Connect with us

Tech

„Diabelska Kometa” zmierza w stronę Ziemi – 12P/Pons-Brooks jest większa niż Mount Everest

Published

on

„Diabelska Kometa” zmierza w stronę Ziemi – 12P/Pons-Brooks jest większa niż Mount Everest
  1. tz
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Kometa 12P/Pons-Brooks przyciągnęła uwagę swoimi „diabelskimi rogami” i teraz można ją zobaczyć na wieczornym niebie. Ekspert udziela wskazówek dotyczących monitorowania.

Aktualizacja z 28 marca o 10:50: Kometę 12P/Pons-Brooks najlepiej widać teraz na niebie. Kometę, której jądro ma średnicę około 30 kilometrów, można oglądać na niebie do około 10 kwietnia. Ale chociaż kometa jest znacznie większa od Mount Everest, na wieczornym niebie można ją zobaczyć tylko w małych rozmiarach – jest bardzo daleko od Ziemi i sięga jedynie około 225 milionów kilometrów.

„Diabelska Kometa” 12P/Pons-Brooks jest teraz widoczna na niebie

Pierwszy raport z 22 marca 2024 r.: Monachium – Od czasu pojawienia się komety NEOWISE, którą można było zobaczyć na niebie gołym okiem latem 2020 r., nie było ani jednej komety, którą można było wyraźnie zobaczyć. Komety Więcej na nocnym niebie – jeszcze. Od pewnego czasu kometę 12P/Pons-Brooks można obserwować za pomocą małego teleskopu lub, w dobrych warunkach, nawet bez instrumentów pomocniczych. Kilka miesięcy temu Kula się wszystkim zajęła Wybuch epidemii i wynikające z niego „diabelskie rogi” wywołały zamieszanie – Teraz „Kometa Szatana” jest w drodze w stronę Słońca i Ziemi.

12P/Pons-Brooks to kometa okresowa, której dotarcie zajmuje 71 lat słońce Raz na obwód. W swojej długiej podróży wokół naszej gwiazdy centralnej Układ Słoneczny Kometa zbliża się obecnie do Słońca. 21 kwietnia 2024 roku osiągnie punkt na swojej orbicie najbliższy Słońcu, zwany peryhelium. 12P/Pons-Brooks znajduje się wówczas nadal w odległości około 0,781 jednostek astronomicznych (co odpowiada około 117 milionom kilometrów) od Słońca i przyspiesza w przestrzeni kosmicznej z prędkością około 170 000 kilometrów na godzinę.

Kometa 12P/Pons-Brooks będzie widoczna na niebie w marcu i na początku kwietnia 2024 r. – masz gwarancję, że zobaczysz ją przez lornetkę lub gołym okiem, jeśli niebo będzie czyste. © Imago/Grupa Chrześcijańska

Kometa 12P/Pons-Brooks zbliża się do Słońca i Ziemi

Po peryhelium Kometa 12P/Pons-Brooks oddala się od Słońca i zbliża się do Ziemi. 2 czerwca 2024 roku zbliży się do Ziemi na odległość 1,5 jednostki astronomicznej (około 225 mln km). Jeśli jednak chcesz obserwować kometę, będziesz musiał poczekać do tych dwóch dat. Ekspert od komet Uwe Pilz z Ligi Przyjaciół Gwiazd (VdS) wyjaśnia. Merkur.de z IPPEN.MEDIADlaczego: „Najlepsza widoczność powinna być pod koniec marca, macie szansę do około 10 kwietnia”. Jednak kometa znajduje się wtedy bliżej horyzontu i należy ją obserwować o zmierzchu.

READ  Siódma planeta w pobliżu Ziemi – Uran i chiński statek kosmiczny

Aby znaleźć 12P/Pons-Brooks na niebie, spójrz na zachód o zmierzchu lub po nim i poszukaj mlecznej plamki lub „gwiazdy okultystycznej”. Kometa znajduje się pomiędzy konstelacjami Andromedy, Ryb, Trójkąta i Barana. Obecnie występuje również w tym regionie Można zobaczyć planety Merkury (bardzo nisko nad horyzontem) i Jowisz (nieco wyżej od komety).. Problem dla początkujących: do 28 marca kometa będzie znajdować się w regionie bez wyraźnych gwiazd wyznaczających kierunek.

