Connect with us

Economy

Boom za Odrą

Published

on

Boom za Odrą

W 2012 roku Sebastian Kleinau stanął przed trudnym pytaniem. Założyciel i dyrektor zarządzający berlińskiego startupu Talixo poszukiwał nowej lokalizacji dla swojego działu IT. Badał drogę do Indii, Afganistanu, Pakistanu. Ostatecznie trafił do Krakowa ze swoją firmą świadczącą usługi taksówkarskie i limuzynowe.

„Powodów Polski jest wiele” – mówi Kleinau. „Niemcy są blisko kulturowo, koszty pracy są nadal stosunkowo tanie, a szkolenia w Polsce, szczególnie w sektorze IT, są bardzo dobre”. Kleinau twierdzi, że jego polscy pracownicy stanowią główną przewagę konkurencyjną. Jest pewien: „Podejmę tę decyzję jeszcze raz”.

Założyciel nie jest w tym osamotniony. 95% niemieckich firm, które zainwestowały w Polsce, ponownie wybierze ten kraj jako lokalizację inwestycji. Tak wynika z badania firm przeprowadzonego przez Zagraniczną Izbę Gospodarczą. Liczba ta świadczy o intensywności stosunków gospodarczych pomiędzy obydwoma sąsiadującymi ze sobą krajami. I jak daleko firmy na wschód od Odry odsunęły się od chaotycznej sytuacji, która przedostała się do języka niemieckiego wraz z lekceważącym stereotypem „polskiej gospodarki”.

Nawet w czasie kryzysu finansowego PKB rósł

Tak naprawdę samo spojrzenie na liczby pokazuje, że od upadku żelaznej kurtyny do kryzysu finansowego polska gospodarka odnotowała więcej niż imponujący wzrost: w latach 1990–2008 PKB wzrósł z około 66 do 534 miliardów dolarów. Dolar amerykański. Od 1992 r. roczna stopa wzrostu Polski prawie zawsze była wyższa niż Niemiec. Nawet w roku kryzysu finansowego, kiedy niemiecka gospodarka spadła o około sześć procent, polska gospodarka wzrosła o 2,8 procent.

W przyszłym roku spodziewany jest wzrost o 3,8 procent; W Niemczech Federalne Ministerstwo Finansów zakłada obecnie wzrost o mniej niż jeden procent. Jednak PKB na mieszkańca, nieco ponad 13 811 euro, jest nadal znacznie niższy niż w Niemczech (około 40 000 euro).

Ale jak wygląda struktura gospodarcza Polski? Branża spożywcza z rocznymi obrotami na poziomie 50 miliardów euro jest najsilniejszą branżą w Polsce. Przemysł motoryzacyjny jest również jedną z ważnych gałęzi gospodarki w kraju. Ogółem ponad jedna czwarta wartości dodanej brutto Polski wytwarzana jest w przemyśle – średnia w UE wynosi 20 proc.

READ  Napady, groźby fizyczne i nadużycia: ochotnicy z Ukrainy skarżą się na nadużycia w Legionie Międzynarodowym - Polityka

Niewiele jest jednak firm dużych, światowej klasy. Według rankingu najlepiej sprzedających się firm na świecie magazynu Forbes, koncern naftowy PKN Orlen był w 2018 roku największą polską firmą. Jednak z kwotą około 25 miliardów dolarów Orlen uplasował się na tej liście dopiero na 713. miejscu. Na kolejnych miejscach uplasowały się ubezpieczyciel Grupa PZU (770) i ​​Polski Bank (845). Państwo posiada udziały w trzech spółkach.

Średniej wielkości polskie firmy, takie jak Solaris, mogą stać się graczami globalnymi

Małe firmy są sercem polskiej gospodarki. Po upadku muru nastąpił rozkwit nowych przedsiębiorstw. Dziś gospodarka nadal czerpie korzyści z tej szerokiej gamy niezależnych przedsiębiorstw. „Polska już dawno przestała być warsztatem dla Europy” – mówi Michael Kern, dyrektor zarządzający Niemiecko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. „W polskiej gospodarce jest kilka średnich firm, które w ciągu najbliższych lat mogą stać się międzynarodowymi graczami.”

