funkcjonariuszy straży granicznej. Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć jej ekipa udaje się do Puszczy Białowieskiej, przeprowadzając setki wywiadów, oceniając dokumenty i towarzysząc aktywistom w ich niebezpiecznych nocnych patrolach po zdradzieckim bagnistym terenie.

Opór cywilny

W filmie psycholog Julia (Maja Ostaszewska) przybywa na odosobnione miejsce po zdarzeniu losu w rodzinie, aby nabrać dystansu, ale szybko dołącza do grupy aktywistów. W przeciwieństwie do nich większość działaczy nie mieszka bezpośrednio przy granicy, ale przyjeżdża na Białowieżę, aby spędzić kilka tygodni lub miesięcy z idealizmu, żądzy przygód i woli obywatelskiego oporu.

Niektórzy trzymają się przepisów rygorystycznie, by nie dać policji i straży granicznej pretekstu do kryminalizacji już istniejącej organizacji humanitarnej „Granica” („Granica”), inni zaś podejmują większe ryzyko i wypędzają uchodźców ze „strefy wykluczenia” samochodem. „Do bezpiecznego miejsca, z którego będą mogli samodzielnie kontynuować drogę ucieczki. W Polsce, podobnie jak w większości krajów UE, podlega to przestępstwu „pomagania w ucieczce”.”

Jednak Jula znajduje coraz więcej sojuszników chętnych do pomocy osobom ubiegającym się o azyl, które w dużej mierze nie mają żadnych praw. Ale traci też dobrego przyjaciela, który boi się o jej luksusowe życie i woli przymknąć oczy na cierpienie w jej sąsiedztwie.

„W służbie narodowi”

Jan (Thomas Flossok) to jeden ze strażników granicznych, który ma traktować uchodźców „jak zwierzęta” lub „jak broń Łukaszenki”. To właśnie powiedział im jeden z bossów w filmie. Żona Jana, Kasia (Malwina Bosz), jest w nieuleczalnej ciąży, podobnie jak wiele kobiet wśród uchodźców, które poroniły w wyniku pościgu przez białoruskie siły bezpieczeństwa i polską straż graniczną.

Cassia nie wierzy w to, co napisała gazeta pulsować – Łatwo ich rozpoznać jako czołowych polskich lewicowych liberałów Gazety Wyborczej – Pisze o brutalnych i nielegalnych powrotach. Broni swojego męża, który „nigdy by” czegoś takiego nie zrobił.

READ  10 rzeczy, z których słynie Polska

Zaczął jednak wątpić w swoją „służbę dla kraju”, nie mógł już spać, zaczął pić i w końcu wszystko jej powiedział. Ponieważ jego koledzy stają się coraz bardziej radykalni, Jan przyjmuje odwrotne podejście i pozwala uchodźcom uciec, gdy tylko nadarzy się okazja.

Kampania nienawiści z prawicy

Podsumowując, Holandia prezentuje zupełnie inną sytuację. Jest 26 lutego 2022 roku, dwa dni po brutalnym ataku Władimira Putina na Ukrainę. Tysiące uchodźców, zwłaszcza kobiet z dziećmi, przekracza granicę z Polską. Chęć pomocy jest ogromna – zarówno w filmie, jak i w rzeczywistości. Jan i inni funkcjonariusze straży granicznej zostali tu przeniesieni i pomagają, gdzie tylko mogą. Jest tam też kilku działaczy granicznych.

W ciągu kilku tygodni Polska, jako pierwszy kraj, który przyjął uchodźców, przyjęła około dwóch milionów ukraińskich uchodźców. Na granicy polsko-białoruskiej nic się nie zmieniło. Obecnie stoi już tylko nowy płot, wysoki na pięć i pół metra, wyposażony w kamery termowizyjne.

Politycy tacy jak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z populistycznego, nacjonalistycznego rządu PiS, który sprawował urząd do października 2023 r., na krótko przed premierą filmu rozpoczęli kampanię nienawiści: „W III Rzeszy Niemcy produkowali filmy propagandowe przedstawiające Polaków jako bandytów i mordercy.” „Dziś mają z tego powodu Agnieszkę Holland” – napisał Ziobro na Twitterze.

