Connect with us

science

Domagajcie się większej ochrony: „Jeśli rekiny znikną, ekosystem też umrze”

Published

on

Domagajcie się większej ochrony: „Jeśli rekiny znikną, ekosystem też umrze”

Stan na: 11 stycznia 2024 r. o 20:00

Według badań coraz więcej rekinów ginie w wyniku połowów. Autorzy wzywają do lepszej ochrony zwierząt. Ponieważ poprzednie działania nie przyniosły efektu.

Według badania opublikowanego w czasopiśmie Science populacje rekinów są nadal poważnie zagrożone. Liczba rekinów zabijanych każdego roku stale rośnie pomimo środków zapobiegawczych przeciwko odcinaniu płetw – brutalnemu odcinaniu płetw rekinom na pełnym morzu – ponad dziesięciokrotnie w latach 2012–2017.

Według badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców z uniwersytetów Dalhousie i Santa Barbara oraz The Nature Conservancy każdego roku umiera ponad 80 milionów rekinów. Odpowiada to dziesięciu martwym rekinom na godzinę. Jednak liczba niezgłoszonych przypadków jest znacznie większa.

W badaniu jako jeden z powodów podano zwiększone zapotrzebowanie na mięso rekina. Zmieniło to również praktyki połowowe, wyjaśnia główny autor Boris Wurm, profesor biologii na Uniwersytecie Dalhousie w Nowej Szkocji w Kanadzie: „Rekiny są obecnie sprowadzane na brzeg w całości ze statków i wykorzystywane. Tworzy to również nowe rynki dla mięsa rekina, rekina chrząstka i rekin”. Ropa naftowa jest zaawansowana”. Zwiększa to liczbę poszukiwań populacji rekinów.

Wędkarstwo na sztuce: żłobek wielu rekinów

„Widzimy rosnącą tendencję do połowu rekinów na obszarach przybrzeżnych” – mówi Wurm. „Zwłaszcza w obszarach, w których dobrze się rozwijają młode zwierzęta: w żłobkach”. Badanie pokazuje, że 95 procent połowów rekinów odbywa się na tych obszarach przybrzeżnych. Ma to nie tylko bezpośredni wpływ na obecną populację, ale ma także długoterminowe konsekwencje, jak wyjaśnia ekspert ds. rybołówstwa Iris Ziegler z organizacji zajmującej się ochroną gatunków Sharkproject: „W momencie, gdy złowimy młode ryby, unicestwiamy kolejne pokolenie rekinów. ”

Poważne zagrożenie jeszcze przed wyginięciem gatunku. Jeśli gatunek zostanie poważnie zniszczony w ekosystemie, traci zdolność do pełnienia swojej ważnej ekologicznie roli. Na przykład rekiny znajdujące się na szczycie łańcucha pokarmowego przyczyniają się do utrzymania zdrowej populacji swoich ofiar. „Jeśli wyginą rekiny, umrze także ekosystem” – potwierdza ekspert.

READ  Skuteczność szczepienia koronowego: wiek, płeć i masa ciała (BMI) wpływają na ochronę szczepień

Kwoty połowowe tuńczyka jako model

Połowy tuńczyka pokazują, że mogłoby być lepiej. Zdaniem autora badania Wurma w ostatnich latach doszło tu już do ponownego przemyślenia. Aby lepiej chronić zasoby, kwoty połowowe ustala się obecnie w oparciu o podstawy naukowe. Określają one dokładnie, ile można złowić.

Naukowcy uważają, że taki system jest niezbędny również w przypadku rekinów. „Potrzebujemy prawdziwego zarządzania, które obejmuje dokładnie te regulacje: maksymalne połowy, przydział kwot i środki, które są już z góry określone, jeśli stado spadnie poniżej pewnego poziomu. Tego jeszcze nie ma. Obecnie każdy może złowić tyle rekinów, jak on chce” – mówi ekspert ds. łowiectwa Ziegler. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są gatunki zagrożone.

