Connect with us

science

Demencja o wczesnym początku – 15 czynników zwiększa ryzyko jej rozwoju

Published

on

Demencja o wczesnym początku – 15 czynników zwiększa ryzyko jej rozwoju
 1. 24vita
 2. Żyj zdrowo

U młodszych osób może również rozwinąć się demencja. Jak pokazuje zakrojone na szeroką skalę badanie, można uniknąć niektórych czynników ryzyka.

Kiedy wiele osób myśli o demencji, przychodzą im na myśl problemy z pamięcią w starszym wieku. Młodsi ludzie również mogą być dotknięci. Jeśli pierwsze objawy pojawią się przed 65. rokiem życia, mówi się o „wczesnej demencji”. W zakrojonym na szeroką skalę badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Exeter (Wielka Brytania) i Uniwersytetu w Maastricht (Holandia) zidentyfikowali 15 czynników zwiększających ryzyko wczesnego wystąpienia demencji.

Wczesna demencja – i to nie tylko z przyczyn genetycznych

Według oceny Niemieckie Stowarzyszenie Alzheimera W Niemczech około 100 na 100 000 osób w wieku od 45 do 65 lat cierpi na wczesną postać demencji. Od 65. roku życia liczba ta wzrasta do około 5 000 na 100 000 osób. Objawy demencji są różne: początkowo pamięć krótkotrwała ulega pogorszeniu, a chorzy mają trudności z zapamiętywaniem rzeczy. W miarę postępu choroby tracą także pamięć długoterminową, stają się zdezorientowane, niezdolni do skupienia uwagi i prawidłowego wyrażania się. W końcu osoby dotknięte chorobą tracą zdolność myślenia, a wraz z nią percepcję, doświadczenie i zachowanie.

Demencja niekoniecznie jest chorobą wieku podeszłego, młodzi ludzie mogą również cierpieć na takie objawy, jak problemy z pamięcią (glif). © Bond5 Obrazy/Imago

Wiadomo, że genetyka odgrywa ważną rolę w rozwoju demencji w młodszym wieku. Naukowcy z Exeter i Maastricht byli w stanie wykazać w szeroko zakrojonym badaniu, że decydujące znaczenie mają także styl życia i wpływy środowiska. Dla tych z magazynu branżowego JAMA Neuronauka W opublikowanym badaniu przeanalizowali dane od 350 000 osób w wieku poniżej 65 lat. Wyniki pokazują, że rzeczywiście można zmniejszyć niektóre ryzyko.

Nie przegap niczego: wszystko, co dotyczy zdrowia, znajdziesz w regularnym biuletynie naszego partnera 24vita.de.

15 czynników zwiększających ryzyko wczesnej demencji

Dane pochodzą z UK Biobank, dużej bazy danych z Wielkiej Brytanii. Zespół badawczy przyjrzał się szerokiemu zakresowi czynników ryzyka i odkrył, że następujące zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia wczesnej demencji:

 • Niski poziom edukacji
 • Niski status społeczno-ekonomiczny (niskie wykształcenie, dochody, majątek)
 • Genetyczne predyspozycje
 • Alkoholowy
 • Izolacja społeczna
 • Chroniczny niepokój
 • Niedobór witaminy D
 • Depresje
 • Apopleksja
 • Cukrzyca
 • wysokie ciśnienie krwi
 • Słabość fizyczna
 • Długotrwałe siedzenie (brak ruchu)
 • Upośledzenie słuchu
 • Choroba serca u dzieci
READ  Rozpoznanie raka okrężnicy: Zmiany w wypróżnieniach mogą być objawami

Profesor David Llewellyn z Uniwersytet w Exeter W oświadczeniu uniwersytetu: „To największe i najważniejsze badanie tego rodzaju, jakie kiedykolwiek przeprowadzono. „To ekscytujące, że po raz pierwszy wydaje się, że możemy podjąć działania, aby zmniejszyć ryzyko tej wyniszczającej choroby”.

Wczesna demencja jest szczególnie stresująca

Demencja jest szczególnie stresująca dla młodych ludzi. Często diagnoza zajmuje trochę czasu, a osoby dotknięte chorobą zwykle nadal mają pracę, dzieci i zajęte życie. Różnorodność ofert wsparcia jest również duża Niemieckie Stowarzyszenie Alzheimera mała ilość. Osoby dotknięte chorobą i ich krewni polegają na wsparciu, ponieważ demencja zmienia relacje i partnerstwa, wcześniejsza emerytura może zmniejszyć dochody rodziny, a wsparcie lub nawet opieka muszą być zagwarantowane przez długi okres czasu.