Lider PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej określił film jako „haniebny i obrzydliwy”. Holandia wyraża w filmie swoją „nienawiść do narodu polskiego”. Reżyser, który zdobył Nagrodę Jury za „Zieloną granicę” na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2023 roku, na polską premierę musiał zatrudnić ochroniarzy. Premiera filmu w kilku krajach Europy planowana jest na luty.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Książę Stanisław Bawarski: Prawnuk cesarzowej Sisi świętuje swój bajkowy ślub | rozrywka

Published

on

Książę Stanisław Bawarski: Prawnuk cesarzowej Sisi świętuje swój bajkowy ślub |  rozrywka

Traumhochzeit mit Adels-Tradition! Unter Blaublütern gibt es viele Regeln – auch rund ums Jawort. Darunter: Das Paar möge sich bitte erst NACH der Eheschließung erstmals öffentlich küssen …

Dieser Sitte kam Prinz Stanislaus von Bayern (27) am Samstag nur zu gerne nach: Fröhlich und erleichtert küsste er seine Braut Isabella Hampel (26) direkt nach der Trauung vor der Stiftskirche St. Peter in der Salzburger Altstadt.

Auf die Liebe! Nach dem Auszug aus der Kirche in Salzburg feierte das Brautpaar mit seinen 250 Gästen auf dem Vorplatz mit kühlen Getränken

Foto: ABR-Pictures/Frank Rollitz

Bereits um 10 Uhr fand die kirchliche Trauung des Ur-Ur-Ur-Enkels von Kaiserin Sisi (1837-1898) mit seiner Isabella statt. Nach einer 75-minütigen Zeremonie durch Abt Johannes Eckert trat das Brautpaar aus der Kirche und feierte direkt auf dem Vorplatz mit rund 250 Gästen und kühlen Getränken.

Für den Hochadel ein ungewöhnlich dezenter Empfang. Es gab keine Kutsche, keine Absperrungen, kein großes Tamtam. Doch diese Bodenständigkeit scheint sehr gut zu den beiden Wahlmünchnern zu passen.

Die Braut Prinzessin Isabella wurde in Wien geboren und bezeichnet sich durch ihre Stationen in Prag, London und München als internationalen und aufgeschlossenen Menschen

Die Braut Prinzessin Isabella wurde in Wien geboren und bezeichnet sich durch ihre Stationen in Prag, London und München als internationalen und aufgeschlossenen Menschen

Foto: ABR-Pictures/Frank Rollitz

Laut eigenen Angaben hat sich das Paar beim Tanzen kennengelernt, bevor beide als Skilehrer in Österreich arbeiteten. Prinz Stanislaus von Bayern hat Landschaftsbau studiert und ist ausgebildeter Feinmechaniker. Er ist bei einem großen Unternehmen für Bahninfrastruktur in München angestellt.

Seine Braut hat Wirtschaftswissenschaften studiert und arbeitet bei einer großen Wirtschaftsprüfungsgesellschaft in München.

READ  10 rzeczy, z których słynie Polska

Die letzte große Bayernhochzeit ist noch gar nicht lange her!

Vor genau einem Jahr hatte Prinz Ludwig von Bayern (41) der Niederländerin Sophie-Alexandra (34) prunkvoll in München das Jawort gegeben. Inzwischen erwartet das Paar sein erstes Kind – beim Hochzeitsempfang in Salzburg strahlte Prinzessin Sophie-Alexandra jetzt mit Babybauch.

Das Kind von Prinz Ludwig und Prinzessin Sophie-Alexandra soll im September zur Welt kommen. Die beiden hatten am 20. Mai 2023 in der Theatinerkirche in München geheiratet. Ihre Trauung wurde im Bayerischen Fernsehen übertragen

Das Kind von Prinz Ludwig und Prinzessin Sophie-Alexandra soll im September zur Welt kommen. Die beiden hatten am 20. Mai 2023 in der Theatinerkirche in München geheiratet. Ihre Trauung wurde im Bayerischen Fernsehen übertragen

Foto: ABR-Pictures/Frank Rollitz

Wie es sich für eine Wittelsbacher Hochzeit (das Haus Wittelsbach war früher die Herrscherfamilie des Königreichs Bayern) gehört, kam auch das Familienoberhaupt Herzog Franz von Bayern (90) zur Kirche, zusammen mit seinem Lebensgefährten Thomas Greinwald.

