Connect with us

entertainment

Film „Kamienie barykadowe”

Published

on

Film „Kamienie barykadowe”

SS-man: „Co to jest Szare Szeregi? Pytanie drugie: Jaka jest struktura organizacyjna waszego gangu? Ostatnie pytanie: Jak kontaktujecie się ze swoimi kolegami? Nazwiska!”

W filmie fabularnym Kamienie na barykadę polski reżyser Robert Gliński przedstawił centralny rozdział polskiej walki podziemnej z narodowymi socjalistami. Młodzi mężczyźni z rodzin mieszczańskich, społecznie zaangażowani w ruch skautowy, dokonują aktów dywersyjnych w okupowanej Warszawie. Jeden z nich, Rudy, został aresztowany. Gestapo brutalnie torturuje Rudego, ten jednak niczego nie ujawnia.

SS-man: „No to zacznijmy od nowa! Raz, dwa…”

W zdumiewającym i historycznie udokumentowanym akcie towarzysze Rudiego zdołali stoczyć z nim i innymi więźniami walkę w marcu 1943 r. Rudi jednak zmarł w wyniku tortur i odtąd był uważany za męczennika.

Tragedia Rudego i jego towarzyszy została opublikowana w czasie wojny w podziemnej księdze w Warszawie i od razu stała się popularna. Autorem jest Aleksander Kamiński, legendarna postać przedwojennego polskiego ruchu skautowego, wojny prasowej i propagandowej państwa podziemnego kierowanego przez AK.odpowiedzialny. Politycznie był uważany za lewicowego liberała, a nie nacjonalistę. W powojennej, komunistycznej Polsce Kamiński był marginalizowany. Nie było miejsca na jego harcerskie pomysły. Ale przede wszystkim temat tajnego państwa był tematem tabu w socjalistycznej Polsce, gdyż kraj ten toczył wojnę nie tylko z Niemcami, ale także z Sowietami.

„Organizacja skautowa była powiązana z londyńskim rządem na uchodźstwie, więc oczywiście została zakazana w czasach stalinizmu”.

– wyjaśnia Wojciech Veleszko, wnuk autora Kamińskiego. Velesko początkowo był entuzjastycznie nastawiony do projektu filmowego Glińskiego i pełnił funkcję konsultanta, ale potem się wycofał. Nie podobało mu się to, co powiedział ostatni film.

„Z mojego punktu widzenia bardzo ważne było poznanie z tej książki nie tylko martyrologii wojennej, ale także pokojowej edukacji harcerzy, którzy w latach dwudziestych czy trzydziestych XX wieku rzeczywiście należeli do elity polskiej inteligencji to w czasie wojny, ale także dla swojej edukacji po wojnie, chcieli zostać architektami, artystami, lekarzami itp. i bardzo mi przykro, że nie wykorzystałem szansy, jaką daje pokojowe zatrudnienie harcerzy”.

READ  Według polityka PiS Morawieckiego Unią Europejską rządzą Niemcy i Francja

Inni idą znacznie dalej w krytyce filmu Roberta Glińskiego. Jak wynika z oświadczenia Związku Harcerzy, reżyser podeptał ducha polskiej walki o wolność z okupantem niemieckim i sowieckim, a młodzi aktorzy wystąpili w roli postaci politycznie nieodpowiedzialnych.

Nawet wśród krytyków filmowych „Kamienie na barykadę” nie zawsze spotykają się z dobrym przyjęciem. Wojciech Kałużyński, wpływowy aktor w tej dziedzinie:

„Wydaje mi się, że banda hippisów sabotuje i gra w gry wojenne. Brakuje mi tej emocjonalnej więzi”.