Jako przykłady podaje producenta autobusów Solaris, wiodącego producenta autobusów elektrycznych, firmę programistyczną Asseco, „polski SAP” i firmę kosmetyczną Inglot, „które tak naprawdę można znaleźć na wszystkich lotniskach świata”. „Odpływ wykwalifikowanych pracowników prawie się zatrzymał, ponieważ wynagrodzenia na stanowiskach wymagających wysokich kwalifikacji w Polsce są nie tylko znacznie niższe, ale i koszty życia są niższe” – mówi Kern. „Ale w Polsce brakuje też wykwalifikowanych pracowników, szczególnie wykwalifikowani pracownicy sektora technicznego.

PiS stał się zagrożeniem dla serwisu

Wręcz przeciwnie, ostatnio widać oznaki ochłodzenia, głównie w wyniku polityki polskiego rządu. Od dojścia do władzy prawicowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku niemieccy biznesmeni narzekają na nieprzewidywalność polskiej polityki. Agencja rozwoju gospodarczego „Niemiecki handel i inwestycje” mówi o „patriotyzmie gospodarczym” i twierdzi, że rząd restrukturyzuje zakres możliwości finansowania w kierunku zwiększania krajowej wartości dodanej.

W efekcie Polska w 2017 roku straciła pierwsze miejsce w rankingu atrakcyjności lokalizacyjnej Niemieckich Izb Handlowych za Granicą w Europie Środkowo-Wschodniej na rzecz Czech. „W niemieckiej gospodarce istnieją obawy co do przewidywalności polskiej polityki gospodarczej” – mówi Kern. Nie chce jednak rozmawiać o protekcjonizmie.

READ  Słup może ponownie zbierać drewno opałowe do ogrzewania w lasach

Mercedes inwestuje w Polsce

Dla Polski są to Niemcy Bardzo ważny partner biznesowy. Od 1990 r. z Niemiec do Polski napłynęło inwestycje o wartości ponad 30 miliardów euro; Żaden inny kraj nie otrzymał tyle pieniędzy. Przeciwieństwem jest tylko miliard euro. Handel pomiędzy sąsiednimi krajami stale rośnie. W 2018 roku łączny wolumen sięgnął 118 miliardów euro, a Niemcy zanotowały silną nadwyżkę. Jednak jedna czwarta polskiego eksportu trafia do Niemiec. Największym eksporterem jest Volkswagen. W sumie w Polsce działa ponad 6500 niemieckich firm.

Liczby te są oczywiście znane także polskiemu rządowi. Przynajmniej więc duże niemieckie firmy rzadko spotykają się ze słowami krytycznymi wobec polskiej polityki. Przykładowo Mercedes planuje otworzyć w Polsce kolejną fabrykę w połowie 2019 r. Fabryka w Jaworze będzie produkować silniki wysokoprężne i benzynowe oraz ogniwa akumulatorowe. Przedstawiciele firmy chwalą, że pozwolenia środowiskowe i pozwolenia na budowę otrzymano „w rekordowym tempie”.

Cała rozbudowa infrastruktury również zostanie opłacona zgodnie z ich życzeniem. Tak naprawdę Polska przygotowuje obecnie pakiet inwestycyjny dla transportu kolejowego, jakiego „nie widziano od 80 lat i już nie będzie” – mówi Kern. Według doniesień, rozwój połączeń kolejowych do Niemiec zajmuje wysokie miejsce na liście priorytetów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Zakończyła się blokada graniczna nałożona na przejściu przez polskich kierowców ciężarówek

Published

on

Zakończyła się blokada graniczna nałożona na przejściu przez polskich kierowców ciężarówek

drWedług ukraińskich informacji polscy kierowcy ciężarówek protestujący na granicy z Ukrainą zakończyli oblężenie jednego z przejść. Ukraińska straż graniczna poinformowała w serwisie internetowym Telegram, że od niedzielnego poranka na przejściu granicznym Medica w południowej Polsce ruch wrócił do normy. Rejestracja i przejazd ciężarówek przez granicę na Ukrainę odbywa się „jak zwykle”.