Wyniki badania mogą pomóc w zapobieganiu

Sebastian Köhler, profesor neuroepidemiologii na Uniwersytecie w Maastricht: „Z badań osób, u których w starszym wieku rozwinęła się demencja, wiedzieliśmy już, że istnieje wiele modyfikowalnych czynników ryzyka”. Zdrowie odgrywa ważną rolę. Na przykład stres i samotność zwiększają ryzyko demencji. „Byłem zaskoczony, że jest to widoczne również u młodych osób chorych na demencję i może również zapewnić możliwości zmniejszenia ryzyka w tej grupie”.

A także dr. Janice Ranson, naukowiec z Uniwersytetu w Exeter, jest optymistką: „Nasze badania otwierają nowe horyzonty […] Wierzymy, że może to zwiastować nową erę interwencji mających na celu zmniejszenie liczby nowych przypadków tej choroby.

Wskazówki na dobrą pamięć

Jeśli obawiasz się, że w Twoim życiu rozwinie się demencja, możesz przynajmniej zmniejszyć ryzyko zachorowania, stosując się do kilku wskazówek: Ważne jest regularne sprawdzanie poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi i cholesterolu oraz przestrzeganie zdrowej diety zawierającej dużo składniki odżywcze. Z warzyw i cennych olejów roślinnych. Regularny relaks pomaga zredukować stres i zmniejszyć ryzyko depresji i zaburzeń snu sprzyjających demencji. Posiadanie psa może mieć również pozytywny wpływ na wydajność pamięci, ponieważ zapobiega brakowi ruchu, a także zmniejsza ryzyko depresji.

READ  Niebezpieczna misja: „Nie dla osób o słabym sercu” - Musk spodziewa się nieuniknionego ryzyka i śmierci podczas misji SpaceX Mars | Wiadomość

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Niestety nasza redakcja nie jest w stanie odpowiedzieć na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Dziś przypada Światowy Dzień Parkinsona, a chorobą dotkniętą są głównie osoby starsze

Published

on

Dziś przypada Światowy Dzień Parkinsona, a chorobą dotkniętą są głównie osoby starsze
 1. Strona główna
 2. lokalny
 3. Fitzenhausena

Naciska

Tak zwana dystonia, czyli drżenie rąk i ograniczenia motoryczne, jest najbardziej oczywistym objawem choroby Parkinsona. © Panther Media Andrey Popov

Dziś, 11 kwietnia, Światowa Organizacja Zdrowia i Parkinson's Europe ogłosiły Światowy Dzień Parkinsona. Przypomina nam angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona.

Eshveg – po raz pierwszy opisał objawy choroby w książce w 1817 roku. Jego datą urodzenia jest 11 kwietnia (1755-1824). Rozmawialiśmy z konsultantem neurologicznym dr. Meliny Euler o objawach, diagnostyce, przebiegu i możliwościach leczenia w Klinice Werra-Meißner.

Jakie są objawy choroby Parkinsona?

Typowe objawy zespołu Parkinsona, znanego również jako idiopatyczny zespół Parkinsona, obejmują sztywność, uczucie sztywności i wzmożone napięcie mięśniowe, akinezję, czyli uogólnione spowolnienie, zmniejszoną mimikę, problemy z małą motoryką i drżenie. Zwykle powoduje to drżenie ręki lub nogi w spoczynku.

Czy istnieje klasyczna postać objawów?

Charakter tych objawów jest różny u poszczególnych pacjentów. Na przykład są pacjenci, u których głównym celem jest drżenie, u innych występuje znaczne ograniczenie ruchu lub nawet ich kombinacja. Początek często jest jednostronny i zwykle występują zaburzenia ruchu ręki lub nogi, które mogą być również bolesne, dlatego pierwszą wizytą u lekarza jest często wizyta u ortopedy.

Kto jest dotknięty?

Choroba Parkinsona dotyka głównie osoby starsze w wieku od 55 do 65 lat. Na początku tak zwane objawy niemotoryczne mogą obejmować zaburzenia węchu, wahania nastroju, takie jak łagodna drażliwość z depresją, przewlekły ból, zaparcia i zaburzenia snu. Kiedy sen senny jest zaburzony, partner pacjenta może na przykład zauważyć bardzo zakłócony sen z dużą ilością ruchów. Idiopatyczna choroba Parkinsona jest chorobą postępującą, która obecnie jest nieuleczalna.