Z drugiej strony film Roberta Glińskiego został dobrze przyjęty w Polsce, ponieważ harcerze bojowi wydają się kosmopolityczni i bynajmniej nie ograniczeni na szczeblu krajowym. W całej debacie rolę odgrywa także niemiecki serial telewizyjny „Nasze matki – nasi ojcowie”. Został on wyemitowany kilka miesięcy temu w polskiej telewizji i wywołał burzę protestów, ponieważ przedstawiał żołnierzy Armii Krajowej jako antysemitów. Zupełnie inny obraz ukazuje Glińskiego „Kamienie na barykadę”. Piotr Zaremba, komentator konserwatywnego tygodnika ogólnopolskiego „W sieci”:

„Na tle tego, co dzieje się dzisiaj, przychodzi nam na myśl tylko niemiecki serial „Nasze matki – nasi ojcowie”, ale ten film jest tak naprawdę apoteozą tego, co powinno być wartościowe dla wszystkich Polaków, młodych i starych”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

moc? Valentina Doronina rzuca poważne oskarżenia pod adresem X-Can

Published

on

moc?  Valentina Doronina rzuca poważne oskarżenia pod adresem X-Can
moc? Valentina Doronina rzuca poważne oskarżenia pod adresem X-Can
Continue Reading

entertainment

Festiwal Huraganów: spokojna impreza, która kończy się słońcem | NDR.de – Aktualności – Dolna Saksonia

Published

on

Festiwal Huraganów: spokojna impreza, która kończy się słońcem |  NDR.de – Aktualności – Dolna Saksonia

Stan na: 23 czerwca 2024 o 17:21

Muzyka, imprezy i żywiołowa atmosfera: dziesiątki tysięcy fanów świętuje na festiwalu Hurricane w Schessel koło Rothenburga – wreszcie nawet w słońcu. Policja też jest zadowolona.

Przy suchej i częściowo słonecznej pogodzie dziesiątki tysięcy fanów bawiło się ostatnim dniem Hurricane Festival. W piątek inaczej: czasami pojawiało się oficjalne ostrzeżenie o silnych burzach nad obszarem w regionie Rothenburg. Wieczorem na jednej ze scen nie dało się już grać z powodu ulewnego deszczu. W tegorocznym programie festiwalu wzięło udział ponad 80 zespołów i wokalistów. Należą do nich światowej sławy artyści, tacy jak brytyjski piosenkarz pop Ed Sheeran i kanadyjska piosenkarka rockowa Avril Lavigne.

Około 75 000 fanów muzyki w Chesil

Według naocznych świadków atmosfera festiwalu była radosna i pełna witalności. Organizator FKP Scorpio spodziewał się, że w weekend festiwal odwiedzi około 75 000 osób. Przed startem sprzedano około 70 000 biletów z 78 000 dostępnych.

Filmy

1 minuta

To już niemal tradycja: także w tym roku festiwal muzyczny w powiecie Rothenburg nie przetrwa deszczu. (22.06.2024) 1 minuta

Festiwal ma przeważnie spokojny charakter

Z punktu widzenia policji festiwal przebiegał w dużej mierze spokojnie. Dlatego liczba przestępstw była stosunkowo niska. Dyrektor operacyjny policji, Jörg Wiesmann, w podsumowaniu zacytował tytuł piosenki Eda Sheerana. Z punktu widzenia policji festiwal przebiegł niemal idealnie, powiedział Fisman. Kiedy przybyli na miejsce w ubiegły czwartek, początkowo zatrzymano 25 kierowców, ponieważ byli pod wpływem narkotyków. Jednak z punktu widzenia policji legalizacja marihuany na terenie festiwalu nie była zauważalna. Przy ponad 70 000 odwiedzających zgłoszono tylko trzy bójki i dwanaście raportów o kradzieżach. Rzecznik policji powiedział, że spadek liczby przestępstw pokazał, że festiwal przebiegał spokojnie. Przez trzy dni festiwalu służbę pełniło około 400 policjantów.

READ  Dramat historyczny z Polski: Człowiek, który zaszywa sobie usta

Więcej informacji

Festiwal Futur 2 w Hamburg Park © NDR Info Zdjęcie: Astdi Kühn

Festiwal Futur 2 w Hamburgu pokazuje, jak w sposób zrównoważony zorganizować imprezę plenerową. Nadzieja: inni organizatorzy pójdą ich śladem. więcej

Dwie kobiety rozmawiają z kimś na podłodze.  © Zrzut ekranu

4 minuty

Alexandra Rothgeber i jej zespół interwencji kryzysowej na dwie zmiany mieszają się z festiwalową publicznością. (22.06.2024) 4 minuty

Wielu gości festiwalu przechodzi pod znakiem przy wejściu na Festiwal Hurricane "tornado" podczas.  © Alliance image / Niemiecka Agencja Prasowa |  Hauck-Christian Dietrich Zdjęcie: Hauck-Christian Dietrich

