Connect with us

science

Dwa zęby i rzepka: odkrycie najmniejszego gatunku małpy wielkiej

Published

on

Dwa zęby i rzepka: odkrycie najmniejszego gatunku małpy wielkiej

Stan na: 7 czerwca 2024 r. o 20:50

Ważył tylko około dziesięciu kilogramów, wspinał się na drzewa i zjadał liście: najmniejsza znana małpa wielka żyła w południowych Niemczech. Świadczą o tym znaleziska w Allgäu.

Czasami wystarczy jedno odkrycie, aby zachwiać całą dotychczasową wiedzę. W tym przypadku były trzy: dwa zęby i rzepka.

Madeleine Boehm jest profesorem paleontologii na Uniwersytecie w Tybindze i Centrum Ewolucji Człowieka i Paleośrodowiska Senckenberga. We współpracy z międzynarodowym zespołem podczas wykopalisk w Bforzin w Allgäu odnaleziono zęby i rzepki. Od 2011 roku stopniowo odkrywają świat zwierząt sprzed 11,6 miliona lat.

Słonie, żółwie i wielkie małpy człekokształtne

W tamtym czasie południowe Niemcy były dużym, płaskim, bagnistym i dość wilgotnym obszarem. Klimat był zauważalnie cieplejszy i bardziej wilgotny niż obecnie. Z południa, z Alp, rzeki i strumienie płyną na północ. W tym czasie na terenie dzisiejszego Fürzen w Ostallgäu płynął strumień.

Mieszkający tu zoolog miał niewiele wspólnego z gatunkami, które można dziś spotkać w Niemczech: istniały trzy różne gatunki słoni, nosorożców i latających wiewiórek o rozpiętości skrzydeł przekraczającej metr. Przez rzekę przepłynęły wielkie żółwie, a na jej brzegu leżała wielka salamandra. Był to czas charakteryzujący się bardzo wysokim poziomem różnorodności biologicznej, o czym świadczą skamieliny w starożytnej kopalni gliny zwanej Hammerhead. Naukowcy zidentyfikowali tu obecnie ponad 150 gatunków kręgowców, a Boehm twierdzi, że ta różnorodność gatunkowa jest wyjątkowa.

Niewiele uwagi poświęcono niezwykłemu odkryciu

Zespół badawczy, wówczas jeszcze bardzo młody, już podczas pierwszego wykopu natrafił na jeden z omawianych zębów oraz rzepkę. Bez wątpienia były to szczątki małpy, ale badacze nie mieli pojęcia, co tak naprawdę znaleźli. „Wtedy myśleliśmy, że to małpa ze Starego Świata z rodzaju Pliopithecus” – mówi paleontolog Boehm. „Ponieważ wiedziano, że takie małpy żyły wówczas w południowych Niemczech, więc spodziewano się, że taki typ małpy się pojawi. .” Początkowo odłożyli odkrycia na bok.

READ  Koniec wymogu masek w szkołach: starszy wirusolog uważa, że ​​to „przedwczesne i głupie”

Jednak w 2017 roku pojawiły się pierwsze wątpliwości. Ponieważ znaleźli kości innej małpy: „Danuvius guggenmosi” – była znacznie większa i wyraźnie była małpą wielką. Potrafi nawet poruszać się na dwóch nogach. Czy mała małpa może być też wielką małpą?

Znacznie mniejszy niż wszystkie znane wcześniej wielkie małpy człekokształtne

W końcu pojawił się kolejny maleńki ząb małpy – nawet nie centymetrowy. Dzięki szczegółowym analizom udało im się potwierdzić swoje podejrzenia i ostatecznie przekonać innych ekspertów: ząb należał do tego samego gatunku, u którego został po raz pierwszy odkryty. „To mała, wielka małpa, podobna do małych małp Starego Świata tamtych czasów” – mówi Boehm. Ich analizy zostały teraz opublikowane w czasopiśmie PLOS One.