Herzog Franz von Bayern (r.) brachte seinen Dackel „Beppi“ mit, der jedoch vor der Kirche warten musste.

Herzog Franz von Bayern (r.) brachte seinen Dackel „Beppi“ mit, der jedoch vor der Kirche warten musste.

Foto: ABR-Pictures/Frank Rollitz

Auch die 93-jährige Prinzessin Theresa von Bayern – Großmutter von Prinz Stanislaus – beehrte das Brautpaar. Sie ist die Ur-Enkelin von Kaiser Franz Joseph (1830-1916) und Kaiserin Sisi von Österreich.

Die Großmutter des Bräutigams, Prinzessin Theresa von Bayern, vor der Kirche – traditionell mit Hut und Perlenkette

Die Großmutter des Bräutigams, Prinzessin Theresa von Bayern, vor der Kirche – traditionell mit Hut und Perlenkette

Foto: ABR-Pictures/Frank Rollitz

Bei der Hochzeit waren natürlich auch die drei Geschwister von Stanislaus – hier sein jüngerer Bruder Prinz Marcello und Prinzessin Odilia von Bayern. Der ältere Bruder, Prinz Corbinian von Bayern, hat vergangenes Jahr auf der Ostseeinsel Rügen seine Lebensgefährtin Magdalena geheiratet

Bei der Hochzeit waren natürlich auch die drei Geschwister von Stanislaus – hier sein jüngerer Bruder Prinz Marcello und Prinzessin Odilia von Bayern. Der ältere Bruder, Prinz Corbinian von Bayern, hat vergangenes Jahr auf der Ostseeinsel Rügen seine Lebensgefährtin Magdalena geheiratet

Foto: ABR-Pictures/Frank Rollitz

READ  Carmen Nebel po pięciu minutach pożegnała się z widzami ZDF

Die Hochzeitsgesellschaft feierte am Samstagabend mit einem großen Dinner im Barocksaal des St. Peter Stiftskulinariums in Salzburg weiter.

Continue Reading

entertainment

Brytyjska rodzina królewska walczy z rakiem: Sarah Ferguson zabiera głos

Published

on

Londyn/Cannes – Brytyjska rodzina królewska przeżywa obecnie trudny okres: Król Karol (75) I Księżniczka Kate (42) Oboje walczą z rakiem. Teraz członek rodziny królewskiej ma wymowne słowa.

Zarówno król Karol (75 l.), jak i księżna Kate (42 l.) cierpią na raka.

Zarówno król Karol (75 l.), jak i księżna Kate (42 l.) cierpią na raka. © Chrisa Jacksona/AP/DPA

Na Festiwalu Filmowym w Cannes Sarah Ferguson (64 lata) po raz pierwszy opowiedziała o dramacie nowotworowym wśród członków brytyjskiej rodziny królewskiej i zdradziła, jak rodzina królewska poradziła sobie z kryzysem chorobowym.

„Myślę, że kluczem jest spójność rodziny” – powiedziała księżna Yorku amerykańskiemu magazynowi. ludzie Celem jest zachorowanie króla Karola i księżnej Kate.

„Kluczem do życia jest to, że wszyscy się wspieramy” – podkreśliła Fergie, dodając znacząco: „Przebaczenie to także wspaniała rzecz. Myślę, że powinieneś przebaczyć sobie i innym”.

Plotki o brutalnych oszustwach: czy królowa Letizia ukrywa to wszystko za uszami?
rodzina królewska
Plotki o brutalnych oszustwach: czy królowa Letizia ukrywa to wszystko za uszami?

brytyjski Lustro Uważa to oświadczenie za „niejasną wskazówkę” nastrojów w sądzie. Nie jest jednak jasne, o co dokładnie 64-latkowi chodziło.