Nowy polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski złożył w piątek wizytę inauguracyjną w Kijowie, a także spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Mówiono także o blokadach granic przez kierowców ciężarówek. Nowy polski premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie pracował nad osiągnięciem porozumienia z kierowcami w swoim kraju.

Od początku listopada polskie firmy transportowe zamykają ważne przejścia graniczne z Ukrainą. Ruch żeglugowy w dużej mierze został wstrzymany z powodu blokady. Polscy spedytorzy skarżą się na „nieuczciwą konkurencję” ze strony ukraińskich firm po tym, jak Unia Europejska zawiesiła szereg wymogów w zakresie transportu granicznego w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

Ukraina w dużym stopniu opiera się na transporcie lądowym z Polską, członkiem Unii Europejskiej, w zakresie importu i eksportu, zwłaszcza od czasu inwazji rosyjskiej prawie dwa lata temu.

Polska jest jednym z największych zwolenników Ukrainy w Europie. Jednak spory handlowe spowodowały napięcia między obydwoma krajami w ostatnich miesiącach.

READ  Michael Kretschmer: Drezno, który rozumie Rosję
Continue Reading

Economy

Po 150 latach: Tradycyjne firmy rodzinne są niewypłacalne

Published

on

Po 150 latach: Tradycyjne firmy rodzinne są niewypłacalne
Obraz ikony © istockphoto/industryview

Jakie to słodko-gorzkie: po raz kolejny uderza to w firmę rodzinną. Po niemal 150 latach tradycyjna firma rodzinna o długiej tradycji została zmuszona ogłosić upadłość. Wydaje się, że nie ma już szans na ratunek.

Tradycyjna firma rodzinna musiała teraz zbankrutować. Ogłoszono jednak, że mają plany na przyszłość.

Firmy rodzinne są na skraju wyginięcia

Wygląda na to, że rok 2024 będzie kolejnym rokiem, w którym wiele firm będzie miało walkę o przetrwanie. Firmy rodzinne coraz częściej doświadczają ataków. Teraz, 150 lat później, kolejna tradycyjna firma rodzinna została zmuszona ogłosić upadłość. „Breuer Motoren” w Bochum ma już nowego właściciela.

Od wybuchu pandemii korony firma w Bochum wielokrotnie stawiała czoła poważnym wyzwaniom. Według doniesień roczny deficyt w roku budżetowym 2021 wyniósł 1 903 999 euro. Jak podają media, agresywna wojna Rosji na Ukrainie odcisnęła także piętno na rodzinie Breuerów.

Upadłość doprowadziła do sukcesu

W krótkim okresie firmie udało się uniknąć ostatecznego upadku, ogłaszając upadłość z własnej inicjatywy. W rzeczywistości później nastąpiła również poprawa sytuacji systemowej. Wydaje się jednak, że koniec już się skończył, bo jak wskazują doniesienia mediów, 75 pracowników firmy przeszło już na inne stanowiska. W efekcie Hauhinco Holding GmbH, spółka-matka dwutonowej grupy HBT, przejmuje grupę Breuer Motoren z mocą wsteczną do 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że spółce nieuchronnie grozi koniec swojego istnienia w dotychczasowej formie 2024. Prawie 150 lat.

Dirk Lenneby, dyrektor zarządzający firmy Breuer, powiedział mediom, że „były bardzo szczęśliwe, że HBT z powodzeniem działa w wielu lokalizacjach na całym świecie i inwestuje w obszary dziedzictwa Breuera”. Podkreślił także, że nowy właściciel chce kontynuować „wybraną wcześniej drogę na nowe rynki, takie jak elektromobilność, poszukiwania ropy i gazu oraz poszukiwania geotermalne”.