Worm również uważa kwoty połowowe za jeden z najważniejszych kroków w kierunku zapewnienia lepszej ochrony rekinów. Ponadto istnieje potrzeba utworzenia dużych obszarów chronionych, na których nie jest dozwolone chwytanie rekinów. Tutaj akcje powinny móc odrobić straty. Worm twierdzi, że metody polowań również muszą się zmienić. Często stosuje się sieci skrzelowe, zwłaszcza na obszarach przybrzeżnych. Problem polega na tym, że nie określiłeś catch. Zatem nie tylko polują na rekiny, ale także przyczyniają się do wyginięcia wielu gatunków, które nie są w stanie wytrzymać presji połowów. Dlatego sieci te są już zakazane w połowach głębinowych.

Środki zapobiegawcze mogą być skuteczne

Dobra wiadomość dotycząca tego badania jest taka, że ​​w niektórych krajach wskaźnik śmiertelności rekinów znacznie spadł, stwierdził główny autor badania, Worm. On sam mógł tego doświadczyć w Raja Ampat, regionie Indonezji. „Kiedy odwiedziłem to miejsce w 2010 r., tamtejsze rekiny były na skraju wyginięcia. Dziewięć lat później, po wdrożeniu na miejscu kluczowych środków ochronnych, byłem tam ponownie i mogłem widzieć rekiny podczas każdego nurkowania. Wspaniale było zobaczyć, że podjęte środki pomogły w odbudowie populacji.” Stosunkowo szybko „możemy wnieść swój wkład. „To pokazuje również, jak odporne może być morze, jeśli damy mu szansę”.

READ  Możliwe, że na krańcach Układu Słonecznego istnieją nieznane wcześniej planety

Aby jednak w dłuższej perspektywie mieć pewność, że na świecie będzie ginęło mniej rekinów, nie powinniśmy dłużej czekać: „Badanie po raz kolejny pokazuje, że jest już kwadrans po dwunastej. I nie powinniśmy marnować więcej czasu. Martwi mnie to, że 're all… Współpracują, aby tak się stało, „ponieważ wszyscy muszą zdać sobie sprawę z jednej rzeczy: nie ma zdrowych mórz bez rekinów” – podsumowuje Ziegler.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Dziś przypada Światowy Dzień Parkinsona, a chorobą dotkniętą są głównie osoby starsze

Published

on

Dziś przypada Światowy Dzień Parkinsona, a chorobą dotkniętą są głównie osoby starsze
  1. Strona główna
  2. lokalny
  3. Fitzenhausena

Naciska

Tak zwana dystonia, czyli drżenie rąk i ograniczenia motoryczne, jest najbardziej oczywistym objawem choroby Parkinsona. © Panther Media Andrey Popov

Dziś, 11 kwietnia, Światowa Organizacja Zdrowia i Parkinson's Europe ogłosiły Światowy Dzień Parkinsona. Przypomina nam angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona.

Eshveg – po raz pierwszy opisał objawy choroby w książce w 1817 roku. Jego datą urodzenia jest 11 kwietnia (1755-1824). Rozmawialiśmy z konsultantem neurologicznym dr. Meliny Euler o objawach, diagnostyce, przebiegu i możliwościach leczenia w Klinice Werra-Meißner.

Jakie są objawy choroby Parkinsona?

Typowe objawy zespołu Parkinsona, znanego również jako idiopatyczny zespół Parkinsona, obejmują sztywność, uczucie sztywności i wzmożone napięcie mięśniowe, akinezję, czyli uogólnione spowolnienie, zmniejszoną mimikę, problemy z małą motoryką i drżenie. Zwykle powoduje to drżenie ręki lub nogi w spoczynku.

Czy istnieje klasyczna postać objawów?

Charakter tych objawów jest różny u poszczególnych pacjentów. Na przykład są pacjenci, u których głównym celem jest drżenie, u innych występuje znaczne ograniczenie ruchu lub nawet ich kombinacja. Początek często jest jednostronny i zwykle występują zaburzenia ruchu ręki lub nogi, które mogą być również bolesne, dlatego pierwszą wizytą u lekarza jest często wizyta u ortopedy.

Kto jest dotknięty?

Choroba Parkinsona dotyka głównie osoby starsze w wieku od 55 do 65 lat. Na początku tak zwane objawy niemotoryczne mogą obejmować zaburzenia węchu, wahania nastroju, takie jak łagodna drażliwość z depresją, przewlekły ból, zaparcia i zaburzenia snu. Kiedy sen senny jest zaburzony, partner pacjenta może na przykład zauważyć bardzo zakłócony sen z dużą ilością ruchów. Idiopatyczna choroba Parkinsona jest chorobą postępującą, która obecnie jest nieuleczalna.