Była żona księcia Andrzeja (64 l.), która podobno do dziś pozostaje w bliskim kontakcie z rodziną królewską, miała w przeszłości dwa rak-Otrzymaj diagnozę.

Sarah Ferguson (64 l.) również ma dwie diagnozy raka.

Sarah Ferguson (64 l.) również ma dwie diagnozy raka. © Douga Petersa/Wire PA/DPA

W ubiegłym roku Ferguson musiała przejść operację z powodu raka piersi, a kilka miesięcy później zdiagnozowano u niej raka skóry, który jednak nie rozprzestrzenił się.

„Dziś wieczorem czuję się bardzo dobrze” – powiedziała optymistycznie księżna na czerwonym dywanie w Cannes. „Myślę, że udało nam się umiejscowić raka we właściwym miejscu, zamiast pozwalać, by przejął nade mną kontrolę. Zepchnęłam raka do kąta”.

Tymczasem leczenie króla Karola i księżnej Kate trwa. Podczas gdy król po raz pierwszy pojawia się oficjalnie równolegle z leczeniem, jego synowa całkowicie wycofała się z życia publicznego.

Księżna Meghan wyjawia: Tak ona i książę Harry czują się bez rodziny królewskiej
rodzina królewska
Księżna Meghan wyjawia: Tak ona i książę Harry czują się bez rodziny królewskiej

Nie wiadomo, kiedy Kate, która obecnie otrzymuje „chemioterapię zapobiegawczą”, ponownie pojawi się na wizytach.

READ  Jungle Camp 2023: Kto się wydostanie?
Continue Reading

entertainment

„Anora” Seana Bakera zdobywa Złotą Palmę: Zwycięzca w Cannes: „Dla wszystkich prostytutek” | rozrywka

Published

on

„Anora” Seana Bakera zdobywa Złotą Palmę: Zwycięzca w Cannes: „Dla wszystkich prostytutek” |  rozrywka

Mit seiner Tragikomödie „Anora“ hat der US-amerikanische Regisseur Sean Baker (53) die Goldene Palme der Filmfestspiele von Cannes gewonnen. Das gab die Jury am Samstagabend bekannt. Der Film, der von einer selbstbewussten Striptease-Tänzerin in New York erzählt, setzte sich gegen 21 andere Wettbewerbsfilme durch. Entschieden hat eine Jury unter dem Vorsitz der Regisseurin Greta Gerwig.

Die Jury zeichne mit „Anora“ einen „unglaublich menschlichen Film“ aus, sagte Gerwig. Es sei ein Film, „der unsere Herzen erobert hat, der uns lachen ließ, der uns unendlich hoffen ließ, der uns das Herz brach und dabei nie die Wahrheit aus den Augen verlor.“

Temporeich und mit viel Witz

„Anora“ handelt von der Striptease-Tänzerin Ani, die in New York einen russischen Oligarchen-Sohn namens Vanya kennenlernt. In jugendlicher Sorglosigkeit heiratet der Junge Ani nach nur wenigen Tagen – zum großen Missfallen seiner Eltern, die alles in Bewegung setzen, um das wieder rückgängig zu machen.

Im Zentrum steht jedoch Ani (Mikey Madison), die selbstbewusst ihre Ziele verfolgt. Der temporeiche Film überzeugt durch tolle Schauspielerinnen und Schauspieler, unerwartete Wendungen und viel Witz.

Der Regisseur Sean Baker steht mit dem Preis in der Mitte neben seiner Hauptdarstellerin Mikey Madison

Foto: UPI/laif

Baker widmete den Film am Samstagabend „allen Sexarbeiterinnen“. Er hoffe, seine Filme trügen dazu bei, das Stigma von Sexarbeit abzubauen. Auf der Bühne sagte der 53-Jährige über seine Auszeichnung: „Das ist buchstäblich mein einziges Ziel als Filmemacher in den letzten 30 Jahren gewesen. Ich bin mir also nicht sicher, was ich mit dem Rest meines Lebens anfangen werde.“

READ  Donald Tusk zostaje nowym premierem.