READ  Słup może ponownie zbierać drewno opałowe do ogrzewania w lasach

Smutne pożegnanie

Nawet gdyby firmie udało się dalej istnieć, sprzedaż nie byłaby łatwa. Oddzielenie się od pracowników również było trudne, ale było to „najlepsze rozwiązanie” – mówi Linneby. Breuer-Motoren mógł teraz kontynuować działalność pod auspicjami dużej firmy. Konkurencja na rynku jest zacięta, dlatego właściwą decyzją jest zaprzestanie bycia „małym samotnym wojownikiem”. W przyszłości nowy właściciel planuje przenieść teren z Bochum do Lunen.

Continue Reading

Economy

Pamiętaj o XXL w Lidl, Aldi, Rewe and Co: po prostu nie jedz ciasteczek

Published

on

Pamiętaj o XXL w Lidl, Aldi, Rewe and Co: po prostu nie jedz ciasteczek
  1. ruhr24
  2. praca
Pamiętaj: Dyskont Lidl i inne supermarkety muszą wycofać ze sprzedaży produkt w postaci ciastek ze względu na obecność ciał obcych (glifów). © Martin Bertrand/Imago, Chris Emil Janssen/Imago; Uczelnia: RUHR24

Obecnie w sklepach Lidl, Aldi, Rewe i Penny and Co trwa akcja wycofania plików cookie. Teraz dotyczy to innych produktów.

Zaktualizowano w środę (21 lutego) o 7:45: Po Holenderski producent ciastek Banketbakkerij Merba BV ostrzegał już przed kilkoma rodzajami ciastek, a teraz nastąpią kolejne wycofania. Dotyczy to następujących produktów z supermarketów i dyskontów:

  • Roy: Tak! Ciasteczka czekoladowe w stylu amerykańskim 225 g – Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 r. – L2334810
  • Aldi Północ: Ciasteczka potrójnie czekoladowe 200 g – Najlepiej spożyć przed 12 grudnia 2024 r. – L2334710
  • Jeden grosz: Kofu Classic Cookies 225g – Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 – L2334810
  • sieć: Biscoteria Triple Choc Ciasteczka z pełną mleczną, gorzką i białą czekoladą 200 gramów

Nie zaleca się podejmowania niezbędnych środków ostrożności przed spożyciem, gdyż nie można wykluczyć obecności w produkcie obcych przedmiotów metalowych.

Pamiętajcie o słodyczach XXL w Lidlu, Aldi, Rewe, Penny and Co: metal staje się niebezpieczny

Pierwszy raport, piątek, 16 lutego o 18:23: Błąd producenta powoduje wycofanie ciastek w całym kraju. Wiele supermarketów i dyskontów musi zareagować.

W szczególności holenderski producent ciastek Banketbakkerij Merba BV wycofał kilka słodyczy. Produkty sprzedawane były pod różnymi nazwami w Metro, Tegut, Famila, Markant, Rewe, Aldi, Penny, Edeka, Netto, Kaufland i Lidl.

Powodem wycofania jest ryzyko, że w plikach cookie znajdują się obce przedmioty metalowe. Apeluje się do klientów, aby nie spożywali dotkniętych produktów, aby uniknąć infekcji.

Wycofanie z Lidl, Aldi, Rewe and Co.: Dyskonty wycofują ze sprzedaży pliki cookie

Oprócz Lidla w Niemczech na wycofanie produktów natychmiast zareagowały także inne supermarkety i dyskonty i usunęły ze swojego asortymentu pliki cookie, których dotyczył problem. Klienci mogą zwrócić produkty do odpowiedniego oddziału. Cena zakupu zostanie zwrócona nawet bez przedstawienia paragonu. Dotyczy to szczegółowo następujących produktów ciastkarskich:

READ  Napady, groźby fizyczne i nadużycia: ochotnicy z Ukrainy skarżą się na nadużycia w Legionie Międzynarodowym - Polityka

Ciastka XXL z Lidla, Aldi, Rewe, Penny i Co wspominają: Metal staje się niebezpieczny

metro: Ciasteczka Merba podwójna czekolada 200 gramów – najlepiej przed 07-12-2024 – L2334203

tygout: Ciasteczka Merba podwójna czekolada 200 gramów – najlepiej przed 07-12-2024 – L2334203