Nowy gatunek nazwano „Buronius manfredschmidi”. Eksperci szacują, że dorosłe zwierzę tego typu waży około dziesięciu kilogramów. Madeleine Boehme nie chce spekulować na temat dokładnego kształtu małpy. Dotychczasowe odkrycia nie pozwalają na takie spekulacje.

Ale dla porównania: szympans waży około 50 kilogramów. Druga małpa Pforzine’a, Danuvius, również była większa i cięższa. „To sprawia, że ​​Boroniusz jest najmniejszą znaną małpą człekokształtną na świecie – zarówno wśród gatunków żyjących, jak i wymarłych” – mówi Boehm.

Poszukiwanie dowodów jak w kryminologii

Dwa zęby i rzepka – to nie wydaje się dużo, ale dla paleontologów może powiedzieć wiele. „Naszą naukę można porównać do kryminalistyki” – mówi Boehm. „Również tutaj często pozostaje tylko kilka niejasnych śladów, ale dzięki najnowszym ekspertyzie kryminalistycznej i odrobinie ostrożnej intuicji możesz zrekonstruować zbrodnię – lub naszą przeszłość, jako paleontolodzy”.

Oczywiście nie ma 100% pewności, zawsze jest to kwestia prawdopodobieństwa. „Możemy się do siebie zbliżać i stawiać hipotezy. Na szczęście z Boroniusem nie było to takie trudne, bo zęby wyraźnie pokazały, że w Pforzine mamy do czynienia z dwoma zupełnie różnymi gatunkami małp człekokształtnych.” Większy mięsożerca „Danuvius” i bardzo mały zjadacz liści „Buronius”. Naukowcy byli w stanie określić różne diety na podstawie grubości szkliwa zębów i kształtu koron zębów.

READ  Przełom w badaniach klimatycznych: amerykańscy badacze odkryli mikroorganizmy żywiące się dwutlenkiem węgla

Znaleziona rzepka również dostarcza wielu informacji: na przykład u Boroniusa była stosunkowo grubsza i bardziej asymetryczna niż u Danuviusa. Poroniusz nie chodził w pozycji wyprostowanej, ale mógł być szczególnie przystosowany do życia na drzewach. Aby móc przeanalizować te szczegóły, znalezione kości zostały przeskanowane za pomocą tomografii komputerowej w laboratorium Centrum Senckenberga w Tybindze, a następnie porównane ze znanymi już gatunkami.

Jak dwa gatunki małp żyją obok siebie?

Ale nie tylko rozmiar czyni to odkrycie wyjątkowym: „To naprawdę niezwykłe, aby dwa gatunki małp człekokształtnych, Danuvius i Boroneus, żyły w tym samym środowisku w tym samym czasie” – mówi Boehm. „To pierwszy raz, kiedy odkryliśmy tę skamieniałość. Znajduje się ona również w obszarze, którego się nie spodziewaliśmy”.

Obecnie na przykład w Afryce Środkowej istnieją obszary, w których goryle i szympansy żyją w tym samym środowisku. „Ale to jest tropikalny las deszczowy – chociaż 11,6 miliona lat temu w południowych Niemczech było cieplej, jesteśmy na północ od Alp. Są tu ciemne zimowe miesiące, podczas których mieszany las liściasty zrzuca liście jesienią. zaopatrzenie w żywność jest sezonowo trudniejsze.”

Odmienny styl życia małp człekokształtnych – jadły inne rzeczy i poruszały się inaczej – prawdopodobnie umożliwił gatunkowi przetrwanie w tym samym miejscu i czasie. „Być może nie konkurowały ze sobą” – wyjaśnia Madeleine Boehm. Paleontolog twierdzi jednak, że w tworzeniu różnorodności biologicznej biorą udział procesy, które nie są jeszcze w pełni poznane. „Pojawia się obecnie wiele nowych pytań badawczych, które nie powstałyby bez tego odkrycia”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Małpy rezus są dla siebie milsze po huraganie

Published

on

Małpy rezus są dla siebie milsze po huraganie

Stan na: 25 czerwca 2024 r. o 9:19

Po klęskach żywiołowych ludzie często zbliżają się do siebie, aby sobie pomóc. Naukowcy odkryli podobne zachowanie u rezusów na Monkey Island w pobliżu Puerto Rico.

