Connect with us

entertainment

Film Jerzego Skolimowskiego „EO” w kinie: Wielki Tyłek – Kultura

Published

on

Film Jerzego Skolimowskiego „EO” w kinie: Wielki Tyłek – Kultura

Czerwone, oślepiające światła, koła, kanciaste kształty: film otwiera się pełną parą, podczas występu cyrkowego, na ringu. Bohater nie zdaje sobie sprawy, co się z nim dzieje, ale musi to przetrwać. Młoda kobieta, która pozwala mu wykonywać sztuczki, jest wobec niego czuła i zapewnia mu pieszczoty i marchewki. Ale pierścień, cyrk, spektakl – wszystko to należy do świata ludzi. On, osioł imieniem Eo, nie może z tym nic zrobić.

Wtedy cyrk bankrutuje, Eo zostaje sprzedany i rozpoczyna się długa i surrealistyczna podróż zwierzęcia, którą Jerzy Skolemowski śledzi w swoim pięknym filmie „Eo”. W tym roku brał udział w konkursie Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie słynny polski reżyser Skolimowski zasłużył na Nagrodę Jury. Główny aktor imieniem Taco, który zatriumfował nad wszystkimi innymi kandydatami w wyborze osłów, wyszedł z pustymi rękami, podobnie jak jego pięć par osłów, których imiona wymieniono w napisach końcowych. Niestety, na festiwalach filmowych osły niewiele mogą wygrać tak, jak w prawdziwym życiu.

W filmie właściciel Eo raz po raz się zmienia. Trafia do stajni w hali ujeżdżeniowej i do osób zajmujących się zwierzętami, gdzie opiekuje się dziećmi z zespołem Downa. Stał się maskotką klubu piłkarskiego i był bity przez kibiców rywali, aż trafił do szpitala. Należy go przerobić na salami z osła. Nawiązuje kontakt z sadystycznym oprawcą zwierząt, ale także z włoskim księdzem z długami hazardowymi i hrabiną graną przez Isabelle Huppert, która zabiera go do ich toskańskiego wiejskiego domu.

Bohater pragnie wolności, ale nie ma to wpływu na miłość ludzi do niego

Dla Io raj rzeczywiście był możliwy: beztroski wypas na bujnych, zielonych łąkach w ciepłych temperaturach w cieniu majestatycznych sosen – nie ma nic lepszego niż osioł. Ponieważ jednak Eo bardzo kocha wolność i nie tyle ulega wpływowi miłości do ludzi, co bolesnym warunkom jego życia, ponownie stamtąd ucieknie i twardo będzie podążał ku swemu przeznaczeniu, które dzieli z wieloma innymi zwierzętami hodowlanymi. Nasza planeta.

READ  EM 2024: Oto przegląd zestawów do kwalifikacji EM 2024

Film jest hołdem dla klasyka współczesnego kina Roberta Bressona „Balthazar” z 1966 roku. Bresson rzeczywiście opowiedział emocjonalną historię osła, choć zwierzę łączyło bardziej intymną relację z główną bohaterką, graną przez Annę. Tak jest w przypadku Wiazemskiego w „EO”. Osioł Bressona był chrześcijańskim symbolem, który zawsze ucieleśniał ludzkie cierpienie. Skolimowski natomiast opowiada całą historię z perspektywy zwierzęcia.

youtube

Redakcja SZ posiada ten artykuł Treść z YouTube Wzbogacony

Aby chronić Twoje dane, nie są one przesyłane bez Twojej zgody.

Zgadzam się z moim Treść z YouTube jest wyświetlane. Oznacza to, że dane osobowe są przekazywane operatorowi portalu w celu analizy użytkowania. Więcej informacji i możliwość anulowania znajdziesz na stroniesz.de/dataprotection.

Z tej perspektywy świat ludzi jawi się jako absurdalna scena – czy to cyrk, uroczyste otwarcie ujeżdżalni, sesja zdjęciowa szlachetnego białego konia, na który Io może patrzeć tylko z zazdrością, czy też taki, który jest poddawany brutalność, czyli rytuały o nacjonalistycznych barwach. Od piłkarzy z polskiej wsi. Na koniec Huppert i jej ksiądz odgrywają także w kuchni wiejskiego domu scenę opowiadającą o zadłużeniu finansowym, rozczarowanych oczekiwaniach i rozpadzie związków.