Cztery sceny, 82 zespoły, 78 000 gości: co roku festiwal przyciąga do Chesil wielu fanów rocka, punka, popu, hip-hopu i electro. więcej

Wrażenia z Festiwalu Huraganów 2022. © Benjamin Hülsenkremer/bigbasspic.de Zdjęcie: Benjamin Hülsenkremer

Wszystkie informacje na temat Hurricane Festival 2024 w Schessel w Dolnej Saksonii w skrócie. więcej

To słowo jest zapisane na bransoletce "Panama".  © Picture Alliance / R. Goldman Zdjęcie: Picture Alliance / R. Goldman

Taniec, przepychanie się, przepychanie – na festiwalu to zupełnie normalne. Ale czasami dotyk lub spojrzenie nie wydają się właściwe. Pomoc w tej kwestii można uzyskać na festiwalach takich jak Hurricane czy Deichbrand. (12 czerwca 2024)
więcej

Fani rozciągają się przed sceną "Szybszy etap" Wacken Outdoors 2023. © Picture Allianz / DPA Zdjęcie: Christian Charicius

Koszty organizatorów dramatycznie wzrosły z powodu inflacji, a rosnące ceny biletów nie są w stanie tego pokryć. (5 czerwca 2024) Więcej

Ten temat w programie:

NDR 1 Dolna Saksonia | Witam Dolną Saksonię | 22 czerwca 2024 | O 19:30

logo NDR
Continue Reading

entertainment

Royal Ascot bez księżnej Kate i króla Karola, ale z tymi dwiema kobietami

Published

on

Royal Ascot bez księżnej Kate i króla Karola, ale z tymi dwiema kobietami

Royal Ascot – to stała data w kalendarzu Williama i Kate od wielu lat. W tym roku (18-22 czerwca 2024) książę musiał obejść się bez żony – szybko jednak znalazł efektowną zastępczynię w podwójnym opakowaniu.

Ulubieniec jej teściowej

Zamiast być z Kate, William drugiego dnia tradycyjnej imprezy przechadzał się po torze wyścigowym ze swoją macochą Camillą i teściową Carole Middleton. Obraz bogów lub lepiej: dla dziennikarzy. Bo Carol ledwo odchodziła od szwagra i od czasu do czasu dzielnie trzymała go za rękę.

Ale duet, w szczególności William i Camilla, przyciągnął uwagę i serca.

William i Camilla: Towarzystwo Przeznaczenia

Czy jazda bryczką jest przyjemna?

Tradycyjna procesja powozów na początku Royal Ascot jest uważana za akt kultu. W tym roku odbyła się druga tura, ale zabrakło głównego aktora. Bo tak naprawdę zaszczyt pierwszego powozu przypada zawsze parze królewskiej. To głupie, gdy brakuje głównego aktora.

Drugiego dnia William i Camilla byli zmuszeni pojawić się sami: zarówno Charles, jak i Kate byli nieobecni na wydarzeniu – ze względów zdrowotnych oraz ze względu na napięty harmonogram. Według brytyjskiej gazety Mirror, król zrobił sobie krótką przerwę w Royal Ascot ze względu na serię publicznych spotkań w pałacu Buckingham.

rozwiązanie? Potrzebny jest symbol zastępczy. Zatem William wkroczył – bez ostrzeżenia ze strony pałacu – w miejsce ojca i postawił go na boku Camilli. Zgodnie ze staroszkolną modą miał na sobie cylinder i uśmiechał się swoim najlepszym uśmiechem. Królowa, która miała na sobie królewski niebieski strój i pasującą biżuterię, najwyraźniej dobrze się bawiła z Williamem.

Królewski pokaz ekstrawagancji

Royal Ascot nie słynie z koni, ale ze słynnego ubioru. Slogan: Czapki na głowie, szykuj się, ruszaj! Im bardziej ekstrawagancko, tym lepiej – a członkowie rodziny królewskiej również traktują to bardzo poważnie.

Niezależnie od tego, czy jest to Fergie z Eugenią i Beatrix, czy Edward z Sophie i Zarą Tindall: rodzina królewska i królewska Ascot – to połączenie stworzone w niebie.

Continue Reading

Trending