12 potoków F/Pons
Kometa okresowa (typ Haleya)
12 lipca 1812
Jean-Louis Pons (1812) i William Robert Brooks (odkryty ponownie 1883)
71 lat
Około 30 kilometrów

Gwiazda Alfa Arietis pomaga w poszukiwaniu Komety 12P/Pons-Brooks

Potem to się zmienia: „Od 29 marca do 2 kwietnia planeta znajduje się bardzo blisko jasnej Alfa Arietis” – wyjaśnia Beals. Gwiazda, zwana także Hamalem, będzie widoczna około godziny 20:00, kiedy niebo będzie jeszcze dość jasne. „Ale ponieważ kometa jest teraz jaśniejsza, wyróżnia się w lornetce. Ogon powinien być łatwy do rozpoznania” – mówi ekspert od komet. Bales szacuje, że 12P/Pons-Brooks może być widoczna gołym okiem.

W nadchodzących dniach, aż do 10 kwietnia, kometa będzie kontynuować swój ruch w stronę Jowisza. Robi się coraz jaśniej, ale też coraz bliżej słońca. Oznacza to: można go zobaczyć tylko o zmierzchu; Kiedy zapadnie ciemność, komety już dawno nie będzie. Do kogo on chodzi? Całkowite zaćmienie słońca 8 kwietnia w Stanach Zjednoczonych Być może będą w stanie obserwować kometę 12P/Pons-Brooks w całości na dziennym niebie.

Zapierające dech w piersiach spotkanie na niebie: półksiężyc i Jowisz spotykają się z kometą

10 kwietnia przy odrobinie szczęścia będzie można zobaczyć na niebie szczególnie imponujące spotkanie: wąski sierp księżyca odwiedza gigantyczną planetę Jowisz, a tuż poniżej widać Kometę 12P/Pons-Brooks – być może po raz ostatni zobaczyć, zanim przestanie się pojawiać na północnym niebie. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Kto nie podejmie działań teraz, wkrótce wpadnie w kłopoty

Published

on

Kto nie podejmie działań teraz, wkrótce wpadnie w kłopoty

Sytuacja dla użytkowników systemu Windows 10 zaczyna być bardzo napięta: tylko jedna wersja systemu operacyjnego otrzymuje drobne aktualizacje — i to też nie potrwa długo. Microsoft coraz częściej naciska na przejście na Windows 11, który coraz częściej wygląda na alternatywę.

Windows 10: Zbliża się ostateczny koniec wsparcia

To nie potrwa długo, zanim… Microsoft w końcu żegna się z Windowsem 10. Na rynku od 2015 roku dostępna jest obecnie tylko jedna wersja systemu operacyjnego dla użytkowników prywatnych z drobnymi aktualizacjami – i to też nie będzie trwało wiecznie. Microsoft obecnie uważa, że ​​tylko system Windows 10 w wersji 22H2 zasługuje na wsparcie (źródło: Microsoftu).

Jeżeli na komputerze nadal masz zainstalowaną starszą wersję systemu Windows 10, powinieneś zainstalować ją najpóźniej teraz Zaktualizuj do Windows 10 22H2 wdrożyć. W tym celu w ustawieniach systemu operacyjnego wywoływany jest asystent aktualizacji. Dla użytkowników prywatnych wsparcie dla Windows 10 downgrade 21H2 kończy się we wrześniu 2023. Firmy natomiast mogą spodziewać się wsparcia do 11 czerwca 2024.

Jednak po oficjalnym zakończeniu wsparcia istnieje sposób na dalsze otrzymywanie aktualizacji zabezpieczeń od firmy Microsoft. Grupa ogłosiła, że ​​wprowadzi program „rozszerzonych aktualizacji zabezpieczeń” – Ale tylko za zapłatę. Bardzo niewielu prywatnych użytkowników będzie prawdopodobnie tym zainteresowanych.

Windows 11 na starym komputerze? Oto jak to może działać:

Windows 10: Microsoft naciska na system Windows 11

Ponieważ w systemie Windows 10 jest co najwyżej 22H2 Pojedyncze aktualizacje zabezpieczeń – I nie są planowane żadne nowe funkcjonalności – Według Microsoftu użytkownicy powinni, jeśli to możliwe, przejść na Windows 11.

READ  W obliczu nowych dowodów załamuje się

Dla użytkowników systemu Windows 10 Aktualizacja nadal będzie dostępna bezpłatnie, co Microsoft obecnie ponownie potwierdza. Jednak wymagania systemowe Windowsa 11 są znacznie wyższe niż jego poprzednika.