Autorytarny – tak opisuje się zachowanie rezusów (Macaca mulatta) wobec siebie. Istnieje ścisła hierarchia i niewielka tolerancja dla małp człekokształtnych niższej rangi, nawet jeśli żyją w tej samej grupie. Często objawia się to klapsami, ukąszeniami, wyrywaniem futra lub ciągnięciem ogona.

Tylko zwierzęta dominujące mają dostęp do zasobów, takich jak żywność i woda. Jeśli mężczyzna nie ma ochoty na tropikalny romantyczny związek, może czuć się nękany i raniony przez wysoką rangą kobietę.

Tornado oferuje badaczom niezwykły widok

W 2017 r. badacze ze Stanów Zjednoczonych przez pięć lat monitorowali rezusy na Cayo Santiago – znanej również jako Małpia Wyspa – niezamieszkanej przez ludzi wyspie u wybrzeży Portoryko. Następnie uderzył huragan Maria. W samym Portoryko zginęło 3000 osób, co oznacza, że ​​była to jedna z najgorszych klęsk żywiołowych w Stanach Zjednoczonych.

Dla badaczy była to również ciekawa okazja do zbadania, jak rezusy radzą sobie ze skutkami takiej burzy. W rzeczywistości przewidzieli, że agresywne zachowanie będzie się nasilać tylko wtedy, gdy po burzy zabraknie zasobów.

Małpy stały się dla siebie milsze – aby przetrwać

Jednak makaki zaskoczyły badaczy: stały się bardziej społeczne i tolerancyjne w stosunku do innych. Przede wszystkim byli bardziej tolerancyjni, jeśli w pobliżu znajdowała się inna małpa i przegoniliby ją przed burzą.

Naukowcy początkowo nie wiedzieli, dlaczego tak się dzieje, ale było to niewątpliwie ważne dla przetrwania. Ponieważ każde miejsce zajmowane przez małpę zwiększa jej szansę na przeżycie.

Małpy zyskały więcej przyjaciół

Z reguły rezusy mają wielu partnerów bliskości, jak nazywają je badacze, takich jak partnerzy z sąsiedztwa lub „siedzący przyjaciele”: inne małpy z grupy, które tolerują ich obecność w pobliżu. Gdyby ktoś inny usiadł obok nich, albo przegoniłyby małpę, albo same zostałyby przepędzone.

READ  Astronomia: Sieć neuronowa indeksuje 27 milionów galaktyk

Po huraganie wzrosła liczba siedzących przyjaciół – szczególnie wśród niektórych z wcześniej nielicznych małp człekokształtnych – a wraz z nią prawdopodobieństwo przeżycia. Jeśli po huraganie małpa miała około 13 przyjaciół, prawdopodobieństwo jej śmierci było o 40% mniejsze.

Efekt długoterminowy

Z dużej ilości danych, które badacze zebrali już przed huraganem, udało im się wywnioskować, że przed huraganem efekt ten nie występował. Posiadanie większej liczby przyjaciół nie było specjalną zaletą. Musiało to więc mieć związek z klęską żywiołową.

Naukowcy wykluczyli bezpośrednią reakcję na huragan, na przykład gromadzenie się małp po zniszczeniu ich siedliska, aby zapewnić grupie przetrwanie. Bo nawet pięć lat później Zostań Było już po wszystkim, a rezusy nadal były dla siebie miłe.