Rodzina północno-wschodnia: Potrójne ciasteczka Hoofgot Soft Muffin 210 gramów – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334703

uderzyć: Potrójne ciasteczka Hoofgot Soft Muffin 210 gramów – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334703

Rio: Rewe Best Choice Potrójne ciasteczka czekoladowe 200 g – Najlepiej spożyć przed 06-12-2024 – L2334103;
Rio Best Choice Ciasteczka z białą czekoladą i cytryną 210 g – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334709

Aldi Północ: Miękkie Ciastka Pieczone Potrójna Czekolada 210g – Najlepiej spożyć przed 12-12-2024 – L2334703

Jeden grosz: Mike Mitchell Soft Muffin Cookies 210 g – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334703;
Mike Mitchell Gładka biała czekolada z cytryną 210 g – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334709

Edica: Edeka Potrójne czekoladowe ciasteczka 200g – Najlepiej spożyć przed 06.12.2024 – L2334103;
Edeka Ciasteczka Podwójnie Czekoladowe 200g – Najlepiej spożyć do 13 grudnia 2024 – L2334803;
G&G Soft Cookies Potrójna czekolada 175 g – MDH 12-13-2024 – L2334809

Rabat marki Netto: Miękkie ciasteczka biscotteria z pełnym mlekiem, ciemną i białą czekoladą 210 g Data przydatności do spożycia – 12.12.2024 – L2334703;
Miękkie Ciasteczka Biscuiteria z Białą Czekoladą i Olejem Cytrynowym 210 g Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 r. – L2334809

Kaufland: K Classic Double Chocolate Cookies 200g – Najlepiej spożyć przed 06-12-2024 – L2334103

sieć: Fenton Bakery Ciasteczka z kawałkami czekolady 225 g – Najlepiej spożyć przed 12 września 2024 r. – L2334803

Lidla: Miękkie Ciasteczka Lodowe z Białą Czekoladą i Cytryną 210g – Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 – L2334809

READ  Spór o limit cen gazu: Polska krytykuje egoizm Niemiec
Miękkie Ciasteczka Sundae z Białą Czekoladą i Cytryną, 210 g.
Wycofanie dotyczy pokazanych tutaj „Sondey Soft Baked Cookies White Chocolate & Lemon, 210 g”, które były sprzedawane w Lidl. © Lidla

Wycofanie jest ograniczone wyłącznie do produktów wymienionych tutaj z określonymi datami przydatności do spożycia i numerami partii wymienionymi powyżej. Niedawno popularny dostawca chipów również musiał zareagować wycofaniem produktu.

Wycofanie plików cookie ze względu na metalowe części: Holenderska seria Hema również musi zareagować

W aktualnym ostrzeżeniu holenderska sieć Hema zauważa również, że produkowane przez nią „ciasteczka z kawałkami czekolady” z najlepszą datą spożycia 12 września 2024 r. mogą zawierać kawałki metalu. Obecnie nie wiadomo, czy istnieje związek między obiema kampaniami wycofywania produktów.

Klienci, którzy już zakupili produkt, proszeni są o nieprzyjmowanie go. Zamiast tego muszą zwrócić uszkodzone pliki cookie do oddziału Hema. Tam otrzymasz zwrot pełnej ceny zakupu, nawet bez przedstawienia paragonu. Każdy, kto odczuwa dyskomfort po zażyciu produktu, powinien natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Ogólnokrajowe wycofanie firmy Lidl and Co.: Producent ciastek żałuje błędów

Należy podkreślić, że wycofanie dotyczy wyłącznie produktów „Sondey Soft Baked Cookies White Chocolate & Lemon, 210 g”. Środek ten nie dotyczy innych produktów sprzedawanych w Lidl, w szczególności innych produktów Banketbakkerij Merba BV.

Uwaga: ten tekst został wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji i dokładnie sprawdzony przez redaktora Svena Vickersa.

Continue Reading

Trending