Spezialpreis für geflüchteten Iraner Mohammed Rassulof

Einen Spezialpreis der Jury erhielt der iranische Regisseur Mohammed Rassulof für „The Seed of the Sacred Fig“. Der größte Triumph daran war wohl, dass er seine Auszeichnung persönlich entgegennehmen konnte.

Mohammed Rassulof, Filmemacher aus dem Iran und Gewinner des Spezialpreises der Jury für „The Seed of the Sacred Fig“

Mohammed Rassulof, Filmemacher aus dem Iran und Gewinner des Spezialpreises der Jury für „The Seed of the Sacred Fig“

Foto: Scott A Garfitt/dpa

Rassulof war kürzlich zu einer mehrjährigen Haftstrafe verurteilt worden. Vor wenigen Tagen war er aus dem Iran nach Deutschland geflüchtet, am Freitag kam er zur Premiere seines Films nach Cannes. Während die iranischen Behörden die Veröffentlichung seines neuen Films unbedingt verhindern wollten, wurde Rassulof in Cannes dafür bejubelt.

Der Film spielt im Herbst 2022, als der Tod der iranischen Kurdin Jina Mahsa Amini massive Proteste im Iran auslöste. Im Zentrum steht eine Familie, deren Mitglieder ganz unterschiedlich auf die Proteste reagieren.

Indische Regisseurin gewinnt zweitwichtigsten Preis

Der Große Preis der Jury, die zweitwichtigste Auszeichnung des Festivals, ging an „All We Imagine as Light“ von der indischen Regisseurin Payal Kapadia. Der Film der 38-Jährigen folgt mehreren Frauen in Mumbai.

Der Franzose Jacques Audiard erhielt den Preis der Jury für „Emilia Pérez“. Das Musical erzählt von einem mexikanischen Kartellboss, der sein Geschlecht zur Frau angleichen lässt und anschließend versucht, frühere Verbrechen zu sühnen.

Vier Frauen teilen sich Preis als beste Darstellerinnen

Den Preis als beste Darstellerin teilen sich dieses Jahr vier Frauen: Er ging an die Schauspielerinnen Karla Sofía Gascón, Zoe Saldana, Selena Gomez und Adriana Paz für ihre Rollen in „Emilia Pérez“. Gascón ist die erste Transfrau, die die Auszeichnung erhält. „Dieser Preis ist nicht nur für mich, sondern für alle Menschen, die für sich selbst und ihre Rechte kämpfen“, sagte die 52-Jährige.

Als bester Schauspieler wurde Jesse Plemons für seine Rolle in „Kinds of Kindness“ von Giorgos Lanthimos ausgezeichnet. Miguel Gomes gewann für „Grand Tour“ den Preis für die beste Regie.

Selena Gomez und Zoe Saldana gehören auch zu den Preisträgerinnen

Selena Gomez und Zoe Saldana gehören auch zu den Preisträgerinnen

Foto: Roger Harvey/dpa

Für das beste Drehbuch wurde Coralie Fargeat mit „The Substance“ geehrt. Ihr Body-Horrorfilm mit Demi Moore in der Hauptrolle handelt von den verheerenden Auswirkungen, die Schönheitswahn haben kann.

Ehrenpalme an George Lucas

„Star Wars“-Schöpfer George Lucas wurde mit einer Goldenen Ehrenpalme ausgezeichnet. Auf der Bühne hielt ein alter Freund und weiterer Kino-Altmeister die Laudatio: Francis Ford Coppola, dessen neuer Film im Wettbewerb der Filmfestspiele lief.

„Star Wars“-Schöpfer George Lucas wurde mit einer Goldenen Ehrenpalme ausgezeichnet

„Star Wars“-Schöpfer George Lucas wurde mit einer Goldenen Ehrenpalme ausgezeichnet

Foto: Getty Images

Nicht nur er selbst und Lucas’ viele Freunde, sondern die ganze Welt sei stolz, ihn zu ehren, sagte Coppola. Lucas nannte Coppola wiederum „einen großen Freund, einen Bruder und einen Mentor“.

Continue Reading

Trending