Małpy dzielą chłodny cień

Jak się okazało, rozwiązaniem zagadki był cień. Słońce na Cayo Santiago regularnie wznosi się do ponad 40 stopni Celsjusza. Jeśli spędzają zbyt dużo czasu na słońcu, rezusy umierają w wyniku szoku cieplnego.

Huragan Maria zniszczył dużą część drzew na wyspie, a tym samym dużą część zacienionego obszaru. Po burzy małpy musiały trzymać się blisko siebie, aby przetrwać intensywne popołudniowe upały.

Ale zmiana w zachowaniu nie ograniczała się tylko do rodzaju rozejmu, aby uciec przed upałem. Nawet w chłodne poranki, kiedy rezusy spędzają znacznie mniej czasu w cieniu, średnio tolerują więcej innych małp w swoim otoczeniu.

Cayo Santiago – znana również jako Małpia Wyspa – położona jest u wybrzeży Portoryko.

Makaki na wyspie

Naukowcy uważają, że przynajmniej w przypadku grup zamieszkujących Cayo Santiago zwiększenie tolerancji wydaje się lepszą taktyką niż polowanie na innych przedstawicieli gatunku i zagarnianie dla siebie cienia.

Może to być również spowodowane tym, że żyją na bardzo ograniczonej przestrzeni. Na kontynencie małpy miałyby możliwość rozproszenia się na większym obszarze, aby uzyskać dostęp do wcześniej nieużywanych zacienionych obszarów.

READ  Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, pizza jest zdrowa dla serca – praktyka lecznicza

Nie jest jasne, jak stabilne będzie nowe zachowanie

Ponieważ jednak zachowanie wobec innych może zmienić się tak szybko, istnieje coś jeszcze, co może sprawić, że małpy ponownie staną się bardziej agresywne. Na przykład, jeśli choroba się rozprzestrzeni, małpom, które trzymają się z daleka od innych lub je przeganiają, może być lepiej.

Tak czy inaczej, to badanie pokazuje, jak elastyczne jest zachowanie naczelnych, aby dostosować się do szerokiego zakresu warunków. W szybko zmieniającym się środowisku może to być ogromna zaleta.

Continue Reading

science

Spanie w weekendy jest dobre dla zdrowia psychicznego

Published

on

Spanie w weekendy jest dobre dla zdrowia psychicznego
  1. 24vita
  2. ochrona

Naciska

Jeśli nie wysypiasz się regularnie, nie robisz nic dobrego dla swojego zdrowia. Być może jednak uda się zrekompensować brak snu w weekend. © Biblioteka obrazów naukowych/Imago

Jeśli nie wysypiasz się w tygodniu, w weekend będziesz chciał pospać trochę dłużej. Jest to zdrowe, jak sugerują najnowsze badania.

Na zdrowy sen składa się wiele czynników: niejedzenie zbyt późno, niejedzenie ciężkich potraw oraz ciemna i chłodna sypialnia mają kluczowe znaczenie dla dobrego snu. Jednak ważniejsze są regularne harmonogramy snu. Zasadniczo, jeśli codziennie kładziesz się spać i budzisz się o tej samej porze, prowadzisz zdrowszy tryb życia. Są jednak wyjątki – np. w weekendy – kiedy najlepszą alternatywą jest spanie bez budzika. Niedawne badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że spanie w weekendy może zmniejszyć ryzyko depresji. Wyniki opublikowano w czasopiśmie specjalistycznym Dziennik zaburzeń afektywnych opublikowany.

Nadrabianie zaległości w weekendzie: dobre dla zdrowia?

Chińscy uczeni Uniwersytet Południowo-Centralny Przeanalizuj to dla nich Zostań Dane od około 7330 osób biorących udział w badaniu. W kilku kwestionariuszach uczestnicy podali informacje na temat zachowań podczas snu i występowania objawów depresyjnych. Eksperci odkryli, że spanie zaledwie godzinę lub dwie w weekend może mieć pozytywny wpływ na stan psychiczny.