Continue Reading

Tech

Apple umożliwia naprawę podzespołów znajdujących się w starszych iPhone'ach

Published

on

Apple umożliwia naprawę podzespołów znajdujących się w starszych iPhone'ach

Apple wkrótce umożliwi wykorzystywanie do naprawy iPhone'a komponentów z używanych urządzeń. Firma ogłosiła wczoraj, że nowa działalność rozpocznie się jesienią od wybranych modeli. Przedstawiciel firmy John Ternos powiedział Niemieckiej Agencji Informacyjnej, że iPhone'y będą w stanie wykryć, kiedy ktoś próbuje użyć części skradzionego lub zagubionego telefonu. Możliwa będzie także naprawa iPhone'ów z wykorzystaniem części zamiennych innych producentów, takich jak ekrany czy baterie.

Dzięki tej innowacji będziesz mógł wykorzystać do naprawy stare urządzenia, np. kamery i moduły biometryczne do rozpoznawania twarzy z Face ID czy czujnik linii papilarnych do Touch ID. Firma potwierdza, że ​​oryginalne używane części korzystają teraz z pełnej funkcjonalności i bezpieczeństwa gwarantowanego przez oryginalną kalibrację fabryczną, podobnie jak nowe, oryginalne części Apple.

„W ciągu ostatnich dwóch lat zespoły Apple opracowały innowacyjne rozwiązania w zakresie projektowania i produkcji produktów, umożliwiające naprawy przy użyciu używanych części Apple, które nie zagrażają bezpieczeństwu, ochronie i prywatności użytkowników. „Cieszymy się, że w związku z obecnym rozszerzeniem naszego programu napraw możemy zaoferować naszym klientom większy wybór, wygodę, a jednocześnie pomóc przedłużyć żywotność naszych produktów i części” – mówi Ternos, który jest odpowiedzialny za rozwój sprzętu w firmie. Grupa odpowiedzialna jest za to.

Proces tworzenia iPhone'a uległ zmianie

Aby to osiągnąć, Apple musiał zmienić sposób projektowania i budowy iPhone'ów. Po złożeniu urządzeń komponenty przechodzą proces kalibracji. Zasadniczo określa się optymalne parametry pracy tej konkretnej części. iPhone'y będą teraz mogły uzyskać dostęp do danych przechowywanych w chmurze podczas naprawy, jeśli wykryją oryginalną część, która została już zainstalowana i skalibrowana.

Części zamienne powinny zasadniczo nadawać się do użytku począwszy od iPhone'a 15 i nowszych wersji, a dzięki modułom biometrycznym będzie to możliwe dopiero jesienią w przypadku iPhone'a nowej generacji. Generalnie można założyć, że zastosowane podzespoły będą wymienne jedynie w ramach jednej generacji i serii modelowej. „Istnieje wiele zmian z pokolenia na pokolenie, które prawdopodobnie nie będą odpowiednie” – stwierdził Ternos.

READ  Mars: częściowo zakopane szkielety? Nowy wizerunek NASA rodzi pytania

Do tej pory Apple pozwalało na jednorazowe podłączenie czujników do głównego procesora, ze względów bezpieczeństwa, co potwierdza Ternos. Apple chce teraz rozszerzyć swoją blokadę aktywacji o części do iPhone'a, aby zapobiec demontowaniu skradzionych iPhone'ów w celu użycia pojedynczych części. Ta funkcja pomaga ograniczyć kradzież iPhone'a, uniemożliwiając ponowną aktywację zgubionego lub skradzionego iPhone'a. Firma wyjaśnia, że ​​jeśli naprawiane urządzenie wykryje, że obsługiwana część pochodzi z innego urządzenia z aktywowaną blokadą aktywacji lub trybem „Utracony”, opcje kalibracji tej części zostaną ograniczone.

W ostatnich latach Apple był wielokrotnie krytykowany przez zwolenników za ułatwianie naprawy urządzeń. Ternus bronił podejścia pakietu: należy upewnić się, że wszystko działa i jest bezpieczne, a użytkownicy muszą w przejrzysty sposób informować o komponentach stosowanych przez nich technologii. Jeśli wykryta zostanie część iPhone'a, która została zgłoszona jako skradziona lub zagubiona, zostanie wyświetlone ostrzeżenie.

Apple: Głównym celem jest długowieczność i nienaprawialność urządzeń

Ternos stwierdził, że ostatecznym celem nie jest możliwość naprawy, ale trwałość urządzeń już tak. Naprawy są tutaj bardzo ważnym czynnikiem. „Ale jeśli skupisz się tylko na tym, że wszystko powinno być naprawialne, podejmiesz decyzje, które szkodzą użytkownikom i środowisku” – podkreślił. „Zawodne urządzenie, które można łatwo naprawić, jest z natury gorsze od tego, które w ogóle nie wymaga naprawy”.