Natomiast Skolimowski, będący jednocześnie malarzem, tworzy swój własny, imponujący świat wizerunków swojego osła. Czasami kamera rejestruje perspektywę ptaka szybującego nad czerwonym korytem rzeki, a innym razem perspektywę mrówki patrzącej na Eo z trawy, przez co wydaje się on gigantyczny i nieostry. Nocą w lesie Eo przenosi się do bajkowego świata żab, gazowanej wody i pająków. Co zaskakujące, czworonożny robot ucieleśnia wizję pokonanego osła, który znów może chodzić.

Skolimowski bada w ten sposób duszę i duchowość osła. Osły tego świata mogą się tym nie przejmować. Ale może to uczynić nas, widzów, trochę lepszymi ludźmi, przynajmniej na czas trwania tego filmu.

READ  Mina Gamble w Berlinie – Galilea

Organizacja pracodawców , Polska/Włochy 2022. – Reżyseria: Jerzy Skolimowski. Pisarze: Ewa Piaskowska, Skolimowski. Kamera: Michał Demek. Z Tako, Sandrą Dzimalską i Tomasem Organic. Filmy Rapid Eye, 88 minut. Premiera kinowa: 22 grudnia 2022 r.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Ubiegaj się o obywatelstwo: Gwiazda „Zombielandu” Jesse Eisenberg chce zostać Polakiem

Published

on

Złóż wniosek o obywatelstwo
Gwiazda „Zombielandu” Jesse Eisenberg chce zostać Polakiem

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Amerykański aktor Jesse Eisenberg pragnie wrócić do swoich korzeni. Dla niego oznacza to: obywatelstwo polskie. Jednak nie tylko pochodzenie rodzinne jego i jego żony ma znaczenie. Jego plan ma także aspekt polityczny.

Jesse Eisenberg stara się o obywatelstwo polskie. Wydaje się, że ostateczny krok w kierunku naturalizacji nie jest daleko. W wywiadzie dla „Głosu Wielkopolskiego” urodzona w Nowym Jorku gwiazda Hollywood powiedziała niedawno, że około dziewięć miesięcy temu złożyła wniosek o obywatelstwo. „Wygląda na to, że wszystkie dokumenty zostały już skompletowane i czekam na ostateczny podpis” – brzmi stanowisko Eisenberga.

Eisenberg wyjaśnia także, dlaczego ubiegał się o obywatelstwo polskie. Jego rodzina pochodzi z małego miasteczka Krasnestau na wschodzie kraju. Jego żona Anna Strut również ma polskie korzenie. Ich rodzina pochodzi z Łodzi. Obaj chcieli zbudować lepsze relacje z Polską, a Eisenberg też chciał tam częściej kręcić.

Eisenberg został sfotografowany w rodzinnym mieście

Ostatni jak dotąd film aktora, „Real Pain”, kręcony był w Polsce – w kilku miejscach, z którymi łączą go więzy rodzinne. Oprócz zdjęć w Krasnymstau, materiał nagrywany był także w Lublinie, Warszawie, Radomiu, Kraśniku i innych.

Eisenberg, znany z „Zombielandu”, „The Social Network” i nie tylko, nie tylko występuje w tym filmie obok Kierana Culkina, ale także go reżyseruje. Film opowiada o dwójce kuzynów ze Stanów Zjednoczonych, którzy podróżują do Polski, ojczyzny ich rodziny.

Wyjaśnia, że ​​aktor czuje szczególną więź z Polską. Dorastając, często słyszał historie o stosunkach swojej żydowskiej rodziny z narodem polskim – i wszystkie były fascynujące. „Byliśmy najlepszymi przyjaciółmi Polaków” – mówi Eisenberg.

Pracując nad swoim filmem, spotkał ludzi mających powiązania z rządem. „Chciałabym stworzyć lepsze relacje między Żydami a Polakami” – powiedziała wówczas 40-latka. „To wstyd, że stosunki nie są dobre”. „Chciałbym to zrobić. Stąd pochodzi moja rodzina i stąd pochodzi rodzina mojej żony. Czy jest możliwość ubiegania się o obywatelstwo polskie?”

READ  Po skandalu wokół Olivera Buchera księżniczka Bucher wysyła jasny komunikat
Continue Reading

entertainment

Królowe rzeczywistości: Danny Bochner i jego córka Julina Karabas u boku

Published

on

Królowe rzeczywistości: Danny Bochner i jego córka Julina Karabas u boku

„Królowa rzeczywistości” Danny Bochner kipi z wściekłości

„Mam nadzieję, że moja córka mocno skopie wam tyłki”.