Naukowcy odkryli, że prawie połowa osób kompensowała utratę snu, dłużej pozostając w łóżku w weekendy. Dłuższy sen zmniejszył ryzyko wystąpienia objawów depresji, takich jak utrzymujące się uczucie smutku i brak zainteresowania zajęciami, o 46%. Dotyczy to osób, które w weekendy śpią godzinę lub dwie dłużej. Wyniki były szczególnie pozytywne w przypadku osób, które spały tylko sześć godzin w tygodniu lub mniej. Związek ten wydaje się również silniejszy wśród mężczyzn i osób poniżej 65. roku życia.

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

Szczególnie ważny jest zdrowy rytm snu i odpowiednia ilość snu

Według naukowców sen ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia. Długość snu jest powiązana z występowaniem różnych problemów psychologicznych. Amerykanin Amerykanin Narodowa Fundacja Snu Na przykład zaleca się, aby nastolatki spały od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. Jeden jest obecnie w trakcie realizacji Metaanaliza Uniwersytetu Otago Jednak Nowa Zelandia wykazała, że ​​młodzi ludzie w wieku od 15 do 18 lat odpoczywają jedynie 7,4 godziny dziennie.

READ  Żywność wysoko przetworzona promuje raka i choroby serca — praktyka lecznicza

Chociaż naukowcy klasyfikują swoje odkrycia jako dodatkowy dowód epidemiologiczny na wpływ snu na objawy depresji, nieregularne wzorce snu mogą również negatywnie wpływać na zdrowie. Według amerykańskiego magazynu informacyjnego wcześniejsze badania wykazały, że „spanie w weekend” zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca i otyłości. codzienna poczta wspomniany.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Słońce wkrótce przesunie się w stronę bieguna – co to oznacza dla Ziemi

Published

on

Słońce wkrótce przesunie się w stronę bieguna – co to oznacza dla Ziemi
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Mniej więcej co jedenaście lat bieguny magnetyczne Słońca odwracają się i jest to szczyt cyklu słonecznego. Jaki ma to wpływ na Ziemię?

MONACHIUM – Coś wielkiego dzieje się ze Słońcem: ciało niebieskie w centrum naszego Układu Słonecznego przygotowuje się do zmiany biegunów. Zjawisko to występuje mniej więcej co jedenaście lat i jest ważnym etapem cyklu słonecznego, który trwa około jedenastu lat i stanowi jego szczyt. Ostatni raz pole magnetyczne Słońca odwróciło swoją polaryzację pod koniec 2013 roku.

Bieguny magnetyczne Słońca odwracają się – co na pierwszy rzut oka może wydawać się niebezpieczne, ale w rzeczywistości nie ma negatywnego wpływu na Ziemię. Większość ludzi na Ziemi prawdopodobnie nie zauważyła odwrócenia polaryzacji Słońca w 2013 roku, chyba że przeczytała wiadomości na ten temat.

Bieguny słońca odwracają się co jedenaście lat

Ale co tak naprawdę dzieje się ze słońcem podczas zmiany biegunów? Czy ma to wpływ na ziemię? Aby zrozumieć przesunięcie biegunów, musisz wiedzieć, że Słońce składa się z naładowanej elektrycznie plazmy, która porusza się i wpływa na pole magnetyczne Słońca. W ciągu 11-letniego cyklu słonecznego pole magnetyczne Słońca staje się coraz silniejsze. Następnie dochodzi do coraz częstszych „zaburzeń” w polu magnetycznym – tzw. wybrzuszeń i koronalnych wyrzutów masy (CME). Ten ostatni wyrzuca naładowaną plazmę ze Słońca w przestrzeń kosmiczną. W miarę postępu cyklu słonecznego aktywność ta staje się coraz bardziej intensywna.