Jak diagnozuje się chorobę Parkinsona?

Przede wszystkim o historii choroby i badaniu neurologicznym. Jeśli istnieje podejrzenie diagnozy, można rozpocząć badanie dopaminy lub leku na obecność dopaminy. Podejrzenie rozpoznania potwierdza poprawa objawów po podaniu dopaminy. Należy dodać obrazowanie głowy (MRI), nawet w celu wykluczenia innych chorób. Prezentacja funkcjonalna w medycynie nuklearnej może być przydatna w dalszej diagnostyce lub w odróżnieniu od innych patologii związanych z objawami choroby Parkinsona.

READ  Wirus koronowy w Niemczech: wskaźnik infekcji w ciągu siedmiu dni jest mniejszy niż 200

Jakie są różne przebiegi i stadia choroby?

Postęp jest bardzo powolny, ale postępuje także szybko. Jednak zbilansowana dieta śródziemnomorska i regularne ćwiczenia (co najmniej 30 minut dziennie) mogą mieć pozytywny wpływ na przebieg choroby.

Na ile chory może uczestniczyć w „normalnym życiu”?

Możliwe jest uczestnictwo w normalnym życiu. Przykładem długiego przebiegu choroby Parkinsona jest kanadyjsko-amerykański aktor Michael J. Fox (obecnie 63 lata), u którego w wieku 29 lat zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Założył Fundację Badań nad Chorobą Parkinsona im. Michaela J. Foxa, która wspiera liczne projekty badawcze dotyczące terapii i potencjalnych lekarstw na chorobę Parkinsona.

Jak leczy się chorobę Parkinsona w szpitalu Werra-Meißner?

Zajmujemy się kompleksowym leczeniem choroby Parkinsona. Oznacza to, że intensywne zabiegi (fizjoterapia, terapia zajęciowa i logopedia) realizowane są przez okres co najmniej 14 dni i objęte są kompleksową opieką medyczną. W ramach leczenia tworzone są indywidualne cele leczenia i plan leczenia, które powinny prowadzić do poprawy jakości życia i niezależności. Ponadto nasza opieka społeczna oferuje porady dotyczące poprawy wsparcia domowego. Obejmuje to na przykład ubieganie się o usługi pielęgniarskie, podwyższanie poziomu opieki lub przepisywanie lub zwiększanie środków pomocniczych.

Jak uzyskać kompleksowe leczenie?

Instrukcja kompleksowego leczenia choroby Parkinsona może być przekazana poprzez istniejącą terapię w praktyce neurologicznej. Jest to możliwe również w naszym domu po specjalnej konsultacji z ordynatorem medycznym, panią B.D. Med. Nölkera oraz poprzez moje konsultacje ambulatoryjne w Przychodni Umacniania. Zawsze dobrze jest widzieć indywidualny postęp, jaki można osiągnąć w tym okresie intensywnego leczenia. czerwony/t

Do osoby

lekarz. Anna Melina Euler W 2016 roku ukończyła studia z zakresu Medycyny Człowieka na Uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze. Za rozprawę doktorską otrzymała Nagrodę Doktorską. Od końca 2022 roku jest starszym neurologiem w Klinice Werra-Meißner w Eschwegi. ts

READ  Pogoda w Niemczech: Meteorolodzy podają ponure prognozy
Continue Reading

science

Dlaczego połączenie witaminy C i serum hialuronowego jest tak korzystne?

Published

on

Dlaczego połączenie witaminy C i serum hialuronowego jest tak korzystne?

Witamina C kontra kwas hialuronowy: korzyści w skrócie

Jak wspomniano wcześniej, witaminę C można stosować ze względu na jej właściwości Działanie antyoksydacyjne Neutralizuj wolne rodniki. Korzystnie wpływa także na zdrową, promienną i młodą skórę. Witamina C jest konieczne do skonfigurowania KolagenCo nadaje naszej skórze elastyczność. Zdrowe tworzenie kolagenu jest ważne dla pięknej skóry z mniejszą liczbą zmarszczek. Witamina C zawarta w „Witamina C + serum hialuronowe” firmy Pascoe ma właśnie taki wkład.