Jak diagnozuje się chorobę Parkinsona?

Przede wszystkim o historii choroby i badaniu neurologicznym. Jeśli istnieje podejrzenie diagnozy, można rozpocząć badanie dopaminy lub leku na obecność dopaminy. Podejrzenie rozpoznania potwierdza poprawa objawów po podaniu dopaminy. Należy dodać obrazowanie głowy (MRI), nawet w celu wykluczenia innych chorób. Prezentacja funkcjonalna w medycynie nuklearnej może być przydatna w dalszej diagnostyce lub w odróżnieniu od innych patologii związanych z objawami choroby Parkinsona.

READ  Główny lekarz uniwersytetu wyjaśnia 10 postępów w leczeniu raka

Jakie są różne przebiegi i stadia choroby?

Postęp jest bardzo powolny, ale postępuje także szybko. Jednak zbilansowana dieta śródziemnomorska i regularne ćwiczenia (co najmniej 30 minut dziennie) mogą mieć pozytywny wpływ na przebieg choroby.

Na ile chory może uczestniczyć w „normalnym życiu”?

Możliwe jest uczestnictwo w normalnym życiu. Przykładem długiego przebiegu choroby Parkinsona jest kanadyjsko-amerykański aktor Michael J. Fox (obecnie 63 lata), u którego w wieku 29 lat zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Założył Fundację Badań nad Chorobą Parkinsona im. Michaela J. Foxa, która wspiera liczne projekty badawcze dotyczące terapii i potencjalnych lekarstw na chorobę Parkinsona.

Jak leczy się chorobę Parkinsona w szpitalu Werra-Meißner?

Zajmujemy się kompleksowym leczeniem choroby Parkinsona. Oznacza to, że intensywne zabiegi (fizjoterapia, terapia zajęciowa i logopedia) realizowane są przez okres co najmniej 14 dni i objęte są kompleksową opieką medyczną. W ramach leczenia tworzone są indywidualne cele leczenia i plan leczenia, które powinny prowadzić do poprawy jakości życia i niezależności. Ponadto nasza opieka społeczna oferuje porady dotyczące poprawy wsparcia domowego. Obejmuje to na przykład ubieganie się o usługi pielęgniarskie, podwyższanie poziomu opieki lub przepisywanie lub zwiększanie środków pomocniczych.

Jak uzyskać kompleksowe leczenie?

Instrukcja kompleksowego leczenia choroby Parkinsona może być przekazana poprzez istniejącą terapię w praktyce neurologicznej. Jest to możliwe również w naszym domu po specjalnej konsultacji z ordynatorem medycznym, panią B.D. Med. Nölkera oraz poprzez moje konsultacje ambulatoryjne w Przychodni Umacniania. Zawsze dobrze jest widzieć indywidualny postęp, jaki można osiągnąć w tym okresie intensywnego leczenia. czerwony/t

Do osoby

lekarz. Anna Melina Euler W 2016 roku ukończyła studia z zakresu Medycyny Człowieka na Uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze. Za rozprawę doktorską otrzymała Nagrodę Doktorską. Od końca 2022 roku jest starszym neurologiem w Klinice Werra-Meißner w Eschwegi. ts

READ  Poszukiwanie życia we wszechświecie – Zespół badawczy wykorzystuje Ziemię jako obiekt testowy
Continue Reading

science

Dlaczego połączenie witaminy C i serum hialuronowego jest tak korzystne?

Published

on

Dlaczego połączenie witaminy C i serum hialuronowego jest tak korzystne?

Witamina C kontra kwas hialuronowy: korzyści w skrócie

Jak wspomniano wcześniej, witaminę C można stosować ze względu na jej właściwości Działanie antyoksydacyjne Neutralizuj wolne rodniki. Korzystnie wpływa także na zdrową, promienną i młodą skórę. Witamina C jest konieczne do skonfigurowania KolagenCo nadaje naszej skórze elastyczność. Zdrowe tworzenie kolagenu jest ważne dla pięknej skóry z mniejszą liczbą zmarszczek. Witamina C zawarta w „Witamina C + serum hialuronowe” firmy Pascoe ma właśnie taki wkład.