Kiedy zmienia się słońce, zmienia się położenie biegunów magnetycznych. (Wrażenie artysty) © NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda

Jeśli plazma słoneczna zderzy się z Ziemią, możliwe jest powstanie tam kolorowej zorzy polarnej, ale też niebezpieczne skutki uboczne burzy słonecznej, przed czym wielokrotnie ostrzegają badacze. Kiedy Słońce zbliża się do maksimum swojego cyklu słonecznego, jest szczególnie aktywne. Około jedenaście lat po ostatnim przesunięciu biegunów zbliża się kolejne odwrócenie biegunów: pole magnetyczne Słońca zapada się i odbudowuje, ale po zamianie biegunów: tam, gdzie znajdował się magnetyczny biegun południowy, powstaje biegun północny i odwrotnie.

READ  Przełom w badaniach klimatycznych: amerykańscy badacze odkryli mikroorganizmy żywiące się dwutlenkiem węgla

Odwrócenie polaryzacji Słońca: Północny i południowy biegun magnetyczny zamieniają się pozycjami

Zbliżające się odwrócenie polaryzacji Słońca sprawi, że południowy biegun magnetyczny znajdzie się na półkuli północnej gwiazdy, a północny biegun magnetyczny na półkuli południowej. „Oznacza to, że Słońce będzie miało podobną orientację magnetyczną jak Ziemia, która na półkuli północnej również ma skierowane na południe pole magnetyczne” – wyjaśnia badacz słońca Ryan French. W space.com.

Przesunięcie biegunów Słońca nie następuje z dnia na dzień, ale raczej powolne przejście od dwóch biegunów do złożonego pola magnetycznego, które nie ma określonych biegunów, a następnie do odwróconych biegunów. „Krótko mówiąc, nie ma konkretnego momentu, w którym bieguny Słońca odwracają się” – mówi French. Całkowite odwrócenie biegunów może zająć od jednego do dwóch lat. Podczas niedawnej zmiany biegunów sytuacja uległa spowolnieniu Informacje z Narodowego Obserwatorium Słonecznego (NSO) Odwrócenie zmian w Arktyce zajęło nawet prawie pięć lat.

W nadchodzących miesiącach lub latach Słońce ulegnie przesunięciu biegunowemu.  Bieguny magnetyczne północny i południowy zamieniają się pozycjami.  (zdjęcie archiwalne)
W nadchodzących miesiącach lub latach Słońce ulegnie przesunięciu biegunowemu. Bieguny magnetyczne północny i południowy zamieniają się pozycjami. (Zdjęcie archiwalne) © Imago/Nasa/SDO

Badania nie wiedzą, dlaczego słońce zmienia bieguny

NSO podkreśla także, że na Ziemi nie można odczuć skutków przesunięcia bieguna Słońca. Towarzystwo Słońca przygląda się bliżej temu zjawisku. Naukowcy bardzo interesują się szybkością powstawania odwróconych biegunów Słońca, ponieważ wskazuje to, jak może przebiegać kolejny cykl słoneczny. Gdyby przesunięcie biegunów następowało bardzo powoli, cykl słoneczny (okres 26) również byłby stosunkowo słaby. Jeśli Słońce szybciej odwróci swoją polaryzację, następny 26 cykl będzie prawdopodobnie stosunkowo aktywny i spowoduje wiele plam słonecznych i zorzy polarnej.

Przesunięcie bieguna Ziemi

Ziemia ma również biegun dodatni i ujemny i doświadcza zmian polaryzacji – choć nie tak częstych jak Słońce. Oczekuje się, że na Ziemi nastąpi odwrócenie biegunów mniej więcej co 300 000 lat.

Nawiasem mówiąc, badacze nie wiedzą dokładnie, dlaczego i jak słońce zmienia swoje bieguny. „Nadal nie mamy naprawdę spójnego matematycznego opisu tego, co się dzieje. Jeśli nie potrafimy tego modelować, tak naprawdę tego nie zrozumiemy – a naprawdę trudno to zrozumieć” – podkreślił heliofizyk Phil Scherer w swojej książce space.com. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

Trending