Kwas hialuronowy to prawdziwy klasyk kosmetyków nawilżających. Substancja naturalnie występująca w organizmie Na gram można związać do 6 litrów płynu. Jeśli chodzi o działanie przeciwstarzeniowe, czyni go to wsparciem przeciwzmarszczkowym, ponieważ powstawanie zmarszczek jest bezpośrednio związane ze starzeniem się skóry i zdolnością skóry do wytwarzania kwasu hialuronowego.

W skrócie: zapewnia to połączenie witaminy C i kwasu hialuronowego Aby uzyskać maksymalne efekty przeciwstarzeniowe, Gdzie skóra jest zmiękczona i napięta.

Oto wszystkie zalety w skrócie:

 • Stymuluje produkcję kolagenu
 • Dla jędrnej skóry
 • Ochrona przed wolnymi rodnikami
 • Intensywne nawilżenie
 • Zmiękcza skórę

Wskazówka dotycząca aplikacji: Nałóż serum z witaminą C i hialuronem Codziennie rano i wieczorem Na oczyszczoną twarz. Już wkrótce możesz cieszyć się młodszym wyglądem.

Więcej dobrych serum przeciwstarzeniowych znajdziesz tutaj:

READ  Wirus koronowy w Niemczech: wskaźnik infekcji w ciągu siedmiu dni jest mniejszy niż 200
Continue Reading

science

Rozwiązanie zagadki: Zderzenie wyjaśnia tajemnicze właściwości dwóch gwiazd

Published

on

Rozwiązanie zagadki: Zderzenie wyjaśnia tajemnicze właściwości dwóch gwiazd

Gigantyczna kolizja, która miała miejsce kilka tysięcy lat temu, mogłaby wyjaśnić cały szereg tajemniczych właściwości układu podwójnego gwiazd, które w przeciwnym razie stwarzałyby poważne problemy dla obecnych teorii. Tak wyjaśniło Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).Jakich narzędzi użyto do gromadzenia danych. Astronomowie dowiedzieli się o tym układzie, ponieważ znajdujące się tam dwie gwiazdy wyraźnie się od siebie różniły. Ponieważ jednak gwiazdy te zwykle tworzą się razem, zwykle są do siebie podobne jak bliźniaki. Zespół badawczy zakłada obecnie, że kiedyś istniały trzy gwiazdy, z których dwie zderzyły się ze sobą. Mogło to również spowodować powstanie „pięknej mgły”, która obecnie spowija system.

reklama

Jak wyjaśniła Abigail Frost, astronomka z Europejskiego Obserwatorium Południowego, wiele danych pochodzących z systemu nie miało sensu. Jedna z dwóch gwiazd wydawała się znacznie młodsza od drugiej, a jednocześnie posiadała pole magnetyczne, w przeciwieństwie do swojej towarzyszki. Poza tym rzadko zdarza się, aby dwie gwiazdy były otoczone mgławicą, w tym przypadku ma ona zaledwie 7500 lat, czyli jest setki razy młodsza od obu gwiazd. W końcu znaleziono w niej duże ilości azotu, węgla i tlenu, czyli wszystkich pierwiastków, których można by się spodziewać we wnętrzu gwiazdy, ale nie w jej otoczeniu. To „tak, jakby brutalne wydarzenie ich wyzwoliło”. To jest właśnie wyjaśnienie. Dokonano odkrycia W czasopiśmie Science.

Zespół wysuwa hipotezę, że układ gwiezdny pierwotnie składał się z trzech ciał niebieskich, z których dwa stawały się coraz bliżej siebie. Trzeci krążył wokół nich w większej odległości. Kiedy dwie wewnętrzne gwiazdy w końcu się zderzyły, powstała nowa gwiazda, a duża ilość materiału została wyrzucona na zewnątrz. Teraz zobaczymy jego pozostałości w postaci mgły. Tymczasem wydaje się, że nowo utworzona gwiazda stała się magnetyczna w wyniku połączenia, co rozwiązałoby zagadkę astronomii. Ponieważ podczas gdy gwiazdy o małej masie, takie jak Słońce, zwykle mają pole magnetyczne, większe gwiazdy nie są w stanie utrzymać go przez długi czas. Pole magnetyczne musiało powstać stosunkowo niedawno – właśnie w wyniku tej fuzji.

READ  Przy występowaniu ponad 2000: Holandia łagodzi środki Corona


(meh)

Do strony głównej

Continue Reading

Trending