Przykładami mogą być unikanie stosowania klejów podczas montażu urządzeń i zamiast tego używanie wyłącznie śrub. Z jednej strony kleje dobrze nadają się do łączenia elementów ze sobą, oszczędzając miejsce. Z drugiej strony jest to dobry sposób na zapewnienie wodoodporności urządzeń. Można również stworzyć telefon komórkowy, który można otworzyć trzema śrubkami, ale byłby on narażony na uszkodzenia spowodowane przez wodę, powiedział Ternos. „Będzie gorzej, głównie dlatego, że telefony będą się codziennie psuć i gromadzić jako odpady elektroniczne”.

READ  Siódma planeta w pobliżu Ziemi – Uran i chiński statek kosmiczny

Trend w kierunku systemów chipowych, które obsługują coraz więcej funkcji na jednej płycie, a które wcześniej były rozproszone w kilku komponentach, takich jak karty graficzne lub moduły pamięci, również ostatecznie jest korzystny dla zrównoważonego rozwoju, mówi Ternos. Z jednej strony komunikacja pomiędzy poszczególnymi komponentami była podatna na problemy. Z drugiej strony nowe systemy chipów są bardziej energooszczędne, a także wymagają mniej zasobów w produkcji. To z nadwyżką rekompensuje fakt, że czasami, jeśli jedna część chipa ulegnie awarii, reszta również musi zostać złomowana. (EPA/raport specjalny)

Continue Reading

Tech

Aby to zrobić, należy dłużej przytrzymać symbol plusa (AT).

Published

on

Aby to zrobić, należy dłużej przytrzymać symbol plusa (AT).
  1. tz
  2. konsument

Naciska

Na użytkowników WhatsApp czeka obecnie nowa aktualizacja, która ułatwi korzystanie z aplikacji. Wyjaśniamy, na czym polega nowa funkcjonalność.

Brema – WhatsApp stale oferuje nowe aktualizacje. Aktualizacja iOS 24.775 została niedawno udostępniona użytkownikom iOS w App Store. Zgodnie z dziennikiem zmian (changelog), to wydanie zawiera ulepszony odtwarzacz wideo, a także zapewnia możliwość nagrywania błyskawicznych wiadomości wideo. Niedawno pojawiła się także nowa funkcja wysyłania WhatsApp. Ale to nie wszystko. Według bloga WABetaInfo, Który regularnie informuje o nowych aktualizacjach, pojawiła się kolejna nowa funkcja, której nie ma na oficjalnej liście zmian.

Nowa funkcja WhatsApp: to się dzieje, gdy naciśniesz i przytrzymasz znak plus

W poście na blogu czytamy: „Chociaż nie wspomniano o tym w oficjalnym dzienniku zmian App Store, możemy potwierdzić, że WhatsApp uruchamia przydatny skrót umożliwiający szybki dostęp do galerii zdjęć”. Aby aktywować ten szybki dostęp, użytkownicy muszą po prostu dodać załączniki – naciśnij i przytrzymaj przycisk na pasku czatu. Ten przycisk to duży znak plus znajdujący się w lewym dolnym rogu czatu.

WhatsApp ogłosił nową funkcję, jaką jest efekt znaku plusa (kółko w lewym dolnym rogu) na czacie. © zrzut ekranu/wabetainfo.com/Fabian Sommer/dpa

Nowa funkcjonalność pozwala użytkownikom zaoszczędzić czas, ponieważ nie muszą już wykonywać dodatkowego kroku w postaci nawigacji do galerii zdjęć. Wcześniej musiała najpierw wybrać jedną z kilku opcji załączników, zanim została przekierowana do swojej galerii zdjęć.

Nowa aktualizacja WhatsApp: jak uzyskać tę funkcję

Nowa funkcja ma być już dostępna na wszystkich iPhone'ach, które zaimplementowały nową aktualizację. Aktualizacje WhatsApp są zwykle pobierane automatycznie. Jeśli wyłączysz automatyczne aktualizacje w swoim telefonie komórkowym, możesz także zaktualizować aplikację ręcznie w AppStore.

Użytkownicy WhatsApp wkrótce staną przed kolejną innowacją, którą muszą pilnie zatwierdzić: W ramach ustawy o rynkach cyfrowych przyjętej przez Unię Europejską w marcu usługa przesyłania wiadomości ogłosiła, że ​​wprowadzi w Europie nowe warunki użytkowania i wytyczne dotyczące ochrony danych, bez których nie będzie można korzystać z aplikacji. (Prawo)

Continue Reading

Trending