Kwas hialuronowy to prawdziwy klasyk kosmetyków nawilżających. Substancja naturalnie występująca w organizmie Na gram można związać do 6 litrów płynu. Jeśli chodzi o działanie przeciwstarzeniowe, czyni go to wsparciem przeciwzmarszczkowym, ponieważ powstawanie zmarszczek jest bezpośrednio związane ze starzeniem się skóry i zdolnością skóry do wytwarzania kwasu hialuronowego.

W skrócie: zapewnia to połączenie witaminy C i kwasu hialuronowego Aby uzyskać maksymalne efekty przeciwstarzeniowe, Gdzie skóra jest zmiękczona i napięta.

Oto wszystkie zalety w skrócie:

  • Stymuluje produkcję kolagenu
  • Dla jędrnej skóry
  • Ochrona przed wolnymi rodnikami
  • Intensywne nawilżenie
  • Zmiękcza skórę

Wskazówka dotycząca aplikacji: Nałóż serum z witaminą C i hialuronem Codziennie rano i wieczorem Na oczyszczoną twarz. Już wkrótce możesz cieszyć się młodszym wyglądem.

Więcej dobrych serum przeciwstarzeniowych znajdziesz tutaj:

READ  Jak okulary wirtualnej rzeczywistości mają pozytywnie wpływać na psychikę
Continue Reading

science

Rozwiązanie zagadki: Zderzenie wyjaśnia tajemnicze właściwości dwóch gwiazd

Published

on

Rozwiązanie zagadki: Zderzenie wyjaśnia tajemnicze właściwości dwóch gwiazd

Gigantyczna kolizja, która miała miejsce kilka tysięcy lat temu, mogłaby wyjaśnić cały szereg tajemniczych właściwości układu podwójnego gwiazd, które w przeciwnym razie stwarzałyby poważne problemy dla obecnych teorii. Tak wyjaśniło Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).Jakich narzędzi użyto do gromadzenia danych. Astronomowie dowiedzieli się o tym układzie, ponieważ znajdujące się tam dwie gwiazdy wyraźnie się od siebie różniły. Ponieważ jednak gwiazdy te zwykle tworzą się razem, zwykle są do siebie podobne jak bliźniaki. Zespół badawczy zakłada obecnie, że kiedyś istniały trzy gwiazdy, z których dwie zderzyły się ze sobą. Mogło to również spowodować powstanie „pięknej mgły”, która obecnie spowija system.

reklama

Jak wyjaśniła Abigail Frost, astronomka z Europejskiego Obserwatorium Południowego, wiele danych pochodzących z systemu nie miało sensu. Jedna z dwóch gwiazd wydawała się znacznie młodsza od drugiej, a jednocześnie posiadała pole magnetyczne, w przeciwieństwie do swojej towarzyszki. Poza tym rzadko zdarza się, aby dwie gwiazdy były otoczone mgławicą, w tym przypadku ma ona zaledwie 7500 lat, czyli jest setki razy młodsza od obu gwiazd. W końcu znaleziono w niej duże ilości azotu, węgla i tlenu, czyli wszystkich pierwiastków, których można by się spodziewać we wnętrzu gwiazdy, ale nie w jej otoczeniu. To „tak, jakby brutalne wydarzenie ich wyzwoliło”. To jest właśnie wyjaśnienie. Dokonano odkrycia W czasopiśmie Science.

Zespół wysuwa hipotezę, że układ gwiezdny pierwotnie składał się z trzech ciał niebieskich, z których dwa stawały się coraz bliżej siebie. Trzeci krążył wokół nich w większej odległości. Kiedy dwie wewnętrzne gwiazdy w końcu się zderzyły, powstała nowa gwiazda, a duża ilość materiału została wyrzucona na zewnątrz. Teraz zobaczymy jego pozostałości w postaci mgły. Tymczasem wydaje się, że nowo utworzona gwiazda stała się magnetyczna w wyniku połączenia, co rozwiązałoby zagadkę astronomii. Ponieważ podczas gdy gwiazdy o małej masie, takie jak Słońce, zwykle mają pole magnetyczne, większe gwiazdy nie są w stanie utrzymać go przez długi czas. Pole magnetyczne musiało powstać stosunkowo niedawno – właśnie w wyniku tej fuzji.

READ  Sonda NASA jest pierwszym statkiem kosmicznym, który dotknął Słońca


(meh)

Do strony głównej

Continue Reading

Trending